wtorek, 11 grudnia 2018 r.  Imieniny: Biny, Damazego, Waldemara
Wiadomości z tagiem Janusz  RSS
STAN GRY: Stankiewicz o PMM: Nikt poza bratem nie miał takiego politycznego wpływu na JK, Pawłowski: PiS ma już z kim przegrać i nie potrzebuje do tego opozycji, GW za ZPP: 52% pozytywnie o zakazie handlu, 38% o reformie sądów

Dodano: 11.12.2018 11:07 | 4 odsłon | 0 komentarzy


-- WKK O TYM, ŻE PSL NIE PRZYSTĄPI DO KO, ALE NIE WYKLUCZA WSPÓLNEGO STARTU DO PE:

-- 37 PiS, 34 KO, Biedroń 7, SLD 5, Kukiz 5, PSL 4 - W SONDAŻU RZ, WARIANT Z LISTĄ O. RYDZYKA: PiS i KO po 34, Biedroń 8, SLD 5, Kukiz 5, PSL 4, partia o. Rydzyka 2

-- PREZES CZUWAŁ PRZY NIEJ DO KOŃCA - jedynka SE: “- Była bardzo schorowana, potwornie cierpiąca i samotna. Nie miała rodziny, ale to nie znaczy, że była sama… Byłam przy niej przez ostatnie trzy miesiące, cały czas. Także w godzinie śmierci – mówi w rozmowie z SE Elżbieta Witek (61 l.), przyjaciółka zmarłej w sobotę posłanki PiS Jolanty Szczypińskiej (+61 l.). - Był przy niej także prezes Jarosław Kaczyński (69 l.), który regularnie Jolę odwiedzał – wspomina była rzeczniczka rządu”.

-- ZAKAZ HANDLU SIĘ PIS OPŁACA - PIOTR MIĄCZYŃSKI W GW CYTUJE SONDAŻ ZPP: “Właśnie upubliczniono pierwsze takie głębsze badanie firmy Maison & Partners przeprowadzone na zlecenie Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Jak jest oceniane ograniczenie handlu w niedziele na tle innych działań rządu PiS? Zniesienie obowiązku szkolnego dla sześciolatków ocenia pozytywnie 65 proc. osób. Program 500 plus ma 61 proc. pozytywnych opinii. Ograniczenie handlu w niedzielę? Aż 52 proc. badanych ocenia je dobrze. Dla porównania - reformę sądownictwa tylko 38 proc. Z tej wyliczanki widać wyraźnie, że PiS zakaz zwyczajnie się opłaca”.

-- MATEUSZ MORAWIECKI, SYN PREZESA - ANDRZEJ STANKIEWICZ: “Gdy zdrowie szwankuje i słabną witalne siły, to w Mateuszu Morawieckim lider PiS pokłada swe strategiczne nadzieje. Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują na to, że Jarosław Kaczyński zdecydował, iż to Morawiecki zastąpi go na czele PiS. Jeśli coś pokazał ten mijający rok, to właśnie nade wszystko ogromny wpływ, jaki na Kaczyńskiego ma dziś Morawiecki. Bez cienia przesady można powiedzieć, że jeszcze nikt nigdy — poza bratem, rzecz jasna — nie miał takiego politycznego wpływu na Kaczyńskiego. Biorąc pod uwagę, że Kaczyński ufa tylko sprawdzonym, wieloletnim, najczęściej już sędziwym druhom, Morawiecki jest fenomenem. Bodaj nikt nigdy — a na pewno nikt w ostatnich latach — nie zyskał zaufania prezesa tak szybko”.

-- STANKIEWICZ O POTRZEBIE UWIARYGODNIANIA SIĘ W ELEKTORACIE PIS: “Tak, Morawiecki jest pisowskim neofitą. Ciągle uwiarygodnianie się, stałe pilnowanie twardości partyjnej linii, uniemożliwia mu marsz ku centrum. Premier będzie najtwardszym z twardych tak długo, jak będzie się czuł niepewnie w swej adoptowanej polityczne rodzinie”.

-- ROBERT BIEDROŃ O TYM, ŻE POPROWADZI LISTĘ DO PE (za Interią): “Zobaczymy. Głównym moim celem jest bycie premierem. Po to się robi ruch polityczny, żeby wziąć odpowiedzialność za kraj i żeby w końcu coś się zmieniło. Taki jest mój cel. A jeśli tak, to muszę mieć pewność, że w wyborach do Parlamentu Europejskiego będę liderem drużyny i wprowadzę ludzi o podobnych wartościach. Byłoby głupotą, gdybym nie wystartował i nie poprowadził tej listy. I tak zrobię: wystartuję do europarlamentu, a później wystartuję do polskiego parlamentu i wprowadzę znów silną drużynę - tak jak zrobiłem to w Słupsku”.

-- PIS NIE DO ZAAKCEPTOWANIA DLA DEMOKRATY - DALEJ BIEDROŃ: “Byłem od początku rzecznikiem 500 plus i uważałem, że to jest dobre rozwiązanie, widziałem, jak zmieniło moje miasto. Ale z całą pewnością brakuje fundamentu dla jakiegokolwiek porozumienia. Nie będę podsycał konfliktu, nie będę nazywał ich "gorszym sortem", "współczesnymi bolszewikami", ale uważam, że w takiej w formule, w jakiej funkcjonują, nie są do zaakceptowania dla kogokolwiek, kto się nazywa demokratą”.

-- PIS W GŁĘBOKIM DOŁKU - ŁUKASZ PAWŁOWSKI W KULTURZE LIBERALNEJ: “Jeśli przemówienie Jarosława Kaczyńskiego – wygłoszone podczas weekendowego zjazdu Zjednoczonej Prawicy w Jachrance – nie było głęboko przemyślanym blefem, mającym jedynie symulować słabość partii, to jedno wiemy na pewno: rząd jest w głębokim dołku. PiS znalazło się na zakręcie, a w takich warunkach wystąpienia prezesa powinny nie tylko wyjaśniać świat i pokazywać świetlaną przyszłość, lecz także „ładować baterię” polityczną energią. Na wszystkich tych frontach Kaczyński poległ. Publiczność czekała na krwisty stek, a prezes zaserwował rozgotowaną, ziemniaczaną pulpę. Zamiast odbiorców zelektryzować, prezes ich znudził.”

-- ŻEBY PRZEGRAĆ, KACZYŃSKI NIE POTRZEBUJE DO TEGO OPOZYCJI - KONKLUZJA PAWŁOWSKIEGO: “Ekipa Kaczyńskiego jest jak drużyna piłkarska, która po serii sukcesów zaczyna przegrywać. Nie dlatego jednak, że w lidze pojawił się godny przeciwnik, ale dlatego, że piłkarzom woda sodowa uderzyła do głowy i kolejne spotkania „kładą”, zanim w ogóle wyjdą na boisko. A mianowany przez prezesa trener wciąż nie może zbudować sobie wśród graczy autorytetu. Nie wróży to najlepiej na przyszłość, zaś wystąpienie Jarosława Kaczyńskiego w Jachrance pokazuje, że jak na razie pomysłu na powstrzymanie rozkładu Zjednoczonej Prawicy nie ma nawet sam prezes. Tymczasem właśnie się okazało, że PiS ma już z kim przegrać. I chyba nie potrzebuje do tego opozycji”.

-- MARCIN FIJOŁEK O PISOWSKIEJ CIEPŁEJ WODZIE W KRANIE: “Piłkarskim kibicom nie trzeba przesadnie długo tłumaczyć, czym jest catenaccio. Tym jednak, którym na bakier z futbolem wyjaśnijmy w kilku słowach: to system taktyczny zakładający położenie szczególnego nacisku na grze defensywnej, skupiający się raczej na murowaniu własnej bramki i bronieniu korzystnego rezultatu - celem uniknięcia popełnienia błędów przy próbie otwarcia się. Catenaccio Prawa i Sprawiedliwości ktoś mógłby określić mianem „pisowskiej ciepłej wody w kranie” - to próba wyciszania konfliktów (zwłaszcza zejścia ze sporu ws. Sądu Najwyższego), skonsolidowanie szeregów (w tym utemperowanie politycznych harcowników), wreszcie - próba obrony wyniku, czyli niezłych sondaży, dobrych rezultatów ekonomicznych i konieczność odparcia próby utożsamienia PiS z zużytą partią władzy, w zasadzie podobną do Platformy Obywatelskiej. To ostatnie nieźle zresztą wyczuł Jarosław Kaczyński, który w swoim ostatnim przemówieniu zaznaczył, że jedną z najbardziej niebezpiecznych dla PiS narracji (prezes określił to mianem socjotechniki) jest zestawienie PiS i PO w jednym szeregu”.

-- TRZEBA UMIEĆ PRZEPROWADZAĆ ZABÓJCZE KONTRATAKI I MIEĆ DO NICH WYKONAWCÓW - DALEJ FIJOŁEK: “Zakładając jednak, że do głębokiego taktycznego resetu i przegrupowania sił nie dojdzie, trzeba pamiętać, że do pewnego czasu, przy odpowiednich wykonawcach, catenaccio może być skuteczne. Warunek jest jeden - trzeba umieć przeprowadzić zabójcze kontrataki i mieć do nich wykonawców. No i liczyć się z tym, że większość publiczności często psioczy na taką rozgrywkę. Koniec końców jednak najważniejsza jest skuteczność, a nie noty za styl. Przynajmniej w futbolu, polityka ma jednak czasem inne reguły gry”.

-- SPRAWA KWAŚNIAKA POGRZEBIE PIS - EWA SIEDLECKA: “Opinią publiczną kierują emocje. A w przypadku tego, co PiS robi z byłym wiceszefem KNF Wojciechem Kwaśniakiem, emocja jest jedna: krzywda i niesprawiedliwość. I to niezależnie od tego, czy się wierzy w opowieść PiS, że KNF za czasów Kwaśniaka był opieszały wobec SKOK Wołomin. (...) Ziobro jest panem każdego, kim zainteresuje się prokuratura. A prokuratura zainteresuje się tym, kogo wskaże Ziobro. Teraz wskazał byłych szefów i funkcjonariuszy KNF, w tym Wojciecha Kwaśniaka, który z pewnością stanie się dla „prawa i sprawiedliwości” à la PiS postacią symboliczną. Nawet jeśli – widząc, co narobił – PiS wyciszy sprawę przed wyborami, to ludzie o niej nie zapomną. Tak jak nie zapomną o innym dziele Ziobry – wniosku do Trybunału Konstytucyjnego, który prowadzi do polexitu. Nawet jeśli Trybunał go nie tknie”.

-- ZAPOMINAJĄCY MINISTER - RZ O ROSTOWSKIM - jak pisze Przemysław Wojtasik: “Minister nie pamiętał, czy państwo polskie zrobiło coś, gdy inne kraje Unii Europejskiej wprowadzały przepisy zapobiegające oszustwom na telefonach komórkowych. Nie pamiętał, czy go ostrzegano przed tym, że przestępcy mogą się teraz przenieść do Polski. Nie pamiętał, po co wprowadzono przepis o rozliczeniach zagranicznych podmiotów (zdaniem pytających członków komisji pozwalający na oszustwa) i dlaczego go likwidowano”.

-- TO MIAŁO BYĆ NAJWAŻNIEJSZE PRZESŁUCHANIE, ZEZNANIA ROSTOWSKIEGO MIAŁY POGRĄŻYĆ PO, ALE TO SIĘ NIE UDAŁO - Piotr Mączyński w GW.

-- KOŚCIÓŁ PRZERYWA MILCZENIE - jedynka GW: “Archidiecezja gdańska, powołując się na tekst "Wyborczej", zapowiedziała "próbę zbadania wszystkich możliwych aspektów sprawy" prałata Jankowskiego. Eksperci mają jednak wątpliwości: dla ofiar wejście na teren kościelny może być traumą, potrzebna jest komisja niezależna od kurii”.

-- DOMINIKA WIELOWIEYSKA O SPRAWIE KS. JANKOWSKIEGO - KOMISJA ALE BEZ ABP. GŁODZIA: “Kierujący archidiecezją gdańską abp Sławoj Leszek Głódź był już w przeszłości krytykowany za pobłażliwość wobec pedofilów. Media pisały np. o księdzu Mirosławie, który został prawomocnie skazany za molestowanie nastoletniej parafianki, ale nadal pozostawał członkiem elitarnej Kapituły Kolegiaty Staroszkockiej. Dlatego arcybiskup powinien być odsunięty od jakiegokolwiek wpływu na przyszłą komisję. Byłoby nawet lepiej, aby ta komisja działała poza archidiecezją abp. Głódzia.

-- WIELOWIEYSKA O STAWIANIU POMNIKÓW PEDOFILOM: “Opinii publicznej należy się wyjaśnienie tej sprawy, bo pomnik ks. Jankowskiego w Gdańsku już stoi. Stawianie pomników pedofilom byłoby – użyję sformułowania chętnie powtarzanego w Kościele – sianiem zgorszenia. I nie jest to problem tylko jednej archidiecezji”.

-- MAGDALENA ŚRODA O POMNIKACH - pisze w GW: “A co robić, gdy po latach od wystawienia pomnika dowiadujemy się o przestępczym życiu bohatera? Jeśli go zburzymy, zniknie ślad i po człowieku, i po jego przewinieniach. Pomnik księdza Jankowskiego ma wiele znaczeń: jest wyrazem jego zasług zarówno historycznych, jak i politycznych, choć były to raczej zasługi instytucji, do której przynależał i która kierowała jego losem. Jest to więc również wyraz władzy i pychy Kościoła. Ksiądz Jankowski był człowiekiem bogatym, ale i wielkodusznym. Sławnym, lecz małym. Był ważną postacią w Gdańsku i w Polsce, a zarazem kryminalistą. Pełną prawdę o nim trzeba ujawnić i uwiecznić. „Prałat Jankowski, spowiednik 'Solidarności', społecznik, przestępca seksualny”. To, w pewnym sensie również prawda o nas. O naszej ślepocie, obojętności, przyzwoleniu na zło”.

-- ZDEZUBEKIZOWANI ZA POMOC KOŚCIOŁOWI - Leszek Kostrzewski w GW: “Rząd PiS obniżył emerytury trzem byłym agentom SB, którzy przekazywali opozycji i Kościołowi tajemnice bezpieki. Ukarani odwołali się do IPN. Ten przyznał, że ma dokumenty świadczące o współpracy funkcjonariuszy z opozycją, ale nie pomoże”.

-- DZIURAWA KONTROLA KNF - Izabela Kacprzak i Grażyna Zawadka na jedynce RZ: “Tylko w działaniach NBP nie stwierdzono nieprawidłowości. Najwięcej zastrzeżeń NIK miała do KNF. Główne zarzuty to brak skutecznego nadzoru w przypadku nieprawidłowo realizowanych przez banki spółdzielcze programów naprawczych i wobec banków nierzetelnie prezentujących dane w tzw. formularzach samooceny. Okazało się też, że kandydaci na kuratorów i zarządców komisarycznych z listy KNF nie mieli minimalnych kwalifikacji w zakresie doświadczenia zawodowego i wykształcenia, niezbędnych do pełnienia tej funkcji. To politolodzy, historycy, pracownicy administracji, inżynierowie organizacji przemysłu spożywczego, bez doświadczenia bankowego – wytyka NIK”.

-- NIEMCY WCIĄŻ NIE WIEDZĄ CZEGO CHCĄ, ALE SPÓJRZMY NA WŁOCHY ALBO FRANCJĘ - SŁAWOMIR SIERAKOWSKI BYŁ NA KONGRESIE CDU: “Trudno powiedzieć, czy Kongres zrealizował oczekiwania większości i przesunął CDU choć trochę w prawo. W tej sprawie chadecy do końca nie wiedzą, czego chcą. Z jednej strony zmusili Angelę Merkel do odejścia, z drugiej wciąż 57 proc. z nich chce Merkel na stanowisku kanclerza Niemiec. Z jednej strony chcą zmian, ale wybrali kandydatkę kontynuacji. Bez przerwy mówili o Europie i o tym, że bez Niemiec rządzenie nią jest niemożliwe, ale z drugiej wstrzymywali się od jakichkolwiek deklaracji kierunku, w którym powinna pójść Europa. Nazwisko Macrona, który proponował Niemcom wspólną reformę Unii, prawie nie padało, jakby francuski prezydent był ich wyrzutem sumienia. (...) Niemcy z CDU nie tylko nie wiedzą dziś, czego chcą w sprawie Nord Stream II, ale także w sprawie własnej partii, własnego kraju i Europy. Ktokolwiek miałby się z tego powodu poczuć rozczarowany niech spojrzy na to, co się dzieje we Francji, Włoszech albo Wielkiej Brytanii”.

-- URODZINY: Dominika Maria Wielowieyska-Ganew, Sławomir Nowak, Paweł Olszewski, Janusz Dzięcioł, Aleksander Siemaszko, Eleonora Zielińska.

Źródło: 300polityka.pl

Cichoń: Mały ZUS to pożądane rozwiązanie - szkoda, że tak późno

Dodano: 11.12.2018 8:07 | 9 odsłon | 0 komentarzy


Mały ZUS to pożądane rozwiązanie, tylko szkoda, że tak późno - powiedział PAP wiceminister finansów w rządzie PO-PSL, poseł PO Janusz Cichoń. Zauważył jednak, że w efekcie ludzi korzystający z tego rozwiązania czeka niższa emerytura.

Tagi: Janusz
Źródło: https:

Cieszyński: Dzięki informatyzacji lekarska pieczątka trafi do szuflady [WYWIAD]

Dodano: 11.12.2018 7:33 | 0 odsłon | 0 komentarzy


- W trakcie pilotażu pierwszą e-receptę wystawiła pani doktor w wieku emerytalnym, a najstarszy lekarz je wystawiający ma 75 lat - mówi w wywiadzie dla DGP Janusz Cieszyński, wiceminister zdrowia odpowiedzialny za informatyzację.

Tagi: Janusz
Źródło: https:

Petru: Nie może być dominacji jednej partii, bo kończy się ona tak, że z tego zdjęcia zostaje tylko Schetyna

Dodano: 10.12.2018 10:05 | 2 odsłon | 0 komentarzy


- W zeszłym tygodniu oficjalnie zakończono formułę Koalicji Obywatelskiej. Tak się nawet nazwali PO Koalicji Obywatelskiej. Formuła gdzie jest duży partner i ten duży tuż po imprezie połyka tego mniejszego partnera albo wyszarpuje mu część ciała, to nie jest oferta, która może być dla kogokolwiek atrakcyjna. Formuła musi być taka: szeroki front partii opozycyjnych, każdy zachowuje swoją tożsamość. Nie może być dominacji jednej partii, bo kończy się ona tak, że z tego zdjęcia zostaje tylko Schetyna. Wybory do PE dają szansę na taką formułę. Jest wiele sensownych osób: Janusz Lewandowski, Leszek Miller, Robert Biedroń, Joanna Scheuring-Wielgus - stwierdził Ryszard Petru w rozmowie z Markiem Kacprzakiem w programie "Tłit” WP.

Źródło: 300polityka.pl

Cieszyński: Dzięki informatyzacji lekarska pieczątka trafi do szuflady [WYWIAD]

Dodano: 09.12.2018 10:12 | 0 odsłon | 0 komentarzy


- W trakcie pilotażu pierwszą e-receptę wystawiła pani doktor w wieku emerytalnym, a najstarszy lekarz je wystawiający ma 75 lat - mówi w wywiadzie dla DGP Janusz Cieszyński, wiceminister zdrowia odpowiedzialny za informatyzację.

Tagi: Janusz
Źródło: https:

Janusz Palikot zaprzecza twierdzeniom prokuratury. „Złośliwy i nieuprawniony atak”

Dodano: 07.12.2018 17:01 | 8 odsłon | 0 komentarzy


„Nie jest prawdą, że byłem trzykrotnie efektywnie wezwany do prokuratury, i nie jest prawdą, że unikam kontaktu z prokuraturą lub udziału w czynnościach procesowych” - przekonuje Janusz Palikot w oświadczeniu przesłanym redakcji RMF FM. W ten sposób były polityk komentuje twierdzenia prokuratury, że trzykrotnie - mimo skutecznego powiadomienia - nie stawił się przed śledczymi, którzy chcą ogłosić mu zarzut. Chodzi o śledztwo dot. niezapłacenia przez byłego posła ponad miliona złotych podatku po sprzedaży jednej z fabryk alkoholu. „Trudno...

Tagi: Janusz
Źródło: https:

Janusz Palikot ma usłyszeć zarzut. Nie stawia się na wezwania

Dodano: 07.12.2018 12:57 | 9 odsłon | 0 komentarzy


Jest zarzut dla byłego posła Janusza Palikota, jednak - jak dowiedział się reporter RMF FM Krzysztof Zasada, prokuratura nie jest w stanie mu go ogłosić. Chodzi o śledztwo dotyczące niezapłacenia przez byłego polityka, ponad miliona złotych podatku po sprzedaży jednej z fabryk alkoholu.

Źródło: https:

STAN GRY: Wroński: Wyborcy PO i N zdezorientowani czy demokracja czy ambicje, Lipiński: Zmniejszy się siła przyciągania KO, Grochal: PO może się zadławić N

Dodano: 06.12.2018 10:50 | 12 odsłon | 0 komentarzy


-- JEDYNKA DZIENNIKA BAŁTYCKIEGO O PROBLEMACH Z PODWÓJNYM ROCZNIKIEM W SZKOŁACH.

-- SCHETYNA O TRZECH DUŻYCH KONWENCJACH, BIEDROŃ O TYM, ŻE WYBORCY GO NIE PYTAJĄ CZY ZROBI TO Z BASIĄ CZY WŁODKIEM - 300LIVE:

-- PAWEŁ WROŃSKI W GW O ZDEZORIENTOWANIU WYBORCÓW OPOZYCJI: “Koalicja Obywatelska osiągnęła niezły wynik w wyborach samorządowych, bo wyborcy pozytywnie ocenili „efekt jedności”. Nie sądzę, aby w podobny sposób potraktowali to, co obecnie dzieje się w Sejmie. Manewr ze wspólnym klubem mniej przypomina radosną deklarację zgodnego współdziałania w imię ratowania demokracji w Polsce, a bardziej ucztę, na której silniejsze PO pożera słabszą Nowoczesną. Wyborcy tym, co się stało, będą zdezorientowani i zdziwieni. Mogą domniemywać, czy politycy opozycji przejściowo uznali, że od walki z PiS o demokrację ważniejsze są wewnętrzne przetasowania i osobiste ambicje”.

-- TEN POKAZ SIŁY SIĘ SCHETYNIE NA DŁUŻSZĄ METĘ NIE OPŁACI - ŁUKASZ LIPIŃSKI W POLITYCE: “Ten pokaz siły na dłuższą metę się liderowi PO nie opłaci. Zniechęci innych potencjalnych koalicjantów, osłabi ofertę ideową i personalną Koalicji Obywatelskiej, odstraszy część wyborców”.

-- ZMNIEJSZY SIĘ POTENCJAŁ PRZYCIĄGANIA KOALICJI OBYWATELSKIEJ - DALEJ LIPIŃSKI: “Zmniejszy się także potencjał przyciągania Koalicji Obywatelskiej. Nowoczesna w kilku dziedzinach różniła się od PO, była bardziej liberalna obyczajowo, bardziej stanowczo stawiała na rozdział państwa i Kościoła, mocniej stawiała na przedsiębiorczość. A większa różnorodność programowa oznacza szerszą ofertę dla wyborców. Teraz istnieje spore ryzyko, że wszystko zostanie zglajszachtowane. Zwłaszcza w Platformie, która jest uznawana za pragmatyczną, wypraną z idei partię władzy – bez władzy. Schetyna zdecydował, że od tego wszystkiego ważniejszy jest pokaz siły i utrzymywanie na zapleczu karnego wojska. Za niecały rok zobaczymy, czy ma rację”.

-- GASIUK, WBREW TEMU CO MÓWIŁA W PO NIE MIAŁA WIĘKSZOŚCI - ANDRZEJ STANKIEWICZ w Onecie: “Gdy wczoraj rano Gasiuk-Pihowicz zaprezentowała posłom Nowoczesnej uchwałę w sprawie stworzenia wspólnego klubu, liderzy Platformy byli o tym uprzedzeni. Szkopuł w tym, że Gasiuk-Pihowicz popełniła szkolny polityczny błąd - wbrew temu, co mówiła swym rozmówcom z PO, źle wyliczyła swe wpływy w klubie N. i przegrała to głosowanie. - To było dla nas ogromne zaskoczenie - przyznaje jeden z najważniejszych polityków Platformy. - Byliśmy przekonani, że klub Nowoczesnej przegłosuje połączenie i Lubnauer znajdzie się pod ścianą”.

-- ANI LUBNAUER ANI GASIUK NIE BĘDĄ MIAŁY JUŻ NIC DO POWIEDZENIA - DALEJ STANKIEWICZ: “Z punktu widzenia Platformy likwidacja Nowoczesnej ma - jak słyszymy od naszych rozmówców - kilka zalet. Po pierwsze, znikną problemy wynikające z wybuchających regularnie w .N konfliktów wewnętrznych, które przysparzały kłopotów Koalicji Obywatelskiej. Po wtóre, KO ma od dziś jeden ośrodek decyzyjny - Grzegorza Schetynę, który już nie będzie musiał się już konsultować z Lubnauer, a czasem jeszcze dodatkowo z Gasiuk-Pihowicz, jak to było do tej pory. To zaś - po trzecie - ułatwi Schetynie negocjacje o rozszerzeniu Koalicji Obywatelskiej o nowe partie, zwłaszcza PSL oraz SLD. Mówiąc wprost, Lubnauer ani Gasiuk-Pihowicz nie będą już miały nic do powiedzenia w tej sprawie. W ten sposób Schetyna jest o kolejny krok bliżej realizacji swego marzenia - zbudowania na wybory parlamentarne takiej listy wyborczej, by przeciwnicy PiS nie mieli żadnej innej alternatywy”.

-- KTO Z PLATFORMĄ POMYKA, TEN SZYBKO ZNIKA - MICHAŁ KARNOWSKI: “Wszyscy marzący o wielkim antypisowskim froncie powinni tę lekcję zapamiętać: każdy, kto zbliży się na odległość chwytu, każdy kto wyślę sygnał iż wierzy Platformie, ufa jej, kto osłabi swoją podmiotowość rozmowami i współpracą, zostanie chętnie przytulony, ale tylko po to, by natychmiast potem zostać politycznie zaduszonym. Bezwzględnie, brutalnie, w upokarzający sposób. Plan nie przewiduje bowiem żadnego wielkiego wspólnego frontu, tylko jedną wielką Platformę Obywatelską z Grzegorzem Schetyną na czele. Dlatego po stronie opozycyjnej hasło na zimę brzmi prosto: Kto z Platformą pomyka, ten szybko znika”.

-- GRZEGORZ SCHETYNA MOŻE SIĘ ZADŁAWIĆ NOWOCZESNĄ - RENATA GROCHAL: “Grzegorz Schetyna postanowił połknąć przystawkę w postaci Nowoczesnej. Ale jest to operacja ryzykowna, bo część wyborców tej partii może odpłynąć do Roberta Biedronia lub Ryszarda Petru. (...) Niewykluczone, że Lubnauer - postawiona pod ścianą - w końcu się ugnie i zgodzi się na połączenie. Jednak ten fatalny styl połykania Nowoczesnej nie wróży najlepiej ani przyszłej współpracy polityków obu partii, ani budowie szerszego porozumienia opozycji na kolejne wybory. Liderzy innych ugrupowań mogą mieć obawy przed rozmowami z PO widząc, jak traktuje mniejszych partnerów. I będą to obawy uzasadnione”.

-- ZUZANNA DĄBROWSKA O MIEJSCU DO PE DLA GASIUK-PIHOWICZ - pisze w RZ: “W tle zawartego przez Kamilę Gasiuk-Pihowicz i Grzegorza Schetynę układu o połączeniu są oczywiście wybory i walka o miejsca na listach. Ci, którzy mają większe szanse w PO, dążą do połączenia. Kamila Gasiuk-Pihowicz ma podobno obiecane biorące miejsce do Parlamentu Europejskiego. Ci, którzy narazili się kiedyś PO, wolą zachować odrębność organizacyjną, licząc na wynegocjowanie przez Katarzynę Lubnauer lepszych miejsc jako część koalicji i jednocześnie konkurencji dla PO”.

-- ZACHOWAŁA SIĘ JAK KAŁUŻA NA ŚLĄSKU - LUBNAUER O GASIUK  w rozmowie z Jackiem Nizinkiwiczem w RZ: “Rozmawiałyśmy, ale mam wrażenie, że decyzję podjęła już dawno temu. Błędną, pozbawioną realizmu decyzję osłabiania Nowoczesnej. Była szefem Klubu Parlamentarnego Nowoczesnej, szefem regionu i powinna być lojalna wobec członków partii i wszystkich posłów. Odpowiada za siłę Klubu Parlamentarnego Nowoczesnej, a nie tylko za własną wygodną pozycję. Jeśli jednak chce się zachować tak jak na Śląsku Wojciech Kałuża, to bierze to sobie na głowę”.

-- GW O WĄTPLIWOŚCIACH WS WYNAJMU SIEDZIBY KNF - NA JEDYNCE: “Marek Chrzanowski jako szef KNF wynajął za 131,6 mln zł biurowiec - mimo zastrzeżeń działu prawnego. Odpowiednią opinię napisał radca Grzegorz Kowalczyk. Na umowę najmu nie zgadzał się departament prawny KNF. Jego dyrektor Zdzisław Osada uznał, że cena jest za wysoka – 1,07 mln zł miesięcznie za 13,9 tys. m kw. na 123 miesiące – i dwukrotnie przekraczała dotychczasowe koszty wynajmu, jakie ponosiła Komisja. Zwracał uwagę, że spółka matka właściciela Pięknej 20 mieści się na Cyprze i jest własnością podmiotów z kapitałem rosyjskim. W efekcie do skarbu państwa nie wpłyną żadne pieniądze z wynajmu. Podobne zastrzeżenia miała Prokuratoria Generalna, która musi zaopiniować umowę ze względu na dużą wartość”.

-- JAKUB MAJMUREK O RYZYKU NOWEJ PARTII NA PRAWICY: “Naprawdę, nie zdziwię się, jeśli Ruch Prawdziwej Europy nigdy w żadnych wyborach samodzielnie nie wystartuje. Jeśli okaże się, że od początku był to pomysł nie na nową siłę polityczną. A w najlepszym wypadku obliczony na to, żeby do koalicji Zjednoczonej Prawicy dodać nowy człon, a w najgorszym, by dać trochę więcej miejsc bliskim Toruniowi ludziom i przycisnąć PiS w sprawie aborcji. Pytanie, jak wiele PiS może jeszcze Toruniowi ustąpić. Partia naprawdę potrzebuje głosów z centrum, by wygrać. Jeśli wyborcy uznają, że na Nowogrodzkiej karty tak naprawdę rozdaje ojciec Rydzyk, trudno będzie nawet odtworzyć głos z 2015 roku. PiS nie może stać się "partią Rydzyka" zwłaszcza w kontekście eurowyborów. Zmobilizuje to miejski elektorat i da Koalicji Obywatelskiej zwycięstwo. Na samych mandatach w Europarlamencie PiS pewnie nie szczególnie zależy, ale klęska będzie miała ważny psychologiczny wpływ na kampanię wyborach parlamentarnych jesienią”.

-- KACZYŃSKI NIE LUBI GDY KTOŚ GO SZANTAŻUJE - DOMINIKA WIELOWIEYSKA:“Jarosław Kaczyński nie lubi, gdy ktoś go szantażuje, więc rozgrywka może być ciekawa. Rydzyk zapewne będzie gotów zrezygnować z samodzielnego startu, jeśli wynegocjuje odpowiednie warunki z prezesem PiS, np. więcej miejsc na listach wyborczych i więcej pieniędzy na swoje projekty. Może liczy na to, że jego formacja będzie w obozie PiS osobnym podmiotem tak jak partie Jarosława Gowina oraz Zbigniewa Ziobry. Z tą ostatnią mógłby się Rydzyk sprzymierzyć”.

-- WIELOWIEYSKA O TYM, ŻE ZBIGNIEW ZIOBRO NIE KLASKAŁ ABP. DZIĘDZE: “Padają pytania, czy Ziobro dołączy do partii Rydzyka. Na pewno minister sprawiedliwości swoją przyjaźń z Toruniem traktuje jako kartę przetargową, ale charakterystyczne, że gdy abp Andrzej Dzięga mówił, że „państwo, które pozwala na zabijanie własnych dzieci, jest państwem bez przyszłości”, Ziobro – w odróżnieniu od innych polityków PiS – nie klaskał. Może komuś wydaje się zabawne roztrząsanie takich szczegółów, ale w PiS wiedzą, że Kaczyński zwraca na to uwagę. Widać Ziobro postanowił na razie nie drażnić tygrysa”.

-- JEŚLI SIĘ PIS NIE DOGADA Z O. RYDZYKIEM TO OPOZYCJA MOŻE KUPIĆ POPCORN - KONKLUZJA WIELOWIEYSKIEJ: “Prezes PiS musi przynajmniej zneutralizować w tej mierze ojca Rydzyka, skoro na uciszenie części Episkopatu nie ma szans. Tyle tylko, że będzie to Kaczyńskiego – a właściwie nas, podatników, bo przecież pieniądze do o. Rydzyka popłyną z budżetu – sporo kosztować. A jeśli redemptorysta z prezesem PiS się nie dogada, to opozycja może zakupić popcorn i zadowolona zasiąść na widowni, by obejrzeć ten emocjonujący mecz”.

-- URODZINY: Konrad Szymański, Janusz Wojciechowski, Marcin Walter.

Źródło: 300polityka.pl

Kraków ma nowych biskupów

Dodano: 05.12.2018 13:06 | 4 odsłon | 0 komentarzy


Ks. prał. Franciszek Ślusarczyk i ks. prof. Janusz Mastalski zostali nowymi biskupami pomocniczymi archidiecezji krakowskiej. Sakrę przyjmą 5 stycznia 2019 r. w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach.

Źródło: https:

Kraków ma nowych biskupów

Dodano: 05.12.2018 10:04 | 0 odsłon | 0 komentarzy


Ks. prał. Franciszek Ślusarczyk i ks. prof. Janusz Mastalski zostali nowymi biskupami pomocniczymi archidiecezji krakowskiej. Sakrę przyjmą 5 stycznia 2019 r. w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach.

Źródło: https:


Starsze wiadomości »
reklama

Copyright © 2008-2018 GazetaBiznesowa.pl - biznes, kursy walut, przelicznik walut, giełda  - wszelkie prawa zastrzeżone