Bitcoin jest od kilku lat na ustach wszystkich inwestorów – tych poważnych i tych szukających szybkiego zarobku. Nie będzie błędem stwierdzenie, że to właśnie BTC jest królem wśród kryptowalut i nie ma sobie równych. Czym jest jednak bitcoin?

BTC to zdecentralizowana platforma płatnicza, która została oparta na technologii blockchain z własną kryptowalutą. Została ona stworzona przez anonimowego programistę lub może grupę osób, nazywaną Satoshi Nakamoto. Bitcoin to pierwsza w historii kryptowaluta, która ruszyła 3 stycznia 2009 roku. Ideą powstania BTC było stworzenie waluty wirtualnej, która będzie pozbawiona wad walut fiducjarnych, a więc nie opartych na dobrach materialnym (np. złocie). Założeniem stworzenia bitcoina jest całkowite odejście od zależności rządowych oraz firm prywatnych i możliwość płacenia bez pośredników. Takie transakcje są niemożliwe do cofnięcia, zablokowania i ocenzurowania. Sieć bitcoina jest publiczna, a transakcje w niej przeprowadzone pół anonimowe, ponieważ przebiegi transakcji są jawne. Ustalono, ze maksymalna ilość bitcoina w obiegu będzie wynosiła 21 mln jednostek. Określenie ilościowe oznacza, ze BTC ma charakter deflacyjny. Szacuje się, że do 2030-2040 roku wszystkie bitcoiny zostaną wykopane. Wtedy górnicy będą utrzymywać się z opłata transakcyjnych użytkowników. BTC od samego początku miał określony czas bloku transakcyjnego na poziomie 10 minut i pojemność maksymalnie wynoszącą 1 MB, co oznaczało niską przepustowość sicie na ok 7 transakcji na sekundę. Takie zależności całkowicie wyłączają bitcoina jako powszechnego środka płatniczego. W roku 2017 wprowadzono aktualizację SegWit, która miała pozwolić na zmniejszenie opłat transakcyjnych oraz zwiększenie przepustowości sieci. Później wprowadzono protokół nazwany Lightning Network, który miał pozwolić na niemalże nieograniczoną liczbę transakcji na sekundę przy wykorzystaniu kanałów płatniczych.

Bitcoin jest czołową oraz najwyżej kapitalizowaną kryptowalutą. Jest notowany na największej ilości giełd – dzięki temu jest najbardziej rozproszony biorąc pod uwagę wszystkie waluty cyfrowe. Największy wolumen znajdziemy na giełdzie kontraktów futures BitMex, na której obrót wnosi 10% całości bitcoina. 9 października 2009 roku opublikowano po raz pierwszy kurs wymiany BTC do dolara, który wynosił 1309 BTC za jednego dolara. W lutym 2011 roku 1 BTC kosztował już jednego dolara by raptem 3 miesiące później kosztować już 3 dolary. W kwietniu 2013 roku za jednego bitcoina trzeba było zapłacić już 100 dolarów, a w styczniu 2017 roku 1000 dolarów. Pod koniec roku 2017 kurs przekroczył 20 tyś. dolarów. Obecnie na koniec września 2019 roku kurs ten sięga 8000 dolarów.