środa, 19 września 2018 r.  Imieniny: Januarego, Konstancji, Leopolda
Wiadomości z tagiem Bruksela  RSS
Luksemburg nie złamał prawa w sprawie nieopodatkowania McDonald'sa

Dodano: 19.09.2018 13:24 | 6 odsłon | 0 komentarzy


Nieopodatkowanie niektórych zysków McDonald'sa w Luksemburgu nie było działaniem sprzecznym z unijnymi zasadami dotyczącymi pomocy publicznej - poinformowała Komisja Europejska. Prowadzone przez blisko trzy lata śledztwo zakończyło się bez kar. Od grudnia 2015 roku KE sprawdzała, czy Luksemburg specjalnie dla korporacji McDonald's nie odstąpił od krajowych przepisów prawa podatkowego oraz umowy z USA o unikaniu podwójnego opodatkowania. W Brukseli podejrzewano, że dawałoby to sieci restauracji przywileje, z jakich nie mogły korzystać inne...

Źródło: www.rmf24.pl

STAN GRY: Anaszewicz: PO nie jest lokomotywą, Schetyna liderem, Fakt: PiS zyska tylko 2 sejmiki? Matyja zapytałby wróżkę o wynik PSL, Bielecki w RZ o USA: Sprawy idą do przodu

Dodano: 19.09.2018 11:08 | 5 odsłon | 0 komentarzy


--“Europejczyk, współtwórca demokratycznej Polski, człowiek z fantazją i poczuciem humoru” - napisała Ewa Milewicz w nekrologu opublikowanym w Gazecie Stołecznej po 10 latach od tragicznej śmierci profesora (zmarł 13 lipca 2008).

-- GOOGLE ZORGANIZUJE DLA KANDYDATÓW SZKOLENIA Z KAMPANII W INTERNECIE I BEZPIECZEŃSTWA: “We wrześniu i październiku Google organizuje specjalną edycję bezpłatnych szkoleń w 16 polskich miastach z prowadzenia kampanii w internecie oraz bezpieczeństwa online, tym razem dla kandydatów i kandydatek startujących w zbliżających się wyborach samorządowych”

-- ZDANIEM HOFMANA, MORAWIECKI ZYSKUJE GDY MÓWI JĘZYKIEM ZROZUMIAŁYM DLA LUDZI - 300LIVE:

-- GRZEGORZ SCHETYNA JAKO MOTYL NA OKŁADCE TYGODNIKA POLITYKA.

-- MARCIN ANASZEWICZ, NAJBLIŻSZY WSPÓŁPRACOWNIK BIEDRONIA MÓWI O TRASIE 40 SPOTKAŃ - w rozmowie z Liberte: “Przez najbliższe kilka tygodni będziemy realizować coś, co nazywamy „Trasą 40”, czyli 40 spotkań w całej Polsce, które mają na celu włączenie ludzi w tworzenie naszej inicjatywy. Jest nam totalnie obce gabinetowe pisanie programu. W Polsce zazwyczaj działo się to tak, że programy polityczne były przywożone w teczce albo zlecane firmom konsultingowym. Nam marzy się projekt stworzony z ludźmi, stawiający w centrum ich sprawy i problemy. Miasta, które wybraliśmy do tej trasy, to z reguły ośrodki o wielkości 50-100 tys. mieszkańców, czyli miejscowości, które są cały czas w debacie publicznej pomijane. Dzisiaj polityka w Polsce koncentruje się głównie w Warszawie i dużych ośrodkach miejskich, a nie dociera do Sieradza, Kalisza, Ostrowa, Radomska. (...) Pod koniec roku podsumujemy trasę, w grudniu i styczniu nasi eksperci i ekspertki zaczną finalizować program, który przedstawimy w lutym na dużej konwencji programowej”.

-- TUSK SZEROKO OTWORZYŁ DRZWI DLA POPULISTÓW: “Można mieć wrażenie, że wyłącznie na autostradach i stadionach skupił się Donald Tusk zamiast na wyrównywaniu szans i dobrym rządzeniu, i w ten sposób otworzył szeroko drzwi dla populistów”.

-- PLATFORMA NIE JEST LOKOMOTYWĄ, SCHETYNA NIE JEST LIDEREM - MÓWI ANASZEWICZ W LIBERTE: “Jednocześnie wierzymy w to, co potwierdzają badania – że dzisiaj nie jest problemem to, że jakieś projekty polityczne nie chcą się włączać w Koalicję Obywatelską, tylko to, że nie ma jednej partii opozycyjnej, która jest lokomotywą, zdolną do odsunięcia PiS od władzy. Bo gdyby tak było, to sytuacja w sondażach zmieniłaby się już 2-3 lata temu. Platforma Obywatelska zyskiwałaby w sondażach, a PiS traciłby poparcie. A jest dokładnie odwrotnie. O koncepcji jednej opozycji dyskutujemy od blisko 3 lat. Sondaże pokazują, że PO i Grzegorz Schetyna mają nad sobą twardy sufit, którego nie są w stanie przebić. Wielu wyborców i wyborczyń nie zagłosuje już na PO, która nie podziela ich liberalnych wartości. Zawiodła ich, bo na samym początku swojej ścieżki pokazywała marzenie o innej Polsce – liberalnej, progresywnej, nowoczesnej. Zaoferowała jednak wyłącznie konserwatywne i partyjne myślenie o państwie. Jednocześnie to gdzie jesteśmy w 2018 roku, to rezultat tego, że PO nie rozwiązała wielu problemów społecznych, co stało się pożywką dla działania populistów, i nie przygotowała państwa na psucie demokratycznych instytucji. Polityka „ciepłej wody w kranie” sprawiła, że struktury państwa, regulacje prawne, społeczeństwo nie były gotowe na pojawienie się „barbarzyńców”. Każdy, kto analizuje scenę polityczną, widzi, że dzisiaj Grzegorz Schetyna nie jest liderem, który jest w stanie przedstawić nową wizję Polski, plan naprawy państwa oraz pobudzić wyobraźnię i zaangażować masowe grupy nowych wyborców i wyborczyń”.

-- NOWACKA SKAPITULOWAŁA, TO KAPITULACJA WARTOŚCI - DALEJ ANASZEWICZ: “W tym kontekście smutne jest to, że Barbara Nowacka praktycznie skapitulowała i podjęła decyzję o wspieraniu PO. To kapitulacja wartości, bo PO uosabia wszystko to, z czym Nowacka próbowała walczyć przez ostatnie lata. Cały obszar praw kobiet był przez tę partię wyjątkowo zaniedbany. Wiemy, że PO potrafiła przez lata obiecywać Polkom nowe rozwiązania i instrumenty wyrównujące ich szanse, a później nie dotrzymywała słowa. Pamiętam, jak wiele mówiono o skutecznej walce z przemocą wobec kobiet. A później Platforma latami trzymała Konwencję Stambulską w zamrażarce. PO dopiero po 7 latach wprowadziła ustawę o in vitro, która w efekcie okazała się bublem prawnym i wyjątkowo konserwatywną regulacją, która skrzywdziła wiele kobiet”.

-- NOWACKA PRZYZNAŁA, ŻE NIE JEST W STANIE STWORZYĆ SAMODZIELNIE NOWEJ INICJATYWY - DALEJ ANASZEWICZ W LIBERTE: “To wszystko rzeczy, o które Barbara Nowacka walczyła z PO a teraz została zmuszona, żeby się pod działaniami tej partii podpisać i jej zaniechania wobec kobiet firmować swoim nazwiskiem. Jest mi przykro, że ją to spotkało, bo szanuję jej poglądy, wiem, jak bardzo próbowała zrobić coś dla kobiet w Polsce. Jej przystąpienie do PO to też jej kapitulacja jako liderki, bo w ten sposób, po kilku latach nieudanych prób przyznała, że nie jest w stanie stworzyć samodzielnie nowej inicjatywy politycznej”.

-- WSPÓLNIE TORUJECIE DROGĘ ANTYIMIGRANCKIM RADYKAŁOM WOKÓŁ BOSAKA - PIOTR TRUDNOWSKI Z KLUBU JAGIELLOŃSKIEGO: “Jedna wizerunkowa dymisja nie zbuduje wiarygodności rządu w tej grupie, jeśli nie pójdą za nią inne decyzje. Czy prace nad Polityką Migracyjną Polski zostaną zarzucone? Czy uchwalona zostanie nowa wersja SOR wykluczająca działania w tym kierunku? Czy zablokowany zostanie obserwowany wzrost imigrantów? Dopóki się to nie stanie – lub dopóki rząd nie zacznie rozmawiać o tym w Polakami z podniesioną przyłbicą – narodowcy będą mieli wygodny argument, by się od rządu odróżniać i zarzucać PiS-owi hipokryzję. Chcąc więc przeciwdziałać „obejściu z prawej strony” PiS dziś de facto hoduje wyborców wyrazistszej „opcji antyimigranckiej”.

-- POLEXIT MOŻE NASTĄPIĆ W SPOSÓB SPONTANICZNY I NIEWYMUSZONY, KTO SIEJE WIATR TEN ZBIERA BURZĘ - Tomasz Sawczuk w Kulturze Liberalnej: “W takich warunkach polexit może nastąpić w sposób całkowicie spontaniczny i niewymuszony. PiS uważa, że opozycja i Bruksela to partia zewnętrzna, która gra do jednej bramki, knując przeciwko Polsce. Zaogniający się konflikt polityczny wraz z postępującą delegitymizacją instytucji unijnych i jakimś przygodnym kryzysem mogą doprowadzić do sytuacji, w której wyjście z UE zacznie wyglądać jak rozsądne rozwiązanie, kolejny krok na drodze do obrony „polskiego interesu”. Nie można wykluczyć, że opinia publiczna, oswojona w międzyczasie z ideą polexitu, będzie już na taką opcję gotowa. Kto sieje wiatr, ten zbiera burzę”.

-- RAFAŁ MATYJA O JEDNYM Z NAJWAŻNIEJSZYCH PARAMETRÓW - mówi Michałowi Wilgockiemu w GW: “Dla mnie jednym z najciekawszych parametrów będzie liczba prezydentów spoza PO i PiS. Zwłaszcza tych nowych. Dowiemy się wtedy, jak ludzie postrzegają ten konflikt: czy się w nim odnajdują, czy mają go dość”.

-- NAJWIĘKSZY TEST PRZEJDZIE SLD - DALEJ MATYJA W GW: “Poza trzema partiami – bo szalenie ważny jest jeszcze wynik PSL – dla wszystkich komitetów te wybory to kwestia zaznaczenia jakiejkolwiek obecności na scenie politycznej. Największy test przejdzie SLD. Dobry dwucyfrowy wynik pomoże mu się odbić w relacjach z Razem czy Biedroniem. To byłoby wzmocnienie pozycji na lewicy”.

– MATYJA ZAPYTAŁBY WRÓŻKĘ O WYNIK PSL: “Jeżeli znów uzyska bardzo dobry wynik ogólnopolski i będzie siłą koalicyjną pomagającą PO rządzić, to przetrwa. Ludowcom może się nawet przytrafić coś nieciekawego w wyborach europejskich i przeżyją, ale porażka w sejmikach byłoby katastrofą. Zaryzykowałbym nawet tezę, że te wybory są ważniejsze niż parlamentarne, bo prędzej zginęliby bez radnych wojewódzkich niż bez posłów. Gdybym mógł poprosić wróżkę o ujawnienie jednego wyniku, zapytałbym właśnie o PSL”.

-- SLD CHCE WOBEC PIS AKCJI IZOLACJA - Iwona Szpala w GW: “Opozycja ma zadeklarować, że w drugiej turze głosowania na prezydentów miast poprze kandydatów konkurencyjnych ugrupowań, a po wyborach samorządowych będzie izolować PiS - taki pomysł ma SLD. Co na to Koalicja Obywatelska? - Niech Czarzasty da sobie spokój z deklaracjami”.

-- PIS ODBIJE TYLKO DWA SEJMIKI? - SONDAŻ FAKTU: “Po 21 października PiS niemal na pewno będzie rządzić nie w jednym sejmiku (podkarpackie), a w trzech. Z symulacji podziału mandatów na podstawie najnowszego sondażu IBRIS dla Faktu wynika, że będzie to także świętokrzyskie i małopolskie. – To plan minimum, choć marzymy o siedmiu – przyznaje nam ważny polityk PiS”.

-- MORAWIECKI PRZEBIJA SCHETYNĘ: 6 MLD NA DROGI LOKALNE - Fakt.

-- KŁAMIĄ I SZKODZĄ POLSCE - ELŻBIETA BIEŃKOWSKA w GW: “Premier otwiera drogi, których budowę rozpoczęto za rządów PO-PSL, ale zarzuca poprzednikom, że nic nie budowali. Prezydent rozprawia o "wyimaginowanej wspólnocie" w Leżajsku, choć UE sfinansowała tam drogi, kanalizację, a nawet dała 26 mln zł na klasztor. Takie mijanie się z prawdą szkodzi Polsce, bo osłabia naszą pozycję przed negocjacjami na temat przyszłego budżetu UE: przecież skoro nic nie budowali, to nie warto im dawać pieniędzy”.

-- DŁUGO WSTRZYMAŁAM SIĘ OD BEZPOŚREDNICH POLEMIK Z OBECNYMI WŁADZAMI - DALEJ BIEŃKOWSKA: “Długo wstrzymywałam się od bezpośrednich polemik z obecnymi władzami, ale jako osoba, która wiele lat bezpośrednio zajmowała się realizacją projektów z funduszy europejskich, a teraz jako komisarz UE widzi z bliska reakcje w Europie, nie mogę już dłużej milczeć. Już Beata Szydło jako szefowa rządu chwaliła się bez zająknięcia, że oto PiS „przez dwa lata zrealizował to, co nie udało się w ciągu 30 lat”. Ale to, co za Szydło bywało zdarzającą się – za często, ale jednak nie co dzień – groteską, za premiera Mateusza Morawieckiego staje się propagandową normą rządów PiS”.

-- BIEŃKOWSKA PYTA O TO JAKĄ POZYCJĘ NEGOCJACYJNĄ BĘDZIE MIAŁ POLSKI RZĄD: “Jaką pozycję będzie mieć Polska, z premierem Morawieckim i prezydentem Dudą na czele, w negocjacjach budżetu UE na okres 2021-27? Jak będzie przekonywać opinię publiczną innych krajów UE, by unijni podatnicy nadal bardzo dużo inwestowali w rozwój nadąsanego sąsiada? Jakie znajdzie argumenty, by przekonać „wyimaginowaną wspólnotę” do dalszych dużych inwestycji w infrastrukturę, obszary wiejskie, uczelnie? A budżetowej porażki nie uda się zamaskować nowymi gawędami. To będzie brak konkretnych pieniędzy na konkretne polskie inwestycje”.

-- TRUMP ZERKA NA POLSKĘ - tytuł w RZ.

-- SPRAWY IDĄ DO PRZODU - Jędrzej Bielecki w RZ: “Nie będzie decyzji o bazach i sankcjach za gazociąg. Ale sprawy idą do przodu”.

-- DUDA MARZY O FORT TRUMP - tytuł w GW.

-- ODBĘDZIE SIĘ TO KOSZTEM ANTAGONIZOWANIA NIEMIEC - Paweł Wroński w GW: “Zapewne filozofia – zapłaćmy za budowę bazy amerykańskiej w Polsce – jest pokłosiem tej dyskusji. Oznacza to jednak, że przerzucenie sił amerykańskich do Polski odbędzie się kosztem antagonizowania ważnego sojusznika militarnego, jakim są Niemcy. Państwa, z którym jeszcze kilka lat temu rozwijaliśmy ścisłą współpracę z siłami lądowymi. Skoro zaś w ten sposób podchodzimy do naszego sojusznika z zachodu także inni mogą kalkulować. Polska? Niech się tym zajmą Amerykanie”.

-- ADAM LESZCZYŃSKI O TYM, ŻE TRUMP MA INNE ZMARTWIENIA - pisze w OKU: “Administracja Trumpa tonie w skandalach: kilka dni temu ukazała się książka „Fear” sławnego reportera Boba Woodwarda, który na podstawie setek godzin wywiadów z byłymi i aktualnymi pracownikami Białego Domu pokazał prezydenta jako półidiotę, który nie potrafi się skoncentrować dłużej niż na trzy minuty, notorycznie kłamie i jest całkowicie pozbawiony zasad moralnych. Trump ma więc zupełnie inne zmartwienia niż budowa „Fort Trump” w Polsce, nawet gdyby Warszawa była skłonna za niego w całości zapłacić i wybudować pomnik amerykańskiego prezydenta na głównym placu”.

-- ANDRZEJ SZOSTKIEWICZ KWESTIONUJE ZABIEGANIE O AMERYKAŃSKI GAZ KOSZTEM ROSYJSKIEGO - na portalu Polityki: “Mądra polska dyplomacja unikałaby zabiegania o ciekły gaz amerykański, droższy od rosyjskiego, kosztem antagonizowania naszego kraju z Niemcami, największym polskim partnerem handlowym. Polski prezydent nie żartowałby sobie, że chciałby, aby stała baza amerykańska w Polsce nazywała się Fort Trump, bo taki żart w obecnej napiętej sytuacji międzynarodowej nie przystoi europejskiemu mężowi stanu. Mądrzy doradcy polskiego prezydenta ostrzegliby go, że nie wiadomo, czy Trump dotrwa do końca kadencji, a jego deklaracje mogą się okazać warte funta kłaków”.

-- TOMASZ BIELECKI O TYM, ZY ORZECZENIE TSUE BĘDZIE UZNANE PRZEZ POLSKĘ ZA OSTATECZNE - na portalu Polityki: “Jasno określoną wyższość konstytucji nad traktatami unijnymi ma sporo krajów Unii. A niemiecki Trybunał z Karlsruhe kilka lat temu nawet przypomniał prymat niemieckiej „tożsamości konstytucyjnej” nad prawem Unii w swym pytaniu prejudycjalnym dotyczącym polityki monetarnej EBC (podczas kryzysu UE). Ale nie doszło do otwartej konfrontacji systemów prawnych, jaką groziłby polsko-unijny konflikt o to, czy TSUE ma prawo do zajmowania się oceną zmian w polskim wymiarze sprawiedliwości. Jedyna osiągalna sankcja dla Polski w ramach art. 7, czyli przyjęcie deklaracji Rady UE o „wyraźnym ryzyku poważnego naruszenia” wartości podstawowych, byłaby niczym w porównaniu z koszmarną i nieprzewidywalną burzą, której Szymański nie chciał z góry zdusić (a zapewne nie był do tego uprawniony) krótkim zdaniem, że orzeczenia TSUE pozostaną dla Polski ostateczne”.

-- W GW KULISY ROZMÓW PIS Z BRUKSELĄ (Kondzińska, Bielecki, Wieliński): “Polityk PiS jest spokojny: – Cokolwiek się stanie zmian w wymiarze sprawiedliwości, nie da się odwrócić. Polski dyplomata jednak przestrzega. – Postawiliśmy szklankę na krawędzi stołu. Mówimy, że nie chcemy jej stłuc, ale wykonujemy przy niej niebezpieczne gesty. Ona może spać przez przypadek – mówi. Przypomina, że tak samo było w Wielkiej Brytanii z referendum w sprawie brexitu”.

-- SOCJOLOG PAWEŁ MATUSZEWSKI W NEWSWEEKU O SZANSACH BIEDRONIA: “Zarówno dane sondażowe, jak też dane z mediów społecznościowych wskazują, że Robert Biedroń ma potencjał do tego, aby dostać się do Sejmu w przyszłym roku. To, czy i jak ten potencjał zostanie wykorzystany, to już zupełnie inna kwestia. Politycznym testem będą wybory do Parlamentu Europejskiego, w których okaże się, na ile ta inicjatywa jest skuteczna, a także zweryfikowane zostaną jego cele w przypadku, gdyby zdecydował się kandydować. Trzeba też pamiętać, że ok. 8 proc. poparcie w tej chwili są ma swoje źródło głównie w kredycie zaufania i nadziejach. Minęło za mało czasu, aby mówić o twardym elektoracie. Inaczej mówiąc, można taki wynik uzyskać jako nowe ugrupowanie i później łatwo stracić. Widzieliśmy tego przykłady w przypadku partii Nowoczesna, a jeszcze wcześniej w przypadku Ruchu Palikota. Jednakże 17 lat temu od takiego poparcia zaczynał także PiS”.

-- MARCIN FIJOŁEK PISZE, ŻE POLSKA JUŻ POWINNA DZIAŁAĆ WS PRZYSZŁOROCZNYCH OBCHODÓW 80. ROCZNICY WYBUCHU II WOJNY ŚWIATOWEJ: “Namawiam jednak do tego, by już dziś zastanowić się - i zacząć działać - przy okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, a to przecież już w przyszłym roku. Okrągła rocznica mogłaby, powinna być dobrym momentem do tego, by bardzo mocno wybrzmiała prawda historyczna i polska perspektywa tamtych dni. Potrzeba zorganizowania obchodów z rozmachem, z szeregiem zaproszonych gości z innych stolic to operacja wymagająca wielkiego wysiłku i jeszcze większej współpracy wielu instytucji. Będzie o to zapewne trudno, ale gra jest o naprawdę dużą stawkę - jak w roku 2009, gdy przy okazji 70. rocznicy słowa prezydenta Lecha Kaczyńskiego wybrzmiały bardzo mocno w obecności Władimira Putina i Angeli Merkel”.

-- URODZINY: Bolesław Piecha, Jacek Saryusz-Wolski, Zbigniew Kuźmiuk, Mariusz Błaszczak, Maciej Sitarz.

Źródło: 300polityka.pl

Trójmorze to nie alternatywa dla UE, ale Zachód woli trzymać rękę na pulsie

Dodano: 19.09.2018 9:42 | 3 odsłon | 0 komentarzy


Bruksela zamiast biernie patrzeć na rosnące wpływy Waszyngtonu w Europie Środkowej, postanowiła je równoważyć

Tagi: Bruksela
Źródło: forsal.pl

Trójmorze to nie alternatywa dla UE, ale Zachód woli trzymać rękę na pulsie

Dodano: 19.09.2018 9:35 | 4 odsłon | 0 komentarzy


Bruksela zamiast biernie patrzeć na rosnące wpływy Waszyngtonu w Europie Środkowej, postanowiła je równoważyć

Tagi: Bruksela
Źródło: forsal.pl

Coraz bliżej porozumienia w sprawie Brexitu. Londyn oczekuje jednak od Brukseli ustępstw

Dodano: 19.09.2018 9:30 | 12 odsłon | 0 komentarzy


Unia Europejska, aby osiągnąć porozumienie w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z unijnych struktur, musi pójść na ustępstwa - oceniła brytyjska premier Theresa May. Materiał opublikował niemiecki "Die Welt".

Źródło: www.pch24.pl

Trójmorze to nie alternatywa dla UE, ale Zachód woli trzymać rękę na pulsie

Dodano: 19.09.2018 9:05 | 4 odsłon | 0 komentarzy


Bruksela zamiast biernie patrzeć na rosnące wpływy Waszyngtonu w Europie Środkowej, postanowiła je równoważyć

Tagi: Bruksela
Źródło: forsal.pl

Trójmorze to nie alternatywa dla UE, ale Zachód woli trzymać rękę na pulsie

Dodano: 19.09.2018 8:41 | 3 odsłon | 0 komentarzy


Bruksela zamiast biernie patrzeć na rosnące wpływy Waszyngtonu w Europie Środkowej, postanowiła je równoważyć

Tagi: Bruksela
Źródło: forsal.pl

Wniosek Brukseli nie wstrzyma zmian

Dodano: 19.09.2018 8:35 | 2 odsłon | 0 komentarzy


KE może zdecydować dziś o wystąpieniu do TSUE w sprawie ustawy o Sądzie Najwyższym. I wnioskować o wstrzymanie nominacji do niego

Tagi: Bruksela
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Wniosek Brukseli nie wstrzyma zmian

Dodano: 19.09.2018 8:21 | 6 odsłon | 0 komentarzy


KE może zdecydować dziś o wystąpieniu do TSUE w sprawie ustawy o Sądzie Najwyższym. I wnioskować o wstrzymanie nominacji do niego

Tagi: Bruksela
Źródło: rss.gazetaprawna.pl


Starsze wiadomości »
reklama

Copyright © 2008-2018 GazetaBiznesowa.pl - biznes, kursy walut, przelicznik walut, giełda  - wszelkie prawa zastrzeżone