wtorek, 17 lipca 2018 r.  Imieniny: Aleksego, Bogdana, Martyny
Wiadomości z tagiem Elżbieta  RSS
RAMÓWKA WTORKOWEGO WIECZORU: Przyłębska, Mucha, Kwieciński, Kanthak, Budka, Tuleya i Jurek

Dodano: 17.07.2018 16:02 | 0 odsłon | 0 komentarzy


17:00 Jerzy Meysztowicz - TOK FM Wywiad polityczny 19:15 Julia Przyłębska, Marek Jurek - POLSAT NEWS Wydarzenia i opinie 19:26 Paweł Mucha, Borys Budka, Jan Kanthak, Igor Tuleya - TVN24 FpF 19:57 Jerzy Kwieciński - TVP INFO Gość Wiadomości 20:12 Ireneusz Zyska, Jarosław Sachajko, Marta Golbik, Elżbieta Stępień - TVP INFO Minęła 20

Źródło: 300polityka.pl

Rafalska: Dialog społeczny w Polsce ma się nieźle

Dodano: 16.07.2018 15:31 | 4 odsłon | 0 komentarzy


- Dialog społeczny w Polsce ma się nieźle - powiedziała w poniedziałek minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. Dodała, że partnerzy uczą się szukania kompromisów przy rozwiązywaniu problemów gospodarczych i konfliktów społecznych.

Źródło: biznes.interia.pl

STAN GRY: Natemat do Trzaskowskiego: Wyłącz internet, bo nie ogarniasz, Zaremba: Ludzie, którzy w dowolnym konflikcie polskiego interesu z obcymi staną po stronie obcych, Radziejowski: Establishment przyczynił się do obecnej sytuacji

Dodano: 14.07.2018 15:51 | 7 odsłon | 0 komentarzy


-- PROFESOR GEREMEK NIEZASTĄPIONY Stołeczna o skromnych uroczystościach upamiętniających Geremka zorganizowanych przez UED Protasiewicza, Niesiołowskiego i Kamińskiego. “– Tak bardzo go brakuje. Swoim głosem, radą, spojrzeniem na Polskę, historię i politykę bardzo by nam pomógł – mówiła w piątek przy jego grobie na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach Elżbieta Bińczycka, przewodnicząca Unii Europejskich Demokratów”.

-- FRAGMENT REPORTAŻU ALEKSANDRY KLICH W GW O TYM JAK POLSKA RODZINA URATOWAŁA GEREMKA Z HOLOCAUSTU: “Genowefa Konieczna: - Mnie, młodej, głupiej, nie chcieli narażać, więc nie wtajemniczali. Bardzo jestem im za to wdzięczna. Gdybym wiedziała, kto to był, a Niemcy by mnie złapali i dali w tyłek, to jeszcze bym coś powiedziała. Pan Geremek straszliwie ryzykował, przechowując panią Alicję i Bronka. Musiał być bardzo odważny, skoro jeszcze pomagał partyzantom, przechowując amunicję i rannych. A jakaż odważna musiała być pani Alicja?! Sama narażona w każdej chwili na śmierć pomagała partyzantom”.

-- FRAGMENT O ROZMOWIE MAŁEGO GEREMKA Z KORCZAKIEM: “Sześciolatek ściska kartki ze swoimi literackimi próbami. Rozmawiają na korytarzu, potem Korczak zaprasza chłopca do swojego gabinetu. To niezwykłe wyróżnienie dla brzdąca. - Korczak rozmawiał ze mną jak z dorosłym, traktował całkowicie serio. Pytał, czy dobrze przemyślałem swój wybór. Tłumaczył, że pisarz musi być bardzo mądrym człowiekiem i samemu bardzo dużo czytać po to, by dobrze pisać. I jeszcze, że musi rozumieć świat, nawet jeśli byłby to świat zbrodniczy, zły czy niesprawiedliwy. „Czy będziesz umiał zrozumieć świat?” - pytał mnie - wspominał Geremek. - Gadał o tym Korczaku jak nakręcony. Jeszcze długo po wojnie - mówi Żukowska. Beniamin nie zostanie pisarzem. Bo nie zrozumie śmierci, głodu i ludzkiej rozpaczy. Nie zrozumie koszmaru, który go otoczył w warszawskim getcie”.

-- TYTUŁ NA DZIENNIK.PL: “Dron, straż pożarna i detektyw Rutkowski szukają pytona. Gdzie ukrywa się groźny wąż?”. DOPISEK OD STANU GRY: Dron czy Dorn?

-- PIOTR ZAREMBA PISZE W PLUSIE MINUSIE, ŻE POLSKA JEST DLA MORAWIECKIEGO WSZYSTKIM: “Kornel Morawiecki, oświadczając się matce dzisiejszego premiera, uprzedził, że kiedy trzeba będzie pójść do powstania, zostawi rodzinę. Sam szef rządu od lat nie pił alkoholu między sierpniem i październikiem, żeby uczcić Powstanie Warszawskie. Polska jest dla niego wszystkim, piszę to całkiem serio. Takie dawne zdarzenia, jak konsultowanie po godzinach, jeszcze w roli prezesa banku, ekonomicznego programu PiS, bo „potrzebna jest zmiana”, czy finansowanie przez tenże bank patriotycznych książek i imprez, każe w nim widzieć idealistę”.

-- PIOTR ZAREMBA W PTT PISZE, ŻE TRUDNO PODZIELAĆ ZŁOŚLIWĄ RADOŚĆ CZĘŚCI PRAWICY Z KŁOPOTÓW UNII: “Na drugą nogę, trudno mi też podzielać złośliwą radość części prawicy z powodu kłopotów Unii. Czy wiarę, że to bezpieczne w każdej sprawie zależeć od Orbanowskich Węgier, które nie tylko nie myślą w kategoriach antyrosyjskiego kordonu sanitarnego, ale taką politykę podważają. Dlatego ubolewam nad zaostrzeniem starcia Polski z unijnym mainstreamem na tle polityki praworządności. Prawda, powinniśmy bronić swego prawa do budowania i reformowania własnych instytucji. Ale wyrzucanie sędziów Sądu Najwyższego, pomijając już szkodliwość tego aktu dla wymiaru sprawiedliwości w Polsce, jest grą niewartą świeczki. Twardość w sprawie uchodźców - tu interes Polski jest jasny. Walka na wielu frontach jednocześnie - tu korzyści nie widzę”.

-- SĄ U NAS LUDZIE, KTÓRZY W DOWOLNYM KONFLIKCIE POLSKIEGO INTERSU Z OBCYMI, STANĄ ZAWSZE PO STRONIE OBCYCH - DALEJ ZAREMBA: “Staram się, jak mogę, nie używać mocnych argumentów i dostrzegać w różnych debatach dobrą wolę i racje różnych stron. Ale tym razem napiszę: są u nas ludzie, którzy w dowolnym konflikcie polskiego interesu z obcymi, zawsze staną po stronie obcych. Ba, jeśli obcy zechcą dać Polsce jakieś fory, będą tych obcych pouczać i krytykować. Trudno w takiej atmosferze o racjonalne ruchy naszej dyplomacji. A że bywa ona źle poinformowana, chaotyczna i nade wszystko podporządkowana plemiennej polityce wewnętrznej, to jeszcze inna sprawa.

-- ELITY PRAWNICZE TO NAJWIERNIEJSI SOJUSZNICY KACZYŃSKIEGO - BARTŁOMIEJ RADZIEJOWSKI W NOWEJ KONFEDERACJI: "Prezes Kaczyński może liczyć na elity prawnicze. To jedni z jego najwierniejszych, funkcjonalnych sojuszników. Gotowi regularnie wspierać najważniejsze elementy jego narracji, czy o pychę elit, czy o „komunę” w sądach chodzi. Przychodzący z pomocą w trudnych chwilach. Publiczne demonstracje zbratania z opozycją polityczną, otwarte wypowiedzi o „nadzwyczajnej kastowości” czy o standardach płacowych w Polsce odegrały już ważną rolę we wzmacnianiu władzy PiS, opartej na narastającej od lat niechęci do starego establishmentu. Teraz poobijany kompromitacją w sprawie ustawy o IPN Kaczyński dostał od prawników kolejny prezent: sędziowski „rokosz”. Wszystkich przebiła jednak sędzia Gersdorf, najpierw przechadzając się z politykami opozycji, a następnie – jadąc w decydującym momencie na wakacje, jakże stosownie do powagi chwili. Czy można się dziwić, że protesty pod Sądem Najwyższym okazały się niemrawe i naznaczone nieobecnością młodych ludzi?"

-- ESTABLISHMENT SĘDZIOWSKI PRZYCZYNIŁ SIĘ DO OBECNEJ SYTUACJI - DALEJ RADZIEJOWSKI: "Establishment sędziowski zdaje się nie doceniać tego, jak bardzo przyczynił się do obecnej sytuacji. Oskarżenia o „pisizm” nie mogą powstrzymać przed mówieniem prawdy na ten temat. Od wielu lat raporty m.in. Banku Światowego, instytucji unijnych, Rady Europy czy choćby Freedom House (na przykład edycja dotycząca roku 2014, końcówki rządów PO), wskazywały, że wydając na sądy o połowę więcej niż wynosi średnia unijna, otrzymujemy w zamian system mało wydajny, pełen przewlekłości, niekompetencji i arogancji wobec obywatela. Jednocześnie sędziowie uzyskali w Polsce bardzo silną pozycję ustrojową: sami się wybierali, sami wyznaczali sobie standardy, kontrolując inne władze sami nie podlegali ich kontroli (wbrew klasycznym ideom podziału i równoważenia się władz).

-- DR RAFAŁ CHWEDORUK O TYM, JAK DOBRY WYNIK W WYBORACH SAMORZĄDOWYCH WZMOCNI MORAWIECKIEGO - mówi Interii: “Wybory samorządowe będą ważne. Jeśli PiS wypadnie w nich dobrze, jeśli poszerzy elektorat i będzie miał więcej zwycięstw na koncie niż poprzednio, to wtedy autorytet Morawieckiego niepomiernie wzrośnie i rzeczywiście będzie można dopisać go do grona potencjalnych następców Jarosława Kaczyńskiego. Natomiast jeśli progres będzie mniejszy od oczekiwanego, to Mateusz Morawiecki w kolejnych wyborach - zakładając, że PiS utrzyma się u władzy, mógłby mieć duże problemy z utrzymaniem prezesury Rady Ministrów. Nieosiągnięcie zakładanego wyniku znaczyłoby, że eksperyment pod tytułem "poszerzamy elektorat za pomocą zupełnie innego premiera" nie udał się.

-- DR CHWEDORUK O TYM, ŻE ZADOWOLONYCH Z TEGO JAK BYŁO JEST MNIEJSZOŚĆ: “Kto w Polsce będzie umierał za sądy? Ci, którzy chodzą na manifestacje, to w większości zdeklarowani zwolennicy opozycji, którzy są przy okazji beneficjentami transformacji ustrojowej. Protesty w sprawach instytucji przypisywanych demokracji liberalnej siłą rzeczy przekonują już przekonanych. Polski paradoks polega na tym, że elity społeczne chcą, by lud stanął w ich obronie, nie zdając sobie sprawy z tego, że ich legitymacja jest ograniczona tylko do części obywateli, głównie tych, którzy ekonomicznie oraz w wymiarze prestiżu społecznego, są zadowoleni z tego, co było w ostatnich latach. To bardzo liczna, ale jednak mniejszość w skali całego społeczeństwa. Oczekują też, że młodzież stanie w obronie elit. A tak się nie stanie, nawet jeśli w wielu sprawach, młodemu pokoleniu może być bliżej do liberalnej PO niż do konserwatywnego PiS-u”.

-- ZDANIEM CHWEDORUKA PIS JEST ELEMENTEM SZERSZEGO TRENDU: “Choć gdyby PiS był słabszy komunikacyjnie, przewaga nad pozostałymi partiami byłaby mniejsza, a cała Zjednoczona Prawica byłaby mniej zwarta. Warto zwrócić uwagę na słabo w Polsce znany casus Słowacji, gdzie Robert Fico wygrał cztery wybory z rzędu, trzy razy sprawował władzę, a teraz jego partia dalej rządzi. Tam narracja jest dokładnie taka sama: "nie wierzcie elitom, one kłamią. My też nie jesteśmy aniołami, ale przynajmniej coś dla was robimy", np. ponad połowa Słowaków może jeździć kolejami za darmo. To zjawisko globalne, a PiS jest jego fragmentem”.

-- RAFAŁ TRZASKOWSKI MÓWI, ŻE DZIWI GO PORÓWNYWANIE DO KOMOROWSKIEGO I ŻE PRACUJE 18 GODZIN NA DOBĘ:

“Często porównują Pana do prezydenta Komorowskiego. Ale w czym ja niby jestem do niego podobny?

- To porównanie nie nobilituje tylko raczej denerwuje? Ani mnie to nie denerwuje ani nie nobilituje. Mnie ono dziwi. Z jednej strony mamy bowiem statecznego, konserwatywnego polityka, który stroni od mediów społecznościowych, który nie był praktycznie aktywny przez pierwsze miesiące swojej kampanii. Z drugiej jestem ja: młodszy, liberalny i pracujący po 18 godzin dziennie”.

-- PLATFORMA WPATRZONA WE WŁASNĄ ZAJEBISTOŚĆ - SZ DZIENNIK KPI Z RAFAŁA TRZASKOWSKIEGO: KANDYDAT TAKI JAK TY [WIDEO]: “Tu miał być ostry żart o klasistowskim - niby wspominającym Bronisława Geremka - wpisie kandydata, który doskonale opisał fenomen antypatii, jaką cieszy się jego wpatrzona we własną zajebistość partia, ale może po prostu ustąpmy lepszym. Oto najnowszy wpis Rafała Trzaskowskiego. Kandydata takiego jak wy”.

-- YOUTUBE Z ASZ DZIENNIKIEM:

-- NATEMAT DO TRZASKOWSKIEGO: WŁAŚNIE POKAZAŁEŚ DLACZEGO NIE OGARNIASZ, WYŁĄCZ INTERNET: “Na początku nie wierzyłem w to, co zobaczyłem. Potem przeczytałem to raz jeszcze i nadal nie uwierzyłem. Rafał Trzaskowski przekonał się dzisiaj, czym jest piątek 13-ego, bo zniechęcił do siebie jakieś sto tysięcy warszawiaków. I pokazał przy okazji, jak bardzo nie rozumie, co się dzieje. Jego pretensjonalny wpis stał się smutnym hitem”.

-- JESZCZE RAZ ASZDZIENNIK O TRZASKOWSKIM - 5 TEKSTÓW, DZIĘKI KTÓRYM BŁYŚNIESZ W TOWARZYSTWIE JAK TRZASKOWSKI: “Maria Curie-Skłodowska uczyła mnie chemii radiacyjnej na Uniwersytecie w Paryżu, po francusku. Była poważna, zadumana i sroga. Dostałem najwyższą notę na roku, bo moje ówczesne laboratorium nie pozwoliło na bioorganiczne popisy i zmusiło do precyzyjnego rozszczepienia atomu. Profesor lubiła izotopy promieniotwórcze. Pamiętam, że referowałem credo Antoine'a Laurenta Lavoisiera z "Traité élementaire de chimie". Czułem się jak nadworny alchemik Zygmunta III. Procesy spalania i łączenia się tlenu z pierwiastkami zrozumiałem 10 lat później. A kiedy w 2015 roku wręczałem Paulowi Modrichowi nagrodę Nobla za badania mechanistyczne nad naprawą DNA, miałem nieodparte wrażenie, że z obrazów zawieszonych w Norweskim Komitecie Noblowskim spogląda na mnie lekko rozbawiona profesor. A jednak warto było czytać Lavoisiera”.

-- MIASTO JEST NASZE O TRZASKOWSKIM: Zakonnica weszła na pasy.

-- JAKUB MAJMUREK O TRZASKOWSKIM NA FB: “Problem Trzaskowskiego polega na tym, że w to "za bardzo" często, wbrew swoim intencjom wpada. Jakby faktycznie był głuchy na nastroje i ślepy na swój przywilej. Toutes proportions gardées, kojarzy mi się to z jakąś przedstawicielką klanu Bushów, która tłumaczyła kiedyś, że Bushowie wcale nie byli bogaci na tle jej koleżanek, zatrudniali wszystkiego może 3 osoby służby i zawsze mieli bardzo mało renomowanego kucharza w domu”.

-- ORĘDZIE, KTÓREGO MOGŁOBY NIE BYĆ. ZMARNOWANA OKAZJA CORAZ BARDZIEJ ZAPLĄTANEJ PREZYDENTURY - ANALIZA 300POLITYKI:“Wystąpienie prezydenta nie wyglądało na takie, o którym było wiadomo od miesięcy że nastąpi. Wątpliwym pocieszeniem jest to, że to szczyt sezonu wakacyjnego i to, że obrazki konkurencyjnego wydarzenia opozycji wzbogacił Bronisław Komorowski, wyraźnie w nastroju letniej, popołudniowej drzemki. Prezydenta, który wielokrotnie pokazywał wyjątkowy instynkt polityczny, tym razem społeczny słuch zwiódł na manowce pogadanki”.

-- CZY KTOŚ NA ZAMKU I NA FOKSAL ZASTANAWIA SIĘ NAD KONSEKWENCJAMI? - MARCIN FIJOŁEK: “Skoro nasze elity nie potrafią rozmawiać wspólnie nawet przy takich okazjach jak 550-lecie polskiego parlamentaryzmu, skoro podać sobie rękę potrafią tylko przy pogrzebach, to jest z naszym państwem naprawdę kiepsko. I nawet jeśli te podziały, alternatywne Sejmy i cyrkowe bojkoty to tylko teatr polityczny na potrzeby wyborcze, to wszystko to przynosi namacalnie złe owoce i emocje. Tylko czy ktoś - i na Zamku, i na Foksal - zastanawia się jeszcze nad tymi efektami?”

-- RAFAŁ KALUKIN O PARLAMENCIE JAKO NIEPOTRZEBNEJ DEKORACJI: “Groteskowy namiot za milion złotych na placu Zamkowym, w którym zebrało się Zgromadzenie Narodowe na rocznicowe pogaduchy, doskonale sprawdził się w roli symbolu obecnego Sejmu jako nikomu niepotrzebnej, za to kosztownej dekoracji”.

-- LUDWIK DORN O TYM, ŻE OPOZYCJA POWINNA SIĘGNĄĆ PO BEZWZGLĘDNE METODY KACZYŃSKIEGO: “Potrzebna jest moim zdaniem wspólna solenna deklaracja opozycji parlamentarnej i najważniejszej partii pozaparlamentarnej, czyli SLD, że po wyborach w 2019 roku, jeżeli będą miały większość, uchwalą ustawę, która z mocy prawa usunie bez prawa do emerytury sędziowskiej wszystkich sędziów Sądu Najwyższego, którzy wezmą udział w antykonstytucyjnym, nielegalnym Zgromadzeniu Ogólnym, które będzie wybierać niekonstytucyjnych kandydatów na następców urzędującej I prezes Gersdorf”.

-- ZDANIEM MICHAŁA KARNOWSKIEGO, TUSK SCHŁADZA NADZIEJE OPOZYCJI:“I znowu: to jest mimo wszystko zbijanie temperatury. To, co dla PO, Nowoczesnej, Ubywateli i Czerskiej jest śmiertelnie poważną walką o wszystko, Tusk redukuje do jakiejś osobistej gierki z premierem Jarosławem Kaczyńskim, co najwyżej prostej prowokacji, obliczonej na wywołanie jakiegoś zamieszania. Tam, gdzie oni widzą być albo nie być, on proponuje szaradę i rebus. Tam, gdzie oni rozdygotani rzucają słowa najmocniejsze z mocnych, on proponuje „badawcze pytanie o nastrój pana prezesa”.

-- BEATA MAZUREK O REJTERADZIE TUSKA: Wyzwanie J.Kaczyńskiego przez D.Tuska to rejterada przed Prezydentem A. Dudą. To sygnał, że, Tusk nie będzie startował w wyborach bo wie, że J. Kaczyński nie wybiera się kandydować. D.Tusk nie chce przegrać z A.Dudą, który wg.J. Kaczyńskiego będzie kandydatem na prezydenta w 2020 r.

-- ŚPIOCHY OPOZYCJI- tytuł w GPC o równoległych obchodach.

-- DUDA MÓWIŁ DO PIS O SPORZE - tytuł w GW.

-- KAROL KARSKI KRYTYKUJE REFORMĘ GOWINA - w rozmowie z Piotrem Witwickim w RZ:“Mówi tak od roku. Rozmowy ministra Gowina nie doprowadziły niestety do konsensusu. Uważam, że należałoby jeszcze popracować nad niektórymi rozwiązaniami. Platforma uwsteczniła system edukacji. Ponadto system boloński zakłada, że doktorat nie jest czymś nadzwyczajnym, dowodem biegłości w danym zakresie, lecz po prostu finałem trzeciego etapu edukacji akademickiej. Powoduje to obniżenie poziomu wykształcenia Europejczyków. Jak w latach 90. broniłem swój doktorat, to istniał ustawowy wymóg, by wnosił on coś do rozwoju danej dyscypliny naukowej, w tym przypadku nauki prawa”.

-- W DGP PIOTR ZAREMBA PISZE O TYM JAK FDR PODPORZĄDKOWYWAŁ SOBIE SĄD NAJWYŻSZY W USA: “Prezydent USA Franklin Delano Roosevelt próbował podporządkować sobie Sąd Najwyższy. Z innym skutkiem niż finał wojny rządu z sądami w Polsce.  - Przyjąłem tę propozycję jak odpowiedź na modlitwę dziewicy – powiedział prezydent USA Franklin Delano Roosevelt. W taki sposób zareagował na plan obezwładnienia Sądu Najwyższego, który na początku 1937 r. podsunął mu jego prokurator generalny Homer Cummings”.

-- PYTANIA O GRANICE WŁADZY NIE SĄ SPECYFIKĄ ORBANA I KACZYŃSKIEGO - KONKLUZJA ZAREMBY: “Zarazem można też przypominać, że przy okazji starcia z 1937 r. cofnęły się obie strony. Sędziowie wybrali ustępliwość ponad rozbicie systemu. "Switch in time saved nine – wolta w porę uratowała dziewiątkę" – drwiła sobie amerykańska prasa. Warto też zwrócić uwagę na to, że pytania o granice sądowej władzy i niezawisłości, stawiane co prawda w innych kontekstach, i z innymi receptami, nie są specyfiką europejskich "populistów" takich jak Viktor Orbán czy Jarosław Kaczyński. Roosevelt zapytał o nie z całą ostrością. Ale z opisanym skutkiem”.

-- URODZINY: Michał Andrzej Olszewski, Krystyna Kłosin, Magdalena Słomska, NIEDZIELA: Michał Brański.

-- 12 LAT TEMU zaprzysiężono rząd Jarosława Kaczyńskiego.

-- TEGO DNIA W 1987 – Sejm PRL przyjął ustawę o Rzeczniku Praw Obywatelskich.

-- STAN GRY I DOBERMANKA TOLA PRZEPRASZAJĄ ZA WYJĄTKOWO PÓŹNĄ EDYCJĘ, SPOWODOWANĄ NOCNĄ NIEDYSPOZYCJĄ PSA. -- ZDROWA TOLA WYGLĄDA TAK:

-- A CHORA TAK:

Źródło: 300polityka.pl

OBRAZ DNIA: W Wiadomościach o śpiącym Komorowskim: Opozycja poza czasem i przestrzenią, Fakty: Zdania PAD jak żywcem wyjęte z wystąpień PiS

Dodano: 13.07.2018 21:14 | 7 odsłon | 0 komentarzy


-- LIVEBLOG 300POLITYKI: Karczewski: Spierajmy się i kłóćmy, ale nie może być liberum veto, bo to nas zgubiło. Myślę, że ten bojkot zdarzył się jako pomyłka, wypadek 13 lipca w piątek Tusk: Wrażenie, że władza przygotowuje nową ordynację pod własne interesy, jest dość oczywiste Tusk: Gdyby Kaczyński zdecydował się kandydować, to nie wahałbym się ani chwili. Stanąłbym do takiego pojedynku Tusk: Prosiłem Morawieckiego o spotkanie ws. ustawy o IPN, ale nie zdecydował się na rozmowę Tusk: Władza, która podporządkuje sobie w całości sąd, prokuraturę, policję, niezależne media, jest władzą, która szybko przekształci demokrację w kleptokrację, rządy złodziei Tusk: Mam głębokie przekonanie, że Gersdorf nie walczy o swoje stanowisko. Podziwiam jej konsekwencję trwania w konstytucyjnym ładzie Tusk: Na świecie jest zauważony spór w Polsce o to, kto jest ważniejszy, Konstytucja czy władza Tusk: Większość opozycji nawet nie wyobrażała sobie, że rządzący będą chcieli decydować o wszystkim bez żadnych ograniczeń i reguł. Widzę, jak się starają. Robią, co mogą Tusk o bojkocie ZN: Rozumiem tę decyzję, chociaż na pewno nie była łatwa PMM: Pokazaliśmy, że w trudnych okolicznościach potrafimy odbudowywać polską gospodarkę Scheuring-Wielgus: Hartwichowie nie mają wstępu do Sejmu do 2020 roku. Są na czarnej liście Rząd opublikował projekt dot. daniny solidarnościowej i Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych http://300polityka.pl/live/2018/07/13/ ***** FAKTY TVN -- UROCZYSTE ZGROMADZENIE NARODOWE NA 550-LECIE PARLAMENTARYZMU. -- OPOZYCJA DEMONSTRACYJNIE WYCHODZI PO HYMNIE, ŚWIĘTUJE RZĄD, PIS I PREZYDENT - Justyna Pochanke. -- POMINIĘCIE TEJ FOTOGRAFII W KRONICE DZISIEJSZYCH UROCZYSTOŚCI BYŁOBY CENZURĄ, BO TE PUSTE KRZESŁA OPOZYCJI ZA PLECAMI POLITYKÓW PIS-U ODDAJĄ RZECZYWISTOŚĆ TEGO DNIA - Krzysztof Skórzyński: Pustkę w czasie gdy prezydent wygłaszał swoje orędzie o parlamencie, czyli także opozycji w parlamencie. -- TO ZDANIE NIEMAL ŻYWCEM WYJĘTE Z PRZEMÓWIEŃ POLITYKÓW PIS-U - Skórzyński dalej: W materiale wypowiedź PAD o tym, że nie można odmawiać zwycięskiej większości parlamentarnej prawa do realizacja jej programu. -- ZDANIE, KTÓRYM PIS UZASADNIA I USPRAWIEDLIWIA KAŻDE, NAWET NAJBARDZIEJ KONTROWERSYJNE DZIAŁANIE - Skórzyński: Powód dzisiejszej manifestacji opozycji. -- PLATFORMA DZIŚ NAWET NA MOMENT NIE POJAWIŁA SIĘ NA POSIEDZENIU ZGROMADZENIA NARODOWEGO - Skórzyński dalej: Razem z Nowoczesną wcześniej zorganizowała własne spotkanie, debatę. Inaczej niż tu, nie było uroczystego świętowania 550-lecia parlamentaryzmu. U opozycji, a potem na proteście na ulicach Warszawy było gorzkie podsumowanie parlamentu. Dzisiejszego. -- PLATFORMA ZAPOWIEDZIAŁA DZIŚ, ŻE JEŻELI WYGRA WYBORY, WPROWADZI PAKIET ZWIĘKSZAJĄCY PRAWA OPOZYCJI W SEJMIE - Skórzyński: Kiedyś zapowiadało to PiS. Pomysł umarł szybko. Efekt to te, dzisiejsze podzielone obchody. -- PIS BRAWAMI NAGRODZIŁO ORĘDZIE PREZYDENTA WYGŁOSZONE W OBECNOŚCI POLITYKÓW PIS-U - Skórzyński dalej: Opozycja nagrodziła brawami swoją uchwałę, odczytaną w obecności polityków Platformy i Nowoczesnej. -- WYBITNI SĘDZIOWIE SKREŚLENI Z SN - Justyna Pochanke: Szef Izby Karnej, sędzia Zabłocki, dostał negatywną opinię KRS. Negatywną i polityczną. Chciał i mógł pracować dalej, ale nie mógł uznać nowej ustawy za zgodną z konstytucją. Za swoją postawę dostaje mnóstwo gratulacji. -- Sędzia Zabłocki to obrońca opozycjonistów w stanie wojennym i autor rehabilitacji rotmistrza Pileckiego. Ale Zabłocki to także, co być może, kluczowe, krytyk działań PiS wobec polskich sądów - Maciej Knapik. -- WIESŁAW JOHANN: Stanisław Zabłocki jest znakomitym prawnikiem, świetnym sędzią, moim przyjacielem. -- Mimo opinii sędziego Johanna sędzia Zabłocki nie otrzymał ani jednego głosu poparcia w czwartkowym głosowaniu - Knapik. -- JOHANN: Nie głosowałem, bo nie byłem obecny na sali. -- Wiesław Johann miał akurat inne zajęcia. A KRS zarekomendowała prezydentowi wysłanie Zabłockiego na emeryturę, mimo że on sam tego nie chce, co wyraził w oświadczeniu, powołując się na konstytucję - Knapik. -- MACIEJ MITERA, RZECZNIK KRS: Z bólem serca, ale musiałem podjąć taką decyzję. -- Oświadczenie nie spełnia wymogów ustawy - Knapik.  -- Sam sędzia Zabłocki zwraca większą uwagę na tak zwaną czarną listę posłanki Krystyny Pawłowicz, czyli listę sędziów, którzy protestowali wobec zmian w sądach lub pojechali na spotkanie z Komisją Europejską - Knapik. -- Sędzia Leszek Mazur, przewodniczący KRS, nie chciał rozmawiać. Posłanka Pawłowicz doczekała się za to delikatnej reprymendy od rzecznika KRS-u - Knapik. -- MITERA: Może miało to jakiś wydźwięk polityczny. -- Nowelizacja ustaw sądowych, która przyspiesza wymianę kadr w Sądzie Najwyższym, w piątek została skierowana do prac sejmowych - Knapik. -- SEJMOWY ZAKAZ DO 2020: Matka z niepełnosprawnym synem dostała zakaz wejścia do budynku parlamentu. Iwona Hartwich i jej syn Jakub nie będą mogli uzyskać przepustki aż do 2020 roku. -- W MATERIALE o podobnym zakazie wprowadzonym dla Hartwichów przez marszałka Sikorskiego za rządów PO. -- 10 LAT OD ŚMIERCI GEREMKA: Bohater "Solidarności", historyk, polityk i dyplomata najwyższej próby - Bronisław Geremek. Mija 10 lat, od kiedy zginął w wypadku. To on otwierał Polsce drogę do NATO. -- PROTESTY ROLNIKÓW: Za kilogram wiśni rolnicy dostają mniej niż złotówkę. Przyjechali protestować w Warszawie, bo ceny w skupie są takie, że - jak mówią - owoców nie opłaca się zbierać. ***** WIADOMOŚCI TVP -- NA JEDYNCE MATERIAŁ O OFICJALNYCH OBCHODACH. -- W materiale o wizytach w Sejmie Jana Pawła II, Elżbiety II, wyborach 89 i katastrofie smoleńskiej, w której zginęli przedstawiciele wszystkich partii. -- OPOZYCJA POZA CZASEM I PRZESTRZENIĄ - belka. -- Oficjalne uroczystości państwowe poświęcone polskiemu parlamentaryzmowi i setnej rocznicy odzyskania niepodległości zbojkotowali politycy Platformy, Nowoczesnej i PSL. Zamiast tego opozycja wynajęła salę i zorganizowała alternatywne obchody, na które zaprosiła swoich sympatyków. -- ZACZĘŁO SIĘ JAK NA PRAWDZIWYCH UROCZYSTOŚCIACH PAŃSTWOWYCH, ALE PROBLEM W TYM, ŻE TO ALTERNATYWNA RZECZYWISTOŚĆ - Dominik Cierpioł. -- POLITYCY RADYKALNEJ OPOZYCJI ODCIĘLI SIĘ OD OFICJALNYCH UROCZYSTOŚCI - Cierpioł. -- CHOĆ PRZEMÓWIENIA NIE PORWAŁY AUDYTORIUM (ZBLIŻENIE NA KOMOROWSKIEGO I LUBNAUER ZE SPUSZCZONYMI GŁOWAMI JAKBY SPALI PODCZAS WYSTĄPIENIA KOPACZ), ZEBRANI ZACHOWYWALI SIĘ TAK, JAKBY PREZYDENTEM BYŁ KOMOROWSKI A PO NIE PRZEGRAŁA WYBORÓW I NADAL RZĄDZIŁA - Cierpioł. -- W PRZESZŁOŚCI OPOZYCJA KRYTYKOWAŁA RZĄDZĄCYCH, ALE NIE BOJKOTOWAŁA UROCZYSTOŚCI PAŃSTWOWYCH - Cierpioł. -- TRADYCJA PRZEGRAŁA Z POLITYCZNYM PRZEDSTAWIENIEM - Cierpioł. -- ALTERNATYWNE SPOTKANIE SZYBKO PRZERODZIŁO SIĘ W WIEC WYBORCZY - Cierpioł. -- ZNÓW SKOŃCZYŁO SIĘ NA HASŁACH, BO ZNÓW NIE PRZEDSTAWILI PROPOZYCJI PROGRAMOWYCH - Cierpioł. -- MILIARDY NA GÓRNICTWO. -- PREZYDENT ŻYRARDOWA ZATRZYMANY PRZEZ CBA. -- KOLEJNE PROBLEMY PREZYDENTA GDAŃSKA - belka. -- Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, winny pomówienia i naruszenia nietykalności cielesnej działacza Młodzieży Wszechpolskiej. Decyzja Sądu Rejonowego w Gdańsku nie jest prawomocna. To nie jedyne problemy Adamowicza, ale mimo to, prezydent Gdańska nie zamierza rezygnować z walki o reelekcję. -- JA SIĘ CZUJĘ W POLSKIM PAŃSTWIE NIEBEZPIECZNIE - Adamowicz. -- ZANIECZYSZCZENIE MOTŁAWY TO NIEJEDYNA SPRAWA, KTÓREJ BRZYDKI ZAPACH UNOSI SIĘ NAD RATUSZEM, ADAMOWICZ ZOSTAŁ OSKARŻONY O SKŁADANIE FAŁSZYWYCH OŚWIADCZEŃ MAJĄTKOWYCH W KTÓRYCH ZATAIŁ LUKSUSOWE MIESZKANIA I INNY MAJĄTEK - Jakub Krzyżak. -- Z ARESZTU W SEJMOWE ŁAWY PLATFORMY - belka. -- Stanisław Gawłowski, po wpłaceniu pół miliona złotych kaucji, wyszedł z aresztu. Prokuratura już złożyła zażalenie w tej sprawie, bo obawia się matactwa. Sama Platforma Obywatelska, mimo poważnych zarzutów - swojego byłego sekretarza generalnego, broni w zaparte. -- LIDER PO STOI MUREM ZA GAWŁOWSKIM POMIMO POWAŻNYCH ZARZUTÓW KORUPCYJNYCH. -- W materiale o zarzutach ustawienia ponad 100 przetargów. -- OBECNYM WŁADZOM PO TO NIE PRZESZKADZA PODOBNIE JAK I AFERA Z PROSTYTUTKAMI, KTÓRE ŚWIADCZYŁY USŁUGI W MIESZKANIU KTÓRE WYNAJMOWANO OD GAWŁOWSKIEGO. -- Zarzuty dla Kapicy. -- Zarzuty dla Biernata. -- Śledztwo ws Neumanna. -- CORAZ WIĘCEJ PYTAŃ O TAJEMNICZY ZAMEK - belka. -- Autorzy raportu, na podstawie którego dopuszczono do budowy gigantycznego zamku w Puszczy Noteckiej - w ogniu krytyki. I to krytyki własnego środowiska. Między innymi przedstawicieli fundacji, z którymi są związani. ***** WYDARZENIA POLSATU -- PODZIELENI NAWET W SWOJE ŚWIĘTO, OPOZYCJA Z WYJĄTKIEM RUCHU KUKIZA NIE WZIĘŁA UDZIAŁU W OBCHODACH ROCZNICY POLSKIEGO PARLAMENTARYZMU - zapowiedź. -- PODZIELENI PODCZAS WSPÓLNEGO ŚWIĘTA - Dariusz Ociepa: Z okazji 550-lecia polskiego parlamentaryzmu, rządzący zorganizowali uroczystości nie w budynku parlamentu, ale na dziedzińcu Zamku Królewskiego, pod specjalnym namiotem. Koszt - około miliona złotych. -- PLAC ZAMKOWY ZOSTAŁ STARANNIE ODGRODZONY, WEJŚCIE NA JEGO TEREN MIAŁY TYLKO OSOBY Z ZAPROSZENIAMI - Ociepa dalej. -- TRWAJĄCE PRAWIE PÓŁ GODZINY ORĘDZIE PREZYDENTA PODZIELONE BYŁO NA DWIE CZĘŚCI, HISTORYCZNĄ I WSPÓŁCZESNĄ - Ociepa: Ta druga część zawierała wyraźne aluzje do zachowania opozycji. -- NOWOCZESNA I LUDOWCY DEMONSTRACYJNIE WYSZLI, ZANIM PREZYDENT ROZPOCZĄŁ ORĘDZIE - Ociepa dalej: To był protest przeciwko łamaniu Konstytucji i praw opozycji. -- POLITYCY Z KONSTYTUCJĄ W RĘKU PRZESZLI W STRONĘ DEMONSTRUJĄCYCH PRZED ZAMKIEM OBYWATELI RP I DZIAŁACZY KOD-U - Ociepa. -- ZGRZYTÓW BYŁO WIĘCEJ - Ociepa: Poseł Nowoczesnej Witold Zembaczyński próbował wnieść na piśmie zastrzeżenia do protokołu z obrad. Chciał poinformować, dlaczego opozycja zdecydowała się na opuszczenie sali. -- PLATFORMA W OGÓLE NIE PRZYSZŁA NA UROCZYSTOŚCI, CO BYŁO WIDAĆ PO PUSTYCH KRZESŁACH - Ociepa dalej: PO z Nowoczesną zorganizowały własne obchody w zupełnie innym miejscu. -- POSŁANKA NOWOCZESNEJ PRÓBOWAŁA WPROWADZIĆ PROTESTUJĄCYCH DO SEJMU, ALE NIE DOSTAŁA POZWOLENIA - zapowiedź. -- ZNÓW PRZYJECHALI DO WARSZAWY I ZNÓW PROTESTOWALI, TYM NA PLACU ZAMKOWYM Z OPOZYCJĄ - Agnieszka Milczarz: Podczas sejmowego protestu wywalczyli podwyżkę renty socjalnej, ale nie 500 zł w gotówce. W zamian rząd przyjął ustawę, która miała ułatwić im życie, szybszy dostęp do specjalistów i na rehabilitację. -- NFZ TWIERDZI, ŻE NIE MA ŻADNYCH SKARG OD NIEPEŁNOSPRAWNYCH - Milczarz dalej. -- DZIŚ ANETA RZEPKA, IWONA HARTWICH I JEJ SYN KUBA SĄ ASYSTENTAMI SPOŁECZNYMI POSŁANKI SCHEURING-WIELGUS, MAJĄ LEGITYMACJĘ - Milczarz. -- POSŁANKA CHCIAŁA WPROWADZIĆ GRUPĘ NA POSIEDZENIE KOMISJI REGULAMINOWEJ, POZWOLENIA NA WEJŚCIE NIE DOSTALI - Milczarz dalej: Mają zakaz wstępu do Sejmu do 2020 roku. -- AGENCI CBA U PREZYDENTA ŻYRARDOWA. -- ROLNICY NA ULICY.

Źródło: 300polityka.pl

RAMÓWKA PIĄTKOWEGO WIECZORU: Tusk, Kuchciński, Kowal, Wróblewski, Latos i Żalek

Dodano: 13.07.2018 15:08 | 9 odsłon | 0 komentarzy


17:00 Bartłomiej Wróblewski - TOK FM Wywiad polityczny 19:26 Donald Tusk - TVN24 FpF 19:57 Marek Kuchciński - TVP INFO Gość Wiadomości 20:12 Tomasz Latos, Jacek Żalek, Marta Golbik, Dariusz Klimczak, Agnieszka Ścigaj, Elżbieta Stępień - TVP INFO Forum 20:20 Paweł Kowal, Marek Migalski - TVN24BiŚ Fakty o świecie

Źródło: 300polityka.pl

Rafalska: Wskaźnik zatrudnienia na koniec 2018 roku może wynieść 71,5 proc.

Dodano: 12.07.2018 9:45 | 10 odsłon | 0 komentarzy


Wskaźnik zatrudnienia osób w wieku produkcyjnym na koniec 2018 r. może wynieść 71,5 proc. jeśli utrzymają się pozytywne tendencje - powiedziała Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Fundusz solidarnościowy ma być przeznaczony na mieszkalnictwo i ośrodki dziennego wsparcia

Dodano: 12.07.2018 8:22 | 22 odsłon | 0 komentarzy


Pieniądze z funduszu solidarnościowego powinny być przeznaczone m.in. na mieszkalnictwo i nowe ośrodki dziennego wsparcia – powiedziała w Stargardzie (Zachodniopomorskie) minister RPiPS Elżbieta Rafalska. W poniedziałek rozpoczęły się wojewódzkie spotkania w ramach konsultacji budowy systemu wsparcia osób niepełnosprawnych i ich rodzin.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl


Starsze wiadomości »
reklama

Copyright © 2008-2018 GazetaBiznesowa.pl - biznes, kursy walut, przelicznik walut, giełda  - wszelkie prawa zastrzeżone