niedziela, 21 stycznia 2018 r.  Imieniny: Agnieszki, Jarosława, Nory
Wiadomości z tagiem FOMC  RSS
W USA koniec roku ważniejszy od posiedzenia FOMC

Dodano: 19.01.2018 9:33 | 5 odsłon | 0 komentarzy
Wall Street rozpoczynała tydzień z posiedzeniem FOMC (środa) i wygasaniem grudniowych linii instrumentów pochodnych w piątek. Kalendarium było pustawe, więc wydawało się, że rynki po prostu będą się przygotowywały się do tych wydarzeń

Źródło: inwestycje.pl

STAN GRY: Karnowski: Czy chaos w opozycji ma utorować drogę Tuskowi, Mucha i Wołodźko w GPC o groźbie PiS-owskiej ciepłej wody w kranie, Fijołek o zniknięciu Trzaskowskiego

Dodano: 12.01.2018 11:31 | 16 odsłon | 0 komentarzy


-- ROK TEMU ZAKOŃCZYŁA SIĘ OKUPACJA SALI PLENARNEJ SEJMU. 12 stycznia 2017 przewodniczący PO Grzegorz Schetyna poinformował, że jego partia zawiesza protest w Sejmie i składa wniosek o odwołanie marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego.

-- 300LIVE: LUBNAUER O TYM, ŻE NOWI POSŁOWIE NIE WIEDZĄ CO OZNACZA ODRZUCENIE W 1 CZYTANIU, PIERWSZY WYWIAD SZYDŁO PO ODEJŚCIU: 

-- BUŁGARSKI PREMIER, STOJĄCY NA CZELE UNIJNEJ PREZYDENCJI UPOMINA TUSKA, ŻEBY NIE WPŁYWAŁ NA POLSKĄ POLITYKĘ: “MUSIMY POZOSTAĆ NEUTRALNI”

-- PROF. ZOLL: PŁÓD TO JEST ODRĘBNY ORGANIZM - mówi WP: “Od lat jestem zaangażowany w sprawę aborcji. I nie traktuję jej jako problem światopoglądowy, tylko prawniczy. Dla mnie to jest w dużym stopniu sprawa potraktowania płodu ludzkiego jako człowieka, a nie jakiś element kobiety. Dla partii lewicowych płód jest częścią kobiety. A przecież to jest odrębny organizm, choć oczywiście związany z matką. To jest nieporozumienie. Już dzisiaj właściwie w większości orzeczeń sądowych, np. Trybunału Sprawiedliwości, zarodek ludzki jest traktowany jako początek rozwoju człowieka. I jest wyrok Trybunału Sprawiedliwości, który mówi, że ten zarodek jest obdarzony godnością człowieka. Czyli to jest inny zupełnie poziom, inna płaszczyzna dyskursu”.

-- NIE PŁÓD TYLKO DZIECKO POCZĘTE - mówi Zoll: “Nie zgadzam się z tym. Walczyłem zresztą o to, by zamienić określenie "płód" na "dziecko poczęte", a sformułowanie "kto przerywa ciążę" na "kto powoduje śmierć dziecka poczętego". 

-- JACEK KARNOWSKI: MOŻE KŁÓTNIE MAJĄ UTOROWAĆ DROGĘ CZEMUŚ NOWEMU?: “A co jest niezbędne, by Tusk mógł sprawnie wrócić i szybko odzyskać władzę nad całym obozem III RP? Otóż konieczne jest skompromitowanie wszystkich innych kandydatów do władzy lub ich maksymalne osłabienie. Na pewno sprzyjać mu będzie także rozbicie opozycji: im więcej małych partii, stowarzyszeń, Nowoczesnych - Frakcja Rewolucyjna i Platform-Frakcja Konserwatywna, tym dla niego lepiej. Będzie mógł posadzić towarzystwo przy stole, mówiąc: jestem waszą jedyną szansą nie tylko na władzę, ale wręcz na przetrwanie. Jestem hegemonem, i decyduję. Pomogą mu media, atakując wszystkich, którzy się nie podporządkują. Im większa smuta przed powrotem Tuska, lub jakąś nową poważną inicjatywą, tym łatwiej będzie o nowe rozdanie”. 

-- CZY PIS SIĘGNIE PO BROŃ OSTATECZNĄ I ZROBI PRZEDTERMINOWE WYBORY? - Piotr Zaremba w DGP: “Z drugiej zaś strony, możliwe, że niepokoi go porozumienie premiera Morawieckiego z prezydentem Dudą. Teraz na pewno miałby jeszcze pełną władzę nad listami, a po ewentualnych wygranych wyborach układałby kolejny rząd. Co będzie za dwa lata? Nie tylko zwycięstwo w normalnym terminie nie jest automatyczne (choć mocno prawdopodobne), ale pozostaje kwestią otwartą, kto byłby jego głównym profitentem. Z trzeciej strony, mówi się, że Kaczyński nie traktuje Morawieckiego jako potencjalnego rywala, a jako przyszłego następcę. Że godzi się z oddaniem prawicy młodym, akceptuje jej nowe oblicze. Ale może, niczym doświadczony drapieżca, tylko próbuje wytworzyć takie wrażenie? Niczego nie można być pewnym. Poza jednym – politycy nie będą spać przez najbliższe noce”.

-- ZAREMBA O OPOZYCJI PRZEWRACAJĄCEJ SIĘ O WŁASNE NOGI: “Niemniej głosująca za dalszymi pracami nad projektem część posłów PiS znów postawiła główne partie opozycji w niezręcznej, ba, śmiesznej sytuacji. Wyszli na ludzi przewracających się o własne nogi”. 

-- WYBORY JUŻ W LUTYM I PIS BIERZE WSZYSTKO - Witold Gadomski w GW: “Prezydent rozwiąże więc parlament 30 stycznia (wtorek), a najpóźniej 2 lutego (piątek). W ciągu 45 dni muszą się odbyć wybory, ale konstytucja nie mówi o terminie najwcześniejszym. Osobiście typuję, że będzie to w niedzielę 25 lutego lub 5 marca. Dla wielu posłów PO i Nowoczesnej to okres szkolnych ferii i urlopów w górach - gdy z nich wrócą, będą mogli spakować rzeczy i szukać zajęcia poza polityką. Mając wszystkie atuty w ręku, PiS może liczyć na wielki sukces - większość konstytucyjną. Jeśli mu się uda, zalegalizuje wszystkie dotychczasowe przypadki łamania konstytucji, a w relacjach z Unią Europejską zyska silny argument”. 

-- ZA WYBORAMI PRZEMAWIAŁOBY ZABLOKOWANIE TUSKA - Michał Szułdrzyński w RZ: “W dodatku teraz w kampanię nie mógłby się z pewnością zaangażować Donald Tusk. Jego kadencja upływa pod koniec jesieni ’19 i można sobie wyobrazić, że już kilka tygodni przed jej upływem zacznie się mocniej interesować krajową polityką. Ale nie 18 miesięcy wcześniej. A to Tusk jest jedynym zawodnikiem wagi ciężkiej, który może zagrozić PiS, jednocząc opozycję”.

-- WCZEŚNIEJSZE WYBORY NIE OPŁACAJĄ SIĘ DUDZIE - Szułdrzyński: “Gdyby teraz rozwiązał Sejm, na kolejne dwa lata Duda staje się zakładnikiem Kaczyńskiego. Dlatego też wizja skrócenia kadencji na dziś wydaje się mało prawdopodobna”. 

-- PIOTR SKWIECIŃSKI: KACZYŃSKI PRZECIW GANGOWI OLSENA, APOGEUM PISOWSKIEGO MOCARSTWA: “Widać za to coś innego. Postępującą nieudolność, przechodząca wręcz w groteskowość. Nie lubię nacechowanych skojarzeń, ale liberalna opozycja od wczoraj bije się o miano gangu Olsena. I coraz bardziej zaczyna przypominać czy to węgierską opozycję przeciw Orbanowi, czy to polską opozycję taką, jaką przedstawia „Ucho prezesa”. To wrażenie – słabości i śmieszności – dostrzegane przez wyborców i przez nawet te nie sprzyjające rządowi media, może zacząć odgrywać rolę samodzielnego czynnika, pogłębiającego jej kryzys. Prawo i Sprawiedliwość osiągnęło (chyba) najwyższy punkt swojej władzy. W sensie nie tylko własnej mocy, ale też słabości przeciwnika. W jaki sposób wykorzysta tę sytuację – to już inne pytanie”. 

-- MARCIN FIJOŁEK O ZNIKNIĘCIU TRZASKOWSKIEGO: “Nawet „nowa nadzieja” Platformy, Rafał Trzaskowski, tuż po tym, jak został ogłoszony jako kandydat na prezydenta Warszawy, zniknął z przestrzeni publicznej. Platforma nie przygotowała dla niego planu, kampanii, środków finansowych. To cieszy polityków PiS, gdzie zresztą również jest pewien klincz (w sprawie wskazania kandydata), ale bierna postawa PO pozwala na wyrównanie szans”.

-- DEMOKRACJA JEST ZAGROŻONA, ALE BRAKIEM OPOZYCJI - pisze Fijołek: “W ciągu ostatnich dwóch lat padło wiele zarzutów o tym, że demokracja w Polsce jest zagrożona, ponieważ władza ma autorytarne ciągoty i wprowadza swoje zmiany, jadąc jak walec. Na razie można stwierdzić z pewnością, że demokracja owszem, jest zagrożona, ale z powodu tego, jaka jest opozycja. A w zasadzie - jaka nie jest, bo dzisiejszy rząd po prostu nie ma (z nielicznymi wyjątkami) sensownej opozycji. A to akurat naprawdę groźne". 

-- NALEŻY SIĘ WYJAŚNIENIE PO ZDYMISJONOWANIU MACIEREWICZA - Ryszard Kapuściński w GPC: “Ludzie ci to tysiące Polaków, którzy dopiero teraz uwierzyli, że Polska staje się Polską. Nikt im nie wytłumaczył, dlaczego podjęto taką decyzję i kto zdecydował o zdymisjonowaniu ministra. Tym ludziom należy się słowo wyjaśnienia, bo nie chodzi o wymianę ministra od „czegoś tam”. Tu chodzi o bezpieczeństwo Polski. Tu chodzi o bezpieczeństwo przyszłych pokoleń Polaków. Niech ci, którzy stoją za tą decyzją, mają odwagę się do tego przyznać”. 

-- ŻEBY SIĘ NIE OKAZAŁO, ŻE NASTĘPUJE WYHAMOWANIE REFORM - WOJCIECH MUCHA W GPC: “Oczywiście nie ma tak dobrej zmiany, której nie można by ulepszyć. Oby się jednak nie okazało, że „jeszcze lepsza zmiana” będzie oznaczała wyhamowanie oczekiwanych i koniecznych reform oraz zastąpienie ich narracją o powszechnej zgodzie i szczęśliwości. Z niedawnej historii wiemy, czym się kończy wezwanie do tego, „by żyło się lepiej wszystkim”. 

-- KRZYSZTOF WOŁODŻKO O NIEBEZPIECZEŃSTWIE DRYFU W STRONĘ CIEPŁEJ WODY - pisze w GPC: “W sprawach społecznych rząd Morawieckiego musi być rządem ciągłości: inaczej grozi mu dryf w stronę PiS-owskiej wersji opowieści o „ciepłej wodzie w kranach”. A przecież wciąż chodzi o aktywizację społeczną, zawodową, obywatelską Polek i Polaków niesłusznie uznanych niegdyś za gorszych przez transformacyjną elitę”. 

-- TOTALNA ZAPAŚĆ OPOZYCJI - jedynka RZ.

-- ZJEDNOCZONA KOMPROMITACJA - jedynka Faktu.

-- OPOZYCJA= KOMPOROMITACJA - MONIKA OLEJNIK W GW: “Grzegorz Schetyna ma pretensje do trzech posłów, którzy głosowali przeciwko – ale Marek Biernacki zawsze miał takie poglądy i zawsze był w PO. Niech ma pretensje do siebie, że nie potrafił zapanować nad prawie 30 posłami”.

-- WALKOWER SPOSOBEM OPOZYCJI NA PIS - Michał Wilgocki w GW: “Bo jeśli opozycja nie traktuje swoich obowiązków serio, lepiej w ogóle przestać zawracać głowę wyborcom i oddać Jarosławowi Kaczyńskiemu większość konstytucyjną walkowerem”. 

-- ZUZANNA DĄBROWSKA: OPOZYCJA SAMOTNA I BEZDOMNA - pisze w RZ: “Prawicowy elektorat odpłynął od PO już dawno, a w Nowoczesnej nigdy go nie było. Lewicowy nie przyjdzie. PiS przesuwa się do centrum. Pozostaje ciut miejsca w schowku na szczotki”. 

-- OSTATECZNIE, PIS NIE UCIEKNIE - ANDRZEJ STANKIEWICZ: “Koncertowo sprawę rozegrał Kaczyński. Zrealizował swą zapowiedź, że zawsze będzie głosował za skierowaniem do dalszych prac projektów obywatelskich, nawet jeśli się z nimi nie zgadza. Dał jednocześnie wolną rękę swym posłom, co oczywiście musiało doprowadzić do tego, że większość PiS zagłosowała przeciw liberalizacji aborcji i projekt Nowackiej trafił do kosza. Ostatecznie także i PiS nie ucieknie przed aborcyjnym dylematem — zgodzić się na zaostrzenie prawa ryzykując kolejne czarne protesty, czy też nie zmieniać prawa, narażając się z kolei na konflikt z Kościołem. Dzisiejsza porażka opozycji tego dylematu Jarosława Kaczyńskiego nie unieważni”. 

-- PIS DO KLASY ŚREDNIEJ: BOGAĆCIE SIĘ, ALE PORZUĆCIE POLITYKĘ - ADAM LESZCZYŃSKI: “Guizot zaproponował wówczas francuskiej burżuazji polityczny układ: „Państwo pozwoli się wam bogacić – a nawet was w tym wesprze – pod warunkiem, że nie będziecie się zajmować polityką i żądać poszerzenia swobód”. (...) W tym nowym projekcie PiS stanie się partią na wzór zaplecza Erdogana czy Władimira Putina – wielką koalicją różnych „zainteresowanych” grup społecznych, która zapewni mu władzę na długie lata”. 

-- 20% ELEKTORATU PIS ZA ZAOSTRZENIEM USTAWY ANTYABORCYJNEJ, W ELEKTORATACH OPOZYCJI POŁOWA ZA LIBERALIZACJĄ I UTRZYMANIEM KOMPROMISU - tekst Piotra Pacewicza: “Wbrew rozpowszechnianym – m.in. przez Grzegorza Schetynę – opiniom, Polacy nie są w większości za „kompromisem aborcyjnym”. W sondażu IPSOS dla OKO.press z sierpnia 2017  za pozostawieniem ustawy antyaborcyjnej bez zmian było tyle samo osób (41 proc.) co za jej złagodzeniem  (40 proc.). Za zaostrzeniem opowiadało się tylko 11 proc. badanych. Interesujące, że najwięcej zwolenników i zwolenniczek liberalizacji ustawy jest wśród ludzi z wykształceniem zawodowym i z mniejszych miast, co tłumaczy przewagę takich głosów w elektoracie Kukiz’15”. 

-- MERITUM JEST TO, ŻE PIS ZAOSTRZA USTAWĘ - Mariusz Janicki: “Rozliczenie opozycji i cały hałas wokół głosowania przykryły jednak całkowicie ten fakt. Teraz zapewne ludzie wyjdą na ulice w proteście przeciwko Platformie i Nowoczesnej, a PiS będzie sobie spokojnie skrobał restrykcyjną ustawę, nieniepokojony przez lewicę, która zajmie się Schetyną i Lubnauer. Wydawałoby się, że przez te wszystkie lata pojawiła się jakaś odporność na chwyty PiS, zrozumienie, że trzeba patrzeć na prawdziwą treść politycznych wydarzeń, a nie marketingową otoczkę. Ale nie, wciąż widać myślenie typu: PiS nie jest tak zły, jak mógłby być, nawet Jarosław Kaczyński i Antoni Macierewicz głosowali jak trzeba… Przy takim poziomie analiz politycznych PiS może spać głębokim snem”. 

-- ROMAN GRACZYK O TYM, ŻE DUDA POTWIERDZIŁ SIĘ W ROLI POLITYKA: “Andrzej Duda potwierdził się w roli polityka - co może było (nie dziś, oczywiście, ale mniej więcej od czasu zawetowania ustaw o RIO, KRS i SN) pewnym zaskoczeniem dla promotorów jego kandydatury w 2015 r. Inna sprawa, czy w tej sytuacji jego ambicje na uzyskanie poparcia PiS-u w 2020 r. są uzasadnione. Ale też potwierdził się prezydent Duda kolejny raz w roli łże-strażnika Konstytucji. Czy to kogoś zaskakuje? - nie wiem. Mnie już od dawna - nie”. 

-- ADAM SZOSTKIEWICZ O KATASTROFIE WIZERUNKOWEJ OPOZYCJI: “Na tym tle posłowie PO i Nowoczesnej wyszli na większy beton antyaborcyjny niż ta grupa w PiS. Jest to polityczną katastrofą wizerunkową, za którą obie partie opozycyjne słono zapłacą w elektoracie. Przekaz liberalno-demokratyczny załamał się na oczach osłupiałych wyborców. Nie trzeba być przecież zwolennikiem aborcji, by akceptować prawo kobiet do wolnej decyzji w tej sprawie”. 

-- RENATA GROCHAL O KOMPROMITACJI OPOZYCJI I BRAKU PRZYWÓDZTWA SCHETYNY I LUBNAUER: “Skalę kompromitacji pokazuje fakt, że nawet Jarosław Kaczyński i Krystyna Pawłowicz zagłosowali za skierowaniem projektu do dalszych prac. Bo w tym głosowaniu nie chodziło przecież o liberalizację ustawy antyaborcyjnej. Na to w tym Sejmie nie ma szans. Chodziło – tylko tyle i aż tyle – o skierowanie projektu do komisji. Tym gestem Platforma i Nowoczesna mogły pokazać, że prawa kobiet są dla nich ważne. Ale zwyciężył strach przed proboszczem. To pokazuje słabość przywództwa zarówno Grzegorza Schetyny, który nie był w stanie wyegzekwować dyscypliny wprowadzonej w klubie podczas głosowania, jak i Katarzyny Lubnauer, która sprawę zlekceważyła”. 

-- KINGA DUNIN O ZAOSTRZENIU ABORCJI JAKO GEŚCIE WOBEC NAJTWARDSZEGO ELEKTORATU: “Moja intuicja socjologiczna podpowiada mi, że wyznawcy smoleńskiego kultu, bojownicy ruchów antyaborcyjnych i formacja antygenderowa są grupami nakładającymi się na siebie. Budowa pomników Lecha Kaczyńskiego może im nie wystarczyć, trzeba rzucić im jeszcze coś na pożarcie. Kobiety jak zwykle dobrze się do tego nadają. I może to być zaostrzenie ustawy antyaborcyjnej, mimo związanego się z tym ryzyka.Po co w takim razie byłby Kaczyńskiemu w Sejmie projekt „Ratujmy kobiety” i debata nad nim? Żeby wyostrzyć spór, a potem przedstawić własny projekt, nieco bardziej umiarkowany”. 

-- BARBARA NOWACKA O SELFIACZKACH OPOZYCJI - mówi GW: “A przecież z tymi samymi obywatelami, których podpisy były pod projektem, chodzili na demonstracje. Robili sobie selfiaczki z "czarnych protestów". I co? Setki tysięcy podpisów wyrzucają do kosza, bo są koniunkturalistami”. 

-- BEATA SZYDŁO PRZEKAZAŁA BROSZKĘ NA AUKCJĘ CHARYTATYWNĄ BALU DZIENNIKARZY: 

-- URODZINY: Anna Fotyga, Piotr Serafin, Czesław Czechyra, Dariusz Joński, Agnieszka Hanajczyk.

Źródło: 300polityka.pl

W USA koniec roku ważniejszy od posiedzenia FOMC

Dodano: 12.01.2018 8:43 | 4 odsłon | 0 komentarzy
Wall Street rozpoczynała tydzień z posiedzeniem FOMC (środa) i wygasaniem grudniowych linii instrumentów pochodnych w piątek. Kalendarium było pustawe, więc wydawało się, że rynki po prostu będą się przygotowywały się do tych wydarzeń

Źródło: inwestycje.pl

OBRAZ DNIA: Pochanke: Czy twardy elektorat zaakceptuje zmiękczony rząd, KKZ: Opozycja bez planu grała jak chciał PiS, Schetyna: Ten rząd nie musi być taki zły jak poprzedni

Dodano: 10.01.2018 22:22 | 19 odsłon | 0 komentarzy


-- LIVEBLOG 300POLITYKI: Kaczyński: Ufajcie że idziemy drogą w tym samym kierunku Sikorski: Sondaże mogą być zafałszowane o 10-15% Sikorski: Wróble ćwierkają na mieście, że jest możliwa koncepcja przyspieszonych wyborów w tym roku Sikorski: Macierewicz pastwił się na Kraszewskim i jego certyfikatem, a Macierewicz sam nie ma certyfikatu Godek: Nadszedł czas, żeby zrobić kolejny krok w stronę ochrony życia Sikorski: Trzymam kciuki za jakąś nową inicjatywę polityczną Macierewicza Sikorski o odejściu Macierewicza: Pycha została ukarana Szefernaker wiceszefem MSWiA. Będzie pierwszym zastępcą Brudzińskiego Nowoczesna apeluje do PAD o zwołanie RBN i audyt

*****

FAKTY TVN

-- WARSZAWA NIE ZMIENIA KONTROWERSYJNYCH USTAW, ALE ZMIENIA TON - JUSTYNA POCHANKE: Bruksela już wie, że Warszawa jeszcze nie zmienia kontrowersyjnych ustaw, ale już zmienia ton.

-- KE CHCE OD NAS ZMIANY POLITYKI, NIE POLITYKA - Cezary Tomczyk.

-- CZY TWARDY ELEKTORAT ZAAKCEPTUJE TEN ZMIĘKCZONY RZĄD - POCHANKE: Wręczanie dymisji partyjnym filarom nie jest łatwe, dlatego dymisje odbyły się bez kamer i dziennikarzy, a nominacje bez prezesa. Czy twardy elektorat PiS zaakceptuje ten zmiękczony rząd?

-- KACZYŃSKI NIE PRZYSZEDŁ NA SPOTKANIE NOWOROCZNE U PAD: Spotkanie posłów PiS z prezydentem we wtorek wieczorem nie uspokoiło nastrojów w partii. Nieobecność Antoniego Macierewicza była spodziewana, bo kilka godzin wcześniej został przez prezydenta zdymisjonowany. Jarosław Kaczyński był jednak gościem oczekiwanym. Nie przyszedł. Nie było go ani na zaprzysiężeniu nowych ministrów, ani na wieczornym spotkaniu w Pałacu.

-- MACIEREWICZ NIE SZEDŁ OBOK PREZESA - Skórzyński: W środę rano prezes był już na mszy świętej w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej. Był też Antoni Macierewicz, ale przyjechał do kościoła sam. Do tego potem nie szedł ramię w ramię obok najważniejszych polityków Prawa i Sprawiedliwości, by złożyć kwiaty pod smoleńskimi tablicami. Nie szedł tym razem obok prezesa.

-- SKÓRZYŃSKI O PIĘCIU POWODACH DYMISJI MACIEREWICZA: Politycy PiS unikają odpowiedzi na pytanie, co dalej z posłem Macierewiczem. Osoby znające kulisy rekonstrukcyjnych debat prezesa z premierem przekonują, że decydujący wpływ na dymisję Antoniego Macierewicza miały następujące powody: po pierwsze, poparcie dla PiS jest obecnie rekordowe, co umożliwia ryzykowne z pozoru personalne ruchy. Po drugie, środowisko Radia Maryja, wspierające Antoniego Macierewicza, nie ma alternatywy i nie odwróci się od partii rządzącej. Ponadto, trudny temat katastrofy smoleńskiej nie jest już najważniejszym spoiwem elektoratu PiS, co więcej, nie dałoby się ułożyć dobrych relacji z prezydentem, gdyby Antoni Macierewicz dalej był w rządzie. Piątym powodem miała być chęć ograniczenia wpływów bardzo silnego polityka, jakim jest Macierewicz. Dymisje ważnych polityków, takich jak Jan Szyszko i Antoni Macierewicz, świadczą o tym, że prezes PiS chciał bardzo wzmocnić premiera. To w ogromnej mierze rząd, którego życzył sobie Mateusz Morawiecki. Rząd, który ma mieć świetne relacje z prezydentem. - Ten stan napięcia między ministrem a prezydentem w dalszej perspektywie nie służyłby dobrej współpracy - skomentował Marek Ast (PiS).

-- PYTANIA O PRZYSZŁOŚĆ MACIEREWICZA SIĘ NIE SKOŃCZĄ - Skórzyński: Antoni Macierewicz z pewnością będzie patronował podkomisji smoleńskiej, która w środę rano wydała komunikat z kolejną hipotezą. Pisze o lewym skrzydle tupolewa, zniszczonym w wyniku eksplozji, która miała mieć kilka źródeł. Ta teoria może nadać ton środowym uroczystościom miesięcznicowym. Nawet jeżeli na tych obchodach obok prezesa stanie odwołany minister obrony, to pytania o jego przyszłość się nie skończą. Mówi się o miejscu dla niego na listach wyborczych do europarlamentu. Ale to oznaczałoby polityczną emeryturę. Od wtorku Antoni Macierewicz jest po prostu posłem. Podobnie jak Jan Szyszko i Witold Waszczykowski.

-- CZY ZMIANA RZĄDU DA OPOZYCJI NOWY IMPULS, BO GO BRAK? - Pochanke.

-- NOWY RZĄD I NOWY KŁOPOT DLA OPOZYCJI, DOSTARCZALI OPOZYCJI PALIWA ALE OD WCZORAJ DYSTRYBUTOR JEST PUSTY - KATARZYNA KOLENDA-ZALESKA.

-- NOWE TWARZE POZBAWIONE RADYKALIZMU I ZACIĘCIA IDEOLOGICZNEGO MOGĄ BYĆ ATRAKCYJNE, PIS SIĘGA DO POLITYCZNEGO CENTRUM - KKZ.

-- OPOZYCJA BYŁA ZASKOCZONA, A ZASKOCZONA WIĘC NIEPRZYGOTOWANA NA STONOWANĄ WERSJĘ PISU - KKZ.

-- TEN RZĄD NIE MUSI BYĆ TAKI ZŁY JAK TEN POPRZEDNI ALE TO TYLKO TYLE NA RAZIE - Grzegorz Schetyna.

-- WIADOMOŚĆ NIE BYŁABY TAK FATALNA, GDYBY OPOZYCJA MIAŁA PLAN A NIE MA - KKZ.

-- SĄ POLITYCY KTÓRZY ZWRACAJĄ UWAGĘ NA PRZYPUDROWANIE STAREJ IDEOLOGII PIS NOWYMI TWARZAMI - KKZ.

-- NA RAZIE OPOZYCJA PLANU NIE MA - KKZ.

-- JEŚLI MACIEREWICZ NIE SPEŁNI OCZEKIWAŃ OPOZYCJI I CO WTEDY? - KKZ.

-- PRZEZ OSTATNIE DWA LATA OPOZYCJA GRAŁA JAK CHCIAŁ PIS - KKZ.

-- POCHANKE O MON: Czy zakończy wojnę z prezydentem? Czy kupi armii obiecane śmigłowce? Czy generałowie, którzy walczyli w Iraku i Afganistanie, przestaną być traktowani wrogo i tropieni jak obcy agenci? Jaka będzie armia pod dowództwem ministra Mariusza Błaszczaka, skoro PiS uznał że ma dość dowództwa Antoniego Macierewicza?

-- MACIEREWICZ DO KOŃCA PRZECIWKO PREZYDENTOWI - Jakub Sobieniowski: We wtorek rano Antoni Macierewicz już wiedział, że odchodzi, ale nie było z jego strony pojednawczych gestów wobec prezydenta. W porannym wywiadzie mówił o tym, że podlegająca mu Służba Kontrwywiadu Wojskowego odebrała dostęp do materiałów tajnych doradcy prezydenta gen. Jarosławowi Kraszewskiemu.

-- KOWALCZYK DLA FAKTÓW O SZANOWANIU WYROKÓW ETS: Broniący Puszczy Białowieskiej ekolodzy niewinni - sąd w Hajnówce uznał, że blokując harwestery ministra Szyszki, działali w stanie wyższej konieczności. Ten wyrok to zadatek zwycięstwa. Bo już nie ma ministra i chyba nie będzie harwesterów. - Europejskie wyroki w sprawie Białowieży będziemy szanować - jak zapewnia nowy minister środowiska Henryk Kowalczyk.

-- HENRYK KOWALCZYK: Z nikim nie warto iść na wojnę. Rozmowy, kompromis jest znacznie lepszy.

*****

WIADOMOŚCI TVP

-- NOWE OTWARCIE W RELACJACH Z BRUKSELĄ - belka.

-- Wizyty kluczowej i dobrej bo spotkanie z szefem Komisji Europejskiej przedłużyło się do prawie 3 godzin. Polski premier przyznał, że Jean-Claude Juncker wyraźnie zmienił retorykę i jest otwarty na współpracę. Co to w praktyce oznacza dla Polski?

-- JEDNYM Z GŁÓWNYCH ZADAŃ PREMIERA JEST OCIEPLENIE RELACJI Z BRUKSELĄ - Bartłomiej Graczak.

-- NIE MA CO SIĘ ŁUDZIĆ, MOWY NIE MA ŻEBY KE WYCOFAŁA SIĘ, ALE WIDAĆ WYRAŹNIE ŻE POLSKIE ARGUMENTY WS IMIGRACJI JEST PRZYJMOWANA ZE ZROZUMIENIEM - Graczak.

-- ZAUWAŻYŁEM WYRAŹNĄ ZMIANĘ RETORYKI PANA PRZEWODNICZĄCEGO - Mateusz Morawiecki.

-- UNIJNI PRZYWÓDCY ZAUWAŻAJĄ POLSKĄ POMOC UCHODŹCOM NA MIEJSCU - Graczak.

-- UNIJNI LIDERZY ZROZUMIELI ŻE SPÓR Z POLSKĄ JEST DLA NICH NIEKORZYSTNY WIZERUNKOWO - Graczak.

-- TUSK ZNÓW ATAKUJE POLSKĘ - belka.

-- Kolejna rozmowa Morawiecki - Juncker w lutym. Bo jak słyszeliśmy jest wola współpracy. Inaczej na relacje z Unią patrzy Donald Tusk, który w wywiadzie dla "Tygodnika Powszechnego" po raz kolejny skrytykował politykę prowadzoną przez Prawo i Sprawiedliwość. Rządowi Tusk zarzuca prowadzenie prokremlowskiej i antyeuropejskiej polityki. Choć z Brukseli zaczynają płynąć właśnie sygnały, że konflikt z polskim rządem jest nieopłacalny.

-- NIE PO RAZ PIERWSZY DO ATAKÓW WYKORZYSTUJE RELACJE NA LINII WARSZAWA-BRUKSELA - Marcin Tulicki.

-- NA ZMIANĘ RZĄDU ZAREAGOWAŁY POZYTYWNIE MIĘDZYNARODOWE MEDIA - Tulicki.

-- OCIEPLENIE STOSUNKÓW TO PROCES, ALE NIE WSZYSTKIM JEST NA RĘKĘ, ZWŁASZCZA TYM, KTÓRZY STRASZĄ POLSKĘ EUROPĄ A EUROPĘ POLSKĄ - Tulicki.

-- KOLEJNY ATAK NA BIURO PIS - belka.

-- Kolejny atak o politycznym podłożu. W Chrzanowie nieznany mężczyzna wdarł się do środka i napadł na pracownika biura Prawa i Sprawiedliwości. Małopolska policja publikuje wizerunek napastnika i prosi o pomoc w jego odnalezieniu. To najpoważniejszy, ale niestety nie jedyny taki atak w ostatnich dniach.

-- RZĄD STAWIA NA BEZPIECZEŃSTWO POLAKÓW - belka.

-- Sekretarz stanu w Kancelarii Premiera Paweł Szefernaker zostanie wiceszefem MSWiA i pierwszym zastępcą nowego ministra Joachima Brudzińskiego. Innych zmian personalnych - na razie w tym resorcie nie będzie. Joachim Brudziński, w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych, zajął miejsce Mariusza Błaszczaka, który został z kolei ministrem obrony narodowej. Obaj deklarują, że ich celem jest bezpieczeństwo.

-- BŁASZCZAK PROWADZIŁ KONSEKWENTNĄ POLITYKĘ IMIGRACYJNĄ, REAKTYWOWAŁ POSTERUNKI POLICJI, PRZYGOTOWAŁ USTAWĘ ODBIERAJĄCĄ EMERYTURY FUNKCJONARIUSZOM ORGANÓW BEZPIECZEŃSTWA PRL- Ewa Bugała.

-- AMBITNE PLANY SPÓŁEK SKARBU PAŃSTWA - BELKA.

-- Patrzenie w przyszłość, czyli innowacje, rozwój i ekspansja - to kierunek, który wybiera coraz więcej spółek kontrolowanych przez Skarb Państwa. PZU liczy nawet, że zostanie europejskim liderem nowoczesnych technologii w ubezpieczeniach. Zaktualizowaną strategię na najbliższe trzy lata, firma nazywa rewolucją przyszłości.

-- NOWA ODSŁONA PLANU MORAWIECKIEGO - belka.

-- NOWE DOWODY PRZECIW NIEMCOM - belka.

-- Parlamentarny zespół do spraw reparacji wojennych, otrzymał właśnie nowe cenne archiwalne materiały dokumentujące część strat z czasu II wojny światowej. To kilometry taśmy filmowej, które zostaną wykorzystane w opracowaniu raportu podsumowującego wszystkie szkody, które wyrządziły nam nazistowskie Niemcy.

*****

WYDARZENIA POLSATU

-- DZIEŃ PO GŁĘBOKIEJ REKONSTRUKCJI PIERWSZE WYPOWIEDZI NOWYCH MINISTRÓW I PIERWSZE PLANY - zapowiedź.

-- RZĄD MATEUSZA MORAWIECKIEGO JEST JEDNYM Z NAJLICZNIEJSZYCH W OSTATNICH LATACH - Grzegorz Kępka.

-- REKONSTRUKCJA NIE JEST PEŁNA, DOPIERO ZA KILKA DNI MAMY POZNAĆ NOWEGO SZEFA RESORTU CYFRYZACJI - Kępka dalej: Wciąż nie wiadomo kto będzie zarządzał budownictwem.

-- Nie ma znaczenia jak liczna jest drużyna jeśli wygrywa. A PiS zadbało by ministrowie którzy otrzymywali najwięcej żółtych kartek wypadli ze składu - konkluzja Kępki.

-- FERMENT PO DYMISJI SZEFA MON NIE USTAJE - zapowiedź.

-- Zapewne najbliższe dni pokażą czy decyzja o odsunięciu ministra obrony będzie dla rządzących kosztowna. Protestująca przeciwko niej część elektoratu na pewno jest głośna. Pytanie jak bardzo liczna - Piotr Michalak.

-- NAWET W KLUBIE PIS DA SIĘ ZNALEŹĆ NIEZADOWOLONYCH - Michalak dalej: W materiale o Krystynie Pawłowicz i Annie Sobeckiej.

-- WEDŁUG NIEOFICJALNYCH INFORMACJI, ANTONI MACIEREWICZ NIE JEST ZAINTERESOWANY FOTELEM WICEMARSZAŁKA SEJMU - Michalak.

-- PONAD DWIE GODZINY PREMIER MORAWIECKI PRZEKONYWAŁ SZEFA KE DO RZĄDOWEJ WERSJI REFORM W SĄDOWNICTWIE.

-- KE DOCENIŁA JUŻ SAMĄ CHĘĆ NAPRAWY STOSUNKÓW ZE STRONY WARSZAWY, MIAŁA RÓWNIEŻ OBIECAĆ WYCOFANIE SIĘ Z PROCEDURY ART. 7 WOBEC POLSKI, A NAWET OBIECAĆ POLSCE POMOC W ZDOBYCIU PRZYSZŁYCH UNIJNYCH PIENIĘDZY - Dorota Bawołek z Brukseli: Wszystko pod warunkiem że rząd wycofa się przynajmniej z części reform w sądownictwie. Ale premier Morawiecki cały czas przekonywał o ich potrzebie.

-- DWA SKRAJNE PROJEKTY WS. ABORCJI SĄ JUŻ W SEJMIE.

Źródło: 300polityka.pl

W USA koniec roku ważniejszy od posiedzenia FOMC

Dodano: 10.01.2018 9:07 | 10 odsłon | 0 komentarzy
Wall Street rozpoczynała tydzień z posiedzeniem FOMC (środa) i wygasaniem grudniowych linii instrumentów pochodnych w piątek. Kalendarium było pustawe, więc wydawało się, że rynki po prostu będą się przygotowywały się do tych wydarzeń

Źródło: inwestycje.pl


Starsze wiadomości »
reklama

Copyright © 2008-2018 GazetaBiznesowa.pl - biznes, kursy walut, przelicznik walut, giełda  - wszelkie prawa zastrzeżone