Waluty są jednym ze składników, który powinien znaleźć się w portfolio każdego szanującego się inwestora. Rynek walutowy jest trudny do przewidzenia, ale tak jest z każdą formą inwestowania. Warto jednak znać kilka zasad, które pomogą w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych, a może pomogą w ominięciu kilku błędów.

Inwestowanie można porównać to prowadzenia własnego biznesu. Na samym końcu chcielibyśmy widzieć, że przychód przekracza koszty i nie jesteśmy stratni. Podobnie jest z walutami. Jak w biznesie dobrze jest założyć sobie jakieś konkretne cele i się ich trzymać, a odbiegać od nich tylko w przypadku nadarzenia się dobrych okazji. Zanim zaczniemy inwestować w waluty warto dużo wiedzieć na temat kraju, którego walutę chcemy kupić. Jeżeli dane państwo jest dobrze zarządzane, a gospodarka się rozwija to jej „akcje” rosną, a więc waluta powinna się umacniać, a my powinniśmy zarabiać. By uzyskać zysk w dane walucie musimy kupić walutę w określonej cenie by następnie odsprzedać ją po kursie wyższym niż kurs zakupu. Aby wiedzieć czy dana waluta jest tania czy droga (decyzja o kupnie waluty) musimy zaznajomić się z danymi historycznymi oraz aktualnymi i określić w jakim miejscu na wykresie możemy się znajdować. Brzmi to kuriozalnie, ale niestety tak jest. Nikt nie odpowie nam czy warto inwestować teraz czy może poczekać, bo prawda jest taka, że nikt nie wie co przyniesie przyszłość. Naszą robotą w tym wszystkim jest próba określenia w jakim trendzie się znajdujemy – spadkowym czy może wzrostów. Jeżeli jest spadkowy to czy jest on już wystarczająco długi, czy może warto jeszcze poczekać. Obecnie wenezuelska waluta jest bardzo tania – mamy tam hiperinflację, a banknoty są warte tyle co farba na nich nałożona. Waluta amerykańska mimo, sporej inflacji oraz ciągłego dodrukowywania pieniędzy trzyma się nieźle i w dalszym ciągu jest najważniejszą walutą na świecie.

Chcąc inwestować w waluty warto wspomagać się odpowiednim wsparciem analitycznym, a więc odpowiednimi wykresami, kursami średnimi, archiwalnymi notowaniami oraz poradami ekspertów (chociaż tych ostatnich z lekkim przymrużeniem oka). Przyda się nam również konto walutowe (chyba że chcemy operować gotówką). Wybierając te odpowiednie warto wybrać znając oferty wszystkich banków, jednocześnie rozpatrując koszty przelewów, opłatę za rachunek oraz ewentualne oprocentowanie środków. Warto również zwrócić uwagę czy przelewy z naszego konta walutowego przy współpracy z kantorem internetowym będą ze sobą dobrze współpracowały – czy będą płynne i szybkie. Należy pamiętać, że nie warto również zapominać o kantorach stacjonarnych i poznanie ich cen będzie potrzebne.