Przez ostatnie kilka miesięcy mogliśmy zaobserwować mocne wzrosty na kruszcach w tym w szczególności na złocie. W głównej mierze jest to zasługa dużych niepokojów na rynkach finansowych, związanych między innymi z wojną handlową czy ogromnymi zadłużeniami państw.

Wiele krajów od kilku czy kilkunastu miesięcy uzupełnia swoje zapasy złota, w tym Polska. Czy jest to sygnał dla małego inwestora, że złoto to dobra lokata kapitału? Otóż, złoto to zawsze dobra lokata kapitału. Sposobów na inwestowanie w złoto jest wiele, jednym z najpopularniejszych jest nabywanie złota w postaci fizycznej, a więc w formie złotych monet lub sztabek. Najpopularniejszymi monetami złotymi są monety bulionowe bite przez mennice amerykańską, kanadyjską, austriacką, brytyjską oraz australijską i południowo afrykańską. Są to między innymi: amerykański orzeł, południowoafrykański krugerrand, brytyjska britannia, kanadyjski liść klonowy czy wiedeński filharmonik bity przez mennicę austriacką. Monety te bite są w różnych wagach. Standardowo określa się je mianem uncji, która odpowiada 31,1 gramom złota. Występują również inne wagi takie jak 1/25, 1/20, 1/10, 1/4, 1/2 uncji Bite są one w próbie 0,999 lub 0,9999. Monety bite są w takich wagach ponieważ 1 uncja złota odpowiada (na obecny moment) ponad 6000 zł i nie każdego drobnego inwestora stać na zakup pełnej uncji. Występują również inne monety, których waga zaczyna się już od 0,5 grama. Prócz monet typowo bulionowych czy też inwestycyjnych dobrym wyborem będzie również zainteresowanie się złotymi monetami z XIX czy też początków XX wieku. Jednymi z najpopularniejszych są złote rosyjskie rublówki czy złote franki pochodzące z Szwajcarii i Francji.

Inną formą inwestowania w złoto są sztabki. Ich gramatura zaczyna się zwykle od 1 grama i jest już bardziej dostępna dla każdego drobnego inwestora. Dzisiejsza cena takiej niedużej sztabki waha się między 190 a 230 zł. Często są one pakowane w tak zwanych certipackach, które są certyfikacją danej mennicy, iż sztabka jest oryginalna. Ważne jest również to, by dana sztabka posiadała certyfikat LBMA. LBMA to London Bullion Market Association, a więc Londyńskie Stowarzyszenie Rynku Kruszców, które wyznacza oraz nadzoruje przestrzeganie wszelkich wymogów jakościowych oraz bezpieczeństwa związanych ze złotem. Zakup sztabki z takimi certyfikatami daje gwarancję oryginalności oraz rozpoznawalności na całym świecie. Kupować można również złotą biżuterię, ale już na starcie taka inwestycja obarczona jest w Polsce 23% podatkiem VAT oraz dodatkowo marżą sprzedawcy, a także kosztem wykonania, więc jesteśmy stratni 50% wzwyż. Kierując się jedną prostą zasadą w większości przypadków, biorąc pod uwagę długi termin inwestycyjny, na złocie nie stracimy – należy kupować złoto jak najbliżej wartości złomu złota, a najlepiej poniżej. Nie jest to łatwe, ale zakup 3 do 5% powyżej jest już osiągalny bez większych problemów.