poniedziałek, 16 lipca 2018 r.  Imieniny: Eustachego, Mariki, Mirelli
Wiadomości z tagiem DONG  RSS
STAN GRY: Natemat do Trzaskowskiego: Wyłącz internet, bo nie ogarniasz, Zaremba: Ludzie, którzy w dowolnym konflikcie polskiego interesu z obcymi staną po stronie obcych, Radziejowski: Establishment przyczynił się do obecnej sytuacji

Dodano: 14.07.2018 15:51 | 5 odsłon | 0 komentarzy


-- PROFESOR GEREMEK NIEZASTĄPIONY Stołeczna o skromnych uroczystościach upamiętniających Geremka zorganizowanych przez UED Protasiewicza, Niesiołowskiego i Kamińskiego. “– Tak bardzo go brakuje. Swoim głosem, radą, spojrzeniem na Polskę, historię i politykę bardzo by nam pomógł – mówiła w piątek przy jego grobie na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach Elżbieta Bińczycka, przewodnicząca Unii Europejskich Demokratów”.

-- FRAGMENT REPORTAŻU ALEKSANDRY KLICH W GW O TYM JAK POLSKA RODZINA URATOWAŁA GEREMKA Z HOLOCAUSTU: “Genowefa Konieczna: - Mnie, młodej, głupiej, nie chcieli narażać, więc nie wtajemniczali. Bardzo jestem im za to wdzięczna. Gdybym wiedziała, kto to był, a Niemcy by mnie złapali i dali w tyłek, to jeszcze bym coś powiedziała. Pan Geremek straszliwie ryzykował, przechowując panią Alicję i Bronka. Musiał być bardzo odważny, skoro jeszcze pomagał partyzantom, przechowując amunicję i rannych. A jakaż odważna musiała być pani Alicja?! Sama narażona w każdej chwili na śmierć pomagała partyzantom”.

-- FRAGMENT O ROZMOWIE MAŁEGO GEREMKA Z KORCZAKIEM: “Sześciolatek ściska kartki ze swoimi literackimi próbami. Rozmawiają na korytarzu, potem Korczak zaprasza chłopca do swojego gabinetu. To niezwykłe wyróżnienie dla brzdąca. - Korczak rozmawiał ze mną jak z dorosłym, traktował całkowicie serio. Pytał, czy dobrze przemyślałem swój wybór. Tłumaczył, że pisarz musi być bardzo mądrym człowiekiem i samemu bardzo dużo czytać po to, by dobrze pisać. I jeszcze, że musi rozumieć świat, nawet jeśli byłby to świat zbrodniczy, zły czy niesprawiedliwy. „Czy będziesz umiał zrozumieć świat?” - pytał mnie - wspominał Geremek. - Gadał o tym Korczaku jak nakręcony. Jeszcze długo po wojnie - mówi Żukowska. Beniamin nie zostanie pisarzem. Bo nie zrozumie śmierci, głodu i ludzkiej rozpaczy. Nie zrozumie koszmaru, który go otoczył w warszawskim getcie”.

-- TYTUŁ NA DZIENNIK.PL: “Dron, straż pożarna i detektyw Rutkowski szukają pytona. Gdzie ukrywa się groźny wąż?”. DOPISEK OD STANU GRY: Dron czy Dorn?

-- PIOTR ZAREMBA PISZE W PLUSIE MINUSIE, ŻE POLSKA JEST DLA MORAWIECKIEGO WSZYSTKIM: “Kornel Morawiecki, oświadczając się matce dzisiejszego premiera, uprzedził, że kiedy trzeba będzie pójść do powstania, zostawi rodzinę. Sam szef rządu od lat nie pił alkoholu między sierpniem i październikiem, żeby uczcić Powstanie Warszawskie. Polska jest dla niego wszystkim, piszę to całkiem serio. Takie dawne zdarzenia, jak konsultowanie po godzinach, jeszcze w roli prezesa banku, ekonomicznego programu PiS, bo „potrzebna jest zmiana”, czy finansowanie przez tenże bank patriotycznych książek i imprez, każe w nim widzieć idealistę”.

-- PIOTR ZAREMBA W PTT PISZE, ŻE TRUDNO PODZIELAĆ ZŁOŚLIWĄ RADOŚĆ CZĘŚCI PRAWICY Z KŁOPOTÓW UNII: “Na drugą nogę, trudno mi też podzielać złośliwą radość części prawicy z powodu kłopotów Unii. Czy wiarę, że to bezpieczne w każdej sprawie zależeć od Orbanowskich Węgier, które nie tylko nie myślą w kategoriach antyrosyjskiego kordonu sanitarnego, ale taką politykę podważają. Dlatego ubolewam nad zaostrzeniem starcia Polski z unijnym mainstreamem na tle polityki praworządności. Prawda, powinniśmy bronić swego prawa do budowania i reformowania własnych instytucji. Ale wyrzucanie sędziów Sądu Najwyższego, pomijając już szkodliwość tego aktu dla wymiaru sprawiedliwości w Polsce, jest grą niewartą świeczki. Twardość w sprawie uchodźców - tu interes Polski jest jasny. Walka na wielu frontach jednocześnie - tu korzyści nie widzę”.

-- SĄ U NAS LUDZIE, KTÓRZY W DOWOLNYM KONFLIKCIE POLSKIEGO INTERSU Z OBCYMI, STANĄ ZAWSZE PO STRONIE OBCYCH - DALEJ ZAREMBA: “Staram się, jak mogę, nie używać mocnych argumentów i dostrzegać w różnych debatach dobrą wolę i racje różnych stron. Ale tym razem napiszę: są u nas ludzie, którzy w dowolnym konflikcie polskiego interesu z obcymi, zawsze staną po stronie obcych. Ba, jeśli obcy zechcą dać Polsce jakieś fory, będą tych obcych pouczać i krytykować. Trudno w takiej atmosferze o racjonalne ruchy naszej dyplomacji. A że bywa ona źle poinformowana, chaotyczna i nade wszystko podporządkowana plemiennej polityce wewnętrznej, to jeszcze inna sprawa.

-- ELITY PRAWNICZE TO NAJWIERNIEJSI SOJUSZNICY KACZYŃSKIEGO - BARTŁOMIEJ RADZIEJOWSKI W NOWEJ KONFEDERACJI: "Prezes Kaczyński może liczyć na elity prawnicze. To jedni z jego najwierniejszych, funkcjonalnych sojuszników. Gotowi regularnie wspierać najważniejsze elementy jego narracji, czy o pychę elit, czy o „komunę” w sądach chodzi. Przychodzący z pomocą w trudnych chwilach. Publiczne demonstracje zbratania z opozycją polityczną, otwarte wypowiedzi o „nadzwyczajnej kastowości” czy o standardach płacowych w Polsce odegrały już ważną rolę we wzmacnianiu władzy PiS, opartej na narastającej od lat niechęci do starego establishmentu. Teraz poobijany kompromitacją w sprawie ustawy o IPN Kaczyński dostał od prawników kolejny prezent: sędziowski „rokosz”. Wszystkich przebiła jednak sędzia Gersdorf, najpierw przechadzając się z politykami opozycji, a następnie – jadąc w decydującym momencie na wakacje, jakże stosownie do powagi chwili. Czy można się dziwić, że protesty pod Sądem Najwyższym okazały się niemrawe i naznaczone nieobecnością młodych ludzi?"

-- ESTABLISHMENT SĘDZIOWSKI PRZYCZYNIŁ SIĘ DO OBECNEJ SYTUACJI - DALEJ RADZIEJOWSKI: "Establishment sędziowski zdaje się nie doceniać tego, jak bardzo przyczynił się do obecnej sytuacji. Oskarżenia o „pisizm” nie mogą powstrzymać przed mówieniem prawdy na ten temat. Od wielu lat raporty m.in. Banku Światowego, instytucji unijnych, Rady Europy czy choćby Freedom House (na przykład edycja dotycząca roku 2014, końcówki rządów PO), wskazywały, że wydając na sądy o połowę więcej niż wynosi średnia unijna, otrzymujemy w zamian system mało wydajny, pełen przewlekłości, niekompetencji i arogancji wobec obywatela. Jednocześnie sędziowie uzyskali w Polsce bardzo silną pozycję ustrojową: sami się wybierali, sami wyznaczali sobie standardy, kontrolując inne władze sami nie podlegali ich kontroli (wbrew klasycznym ideom podziału i równoważenia się władz).

-- DR RAFAŁ CHWEDORUK O TYM, JAK DOBRY WYNIK W WYBORACH SAMORZĄDOWYCH WZMOCNI MORAWIECKIEGO - mówi Interii: “Wybory samorządowe będą ważne. Jeśli PiS wypadnie w nich dobrze, jeśli poszerzy elektorat i będzie miał więcej zwycięstw na koncie niż poprzednio, to wtedy autorytet Morawieckiego niepomiernie wzrośnie i rzeczywiście będzie można dopisać go do grona potencjalnych następców Jarosława Kaczyńskiego. Natomiast jeśli progres będzie mniejszy od oczekiwanego, to Mateusz Morawiecki w kolejnych wyborach - zakładając, że PiS utrzyma się u władzy, mógłby mieć duże problemy z utrzymaniem prezesury Rady Ministrów. Nieosiągnięcie zakładanego wyniku znaczyłoby, że eksperyment pod tytułem "poszerzamy elektorat za pomocą zupełnie innego premiera" nie udał się.

-- DR CHWEDORUK O TYM, ŻE ZADOWOLONYCH Z TEGO JAK BYŁO JEST MNIEJSZOŚĆ: “Kto w Polsce będzie umierał za sądy? Ci, którzy chodzą na manifestacje, to w większości zdeklarowani zwolennicy opozycji, którzy są przy okazji beneficjentami transformacji ustrojowej. Protesty w sprawach instytucji przypisywanych demokracji liberalnej siłą rzeczy przekonują już przekonanych. Polski paradoks polega na tym, że elity społeczne chcą, by lud stanął w ich obronie, nie zdając sobie sprawy z tego, że ich legitymacja jest ograniczona tylko do części obywateli, głównie tych, którzy ekonomicznie oraz w wymiarze prestiżu społecznego, są zadowoleni z tego, co było w ostatnich latach. To bardzo liczna, ale jednak mniejszość w skali całego społeczeństwa. Oczekują też, że młodzież stanie w obronie elit. A tak się nie stanie, nawet jeśli w wielu sprawach, młodemu pokoleniu może być bliżej do liberalnej PO niż do konserwatywnego PiS-u”.

-- ZDANIEM CHWEDORUKA PIS JEST ELEMENTEM SZERSZEGO TRENDU: “Choć gdyby PiS był słabszy komunikacyjnie, przewaga nad pozostałymi partiami byłaby mniejsza, a cała Zjednoczona Prawica byłaby mniej zwarta. Warto zwrócić uwagę na słabo w Polsce znany casus Słowacji, gdzie Robert Fico wygrał cztery wybory z rzędu, trzy razy sprawował władzę, a teraz jego partia dalej rządzi. Tam narracja jest dokładnie taka sama: "nie wierzcie elitom, one kłamią. My też nie jesteśmy aniołami, ale przynajmniej coś dla was robimy", np. ponad połowa Słowaków może jeździć kolejami za darmo. To zjawisko globalne, a PiS jest jego fragmentem”.

-- RAFAŁ TRZASKOWSKI MÓWI, ŻE DZIWI GO PORÓWNYWANIE DO KOMOROWSKIEGO I ŻE PRACUJE 18 GODZIN NA DOBĘ:

“Często porównują Pana do prezydenta Komorowskiego. Ale w czym ja niby jestem do niego podobny?

- To porównanie nie nobilituje tylko raczej denerwuje? Ani mnie to nie denerwuje ani nie nobilituje. Mnie ono dziwi. Z jednej strony mamy bowiem statecznego, konserwatywnego polityka, który stroni od mediów społecznościowych, który nie był praktycznie aktywny przez pierwsze miesiące swojej kampanii. Z drugiej jestem ja: młodszy, liberalny i pracujący po 18 godzin dziennie”.

-- PLATFORMA WPATRZONA WE WŁASNĄ ZAJEBISTOŚĆ - SZ DZIENNIK KPI Z RAFAŁA TRZASKOWSKIEGO: KANDYDAT TAKI JAK TY [WIDEO]: “Tu miał być ostry żart o klasistowskim - niby wspominającym Bronisława Geremka - wpisie kandydata, który doskonale opisał fenomen antypatii, jaką cieszy się jego wpatrzona we własną zajebistość partia, ale może po prostu ustąpmy lepszym. Oto najnowszy wpis Rafała Trzaskowskiego. Kandydata takiego jak wy”.

-- YOUTUBE Z ASZ DZIENNIKIEM:

-- NATEMAT DO TRZASKOWSKIEGO: WŁAŚNIE POKAZAŁEŚ DLACZEGO NIE OGARNIASZ, WYŁĄCZ INTERNET: “Na początku nie wierzyłem w to, co zobaczyłem. Potem przeczytałem to raz jeszcze i nadal nie uwierzyłem. Rafał Trzaskowski przekonał się dzisiaj, czym jest piątek 13-ego, bo zniechęcił do siebie jakieś sto tysięcy warszawiaków. I pokazał przy okazji, jak bardzo nie rozumie, co się dzieje. Jego pretensjonalny wpis stał się smutnym hitem”.

-- JESZCZE RAZ ASZDZIENNIK O TRZASKOWSKIM - 5 TEKSTÓW, DZIĘKI KTÓRYM BŁYŚNIESZ W TOWARZYSTWIE JAK TRZASKOWSKI: “Maria Curie-Skłodowska uczyła mnie chemii radiacyjnej na Uniwersytecie w Paryżu, po francusku. Była poważna, zadumana i sroga. Dostałem najwyższą notę na roku, bo moje ówczesne laboratorium nie pozwoliło na bioorganiczne popisy i zmusiło do precyzyjnego rozszczepienia atomu. Profesor lubiła izotopy promieniotwórcze. Pamiętam, że referowałem credo Antoine'a Laurenta Lavoisiera z "Traité élementaire de chimie". Czułem się jak nadworny alchemik Zygmunta III. Procesy spalania i łączenia się tlenu z pierwiastkami zrozumiałem 10 lat później. A kiedy w 2015 roku wręczałem Paulowi Modrichowi nagrodę Nobla za badania mechanistyczne nad naprawą DNA, miałem nieodparte wrażenie, że z obrazów zawieszonych w Norweskim Komitecie Noblowskim spogląda na mnie lekko rozbawiona profesor. A jednak warto było czytać Lavoisiera”.

-- MIASTO JEST NASZE O TRZASKOWSKIM: Zakonnica weszła na pasy.

-- JAKUB MAJMUREK O TRZASKOWSKIM NA FB: “Problem Trzaskowskiego polega na tym, że w to "za bardzo" często, wbrew swoim intencjom wpada. Jakby faktycznie był głuchy na nastroje i ślepy na swój przywilej. Toutes proportions gardées, kojarzy mi się to z jakąś przedstawicielką klanu Bushów, która tłumaczyła kiedyś, że Bushowie wcale nie byli bogaci na tle jej koleżanek, zatrudniali wszystkiego może 3 osoby służby i zawsze mieli bardzo mało renomowanego kucharza w domu”.

-- ORĘDZIE, KTÓREGO MOGŁOBY NIE BYĆ. ZMARNOWANA OKAZJA CORAZ BARDZIEJ ZAPLĄTANEJ PREZYDENTURY - ANALIZA 300POLITYKI:“Wystąpienie prezydenta nie wyglądało na takie, o którym było wiadomo od miesięcy że nastąpi. Wątpliwym pocieszeniem jest to, że to szczyt sezonu wakacyjnego i to, że obrazki konkurencyjnego wydarzenia opozycji wzbogacił Bronisław Komorowski, wyraźnie w nastroju letniej, popołudniowej drzemki. Prezydenta, który wielokrotnie pokazywał wyjątkowy instynkt polityczny, tym razem społeczny słuch zwiódł na manowce pogadanki”.

-- CZY KTOŚ NA ZAMKU I NA FOKSAL ZASTANAWIA SIĘ NAD KONSEKWENCJAMI? - MARCIN FIJOŁEK: “Skoro nasze elity nie potrafią rozmawiać wspólnie nawet przy takich okazjach jak 550-lecie polskiego parlamentaryzmu, skoro podać sobie rękę potrafią tylko przy pogrzebach, to jest z naszym państwem naprawdę kiepsko. I nawet jeśli te podziały, alternatywne Sejmy i cyrkowe bojkoty to tylko teatr polityczny na potrzeby wyborcze, to wszystko to przynosi namacalnie złe owoce i emocje. Tylko czy ktoś - i na Zamku, i na Foksal - zastanawia się jeszcze nad tymi efektami?”

-- RAFAŁ KALUKIN O PARLAMENCIE JAKO NIEPOTRZEBNEJ DEKORACJI: “Groteskowy namiot za milion złotych na placu Zamkowym, w którym zebrało się Zgromadzenie Narodowe na rocznicowe pogaduchy, doskonale sprawdził się w roli symbolu obecnego Sejmu jako nikomu niepotrzebnej, za to kosztownej dekoracji”.

-- LUDWIK DORN O TYM, ŻE OPOZYCJA POWINNA SIĘGNĄĆ PO BEZWZGLĘDNE METODY KACZYŃSKIEGO: “Potrzebna jest moim zdaniem wspólna solenna deklaracja opozycji parlamentarnej i najważniejszej partii pozaparlamentarnej, czyli SLD, że po wyborach w 2019 roku, jeżeli będą miały większość, uchwalą ustawę, która z mocy prawa usunie bez prawa do emerytury sędziowskiej wszystkich sędziów Sądu Najwyższego, którzy wezmą udział w antykonstytucyjnym, nielegalnym Zgromadzeniu Ogólnym, które będzie wybierać niekonstytucyjnych kandydatów na następców urzędującej I prezes Gersdorf”.

-- ZDANIEM MICHAŁA KARNOWSKIEGO, TUSK SCHŁADZA NADZIEJE OPOZYCJI:“I znowu: to jest mimo wszystko zbijanie temperatury. To, co dla PO, Nowoczesnej, Ubywateli i Czerskiej jest śmiertelnie poważną walką o wszystko, Tusk redukuje do jakiejś osobistej gierki z premierem Jarosławem Kaczyńskim, co najwyżej prostej prowokacji, obliczonej na wywołanie jakiegoś zamieszania. Tam, gdzie oni widzą być albo nie być, on proponuje szaradę i rebus. Tam, gdzie oni rozdygotani rzucają słowa najmocniejsze z mocnych, on proponuje „badawcze pytanie o nastrój pana prezesa”.

-- BEATA MAZUREK O REJTERADZIE TUSKA: Wyzwanie J.Kaczyńskiego przez D.Tuska to rejterada przed Prezydentem A. Dudą. To sygnał, że, Tusk nie będzie startował w wyborach bo wie, że J. Kaczyński nie wybiera się kandydować. D.Tusk nie chce przegrać z A.Dudą, który wg.J. Kaczyńskiego będzie kandydatem na prezydenta w 2020 r.

-- ŚPIOCHY OPOZYCJI- tytuł w GPC o równoległych obchodach.

-- DUDA MÓWIŁ DO PIS O SPORZE - tytuł w GW.

-- KAROL KARSKI KRYTYKUJE REFORMĘ GOWINA - w rozmowie z Piotrem Witwickim w RZ:“Mówi tak od roku. Rozmowy ministra Gowina nie doprowadziły niestety do konsensusu. Uważam, że należałoby jeszcze popracować nad niektórymi rozwiązaniami. Platforma uwsteczniła system edukacji. Ponadto system boloński zakłada, że doktorat nie jest czymś nadzwyczajnym, dowodem biegłości w danym zakresie, lecz po prostu finałem trzeciego etapu edukacji akademickiej. Powoduje to obniżenie poziomu wykształcenia Europejczyków. Jak w latach 90. broniłem swój doktorat, to istniał ustawowy wymóg, by wnosił on coś do rozwoju danej dyscypliny naukowej, w tym przypadku nauki prawa”.

-- W DGP PIOTR ZAREMBA PISZE O TYM JAK FDR PODPORZĄDKOWYWAŁ SOBIE SĄD NAJWYŻSZY W USA: “Prezydent USA Franklin Delano Roosevelt próbował podporządkować sobie Sąd Najwyższy. Z innym skutkiem niż finał wojny rządu z sądami w Polsce.  - Przyjąłem tę propozycję jak odpowiedź na modlitwę dziewicy – powiedział prezydent USA Franklin Delano Roosevelt. W taki sposób zareagował na plan obezwładnienia Sądu Najwyższego, który na początku 1937 r. podsunął mu jego prokurator generalny Homer Cummings”.

-- PYTANIA O GRANICE WŁADZY NIE SĄ SPECYFIKĄ ORBANA I KACZYŃSKIEGO - KONKLUZJA ZAREMBY: “Zarazem można też przypominać, że przy okazji starcia z 1937 r. cofnęły się obie strony. Sędziowie wybrali ustępliwość ponad rozbicie systemu. "Switch in time saved nine – wolta w porę uratowała dziewiątkę" – drwiła sobie amerykańska prasa. Warto też zwrócić uwagę na to, że pytania o granice sądowej władzy i niezawisłości, stawiane co prawda w innych kontekstach, i z innymi receptami, nie są specyfiką europejskich "populistów" takich jak Viktor Orbán czy Jarosław Kaczyński. Roosevelt zapytał o nie z całą ostrością. Ale z opisanym skutkiem”.

-- URODZINY: Michał Andrzej Olszewski, Krystyna Kłosin, Magdalena Słomska, NIEDZIELA: Michał Brański.

-- 12 LAT TEMU zaprzysiężono rząd Jarosława Kaczyńskiego.

-- TEGO DNIA W 1987 – Sejm PRL przyjął ustawę o Rzeczniku Praw Obywatelskich.

-- STAN GRY I DOBERMANKA TOLA PRZEPRASZAJĄ ZA WYJĄTKOWO PÓŹNĄ EDYCJĘ, SPOWODOWANĄ NOCNĄ NIEDYSPOZYCJĄ PSA. -- ZDROWA TOLA WYGLĄDA TAK:

-- A CHORA TAK:

Źródło: 300polityka.pl

OBRAZ DNIA: W Wiadomościach o śpiącym Komorowskim: Opozycja poza czasem i przestrzenią, Fakty: Zdania PAD jak żywcem wyjęte z wystąpień PiS

Dodano: 13.07.2018 21:14 | 5 odsłon | 0 komentarzy


-- LIVEBLOG 300POLITYKI: Karczewski: Spierajmy się i kłóćmy, ale nie może być liberum veto, bo to nas zgubiło. Myślę, że ten bojkot zdarzył się jako pomyłka, wypadek 13 lipca w piątek Tusk: Wrażenie, że władza przygotowuje nową ordynację pod własne interesy, jest dość oczywiste Tusk: Gdyby Kaczyński zdecydował się kandydować, to nie wahałbym się ani chwili. Stanąłbym do takiego pojedynku Tusk: Prosiłem Morawieckiego o spotkanie ws. ustawy o IPN, ale nie zdecydował się na rozmowę Tusk: Władza, która podporządkuje sobie w całości sąd, prokuraturę, policję, niezależne media, jest władzą, która szybko przekształci demokrację w kleptokrację, rządy złodziei Tusk: Mam głębokie przekonanie, że Gersdorf nie walczy o swoje stanowisko. Podziwiam jej konsekwencję trwania w konstytucyjnym ładzie Tusk: Na świecie jest zauważony spór w Polsce o to, kto jest ważniejszy, Konstytucja czy władza Tusk: Większość opozycji nawet nie wyobrażała sobie, że rządzący będą chcieli decydować o wszystkim bez żadnych ograniczeń i reguł. Widzę, jak się starają. Robią, co mogą Tusk o bojkocie ZN: Rozumiem tę decyzję, chociaż na pewno nie była łatwa PMM: Pokazaliśmy, że w trudnych okolicznościach potrafimy odbudowywać polską gospodarkę Scheuring-Wielgus: Hartwichowie nie mają wstępu do Sejmu do 2020 roku. Są na czarnej liście Rząd opublikował projekt dot. daniny solidarnościowej i Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych http://300polityka.pl/live/2018/07/13/ ***** FAKTY TVN -- UROCZYSTE ZGROMADZENIE NARODOWE NA 550-LECIE PARLAMENTARYZMU. -- OPOZYCJA DEMONSTRACYJNIE WYCHODZI PO HYMNIE, ŚWIĘTUJE RZĄD, PIS I PREZYDENT - Justyna Pochanke. -- POMINIĘCIE TEJ FOTOGRAFII W KRONICE DZISIEJSZYCH UROCZYSTOŚCI BYŁOBY CENZURĄ, BO TE PUSTE KRZESŁA OPOZYCJI ZA PLECAMI POLITYKÓW PIS-U ODDAJĄ RZECZYWISTOŚĆ TEGO DNIA - Krzysztof Skórzyński: Pustkę w czasie gdy prezydent wygłaszał swoje orędzie o parlamencie, czyli także opozycji w parlamencie. -- TO ZDANIE NIEMAL ŻYWCEM WYJĘTE Z PRZEMÓWIEŃ POLITYKÓW PIS-U - Skórzyński dalej: W materiale wypowiedź PAD o tym, że nie można odmawiać zwycięskiej większości parlamentarnej prawa do realizacja jej programu. -- ZDANIE, KTÓRYM PIS UZASADNIA I USPRAWIEDLIWIA KAŻDE, NAWET NAJBARDZIEJ KONTROWERSYJNE DZIAŁANIE - Skórzyński: Powód dzisiejszej manifestacji opozycji. -- PLATFORMA DZIŚ NAWET NA MOMENT NIE POJAWIŁA SIĘ NA POSIEDZENIU ZGROMADZENIA NARODOWEGO - Skórzyński dalej: Razem z Nowoczesną wcześniej zorganizowała własne spotkanie, debatę. Inaczej niż tu, nie było uroczystego świętowania 550-lecia parlamentaryzmu. U opozycji, a potem na proteście na ulicach Warszawy było gorzkie podsumowanie parlamentu. Dzisiejszego. -- PLATFORMA ZAPOWIEDZIAŁA DZIŚ, ŻE JEŻELI WYGRA WYBORY, WPROWADZI PAKIET ZWIĘKSZAJĄCY PRAWA OPOZYCJI W SEJMIE - Skórzyński: Kiedyś zapowiadało to PiS. Pomysł umarł szybko. Efekt to te, dzisiejsze podzielone obchody. -- PIS BRAWAMI NAGRODZIŁO ORĘDZIE PREZYDENTA WYGŁOSZONE W OBECNOŚCI POLITYKÓW PIS-U - Skórzyński dalej: Opozycja nagrodziła brawami swoją uchwałę, odczytaną w obecności polityków Platformy i Nowoczesnej. -- WYBITNI SĘDZIOWIE SKREŚLENI Z SN - Justyna Pochanke: Szef Izby Karnej, sędzia Zabłocki, dostał negatywną opinię KRS. Negatywną i polityczną. Chciał i mógł pracować dalej, ale nie mógł uznać nowej ustawy za zgodną z konstytucją. Za swoją postawę dostaje mnóstwo gratulacji. -- Sędzia Zabłocki to obrońca opozycjonistów w stanie wojennym i autor rehabilitacji rotmistrza Pileckiego. Ale Zabłocki to także, co być może, kluczowe, krytyk działań PiS wobec polskich sądów - Maciej Knapik. -- WIESŁAW JOHANN: Stanisław Zabłocki jest znakomitym prawnikiem, świetnym sędzią, moim przyjacielem. -- Mimo opinii sędziego Johanna sędzia Zabłocki nie otrzymał ani jednego głosu poparcia w czwartkowym głosowaniu - Knapik. -- JOHANN: Nie głosowałem, bo nie byłem obecny na sali. -- Wiesław Johann miał akurat inne zajęcia. A KRS zarekomendowała prezydentowi wysłanie Zabłockiego na emeryturę, mimo że on sam tego nie chce, co wyraził w oświadczeniu, powołując się na konstytucję - Knapik. -- MACIEJ MITERA, RZECZNIK KRS: Z bólem serca, ale musiałem podjąć taką decyzję. -- Oświadczenie nie spełnia wymogów ustawy - Knapik.  -- Sam sędzia Zabłocki zwraca większą uwagę na tak zwaną czarną listę posłanki Krystyny Pawłowicz, czyli listę sędziów, którzy protestowali wobec zmian w sądach lub pojechali na spotkanie z Komisją Europejską - Knapik. -- Sędzia Leszek Mazur, przewodniczący KRS, nie chciał rozmawiać. Posłanka Pawłowicz doczekała się za to delikatnej reprymendy od rzecznika KRS-u - Knapik. -- MITERA: Może miało to jakiś wydźwięk polityczny. -- Nowelizacja ustaw sądowych, która przyspiesza wymianę kadr w Sądzie Najwyższym, w piątek została skierowana do prac sejmowych - Knapik. -- SEJMOWY ZAKAZ DO 2020: Matka z niepełnosprawnym synem dostała zakaz wejścia do budynku parlamentu. Iwona Hartwich i jej syn Jakub nie będą mogli uzyskać przepustki aż do 2020 roku. -- W MATERIALE o podobnym zakazie wprowadzonym dla Hartwichów przez marszałka Sikorskiego za rządów PO. -- 10 LAT OD ŚMIERCI GEREMKA: Bohater "Solidarności", historyk, polityk i dyplomata najwyższej próby - Bronisław Geremek. Mija 10 lat, od kiedy zginął w wypadku. To on otwierał Polsce drogę do NATO. -- PROTESTY ROLNIKÓW: Za kilogram wiśni rolnicy dostają mniej niż złotówkę. Przyjechali protestować w Warszawie, bo ceny w skupie są takie, że - jak mówią - owoców nie opłaca się zbierać. ***** WIADOMOŚCI TVP -- NA JEDYNCE MATERIAŁ O OFICJALNYCH OBCHODACH. -- W materiale o wizytach w Sejmie Jana Pawła II, Elżbiety II, wyborach 89 i katastrofie smoleńskiej, w której zginęli przedstawiciele wszystkich partii. -- OPOZYCJA POZA CZASEM I PRZESTRZENIĄ - belka. -- Oficjalne uroczystości państwowe poświęcone polskiemu parlamentaryzmowi i setnej rocznicy odzyskania niepodległości zbojkotowali politycy Platformy, Nowoczesnej i PSL. Zamiast tego opozycja wynajęła salę i zorganizowała alternatywne obchody, na które zaprosiła swoich sympatyków. -- ZACZĘŁO SIĘ JAK NA PRAWDZIWYCH UROCZYSTOŚCIACH PAŃSTWOWYCH, ALE PROBLEM W TYM, ŻE TO ALTERNATYWNA RZECZYWISTOŚĆ - Dominik Cierpioł. -- POLITYCY RADYKALNEJ OPOZYCJI ODCIĘLI SIĘ OD OFICJALNYCH UROCZYSTOŚCI - Cierpioł. -- CHOĆ PRZEMÓWIENIA NIE PORWAŁY AUDYTORIUM (ZBLIŻENIE NA KOMOROWSKIEGO I LUBNAUER ZE SPUSZCZONYMI GŁOWAMI JAKBY SPALI PODCZAS WYSTĄPIENIA KOPACZ), ZEBRANI ZACHOWYWALI SIĘ TAK, JAKBY PREZYDENTEM BYŁ KOMOROWSKI A PO NIE PRZEGRAŁA WYBORÓW I NADAL RZĄDZIŁA - Cierpioł. -- W PRZESZŁOŚCI OPOZYCJA KRYTYKOWAŁA RZĄDZĄCYCH, ALE NIE BOJKOTOWAŁA UROCZYSTOŚCI PAŃSTWOWYCH - Cierpioł. -- TRADYCJA PRZEGRAŁA Z POLITYCZNYM PRZEDSTAWIENIEM - Cierpioł. -- ALTERNATYWNE SPOTKANIE SZYBKO PRZERODZIŁO SIĘ W WIEC WYBORCZY - Cierpioł. -- ZNÓW SKOŃCZYŁO SIĘ NA HASŁACH, BO ZNÓW NIE PRZEDSTAWILI PROPOZYCJI PROGRAMOWYCH - Cierpioł. -- MILIARDY NA GÓRNICTWO. -- PREZYDENT ŻYRARDOWA ZATRZYMANY PRZEZ CBA. -- KOLEJNE PROBLEMY PREZYDENTA GDAŃSKA - belka. -- Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, winny pomówienia i naruszenia nietykalności cielesnej działacza Młodzieży Wszechpolskiej. Decyzja Sądu Rejonowego w Gdańsku nie jest prawomocna. To nie jedyne problemy Adamowicza, ale mimo to, prezydent Gdańska nie zamierza rezygnować z walki o reelekcję. -- JA SIĘ CZUJĘ W POLSKIM PAŃSTWIE NIEBEZPIECZNIE - Adamowicz. -- ZANIECZYSZCZENIE MOTŁAWY TO NIEJEDYNA SPRAWA, KTÓREJ BRZYDKI ZAPACH UNOSI SIĘ NAD RATUSZEM, ADAMOWICZ ZOSTAŁ OSKARŻONY O SKŁADANIE FAŁSZYWYCH OŚWIADCZEŃ MAJĄTKOWYCH W KTÓRYCH ZATAIŁ LUKSUSOWE MIESZKANIA I INNY MAJĄTEK - Jakub Krzyżak. -- Z ARESZTU W SEJMOWE ŁAWY PLATFORMY - belka. -- Stanisław Gawłowski, po wpłaceniu pół miliona złotych kaucji, wyszedł z aresztu. Prokuratura już złożyła zażalenie w tej sprawie, bo obawia się matactwa. Sama Platforma Obywatelska, mimo poważnych zarzutów - swojego byłego sekretarza generalnego, broni w zaparte. -- LIDER PO STOI MUREM ZA GAWŁOWSKIM POMIMO POWAŻNYCH ZARZUTÓW KORUPCYJNYCH. -- W materiale o zarzutach ustawienia ponad 100 przetargów. -- OBECNYM WŁADZOM PO TO NIE PRZESZKADZA PODOBNIE JAK I AFERA Z PROSTYTUTKAMI, KTÓRE ŚWIADCZYŁY USŁUGI W MIESZKANIU KTÓRE WYNAJMOWANO OD GAWŁOWSKIEGO. -- Zarzuty dla Kapicy. -- Zarzuty dla Biernata. -- Śledztwo ws Neumanna. -- CORAZ WIĘCEJ PYTAŃ O TAJEMNICZY ZAMEK - belka. -- Autorzy raportu, na podstawie którego dopuszczono do budowy gigantycznego zamku w Puszczy Noteckiej - w ogniu krytyki. I to krytyki własnego środowiska. Między innymi przedstawicieli fundacji, z którymi są związani. ***** WYDARZENIA POLSATU -- PODZIELENI NAWET W SWOJE ŚWIĘTO, OPOZYCJA Z WYJĄTKIEM RUCHU KUKIZA NIE WZIĘŁA UDZIAŁU W OBCHODACH ROCZNICY POLSKIEGO PARLAMENTARYZMU - zapowiedź. -- PODZIELENI PODCZAS WSPÓLNEGO ŚWIĘTA - Dariusz Ociepa: Z okazji 550-lecia polskiego parlamentaryzmu, rządzący zorganizowali uroczystości nie w budynku parlamentu, ale na dziedzińcu Zamku Królewskiego, pod specjalnym namiotem. Koszt - około miliona złotych. -- PLAC ZAMKOWY ZOSTAŁ STARANNIE ODGRODZONY, WEJŚCIE NA JEGO TEREN MIAŁY TYLKO OSOBY Z ZAPROSZENIAMI - Ociepa dalej. -- TRWAJĄCE PRAWIE PÓŁ GODZINY ORĘDZIE PREZYDENTA PODZIELONE BYŁO NA DWIE CZĘŚCI, HISTORYCZNĄ I WSPÓŁCZESNĄ - Ociepa: Ta druga część zawierała wyraźne aluzje do zachowania opozycji. -- NOWOCZESNA I LUDOWCY DEMONSTRACYJNIE WYSZLI, ZANIM PREZYDENT ROZPOCZĄŁ ORĘDZIE - Ociepa dalej: To był protest przeciwko łamaniu Konstytucji i praw opozycji. -- POLITYCY Z KONSTYTUCJĄ W RĘKU PRZESZLI W STRONĘ DEMONSTRUJĄCYCH PRZED ZAMKIEM OBYWATELI RP I DZIAŁACZY KOD-U - Ociepa. -- ZGRZYTÓW BYŁO WIĘCEJ - Ociepa: Poseł Nowoczesnej Witold Zembaczyński próbował wnieść na piśmie zastrzeżenia do protokołu z obrad. Chciał poinformować, dlaczego opozycja zdecydowała się na opuszczenie sali. -- PLATFORMA W OGÓLE NIE PRZYSZŁA NA UROCZYSTOŚCI, CO BYŁO WIDAĆ PO PUSTYCH KRZESŁACH - Ociepa dalej: PO z Nowoczesną zorganizowały własne obchody w zupełnie innym miejscu. -- POSŁANKA NOWOCZESNEJ PRÓBOWAŁA WPROWADZIĆ PROTESTUJĄCYCH DO SEJMU, ALE NIE DOSTAŁA POZWOLENIA - zapowiedź. -- ZNÓW PRZYJECHALI DO WARSZAWY I ZNÓW PROTESTOWALI, TYM NA PLACU ZAMKOWYM Z OPOZYCJĄ - Agnieszka Milczarz: Podczas sejmowego protestu wywalczyli podwyżkę renty socjalnej, ale nie 500 zł w gotówce. W zamian rząd przyjął ustawę, która miała ułatwić im życie, szybszy dostęp do specjalistów i na rehabilitację. -- NFZ TWIERDZI, ŻE NIE MA ŻADNYCH SKARG OD NIEPEŁNOSPRAWNYCH - Milczarz dalej. -- DZIŚ ANETA RZEPKA, IWONA HARTWICH I JEJ SYN KUBA SĄ ASYSTENTAMI SPOŁECZNYMI POSŁANKI SCHEURING-WIELGUS, MAJĄ LEGITYMACJĘ - Milczarz. -- POSŁANKA CHCIAŁA WPROWADZIĆ GRUPĘ NA POSIEDZENIE KOMISJI REGULAMINOWEJ, POZWOLENIA NA WEJŚCIE NIE DOSTALI - Milczarz dalej: Mają zakaz wstępu do Sejmu do 2020 roku. -- AGENCI CBA U PREZYDENTA ŻYRARDOWA. -- ROLNICY NA ULICY.

Źródło: 300polityka.pl

STAN GRY: Rogojsz o tym, dlaczego SN nie interesuje celebrytów, Siedlecka o roli NSA w sprawie SN, Solska o gorącej jesieni protestów, Suski o czytaniu wierszy

Dodano: 13.07.2018 11:28 | 6 odsłon | 0 komentarzy


-- 10 LAT TEMU w wypadku samochodowym w Lubieniu w Wielkopolsce zginął prof. Bronisław Geremek.

-- DZIŚ JUŻ NIKT NIE PISZE TAKICH TEKSTÓW -- FRAGMENT TEKSTU EWY MILEWICZ O BRONISŁAWIE GEREMKU Z 2008: “Kiedy trwały negocjacje wokół rządu premier Suchockiej, spytałam Geremka o ich stan. Profesor milczał, z wielkim zainteresowaniem czyszcząc fajkę. Po chwili powiedział: proszę o następne pytanie. I tak w milczeniu czyścił fajkę przez kolejnych kilka pytań. Na koniec powiedział: pani redaktor, najbardziej lubię odpowiadać na pytania, które sam sobie zadaję”.

-- INNY FRAGMENT TEKSTU EWY MILEWICZ: “Geremek to nie tylko sprawy publiczne. Widać było, nawet aż na ekranach telewizorów - że miał wielką słabość do niektórych kobiet. Rozmawiał kiedyś z pewną dziennikarką, piękną kobietą, o Europie. To znaczy formalnie ta rozmowa była na ten temat. Faktycznie jednak było widać nie Europę, ale fascynację Geremka dziennikarką. Po tym programie ktoś powiedział Geremkowi, że na ekranie powinno być ostrzeżenie: "Program o uwodzeniu. Dozwolone od lat 18". Śmiał się, ale nie zaprzeczył”.

-- PROFESOR SAMSONOWICZ WSPOMINAŁ GEREMKA W 2008 - FRAGMENT ROZMOWY RAFAŁA KALUKINA: “Jak najbardziej. Jego mieszkanko na Piwnej przez 20 lat było miejscem stałych spotkań dużego grona. Spotkań czysto towarzyskich, aczkolwiek tematy, które tam poruszaliśmy, znalazły się w latach 70. w dossier bezpieki. Mieszkanie było bowiem na podsłuchu. Bronek był również zapalonym kinomanem. Chyba co tydzień chodziliśmy na film albo spektakl. Wyprawialiśmy się też nad Narew. Tak mu się tam spodobało, że kupił nieopodal działkę. Obawiam się, że pan pamięta Geremka z ostatniego dwudziestolecia. A to był już inny Bronek. On radykalnie zmienił się w stanie wojennym, po wyjściu z internowania. Zaczął być postrzegany jako intelektualny głos opozycji. To był ciężar, który go strasznie męczył”.

-- WSPOMNIENIA O PROFESORZE PUBLIKUJĄ RZ I GW.

-- RAFAŁ TRZASKOWSKI NA FB O GEREMKU, CZY O SOBIE?“Bronisław Geremek uczył mnie Cywilizacji europejskiej w Kolegium Europejskim w Natolinie, po francusku. Był poważny, zadumany i srogi. Dostałem najwyższą notę na roku, bo mój ówczesny francuski nie pozwolił na oratorskie popisy i zmusił do wypowiedzi chłodnej, precyzyjnej i oszczędnej. Profesor lubił konkret. Pamiętam, że referowałem credo Edgara Morina z „Penser l’Europe”. Czułem się, jakbym zdawał egzamin życia u biblijnego patriarchy z obrazów Rembrandta. Książkę zrozumiałem 10 lat później. A kiedy w 2015 roku wręczałem Edgarowi Morinowi nagrodę na szczycie ministrów europejskich Trójkąta Weimarskiego w Paryżu, miałem nieodparte wrażenie, że z obrazów zawieszonych na ścianie pałacu przy Quai d’Orsay spogląda na mnie lekko rozbawiony profesor. A jednak warto było czytać Morina”.

-- ZACIŚNIĘTA PIĘŚĆ TO SYMBOL 3 LAT PIS - SPOT PLATFORMY NA 550-LECIE PARLAMENTARYZMU: 300POLITYKA jako pierwsza publikuje film jaki Platforma Obywatelska przedstawi na organizowanych przez siebie, alternatywnych obchodach 550-lecia parlamentaryzmu.

-- NA LIVEBLOGU 300: Suski o bojkocie ZN: Nie wiem, być może chcą ogłosić, że tworzą rząd na uchodźstwie w Berlinie, z Tuskiem jako premierem

-- DLACZEGO W TYM ROKU MŁODZI NIE STANĘLI MUREM ZA SĄDEM NAJWYŻSZYM - Łukasz Rogojsz w Gazeta.pl: “Młodzi są problematyczni. Działają niesztampowo, trudno przewidzieć, co zrobią, a jeszcze trudniej włożyć ich do jednej „szufladki”, zamknąć ją i mieć spokój. Przede wszystkim jednak są niesterowalni – robią to, co uważają za słuszne i nie przejmują się tym, że ktoś czegoś od nich oczekuje. Wszystko to znalazło potwierdzenie na początku lipca, gdy decydowały się losy Sądu Najwyższego. (...) Tyle że nic nie dzieje się bez przyczyny i zamiast odsądzać młode pokolenie od czci i wiary, jak to miało miejsce choćby wtedy, gdy nie włączyli się masowo w obronę Trybunału Konstytucyjnego, warto zagłębić się w problem”.

-- ROGOJSZ O BRAKU CELEBRYTÓW: “Dlaczego zeszłoroczne protesty okazały się takim sukcesem i przyciągnęły tysiące młodych ludzi, którzy wcześniej nie angażowali się obywatelsko? Bo protestowanie było cool, stało się modą. W gronie znajomych fajnie było pochwalić się, że co wieczór chodzi się walczyć o trójpodział władzy, że bierze się udział w tym dziejowym wydarzeniu. Na protestach można było spotkać influencerów i ikony popkultury. Pogadać z nimi, zrobić sobie zdjęcie. Można się śmiać, że dla dzisiejszych nastolatków i ich nieco starszych kolegów punktem odniesienia jest Kuba Wojewódzki, Anja Rubik, czy Maffashion, ale tak po prostu jest i nie ma co obrażać się na rzeczywistość. Dwanaście miesięcy temu to zrobiło różnicę. Celebryci ochoczo transmitowali i relacjonowali protesty – od Twittera, przez Facebooka i Instagrama po Snapchata. Teraz tego zabrakło. Zabrakło więc i młodych”.

-- OBY SIĘ NIE OKAZAŁO, ŻE PIS POSTAWIŁ NA ZŁEGO KONIA - Adam Leszczyński w Oku o reakcji PiS na Trumpa: “Politycy PiS jednoznacznie popierają w sprawie NATO Trumpa w opozycji wobec demokratycznych krajów zachodnioeuropejskich. Z Francją i Niemcami są skłóceni, pozostaje im więc tylko liczyć na to, że to USA zapewnią Polsce bezpieczeństwo. Oby się nie okazało, że postawili na złego konia”.

-- MARCIN ANTOSIEWICZ O TYM, JAK TRUMP ROZGRYWA EUROPĘ I POLSKĘ: “Niewykluczone więc, że Trump będzie dążył do dalszego zacieśnienia dwustronnych relacji z Warszawą, nawet wysyłając do Polski dywizję wojsk amerykańskich, co spotka się z krytyką ze strony Rosji, ale również i Niemiec. – To wzbudzi zastrzeżenia Niemiec, które mogą powiedzieć: jeżeli to są sprawy nieskoordynowane z nami, jeżeli stawiacie na bilateralizm z Amerykanami, który komplikuje nam dialog z Rosją, to my będziemy robić z Rosją, co chcemy, nie konsultując się z wami – przestrzega Kai-Olaf Lang, który dodaje, że w obecnej sytuacji najmniej zależy od Polski, która staje się przedmiotem rozgrywki Trumpa z Europą”.

-- ZMIENIAJĄ PRAWO, BY MIEĆ SĄD- Łukasz Woźnicki i Ewa Ivanowa w GW.

-- PRZYKLEPALI CZYSTKĘ W SĄDZIE NAJWYŻSZYM - GW o KRS.

-- PIS UŁATWIA SOBIE PRZEJĘCIE WŁADZY PO PREZES GERSDORF - tytuł w RZ.

-- EWA SIEDLECKA O ROLI NSA W NOWELIZACJI PIS: “W takim przypadku Naczelny Sąd Administracyjny ma jedno zgodne z prawem wyjście: gdy trafi do niego odwołanie od pozostawienia wniosku bez rozpoznania od negatywnego zaopiniowania kandydata albo od jakiejkolwiek innej czynności KRS w tak ukształtowanym postępowaniu konkursowym, powinien ów konkurs unieważnić jako naruszający postanowienia konstytucji. Taki obowiązek NSA wynika nie tylko z konstytucji, ale z wieloletniego orzecznictwa NSA, gdzie uznano, że jeśli sprzeczność z konstytucją jest oczywista, NSA rozstrzyga, stosując bezpośrednio konstytucję. Ciekawe, czy sędziowie NSA będą mieli wystarczające poczucie godności i odpowiedzialności za państwo i sprawowany urząd, by w państwie PiS utrzymać tę linię orzeczniczą”.

-- ZUZANNA DĄBROWSKA O BUFORACH PIS - PAWŁOWICZ I PIOTROWICZU - w RZ: “Wygląda na to, że nic już PiS na tej drodze nie zatrzyma, posłowie i senatorowie pędzić będą w tempie narzucanym przez dyktujących prędkość w tym wyścigu – poseł Pawłowicz i posła Piotrowicza. Aż dobiegną do mety”.

-- MARCIN PIASECKI W RZ O SPRZĄTANIU PO MACIEREWICZU: “Bardzo ciężko będzie odbudować jeszcze niedawną, całkiem przyzwoitą pozycję Polski w natowskiej układance. Jest to tym trudniejsze, że oficjele sojuszu po prostu widzą kadrowy i kompetencyjny kołowrót w naszym wojsku. Natomiast podobnie jak polskiej opinii publicznej trudno im pewnie dostrzec mechanizm, który pozwoliłby na wyprowadzenie naszych Sił Zbrojnych z chaosu”.

-- WSZYSTKO JUŻ ZOSTAŁO ROZDANE - Paweł Rożyński o protestach budżetówki - pisze w RZ: “Rząd się boi, że jak ustąpi choćby o metr, to wkrótce przyjdą kolejne grupy społeczne. Smutna konstatacja jest taka, że przedstawiciele sfery budżetowej spóźnili się z zapowiedziami protestów. Wszystko, co w obecnej sytuacji finansowej można było rozdać, zostało już rozdane”.

-- GW NA JEDYNCE O PROTESTACH- DZIŚ NA ULICE WYCHODZĄ ROLNICY.

-- JESIENNA FALA PROTESTÓW - jeden z tytułów na jedynce RZ.

-- JOANNA SOLSKA O GORĄCEJ JESIENI PROTESTÓW:“Za prezenty, którymi PiS hojnie obdarowuje wybrane grupy, tak naprawdę płacą ci, którzy pracują. A ich praca ani szanowana, ani godnie wynagradzana nie jest. Doczekamy się więc strajków i protestów”.

-- SOLSKA O KŁOPOCIE SOLIDARNOŚCI:“Solidarność ma kłopot. Jeśli jej liderzy uznali, że ludzie zadowolą się przywróceniem wcześniejszego wieku emerytalnego i programem 500+, to się przeliczyli. Ci, którzy jeszcze pracują, mają prawo oczekiwać, że przede wszystkim zostanie doceniona praca. Zwłaszcza w sytuacji, gdy rąk do niej brakować będzie z każdym rokiem coraz bardziej. Bo te wszystkie prezenty, hojnie do tej pory ofiarowywane wybranym grupom przez PiS, tak naprawdę sfinansować muszą ci, którzy pracują. To im należy się w pierwszej kolejności. Solidarność tego nie rozumie, OPZZ już to wie. Pora na rząd”.

-- ŁUKASZ PAWŁOWSKI Z KULTURY LIBERALNEJ O HIPOKRYZJI RZĄDZĄCYCH WS IMIGRANTÓW - w Gazeta.pl: “Po pierwsze to dowód hipokryzji rządzących. Przecież jeszcze niedawno słyszeliśmy, że przybyszów z Bliskiego Wschodu nie możemy przyjmować właśnie dlatego, że to nie uchodźcy, a migranci ekonomiczni. Dziś okazuje się, że takich migrantów potrzebujemy. Po drugie, okazuje się, że rzekomo bezkompromisowy i twardy rząd - który miał bronić Polaków przed strasznymi imigrantami - musi ulec w obliczu banalnych wymogów rynku pracy. Buńczuczne obietnice zatrzymywania migracji można włożyć między bajki. Podobnie jak obietnice dokładnego kontrolowania każdego przyjeżdżającego do i wyjeżdżającego z Polski imigranta. Przy tej skali zjawiska jest to mało prawdopodobne. Wreszcie, po trzecie, łącząc antyimigracyjną retorykę z otwieraniem granic, rząd szykuje grunt pod społeczne konflikty porównywalne do tych, z jakimi borykają się niekiedy państwa zachodnie. To kolejna obietnica, której nasi mocni w słowach radykałowie u władzy nie spełnią. Błędów Zachodu mieliśmy wszak uniknąć”.

-- MAREK SUSKI OPOWIADA ROBERTOWI MAZURKOWI JAK CZYTA POEZJĘ- fragment rozmowy z DGP: “Przy łóżku ma pan wiersze. Czyta pan poezje?

- Oczywiście. Po całym dniu czytania ustaw, rozporządzeń, gdzie same artykuły i paragrafy wieczorem włączam muzykę i czytam.

- Co?

- Oj, to różnie, od wieszczów przez Szekspira i nie mówię tu tylko o dramatach, ale o sonetach, wierszach po poezję współczesną. Ale fraszki też.

- Nie wierzę panu. Skonany po całym dniu facet pije piwo i ogląda kryminał.

- Ale właśnie nie! Chociaż piwo też lubię, ale dla mnie poezja to ucieczka od tego strasznego, technokratycznego, prawniczego języka. Zamiast ciągu paragrafów mam zestawienia słów, które wywołują w człowieku wzruszenie, zadumę, emocje. I to się po prostu nazywa poezja. To lek na ustawowy bełkot, muszę przeczytać coś pięknego, bo bym zwariował!

- Naprawdę jest pan w stanie po całym dniu czytać wiersze?

- Po całym dniu w Sejmie, w pracy, nie jestem w stanie namalować niczego. Siadam i ni cholery. Wtedy tylko mogę robić karykatury. Żeby malować coś innego, muszę pochodzić po podwórku, tu zerwać pokrzywę, tam coś popielić, przyciąć suchą gałąź, posadzić kwiatki i tak odstresowany następnego dnia mogę zacząć myśleć o malowaniu”. http://wiadomosci.dziennik.pl/opinie/artykuly/577785,marek-suski-wywiad-robert-mazurek-wiersze-filmy-obrazy-wzruszenie.html

-- JAK WYGRA WARSZAWA, TO ZGOLĘ SIĘ NA ŚPIEWAKA - EVENT NA FACEBOOKU:

-- URODZINY: Jarosław Marek Rymkiewicz, Sylwester Latkowski, Tomasz Marciniuk.

Źródło: 300polityka.pl

OBRAZ DNIA: Skórzyński o karaniu opozycji na 500-lecie parlamentaryzmu, Pochanke: Skoro Gersdorf nie znika, to PiS wpada na pomysł jak ją zastąpić, PAD o Iwulskim: To niech się poczuje (następcą)

Dodano: 12.07.2018 21:13 | 10 odsłon | 0 komentarzy


-- LIVEBLOG 300POLITYKI: Zabłocki: Chyba wszyscy rozumieją, że w takich warunkach, jakie panują od lipca ubiegłego roku, nie pracuje się łatwo Błaszczak: Mój cel to powołanie nowej dywizji na wschód od Wisły. Więcej Polski w NATO i więcej NATO w Polsce Błaszczak: My się uniezależniamy a Niemcy i część Europy zachodniej się uzależniają od Rosji, płacąc miliardy Euro, przy czym nie wydają nawet 2% na swoją obronność Zabłocki: Po raz pierwszy w życiu spotkało mnie coś takiego, że zostałem zaopiniowany w sytuacji, kiedy nikogo o tę opinię nie prosiłem Schetyna o wywiadzie z Kaczyńskim: Obok tego, że mogę się czuć bezpiecznie, jest napisane, że nie będzie zmiany ordynacji do parlamentu. To chyba jest tak samo prawdziwe Schetyna o ZN: To będzie prawdziwy sprawdzian, czy ktoś jest w opozycji czy udaje, że nic się nie dzieje Schetyna: Trzeba zrobić wszystko, żeby nie dopuścić do przegłosowania tego prawa. Trzeba zrobić wszystko, żeby obudzić emocje. Wierzę także we wsparcie Europy Schetyna: To część napaści PiS-u, większości parlamentarnej, rządu PiS-owskiego na SN PMM: Chciałem podziękować ministrowi Macierewiczowi, który w piękny i konsekwentny sposób prowadził działania dot. bezpieczeństwa naszych granic http://300polityka.pl/live/2018/07/12/ ***** FAKTY TVN -- SKORO PREZES GERSDORF NIE ZNIKA TO W PIS-IE POJAWIA SIĘ POMYSŁ JAK JĄ ZASTĄPIĆ - Justyna Pochanke: Polityczne przyśpieszenie i piąta zmiana w ustawie o sądach. Skoro prezes Gersdorf twierdzi, że wciąż jest pierwszym prezesem, to w PiS-ie pojawia się pomysł, jak ją zastąpić i jak zdobyć Sąd Najwyższy. Politycznie wybrana KRS stawia sędziom polityczne pytania - czy wyjeżdżali do Brukseli? Na tej podstawie wydaje opinie. -- KTO UZNAJE PREZES GERSDORF TO JEST NA STRACONEJ POZYCJI - Pochanke. -- NOWA KRS NIE CHCE SĘDZIEGO IWULSKIEGO W SN - Knapik. -- ALBO PAD BĘDZIE PRÓBOWAŁ WYWALCZYĆ JAKĄŚ PRZESTRZEŃ SWOBODY DZIAŁANIA ALBO NIE, MOIM ZDANIEM NIE STAĆ GO NA TO - Jerzy Stępień. -- PAD NA PYTANIE ŻE IWULSKI SIĘ NIE CZUJE NASTĘPCĄ: To niech się poczuje. -- KOLEJNA NOWELIZACJA USTAWY O SUN. -- CAŁKOWITE PRZEJĘCIE SN - Borys Budka. -- W materiale o pytaniach KRS do sędziów o Gersdorf. -- ALE SAM RZECZNIK KRS NIE CHCE POWIEDZIEĆ CO SĄDZI O KADENCJI GERSDORF - Knapik. -- Donald Trump na szczycie NATO żąda od sojuszników, by dali z siebie dużo więcej. Chcecie bezpieczeństwa, to dajcie nie dwa, a cztery procent PKB na wojsko - mówi do przywódców Europy. Czy marsowa mina Trumpa wzmocni Sojusz? -- W materiale o 2 rozmowach PAD z Trumpem. -- POWINNIŚMY ZOSTAWIĆ HISTORIĘ HISTORYKOM - prezydent Ukrainy. -- SEJM MILCZĄCY A SENAT BEZREFLEKSYJNY - Pochanke: Platforma nie przyjdzie, Nowoczesna się waha, a PSL stawia warunki. Opozycja mówi, że trudno świętować 550-lecie parlamentaryzmu, gdy Sejm staje się milczący, a Senat bezrefleksyjny. -- TYLKO SZTUCZNY, ZORGANIZOWANY NAPRĘDCE TŁUM MOŻE ZAPEŁNIĆ TEN NAMIOT, ALE JEŚLI PIS SIĘ NA TO NIE ZDECYDUJE, TO PRAWIE POŁOWA TEGO NAMIOTU POZOSTANIE PUSTA - Krzysztof Skórzyński. -- OBRAZ SEJMU WIDZIANY Z PERSPEKTYWY ŁAW OPOZYCJI TO: OBCINANIE PENSJI I NIE JEDNORAZOWE A REGULARNE KARANIE ZA NIEPOKORNOŚĆ, UNIEMOŻLIWANIE WYPOWIEDZI PRZEPYCHANIE USTAW I TRAKTOWANIE JAK MASZYNKI DO GŁOSOWANIA - Skórzyński. -- BYLI MARSZAŁKOWIE ZAPROSZENIE ODRZUCILI BEZ WAHANIA - Skórzyński. -- SEJM ZAMIENIA SIĘ W POLE DO DZIAŁANIA PARTYJNEJ JACZEJKI - Ludwik Dorn. ***** WIADOMOŚCI TVP -- DYSKUSJE NA ZAKOŃCZONYM DZISIAJ SZCZYCIE NATO ZDOMINOWAŁA KWESTIA ZWIĘKSZENIA WYDATKÓW NA OBRONNOŚĆ - zapowiedź: Wciąż zbyt wiele państw przeznacza na ten cel za mało pieniędzy. -- SZCZYT NATO ZAKOŃCZONY SUKCESEM. BUDŻET UROŚNIE O PONAD 33 MLD DOLARÓW - Jakub Wojtanowski. -- WIELE WSKAZUJE NA TO, ŻE WE WRZEŚNIU PREZYDENT ANDRZEJ DUDA BĘDZIE GOŚCIŁ W BIAŁYM DOMU - Wojtanowski. -- PREZYDENCI POLSKI I USA PODCZAS SZCZYTU NATO SPOTKALI SIĘ DWUKROTNIE - Wojtanowski. -- POLSKA Z ROKU NA ROK BĘDZIE ZWIĘKSZAŁA WYDATKI OBRONNE TAK, BY ZA 12 LAT NA TEN CEL PRZEZNACZAĆ 2,5% PKB - Wojtanowski. -- DONALD TRUMP DOMAGA SIĘ WYJAŚNIEŃ WS. BUDOWY GAZOCIĄGU NORD STREAM 2. Trump pochwalił Polskę, która szuka alternatywnych dostaw gazu - zapowiedź. -- SZCZYT PRZEWODNICZĄCYCH PAŃSTW EUROPY ŚRODKOWEJ I WSCHODNIEJ - bez materiału. -- OFICER LUDOWEGO WOJSKA POLSKIEGO I ŻOŁNIERZ WOJSKOWEJ SŁUŻBY WEWNĘTRZNEJ, A DZIŚ PREZES SN. SĘDZIA JERZY IWULSKI ORZEKAŁ W KOMUNISTYCZNEJ POLSCE, TAKŻE W STANIE WOJENNYM - zapowiedź: Dziś KRS negatywnie zaopiniowała jego oświadczenie o woli dalszego orzekania. -- SĘDZIEGO IWULSKIEGO BRONI RZECZNIK SĄDU NAJWYŻSZEGO - Bartłomiej Graczak. -- POWODEM NEGATYWNEJ OPINII KRS - BRAKI FORMALNE - Graczak. -- PAD: SĄD NAJWYŻSZY I SĘDZIOWIE SĄDU NAJWYŻSZEGO TEŻ POWINNI PRZESTRZEGAĆ USTAW, BO JEŻELI NIE, TO CZEGO MAMY OCZEKIWAĆ OD OBYWATELI? -- DO SEJMU WPŁYNĄŁ KOLEJNY PROJEKT NOWELIZACJI USTAW REFORMUJĄCYCH SĄDOWNICTWO - Graczak. -- KOMISJA DS. REPRYWATYZACJI UKARAŁA PREZYDENT WARSZAWY GRZYWNĄ W WYSOKOŚCI 30 TYSIĘCY ZŁOTYCH. HGW PO RAZ KOLEJNY ZIGNOROWAŁA WEZWANIE I WYJECHAŁA DO SINGAPURU - zapowiedź. -- PROKURATURA SKIEROWAŁA AKT OSKARŻENIA PRZECIWKO BYŁEMU WICEMINISTROWI FINANSÓW W RZĄDZIE PO-PSL, JACKOWI KAPICY. ***** WYDARZENIA POLSATU -- JÓZEF IWULSKI DOSTAŁ NEGATYWNĄ OCENĘ KRS - zapowiedź. -- KOLEJNA NOWELIZACJA USTAWY O SN. -- SYTUACJA WOKÓŁ SN CORAZ BARDZIEJ PRZYPOMINA TĘ WOKÓŁ TK KILKANAŚCIE MIESIĘCY TEMU - Dariusz Ociepa: Tam też były personalne zawirowania i kolejne nowelizacje. -- PROJEKT, KTÓRY PIS ZŁOŻYŁO DZIŚ W SEJMIE, JEST CZWARTĄ ZMIANĄ USTAWY O SN OD GRUDNIA - Ociepa dalej. -- NIE MA WĄTPLIWOŚCI, ŻE PIS WIDZĄC, JAK WOLNO ODBYWA SIĘ NABÓR NA NOWYCH SĘDZIÓW, CHCE PRZYSPIESZYĆ WYBÓR I PREZESA - Ociepa. -- NA WOLNE MIEJSCA ZGŁOSIŁO SIĘ NA RAZIE TYLKO DWÓCH KANDYDATÓW - Ociepa dalej: W tym tempie dojście do liczby 110 sędziów trwałoby długie miesiące. -- NA CZAS OPINIOWANIA I GŁOSOWANIA WYŁĄCZONO TRANSMISJĘ Z OBRAD KRS - Ociepa. -- JÓZEF IWULSKI NIE ZŁOŻYŁ WNIOSKU O MOŻLIWOŚĆ DALSZEGO ORZEKANIA W TAKIM KSZTAŁCIE, W JAKIM WYMAGA TEGO NOWA USTAWA O SN - Ociepa dalej: Nie dołączył też zaświadczenia o stanie zdrowia. -- SĘDZIA IWULSKI MA WYKONYWAĆ OBOWIĄZKI PREZESA DO 19 LIPCA, WTEDY Z URLOPU WRÓCI MAŁGORZATA GERSDORF - Ociepa. -- SĘDZIA IWULSKI NIE CZUJE SIĘ OSOBĄ, KTÓRA ZASTĄPIŁA PANIĄ PREZES - Ociepa dalej. -- TRUDNO OCZEKIWAĆ, ŻE SPRAWA WOKÓŁ SĄDU WYJAŚNI SIĘ W CIĄGU NAJBLIŻSZYCH DNI - Ociepa: To tak, jak w przypadku TK, kwestia tygodni, a może nawet miesięcy. -- PREZYDENT TRUMP OD WCZORAJ RZĄDZI W EUROPIE - Dorota Gawryluk. -- RUSZYŁ PROCES WS. ŚMIERCI IGORA STACHOWIAKA.

Źródło: 300polityka.pl

STAN GRY: GW: PO wyrzuciła radną z wszystkich komisji, mimo wątpliwości prawnych, Leszczyński: Mentalne uwikłanie w III RP nie pozwala sformułować planu, który nie byłby powrotem do tego, co było, Siedlecka: Bezmiar bezwstydu KRS

Dodano: 12.07.2018 10:18 | 9 odsłon | 0 komentarzy


-- ROBERT BIEDROŃ MÓWIŁ DOROCIE WARAKOMSKIEJ, ŻE PO "W TYM DZIADOSTWIE" NICZYM NIE RÓŻNI SIĘ OD PIS - 300LIVE:

-- TRZECI SKŁAD SĘDZIOWSKI UZNAŁ MATERIAŁ DOWODOWY ZA MOCNY - ADAM ZADWORNY O ZNACZENIU DECYZJI SĄDU WS GAWŁOWSKIEGO - pisze w GW: “Środowe postanowienie sądu tylko trochę może ucieszyć polityka PO. Bo oznacza ono, że już trzeci skład sędziowski uznał, że materiał dowodowy jest mocny, a popełnienie przestępstw wysoce prawdopodobne”.

-- PORÓŻNIONĄ Z PARTIĄ RADNĄ, PLARTFORMA WYKLUCZYŁA ZE WSZYSTKICH KOMISJI, CHOĆ BUDZIŁO TO WĄTPLIWOŚCI PRAWNE - Gazeta Stołeczna o radnej Jolancie Kasztelan: “Jolanta Kasztelan dotąd nie zabierała głosu w sprawach reprywatyzacji. Poróżniła się z PO, już w czerwcu wystąpiła z klubu i partii. Na sesji Rady Warszawy w miniony czwartek PO karnie wykluczyła ją ze wszystkich komisji, w których zasiadała, choć były wątpliwości, czy może w ogóle to zrobić. Wykluczeniu radnej towarzyszyły żywiołowe protesty radnych PiS”.

-- ADAM, LESZCZYŃSKI Z OKO.PRESS PISZE W GAZETA.PL O MENTALNYM UWIKŁANIU OPOZYCJI, KTÓRY NIE POZWALA NA INNY PROGRAM, OPRÓCZ TEGO, KTÓRY BYŁBY POWROTEM DO TEGO, CO BYŁO:“Mentalne uwikłanie w III RP nie pozwala sformułować żadnego planu, który nie byłby powrotem do tego, co było. Opozycyjni politycy i publicyści dokonują przy tym arcyzabawnej intelektualnej operacji. Z jednej strony mówią: "były błędy" oraz "musimy zaproponować coś nowego". Kiedy jednak przejdziemy na poziom konkretu, dowiemy się, że każdy błąd był nieunikniony i naprawdę pozostawał tylko efektem ubocznym Wielkiego Historycznego Sukcesu”.

-- WYPALENIE OPOZYCJI WIDAĆ W JĘZYKU I FORMULE PROTESTÓW - DALEJ LESZCZYŃSKI W GAZETA.PL: “Wypalenie opozycji widać w języku i w formule protestów. Aktorka Dorota Stalińska porównała w czasie niedawnego protestu niepełnosprawnych w Sejmie Straż Marszałkowską do hitlerowców wpuszczających gaz do komór gazowych. Trudno posunąć się dalej: jeśli rządzący rzeczywiście zrobią coś gorszego niż robią teraz, pozostanie tylko krzyk, bo słowa się wyczerpią. Równocześnie w "Kulturze Liberalnej" wiceprzewodniczący PO Tomasz Siemoniak przekonuje, że ludzie nie oczekują od opozycji programu, tylko pokonania PiS. - Kiedy jestem na spotkaniach w terenie, słyszę, że ludzie nie oczekują już odpowiedzi na pytanie, czy utrzymamy 500 plus i inne pozytywnie oceniane rozwiązania wprowadzone przez PiS, tylko: jak można tej partii odebrać władzę - mówi Siemoniak. To brzmi jak program na udaną kampanię wyborczą!”

-- TRZASKOWSKI WALCZY NIEZBYT ŻWAWO - TO PRAWIE TAK PORYWAJĄCE JAK SIEMONIAK O MŁODYCH - DALEJ LESZCZYŃSKI: “Kłopot opozycji z przeszłością widać najlepiej na przykładzie kampanii Rafała Trzaskowskiego, walczącego niezbyt żwawo o prezydenturę Warszawy. Trzaskowski przyznaje, że afera reprywatyzacyjna w stolicy była i była skandalem. OKO.press przejrzało wypowiedzi kandydata na ten temat. Mówi, że "zło trzeba naprawić", ale równocześnie dodaje, że miasto nie miało podstaw prawnych do wypłacania odszkodowań lokatorom i o tym wypowiada się znacznie obszerniej niż o "naprawianiu". - Piłka jest po stronie większość parlamentarnej - twierdzi kandydat. W przekładzie na polski: zło się wydarzyło, nie do końca wiadomo, kto za nie odpowiada, bo nie ja, a miasto nic nie może zrobić. Czy potem jako prezydent rozłoży ręce i powie: "ja nic nie mogę, niech PiS w Sejmie to załatwi"? To prawie jak porywające, jak Siemoniak o młodych: "mają jakąś swoją rzeczywistość".

-- MACIEJ SANDECKI Z POMORSKIEJ GAZETY WYBORCZEJ O PILNICZKU DO PAZNOKCI ROZDAWANYM NA KOBIECEJ KONFERENCJI PO: “A dziś na konferencji PO dotyczącej praw kobiet i zwiększeniu udziału kobiet w polityce, rozdano dziennikarzom ... szklane pilniki do paznokci. Mistrzowie feministyczno-genderowego PR-u!”

-- KRZYSZTOF ŚMISZEK NA FB O PILNICZKU DO PAZNOKCI OD PO: “OMG... Platformo, nigdy nie wyjdziesz ze swoich przaśnych, głupkowatych butów ws. równości...”

-- WIRTUALNA POLSKA PUBLIKUJE SPOT PROMUJĄCY KSIĄŻKĘ JACKA WOJCIECHOWICZA: "Kiedy wyrzucałem doktora Chazana, usłyszałem - oni ci nigdy nie wybaczą. Mówili mi, że w Warszawie muszę słuchać się partii i wykonywać polityczne rozkazy. Powiedziałem: nie" - mówi w klipie promującym książkę "Kulisy warszawskiego ratusza" (publikujemy go wyżej) Jacek Wojciechowicz, były zastępca Hanny Gronkiewicz-Waltz, dziś kandydat na prezydenta Warszawy”.

-- BEZMIAR BEZWSTYDU KRS - Ewa Siedlecka: “W tej sytuacji jasno widać, że jedynym kryterium będzie opinia szeptana: czy to nasz, czy nie nasz? Wyłuska się „naszych”, dla porządku poprosi prezesów ich sądów o opinię (jak wiadomo, te stanowiska obsadził już minister-prokurator Zbigniew Ziobro) i z głowy. Procedura, którą we wtorkowym Poranku Radia TOK FM wiceprzewodniczący KRS Wiesław Johann wycenił na kilka miesięcy, potrwa dwa dni. Resztę chętnych, zidentyfikowanych jako „nienaszych”, załatwi się bowiem negatywnymi opiniami prezesów. Bezwstyd działania konstytucyjnego organu, którego zadaniem jest „stanie na straży niezależności sądów i niezawisłości sędziów”, dorównuje bezwstydowi partii, która wyłoniła dzisiejszą KRS. Niedaleko pada jabłko od jabłoni”.

-- KRS PRZEPYTUJE SĘDZIÓW Z POGLĄDÓW - tytuł na jedynce DGP: “Kandydaci muszą się przygotować na polityczne pytania”.

-- KRS ELIMINUJE NIEPOKORNYCH SĘDZIÓW- tytuł w DGP.

-- MICHAŁ SZUŁDRZYŃSKI O NIEPRZEKONUJĄCEJ WALCE PIS O SĄDY: “Wszystkie wskaźniki dotyczące działalności sądów w Polsce pokazują bowiem, że sytuacja przeciętnego Kowalskiego się pogarsza, zamiast polepszać – przede wszystkim średni czas postępowania trwa coraz dłużej. Zwiększenie wpływu polityków na sądownictwo nie przełożyło się na jego skuteczność”.

-- DR MATCZAK MÓWI MARCINOWI ANTOSIEWICZOWI, ŻE MOŻE BĘDZIE KANDYDOWAŁ DO IZBY DYSCYPLINARNEJ: “Wielu prawników ma nadzieję, że on także zdecyduje się wystartować w konkursie. Według ustawy o stanowiska w SN mogą ubiegać się także naukowcy. – Rozważam kandydowanie do Izby Dyscyplinarnej – mówi nam żartem prof. Matczak, który nie podjął jeszcze ostatecznej decyzji. Izba Dyscyplinarna to sztandarowy projekt PiS. Sędziowie mają nadzieję, że jeśli Matczak wystartuje, a zostanie odrzucony przez KRS, „to w procedurze odwoławczej uda się pokazać, że zamiast doświadczonego profesora prawa do SN trafia wystawiony przez PiS prokurator” – mówi nam jeden z sędziów”.

-- RZĄD WPROWADZA UŁATWIENIA W ZATRUDNIANIU CUDZOZIEMCÓW - DGP: “– Dobra sytuacja na rynku pracy umożliwia dokonanie zmian, które pozwolą na łatwiejsze zatrudnianie cudzoziemców. A jednocześnie zapewnią utrzymanie bezpieczeństwa – tłumaczy Stanisław Szwed. Chodzi też o pewność, że osoby, które zgłoszą chęć pracy w Polsce, nie zrobią tego tylko dla wizy i nie pojadą dalej’.

-- GW O TYM JAK PAŃSTWOWE SPÓŁKI WYMUSZAJĄ SPLIT PAYMENT: “Od lipca rząd PiS wprowadził nowy sposób rozliczania podatku VAT dla firm, czyli tzw. podzieloną płatność (split payment). Po tygodniu obowiązywania tego rozwiązania większość banków odnotowuje marginalną liczbę takich transakcji. Wiele wskazuje, że to się szybko zmieni, bo do akcji ostro weszły spółki skarbu państwa”.

-- PIOTR MIĄCZYŃSKI O NIEZADOWOLENIU PRZEDSIĘBIORCÓW - pisze w GW: “Dla utrzymania władzy i programów socjalnych premier Morawiecki poświęca małe firmy, które im szerzej obowiązywać będzie split payment, tym większe będą mieć problemy finansowe. To te same firmy, które Mateusz Morawiecki tak hołubi w swoich wystąpieniach. Jedną ręką obiecuje im 9-proc. stawkę CIT, z drugiej uderza żelazną pięścią państwa, uniemożliwiając finansowanie działalności z podatku VAT. Teraz będą musiały pójść do banków i zapłacić za linie kredytowe lub inne usługi finansowe, np. faktoring”.

-- PIOTR WÓJCIK W GAZETA.PL O TYM, ŻE USA SĄ SAME SOBIE WINNE: “Amerykanie powtarzają za Trumpem, że są największymi przegranymi globalizacji. I że reszta świata wciąż ich wykorzystuje. Tymczasem to nie światowe zasady handlu są dla USA niesprawiedliwe, niesprawiedliwy jest porządek gospodarczy, który USA ustanowiły u siebie”.

-- URODZINY: Michał Gostkiewicz, Aleksandra Pawlicka, Łukasz Głombicki, Rafał Rudnicki.

Źródło: 300polityka.pl

OBRAZ DNIA: Wiadomości o apelu radnej PO, by popierać Jakiego, Gawryluk: Trump chętnie rozmawiał z PAD, Fakty: KRS fortelem chce poradzić sobie z zalewem kandydatur

Dodano: 11.07.2018 21:49 | 11 odsłon | 0 komentarzy


-- LIVEBLOG 300POLITYKI: Jaki: Wie pani że dokładnie taki sam projekt ustawy był w 2006 r. Za taką ustawą głosował Donald Tusk i czy pytała go pani wtedy czy miał głowę?

Jaki: Nie mam nic przeciwko, żeby pani prezes Gersdorf jak już wróci z urlopu siadła i porozmawiała z nami o przyszłości sądownictwa w Polsce

Jaki: Przeciwko ustawie o IPN nie głosował też Rafał Trzaskowski, który jest taki światły. To jak jest taki światły, skoro tego nie zdiagnozował? Olejnik: A no właśnie, to jest pech jego

Karczewski: Gdybyśmy wiedzieli, że będą takie skutki nowelizacji ustawy o IPN, na pewno byśmy postępowali trochę inaczej

Karczewski o ZN: To nie jest namiot. To zadaszenie

Karczewski: W przyszłym roku organizuję 30. rocznicę reaktywowania Senatu

Karczewski o udziale opozycji w ZN: Myślę, że jeszcze się zreflektują, przemyślą i jednak będą

Stefaniak inauguruje cykl dyskusji z warszawskimi seniorami

Mazurek: Na listach kandydatów na radnych wszystkich szczebli nie zostaną umieszczone osoby, które są zatrudnione na wysokopłatnych stanowiskach kierowniczych i doradczych w SSP i samorządu terytorialnego

Schetyna: Pokazaliśmy, że działacze PiS-u zarabiają miliony na drugich etatach i efekt jest, bo Jarosław Kaczyński zabrania im kandydowania do samorządu

Lubnauer: Bardzo mi się podoba inicjatywa pytania mieszkańców o ich potrzeby na ławeczce pana Trzaskowskiego

Giertych: Gawłowski wychodzi

​ ​ ***** FAKTY TVN -- SZCZYT NATO I SZCZYT EMOCJI, SŁOWNE STARCIA ANGELI MERKEL I DONALDA TRUMPA. -- O WSPÓŁPRACY WOJSKOWEJ W KULUARACH SZCZYTU PREZYDENT DUDA KRÓTKO ROZMAWIAŁ Z DONALDEM TRUMPEM - Katarzyna Sławińska. -- 75. ROCZNICA RZEZI WOŁYŃSKIEJ. -- WYBRANA PRZEZ POLITYKÓW KRS ZAMYKA SIĘ NA 3-DNIOWYM POSIEDZENIU - zapowiedź. -- OD DZIŚ, OD TEGO WYSTĄPIENIA [KRYSTYNY PAWŁOWICZ] SĘDZIOWIE W POLSCE JUŻ WIEDZĄ, ŻE JEŚLI BYLI KIEDYŚ W TYM TŁUMIE [NA PROTEŚCIE] I JEŻELI ICH ZDJĘCIA ZNAJDZIE KRYSTYNA PAWŁOWICZ, ICH KARIERA ZAWODOWA MOŻE SIĘ ZAŁAMAĆ - Krzysztof Skórzyński. -- TAKI ARGUMENT, ŻE SĘDZIA Z DOROBKIEM NIE MOŻE OBJĄĆ STANOWISKA W SĄDZIE, BO UCZESTNICZYŁA W PROTESTACH PRZED SĄDAMI LUB BYŁA NA WYSŁUCHANIACH W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM W SPRAWIE POLSKICH USTAW O SĄDACH, ZOSTAŁ TU JESZCZE ROZWINIĘTY - Skórzyński dalej. -- LISTA SĘDZIÓW, KTÓRZY BYLI W BRUKSELI - JAK WIDAĆ - ZOSTAŁA PRZEZ PAWŁOWICZ ROZDANA NA POSIEDZENIU KRS, CZYLI RADY, KTÓRA MIAŁA STAĆ NA STRAŻY NIEZALEŻNOŚCI SĘDZIÓW - Skórzyński: Pilnować, by politycy nie mieszali się do sądów. -- TO, CO MOŻNA BYŁO ZOBACZYĆ W INTERNETOWEJ TRANSMISJI Z POSIEDZENIA RADY - INNEJ NIE MA, BO DRZWI SĄ BARIERĄ DLA DZIENNIKARZY, WEDŁUG OPOZYCJI TO ODKRYCIE KART - Skórzyński dalej: Dowód na to, po co PiS-owi był przewrót w sądach, po co było wprowadzenie swoich nominatów do rady decydującej o karierach i stanowiskach w sądach. -- TA SAMA KRS ZA CHWILĘ RUSZY Z ROZPATRYWANIEM KANDYDATUR DO SN - Skórzyński: PiS-owi zależy tu na czasie, bo z nowych sędziów chce wyłonić nowego prezesa. Mimo że obecni sędziowie nie mają wątpliwości, że kadencja Małgorzaty Gersdorf trwa jeszcze prawie dwa lata. -- CZŁONKOWIE KRS DOSKONALE WIEDZĄ, ŻE SĘDZIOWIE PLANUJE ZALAĆ RADĘ KANDYDATURAMI I TYM SAMYM SPOWOLNIĆ, A NAWET SPARALIŻOWAĆ PRÓBĘ USUNIĘCIA I PREZES - Skórzyński. -- TEN FORTEL MA RADZIE POZWOLIĆ SZYBKO, NIEMAL HURTOWO ODRZUCAĆ KANDYDATURY - Skórzyński dalej: Jak widać, to dzisiejszy komunikat KRS. Kandydat do SN od dziś musi wysłać jedynie zgłoszenie i zaświadczenie o stanie zdrowia. Nie musi nawet wyłączać wykazu spraw, w których orzekał czy zaświadczenia z IPN. Do wczoraj musiał. Dzięki temu zabiegowi rada przyspieszyła procedurę weryfikacji kandydatów, bez konieczności weryfikacji wielu dokumentów. Np. tych potwierdzających kompetencje kandydata. -- STRAJK PIELĘGNIAREK. -- STANISŁAW GAWŁOWSKI MOŻE OPUŚCIĆ ARESZT PO WPŁACENIU 0,5 MLN ZŁ KAUCJI. -- FUNDACJA REDAKTORA NACZELNEGO GAZETY POLSKIEJ URUCHAMIA PORTAL PUSZCZA TV, MIAŁA DOSTAĆ UNIJNE PIENIĄDZE, ALE PO EUROPEJSKIEJ KONTROLI WYPŁATĘ WSTRZYMANO. -- TRZY INTERNETOWE KAMERY, TROCHĘ FILMIKÓW, GARŚĆ INFORMACJI - Maciej Knapik: Obowiązkowo także o żołnierzach wyklętych i tyle. Wystarczy, by otrzymać dotację, ponad siedem milionów złotych. -- GAZETA POLSKA WSPIERA PIS, O CZYM OTWARCIE MÓWI SAM PREZES [PIS] - Knapik dalej. -- ŻADNEGO KOMENTARZA W TEJ SPRAWIE NAM NIE UDZIELONO - Knapik. ***** WIADOMOŚCI TVP -- "Niemcy są zakładnikiem Rosji. Polska nie chce nim być" - to mocne słowa prezydenta Donalda Trumpa, które padły podczas rozmowy z sekretarzem generalnym NATO. W Brukseli rozpoczął się szczyt NATO, podczas którego doszło do spotkania prezydentów Polski i Stanów Zjednoczonych. -- Mija dokładnie 75 lat od Krwawej Niedzieli. Ten dzień był kulminacją Rzezi Wołyńskiej. Jednego dnia ukraińscy nacjonaliści zamordowali nawet 10 tysięcy Polaków. -- GENERAŁ Z PRL I WARSZAWSKIE KAMIENICE - belka. -- PRL-owski generał, handel roszczeniami na słupy i przejęcie wartej wiele milionów kamienicy. Kulisy zwrotu nieruchomości przy Mokotowskiej 40 odsłaniają mechanizmy stosowane przez handlarzy roszczeń. -- GENERAŁ BRAŁ UDZIAŁ W PRZEJĘCIU KILKU KAMIENIC W WARSZAWIE - Bartłomiej Graczak. -- ROZŁAM W SZEREGACH PO - belka. -- Rozłam w szeregach warszawskiej Platformy Obywatelskiej. Radna Jolanta Kasztelan opuściła klub PO i przeszła do Prawa i Sprawiedliwości. Poparła jednocześnie Patryka Jakiego w wyborach na prezydenta miasta. -- TRZASKOWSKI NIE CHCE ROZLICZENIA SIĘ RATUSZA Z AFERY REPRYWATYZACYJNE - Jolanta Kasztelan - radna PO. -- PATRYK JAKI: Radna z PO miała odwagę powiedzieć: chcę uczciwej Warszawej. -- MÓWI SIĘ, ŻE W ŚLAD ZA NIĄ PÓJDĄ KOLEJNI RADNI - Szypszak. -- Zwolennicy Trzaskowskiego coraz ostrzej zakłócają spotkania jakiego - Szypszak. ***** WYDARZENIA POLSATU -- DONALD TRUMP PODCZAS SZCZYTU NATO W BRUKSELI OSKARŻYŁ NIEMCY O TO, ŻE SĄ ZAKŁADNIKAMI ROSJI. -- POCHWALIŁ PRZY TYM POLSKĘ I CHĘTNIE ROZMAWIAŁ Z PREZYDENTEM ANDRZEJEM DUDĄ, CHOĆ NIE BYŁA TO PLANOWANA ROZMOWA - Dorota Gawryluk -- TO SPOTKANIE BYŁO KRÓTKIE, ALE RZECZOWE - Dorota Gawołek: Dotyczyło współpracy wojskowej Polski i USA, w tym również ewentualnych zakupów przez Polskę amerykańskiego sprzętu wojskowego. Nic więc dziwnego, że rozmowa przebiegała w bardzo dobrej atmosferze, czego nie można powiedzieć o głównym szczycie NATO. -- STANISŁAW GAWŁOWSKI MOŻE OPUŚCIĆ ARESZT PO WPŁACENIU 0,5 MLN ZŁ KAUCJI. -- 75. ROCZNICA RZEZI WOŁYŃSKIEJ.

Źródło: 300polityka.pl

OBRAZ DNIA: Fakty: U2 teraz też się obawia o polską wolność i demokrację i mówi ostrzej niż Jagger, Wiadomości: Jagger paradoksalnie dał do zrozumienia, że jest za stary by być sędzią w sprawie

Dodano: 09.07.2018 20:17 | 8 odsłon | 0 komentarzy


-- LIVEBLOG 300POLITYKI: Miller: Jaka opozycja ma być? Totalna właśnie Miller: Czy ci ludzie, którzy idą do trybunału w Strasburgu, są zdrajcami? Miller pytany o słowa Kaczyńskiego: To najzupełniej normalna opozycja, nawet - powiedziałbym - dosyć słaba Mucha: Nie ma potrzeby, żeby prezydent wydawał postanowienia ws. przejścia w stan spoczynku. To były pisma, można powiedzieć, informacyjne Piotrowicz: Jeżeli środowiska sędziowskie będą chciały storpedować reformę, podejmiemy środki, które uniemożliwią to niekonstytucyjne zachowanie części środowiska Gersdorf na urlopie do 19 lipca Ustawa obniżająca wynagrodzenia parlamentarzystów o 20% opublikowana w Dzienniku Ustaw Iwulski wydał oświadczenie w związku z publikacjami dot. jego orzekania w okresie stanu wojennego Szymański o zastosowaniu przez TSUE decyzji o zastosowaniu środka tymczasowego: To realne. Ale możliwe tylko wobec zmian, które nie nastąpiły przed wydaniem takiego postanowienia ***** FAKTY TVN -- STRAJK PIELĘGNIAREK PO 2 MATERIAŁACH O AKCJI RATUNKOWEJ W TAJLANDII: Co najmniej 130 pielęgniarek z Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego numer 4 w Lublinie rozpoczęło w poniedziałek strajk i odeszło od łóżek pacjentów. Pielęgniarki domagają się podwyżek i zapowiadają, że akcja będzie trwała do skutku. Lubelska placówka to nie jedyny szpital, który w ostatnim czasie ma problem z personelem medycznym. Pielęgniarki na Podkarpaciu masowo idą na zwolnienia lekarskie. -- KIEDY ŚWIAT PATRZY JAK POLSCE SĘDZIOWIE BRONIĄ NIEZAWISŁOŚCI SĄDÓW TO ŚWIATOWA GWIAZDA TEŻ MA COŚ POLSCE DO POWIEDZENIA - Anita Werner. -- CAŁY ŚWIAT TO KOMENTUJE, POLITYCY PIS TEŻ - Jakub Sobieniowski. -- TE SŁOWA SPECJALNIE TRWAŁE NIE BĘDĄ - Ryszard Czarnecki. -- ALE MOGĄ OKAZAĆ SIĘ TRWAŁE, BO CYTUJĄ JE MEDIA NA CAŁYM ŚWIECIE, W TYM TAKŻE POLITYCZNE - Sobieniowski. -- KIEDY ON TO MÓWI TO SETKI MILIONÓW LUDZI NA ŚWIECIE SIĘ O TYM DOWIADUJE - Zbigniew Hołdys. -- APEL WAŁĘSY I TWEET BRUDZIŃSKIEGO O IGLESIASIE I KIM KARDASHIAN. -- ZROBIŁ TO BARDZO PRECYZYJNIE, ZWIĘŹLE ALE PRECYZYJNIE, BARDZO MU ZA TO DZIĘKUJĘ - Lech Wałęsa. -- SOBIENIOWSKI O SYMBOLU STRAJK KOBIET NA KONCERCIE PEARL JAM - To tylko wzmacnia słowa Jaggera, fani liczeni w milionach, jeśli się nie interesowali Polską to teraz zaczną, choć nie takim zainteresowaniu polskim władzom zależało. -- PREMIER O POTOPIE SZWEDZKIM. -- KILKA LAT TEMU KE OPOWIADAŁA O UPADKU KOMUNIZMU NA POLSKIM PRZYKŁADZIE PIOSENKI U2, GIGANCI ROCKA ZA CZASÓW KOMUNIZMU UPOMINALI SIĘ I TO ZOSTAŁO ZAPAMIĘTANE, TERAZ ZNÓW SIĘ OBAWIAJĄ O POLSKĄ WOLNOŚĆ I DEMOKRACJĘ I U2 MÓWIĄ O TYM OSTRZEJ NAWET NIŻ MICK JAGGER - Sobieniowski. -- Ustawa obniżająca wynagrodzenia parlamentarzystów już obowiązuje, ale posłowie i senatorowie poczują ją dopiero po wakacjach. Drobna poprawka w projekcie daje parlamentarzystom dwa miesiące oszczędności w kieszeni. A czy ta ustawa da coś dobrego polityce? -- JEŻELI CENĄ JEST POKONANIE PIS-U TO MY JESTEŚMY W STANIE PRACOWAĆ ZA DARMO - Katarzyna Lubnauer. -- JAK TO Z PIS-EM OBIECYWALI PODWYŻKI, ALE WYSZŁA OBNIŻKA O 20% - Robert Kropiwnicki z PO. -- POLITYCY PIS TEŻ BYLI WYRAŹNIE NIECHĘTNI - Knapik o słowach Terleckiego. -- Knapik o radnych PiS i słowach Beaty Szydło w Sejmie. -- MOŻE BĘDĄ SZWAGRÓW I ŻONY WYSYŁAĆ DO TYCH RAD NADZORCZYCH - Jan Grabiec. -- SAMORZĄDOWCY MÓWIĄ, ŻE PIS KARZE ICH ZA SWOJE WINY - Knapik. ***** WIADOMOŚCI TVP -- PREMIER ODDAŁ HOŁD POLAKOM ZAMORDOWANYM PRZEZ UKRAIŃCÓW PODCZAS RZEZI WOŁYŃSKIEJ. Premier podkreślił, że pojednanie polsko-ukraińskie może być oparte jedynie na prawdzie - bez materiału. -- RUSZYŁY KONSULTACJE DOT. BUDOWY SYSTEMU WSPARCIA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH I ICH RODZIN - zapowiedź: Ważnym elementem systemu ma być solidarnościowy fundusz wsparcia. Za dwa lata ma wynieść 2 mld złotych. -- PRANIE PIENIĘDZY, CO NAJMNIEJ MILIONA ZŁOTYCH, TO KOLEJNY ZARZUT, JAKI USŁYSZAŁ DZIŚ BYŁY URZĘDNIK WARSZAWSKIEGO RATUSZA, JAKUB R. Komisja, kierowana przez Patryka Jakiego, przywróciła dziś miastu kolejną kamienicę - zapowiedź. -- REPRYWATYZACJA POZOSTAJE JEDNYM Z NAJWAŻNIEJSZY TEMATÓW W KAMPANII SAMORZĄDOWEJ - Karol Jałtuszewski. -- DZIŚ SWÓJ START OFICJALNIE OGŁOSIŁ JAN ŚPIEWAK - Jałtuszewski. -- W SONDAŻACH CORAZ SZYBCIEJ TOPNIEJE POCZĄTKOWA PRZEWAGA TRZASKOWSKIEGO - Jałtuszewski: Dziś kandydat PO ostro skrytykował nową specustawę mieszkaniową, która ma przyspieszyć program Mieszkanie+. -- KANDYDAT PO MOŻE STRACIĆ NAJWIĘCEJ PO OGŁOSZENIU KANDYDATURY ŚPIEWAKA - Jałtuszewski. -- PO PRÓBUJE ODCIĄĆ SIĘ OD AFERY REPRYWATYZACYJNEJ - Jałtuszewski: Dziś złożyła projekt ustawy o rekompensatach dla ofiar reprywatyzacji. -- OFIAR REPRYWATYZACJI BY NIE BYŁO, GDYBY NIE DZIAŁALNOŚĆ JEDNEGO POLITYKA PLATFORMY - HANNY GRONKIEWICZ-WALTZ - Jałtuszewski. -- ZAMIAST TWORZYĆ NOWĄ USTAWĘ, WYSTARCZYŁO PRZEKONAĆ PARTYJNĄ KOLEŻANKĘ DO WYPŁATY ODSZKODOWAŃ JUŻ PRZYZNANYCH PRZEZ KOMISJĘ WERYFIKACYJNĄ - Jałtuszewski. -- MIMO NACISKÓW BRUKSELI, RZĄD NIE WYCOFA SIĘ Z PLANOWANEJ REFORMY WYMIARU SPRAWIEDLIWOŚCI - ZAPOWIEDZIAŁ JAROSŁAW KACZYŃSKI W WYWIADZIE DLA TYGODNIKA “SIECI” - zapowiedź. -- ANDRZEJ DUDA BĘDZIE KANDYDATEM PIS W WYBORACH PREZYDENCKICH W 2020 - Dominik Cierpioł: A Mateusz Morawiecki poprowadzi rząd Zjednoczonej Prawicy do wyborów parlamentarnych - to polityczny plan PiS. -- KACZYŃSKI W WYWIADZIE ZAPOWIEDZIAŁ TEŻ, ŻE NIE ZREZYGNUJE Z REFORMOWANIA SĄDOWNICTWA - Cierpioł. -- REFORMA NAPOTYKA CORAZ WIĘKSZY OPÓR ZE STRONY OPOZYCJI TOTALNEJ - Cierpioł: Po tym jak jej politycy szukali wsparcia w Brukseli, teraz szukają u celebrytów. -- MICK JAGGER, PARADOKSALNIE, SWOJĄ WYPOWIEDZIĄ DAŁ LECHOWI WAŁĘSIE DO ZROZUMIENIA, ŻE JEST ZA STARY, BY BYĆ SĘDZIĄ W SPRAWIE REFORMY SĄDOWNICTWA - Cierpioł. -- LECH WAŁĘSA UZNAŁ SPRAWĘ ZA SPORY SUKCES - Cierpioł. -- CELEBRYCI, PODOBNIE JAK NIE ZASZKODZILI W WYBORZE DONALDA TRUMPA, TAK W POLSCE NIE POGARSZAJĄ WYNIKÓW SONDAŻOWYCH PIS - Cierpioł. -- SĘDZIA JÓZEF IWULSKI PRZYZNAŁ, ŻE W STANIE WOJENNYM ORZEKAŁ W SPRAWIE POLITYCZNEJ DOT. OPOZYCJONISTÓW - zapowiedź: To nie jedyny polski sędzia z komunistycznym rodowodem. ***** WYDARZENIA POLSATU -- ZMIANA W SĄDZIE NAJWYŻSZYM, JÓZEF IWULSKI ZAJĄŁ MIEJSCE I PREZES MAŁGORZATY GERSDORF, KTÓRA POSZŁA NA URLOP - zapowiedź. -- PIERWSZY DZIEŃ W NOWEJ ROLI, SĘDZIA IWULSKI ZASTĘPOWAŁ MAŁGORZATĘ GERSDORF - Grzegorz Kępka: Jak podkreśla, rolę I prezesa pełnić będzie tylko do jej powrotu z urlopu. -- GERSDORF MOŻE BYĆ NIEOBECNA ZNACZNIE DŁUŻEJ - Kępka dalej: Bo ma do wykorzystania 38 dni urlopu. -- WEDŁUG POLITYKÓW PIS, OBNIŻENIE WIEKU EMERYTALNEGO SĘDZIÓW DO 65. ROKU ŻYCIA TĘ KADENCJĘ [I PREZES SN] ZAKOŃCZYŁO - Kępka. -- NIEKTÓRZY LICZĄ, ŻE W CZASIE URLOPU MAŁGORZATY GERSDORF MOŻE ZAPAŚĆ DECYZJA EUROPEJSKIEGO TRYBUNAŁU SPRAWIEDLIWOŚCI WS. USTAWY O SN - Kępka dalej: Przeciwnicy nowego prawa liczą, że trybunał może zmianę wieku emerytalnego zamrozić, ale KE nawet jeszcze sprawy do trybunału nie skierowała. -- WEDŁUG JAROSŁAWA KACZYŃSKIEGO, EWENTUALNA DECYZJA NIE MA ZNACZENIA - Kępka: Fragment wywiadu z “Sieci”. -- GŁOS W SPORZE O SN ZABRAŁ WCZORAJ, W CZASIE KONCERTU LIDER ROLLING STONES - Kępka dalej. -- PIS NIE TRAKTUJE SŁÓW SŁYNNEGO ROCKMANA JAKO KRYTYKI - Kępka. -- SPÓR DOTYCZY NIE TYLKO MAŁGORZATY GERSDORF, CZĘŚĆ POLITYKÓW PIS UWAŻA, ŻE JÓZEF IWULSKI TEŻ NIE NADAJE SIĘ NA SĘDZIEGO SN - Kępka dalej. -- SĘDZIA IWULSKI NIE ZŁOŻYŁ ZAŚWIADCZENIA LEKARSKIEGO, CZEGO WYMAGA NOWA USTAWA O SN - Kępka: To może też być powodem przeniesienia w stan spoczynku. -- W KILKU SZPITALACH W POLSCE STRAJKUJĄ PIELĘGNIARKI.

Źródło: 300polityka.pl

STAN GRY: JK: PMM poprowadzi rząd do wyborów jeśli jakiś piorun nie strzeli, Sroczyński o liberalnych forach i FB: Poziom agresji jest dokładnie taki sam, Johann: Sędziowie łamią wszelkie zasady, angażują się w polityczne gry

Dodano: 09.07.2018 10:17 | 14 odsłon | 0 komentarzy


-- OPOZYCJA PRZEGRAŁA OSTATNIE MIESIĄCE, PREMIER DAŁ RADĘ Z WSZYSTKIMI WYZWANIAMI - ROZMOWA SIECI Z JAROSŁAWEM KACZYŃSKIM - 8 CYTATÓW: “– Tak, opozycja te ostatnie miesiące przegrała. Ale jeśli liczą, że to nas uśpi, mylą się. Ogromna zasługa w tych dobrych notowaniach premiera Morawieckiego, który dał sobie z tymi wszystkimi wyzwaniami radę. Jest ogromnie pracowity, ma nieprawdopodobną odporność fizyczną, co w polityce nie jest bez znaczenia. Dobrze wybrnął i rozwiązał sprawę protestu osób niepełnosprawnych, nie pozwalając na polityczne wykorzystanie sprawy, ale też w sposób zasadniczy zwiększając świadczenia dla tej grupy, która naprawdę potrzebuje pomocy – stwierdził Jarosław Kaczyński w rozmowie z braćmi Karnowskimi w “Sieci”

-- PREMIER MORAWIECKI POPROWADZI RZĄD DO WYBORÓW PARLAMENTARNYCH, JEŚLI JAKIŚ PIORUN NAGLE Z NIEBA NIE STRZELI:“Jeśli piorun jakiś nagle z nieba nie strzeli, jeśli nie zdarzy się jakiś czynnik zmieniający zasadniczo sytuację, to tak [premier Morawiecki poprowadzi rząd do wyborów parlamentarnych]”.

-- W SONDAŻU RZ POPARCIE DLA PIS ROŚNIE O 5 PUNKTÓW, ALE: “ale już w porównaniu z badaniem majowym wartości są identyczne i wzrostu nie ma”.

-- TRZASKOWSKI 32, JAKI 25, ŚPIEWAK 7, CELIŃSKI 6 - POLLSTER DLA TVP: https://www.fakt.pl/wydarzenia/polska/warszawa/rosnie-poparcie-dla-patryka-jakiego-ktory-dogania-w-sondazu-rafala-trzaskowskiego/jgyzszg.amp?__twitter_impression=true

-- PREMIER CZECH DLA 300POLITYKI: “– Grupa Wyszehradzka jeszcze nigdy była tak zjednoczona. To naprawdę niesamowite, jaką udało się uzyskać jedność. Obaj z premierem Morawieckim wywodzimy się z biznesu, dlatego tak sprawnie załatwiamy wszystkie sprawy – mówi premier Czech Andrej Babiš w rozmowie z 300POLITYKĄ. Morawiecki wymyślił, żeby z różnych powiązań polskich firm, jak Orlenu z sąsiadami, zrobić atut i – jak w biznesie – przerwać rutynę spotkań premierów w gabinetach i wnieść w nie okazję do bardziej osobistego kontaktu. – Jesteśmy na tej samej długości fali – mówi Morawiecki”.

-- PULS BIZNESU O SKUTKACH BIZNESOWYCH WIZYTY MORAWIECKIEGO W CZECHACH: “Chcielibyśmy sprzedawać pitne jogurty i inne artykuły mleczne na czeskich stacjach Benzina. Prowadzimy rozmowy — mówi Stanisław Dusza, wiceprezes mleczarskiej firmy. Unipetrol, firma należąca obecnie w 94 proc. do Orlenu, ma tu 404 stacje. Mlekovita liczy, że taki kontrakt zwiększy jej przychody w Czechach o co najmniej kilka procent”.

-- MORAWIECKI O POTENCJALE GRUPY WYSZEHRADZKIEJ: PRZESTAJE BYĆ PAPIEROWYM SOJUSZEM: “Grupa Wyszehradzka jest dziś kluczową częścią Europy Środkowej i UE. To ona daje Wspólnocie solidny, o ile nie najsolidniejszy wzrost gospodarczy. Obecnie polska gospodarka zajmuje 8. miejsce w UE pod względem PKB, z udziałem ok. 3 proc. Cała grupa V4 daje nam już 6. miejsce. Integracja Grupy Wyszehradzkiej jest dla Polski bardzo ważna. Kiedy rozmawiam z innymi szefami rządów V4, dochodzimy do tego samego wniosku: wykorzystajmy zdecydowanie mocniej nasz wspólny potencjał, nasze coraz silniejsze partnerstwo i położenie. Podchodzimy do tego wyzwania zarówno projektowo, jak i sojuszniczo. (...) Grupa Wyszehradzka staje się powoli żywym organizmem w Europie, a nie tylko - jak niegdyś bywało - papierowym sojuszem”.

-- JĘDRZEJ OLESZKIEWICZ, ORGANIZATOR POLSKO-CZESKIEGO BIZNES MIXERA: “Budowanie relacji gospodarczych w Czechach wymaga cierpliwości i odrzucenia schematów oraz polskich wyobrażeń o naszych południowych sąsiadach. Jeśli ktoś to potrafi, może liczyć na trwałe i dobre rezultaty biznesowe — mówi Jędrzej Oleszkiewicz, który prowadzi projekty doradcze na rynku czeskim i odpowiadał za organizację Czech — Polish Business Mixer w Karlowych Warach z udziałem premierów obu krajów”.

-- W UNII POKOCHALI NASZEGO PREMIERA, SKĄD TAKA ZMIANA WOBEC MORAWIECKIEGO - Fakt o weekendowej publikacji POLITICO EUROPE.

-- NA FORACH LIBERALNYCH MEDIÓW POZIOM AGRESJI JEST TAKI SAM JAK NA PRAWICOWYCH, NIE MA SZCZUCIA NA IMIGRANTÓW ALE JEST PIS-LAM - GRZEGORZ SROCZYŃSKI: “Od dwóch lat uważniej obserwuje fora liberalnych mediów, a także wpisy moich liberalnych znajomych na FB - poziom agresji jest dokładnie taki sam jak na forach wPolityce.pl czy „Gazety Polskiej”. Nie ma, co prawda, antysemityzmu, ale jest „pislam”. Nie ma szczucia na imigrantów, ale jest „hołota od 500 plus”. Coś z tym powinniśmy robić, ale nie mam pojęcia, co dokładnie, bo cenzurowaniu postów (nawet najgorszych) jestem przeciwny. Co ciekawe, zwykle takie rzeczy piszą ludzie całkiem inteligentni, a nie jacyś troglodyci. Gdyby bowiem pozbawić wpisy emocjonalnej piany i przełożyć na ludzką mowę, znaczyłby mniej więcej to: Morawiecki w Brukseli wygłosił stare i zgrane argumenty PiS-u, które nikogo za granicą nie przekonały, bo pewnie nie miały przekonać - wypowiedzi premiera na temat sądów przeznaczone były bowiem jedynie na krajowe podwórko i miały mobilizować zdeklarowanych wyborców PiS-u (czyli owych „pisdzielców”). To dość trafna obserwacja, z którą mogę się zgodzić, ale po co okraszać ją bluzgami - nie wiem”.

-- SROCZYŃSKI PISZE, ŻE WYSTĄPIENIE MORAWIECKIEGO MIAŁO SPORO SENSOWNYCH TREŚCI: “Bo wystąpienie Morawieckiego na temat Unii (debata miała dotyczyć przecież przyszłości UE, choć oczywiście premier mógł się spodziewać, że dyskusja zejdzie na sądy) miało sporo sensownych treści. Na przykład fragment o spadającym udziale płac w PKB wielu krajów (również Polski) i słabnięciu świata pracy we współczesnym kapitalizmie. Zdaniem wielu ekonomistów - np. noblisty Stiglitza - jest to zasadniczy problem zglobalizowanego wolnego rynku. Doceniam, że Morawiecki o takich rzeczach wie, bo to w polskich warunkach wyjątkowe - kiedy próbuję pytać naszych polityków o problem udziału płac w PKB, zwykle nie mają pojęcia, o co chodzi”.

-- SCHETYNA MYŚLI, ŻE PIKETTY TO JAKIŚ ŚMIESZNY LEWAK - SROCZYŃSKI: “Morawiecki w europarlamencie cytował Piketty'ego, o którym Schetyna wie tylko tyle, że to jakiś śmieszny lewak (bo tak mówi Rzońca), część diagnoz Morawieckiego o stanie Europy (podkreślam, część!) brzmiała, jakby przeczytał eseje Tony’ego Judta czy ostatnią książkę prof. Jana Zielonki. Morawiecki na pewno ma inne recepty niż wyżej wymienieni (Judt - który już nie żyje - krytykował liberałów, ile wlezie, ale robił to z pozycji liberalnych), jednak w polskiej debacie te tematy są tak nieobecne, że zawsze spadam z krzesła, gdy jakiś polityk powie cokolwiek ciekawego”.

-- CO DO GERSDORF TO SYTUACJA JEST JASNA - WIESŁAW JOHANN W ROZMOWIE Z PIOTREM ZAREMBĄ W WEEKENDOWYM DZIENNIKU GAZECIE PRAWNEJ: “Nazwisko sędziego Iwulskiego istotnie pojawiło się w oświadczeniu prezes Gersdorf i prezydent wyszedł naprzeciw tej kandydaturze. Padają sugestie, że to niezgodne z nowym prawem, ale moim zdaniem wszystko jest w porządku. Można dyskutować nad oświadczeniem samego sędziego... On ma więcej niż 65 lat, jednak przedstawił prezydentowi jednozdaniowy tekst o woli pozostania w SN, a prezydent pismo przekazał KRS. Sędzia Iwulski nie dołączył zaświadczeń o stanie zdrowia, ale to jest do uzupełnienia. Prezydent mógł go wyznaczyć. A co do sędzi Gersdorf, to sytuacja jest jasna. Ukończyła 65 lat, nie złożyła oświadczenia z wnioskiem o przedłużenie urzędowania, więc przechodzi w stan spoczynku”.

-- JOHANN O KOMPROMISIE PAD: “Prezydent unika konfliktu. I słusznie robi. To jest w jakimś sensie kompromis, ale przede wszystkim prezydent wyciąga rękę w kierunku drugiej strony”.

-- JOHANN POWTARZA ZAREMBIE, ŻE GERSDORF NIE JEST I PREZESEM, BO USTAWA MA DOMNIEMANIE KONSTYTUCYJNOŚCI: “Uważam, że sędzia Gersdorf przestała być I prezesem SN. Przeszła w stan spoczynku, takie jest prawo. Każda ustawa przed orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego korzysta z waloru domniemania konstytucyjności. To, że ktoś twierdzi inaczej, to za mało, by czuć się niezwiązanym prawem. To zaledwie prawniczy pogląd. Pan mnie pyta o postawę sędziów. Nieco mnie zaskakuje. Byłem przekonany, że nie zechcą się włączyć w spór polityczny. To mi się nie podoba”.

-- JOHANN PRYWATNIE BARIERĘ 65 LAT UWAŻA ZA ZBYT NISKĄ: “Zakładam, że każdą zmianę ocenia się prawidłowo dopiero z czasowego dystansu. Prywatnie uważam barierę 65 lat za zbyt niską. To dla prawnika wiek pełnej intelektualnej sprawności. No, ale może prowadzono jakieś badania, które wykazały co innego?”

-- SĘDZIOWIE ŁAMIĄ WSZELKIE ZASADY, ANGAŻUJĄ SIĘ W POLITYCZNE GRY, SZERMUJĄ POGLĄDAMI NA PORTALACH SPOŁECZNOŚCIOWYCH - DALEJ JOHANN W ROZMOWIE Z ZAREMBĄ: “Uważam, że Małgorzata Gersdorf przekroczyła, i to już dawno temu, granicę zaangażowania sędziego w politykę. Chociaż bardzo ją cenię, lubię, to przecież żona mojego kolegi z TK. Sędzia powinien być od polityki jak najdalej. Moi dawni koledzy z adwokatury - Władysław Siła-Nowicki czy Jan Olszewski - powtarzali, że polityka nie ma wstępu na salę sądową. Tymczasem dziś sędziowie łamią wszelkie zasady, angażują się w polityczne gry, szermują poglądami na portalach społecznościowych. Nie podoba mi się to, nie na tym polega niezawisłość”.

-- JOHANN O ARTYKULE 180 KONSTYTUCJI: “Prezes została wybrana przez zgromadzenie ogólne sędziów SN i przedstawiona prezydentowi w poprzednim stanie prawnym. To prawda, że na spotkaniu z politykami, także opozycyjnymi, poświęconym referendum konstytucyjnemu, powiedziałem, że kadencyjność to dla mnie rzecz święta. Tylko że każda najświętsza konstytucyjna zasada ma swoje wyjątki, furteczki. Art. 180 daje wyraźnie parlamentowi prawo określania wieku przejścia sędziego w stan spoczynku. Tu naprawdę zderzają się dwie wartości konstytucyjne”.

-- NIKT NIE KWESTIONOWAŁ PRZEJŚCIA W STAN SPOCZYNKU SĘDZIÓW IZBY WOJSKOWEJ - Paweł Mucha w rozmowie z DGP: “Nie ma jakiejkolwiek podstawy i potrzeby wydawania postanowień w sytuacji, w której nie zostało złożone oświadczenie przez danego sędziego o woli dalszego zajmowania stanowiska. W świetle art. 111 ustawy o SN oczywiste jest, że jeśli sędzia nie podjął aktywności w terminie miesięcznym i nie złożył oświadczenia, to przechodzi w stan spoczynku. Tak samo jak w dniu wejścia w życie ustawy w stan spoczynku przeszli sędziowie Izby Wojskowej bez postanowienia prezydenta i nikt tego nie kwestionował. Natomiast pan prezydent przygotował dla sędziów, którzy nie złożyli oświadczeń, informacje o tym, że z dniem 4 lipca przeszli oni w stan spoczynku. Minister Andrzej Dera przekazał te informacje odpowiednio prezesowi NSA i sędziemu J. Iwulskiemu jako kierującemu SN. Prezydent wypowiadał się bardzo jednoznacznie, także podczas rozmowy z prezes Gersdorf. Nie ma przepisów wskazujących na to, że prezydent powinien wydać postanowienie. Wskutek niezłożenia oświadczeń przez część sędziów, którzy wcześniej ukończyli 65 lat, przeszli oni z mocy prawa w stan spoczynku, na emeryturę. Kryterium wieku jest obiektywne i dotyczy wszystkich. Nie sposób zgodzić się, że sędziowie przeszli w stan spoczynku, ale nie dotyczy to tylko pani sędzi Gersdorf”.

-- OPOZYCJA GRA JUŻ TYLKO O JEDNO, O ŚCIĄGNIĘCIE KAR NA POLSKĘ - Michał Karnowski: “W tej sytuacji opozycja totalna uznała iż wyłącznie sprowadzenie na Polskę finansowej katastrofy w postaci zablokowania środków unijnych może zmusić Polaków by „zmądrzeli”. To pełne pychy myślenie wcale nie jest rzadkie w unijnym establishmencie. Przypomnę, że niedawno komisarz UE ds. budżetu i zasobów ludzkich Niemiec Günther Oettinger stwierdził, po buntowniczym wyniku wyborów we Włoszech, że Rynki nauczą Włochów głosować na kogo trzeba. I tak samo, można wnioskować, ma być z Polakami, tylko tutaj rolę rynków mają odegrać unijni komisarze wraz z panem Tuskiem i panią Bieńkowską. Kiedy po ostatnim wystąpieniu premiera Morawieckiego w Strasburgu europosłowie PO i PSL zwołali tam konferencję, coś podobnego zasugerował poseł Jan Olbrycht. Brzmienie jego wypowiedzi był jasne i pełne wiary, że prędzej czy później to się skończy finansowym ukaraniem Polski!

-- MICHAŁ GOSTKIEWICZ O WOLCIE SĘDZIEGO PSZCZÓŁKOWSKIEGO: “Czy to, że wbrew linii PiS uznał, że prof. Gersdorf wciąż jest I prezesem TK, oznacza, jak pewnie chciałaby opozycja, że przeszedł na jej stronę? Czy mamy do czynienia z ideowcem, który zmienił poglądy, czy z cynikiem, który koniunkturalnie uznał, że w dłuższej perspektywie PiS-owski wstrząs w sądownictwie nie przetrwa utraty przez Kaczyńskiego władzy?”

-- PIS POWINIEN POSZUKAĆ DOBREGO ADWOKATA - Tomasz Pietryga w RZ: “Jedno jest pewne: spór o praworządność z ulicy zaczyna przenosić się na sale sądowe. To może być znacznie groźniejsze dla PiS niż protesty uliczne i lepiej, żeby rząd poszukał sobie dobrego adwokata”.

-- PAWEŁ WROŃSKI O DUDZIE I POROSZENKO JAKO OFIARACH GODNOŚCIOWEJ POLITYKI: “Zarówno Duda, jak i Poroszenko są ofiarami godnościowej polityki historycznej. Ukraina, która toczy wojnę z Rosją, umieściła w panteonie bohaterów ludzi odpowiedzialnych za zbrodnie na Polakach. Politycy PiS są zaś zakładnikami polityki „wstawania z kolan”, „walki o prawdę” i presji środowisk kresowych, co skutkuje zakładaniem, że słuszny ból i pamięć zbrodni są istotniejsze niż przyszłość kolejnych pokoleń”.

-- NAPOLEON NIE WZIĄŁ URLOPU POD AUSTERLITZ - WOJCIECH SADURSKI W GW: “Wszystko byłoby wspaniale, gdyby nie urlop. Oczywiście każdy ma do niego prawo, zwłaszcza osoba poddana takiej presji jak profesor Gersdorf. Napoleon jednak nie wziął urlopu przed bitwą pod Austerlitz, a prezes Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński w dniach, gdy ważyły się losy TK, np. gdy dokwaterowano mu trzech dublerów. (...) Stworzenie medialnego wrażenia próżni w kierownictwie SN władzy te działania ułatwi – a zausznicy prezesa muszą się spieszyć, jeśli chcą zdążyć przed orzeczeniem Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości”.

-- SADURSKI O KONSEKWENCJACH WYROKU TSUE: “Tym bardziej że nadal jest szansa na wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu. Polski rząd dostał miesiąc na odpowiedź na zarzuty Komisji Europejskiej w sprawie czystki w Sądzie Najwyższym. Jeśli Europejski Trybunał zachowa się tak, jak w przypadku wycinki w Białowieży, czyli nakaże Polsce wstrzymanie realizacji ustawy o Sądzie Najwyższym do czasu zapadnięcia wyroku merytorycznego, rząd PiS będzie miał prawdziwy dylemat: Morawiecki zapowiadał, że wyroki Trybunału będą w Polsce respektowane”

-- JAKA JEST WARTOŚĆ: DEMOKRACJA CZY SWOBODY GOSPODARCZE - JACEK ŻAKOWSKI w GW: “Najważniejsze dla naszej przyszłości pytanie brzmi teraz: Jaka jest wartość numer jeden naszej polityki? Wolność i demokracja, które się nie obronią bez przywrócenia pokoju społecznego, co wymaga nowego rozdawnictwa? Czy podtrzymanie gospodarczych swobód i procesów ostatnich kilku dekad, które podminowały społeczne poczucie bezpieczeństwa w stopniu rujnującym zachodnie demokracje?”

-- JANUSZ LEWANDOWSKI O TYM, ŻE NIE MOŻEMY NIWELOWAĆ LUKI W BUDŻECIE UE KOSZTEM POŁUDNIA OBARCZONEGO CIĘŻAREM UCHODŹCTWA - mówi w DGP: “Zapowiedź weta jest wyznaniem słabości i impotencji koalicyjnej. Znaczy tyle, że ktoś, kto grozi wetem, nie potrafi zbudować nie tylko koalicji, ale nawet mniejszości blokującej. Powtórzę, spodziewam się jednak, że tę lukę uda się nam nieco zniwelować. O ile? Za wcześnie, by o tym mówić. Nie możemy tego robić kosztem południa Europy, które jest obarczone ciężarem uchodźctwa. Musimy być jako Europa solidarni. Niestety Polska – kolebka Solidarności i kraj wielu pokoleń uchodźców od głodu i wojny – solidarna nie jest. Nie wiemy też, co urodzi się z deklaracji odrębnego budżetu strefy euro po porozumieniu Macron – Merkel”.

-- POMASKA ZAGIĘŁA KACZYŃSKIEGO - Fakt online: “Prezes PiS spotkał się w piątek z dziennikarzami, by ogłosić bardzo ważną decyzję. Oświadczył jasno, że osoby zatrudnione w spółkach skarbu państwa nie mogą kandydować w wyborach samorządowych z list PiS. Posłanka PO Agnieszka Pomaska zgasiła go jednym memem”.

-- POLSKA WSCHODNIA NA START - INFORMACJA PARP: 30 lipca rozpocznie się nabór wniosków w II rundzie konkursu Internacjonalizacja MŚP w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia. Beneficjenci otrzymają wsparcie na wprowadzenie swoich produktów lub usług na nowe rynki. Pula środków w konkursie wynosi 100 mln zł. http://300polityka.pl/stan-gry/2018/07/02/zdobadz-klientow-za-granica-zostan-eksporterem-informacja-parp/

Źródło: 300polityka.pl

STAN GRY: Politico: Morawiecki akceptowalną twarzą dla Europy, Onet o sondażu: Jaki coraz bliżej Trzaskowskiego, SE o premierach Polski i Czech: Wypili piwo i już kumple

Dodano: 07.07.2018 13:06 | 12 odsłon | 0 komentarzy


-- MORAWIECKI AKCEPTOWALNĄ TWARZĄ DLA EUROPY - pisze Ryan Heath w swoim cotygodniowym newsletterze dla POLITICO EUROPE:“The Polish PM is the acceptable face of his country’s ruling Law and Justice party. The party’s most powerful figure, Jarosław Kaczyński, may be unpopular in Brussels, but the EU elite has been charmed by 50-year-old Morawiecki, who is equally comfortable quoting the left-wing economist Thomas Piketty, describing Christianity as Europe’s essence and dismissing criticism of the forced retirement of Polish judges, citing “constitutional pluralism.”

-- JAKI CORAZ BLIŻEJ TRZASKOWSKIEGO - onet cytuje wewnętrzny sondaż PiS: “Próba zamówiona przez PiS nie daje na razie większych szans Patrykowi Jakiemu na zwycięstwo w ewentualnej drugiej turze, gdzie zdobyłby niewiele ponad 36 proc. głosów. Poseł Platformy wygrałby, zgarniając 53 proc. To jednak mniejsza przewaga, niż prognozowany rezultat II tury z badania tej samej pracowni przeprowadzonego w listopadzie ubiegłego roku. Od tego czasu Rafał Trzaskowski stracił 3 punkty, Jaki zyskał 7”.

-- DINOZAURY Z PO CIESZĄ SIĘ Z NOWEJ ORDYNACJI - Adrian Zandberg w SE: “Jeśli Platformie zależy na odebraniu Kaczyńskiemu władzy absolutnej, powinna walczyć ze wszystkich sił przeciwko zmianom w ordynacji. W Polsce są miliony ludzi, którzy nie cierpią PiS - ale nigdy nie skusi ich uśmiech Grzegorza Schetyny. To od nich będzie zależeć wynik wyborów. I to, czy PiS będzie dalej rządził Polską jak folwarkiem. Złośliwi mówią jednak, że wielu Platformersów dobrze czuje się w ławach mniejszości. Że dinozaury po cichu cieszą się z nowej ordynacji. Liczą, że "Jarek” wytnie im konkurencję i zapewni święty spokój. Długie, spokojne lata w koncesjonowanej opozycji”.

--  ADAM LESZCZYŃSKI CYTUJE GEBERTA, KTÓRY TWIERDZI, ŻE NETANJAHU WALCZY O SZCZYT GRUPY WYSZEHRADZKIEJ W JEROZOLIMIE: “W rozmowie z OKO.press jeszcze inny powód wymienia Konstanty Gebert: „Ewidentnie rolę tutaj odgrywa ideologiczne podobieństwo obu partii rządzących, jak i doraźny interes polityczny rządu izraelskiego, któremu bardzo zależy na szczycie Grupy Wyszehradzkiej w Jerozolimie. A tego bez zgody Warszawy nie będzie. To zostało przyjęte jako pomysł na poprzednim szczycie V4 w Budapeszcie, który odwiedził Netanjahu. Netanjahu na tym szczycie strasznie zależy, bo byłby to koronny dowód na to, że nie ma izolacji dyplomatycznej Izraela”.

-- DLACZEGO MŁODZI NIE CHODZĄ NA KOD (WERSJA DLA OPORNYCH) -  KAJA PLUTO w Krytyce: “Niemniej czas szybkich karier transformacji już dawno się skończył. Nam pozostało tworzenie szeregów taniej siły roboczej, często w prekarnych, niestabilnych warunkach albo emigracja. Wiele lat słuchaliśmy o tym, że nie powinniśmy narzekać, bo gonimy Europę, a średnia pensja wynosi w Polsce już prawie pięć tysięcy. Mniej jednak o tym, że dominanta – czyli najczęściej wypłacana w Polsce pensja – to ponad dwa razy mniej, niewiele ponad dwójkę. Wiemy, że Szwecji nie da się zbudować w jeden dzień. Ale minęło już trzydzieści lat, my mamy jedno życie, a polityka socjalna, która miała być niemożliwa, okazała się nagle – za znienawidzonego przez was PiS-u – możliwa”.

-- SĄD NAJWYŻSZY PRZEGRAŁ Z OPENEREM A PROTESTY Z MUNDIALEM - Marcin Makowski w wp: “Autorytety prawnicze, aktorzy, politycy, dziennikarze, światowe media, europarlamentarzyści biją na alarm: „koniec Sądu Najwyższego, armagedon państwa prawa, jądro ciemności demokracji”. Tylko gdzie są dzisiaj tłumy na ulicach, gdzie młodzi? Walczą przeciw ACTA2, siedzą na Openerze. Dziwicie się?

-- ROK TEMU PROTESTY NIE MIAŁY PARTYJNYCH AFILIACJI I LEŚNYCH DZIADKÓW - dalej Makowski: “A co to, rok temu w lipcu nie było ciepło, a ludzie nie mieli urlopów? A jednak dziesiątki tysięcy ”niewdzięcznych gówniarzy” ruszyło tyłki, o coś powalczyć, zrobić coś więcej, niż tylko konsumować, pić piwo na bulwarach i prowadzić swoje la dolce vita. Robili to, ponieważ jedna rzeczy była wtedy inna i świadczyła o frekwencyjnych sukcesach protestów: brak partyjnych afiliacji, leśnych dziadków, politycy w drugim szeregu i większa jednoznaczność sprawy, o którą przyszło się potykać”.

-- ZABAWNE ZDANIE W TEKŚCIE MAKOWSKIEGO: ”3 x VETO” to nie to samo, co ”żądamy przywrócenia I prezes SN Małgorzaty Gersdorf na stanowisko, ale z drugiej strony poczekamy z ostateczną decyzją aż wróci z dwumiesięcznego urlopu, który właśnie odbiera”. Tamta energia to również nic zbliżonego do zgranych twarzy opozycji, KOD-u, Obywateli RP i wierchuszki anty PiS-u”.

-- JAKUB ŻULCZYK O DYSKUSJI WYWOŁANEJ POSTEM DZIAŁACZA KOD O NIEWDZIĘCZNYCH MŁODYCH JEŻDŻĄCYCH NA WYPRAWY DO NOWEJ ZELANDII DZIĘKI III RP: “Nie jestem w tym konflikcie po stronie nikogo. Sam wyemigrowałem emocjonalnie z dysput o polskim stanie państwa jakiś czas temu. Od bieżących spraw państwa Polskiego interesują mnie bardziej stojące za nimi ludzkie mitologie i atawizmy o których próbowałem opowiedzieć w książce "Wzgórze psów". Polityczne odczytanie tej książki jest na jakimś poziomie słuszne. Jednocześnie ta książka jest najpełniejszą wypowiedzią o tzw. Polskiej sprawie, na jaką mnie stać. Szanuję moich kolegów i koleżanki zaangażowanych w walkę z systemem w życiu i w sieci. Część z nich, jak Jacek Dehnel prezentuje sobą dużo odwagi i szlachetności. Inni, których nie wspomnę, strzelają dookoła własnym pieczeniarstwem. W sytuacji zaognionego konfliktu politycznego łatwo o farbowanych bohaterów, kreujących bajki o np. własnym zwolnieniu z pracy za poglądy. Znam takich ananasów, oj, znam. Karma ich osądzi”.

-- DR MATCZAK O NIEFORTUNNYM URLOPIE GERSDORF - mówi Marcinowi Makowskiemu w wp: “Ja uważam, że ten urlop jest niefortunny, bo miesza ludziom w głowach, jednak podkreślmy jeszcze raz - pełnomocnictwa można udzielić tylko, jeżeli sprawuje się daną funkcję”.

-- DR MATCZAK O BŁĘDACH GERSDORF I SĘDZIÓW: “Myślę, że podstawowym powodem jest to, że pewne błędy popełniła władza sądownicza, która nie ma niestety doświadczenia tak dużego jak politycy w zarządzaniu emocjami ludzkimi. Pewne błędy popełniła też sama Małgorzata Gersdorf, nie pilnując swojej jednoznacznej linii i postawy – a mówię tutaj o słynnej obecności na zaprzysiężeniu ”sędziego dublera” u Andrzeja Dudy. W sytuacji tak gorącego sporu lider Sądu Najwyższego po prostu sobie nie poradził, a sądy płacą teraz za to cenę, bo poparcie byłoby większe”.

-- BOHATERKA Z PRZYPADKU - OKŁADKOWY TEKST PLUSA/MINUSA RZ O GERSDORF - jak pisze Radosław Korzycki: “To PiS sprawił, że Małgorzata Gersdorf przewodzi obrońcom sądów. Sami prawnicy woleliby chyba mieć innego lidera. (...) – Piękne przemówienie. Naprawdę piękne. To jest tak sprawnie napisane, że mam wątpliwości, czy to ona jest autorką – mówi jeden z obecnych na sali prawników. – Nigdy wcześniej nie popisywała się takimi zdolnościami oratorskimi”.

-- W TEKŚCIE RZ O DRUGIM MĘŻU GERSDORF - pisze Korzycki: “Jej drugim mężem jest prof. Bohdan Zdziennicki, specjalista od prawa ustrojowego, administracyjnego i cywilnego, w latach 2008–2010 prezes Trybunału Konstytucyjnego. Ale też aktywny działacz PZPR. Do TK został wytypowany przez Sojusz Lewicy Demokratycznej na początku kadencji Leszka Millera. Małżonkowie mają podobno różne temperamenty. On lubi spędzać czas w otoczeniu przyrody w rodzinnym Augustowie, ją to nudzi i z przyjemnością wraca do metropolii”.

-- RZ O KULISACH DLACZEGO KOMOROWSKI POSTAWIŁ NA GERSDORF A NIE NA PAPRZYCKIEGO: “Bronisław Komorowski tymczasem z powodów wizerunkowych wybrał kobietę, chociaż o mniejszych kwalifikacjach niż jej rywal – opowiada o kulisach nominacji rozmówca „Plusa Minusa”.

-- ŁUKASZ ROGOJSZ O UPOKORZONEJ KAI GODEK, KTÓREJ PIS DAŁ BRUTALNĄ LEKCJĘ POLITYKI: “Na przykładzie Kai Godek PiS pokazało, że w kwestiach światopoglądowych znakomicie odrobiło lekcję Platformy Obywatelskiej z poprzedniej kadencji. Podejście koalicji PO-PSL do kwestii światopoglądowych było pragmatyczne i wyrachowane. Dowodziły tego m.in. kolejne (daremne) próby przepychania przez Sejm projektów ustaw o związkach partnerskich. Politycy Platformy nie mieli litości nawet dla dokumentu sporządzonego przez swojego partyjnego kolegę Artura Dunina. Projekt trafił do kosza już w pierwszym czytaniu, a rękę przyłożyło do tego kilkudziesięcioro posłów i posłanek ówczesnej partii rządzącej”.

-- KORNEL MORAWIECKI O TYM, CO BY DORADZIŁ PREMIEROWI WS SĘDZIÓW - mówi SE: “Wydaje mi się, że jeszcze raz syn powinien usiąść do stołu i się porozumieć z sędziami i opozycją. Chciałbym też prosić panią prezes Gersdorf, żeby nie stawiała sprawy na ostrzu noża. Jedyną drogą jest szukanie kompromisu. Obie strony powinny się do tego przyłożyć i rozwiązanie znaleźć, idąc na ustępstwa. Z drugiej strony środowisko prawne nie może narzucać innym swojej woli, bo musi być równowaga władz. A w ostatnim 25-leciu mieliśmy dominację władzy sądowniczej. Nie było w tym środowisku lustracji, dekomunizacji”.

-- GRZEGORZ NAPIERALSKI O 10.04 2010 - mówi Elizie Olczyk w RZ:”10 kwietnia byłem w Waszyngtonie. Komórkę miałem wyłączoną, żeby mnie nie budziła w środku nocy. Była trzecia w nocy, gdy zaczął dzwonić telefon hotelowy. Raz, drugi, za trzecim razem odebrałem. Ktoś po polsku powiedział, że jest z Departamentu Stanu i że jestem proszony o kontakt z ambasadą, bo doszło do katastrofy i połowa rządu nie żyje”.

-- DAWID WILDSTEIN O ANTYSEMITYZMIE W ZACHODNIEJ EUROPIE - w SE: “Wybuch u nas? Wybuchy antysemityzmu mamy w Niemczech czy Francji- gdy tysiące osób wychodzi na ulice wyjąc “śmierć Żydom” i podpala synagogi bądź ambasadę Izraela. Mieliśmy coś takiego w Polsce? Nie. Raczej durne komentarze w internecie. To co okazało się przy okazji ustawy o IPN, to to, jaki jest stan faktyczny wiedzy na temat okresu II wojny światowej. Mam tu na myśli wątek polski”.

-- LEWICA TEŻ OKAZUJE SŁABOŚĆ DO ZAMORDYZMU - Michał Szułdrzyński w RZ: “Często słyszymy o tym, jak prawica zagraża wolności i demokracji. Rzeczywiście partie prawicowe na Węgrzech czy w Polsce wykazują niepokojące inklinacje do zamordyzmu. Ale nie mniej niepokojąca jest słabość do zamordyzmu okazywana przez lewicę. (...) Wbrew obowiązującej politycznej poprawności ostrzegającej przed zagrożeniem dla różnych swobód ze strony prawicy przeciwnicy wolności są również bardzo silni po lewej stronie. A im bardziej są skrajni, tym bardziej wolności nienawidzą”.

-- BYŁY SENATOR PO NASŁAŁ NA MNIE OSIŁKÓW - jedynka SE: “Mąż zgłosił w prokuraturze, że ukradłam obrazy, które mi kupował. Podczas przeszukania w domu pełnomocnik jego spółki bezprawnie wprowadził mi do domu 15 obcych, wynajętych osiłków. Od tamtej pory już nie wyszli - opowiada żona byłego senatora PO. Działanie swojego męża porównuje do "czyścicieli kamienic". Dzwoniła na policję, ale z jej relacji wynika, że funkcjonariusze rozkładają ręce”.

-- 8 LAT TEMU GRZEGORZ SCHETYNA BYŁ GŁOWĄ PAŃSTWA! Prezydent elekt Bronisław Komorowski zrezygnował z mandatu poselskiego i funkcji marszałka Sejmu, a tym samym przestał wykonywać obowiązki prezydenta RP, które przez kilka godzin wypełniał marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, a wieczorem, z mocy Konstytucji, obowiązki głowy państwa przejął nowo wybrany marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna.

-- ROK TEMU w Warszawie przebywał Donald Trump.

-- Urodziny dziś obchodziłaby Zyta Gilowska.

-- URODZINY:Barbara Górska, Paweł Rabiej, Andrzej Zarębski, NIEDZIELA: Mirosława Stachowiak-Różecka, Stanisław Koziej, Paweł Pudłowski.

Źródło: 300polityka.pl

ORAZ DNIA: Wiadomości: Kontakty polsko-czeskie bardzo intensywne, Iwulski na pytanie co doradziłby Gersdorf: Urlop

Dodano: 06.07.2018 20:35 | 10 odsłon | 0 komentarzy


-- LIVEBLOG 300POLITYKI: Mazurek: Decyzje w sprawie list będą ogłoszone w nieodległym czasie Kaczyński: Ci, którzy funkcjonują w spółkach skarbu państwa, mają wysokie pensje, nie będą kandydowali na żadnym szczeblu samorządu Inicjatywa Polska, Razem, Zieloni i WMW zapowiadają na poniedziałek przedstawienie kandydata na prezydenta Warszawy Premier Morawiecki na piwie z premierem Czech Mazurek: Dzisiaj na pewno mówimy o wyborach samorządowych CBOS: PiS spada, SLD rośnie najmocniej, PO blisko 15% Laskowski: Dziś był ostatni dzień urzędowania Gersdorf przed urlopem, który rozpoczyna się w poniedziałek i nie wiem, kiedy się skończy Laskowski: 15 sędziów otrzymało pisma od prezydenta. 14 - zgodnie z postanowieniami - 4 lipca przeszło w stan spoczynku. W przypadku prezes Gersdorf podtrzymujemy stanowisko http://300polityka.pl/live/2018/07/06/ ***** FAKTY TVN -- To nie są postanowienia, a pisma z informacją. Według prawników - nie mają mocy prawnej. Chodzi o korespondencję prezydenta do 15 sędziów Sądu Najwyższego. Także do prezes Małgorzaty Gersdorf, która w piątek dostała wsparcie od przedstawicieli organizacji międzynarodowych. -- DELEGACJE ZAGRANICZNE OD WEJŚCIA MANIFESTOWAŁY, ŻE NIE PRZYCHODZĄ DO EMERYTOWANEJ SĘDZI - Krzysztof Skórzyński. -- POPARCIE AMNESTY JEST SYMBOLICZNE, ALE OTRZYMAŁA WSPARCIE BARDZO WPŁYWOWEJ ORGANIZACJI DO KTÓREJ NALEŻY TEŻ POLSKA KRS - Skórzyński -- POLITYKOM PIS TRUDNO BĘDZIE ZBYĆ, ŻE TA ORGANIZACJA NIE ORIENTUJE SIĘ W POLSKIEJ SYTUACJI, BO DOSKONALE ZNAJĄ TĘ SYTUACJĘ OD KIEDY PIS DOKONAŁO PRZEWROTU W RADZIE, KTÓRA PILNOWAŁA BY POLITYCY TRZYMALI SIĘ Z DALA OD SĄDU - Skórzyński. -- DORADZAŁBYM PANI PROFESOR ŻEBY POSZŁA NA URLOP WYPOCZYNKOWY - Iwulski na pytanie co by doradzał Gersdorf ws pisma PAD. -- Politycy Platformy będą się tłumaczyć przed komisją, której szefem będzie kolejny kandydat PiS na prezydenta dużego miasta. Tym razem jest to Marcin Horała. Sejm powołał komisję, która zbada przypadki wyłudzeń podatku VAT. Nie oprzypadkiem tylko z czasów rządów PO-PSL. -- MIMO, ŻE MILIARDY NIEŚCIĄGNIĘTEGO VAT TO TEŻ PROBLEM POPRZEDNICH I OBECNYCH RZĄDÓW PIS - Jakub Sobieniowski. -- OPOZYCJA ZAGŁOSOWAŁA ZA POWSTANIEM KOMISJI ALE PIS ODRZUCIŁO WSZYSTKIE PROPOZYCJE OPOZYCJI BY OBJĄĆ TEŻ RZĄDY PIS - -- Sobieniowski o 3 głosowaniach jakie zarządzał Ast. -- Sobieniowski o kandydowaniu Horały w Gdyni. -- Na terenie warszawskiej Cytadeli rozpoczęła się budowa Muzeum Historii Polski. Symboliczne pierwsze łopaty wbili minister kultury, dyrektor muzeum i przedstawiciele wykonawcy. -- Nie wykluczam, że częścią tych negocjacji był Mosad - tak mówi o kulisach powstawania najnowszej nowelizacji ustawy o IPN-ie Antoni Macierewicz. To oznacza, że doniesienia izraelskich dziennikarzy mogą być prawdziwe. Piszą, że ustawę o IPN-ie negocjowali europosłowie Ryszard Legutko i Tomasz Poręba w Wiedniu i w Izraelu. Platforma oficjalnie pyta premiera, czy ustawy piszą nam obce służby. -- Problem w tym, że publikacja dokumentu w prasie izraelskiej wywołała wielkie kontrowersje. Krytykowany jest sam dokument i to, jak został przetłumaczony przez stronę polską z angielskiego na hebrajski. Część izraelskich polityków apeluje do premiera Netanyahu o wycofanie się z tej deklaracji - Magda Łucyan. ***** WIADOMOŚCI TVP -- LICZBA OSÓB BEZROBOTNYCH W POLSCE JUŻ PONIŻEJ MILIONA. Wstępne dane z ministerstwa pracy to dobra informacja dla pracowników i jednocześnie problem dla pracodawców, bo oni coraz częściej nie mogą znaleźć rąk do pracy - zapowiedź. -- STOPA BEZROBOCIA SPADŁA W CZERWCU PONIŻEJ 6% - Dominik Cierpioł: Ostatni raz na podobnym poziomie była 28 lat temu, gdy GUS rozpoczynał regularne badania rynku pracy. -- KOMITET POLITYCZNY PIS ZDECYDOWAŁ, ŻE OSOBY FUNKCJONUJĄCE W SPÓŁKACH SKARBU PAŃSTWA NIE BĘDĄ KANDYDOWAŁY NA ŻADNYM SZCZEBLU W WYBORACH SAMORZĄDOWYCH - bez materiału. -- POLSKA I CZECHY WSPÓLNIE BĘDĄ ZWALCZAĆ PRZESTĘPCZOŚĆ PODATKOWĄ - DEKLARUJĄ PREMIERZY OBU KRAJÓW - zapowiedź: Łączą nas również projekty infrastrukturalne i gospodarcze. -- POLSKO-CZESKIE KONTAKTY SĄ OSTATNIO BARDZO INTENSYWNE - Karol Jałtuszewski: Polskę i Czechy łączy też wspólne stanowisko ws. migracji. -- OSTATNI SZCZYT W BRUKSELI ZAKOŃCZYŁ SIĘ ZWYCIĘSTWEM KRAJÓW V4 - Jałtuszewski. -- PIERWSZE POSIEDZENIE KOMISJI ŚLEDCZEJ DS. WYŁUDZEŃ VAT-U CORAZ BLIŻEJ. Komisję powołał Sejm, a jej skład poznamy jeszcze w lipcu - zapowiedź. -- ZA POWOŁANIEM KOMISJI RĘKĘ PODNIOSŁO 390 POSŁÓW - Jakub Wojtanowski: Wszystko wskazuje na to, że pracami komisji pokieruje Marcin Horała. -- PIS WCIĄŻ LIDEREM POPARCIA. SONDAŻ POLLSTER DLA WIADOMOŚCI: PiS 42%, PO 26%, SLD i Kukiz’15 po 8%, Nowoczesna i PSL po 5%. ***** WYDARZENIA POLSATU -- I PREZES SN OTRZYMAŁA WSPARCIE SĘDZIÓW Z EUROPY - zapowiedź. -- DLA MAŁGORZATY GERSDORF TO BYŁ DZIEŃ, W KTÓRYM WSPARCIA UDZIELILI JEJ PRZEDSTAWICIELE WAŻNYCH MIĘDZYNARODOWYCH INSTYTUCJI - Agnieszka Milczarz: To sędziowie z Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa i prezes SN Holandii. -- KAŻDY Z ROZMÓWCÓW PROF. GERSDORF NADAL UZNAJE, ŻE TO ONA JEST PREZESEM SN - Milczarz dalej. -- NA POLITYKACH PIS-U WSPARCIE EUROPEJSKICH SĘDZIÓW DLA PROF. GERSDORF NIE ROBI WRAŻENIA - Milczarz. -- PREZYDENT PRZESŁAŁ 15 SĘDZIOM SN, W TYM PROF. GERSDORF, PISMO Z JEDNOZDANIOWA INFORMACJĄ O PRZENIESIENIU W STAN SPOCZYNKU - Milcarz dalej. -- ALE NAWET PREZYDENCKI MINISTER [PAWEŁ MUCHA] PRZYZNAJE, ŻE NIE JEST TO AKT URZĘDOWY, TYLKO POINFORMOWANIE SĘDZIÓW O ICH OBECNYM STATUSIE - Milczarz. -- WEDŁUG PAWŁA MUCHY NIE MA ŻADNYCH PODSTAW, ŻEBY PREZYDENT ODPOWIADAŁ PRZED TRYBUNAŁEM STANU - Milcarz dalej. -- OD PONIEDZIAŁKU, KIEDY [GERSDORF] PÓJDZIE NA URLOP, ZASTĘPOWAĆ JĄ BĘDZIE JÓZEF IWULSKI - Milczarz. -- PREZYDENT WYBIERZE NASTĘPCĘ PROF. GERSDORF GDY ZOSTANĄ UZUPEŁNIONE 44 WAKATY W SN - Milczarz dalej. -- ŚRODOWISKO SĘDZIÓW LICZY NA WSPARCIE TRYBUNAŁU SPRAWIEDLIWOŚCI W LUKSEMBURGU - Milczarz. -- BATALIA O SN MOŻE TRWAĆ NIE TYGODNIE, A MIESIĄCE - Milczarz dalej. -- POWSTANIE KOMISJA ŚLEDCZA DS. WYŁUDZEŃ PODATKU VAT - bez materiału

Źródło: 300polityka.pl


Starsze wiadomości »
reklama

Copyright © 2008-2018 GazetaBiznesowa.pl - biznes, kursy walut, przelicznik walut, giełda  - wszelkie prawa zastrzeżone