niedziela, 18 listopada 2018 r.  Imieniny: Klaudyny, Romana, Tomasza
Wiadomości z tagiem KIEDY  RSS
STAN GRY: Hirsch: Polska gospodarka rośnie najszybciej od 10 lat, a właśnie miała hamować, Zaremba o badaniu dla PiS: Wyborcy „na lewo” od posłów mówiących językiem ortodoksyjnych parafialnych działaczy, opozycja bezkształtnym bytem do napełnienia dowolną treścią

Dodano: 17.11.2018 13:32 | 10 odsłon | 0 komentarzy


-- TERAZ - NAZWA NOWEJ PARTII PETRU.

-- RAFAŁ HIRSCH: POLSKA GOSPODARKA ROŚNIE NAJSZYBCIEJ OD 10 LAT A WŁAŚNIE MIAŁA ZACZĄĆ HAMOWAĆ: “Dane, które GUS opublikował w tym tygodniu, są niezwykłe i to aż z trzech powodów. Wygląda na to, że polska gospodarka jest naprawdę w wyjątkowym momencie. Po pierwsze rośniemy najszybciej od 10 lat, po drugie absolutnie nikt się tego nie spodziewał. Przeciwnie – bardzo powszechne od wielu tygodni jest oczekiwanie na spowolnienie gospodarcze w Polsce. Po trzecie to wszystko dzieje się, kiedy gospodarka strefy euro czuje się już wyraźnie gorzej, a PKB Niemiec w ostatnim kwartale nawet spadło. Każdy ekonomista w kraju powie, że nasze tempo rozwoju w dużym stopniu zależy od tego, co się dzieje w strefie euro i w gospodarce niemieckiej. Ale ostatnie dane temu przeczą. Dlatego sytuacja jest wyjątkowa”.

-- 5 KWARTAŁÓW Z RZĘDU POWYŻEJ 5% - DALEJ HIRSCH: “Liczony "po naszemu" wzrost o 5,1 procent też wygląda świetnie. Wprawdzie nie jest żadnym rekordem, ale oznacza, że polska gospodarka rozwija się w tempie ponad 5-procentowym już pięć kwartałów z rzędu. To też sytuacja, która po roku 2008 nie miała miejsca ani razu”.

-- JESTEŚMY NA PIERWSZYM MIEJSCU W UNII - JESZCZE HIRSCH: “Na liście państw UE uszeregowanych według tempa wzrostu w trzecim kwartale br. jesteśmy na pierwszym miejscu. Wprawdzie danych nie podały jeszcze Malta i Irlandia, które rosły ostatnio szybciej od nas, ale nawet jeśli znów te kraje będą lepsze, to i tak zostaniemy na podium, podobnie jak trzy miesiące temu i sześć miesięcy temu. Jeśli natomiast porównamy się tylko z dziesięcioma największymi gospodarkami unijnymi, to tu jesteśmy niekwestionowanym liderem wzrostu”.

-- WYBORCY SĄ NA LEWO W SENSIE IDEOWYM OD POLITYKÓW PIS MÓWIĄCYCH JĘZYKIEM ORTODOKSYJNYCH PARAFIALNYCH DZIAŁACZY - PIOTR ZAREMBA O TAJEMNICZYM BADANIU DLA PIS - pisze w RZ: “Ostatnio polityków obiegła hiobowa wieść, że specjalne badania zamówione przez PiS pokazują, jak bardzo ich zwolennicy są „na lewo” w sensie ideowym od posłów mówiących w większości językiem ortodoksyjnych parafialnych działaczy. Ale na razie zagrożenie rozbratu jest teoretyczne. Kaczyński blokuje całkowitą delegalizację aborcji i zakazał innych ideologicznych ruchów, przynajmniej do wyborów. Można zakładać, że w przyszłości będzie próbował zmieniać to społeczeństwo poprzez działania edukacyjne czy kulturowe. A może zadowoli się poparciem z innych powodów. Niewątpliwie wobec takiej tematyki jak uchodźcy ma wspólny język z większością Polaków. Niewątpliwie też ukradł broń lewicy. Nawet jeśli jego partia uzasadnia swą politykę argumentacją prawicową (500+ jako program pronatalistyczny), wystarczy, że ujmuje się za wykluczonymi, a z elitami toczy wojny w obronie reputacji wyśmiewanych Januszów i Grażyn”.

-- ZAREMBA O OPOZYCJI JAKO BEZKSZTAŁTNYM BYCIE DO NAPEŁNIENIA DOWOLNĄ TREŚCIĄ: “Opozycja jest dziś bezkształtnym bytem do napełnienia dowolną społeczno- -ekonomiczną treścią. Debaty, czy atakować PiS bardziej z pozycji wolnościowych czy socjalnych, toczą się otwarcie. Wyborca może się nie wsłuchuje, ale instynktownie wyczuwa szwy, nieszczerość, sztuczność. Kaczyński swoje kalkulacje na powiązanie konserwatyzmu z roszczeniowością jednak do czasu ukrywał. Powiedział o nich, kiedy stanął na nogach".

-- POSEŁ PIS, KTÓRY ZGŁASZAŁ POPRAWKĘ ODSYŁA DO TERLECKIEGO - FAKT: “– Nie wiem dlaczego – pokrętnie tłumaczył Faktowi. – Proszę pytać szefa klubu – rzucił. Dopytywaliśmy Smolińskiego, jaki cel miała ta poprawka i czy potrafi nam odpowiedzieć, dlaczego ją składał. Odpowiadał ciągle „nie wiem” i odsyłał do Terleckiego. Ten sprawy nie chciał komentować. O poprawce mówiła za to rzeczniczka PiS wicemarszałek Beata Mazurek (51 l.)”.

-- PIS AŻ SIĘ PROSI O KRYZYS FINANSOWY - WITOLD GADOMSKI w GW: “Trupy z pisowskiej szafy, tak czy inaczej, będą wypadały, jak choćby te związane z senatorem Biereckim, więc nadzieje, że afera samoczynnie wygaśnie, są płonne. Tymczasem miliony ludzi trzymających pieniądze w bankach muszą się zastanowić, czy ich oszczędności - chronione przez urząd, na którego czele stał gość nieudolnie posługujący się „szumidłem” - są bezpieczne. Inwestorzy przekazujący pieniądze do Polski mogą się zastanawiać, czy nagła zmiana ustawy po to, by przejąć prywatny bank, nie uderzy kiedyś w nich. Utrata zaufania to wielki krok w stronę kryzysu”.

-- CZEGO SIĘ BOI GRZEGORZ BIERECKI - Agnieszka Kublik, Wojciech Czuchnowski w GW: “Z naszych informacji wynika, że to nie sam Bierecki chciał założyć konto w Getinie, lecz „Fundacja Grzegorza Biereckiego Kocham Podlasie”. Zamierzała tam otworzyć rachunek techniczny. Służy on do obsługi m.in. lokaty; można na nim dokonywać tylko bankowych przelewów wewnętrznych i zewnętrznych; jest zakładany tylko dla indywidualnego posiadacza, a udzielenie pełnomocnictwa do takiego konta nie jest możliwe. (...) Nasi informatorzy twierdzą, że ostatecznie bank odmówił zawarcia umowy z „Fundacją Grzegorza Biereckiego Kocham Podlasie”. Uznał, że współpraca z senatorem może zaważyć na wiarygodności banku”.

-- BEZ GLAPIŃSKIEGO NIE BYŁOBY PIS - DOMINIKA WIELOWIEYSKA w GW: "Adam Glapiński organizował zaplecze finansowe Porozumienia Centrum. Rządził państwowym budownictwem, paliwami, telefonią komórkową. Kieruje najważniejszym bankiem w państwie. Czy zaufany doradca Kaczyńskiego pozbawi go władzy?”

-- WIELOWIEYSKA O WIZYCIE GLAPIŃSKIEGO NA NOWOGRODZKIEJ: “Według nieoficjalnych informacji Glapiński był u Jarosława Kaczyńskiego i zapewnił go, że nawet jeśli są nagrania jego rozmów z Czarneckim, to nie ma na nich nic obciążającego. Z gabinetu wyszedł z przekonaniem, że prezes PiS mu wierzy. Ale w partii słychać, że jeśli Kaczyński uzna, że zaufanego wieloletniego współpracownika trzeba się pozbyć, to znajdzie sposób”.

-- DO CZEGO ZDOLNA JEST UBECJA - JACEK KARNOWSKI: “Bo każdy, kto ma elementarną wiedzę o najnowszej historii Polski, pomyślałby dwa razy, zanim wszedłby w jakikolwiek kontakt z reżyserem tej operacji. Bo nawet podanie ręki może być ryzykowne, a każde słowo wykorzystane przeciwko Tobie. A tu mieliśmy nie tylko rozbudowaną relację, ale i rozmowy prowadzone w przekonaniu, że zbudowało się jakiś rodzaj „partnerstwa”. Dziecinada. Podszyta zapewne pychą w związku z szybkim awansem, a w szerszym planie z faktem, że i postkomuniści, i III RP przegrali. Skoro przegrali, myśli wielu, to widocznie nie są tacy groźni. Do tego - jak przystało na ludzi przeszkolonych - umieją być, mili, czarujący, pełni atencji”.

-- PRAWICA MUSI SAMA SOBIE ODPOWIEDZIEĆ NA PYTANIE DLACZEGO CCE ZAWALCZYĆ O MANDAT NA KOLEJNĄ KADENCJĘ - MARCIN FIJOŁEK: “To tak naprawdę podstawowa kwestia, jaka czeka PiS na najbliższe miesiące: przed najważniejszymi w roku 2019 wyborami do polskiego parlamentu obóz Zjednoczonej Prawicy musi najpierw sobie, a później Polakom odpowiedzieć na pytanie: dlaczego chce zawalczyć o mandat na drugą kadencję rządów? Na razie na horyzoncie nie widać takiego przesłania: czy chodzi wyłącznie o niedopuszczenie do powrotu Platformy i systemu Tuska i Schetyny? Czy o utrzymanie tempa rozwoju i rozkręcenia polskiej gospodarki? A może jednak plan jest szerszy i zakłada uporządkowania tych fragmentów życia, które zostały ledwie draśnięte przez te trzy lata, a czasem nietknięte? Jeśli tak, to jakich? Jaka tak naprawdę jest oferta dla Polaków na najbliższy czas, poza podtrzymaniem tego (w wielu miejscach dobrego), co jest? To również pytania, które zapewne wrócą za kilka miesięcy, ale chciałbym też usłyszeć od odpowiedzialnych liderów, jakie wnioski po tym okresie rządów wyciągnęli: co jest do poprawy? Nie wszystkie sprawy trzeba rozstrząsać publicznie, ale jednak opinii publicznej wyjaśnienia niektórych kwestii po prostu się należą”.

-- DLA MORAWIECKIEGO TO PRZEDWCZESNY ŚWIĄTECZNY PREZENT - JAKUB MAJMUREK: “Dla premiera Morawieckiego – przy wszystkich kłopotach rządu – afera to trochę przedwczesny świąteczny prezent. Chrzanowski nigdy nie był jego zaufanym współpracownikiem – do KNF włożyła go premier Szydło. W wewnętrznych rozgrywkach Chrzanowski orientował się raczej na Adama Glapińskiego – prezesa NBP – i związaną z nim frakcję z zaplecza PiS, podczepioną pod SKOKi i ministra Ziobro. To właśnie stawiające na Ziobrę media braci Karnowskich po ujawnieniu materiałów przez „Gazetę” najsilniej atakowały Czarneckiego i broniły Chrzanowskiego. Afera KNF daje Morawieckiemu pretekst, by twardą ręką, nie oglądając się na inne frakcje obozu władzy, realnie zapanować nad nadzorem finansowym. Wsadzić swojego człowieka za Chrzanowskiego, przy jego pomocy posprzątać po poprzednikach i wprost podporządkować KNF władzy premiera”.

-- MAJMUREK PYTA CZY WOKÓŁ CHRZANOWSKIEGO BYŁ UKŁAD BO 40 MILIONÓW TO NIE SĄ PIENIĄDZE, KTÓRE BIERZE SIĘ DO KIESZENI: “Najważniejsze w kontekście afery KNF jest dla opozycji co innego. W czasach afery Watergate Amerykanie zadawali sobie jedno pytanie „co wiedział prezydent”. W interesie opozycji jest narzucić teraz polskiej debacie publicznej podobne: „co o działaniach Chrzanowskiego wiedziała wierchuszka PiS”? Czy działał sam? Jakie osoby z samych szczytów władzy mogły za nim stać? Dobrym puntem wyjścia do takiej narracji jest rzekoma kwota łapówki: 40 milionów złotych. To nie są pieniądze, jakie się bierze do kieszeni. Takie kwoty na ogół wyprowadza się na działalność partyjną, lewy fundusz wyborczy i tym podobne przedsięwzięcia”.

-- EWA SIEDLECKA PISZE, ŻE POLSKA Z TSUE GRA NA ZWŁOKĘ: “Decyzja Trybunału w sprawie utrzymania lub zniesienia zakazu tymczasowego spodziewana jest przed przerwą świąteczną, która zaczyna się 21 grudnia. Raczej nie należy się spodziewać zniesienia zabezpieczenia. Strona polska nie przedstawiła w zasadzie żadnych argumentów na to, że nie jest ono potrzebne – poza tym, że uważa skargę KE za niesłuszną, a „reformę” Sądu Najwyższego za dobrą i nienaruszającą prawa UE. Dyskusja się powtórzy, bo za kilka dni upłynie miesiąc od nałożenia przez Trybunał na Polskę obowiązku poinformowania, po miesiącu właśnie, Trybunału „o wszystkich środkach, które przyjęła w celu pełnego zastosowania się do tego postanowienia”.

-- PIS NADAL NA CZELE, SLD W SEJMIE. SONDAŻ KANTAR PUBLIC: “Zjednoczona Prawica, w porównaniu do wyników z poprzedniego miesiąca, otrzymała poparcie wyższe o 3 punkty procentowe. Jest to jednak wynik znacznie niższy (o 8 punktów procentowych) od wyniku PiS z września - podkreśla Kantar Public. Koalicja Obywatelska uzyskała poparcie takie samo, jak przed miesiącem. Wzrost o 1 punkt procentowy odnotował Kukiz’15; Polskie Stronnictwo Ludowe - spadek o 3 punkty procentowe. SLD utrzymało wynik na poziomie sprzed miesiąca. W listopadzie poniżej progu wyborczego ponownie znalazły się: partia Wolność (2 proc.), Partia Razem (2 proc.)”.

-- STRACH PRZED PIS BYŁ SILNIEJSZY NIŻ WIZJA BRAKU ŚRODKÓW NA ŻYCIE - JA ŚPIEWAK W ROZMOWIE Z PIOTREM WITWICKIM w RZ: “Dwa dni po wyborach dzwoni do mnie starsza pani, którą spółdzielnia i ratusz „dojeżdżają” radykalnym podniesieniem opłat za użytkowanie wieczyste. Słyszę płacz osoby, która nie ma za co żyć. Rozmowa schodzi na temat wyborów i pani przyznaje, że głosowała na Trzaskowskiego. Strach przed PiS był silniejszy niż wizja braku środków na życie. To jest sztuka wypierania i dostosowywania się do różnych rzeczy. W podobny sposób wyparliśmy, że mamy państwo, które powoduje, iż nasi politycy regularnie biorą udział w wypadkach komunikacyjnych”.

-- JAKI JEST POMYSŁ TUSKA? ŻADEN - DALEJ JAN ŚPIEWAK: “Komisja Amber Gold sprawiła, że to Tusk stał się obrońcą standardów państwa prawa. PiS daje opozycji carte blanche, jest najlepszym, co mogło się przydarzyć Platformie Obywatelskiej. Na pewno Tuskowi przed komisją, bo jak zaczął go przepytywać Tomasz Rzymkowski z Kukiz’15, pojawiły się problemy. W całej tej polsko-polskiej wojnie nikt tego nie zauważył. Tusk wraca na białym koniu. A Europa jest w nieustającym kryzysie. Tusk nie ma się za bardzo czym pochwalić jako lider. Merkel właśnie wylatuje ze stanowiska, Macron ma 20 proc. poparcia i wygląda na to, że Le Pen wygra we Francji wybory europejskie, we Włoszech rządzą narodowi populiści. I jaki jest pomysł Tuska? Żaden. Nie byli nawet w stanie zlikwidować rajów podatkowych istniejących w samej Unii. Tusk jednak dla dużej części polskiej klasy średniej i inteligencji to najlepsze, co polska polityka może zaoferować”.

-- URODZINY: Igor Ostachowicz, Roman Ciepiela, Maciej Jankowski, NIEDZIELA: Łukasz Turski, Krzysztof Jurgiel.

Źródło: 300polityka.pl

OBRAZ DNIA: Pochanke: Kto kogo polecał do ważnych finansowych instytucji? Pytania gęstnieją, Skórka: PMM próbuje ugasić trwającą od 4 dni burzę, Wiadomości o “nazistowskim pozdrowieniu operatora TVN”

Dodano: 16.11.2018 21:22 | 7 odsłon | 0 komentarzy


-- LIVEBLOG 300POLITYKI: Biedroń: Zrobię wszystko, żeby ludzie o podobnych poglądach jak ja, znaleźli się w PE. Żeby do tego doszło muszę być liderem listy i będę liderem listy, podobnie jak do polskiego parlamentu Biedroń: Bardzo kibicuję SLD. Jest rzeczą nienormalną, że w Polsce nie ma lewicowej partii w parlamencie Biedroń: Gawkowski od dzisiaj wyrusza w teren. Ma objechać 380 powiatów, zbudować tam wszędzie struktury Gawkowski: 3 lutego konwencja ruchu Biedronia Gawkowski: Platforma może i spraw dot. ustroju nie łamała, ale o zwykłym człowieku zapominała Gawkowski dołącza do ruchu Biedronia Politycy PO i Nowoczesnej niewpuszczeni do KNF z interwencją poselską. Henning-Kloska: Obywatele oczekują od nas wyjaśnienia największej afery III RP PMM o sprawie KNF: Zadziałaliśmy natychmiast, zdecydowanie szybciej niż poprzednicy. Jestem przekonany, że w krótkim czasie dojdzie do wyjaśnienia sytuacji PMM: Redukcja nierówności, a jednocześnie redukcja ubóstwa, to znak firmowy rządów Prawa i Sprawiedliwości PMM: Orzeł naszej gospodarki musi się wzbić w przestrzeń jak najwyżej PMM: Napawa mnie dumą, kiedy siedzę na meblach Nowy Styl w stolicach zachodniej Europy, kiedy widzę jak jeżdżą tam autobusy i pociągi polskiej produkcji. Polska gospodarka podnosi głowę ***** WYDARZENIA POLSATU -- NADZÓR FINANSOWY DZIAŁA PRAWIDŁOWO. ZAREAGOWALIŚMY SZYBKO I SPRAWA ZOSTANIE WKRÓTCE WYJAŚNIONA - ZAPEWNIA PREMIER - zapowiedź: Wyjaśnić trzeba w niej rolę szefa NBP. PiS, mimo protestów opozycji, broni ustawy, którą Marek Chrzanowski forsował. -- PREMIER PRÓBUJE USPOKOIĆ TRWAJĄCĄ JUŻ CZWARTY DZIEŃ BURZĘ WOKÓŁ KNF - Mira Skórka. -- POLITYCZNA BURZA NIE CICHNIE - Skórka: Głos zabrał prezes NBP. Leszek Czarnecki udał się do niego na rozmowę tuż po zakończeniu spotkania z szefem KNF. Istnieją podejrzenia, że Glapiński też został nagrany. -- PREZES NBP BRONI MARKA CHRZANOWSKIEGO. To jego dawny student. Glapiński miał go mianować na szefa KNF - Skórka. -- PO I NOWOCZESNA ŻĄDAŁY W SENACIE PRZERWANIA PRAC NAD USTAWĄ O NADZORZE FINANSOWYM - Skórka. -- PROTESTY OPOZYCJI NIE POMOGŁY. KRYTYCZNĄ OPINIĘ O PRZEPISACH WYDAŁO BIURO LEGISLACYJNE SENATU - Skórka. -- OPOZYCJA ŻĄDAŁA ODSUNIĘCIA BIERECKIEGO, BO JEGO NAZWISKO TEŻ WIDNIEJE W STENOGRAMIE Z NAGRANYCH ROZMÓW - Skórka. -- W PONIEDZIAŁEK CZARNECKIEGO PRZESŁUCHA PROKURATURA - Skórka. -- KE KONTRA POLSKA WS. SĄDU NAJWYŻSZEGO - zapowiedź: Obie strony spotkały się w TSUE, który kazał nam miesiąc temu zawiesić obowiązywanie przepisów o SN. ***** FAKTY TVN -- Kto kogo polecał do ważnych finansowych instytucji? Pytania gęstnieją, zeznania się plączą. Ale mimo trzęsienia ziemi w KNF, PiS nie hamuje. Jedzie walcem, jak mówi opozycja. Ustawa o przejmowaniu banków jest w Senacie, choć biuro legislacyjne ostrzega, że może paść zarzut naruszenia konstytucji. -- KNF NIE WSPÓŁPRACUJE Z POSŁAMI WS KONTROLI - Jakub Sobieniowski. -- PREMIER ZAŻĄDAŁ DYMISJI, WSZYSCY MÓWIĄ O JEGO NAGANNYM ZACHOWANIU A SZEF NBP WYSTAWIA MU LAURKĘ - Sobieniowski. -- BEZWSTYDNA PISOWSKA OŚMIORNICA KTÓRA SIĘGA PO FINANSE OBYWATELI BEZ ŻADNEGO UMIARU - Michał Kamiński. -- GLAPIŃSKI TO JEDEN Z NAJSTARSZYCH TOWARZYSZY KACZYŃSKIEGO - Sobieniowski. -- PREMIER JEST ZADOWOLONY Z DOTYCHCZASOWEGO DZIAŁANIA ORGANÓW PAŃSTWA W TEJ SPRAWIE, CHOĆ DOWIEDZIAŁ SIĘ Z PRASY MIMO, ŻE PROKURATURA WIEDZIAŁA OD KILKU DNI - Sobieniowski. -- W “KALENDARIUM AFERY” głosowanie prowadzone z telefonem przez Terleckiego. -- WĄTEK BIERECKIEGO I DEPOZYTU NA 60-70 MLN. -- PIS NIE ZGADZA SIĘ NA POWOŁANIE KOMISJI ŚLEDCZEJ - Sobieniowski. -- Polski rząd staje do walki przed TSUE. Przedstawiciel rządu broni zmian w Sądzie Najwyższym, ale unijny trybunał żąda wstrzymania personalnej czystki. Polska ma "wrócić do stanu sprzed wprowadzenia zmian" i czekać na wyrok. -- PRZEBIEG POSIEDZENIA TRYBUNAŁU BYŁ KOLEJNYM DOWODEM NA BRAK POROZUMIENIA WŁADZ POLSKI Z TRYBUNAŁEM UNII - Maciej Knapik. -- PRZEDSTAWICIEL POLSKI MUSIAŁ BRNĄĆ JAK MU KAZANO - Borys Budka. -- MINISTER ZDROWIA KONTRA ANTYSZCZEPIONKOWCY: Minister zdrowia interweniuje, bo w aptekach brakuje szczepionek na odrę. Kolejki chętnych do szczepienia to najlepszy efekt uboczny dyskusji z antyszczepionkowcami. ***** WIADOMOŚCI TVP -- O SILE POLSKIEJ GOSPODARKI ŚWIADCZY WSPÓŁPRACA MIĘDZY MAŁYMI, ŚREDNIMI, WIELKIMI FIRMAMI I PAŃSTWEM POLSKIM - MÓWIŁ PREMIER PODCZAS KONGRESU 590 - zapowiedź. -- PREMIER PRZYPOMINAŁ O SPEŁNIONYCH OBIETNICACH WOBEC PRZEDSIĘBIORCÓW - Waldemar Stankiewicz. -- W PONIEDZIAŁEK W SIEDZIBIE KNF RUSZY KONTROLA WEWNĘTRZNA - zapowiedź: W tym samym dniu zeznania w katowickiej prokuraturze ma składać biznesmen Leszek Czarnecki. -- AUDYT W KNF MA SPRAWDZIĆ, CZY RZECZYWIŚCIE DOSZŁO DO PRZESTĘPSTWA - Dominik Cierpioł. -- MIMO ZAMIESZANIA WOKÓŁ KNF, SENAT POPARŁ PROJEKT NOWYCH REGULACJI, W TYM POPRAWKI, KTÓRA DAJE MOŻLIWOŚĆ PRZEJMOWANIA BANKÓW W TARAPATACH - Cierpioł. -- PRACE NAD NOWYMI PRZEPISAMI PRÓBOWALI ZABLOKOWAĆ POLITYCY OPOZYCJI - Cierpioł. -- POLITYCY PO, KTÓRZY STRASZĄ PRZEJMOWANIEM BANKÓW, W CZASIE KIEDY RZĄDZILI SAMI CHCIELI WYKORZYSTYWAĆ PAŃSTWOWE INSTYTUCJE DO WYWIERANIA PRESJI NA PRYWATNY BIZNES - Ciepioł. -- NOWOCZESNA LIKWIDUJE STRUKTURY NA PODKARPACIU - bez materiału: Około 200 lokalnych działaczy złożyło rezygnację z członkostwa w partii. -- TSUE WYSŁUCHAŁ ARGUMENTÓW POLSKI I KE WS. SĄDU NAJWYŻSZEGO - zapowiedź: Posiedzenie zakończyło się bez konkretnej decyzji ani bez terminu wyznaczenia jej wydania. -- SZOKUJĄCE ZDJĘCIA WYKONANE PO TZW. URODZINACH HITLERA. OPERATOR POWIĄZANY Z TVN WYKONAŁ GEST PODOBNY DO NAZISTOWSKIEGO POZDROWIENIA - zapowiedź. -- WSZYSTKO NA TLE FLAGI ZE SWASTYKĄ I FOTOGRAFII NIEMIECKIEGO ZBRODNIARZA - Holecka dalej. -- Z INFORMACJI WPOLITYCE.PL WYNIKA, ŻE MĘŻCZYZNA SAM CHCIAŁ ZNALEŹĆ SIĘ NA FOTOGRAFIACH - Holecka. -- REPORTAŻ WCIELENIOWY TO MIAŁ BYĆ DOWÓD NA ISTNIENIE POLSKICH NEONAZISTÓW - Rafał Wolski: Zdjęcia operatora powstały jednak, gdy już wyłączono kamery. -- SZEF MSWiA NAPISAŁ NA TWITTERZE, ŻE SPRAWA WYGLĄDA NA OHYDNĄ, ODRAŻAJĄCĄ I DEWASTUJĄCĄ WIZERUNEK POLSKI NA ŚWIECIE PROWOKACJĘ - Wolski: Te zarzuty odrzuca redaktor naczelny TVN24. -- NIE PO RAZ PIERWSZY MATERIAŁ BERTOLDA KITTELA BUDZI KONTROWERSJE - Wolski: Przed laty był współautorem głośnego artykułu o nielegalnym lobbingu w resorcie obrony. Po tym tekście zdymisjonowano wiceministra Romualda Szeremietiewa.

Źródło: 300polityka.pl

OBRAZ DNIA: Wiadomości porównują działania służb ws. Amber Gold i KNF: Dwa obrazy, dwie różne rzeczywistości prawne, Sobieniowski: Milczenie Szydło tylko pogłębia wątpliwości

Dodano: 15.11.2018 22:01 | 15 odsłon | 0 komentarzy


-- LIVEBLOG 300POLITYKI: Szłapka: Kiedy Chrzanowski był adiunktem na SGH, uzyskał kredyty na równowartość 1,2 mln zł, z czego większość w BZWBK, w czasie kiedy prezesem był Morawiecki Horała: Premier swoimi metodami wpłynął na prezesa KNF, żeby złożył rezygnację Miller: Nie wiem, co zrobi Tusk. Dobrze by było, gdyby przed wyborami do PE objął swoim patronatem jakieś porozumienie wszystkich sił proeuropejskich Siemoniak: Ja bardzo wierzę w to, że w 2020 roku Tusk zostanie prezydentem Siemoniak o aferze KNF: Ta sprawa sięga tak wysoko, że każdy prokurator się boi tej sprawy jak gorącego kartofla Miller: Żadnej komisji ds. KNF nie będzie, a na pytania opozycji odpowiedź będzie taka: prokuratura prowadzi postępowanie, proszę czekać na wynik Siemoniak: Sprawa nie kończy się na Chrzanowskim, ale sięga wyżej. Dotyczy Glapińskiego, dotyczy Morawieckiego Miller: Porównania afery wokół KNF do afery Rywina nie mają żadnego sensu Gowin: Mam świadomość, że taka wspólna lista, nazwijmy to, zjednoczonej opozycji jest możliwa w przypadku wyborów do PE. Według pogłosek, które do nas docierają z szeregów opozycji, taki scenariusz sondował Tusk Mazurek przekazała informację o rekomendacjach na marszałków województw Obajtek: Uruchamiając program „Orlen w portfelu” chcemy zachęcić Polaków do większej aktywności i zarabiania poprzez świadome inwestowanie na rynku kapitałowym PMM: Relacje między Polską a Czechami bardzo ożywione i bardzo częste. Udaje nam się szybko rozwiązywać jakiekolwiek problemy Mazurek o sprawie KNF: Nie ma potrzeby wstrzymywania prac w Senacie ***** WYDARZENIA POLSATU -- TRZECI DZIEŃ BURZY WOKÓŁ BYŁEGO JUŻ PREZESA KNF. -- W MATERIALE O WEJŚCIU POSŁÓW PO DO MINISTERSTWA FINANSÓW. -- PIS WYJAŚNIA, ŻE PRZEPIS DOT. PRZEJMOWANIA BANKÓW SŁUŻY OCHRONIE KLIENTÓW, KTÓRYCH OSZCZĘDNOŚCI BYŁYBY ZAGROŻONE - Mira Skórka. -- PLATFORMA ŻĄDA POWOŁANIA KOMISJI ŚLEDCZEJ I ZAPOWIADA ZŁOŻENIE WNIOSKU O DYMISJĘ PREMIERA - Skórka dalej. -- OBRADUJE KOMITET POLITYCZNY PIS. -- TRUDNO SOBIE WYOBRAZIĆ, ABY NIE PORUSZONO [TEMATU] AFERY W KNF - Bogdan Rymanowski. ***** FAKTY TVN -- PIS WYKLUCZA KOMISJĘ ŚLEDCZĄ, OPOZYCJA RUSZA Z WŁASNYM ŚLEDZTWEM - zapowiedź. -- TO MILCZENIE TEJ OSOBY [BEATY SZYDŁO] W TAKIM MOMENCIE TYLKO POGŁĘBIA WĄTPLIWOŚCI - Jakub Sobieniowski. -- OPOZYCJA ZWRACA UWAGĘ, ŻE TEJ SPRAWY NIE POWINNA NADZOROWAĆ PROKURATURA, NA KTÓREJ CZELE STOI MINISTER TEGO RZĄDU - Sobieniowski dalej. -- W MATERIALE O KOMITECIE POLITYCZNYM PIS I WEJŚCIU POSŁÓW PLATFORMY DO MINISTERSTWA FINANSÓW. -- W DNIU, GDY LESZEK CZARNECKI ZAWIADOMIŁ PROKURATURĘ O PROPOZYCJI SZEFA KNF, TO PIS ZACZĘŁO BŁYSKAWICZNE DZIAŁANIA W TEJ SPRAWIE, A OPOZYCJA SIĘ NA TO NIE ZGADZAŁA - Sobieniowski. -- SĄ DOWODY, ŻE SZEF KNF PROSIŁ O POŚPIECH - Sobieniowski dalej. -- DZISIAJ WSZYSTKIE WĄTPLIWOŚCI NIE SKŁONIŁY PIS-U DO WSTRZYMANIA PRAC - Sobieniowski. -- KNF MUSI BYĆ JAK ANIOŁ STRÓŻ - NIEWIDOCZNY, ALE CZUWA - Justyna Pochanke. -- KNF MUSI MIEĆ 100% WIARYGODNOŚĆ, SKORO SAMA ROZDAJE ŚWIADECTWA WIARYGODNOŚCI - Krzysztof Skórzyński: Tylko tyle i aż tyle. -- CAŁY CZAS CZEKAJĄC NA USTALENIA PROKURATURA INNEGO WYMIARU NABIERAJĄ ŚLADY Z WYKŁADU, KTÓRY 9 LAT TEMU MAREK CHRZANOWSKI PROWADZIŁ W SGH - Skórzyński dalej: To zajęcia o korupcji. -- CV CHRZANOWSKIEGO NIEKONIECZNIE RZUCA NA KOLANA, BIORĄC POD UWAGĘ TO, ŻE DO WTORKU TEN NIESPEŁNA 38-LATEK PRZEZ DWA LATA TRZĄSŁ POLSKIM RYNKIEM BANKOWYM - Skórzyński. -- TO CZŁOWIEK [ADAM GLAPIŃSKI], KTÓRY PROMOWAŁ I WYPROMOWAŁ CHRZANOWSKIEGO - Skórzyński dalej: Szef NBP dziś szerokim łukiem omijał dziennikarzy. -- ŚLEDZILIŚMY RYSZARDA PETRU W TROSCE O BEZPIECZEŃSTWO, PROCES WYTOCZYŁ BYŁY LIDER NOWOCZESNEJ, PO TYM JAK USŁYSZAŁ NAGRANIA Z POLICYJNYCH ROZMÓW. -- TEGO, CO WYDARZYŁO SIĘ ROK TEMU, OPOZYCJA NIE ZAMIERZA ANI ZAPOMNIEĆ, ANI TYM BARDZIEJ ODPUŚCIĆ - Katarzyna Kolenda-Zaleska: Tym bardziej, że w trakcie procesu policjanci sami przyznali, że to nie była sytuacja wyjątkowa. -- POLICJA OBSERWOWAŁA POSŁA NIE TYLKO NA DEMONSTRACJI, ALE I W CZASIE PRYWATNYM - Kolenda-Zaleska dalej. -- OPOZYCJA UWAŻA, ŻE TA SPRAWA TO OBRAZ WIĘKSZEJ CAŁOŚCI, MARGINALIZOWANIA I INWIGILOWANIA KONKURENTÓW POLITYCZNYCH I NIEUSTANNEGO KARANIA, TAKŻE ZA DZIAŁALNOŚĆ POSELSKĄ - Kolenda-Zaleska. -- RUSZYŁ PROCES PAWŁOWICZ KONTRA OWSIAK. ***** WIADOMOŚCI TVP -- KONGRES 590 PO RAZ TRZECI JEST OKAZJĄ DO SPOTKANIA POLSKICH PRZEDSIĘBIORCÓW Z PREZYDENTEM I RZĄDEM - zapowiedź. -- POLSKA GOSPODARKA ROZWIJA SIĘ NAJSZYBCIEJ W EUROPIE - Karol Jałtuszewski: Coraz więcej tego wzrostu zostaje w Polsce, co widać na Podkarpaciu. -- TO DOBROSĄSIEDZKIE KONSULTACJE, BO POLSKĘ I CZECHY ŁĄCZY WIELE WSPÓLNYCH INTERESÓW - TAK PREMIER MORAWIECKI PODSUMOWAŁ DZISIEJSZE SPOTKANIE MINISTRÓW OBU KRAJÓW W PRADZE - zapowiedź. -- ZNAMY KOLEJNYCH KANDYDATÓW NA MARSZAŁKÓW WOJEWÓDZTW, W KTÓRYCH SAMODZIELNĄ WIĘKSZOŚĆ W WYBORACH SAMORZĄDOWYCH UZYSKAŁO PIS - zapowiedź: W kolejnych miejscach tworzą się samorządowe koalicje i to jasno pokazuje, że wbrew opozycyjnej narracji partia rządząca potrafi się porozumieć. -- ZATWIERDZENIE KANDYDATÓW BYŁO GŁÓWNYM TEMATEM POSIEDZENIA KOMITETU POLITYCZNEGO PIS - Magdalena Wierzchowska. -- O KOLEJNYCH KOALICJACH NA RAZIE GŁOŚNO SIĘ NIE MÓWI, ALE NIEOFICJALNIE WIADOMO, ŻE POLITYCZNE TRZĘSIENIE ZIEMI MOŻE BYĆ NA POMORZU - Wierzchowska: Radny z PSL namawia partyjnych kolegów, by stworzyć koalicję z PiS. -- SAMORZĄDOWCY NIE CHCĄ SŁUCHAĆ CENTRALNYCH NAKAZÓW - Wierzchowska. -- W KOALICJĘ Z PIS LUDOWCY WESZLI W POWIATACH: SIERADZKIM, OSTROWSKIM, SIEMIATYCKIM - Wierzchowska. -- KOALICYJNA MAPA CAŁY CZAS SIĘ TWORZY - Wierzchowska. -- SETNĄ ROCZNICĘ ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI ZAPAMIĘTAMY DZIĘKI MARSZOWI Z 11 LISTOPADA I WIELU IMPREZOM - zapowiedź: O naszym święcie głośno było od Ameryki po najdalsze krańce Azji. -- LESZEK CZARNECKI W PONIEDZIAŁEK MA ZŁOŻYĆ ZEZNANIA W KATOWICKIEJ PROKURATURZE - zapowiedź: To efekt zawiadomienia, jakie Czarnecki złożył przeciwko byłemu już przewodniczącemu KNF. Dziś ws. sytuacji w bankach Czarneckiego zebrał się Komitet Stabilności Finansowej. -- KNF OD POCZĄTKU UTRZYMUJE, ŻE NA SPOTKANIU NIE PADŁA OFERTA KORUPCYJNA - Dominik Cierpioł. -- CZARNECKI TŁUMACZY, ŻE ZWLEKAŁ Z ZAWIADOMIENIEM DO PROKURATURY, BO CHCIAŁ PRZYGOTOWAĆ SWOJE BANKI NA KŁOPOTY ZWIĄZANE Z UJAWNIENIEM NAGRANIA ROZMOWY Z SZEFEM KNF - Cierpioł: Ale nie wszyscy przyjmują to tłumaczenie. -- ZAMIESZANIE PRÓBUJĄ WYKORZYSTAĆ POLITYCY PO - Cierpioł: Domagają się powołania sejmowej komisji śledczej, a w ministerstwie finansów posłowie PO domagali się m.in. dostępu do korespondencji z KNF. -- 2,5 ROKU - TYLE TRZEBA BYŁO CZEKAĆ NA REAKCJĘ ODPOWIEDNICH PAŃSTWOWYCH SŁUŻB I PROKURATURY WS. AMBER GOLD - zapowiedź: W 2012 roku służby po prostu nie działały. Po publikacji w mediach o rozmowie szefa KNF-u dymisja nastąpiła tego samego dnia. Państwo wtedy i dziś - dwa obrazy, dwie różne rzeczywistości prawne. -- PREZYDENT ANDRZEJ DUDA: [Szef KNF-u] Od razu powiedział - wobec wątpliwości, które się pojawiają w związku z tymi publikacjami prasowymi, medialnymi, jestem gotów, podaję się do dymisji. Nie ma żadnego problemu. Bezpieczeństwo sektora finansów jest najważniejsze. -- CZOŁOWI POLITYCY OBOZU RZĄDZĄCEGO RÓWNIEŻ ZAREAGOWALI NATYCHMIAST - Konrad Warzocha. -- NA TYM TLE BLADO WYPADAJĄ DZIAŁANIA URZĘDNIKÓW RZĄDÓW PO-PSL W CZASIE AFERY AMBER GOLD - Warzocha: Wtedy zwlekano z podejmowaniem decyzji, choć o sprawie był informowany ówczesny premier, Donald Tusk.

Źródło: 300polityka.pl

STAN GRY: Stankiewicz: PMM skorzysta na aferze KNF, plotka głosi że nowym szefem zostanie Antczak, DGP: PSL chce mieć trzech marszałków, Fakt: Afera KNF miała uderzyć w premiera

Dodano: 15.11.2018 11:35 | 9 odsłon | 0 komentarzy


-- MIAŁO BYĆ SPOWOLNIENIE I PIERWSZE OZNAKI SPOWOLNIENIA KONIUNKTURY. TYMCZASEM DANE O PKB W TRZECIM KWARTALE SĄ ZASKAKUJĄCO DOBRE - DGP. -- PSL CHCE MIEĆ 3 MARSZAŁKÓW - Grzegorz Osiecki i Tomasz Żółciak w DGP: “Ze strony polityków Polskiego Stronnictwa Ludowego pojawiają się sygnały, że nie wykluczaliby koalicji z PiS. Wydaje się jednak, że to raczej ruch negocjacyjny. Chodzi o to, by wymusić na PO jak najkorzystniejsze warunki koalicji w sejmikach. Jak wynika z naszych informacji, PSL chce mieć trzech marszałków, w tym utrzymania tego fotela w województwie mazowieckim przez Adama Struzika. PO chciałaby funkcji marszałka mazowieckiego dla siebie. Uzasadnia to znaczącym pogorszeniem wyników PSL, zarówno w skali całego kraju, jak i na samym Mazowszu. Logika negocjacji wskazuje jednak, że jeśli PSL weźmie dwóch marszałków, to PO może odpuścić funkcję marszałka Mazowsza”. -- CELEM ZABIEGÓW PIS NA MAZOWSZU NIE SĄ RADNI PSL, TYLKO PO: “Oba ugrupowania są pod silną presją PiS. Ta partia również prowadzi grę negocjacyjną, licząc na zawarcie koalicji w poszczególnych sejmikach. Jak wynika z naszych informacji, np. na Mazowszu celem zabiegów PiS nie są radni PSL, ale Koalicji Obywatelskiej (KO) – czyli PO i Nowoczesnej. Ci z PSL są silnie związani z Adamem Struzikiem i szansa na ich zjednanie jest mała. PiS liczy, że oferując stanowiska, może przeciągnąć na swoją stronę jednego czy dwóch radnych KO. Ponoć dostali już propozycje funkcji we władzach państwowych spółek”. -- AFERA KNF SIĘ ROZKRĘCA - jedynka GW (Kublik, Czuchnowski): “Nie jest jasne, dlaczego premier Morawiecki o aferze korupcyjnej w KNF dowiedział się dopiero z naszego wtorkowego artykułu, bo mecenas Roman Giertych złożył zawiadomienie w tej sprawie 7 listopada o godz 8.34. Odbiór dokumentu pokwitowała sekretarz Marta Przekazińska z biura obsługi Prokuratury Krajowej”. -- FAKT PISZE, ŻE AFERA KNF MIAŁA UDERZYĆ W PREMIERA: “Według naszych ustaleń Ziobro podczas tej narady zapewniał, że on o zawiadomieniu wcześniej nie wiedział. - Przyjęto te wyjaśnienia, choć nikt w to nie uwierzył - zapewnia nas osoba znająca kulisy tej narady. Nikt też nie wierzy, że to przypadek, iż Czarnecki z Giertychem złożyli zawiadomienie akurat w przeddzień posiedzenia sejmowej Komisji Finansów, która przyjęła projekt nowelizacji ustawy Prawo bankowe. Znalazł się tam zapis, że w przypadku „powstania niebezpieczeństwa obniżenia sumy funduszy własnych” KNF decyzją administracyjną może podjąć decyzję o przejęciu takiego banku przez inny bank! To plan będący treścią rozmowy Chrzanowskiego z Czarneckim. I to Morawiecki będzie się z niego tłumaczył w Europie”. -- CBA W KNF, A SPÓŁKI CZARNECKIEGO TRACĄ - jedynka RZ. -- PODWÓJNY KŁOPOT PREMIERA - MICHAŁ SZUŁDRZYŃSKI w RZ: “Dla Prawa i Sprawiedliwości nie ma chyba większego zagrożenia niż to, by przykleiła się do tej partii afera korupcyjna (...) Postawiony publicznie zarzut wielomilionowej propozycji korupcyjnej (...), to dla PiS śmiertelne zagrożenie. To dlatego kilka godzin po publikacji „Gazety Wyborczej”, w której taki zarzut został postawiony, Morawiecki wymusił dymisję szefa Komisji Nadzoru Finansowego. Ale to nie koniec tej sprawy. Od tego, czy, jak oraz w jakim stylu zostanie ona teraz wyjaśniona, zależy bowiem to, czy PiS-owi uda się zachować wiarygodność przed swoimi wyborcami. Wszystkie sznurki w rękach ma teraz właśnie Morawiecki”. -- PREMIER SKORZYSTA NA AFERZE KNF - ANDRZEJ STANKIEWICZ: “Afera wokół Komisji Nadzoru Finansowego to dla premiera dar od niebios. Po wybuchu skandalu sojusz prezesa NBP Adama Glapińskiego, Zbigniewa Ziobry oraz SKOK-ów straci decydujący wpływ na obsadę kluczowych instytucji finansowych w państwie. Wygranym będzie właśnie Mateusz Morawiecki - dzięki aferze przejmie decydujący wpływ na personalne rozdanie w finansach. Walczył o to od miesięcy”. -- PRAWDOPODOBNE JEST, ŻE ZIOBRO CHCE MIEĆ ŚLEDZTWO NA TELEFON - dalej Stankiewicz: “Ale Ziobro nie jest w ciemię bity. Choć nie ma to żadnego uzasadnienia terytorialnego, wysłał śledztwo w sprawie Chrzanowskiego do Katowic - to jego najbardziej zaufana prokuratura, m.in. dlatego, że wywodzi się stamtąd obecny prokurator krajowy Bogdan Święczkowski, zausznik Ziobry. Być może Ziobro skierował sprawę do Katowic, bo wierzy w unikatowe talenty śląskich prokuratorów. Ale bardziej prawdopodobne jest to, że chce mieć to śledztwo na telefon”. -- PLOTKA GŁOSI, ŻE SZEFEM KNF ZOSTANIE RAFAŁ ANTCZAK: “Gdy po wielu miesiącach walki Morawiecki zrealizuje wreszcie swe marzenie - ustawi swego człowieka na czele Komisji Nadzoru Finansowego - nie tylko zwiększy swe wpływy w instytucjach finansowych, ale będzie mógł zablokować dalszą ekspansję układu Glapiński/Ziobro/SKOKI. Wygląda na to, że taki będzie najpoważniejszych skutek polityczny tego skandalu - zmieni się ośrodek decydujący o obsadzie instytucji finansowych, zarówno państwowych, jak i prywatnych. Jeśli w dodatku - jak głosi plotka - nowym szefem KNF zostanie Rafał Antczak, to Morawiecki przy okazji upokorzy swoich przeciwników -- ZDRUZGOTANE ZAUFANIE DO PAŃSTWOWEJ INSTYTUCJI - PATRYCJA MACIEJEWICZ w GW: “Pal licho synekury. Stabilność systemu finansowego to jajko, nad którym po niedawnym kryzysie finansowym trzęsie się cały świat. Nie na darmo NBP nie dał zielonego światła dla ustawy frankowej, która umożliwiłaby przeliczenie kredytów hipotecznych po kursie z dnia ich zaciągnięcia. Nie na darmo instytucje europejskie i amerykańskie ratowały banki, które wpadły w kłopoty. Przy tak działającej KNF ja nie czuję się bezpieczniejsza”. -- SCHETYNA STRACIŁ SWÓJ MATECZNIK NA DOLNYM ŚLĄSKU - ZUZANNA DĄBROWSKA w RZ: “Koalicja Obywatelska błyskotliwie wygrywała w miastach, szczególnie w II turze, ale to nie znaczy, że jej główny lider i twórca ma się z czego cieszyć po wyborach. Wymknął mu się matecznik. Dlaczego? - Schetynie zabrakło sierżantów - mówi jeden z dolnośląskich polityków. - Bez nich wojny nie da się wygrać, a oni z PO odeszli. Zapewne pracują teraz w Bezpartyjnych Samorządowcach”. -- DĄBROWSKA PISZE W RZ JAK SZEŁEMEJ UNIKAŁ ZDJĘCIA ZE SCHETYNĄ: “Roman Szełemej, bez zbytniej przesady można powiedzieć, że uwielbiany przez mieszkańców, nie potrzebował nawet poparcia Koalicji Obywatelskiej, które otrzymał bez własnych zabiegów. Wręcz przeciwnie. Jak opowiadają świadkowie, podczas spotkania wyborczego na zamku Książ, gdy zobaczył lidera PO, odwrócił się i odszedł, by nikt nie zdążył im zrobić wspólnego zdjęcia”. -- JEŚLI DOSZŁOBY DO POROZUMIENIA BEZPARTYJNYCH Z PO I W RADZIE MIASTA I SEJMIKU, KRZYSTEK MIAŁBY WŁADZĘ W SZCZECINIE I POŚREDNIO W REGIONIE - pisze szczecińska GW: “Bezpartyjni Szczecin wydali jednak oświadczenie, że sytuacja na Dolnym Śląsku nie ma przełożenia na to, co dzieje się w Szczecinie, bo w każdym z regionów Bezpartyjni mają autonomię. Zostawili sobie jednak otwartą furtkę do rozmów z PiS, chociaż koalicja PiS-Bezpartyjni władzy w regionie nie daje, bo to w sumie tylko 14 radnych (11+3). Jeżeli doszłoby do porozumienia Bezpartyjnych z PO i w radzie miasta, i w sejmiku, Piotr Krzystek miałby władzę w Szczecinie i pośrednio w regionie. Współpraca z PO w mieście oznaczałaby zapewne fotel wiceprezydenta dla PO. Współpraca w sejmiku - miejsce dla Bezpartyjnych w zarządzie województwa, najprawdopodobniej również funkcję wicemarszałka”. -- PLATFORMA MOBILIZUJE SIĘ PO DZIAŁANIACH ROZŁAMOWCÓW - szczecińska GW: “Radni pomorskiego sejmiku, którzy przejdą na stronę konkurentów politycznych, muszą liczyć się z wnioskami do prokuratury i CBA wskazującymi na podejrzenie, że za niespodziewaną zmianę frontu - oni lub członkowie ich rodzin - mieli przyjąć posady w spółkach skarbu państwa. Wahająca się radna KO Sylwia Laskowska-Bobula w związku z objęciem mandatu w sejmiku musi odejść z funkcji wiceburmistrza Żukowa i zapewne będzie szukać nowej pracy”. -- O POLITYCZNYCH KONSEKWENCJACH PONOWNEJ PRÓBY ZNIESIENIE 30-KROTNOŚCI - KRZYSZTOF A. KOWALCZYK w RZ: “I tu się pojawia tytułowe pytanie: czy PiS jest politycznym samobójcą? Czy w przededniu wyborów europejskich (wiosna) i parlamentarnych (jesień 2019) stać go na pogłębianie podziałów społecznych i narażanie się na gniew sporej grupy 350 tys. podatników, których dotknęłaby podwyżka daniny na ZUS?” -- TRYBUNAŁ OBRONIŁ PATOLOGIĘ - pisze Ewa Siedlecka na Polityka.pl: “Oczywiście zdanie odrębne to nie jest obowiązujące prawo. Ale zdania odrębne - czy to sędziów TK, czy Sądu Najwyższego - podobnie jak głosy funkcjonują jako argumenty w prawniczych debatach. A bywa, że także jako element uzasadnień decyzji czy wyroków. A więc mają prawne znaczenie. Zresztą to zdanie odrębne - pod którym podpisała się też sprawująca funkcję prezesa TK Julia Przyłębska - może być zapowiedzią nowej linii orzeczniczej TK, w której samoograniczy on swoją władzę, jak chodzi o ocenę działania parlamentu, czyli kontrolę stanowienia prawa”. -- DGP NA JEDYNCE O PROJEKCIE ZIOBRY DLA ZADŁUŻONYCH: “Koncepcja „klucze za dług”, sądowe przewalutowanie, czasowa obniżka spłat. W skrócie: duże odciążenie najgorzej radzących sobie kredytobiorców zakłada najnowszy projekt szefa resortu sprawiedliwości. - Chcemy pomóc Polakom, którzy mają mieszkanie na kredyt i popadli w finansowe kłopoty - mówi wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł. Odpowiednie rozwiązania przewiduje nowelizacja prawa upadłościowego. Trwają właśnie ostatnie szlify projektu”.

Źródło: 300polityka.pl

OBRAZ DNIA: Pochanke: Na czele KNF musi stanąć człowiek ponad politycznymi podziałami, najlepiej nieużywający szumideł, Wydarzenia: Pozycja Struzika wydaje się niezagrożona

Dodano: 14.11.2018 20:34 | 13 odsłon | 0 komentarzy


-- LIVEBLOG 300POLITYKI: Ziobro o aferze KNF: Nie mogę wykluczyć również niskich pobudek i motywów leżących po stronie osób, które składają tak późno zawiadomienie Ziobro: PO chce komisji śledczej, woła o niesprawności państwa, że państwo nie działa w sytuacji, kiedy państwo działa w sposób wzorcowy Brudziński odpowiada Dornowi: Nigdy w życiu nie byłem bosmanem. Czasu się nie oszuka i amnezja postępuje Brudziński: Życzyłbym sobie, żeby to był marsz państwowy, ale z jednym zastrzeżeniem, że byłoby to w porozumieniu z organizatorem dotychczasowym. Uważam dzisiaj, że nie jest to możliwe Kopcińska: Marcin Pachucki p.o. przewodniczącego KNF Szczerski odebrał od PAD nominację profesorską SN przestrzega KE przed jedną z uchwał KRS. Zawistowski: Zawarto w niej groźbę wobec sędziów w przypadku podejmowania przez nich czynności urzędowych Mazurek o sprawie KNF: W Komisji Finansów Publicznych są członkowie nie tylko PiS-u, ale również politycy opozycji, w tym PO, i nikt wtedy tej poprawki nie kwestionował Mazurek po wyroku TK ws. trzydziestokrotności: Poczekajmy, jak będzie odpowiedź ze strony rządu, czy będzie nowa propozycja Mazurek: Nie jest potrzebne zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia Sejmu PO domaga się zwołania na piątek posiedzenia Sejmu, informacji PMM i Ziobry oraz powołania komisji śledczej ***** WYDARZENIA POLSATU -- BURZA POLITYCZNA WS. KNF. -- DO SIEDZIBY KNF WESZLI FUNKCJONARIUSZE CBA. -- ZASKAKUJĄCA JEST INFORMACJA O PRZYJEŹDZIE BYŁEGO JUŻ SZEFA KNF DO SIEDZIBY KOMISJI - Dariusz Ociepa: Marek Chrzanowski pojawił się w biurze jeszcze przed wizytą szefów CBA. -- W MATERIALE O 3-GODZINNEJ NARADZIE W KPRM. -- FRAGMENTY KONFERENCJI PO I PIS. -- SEJMOWE KORYTARZE HUCZĄ OD TEORII, ŻE ZBIGNIEW ZIOBRO MÓGŁ ZATAIĆ INFORMACJE PRZED PREMIEREM - Ociepa: Nie jest tajemnicą, że choć panowie są w jednym rządzie, to politycznie ze sobą rywalizują. -- MIRA SKÓRKA O SEJMOWEJ POPRAWCE DOT. BANKÓW I KNF. -- KAZIMIERZ SMOLIŃSKI: Ta poprawka nie dotyczy żadnego z banków z grupy pana Czarneckiego. -- ROZGRYWKA O WŁADZĘ W SEJMIKACH WKRACZA W DECYDUJĄCĄ FAZĘ. -- BEZ LUDOWCÓW KO NIE BĘDZIE RZĄDZIĆ NA MAZOWSZU, WIĘC POZYCJA DOTYCHCZASOWEGO MARSZAŁKA WYDAJE SIĘ NIEZAGROŻONA - Grzegorz Kępka. ***** FAKTY TVN -- AGENCI CBA WKRACZAJĄ DO KNF, MINISTER ZIOBRO OBIECUJE STANOWCZE DZIAŁANIA POD OSOBISTYM NADZOREM, ALE W AFERZE KNF OPOZYCJA TWARDO ŻĄDA KOMISJI ŚLEDCZEJ - zapowiedź. -- TO DOWÓD, NAGRANIE FAKTÓW, ŻE BYŁY SZEF KNF NIE MIAŁ PROBLEMU Z WEJŚCIEM DO SIEDZIBY KNF - Jakub Sobieniowski. -- OPERATOR FAKTÓW ZAREJESTROWAŁ, ŻE MAREK CHRZANOWSKI WYSZEDŁ Z KNF W TOWARZYSTWIE RZECZNIKA - Sobieniowski dalej. -- PIS NIE ZGADZA SIĘ NA SEJMOWĄ INFORMACJĘ PREMIERA - Sobieniowski: Rządzący nie chcą też komisji śledczej. -- TO PIS POWOŁAŁO MARKA CHRZANOWSKIEGO DO RPP I TO PIS POSTAWIŁO GO NA CZELE KNF - Sobieniowski dalej. -- SOBIENIOWSKI O POPRAWCE DO USTAWY O NADZORZE FINANSOWYM Z PODPISEM RYSZARDA TERLECKIEGO. -- RYSZARD TERLECKI W TEJ SPRAWIE PROWADZIŁ OBRADY W TAKI SPOSÓB, CIĄGLE Z TELEFONEM PRZY UCHU - Sobieniowski. -- NAGRANA ROZMOWA TO NIE TYLKO BIZNES I POLITYKA, TO PYTANIE O WIARYGODNOŚĆ INSTYTUCJI, KTÓRA MA NADZOROWAĆ BANKI I PYTANIE O BEZPIECZEŃSTWO PIENIĘDZY W BANKACH - zapowiedź. -- NA CZELE KNF MUSI STANĄĆ CZŁOWIEK O NIEPOSZLAKOWANEJ OPINII, PONAD POLITYCZNYMI PODZIAŁAMI, NAJLEPIEJ NIEUŻYWAJĄCY SZUMIDEŁ - Justyna Pochanke. -- I PIS I PREMIER RACZEJ NIE BĘDĄ ZWLEKAĆ - Krzysztof Skórzyński: Według naszych informacji trwa już poszukiwanie nowego szefa najważniejszej dla całego rynku finansowego instytucji. Bez względu na tempo działań prokuratora i niezależnie od jego ustaleń. -- ZNALEZIENIE POROZUMIENIA PONAD PODZIAŁAMI MOGŁOBY POMÓC W ODBUDOWANIU ZAUFANIA DO INSTYTUCJI DO KTÓREJ ZAUFANIE POWINNO BYĆ NA NAJWYŻSZYM POZIOMIE - Skórzyński dalej: W teorii próba porozumienia jest możliwa, jest możliwe wskazanie kandydata, którego zaakceptuje nie tylko rząd. -- JESZCZE NIGDY W HISTORII KNF NIE BYŁA W TAKIM KRYZYSIE, W JAKIM ZNALAZŁA SIĘ W CIĄGU KILKU GODZIN - Skórzyński. -- NOWELIZACJA ZNOSZĄCA LIMIT SKŁADEK NA ZUS - NIEZGODNA Z KONSTYTUCJĄ. -- TK ZA CZWARTYM PODEJŚCIEM WYDAŁ WRESZCIE WYROK - Maciej Knapik. -- W SEJMIE SŁYCHAĆ, ŻE PIS PRZEKALKULOWAŁO MOŻLIWE ZYSKI I STRATY - Knapik dalej. ***** WIADOMOŚCI TVP -- KOLEJNE INWESTYCJE DROGOWE W POLSCE - na czołówce zapowiedzi. -- ŚLEDZTWO WS DONIESIEŃ O KORUPCJI W KNF - belka pierwszej wiadomości. -- WCZESNYM RANKIEM WRÓCIŁ DO POLSKI JUŻ JAKO BYŁY SZEF KNF - Dominik Cierpioł. -- PRZED POŁUDNIEM POJAWIŁ SIĘ W SIEDZIBIE KNF, PO POŁUDNIU WESZLI AGENCI CBA - Cierpioł. -- W TRAKCIE ROZMOWY CHRZANOWSKI MIAŁ ZAPROPONOWAĆ ZATRUDNIENIE RADCY PRAWNEGO I ZAPROPONOWAĆ JEGO WYNAGRODZENIE, CO CZARNECKI ODEBRAŁ JAKO PROPOZYCJĘ KORUPCYJNĄ - Cierpioł. -- CO CIEKAWE, CZARNECKI NIE ZŁOŻYŁ DONIESIENIA WCZEŚNIEJ NIŻ KNF PODJĄŁ DECYZJĘ WS IDEA BANKU - Cierpioł. -- PMM ROZMAWIAŁ Z SZEFAMI SŁUŻB, TO STANDARD, KTÓRY WPROWADZIŁ PREZES PIS -- MUSIMY PILNOWAĆ ZWŁASZCZA SWOICH - archiwalne słowa PJK. -- ZUPEŁNIE INACZEJ WYGLĄDAŁA SPRAWA ZA RZĄDÓW PO, BRONIĄ SWOICH SKOMPROMITOWANYCH KOLEGÓW, SŁUűNY I PROKURATURA NIE RADZIŁY SOBIE Z WYJAŚNIANIEM AFER, MIMO TO OPOZYCJA CHCE KOMISJI ŚLEDCZEJ - Cierpioł. -- SKŁADKI NA ZUS BEZ ZMIAN - belka. -- MATERIAŁ O OTWARCIU NOWYCH DRÓG. -- LOKALNE KOALICJE - belka. -- W POWIECIE ZAMOJSKIM PIS ZAWIĄZAŁ KOALICJĘ Z LOKALNYM KOMITETEM, LUDOWCY OD DWÓCH DEKAD TAM RZĄDZĄCY MUSZĄ PRZEŁKNĄĆ GORZKĄ PIGUŁKĘ, NIE CHODZI O WŁADZĘ DLA WŁADZY, MÓWIĄ POLITYCY PIS - Graczak. -- NA DLN. ŚL. PIS ZAWARŁO KOALICJĘ Z BEZPARTYJNYMI SAMORZĄDOWCAMI, RZĄDZIĆ MOŻE TEŻ W INNYCH SAMORZĄDACH W TYM REGIONIE, TO DOTĄD BYŁ BASTION PO, LIDER PO NIE KRYJE ROZGORYCZENIA - Graczak. -- DOSZŁO DO KLASYCZNEJ KORUPCJI POLITYCZNEJ - Schetyna. -- JAK WIDAĆ, NA POMORZU, GDZIE KO MIAŁA RZĄDZIĆ SAMODZIELNIE SAMORZĄDOWCY PSL ZAKAZU NIE POSŁUCHALI - Graczak. -- KOALICJE, KTÓRE W SEJMIE WYDAJĄ SIĘ NIEMOŻLIWE, W SAMORZĄDZIE NIE SĄ ZASKOCZENIEM - Graczak. -- FORT TRUMP CORAZ BLIŻEJ - materiał z wizyty Błaszczaka w USA. -- EUROPA NIE CHCE DYKTATU BERLINA I BRUKSELI - materiał o włoskim budżecie. -- NIEMCY PRZECIWSTAWIAJĄ SIĘ TAKŻE ZACIEŚNIANIU WSPÓŁPRACY Z USA, CO DOTYCZY M.IN POLSKI - Marcin Szypszak w materiale. -- SPÓR MACRONA Z TRUMPEM - w materiale Szypszaka. -- NEONAZISTOWSKI SPISEK W NIEMIECKIEJ ARMII - belka. -- CZŁONKOWIE ELITARNEJ BRYGADY WCHODZILI W SKŁAD NEONAZISTOWSKIEJ SIATKI - w materiale Karola Jałtuszewskiego. -- NA CELOWNIKU ZNALEŹLI SIĘ POLITYCY LEWICY ODPOWIEDZIALNI ZA POLITYKĘ MIGRACYJNĄ - Jałtuszewski. -- NEONAZIŚCI TO NIE TYLKO PROBLEM WOJSKA, SŁUŻBY ZANOTOWAŁY 1500 PRZYPADKÓW ANTYSEMITYZMU, TO 25 RAZY WIĘCEJ NIŻ W POLSCE - Jałtuszewski. -- JAŁTUSZEWSKI O MARSZU PAMIĘCI RUDOLFA HESSA - Jałtuszewski. -- TAGESZEITUNG KRYTYCZNIE O MARSZ NIEPODLEGŁOŚCI W POLSCE - w materiale.

Źródło: 300polityka.pl

STAN GRY: Zaremba do TVP: Nie macie poczucia własnej śmieszności?, Nizinkiewicz: Ws KNF Morawiecki działa jak Tusk, Wielowieyska o polityce wokół KNF: Ta grupa grała przeciwko Morawieckiemu

Dodano: 14.11.2018 10:37 | 19 odsłon | 0 komentarzy


-- EWA MILEWICZ O KSIĄŻCE O JACKU KURONIU:“- Książka napisana przez Annę Bikont i Helenę Łuczywo bardzo dobrze pokazuje, jakim człowiekiem był Jacek Kuroń. To książka pisana bez znieczulenia. One piszą o Jacku rzeczy, o których nawet jeśli bym wiedziała, to bałabym się o nich napisać - mówi Ewa Milewicz, działaczka opozycji w PRL”. http://wyborcza.pl/10,82983,24164826,ewa-milewicz-wspomina-jacka-kuronia-czesto-byl-nie-do-zniesienia.html

-- CZY NIE MACIE POCZUCIA ŚMIESZNOŚCI? - PIOTR ZAREMBA DO DZIENNIKARZY WIADOMOŚCI TVP: “Wiadomości TVP wprawdzie powiadomiły jednym zdaniem, ustami Krzysztofa Ziemca, o dymisji szefa KFN na początku, ale uznały, że jest to piąta co do ważności wiadomość tego dnia. Została ona podana zresztą tak, że jako główny winny został przedstawiony Leszek Czarnecki, czyli w tej konkretnej historii przedmiot korupcyjnej propozycji. Powiadomiono nas za to, że Marek Chrzanowski odszedł szlachetnie dla dobra Polski.  P. S. Nie jest to obrona Czarneckiego, myślę, że zobaczyliśmy w sumie jakiś wycinek wojny potworów pod dywanem. Ale nagrane słowa szefa KFN, nawet bez tej mitycznej sumy, to jeden wielki SKANDAL! Już samo spotkanie było skandalem. Ale ważniejsze są dla telewizji państwowej rutynowe informacje o zbrojeniowych rozmowach z USA, a wieści z komisji badającej wyłudzenia VAT mają oczywiście wywołać wrażenie, że afery to tylko czasy PO. Ja już się nie chcę wdawać w rozmowę, czy taka ordynarna propaganda jest skuteczna. Może i jest. Ale ludzie, czy wy nie macie naprawdę poczucia własnej śmieszności? Jaki wy zawód wykonujecie?”

-- SCHETYNA O SPRAWIE KNF I SEJMIKU DOLNOŚLĄSKIM, DWORCZYK O TYM, ŻE NIE MA KONIECZNOŚCI SPOTKANIA PMM Z KNF, TK KWESTIONUJE ZNIESIENIE 30-KROTNOŚCI - 300LIVE:

-- TAŚMY ZMIOTŁY SZEFA KNF - jedynka RZ.

-- AFERA W KNF TRZĘSIE POLITYKĄ - jedynka GW.

-- ZATOPIONY/ OSACZONY- jedynka PB.

-- MORAWIECKI NAUCZYŁ SIĘ OD TUSKA JAK REAGOWAĆ W SYTUACJI KRYZYSOWEJ - JACEK NIZINKIEWICZ w RZ: “Premier Mateusz Morawiecki nauczył się od poprzedników: Donalda Tuska i Leszka Millera, jak reagować w sytuacji kryzysowej. (...) Reakcja rządu na sytuację kryzysową bardzo przypomina działania Donalda Tuska jako premiera RP. Były premier również w sytuacjach awaryjnych chciał natychmiastowych wyjaśnień. (...) Mateusz Morawiecki wie, że od reakcji na sytuację kryzysową zależy jego być albo nie być, dlatego działa jak Tusk”.

-- MORAWIECKI MUSI PRZEJĄĆ KONTROLĘ NAD KNF - ANDRZEJ STEC w RZ: “Premier Morawiecki, któremu teoretycznie podlega ten urząd (w praktyce większe wpływy ma w nim szef NBP), musi bez zwłoki przejąć nad nim kontrolę. Wszak nie chodzi już tylko o rynek kapitałowy, lecz szerzej – finansowy: banki, ubezpieczycieli, OFE, TFI... W rewelacjach „GW” jest wszystko: poważne oskarżenia jednego z największych w Polsce biznesmenów i mocne dowody: nagrania audio, wideo, stenogram czy zawiadomienie o przestępstwie. Tu trudno o jakąkolwiek interpretację zdarzeń”.

-- PREMIER CHCE PRZEJĄĆ KNF (Kublik, Kondzińska, Czuchnowski) w GW: “W kancelarii premiera spekulują, że Antczak może zostać teraz nowym szefem KNF. Całą sprawę chcą uciąć szybko. I widzą ją w dwóch aspektach. – Pierwszy to taki, że trudno będzie udowodnić, iż ktoś komuś obiecywał 40 mln zł. Taka propozycja wprost nie pada, ktoś coś napisał na kartce [tak twierdzi Czarnecki], ale nie wiadomo co – podkreśla jeden z ważnych polityków obozu rządzącego. Jego zdaniem na bohaterów wychodzą Sokal i wiceminister finansów Piotr Nowak, bo – jak mówi – „banki, które mają kłopoty, nacjonalizuje się, żeby nie wywrócił się cały system bankowy kraju”

-- PIOTR SKWIECIŃSKI O TYM, ŻE PIS MUSI BEZLITOŚNIE ELIMINOWAĆ ZE SWOICH SZEREGÓW UDOWODNIONĄ KORUPCJĘ: “Dlatego dla partii rządzącej nie ma obecnie kwestii ważniejszej niż doprowadzenie do tego, by rozstrzygnięcie tej sprawy potwierdziło dotychczasowy obraz ugrupowania jako tego, które – w odróżnieniu od innych – potrafi bezlitośnie eliminować ze swoich szeregów nie tylko udowodnioną korupcję, ale również praktyki i klimaty, mogące się z nią kojarzyć”.

-- LUDZIE, KTÓRYMI NIE NALEŻY ROZMAWIAĆ, BO DOPUSZCZENI ZBYT BLISKO WYCIĄGAJĄ NÓŻ, CHOĆBY MIKROFONOWY - JACEK KARNOWSKI: “To nie jest więc afera rządu. To być może afera szefa KNF (tego nie wiemy), a na pewno afera biznesu z rdzenia III RP, biznesu z postkomunistycznymi korzeniami, któremu w nowych warunkach zaczęło brakować tlenu. Myślę, że takich zagrań będzie więcej. W nowych dla tego świata warunkach walka klasowa zaostrza się z każdym rokiem, rezerwy się wyczerpują, a wybory blisko. Można spodziewać się każdego chwytu i każdej sztuczki. Bo skoro ktoś nagrywa i to ujawnia, to przecież wychodzi z roli, dekonspiruje się. Pamiętaj o tym, Dobra Zmiano, i pilnuj się bardziej niż kiedykolwiek. Są ludzie, z którymi nigdy nie należy rozmawiać, którzy dopuszczeni zbyt blisko, zawsze wyciągną nóż. Choćby mikrofonowy”.

-- EWA SIEDLECKA PISZE O KONIECZNOŚCI POWOŁANIA KOMISJI ŚLEDCZEJ: “Tyle że to nie załatwia sprawy. Jak w sprawie Rywina pozostaje kwestia, czy działał w imieniu „grupy trzymającej władzę”. Bo historia z bankiem Czarneckiego dzieje się w atmosferze głoszenia przez partię rządzącą postulatów „repolonizacji” banków, która de facto polega na przejmowaniu ich przez banki, nad którymi kontrolę ma skarb państwa. Zarysowany przy okazji Getin Noble Banku scenariusz wygląda tak, że z pomocą KNF zablokuje się decyzje restrukturyzacyjne i inne naprawcze, doprowadzając bank na skraj bankructwa – i wykupi za symboliczną kwotę”.

-- WITOLD GADOMSKI w GW O POLITYCZNYM PARASOLU: “Politycy partii rządzącej oczywiście zaprzeczają, by mieli jakiekolwiek związki z Chrzanowskim, ale nie chce się wierzyć, by „rodzinny interes” przewodniczącego KNF – instytucji szczególnie chronionej przez CBA – kwitł bez politycznego parasola”.

-- FRAKCJE W PIS WALCZĄ O WŁADZĘ - DOMINIKA WIELOWIEYSKA w GW: “Formalnie szef KNF Marek Chrzanowski podlega premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, ale został powołany za czasów premier Beaty Szydło. Przy czym pani premier nie miała żadnego realnego wpływu na to, kogo powołuje. Chrzanowski to człowiek prezesa NBP Adama Glapińskiego, który jest teraz w PiS w sojuszu z ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobrą. We frakcji Ziobry jest też wpływowy senator i współtwórca SKOK-ów Grzegorz Bierecki. Ta grupa gra przeciwko Morawieckiemu. (...) Morawiecki więc formalnie odpowiada za KNF, a tak naprawdę ma niewielki wpływ na to, co tam się dzieje. Być może ujawniona przez „Wyborczą” afera sprawi, że będzie mógł zagrać przeciwko Ziobrze i Glapińskiemu i wstawić tam swojego człowieka.

-- CZARNECKI UTOPIŁ SZEFA KNF, CZY SAM OCALEJE? - BARTEK GODUSŁAWSKI w DGP: “Przewodniczący KNF złożył dymisję po oskarżeniach o korupcyjną propozycję dla miliardera Leszka Czarneckiego. Wszystko tuż po kontroli, która stwierdziła łamanie przez jego bank prawa przy sprzedaży obligacji GetBacku. (...) W KNF toczą się postępowania i kontrole w czterech TFI w związku z ich współpracą z GetBackiem: Altusie, Trigonie, Saturnie i Noble Funds. Do tego w ubiegłym tygodniu Polski Dom Maklerski stracił licencję i dostał 2,5 mln zł kary za nieprawidłowości przy sprzedaży obligacji wrocławskiego windykatora. We wrześniu zakończyła się też inspekcja związana z dystrybucją papierów GetBacku przez Idea Bank”.

-- DGP O NIETRAFIONYCH INWESTYCJACH CZARNECKIEGO: “Gdy Czarnecki gościł w marcu u Chrzanowskiego, nie było jeszcze wiadomo o problemach innej instytucji biznesmena – Idea Banku. Był on zaangażowany na dużą skalę w oferowanie obligacji broniącej się przed bankructwem firmy windykacyjnej GetBack. Problemy związane z GetBackiem dały się odczuć już w wynikach Idei za II kwartał – 46 mln zł to wartość odpisu na niezapłacone zobowiązania funduszu, którego właścicielem jest windykator, 16 mln zł to rezerwa na „roszczenia klientów w związku z udziałem w procesie oferowania obligacji GetBack”. Strata w II kwartale (wyników za kolejne trzy miesiące banki Czarneckiego jeszcze nie publikowały) przekroczyła jednak 400 mln zł. Bank zrobił bowiem również rezerwy na produkty bancassurance, inwestycje w spółki zależne i na utratę wartości należności faktoringowych”.

-- OSTATNIE WYBORY POKAZUJĄ, ŻE POLACY NIE CHCĄ UPOLITYCZNIENIA SAMORZĄDÓW - UWAŻA DR WALDEMAR PARUCH W ROZMOWIE Z JACKIEM NIZINKIEWICZEM w RZ: “Porażka w miastach może być dla PiS problemem o tyle, o ile niezdobycie władzy w miasteczkach będzie miało wpływ na zachowanie się w wyborach parlamentarnych. Sondaże pokazują, że takiego przełożenia raczej nie będzie. Polacy bardzo dobrze rozróżniają samorządowców od polityków. Ostatnie wybory pokazały, że nie chcą prostego upolitycznienia miast, czyli ich upartyjnienia”.

-- PARUCH MÓWI O STRUKTURZE ELEKTORATU: “Wybory europejskie nie mają zasadniczego znaczenia dla kształtu polskiej sceny politycznej. Około 20 proc. wyborców to twardy elektorat PiS, głównie za sprawą prezesa Kaczyńskiego. 20 proc. to przeciwnicy PiS. 60 proc. głosuje z powodów sytuacyjnych, kontekstowych i innych czynników ważnych w danym czasie. Rozumowaniem politycznym kieruje się co czwarty wyborca. Pozostałe 75 proc. nie myśli kategoriami lewica–prawica”.

-- TRÓJMIEJSKA GW O PRÓBACH TWORZENIA KOALICJI NA POMORZU I TWIERDZENIACH MARSZAŁKA STRUKA O KORUPCJI POLITYCZNEJ: “Dariusz Męczykowski z PSL stara się wyciągać radnych sejmiku z Koalicji Obywatelskiej, aby utworzyć koalicję z PiS, która miałaby przejąć władzę na Pomorzu. W negocjacjach miały padać obietnice posad w spółkach skarbu państwa. Zdaniem marszałka Mieczysława Struka (PO) takie działania noszą znamiona korupcji. Struk zwraca się więc do organów ścigania o objęcie radnych sejmiku tarczą antykorupcyjną”.

-- SZCZECIŃSKA GW O WAHANIU STANISŁAWA WZIĄTKA Z SLD WS KOALICJI W SEJMIKU ZACHODNIOPOMORSKIM: “Teoretycznie SLD jest naturalnym sojusznikiem KO i PSL. Przewodniczący Włodzimierz Czarzasty zapowiedział, że Sojusz nie będzie wchodził w koalicje z PiS, a osoby, które się temu nie podporządkują, wylecą z partii. Jednak Stanisław Wziątek takiej niechęci do PiS nie okazuje. – Rozmawiam z jedną i z drugą stroną [z PiS i z PO – red.]. Moja decyzja o współpracy będzie zależeć od uzgodnień programowych – mówi „Wyborczej”.

-- PODRÓŻNIK DOBA DEKLARUJE, ŻE GO NIE BĘDZIE NA SESJI SEJMIKU BO JEST PRZEDE WSZYSTKIM PODRÓŻNIKIEM…: “Aleksander Doba powiedział „Wyborczej”, że teoretycznie wojewódzka koalicja Bezpartyjnych z PiS jest możliwa, ale dla niego byłaby szokiem. – Teraz obserwuję, co się dzieje, od komentarzy się wstrzymuję – mówi. – Na inauguracyjnej sesji mnie nie będzie. Jestem przede wszystkim podróżnikiem i będę poza krajem”.

-- TOMASZ BIELECKI W POLITYCE O TYM, ŻE RADA WRÓCI DO TEMATU POLSKI POMIMO BREXITU: “W każdym razie temat polskiej praworządności wróci już na kolejnym, czyli grudniowym posiedzeniu Rady UE ds. Ogólnych. Polskie władze (w tym niektórzy pisowscy spece od Unii) od 2016 r. karmiły siebie i media przewidywaniami, że Unię tak pochłoną inne problemy, a zwłaszcza brexit, że odpuści temat państwa prawa. Czas skwitować tę prognostyczną klapę – choć brexitowe negocjacje są coraz gorętsze, to UE nie zostawia kwestii praworządności w Polsce”.

-- MODERNIZACJA ARMII ZAMIECIONA POD DYWAN - MACIEJ MIŁOSZ w DGP: “Oczywiście pewnym wytłumaczeniem takiego stanu rzeczy jest to, że podpisany już zakup patriotów i negocjowany właśnie zakup ich kolejnej transzy wydrenuje budżet MON na nowy sprzęt. Jeśli to główna przyczyna, to jasne i roztropne rozwiązanie jest tylko jedno: trzeba zwiększyć i zracjonalizować wydatki na obronność. Znacznie gorszym wytłumaczeniem braku uwagi dla tej kwestii byłoby to, że rządzący modernizacji wojska zwyczajnie nie traktują jako kluczowej. Niezależnie od tego, które tłumaczenie jest prawdziwe – ten stan rzeczy trzeba pilnie zmienić”.

-- WRACAJĄ ROZMOWY SROCZYŃSKIEGO - FRAGMENT ROZMOWY Z DR HANNĄ SZYMBORSKĄ - ABDYKACJA PAŃSTWA: “Pierwszy powód to abdykacja państwa. Polityka przemysłowa stała się zależna wyłącznie od rynków, a państwa się wycofały ze wspierania określonych sektorów gospodarki, na przykład tych, które stwarzają bardziej wartościowe i stabilne miejsca pracy. Po drugie przetrącono kark związkom zawodowym, uzwiązkowienie jest coraz niższe, czyli siła pracowników w sporze z kapitałem osłabła. Po trzecie uznano, że stagnacja płac klasy średniej to efekt globalizacji i robotyzacji, zjawisko obiektywne, z którym nie da się walczyć. Tak naprawdę podstawowym problemem jest sposób myślenia. Polityczny mainstream w większości państw Zachodu uważa, że jedynym narzędziem wpływu rządów na gospodarkę jest polityka monetarna. Można podnosić lub obniżać stopy procentowe - w zależności od koniunktury - i patrzyć, co się dzieje”.

-- DR SZYMBORSKA MÓWI SROCZYŃSKIEMU O PARADOKSIE, ŻE FIRMY MOTORYZACYJNE INWESTUJĄ W INSTRUMENTY FINANSOWE ZAMIAST PRODUKOWAĆ SAMOCHODY: “To było największe zaskoczenie dla autorów tej polityki. Okazało się, że firmy wcale nie wydają pieniędzy, tylko je gromadzą. A potem z powrotem wkładają do banków jako własne inwestycje finansowe. Dochodzi do absurdów. Koncern motoryzacyjny woli przeznaczyć miliardy dolarów na kupno krótkoterminowych instrumentów finansowych, niż zbudować nową fabrykę i trzymać się swojej podstawowej działalności, czyli produkować auta. (...) Firmy zachowują się racjonalnie ze swojego punktu widzenia. Prezesi są pod gigantycznym naciskiem akcjonariuszy i nie opłaca im się inwestować w długoterminowe projekty, które zapewniałyby bardziej stabilne miejsca pracy i wyższe płace pracownikom”.

-- BARTOSZ MARCZUK W ZARZĄDZIE PFR: “Od 19 listopada będzie wiceprezesem odpowiedzialnym za wdrożenie programu Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK)”.

-- URODZINY:Stanisław Karczewski, Marek Ostrowski, Michał Strąk.

Źródło: 300polityka.pl

OBRAZ DNIA: Fakty: Premier stawia służby specjalne na nogi, KKZ: Struzik ma być marszałkiem pół roku, potem ma startować do PE, TVP: Dolny Śl. był uznawany za bastion PO

Dodano: 13.11.2018 20:44 | 17 odsłon | 0 komentarzy


-- LIVEBLOG 300POLITYKI:

Bielan: Postawa Chrzanowskiego jest niedobra i dobrze się stało, że podał się do dymisji

Dworczyk: Postulowanie powołania komisji śledczej na tym etapie jest absolutnie niepoważne

Dworczyk: Spotkanie PMM z Chrzanowskim zostało odwołane

Dworczyk: Rozpoczyna się odprawa, którą zarządził PMM. Spotyka się z szefami służb i ministrem sprawiedliwości

Dera: Widziałem jak Tusk wchodził na trybunę i sobie stanął, tam gdzie stanął. Na trybunie tam gdzie staliśmy, nie było nazwisk gdzie, kto ma stanąć

Dera o KNF: Na pewno bym się nie spotykał w cztery oczy z osobą, która występuje w materiałach jako właściciel tych podmiotów gospodarczych, które doprowadziły do poważnej afery

Dworczyk o koalicji z Bezpartyjnymi Samorządowcami: To porozumienie jest nie tylko szansą na rozwój Dolnego Śląska, ale również dowodem na to, że w Polsce ponad podziałami politycznymi można rozmawiać o tym, co jest dobre dla regionu

Ziobro o KNF: Postępowanie będzie prowadzone bardzo intensywnie, z determinacją. Nie będziemy patrzeć na legitymacje partyjne, na wpływy, pozycje bądź wielkie pieniądze osób zainteresowanych przedmiotem śledztw

Dworczyk: Decyzja ws. spotkania PMM z Chrzanowskim wieczorem. Dymisja, dbając o wiarygodność i powagę urzędu, była jedynym sensownym wyjściem

***** WYDARZENIA POLSATU -- SZEF KNF ODCHODZI ZE STANOWISKA. -- POTĘŻNA POLITYCZNA BURZA. -- SZEF KNF JEST TERAZ W DRODZE Z SINGAPURU - Dariusz Ociepa: Jeszcze rano mówił, że rezygnacji nie rozważa. Ale o 15 wszytko się zmieniło. -- PREMIER PRZYJĄŁ DYMISJĘ - Ociepa dalej: I - jak wynika z naszych informacji - odwołał planowanie na jutro spotkanie z Chrzanowskim. -- GDYBY CHRZANOWSKI NIE ZŁOŻYŁ REZYGNACJI, RZĄDZĄCY MIELIBY PROBLEM ABY GO ODWOŁAĆ - Ociepa. -- PLATFORMA CHCE POWOŁANIA KOMISJI ŚLEDCZEJ. -- PIS BIERZE SIÓDMY SEJMIK - bez materiału. -- AGNIESZKA MILCZARZ O KONSEKWENCJACH PO 11 LISTOPADA I POSZUKIWANIU SPRAWCÓW. ***** FAKTY TVN -- PREMIER STAWIA SŁUŻBY NA NOGI - Justyna Pochanke: Premier stawia służby specjalne na nogi, szef Komisji Nadzoru Finansowego podaje się do dymisji. Wszystko po artykule w "Gazecie Wyborczej" o tym, jak szef KNF Marek Chrzanowski wezwał do siebie jednego z najbogatszych Polaków - właściciela Getin Noble Banku Leszka Czarneckiego - i złożył mu ofertę. Dokładnie wiadomo, jak brzmiała, bo biznesmen rozmowę nagrał. -- Fragment wideo o szumidłach. -- PROPOZYCJĘ TRUDNO TRAKTOWAĆ JAKO WYRAŹNĄ SUGESTIĘ, ŻE KNF ŁASKAWIEJ SPOJRZY JEŚLI BANK ZATRUDNI POLECONEGO PRZEZ SZEFA KNF PRAWNIKA, ZA KROCIE - Krzysztof Skórzyński. -- W TEJ ROZMOWIE PADAJĄ INFORMACJE O INNEGO RODZAJU PRZESTĘPSTWACH - Roman Giertych. -- WYRAŹNIE ZACZYNA SUGEROWAĆ WYNAGRODZENIE POLECONEGO PRAWNIKA - Skórzyński. -- PRAWNIK: To jest zażyłość prywatna, nie mam zamiaru niczego ukrywać, bo nie mam nic do ukrycia. -- W MATERIALE O KARTCE Z 1%. -- NIE JEST DLA NAS PRZYPADKOWY MOMENT, BO W INNYCH MEDIACH MAMY DONIESIENIA O PROBLEMACH IDEA BANKU - rzecznik KNF. -- RZECZNIK KNF MÓWIŁ TO KIEDY SZEF KNF JESZCZE SIĘ BRONIŁ, KILKA GODZIN PÓŹNIEJ PODAŁ SIĘ DO DYMISJI PO TYM JAK ZOSTAŁ WEZWANY DO PREMIERA - Skórzyński. -- TO SĄ SPRAWY I RZECZY PRZEZ JAKIE UPADAJĄ RZĄDY, POWINNA ZOSTAĆ POWOŁANA KOMISJA ŚLEDCZA - Schetyna. -- PiS zdobywa Dolny Śląsk, Koalicja Obywatelska walczy o Mazowsze. Trwają gorące rozmowy w sejmikach i gorączkowe poszukiwania koalicjanta. Języczkiem u wagi są Bezpartyjni Samorządowcy i tanio skóry nie sprzedają. -- BS NIE MIELI WĄTPLIWOŚCI - KKZ: Bezpartyjni Samorządowcy nie mieli wątpliwości. Rząd zaoferował im obniżenie podatku miedziowego o 15 procent. Całe województwo, a zwłaszcza Lubin, z którego pochodzi lich lider, ma zyskać dzięki temu ponad 400 milionów złotych. -- ROBERT RACZYŃSKI: Można się przełamać do PiS w interesie Dolnego Śląska. Przełamanie było tym bardziej możliwe, że Samorządowcy dostaną funkcję marszałka sejmiku i dwa miejsca w zarządzie, w którym całkowita liczba miejsc wynosi pięć. -- W Polsce ponad podziałami politycznymi można rozmawiać - Dworczyk. -- PIS NIE UKRYWA EUFORII - KKZ: PiS nie ukrywa euforii, bo może pokazać, że jednak ma zdolność koalicyjną, ale nawet sami samorządowcy nie mają złudzeń, że nie chodzi tu o ideały, a o stanowiska i pieniądze. -- CEZARY PRZYBYLSKI: Wiele zadań bez współpracy z rządem będzie bardzo trudno realizować. -- Przy takich prezentach od rządu Koalicja Obywatelska nie miała szans. Jeszcze we wtorek rano Grzegorz Schetyna rozmawiał z liderami Bezpartyjnych Samorządowców, ale usłyszał, że rozmowy są zawieszone - KKZ. -- GRZEGORZ SCHETYNA: Wymierna cena, konkretne kwoty, konkretne sumy i w związku z tym porozumienie. To, co robi PiS, to jest polityczna korupcja. Korumpowani są samorządowcy. -- Już dzień po wyborach emisariusze rządu pojechali do Wrocławia z pytaniem - co mogą zrobić dla Bezpartyjnych Samorządowców, bo to od nich zależało, kto będzie rządził w województwie dolnośląskim. We wtorek wybrali, po ponad 3 tygodniach - KKZ. -- Decyzja samorządowców oznacza, że PiS może sobie dopisać siódme województwo do listy tych, w których będzie rządziło. Losy kolejnej koalicji ważą się na Śląsku. Tam bardzo prawdopodobna jest współpraca Koalicji Obywatelskiej z SLD i PSL. Ale wystarczy, że radny z PSL przejdzie na stronę PiS i koalicja będzie inna. A PiS kusi w całej Polsce - KKZ. -- ADAM LIPIŃSKI: Chciałbym zaapelować do kierownictwa PSL-u, żeby nie blokowało możliwości wchodzenia polityków PSL-u do tego typu porozumień. -- KLUCZOWE DLA KO I PIS JEST MAZOWSZE - KKZ: Kluczowe dla PiS-u i Koalicji Obywatelskiej jest województwo mazowieckie, a tam wszystko zależy od PSL-u. A konkretnie od samego Adama Struzika, który w koalicji z Platformą rządzi Mazowszem od 17 lat. -- Platforma nie ma wyjścia. Zgodziła się, by Adam Struzik nadal był marszałkiem, choć ludowcy stracili połowę z dotychczasowych mandatów - KKZ. -- MARCIN KIERWIŃSKI: Przy negocjacjach są różnego rodzaju sprawy sporne, które musimy sobie wyjaśnić.... -- KKZ: Jakie? -- KIERWIŃSKI: Są to na przykład sprawy dotyczące zarządu i sprawy dotyczące prezydium sejmiku. -- PiS jeszcze nie przekreśla możliwości przeciągnięcia na swoją stronę części radnych. Jak opowiada opozycja - różnymi metodami. Katarzyna Lubnauer przytoczyła sytuację, w której jednemu z radnych z ramienia Nowoczesnej zaproponowano posadę w spółce energetycznej w zamian za przejście z jednego bloku politycznego do drugiego. Wszystko będzie jasne w poniedziałek, na pierwszej sesji sejmiku. Adam Struzik ma być marszałkiem, ale tylko pół roku. Potem ma startować do Parlamentu Europejskiego z wspólnej listy opozycji - KKZ. ***** WIADOMOŚCI TVP -- PIS BĘDZIE Z BEZPARTYJNYMI SAMORZĄDOWCAMI WSPÓLNIE RZĄDZIŁO NA DOLNYM ŚLĄSKU - zapowiedź: Koalicję w sejmiku udało się zawiązać po kilkunastu dniach negocjacji. To pierwsze takie porozumienie zawarte przez PiS po wyborach samorządowych. -- JESZCZE DO NIEDAWNA TO DOLNY ŚLĄSK, OBOK TRÓJMIASTA, BYŁ UWAŻANY ZA POLITYCZNY BASTION PLATFORMY OBYWATELSKIEJ - Dominik Cierpioł: W przypadku Dolnego Śląska właśnie się to zmienia. -- WSPÓŁPRACY Z KOALICJĄ NIE WYKLUCZAJĄ TEŻ SAMORZĄDOWCY PSL-U - Cierpioł. -- DOLNY ŚLĄSK TO 7 WOJEWÓDZTWO, W KTÓRYM BĘDZIE RZĄDZIŁO PIS - Cierpioł. -- MINISTER OBRONY NARODOWEJ Z WIZYTĄ W WASZYNGTONIE, GDZIE POLSKA ZABIEGA O POWSTANIE TZW. FORT TRUMP - zapowiedź. -- RESORT FINANSÓW NIE WYKAZYWAŁ WIĘKSZEGO ZAINTERESOWANIA PROBLEMEM WYŁUDZEŃ VAT NA RYNKU ELEKTRONIKI. Kolejne przesłuchanie przed komisją śledczą ds. VATu - zapowiedź. -- DYMISJA PRZEWODNICZĄCEGO KNF - zapowiedź: Rezygnację Marka Chrzanowskiego przyjął premier, który czeka na wyjaśnienia w związku z doniesieniami “GW” dot. próby korupcji. -- SPRAWA BĘDZIE WYJAŚNIANA. PREMIER POWIADOMIŁ O SPRAWIE SŁUŻBY, A MINISTER ZIOBRO NAKAZAŁ WSZCZĄĆ ŚLEDZTWO - Damian Diaz. -- MIMO TEGO PO DOMAGA SIĘ POWOŁANIA KOMISJI ŚLEDCZEJ - Diaz: Politycy ZP uważają, że takiej potrzeby nie ma, bo instytucje państwa zadziałały. -- PREZES SN, KIERUJĄCY IZBĄ DYSCYPLINARNĄ, POWOŁAŁ 11 NOWYCH PREZESÓW SĄDÓW DYSCYPLINARNYCH PRZY SĄDACH APELACYJNYCH - zapowiedź: Resort sprawiedliwości podkreśla, że nic teraz nie będzie już zamiatane pod dywan. -- CHĘĆ DIALOGU DEKLARUJĄ OBIE STRONY: KOMISJA EUROPEJSKA I POLSKI RZĄD - Konrad Wąż. -- PRZED WYBORAMI SAMORZĄDOWYMI POLEXITEM STRASZYŁ SCHETYNA, KTÓRY SAM JESZCZE NIEDAWNO PROPONOWAŁ REFERENDUM NA WZÓR BRYTYJSKI - Wąż -- W PRZEDEDNIU ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI NARRACJĄ OPOZYCJI POSŁUŻYŁ SIĘ DONALD TUSK - Wąż. -- WYJŚCIE POLSKI Z UE NIE WCHODZI W GRĘ - ZAPEWNIAJĄ PREZYDENT, PREMIER I LIDER PIS-U - Wąż.

Źródło: 300polityka.pl

STAN GRY: Na taśmie GW szef KNF o swojej złej relacji z PMM, Wielowieyska o Kosiniaku na premiera i wcześniejszych wyborach, Sawczuk: PiS przechytrzył nacjonalistów, Stankiewicz i Majmurek: To PiS w pułapce

Dodano: 13.11.2018 10:57 | 22 odsłon | 0 komentarzy


-- CORAZ BLIŻEJ DO BAZ US ARMY W POLSCE - JĘDRZEJ BIELECKI NA JEDYNCE RZ: “To jeszcze nie jest decyzja o rozmieszczeniu na stałe wojsk USA nad Wisłą, ale wspólny list ambasadorów to znaczący krok w tym kierunku”.

-- TUSK DEMONSTRUJE SOLIDARNOŚĆ Z SZEFEM PO - DOMINIKA WIELOWIEYSKA W GW: “Wniosek może być tylko jeden: Tusk demonstruje solidarność z szefem Platformy Obywatelskiej oraz oferuje pomoc w jednoczeniu opozycji. Słowa o jeźdźcu na białym koniu sugerują, że Tusk nie chce odbierać przywództwa Schetynie, nie wierzy też, że pojawi się polski Macron, który porwie tłumy, i nie widzi w tej roli Roberta Biedronia, który właśnie buduje własną formację”.

-- WIELOWIEYSKA O TYM, ŻE NAMASZCZENIE KOSINIAKA BYŁOBY POWTÓRKĄ ZE STRATEGII PIS, BO SCHETYNA JEST NIEPOPULARNY: “W mediach pojawiła się nieoficjalna informacja, że szef Rady Europejskiej prowadził rozmowy z polskimi politykami opozycyjnymi i kusił PSL wizją wspólnej koalicji, oferując liderowi ludowców Władysławowi Kosiniakowi-Kamyszowi rolę koalicyjnego kandydata na premiera. Tusk to zdementował. Niemniej koncepcja z Kosiniakiem-Kamyszem – o ile ktoś na nią wpadł – jest ewidentną powtórką ze strategii Jarosława Kaczyńskiego. Prezes PiS – podobnie jak przewodniczący PO Grzegorz Schetyna – plasuje się w ogonie rankingu popularnych polityków. Dlatego Kaczyński wystawił na pierwszy plan lubianych przez wyborców Andrzeja Dudę i Beatę Szydło. Z polityków opozycji taką rolę mógłby grać właśnie Kosiniak-Kamysz”.

-- WIELOWIEYSKA O POKUSIE POŁĄCZENIA WYBORÓW PARLAMENTARNYCH Z EUROPEJSKIMI: “Bielan zwraca na to uwagę i sugeruje, że w obozie rządzącym trwa burza mózgów, jak temu wyzwaniu podołać. Sądzę, że jednym z rozwiązań może być przyspieszenie wyborów parlamentarnych i urządzenie ich razem z wyborami europejskimi na wiosnę. Wtedy wyborcy PiS, także na wsi, pójdą masowo głosować, a partia Kaczyńskiego zapewni sobie dobrą pozycję także w Parlamencie Europejskim. Prezes PiS może liczyć na to, że do wiosny opozycja jeszcze się ze sobą nie poukłada, a Robert Biedroń nie zdąży zbudować niczego trwałego”.

-- BIELAN O KNF:Jeśli fakty są takie, jak przedstawia gazeta, to będą oznaczały konieczność wyciągania konsekwencji - 300LIVE:

-- JEDYNKOWY TEKST GW: 40 MLN I NIE BĘDZIE KŁOPOTÓW - Wojciech Czucnowski i Agnieszka Kublik: “Ni stąd, ni zowąd pyta bankiera, „czy nie widzi jakiejś potrzeby zwiększenia swoich zasobów, jeżeli chodzi o prawników”: – Wie pan, mogę panu kogoś polecić. Wydaje mi się, że to byłoby z korzyścią i dla urzędu, i dla całej instytucji. Chrzanowski sugeruje, jakie ten prawnik powinien dostawać wynagrodzenie: – No nie wiem, jaki ma pan system wynagrodzenia w banku, ale wydaje mi się, że jeżeli by pan to powiązał z wynikiem banku, tak? No to by też w jakiś sposób gwarantowało, że ten prawnik będzie bardziej zaangażowany. W tym horyzoncie najbliższych kilku lat no to byłoby, tak jak pan uważa, tak? Może rozwiązanie, na którym bank mógłby, że tak powiem, się oprzeć, wsparłaby ta osoba państwa w tym procesie restrukturyzacji”.

-- WĄTEK ROZMOWY Z GLAPIŃSKIM: “Rozmowa zmierza do końca. Panowie umawiają się, że po przerwie przejdą na drugą stronę ulicy, gdzie mieści się Narodowy Bank Polski. Mają tam spotkanie z Adamem Glapińskim, prezesem NBP. Chrzanowski pokpiwa z urzędniczki, która kieruje gabinetem Glapińskiego: – Gdzieś tam we Wrocławiu ona reklamowała rajstopy, a teraz jest zastępcą dyrektora gabinetu”.

-- WĄTEK O TYM JAK SZEF KNF MÓWI O SWOJEJ TRUDNEJ RELACJI Z PREMIEREM: “Chrzanowski mówi, że Sokala „nie ceni za inteligencję”. I dodaje: – Widzę, że jest to próba zrobienia czegoś moimi rękami. Przedstawia swoją trudną sytuację: – Wie pan, ja jestem obiektem ataków, i wie pan, że moja relacja z premierem ostatnio, że tak powiem, nie jest najlepsza. W długim, dość mętnym wywodzie wyjaśnia, że w części rządu zarządzającej finansami „są dwa obozy”. On, Chrzanowski, jest w „obozie skupionym wokół NBP”. „Obóz drugi” to resort finansów, który chce ograniczyć kompetencje KNF”.

-- NACZELNY RZ KOMPLEMENTUJE TUSKA: “Tusk nie skompromitował się w Brukseli. Nabrał siły, pewności i politycznego znaczenia. Jest rozpoznawalny, wpływowy i przez sam fakt, że o dowolnej porze dnia i nocy może zadzwonić do każdego polityka na świecie, nie ma dziś po stronie opozycyjnej konkurenta. Jest na dodatek niekwestionowanym autorytetem w kręgach antypisowskich i w świetnej formie, co potwierdza w kolejnych swoich wystąpieniach. Jest więc kogo się bać. Czy jednak zdecyduje się na powrót do czynnej polityki w kraju?”

-- MORZE FLAG ZALAŁO POLSKĘ - tytuł w Fakcie.

-- POLITYCY, WCIĄŻ NIE DOROŚLIŚCIE DO JEDNOŚCI - tytuł w Fakcie.

-- ABW WYPRZEDZIŁA EKSTREMISTÓW - tytuł w RZ.

-- EGZAMIN ZE STULECIA ZDANY - MICHAŁ SZUŁDRZYŃSKI W RZ: “Przytłaczająca większość spośród ćwierci miliona osób, które przeszły ulicami stolicy w marszu z okazji Święta Niepodległości, to byli ludzie, którzy chcieli w radosny sposób zamanifestować przywiązanie do ojczyzny, do biało-czerwonej flagi. I zarówno tym wszystkim, którzy w pokojowy sposób manifestowali, jak i tym, którzy zapewnili im bezpieczeństwo, należą się – u progu nowego stulecia polskiej niepodległości – podziękowania i gratulacje”.

-- NIEBEZPIECZEŃSTWO ZAKŁÓCENIA BYŁO REALNE, SŁUŻBOM NALEŻĄ SIĘ SŁOWA UZNANIA, ŻE NIE POZWOLIŁY NA TO, ŻE ŚWIĘTO ZAMIENIŁO SIĘ W NEONAZISTOWSKIE DZIADY - DALEJ SZUŁDRZYŃSKI: “Nie niesiono transparentów głoszących zakazaną prawem ideologię. Służby zatrzymały ok. 100 neonazistów, którzy mogliby zakłócić obchody 11 listopada, a Straż Graniczna nie dopuściła, by do kraju wjechali osobnicy z listy 400 osób wytypowanych przez służby jako stanowiące zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa 11 listopada. Niebezpieczeństwo zakłócenia obchodów przez środowiska neonazistowskie było więc całkiem realne i służbom państwowym należą się wyrazy uznania za to, że nie pozwoliły, by wspólne święto zmieniło się w neonazistowskie dziady”.

-- ŚWIĘTOWANIE Z KIBICOWSKIM ENTOURAGE JEST DLA WIELU RODAKÓW POWAŻNYM PROBLEMEM - KONKLUZJA SZUŁDRZYŃSKIEGO W RZ: “Jakby co, przypominam rządzącym, że Święto Niepodległości wypada w przyszłym roku 11 listopada, więc zostało dokładnie 12 miesięcy na to, by zaproponować Polakom wspólne świętowanie pozbawione kibicowskiego entourage’u i towarzystwa ONR, które jest dla wielu rodaków poważnym problemem”.

-- ŁUKASZ PAWŁOWSKI Z KULTURY LIBERALNEJ PYTA O ONR: “Politycy PiS-u powtarzają, że faszystów i ONR-owców było na marszu 11 listopada raptem kilka procent. Dlaczego zatem ta niewielka grupa była współorganizatorem kulminacyjnego punktu obchodów najważniejszej od lat rocznicy?”

-- TOMASZ SAWCZUK W KL PISZE, ŻE PIS WYKIWAŁ NARODOWCÓW: “Policja podaje, że w marszu wzięło udział 250 tysięcy osób. Partia Jarosława Kaczyńskiego podstępem stanęła więc nie tylko na czele największego wydarzenia, jakie odbyło się w Polsce 11 listopada, ale na czele wydarzenia tak dużego, jakiego w innych okolicznościach nie potrafiłaby zorganizować. Oczywiście, odbyło się to w atmosferze organizacyjnego chaosu, politycznych przepychanek z narodowcami i braku jakiejkolwiek komunikacji z opozycją. Ale to nic nowego i mało kto zwróci na to uwagę. Przejmując marsz, PiS zyskało okazję, by spotkać się z częścią swoich wyborców”.

-- ŁUKASZ PAWŁOWSKI O PROBLEMIE PIS: ZGUBI RADYKALNYCH WYBORCÓW, A CENTROWYCH NIE PRZEKONA - pisze w Kulturze Liberalnej: “Im dłużej Prawo i Sprawiedliwość rządzi, tym bardziej musi się dostosowywać do zmieniających się nastrojów, lęków i nadziei społecznych. Donald Tusk potrafił przejść drogę od zwolennika podatku liniowego na poziomie 15 procent do – jak mówił w „Polityce” – „trochę socjaldemokraty”. PiS także zmieniało się na przestrzeni lat – choćby w polityce gospodarczej – ale możliwości adaptacyjne tej partii są znacznie mniejsze niż zapewniającego „ciepłą wodę w kranie” Tuska. Przejście w krótkim czasie od partii walczącej z Unią Europejską, konserwatywnej, tropiącej układy i „postkomunistów” oraz podgrzewającej teorie spiskowe wokół katastrofy smoleńskiej – do centrowej partii uśmiechniętych patriotów otwartych na UE może skończyć się podwójną klęską. PiS zgubi radykalnych wyborców, a centrowych nie przekona. Albo, jak to kiedyś zgrabnie ujął prezes Kaczyński: cnotę straci, a rubelka nie zarobi”.

-- TOMASZ SAWCZUK PISZE, ŻE NIE MAM MOWY O KOŃCU PIS, MIMO, ŻE MOŻE SIĘ WYDAWAĆ SŁABSZE NIŻ DOTĄD: “Nie ma obecnie mowy o „końcu PiS-u”. W tej chwili skończył się jedynie tryumfalistyczny i niezakłócony pochód partii po władzę i splendor, który musiał się skończyć, ponieważ od początku opierał się na nierealistycznych oczekiwaniach. PiS dryfuje i nie ma jak na razie wyraźnego pomysłu na to, jak dostosować się do nowych okoliczności, dlatego może się wydawać słabsze niż dotąd. Ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego w dalszym ciągu jest jednak najsilniejszym graczem na scenie politycznej, ma wiele narzędzi działania i pozostaje głównym kandydatem do zwycięstwa w przyszłorocznych wyborach parlamentarnych”.

-- MARCIN FIJOŁEK O CAŁKIEM UDANYM 11.11 I DEZORIENTACJI NARODOWCÓW: “Jeżeli bowiem wspomniane lusterka i incydent ze spaloną flagą UE były w zasadzie jedynymi nieprzyjemnościami w tak dużym zgromadzeniu, jakie przeszło ulicami Warszawy 11 listopada, to trzeba powiedzieć sobie jasno: ten zabieg aktualnie rządzących, wyglądający jeszcze kilka dni temu na mocno prowizoryczny, powiódł się. Rozkręcono i tak przecież dużą frekwencję marszu, ucywilizowano jego przebieg, zagospodarowano społeczne emocje i postawy tych, którzy 11 listopada chcieli się policzyć, zobaczyć, przeżyć taki wielki marsz. Nie dziwi zatem, że po stronie narodowców jest pewna dezorientacja i zapowiedzi, że trzeba będzie „walczyć z rządem o Marsz Niepodległości”.

-- TO BYŁ NOKAUT, ŹLI LUDZIE PRZEGRALI DO ZERA - MICHAŁ KARNOWSKI: “Przygotowano to klasycznie dla tej gromadki: Tusk podszczuwa (bolszewizm), Gronkiewicz-Waltz prowokuje zadymy (próba blokady Marszu Niepodległości), a Schetyna szykuje własne obchody. Nic z tego nie wypaliło. „Bolszewizm” Tuska pokazał, że traci on słuch społeczny, to naprawdę nie był wist budujący jego pozycję. Zablokować marszu, dzięki sprawnej kontrakcji prezydenta Dudy i premiera Morawieckiego nie udało się. Obchody platformerskie wypadły na tle oryginalnych tak blado, że chyba organizatorzy żałują, że tej ścieżki próbowali”.

-- SUTOWSKI: NARODOWCY ODGRYŹLI RĘKĘ, KTÓRĄ DUDA ICH GŁASKAŁ PO GŁOWIE: “11 listopada narodowcy byli Sprite, a rząd był pragnienie. Wygrali narodowcy. Przeprowadzili 11 listopada swój marsz jak co roku, tylko większy. Sąd potwierdził, że maszerować mają prawo. Morze polskich flag, szczerbców i falang jednak trochę mniej, skala ekscesów w normie, bluzgów i nienawiści mniej więcej tyle, ile można się było spodziewać. Ale co najważniejsze – po raz pierwszy narodowcy sprowadzili rząd do roli petenta organizatorów imprezy, prezydent Hannę Gronkiewicz-Waltz do nieskutecznej popsujzabawy, a lewicę tego dnia – przykre to jak jasna cholera – do nieistotnego marginesu”.

-- NAWET JEŚLI PIS NIE OGLĄDAŁ SIĘ ZA SIEBIE TO NIE MOŻE UDAWAĆ, ŻE NIC NIE WIDZIAŁ - ANDRZEJ STANKIEWICZ: “Niczego nie zmieni to, że w pewnym momencie służby bezpieczeństwa stworzyły kilkusetmetrowy bufor między marszem PiS, a pochodem narodowców. Nawet jeśli prezes, premier i prezydent nie oglądali się za siebie, to nie mogą udawać, że nic nie widzieli”.

-- NARODOWCY ZŁAPALI PIS W PUŁAPKĘ - DALEJ STANKIEWICZ: “Wszystko to pokazuje, że marginalne, acz głośne środowisko narodowe złapało PiS w pułapkę. Perypetie z zakazem Marszu Niepodległości doprowadziły do tego, że liderzy PiS postanowili usiąść do negocjacji z narodowcami w sprawie wspólnego pochodu. Pod presją czasu poszli — jak widać — na daleko idące ustępstwa. Inaczej marszu w ogóle mogłoby nie być, co groziło rozruchami narodowców, co byłoby katastrofą wizerunkową dla PiS”.

-- PAŃSTWO POD PRAWĄ ŚCIANĄ - A KONTO PAŃSTWA IDZIE WSZYSTKO, CO WIDZIELIŚMY - JAKUB MAJMUREK: “Nic nie zmienia tu fakt, że przedstawiciele rządu i prezydenta odgrodzili się od skrajnie prawicowej części tzw. Marszu Niepodległości kilometrowym kordonem. Nikt się nie nabierze na trik z dwoma marszami. Prezydent i rząd porozumieli się z narodowcami i uczynili z nich współgospodarzy państwowych uroczystości – na konto państwa i rządzącej nim pisowskiej elity idzie więc teraz wszystko to, co na marszu widzieliśmy”.

-- IDEOWA PUSTKA ZA ZASŁONĄ SZTANDARÓW - KATARZYNA KOLENDA-ZALESKA w GW: “Święto Niepodległości pokazało jednak coś więcej. To dla władzy powinna być okazja do zarysowania planu na przyszłość. Przeszłość i teraźniejszość są ważne, ale przyszłość jest najważniejsza. Te obchody zostały w tym sensie całkowicie zmarnowane, bo pokazały, że władza skoncentrowała się na pustych gestach – odsłanianiu pomników, marszach, na biciu rekordów w śpiewaniu hymnu. Co z tego wynika dla przyszłości? Absolutnie nic. (...) Bo to właśnie święto powinno być okazją do przedstawienia politycznej wizji przez rządzących naszym krajem. A święto niepodległości było obrazem pustki, którą miały przykryć biało-czerwone flagi w dużej liczbie”.

-- PIS STRACIŁ CENTRUM, DLATEGO POWALCZY O SKRAJNY ELEKTORAT - KRZYSZTOF PACEWICZ W GW: “Wzgardzone przez centrum i klasę średnią PiS będzie dążyć do maksymalnej polaryzacji politycznej, licząc na to, że uda mu się powiększyć stan posiadania o kilka procent elektoratu radykalnej prawicy. Właśnie tych dodatkowych kilku procent potrzebuje, by za rok co najmniej powtórzyć swój wynik z ostatnich wyborów parlamentarnych. A jeśli głosy lewicowych wyborców po raz kolejny podzielą się między kilka komitetów i zmarnują, to wystarczy, by Kaczyński utrzymał władzę”.

-- URODZINY: Adam Szejnfeld (kończy 60 lat), Daniel Adamski, Rafał Brzoska, Stanisław Wziątek, Andrzej Bratkowski.

Źródło: 300polityka.pl

STAN GRY: Tusk: Wszystko jest do odwrócenia. Chodzi o stosunkowo niewielki procent głosów, Zaremba: Kultura polityczna PiS jest na co dzień mało wolnościowa, Fijołek: Euro może dodać 4%

Dodano: 10.11.2018 13:49 | 29 odsłon | 0 komentarzy


-- DONALD TUSK W ŁODZI O WSPÓŁCZESNYCH BOLSZEWIKACH - 300LIVE: Tusk: Piłsudski i Wałęsa mieli trudniejszą sytuację. Jeśli oni mogli pokonać bolszewików, to dlaczego wy nie mielibyście dać radę pokonać współczesnych bolszewików?

-- LIBERALNA OPOZYCJA Z EURO JAKO BATEM NA PIS - Piotr Zaremba w PTT: “Są jednak rzeczy ważniejsze, programowe. Przykładowo, aby znaleźć bat na PiS, liberalna opozycja wróciła do żądania szybkiego marszu ku euro, które miałoby zastąpić złotówkę. Jest to wyraźnie konstrukcja polityczna, nawet ideologiczna. Ekonomiści nie ukrywają, że doraźnie euro raczej osłabiłoby polską gospodarkę, tak jak pozbawiło skutecznie osłony gospodarki krajów Europy południowej przed kryzysem”.

-- CZYM POLSKA MA BYĆ I CZY MA BYĆ - PYTA ZAREMBA: “Polityk PO Tomasz Siemoniak wyśmiał na Twitterze tytuł muzealnej wystawy „Krzycząc: Polska”. Wyśmiano to od razu, że jest literackim nieukiem, bo nie wie, że to cytat z Juliusza Słowackiego. A przecież o tyle miał trochę racji, że Słowacki przedrzeźniał egzaltowanych patriotów, niezdolnych do zadania sobie pytania: „Polska, ale jaka”. A zarazem… A zarazem napiszę przekornie, że są takie momenty, kiedy warto krzyczeć: Polska. Zresztą radbym spytać partię posła Siemoniaka, czym jest dla niej Polska, poza okazją, by po raz kolejny dołożyć rzadzącemu PiS-owi? Czym ma być w przyszłości? Czy ma być?” https://dziennikzachodni.pl/swieto-niepodleglosci-11-listopada-piotr-zaremba-pytania-podstawowe-na-stulecie-niepodleglosci/ar/13652744

-- W RZ PIOTR ZAREMBA O EURO - POLACY ODRZUCAJĄ EURO, POMIMO OGÓLNEJ PROEUROPEJSKOŚCI:“Nie od dziś Kawalec optuje za poglądem, iż nie tylko Polsce, ale choćby krajom Europy Południowej własna waluta by się przydała – jako narzędzie wpływania na własną gospodarkę i jej obrony. Co ciekawe, podobnego zdania zdają się być Polacy. Podejrzewani po wielekroć o sądy przypadkowe lub nieracjonalne, we wszystkich sondażach odrzucają szybkie przyjęcie euro. Pomimo swojej ogólnej proeuropejskości”.

-- O DORAŹNYCH NIEDOGODNOŚCIACH POKAŹNYCH GRUP SPOŁECZNYCH Z EURO - DALEJ ZAREMBA: “Mamy poczucie, a jeśli nie mamy, to mieć powinniśmy, że własna waluta to jeden z najtrwalszych gwarantów naszej suwerenności. Czy jest ona dla mnie wartością samoistną? Tak. Znam sposób rozumowania europejskich federalistów, także polskich, ale go nie podzielam. Czy suwerenność jest tym samym dla wszystkich Polaków? Chyba nie. Łatwość, z jaką środowiska bliższe dzisiejszej opozycji godzą się z rzekomo nieuchronnym procesem historycznym mnie nie dziwi. Choć przecież ceną są doraźne niedogodności pokaźnych grup społecznych”.

-- KULTURA POLITYCZNA PIS NA CO DZIEŃ JEST MAŁO WOLNOŚCIOWA - DALEJ ZAREMBA W RZ: “Kultura polityczna PiS jest na co dzień mało wolnościowa – można to ilustrować najróżniejszymi przykładami, od zamordyzmu wobec opozycji w organizowaniu prac parlamentu po stosunek administracji do rozmaitych obywatelskich inicjatyw niezwiązanych z władzą. To trochę zmienia ich projekt we własne przeciwieństwo. Tu moglibyśmy dojść do debaty, ile było tej wolności w naszej historii. Z jednej strony było jej na tyle dużo, aby polska sanacyjna półdyktatura nie zmieniła się w coś naprawdę groźnego. Na co dzień w tym państwie dało się żyć, obywatel miał wciąż sporo rozmaitych „luzów”, u większości sąsiadów i niesąsiadów było z tym gorzej”.

-- PROF. KAROL MODZELEWSKI O TYM, ŻE POGROBOWCY FASZYZMU SIĘGAJĄ PO NIESWOJĄ TRADYCJĘ - CYTOWANY PRZEZ WIĘŹ: “trzeba wreszcie odebrać to święto [11 listopada] organizacjom faszyzującym i faszystowskim. To aberracja, horrendalne kłamstwo, od którego każdemu historykowi powinny włosy na głowie stanąć dęba i osiwieć”. „Przypomnę, że dzień powrotu Piłsudskiego z Magdeburga był świętem sanacji, nie endecji. I w żadnym wypadku nie przedwojennego ONR, który został przez Piłsudskiego zdelegalizowany” – mówi Modzelewski. „Nie chcę zresztą nic ujmować międzywojennym endekom – było tam bardzo wielu przyzwoitych ludzi. Za to w ONR było ich bardzo niewielu, jeżeli w ogóle jacyś. Nie wolno tolerować tego, że polscy pogrobowcy faszyzmu sięgają po tradycję, z którą nie mają nic wspólnego” – dodaje”.

-- MODZELEWSKI O TYM, ŻE OPOZYCJA NIE MOŻE POPRZESTAĆ NA DEKLAMOWANIU O ZAGROŻONEJ DEMOKRACJI: “Według profesora, jeśli chcemy wyjść z sytuacji, w której znaleźliśmy się po dojściu PiS-u do władzy, „to nie możemy się ograniczać do deklamacji o zagrożonej demokracji, zrozumiałej tylko dla wielkomiejskich inteligentów”. „Jedyną szansą jest odbudowa kontaktu z tą częścią społeczeństwa, która głosuje na PiS, ponieważ czuje się odrzucona przez Trzecią Rzeczpospolitą” – podkreśla”. http://wiez.com.pl/2018/11/09/wiezcytuje-prof-modzelewski-o-11-listopada-trzeba-wreszcie-odebrac-to-swieto-organizacjom-faszystowskim/

-- JACEK KARNOWSKI O TYM, ŻE LIDERZY OPOZYCJI NIE PROTESTUJĄ JUŻ PRZECIW POMNIKOWI PREZYDENTA KACZYŃSKIEGO: “Zagończycy III RP też mają marzenia, ale na swoją miarę, czyli toksyczne. Marzą o zburzeniu pomnika. Ale to im się nie uda, w razie czego znajdą się obrońcy. Co innego jest istotne: ci najważniejsi właściwie już nie protestują przeciwko temu pomnikowi. Coś tam mruczą pod nosem, ale to już nie jest to, co dawniej, nie ma w tym żadnej siły. Oni także w swoich sercach uznali, że ten pomnik jest czymś naturalnym, że on wyrasta nie z czyjegoś widzimisię, ale z polskiej historii i z woli narodu. I także z wielkości Prezydenta”.

-- DMOWSKI Z PRZERAŻENIEM SPOGLĄDAŁBY NA DZISIEJSZĄ SAMOIZOLACJĘ - ADAM MICHNIK W GW: “Po drugie, często nie umiemy realistycznie analizować naszej sytuacji geopolitycznej. Myślę, że Dmowski z przerażeniem spoglądałby na samoizolację polskiego rządu w ramach Unii Europejskiej czy na bezsensowne konflikty z sąsiadami. Dmowski był realistą, intelektualnym i politycznym pragmatykiem. Choć często mylił się w swych diagnozach, to przecież w zasadniczej debacie o tym, „jak dbać o sprawę polską”, miał sporo racji. Miał rację w polemice z „galicyjską konserwą”, ale też z myślą konsekwentnie insurekcyjną, którym przeciwstawiał ideę polityki czynnej; takiej polityki, która każdego dnia i przy każdej okazji nakazuje troszczyć się o sprawę polską, ale powtarza, że tej sprawy nie wolno w sposób pokerowy rzucać na szalę”.

-- JESZCZE 10 LAT RZĄDÓW PIS I BĘDZIEMY PODOBNIE OCENIAĆ CZAS PRL - DALEJ MICHNIK: “Powiem coś prowokacyjnego. Czy jeszcze dziesięć lat rządów PiS-u, ludzi pokroju Kaczyńskiego, Macierewicza, Dudy czy Ziobry – i będziemy podobnie oceniać czas PRL-u? Czy pomyślimy o tych paskudnych latach, że to epoka wierszy Herberta i Szymborskiej, filozofii Kołakowskiego i Tischnera, Swieżawskiego i Baczki, prac historycznych Kuli, Kieniewicza, Wereszyckiego i Małowista, filmów Wajdy, Munka, Kutza i Zanussiego, teatru Swinarskiego i Dejmka, eseistyki Wyki, Błońskiego i Kijowskiego, krakowskiego Kościoła prowadzonego przez abp. Karola Wojtyłę?”

-- MODEL PUTINA PODOBA SIĘ KACZYŃSKIEMU I ORBANOWI - DONALD TUSK W ROZMOWIE Z ADAMEM MICHNIKIEM I JAROSŁAWEM KURSKIM W GW: “Kaczyński jest modelowym przykładem polityka niszczącego liberalną demokrację rozumianą jako wolność słowa, wolny rynek, wolne wybory, trójpodział władzy, praworządność, prawa człowieka. Model władzy Putina i Erdogana podoba się i Kaczyńskiemu, i Orbánowi”.

-- TUSK O TYM, ŻE ŹLE SIĘ CZUJE W ATMOSFERZE KONFLIKTU, KTÓRY MA TWARZ JEGO I KACZYŃSKIEGO: “Emocje rządzą dziś polityką nie tylko w Polsce. Dożyliśmy czasów, że w polityce są ważniejsze niż racjonalne argumenty. Miłość, nienawiść, rozpacz, nadzieja stały się solą polityki. Nie akademicki wykład. Źle się czuję w atmosferze tego ostrego konfliktu, w dodatku bardzo spersonalizowanego. Bo tak się złożyło, że ten wielowymiarowy i historyczny spór polityczny dziś ma twarze Kaczyńskiego i Tuska. Ale to tylko współczesna forma czegoś, co ma głębokie i zadawnione źródła”.

-- WSZYSTKO JEST DO ODWRÓCENIA, CHODZI O STOPNIOWO NIEWIELKI PROCENT GŁOSÓW - DALEJ TUSK W GW: “Nastroje nie zmieniły się radykalnie i wszystko jest do odwrócenia. Chodzi o stosunkowo niewielki procent głosów. Ostatnie wybory samorządowe potwierdzają rację tych, którzy mówią, że nie zastąpimy jednych drugimi. Jedni i drudzy byli i w roku 1918, i w 1926, i 1939, i w czasie pierwszej „Solidarności”. I będą zawsze. Będziemy musieli żyć razem, a czasem obok siebie, w pewnym napięciu, przez kolejne sto lat. Trudno ten stan wytrzymać, kiedy władza dokłada do pieca, żywiąc się konfliktem. Łatwiej, kiedy władza ten konflikt łagodzi. Dzisiejsza władza stawia niestety na ostry konflikt”.

-- ZOSTANIEMY SAMI JAK PALEC - DALEJ TUSK: “Dlatego nauka z lat 30. jest dla mnie następująca: wy, rządzący, robicie dziś błędy, które doprowadzą do tego, że w razie zagrożenia zewnętrznego zostaniemy sami jak palec! Ani Rydz-Śmigły, ani Mościcki nie mieli instrumentów, by zapobiec nieszczęściu. Ta ekipa może zapobiec nieszczęściu, ale nie chce lub nie potrafi. Co na jedno wychodzi”.

-- TUSK O NIEDOBORZE OSOBISTEGO HEROIZMU U CZOŁÓWKI PIS: “Są dwa wątki. Pierwszy to osobista ambicja Kaczyńskiego, dotyczy brata i jego samego. Czysto osobista obsesja zbudowania pomnika – i nie mówię o tragedii smoleńskiej, tylko o „wielkiej, historycznej” roli obu braci. Cała ta linia polityki historycznej nabiera karykaturalnych wymiarów. (...) Pisowscy liderzy opinii publicznej, nie tylko politycy, mają radykalny niedobór osobistego heroizmu. To się przekłada na potrzebę udowodnienia sobie i światu, że Polacy, czyli oni lub ich bohaterowie, dokonywali czynów heroicznych. Teraz znów chcą zwyciężyć. I to jest spójne z ich konfliktowym sposobem myślenia o polityce. Jestem spełniony, jak wytworzę wroga i go zniszczę, a nie – jeśli coś wspólnie zbudujemy. Ten fenomen psychologiczny znajduje odzew u wielu ludzi. To nasz największy dzisiaj problem. Nie ma wroga na zewnątrz, to go sami tworzymy wewnątrz kraju, a wtedy dzieli nas już tylko krok od przemocy wobec np. mniejszości czy imigrantów”.

– BYŁBYM PRZYDATNY - MÓWI TUSK KURSKIEMU I MICHNIKOWI: “Nie lekceważę argumentów międzynarodowych, są uzasadnione. Rzeczywiście tak się złożyło, że mam najwięcej instrumentów i kontaktów i dobrą opinię tutaj. Więc byłbym przydatny. To, co się zdarzy w Polsce za kilkanaście miesięcy – wybory do Parlamentu Europejskiego, do parlamentu krajowego, a później prezydenckie – rozegra się w głowach i w sercach Polaków, a nie w trakcie naszej rozmowy…”

-- MUSICIE USZANOWAĆ DYSKRECJĘ, TO JEDYNY DOPUSZCZALNY SPOSÓB POSTĘPOWANIA - DALEJ TUSK: “Zgłaszając jakąkolwiek deklarację zaangażowania politycznego w kraju, jutro powinienem zrezygnować z pełnionej tutaj funkcji. To nie jest oczywiście jakiś zakon, mam prawo wyrażać opinie, zwłaszcza w sprawie przestrzegania standardów europejskich w Polsce, ale moi partnerzy tutaj muszą wiedzieć, że w pracy zachowuję neutralność. Tego wymaga etyka odpowiedzialności na tym stanowisku. Nie mogę być dobrym organizatorem pracy Rady Europejskiej zachowującym bezstronność, jeśli będę występował w charakterze konkurenta jednego z członków tej Rady. Niezależnie od tego, co się zdarzy za rok, dyskrecja jest jedynym dopuszczalnym sposobem postępowania. I to musicie uszanować”.

-- OSTROŻNIE TRWAĆ CZY ODWAŻNIE IŚĆ DO PRZODU - ANDRZEJ WIELOWIEYSKI W GW: “I Europa, i my potrzebujemy silnej Unii. Wysokie, ponad 70-procentowe poparcie naszego społeczeństwa dla UE wskazuje, że mamy szanse odnowienia i wzmocnienia naszej pozycji w europejskiej wspólnocie. W nowych warunkach globalizacji alternatywą dla silnej Unii jest uzależnienie takich średnich krajów jak nasz od globalnych potentatów. W najbliższych dwóch latach przed nami trzy razy wybory. Polacy będą musieli zadecydować, czy mają po dawnemu ostrożnie trwać, czy odważnie iść z innymi do przodu”.

-- JEŚLI COŚ LUDZI ZNIECHĘCA DO PRASY PRAWICOWEJ TO RACZEJ PRZESYT NIŻ RADYKALIZACJA - ALEKSANDRA RYBIŃSKA W KULTURZE LIBERALNEJ: “Nie sądzę, że nasz przekaz jest zasadniczo inny, niż był wcześniej. Nie zmienił się od czasów, kiedy wszyscy siedzieliśmy w opozycji. Ja się ani nie zradykalizowałam, ani nie zmiękłam. Piszę wyłącznie to, co chcę. „Gazeta Polska” też jest dziś taka, jaka była wcześniej. Pracowałam tam kiedyś i dzisiaj czytam dokładnie to samo. Nic się nie zmieniło. Jeśli coś ludzi zniechęca do prasy prawicowej, to raczej przesyt niż radykalizacja. Pracowałam też w „Rzeczpospolitej” Pawła Lisickiego i ci ludzie, którzy dziś pracują w „Do Rzeczy”, mieli takie same poglądy jak obecnie”.

-- RYBIŃSKA O FAŁSZYWOŚCI STWIERDZENIA, ŻE TEN, KTO MA TV, WYGRYWA WYBORY: “Pokutuje w głowach przekonanie, jeszcze z dawnych czasów, że ten, kto ma telewizję, ten wygrywa wybory. Pokutuje nie tylko w Polsce, ale także na przykład we Francji, gdzie szefów mediów publicznych wyznaczał do niedawna prezydent. Nicolas Sarkozy toczył otwartą wojnę z telewizją publiczną, bo był przekonany, że to dzięki niej uda mu się wygrać reelekcję. To bzdura. Mamy ogromną liczbę prywatnych stacji i absolutnie nikt i nic nie jest w stanie zmusić człowieka do tego, żeby oglądał konkretny kanał telewizji publicznej. Wątpię też, żeby ktokolwiek w Polsce mieszkał w tak ciemnej dziurze, żeby nie mógł obejrzeć Polsatu czy TVN-u. A poza tym jest internet. W każdej chwili mogę wyłączyć telewizor i sięgnąć do sieci, gdzie mam wszelkie źródła informacji”.

-- LEWICA NIE WYGRA, JEŚLI NIE ODBIJE PRAWICY SŁOWA „PATRIOTYZM”. JAK TO MOŻNA ZROBIĆ? - ADAM LESZCZYŃSKI: “Czy jest jednak lepsze wyjście? Tak: przestać grać w grę pisaną przez nacjonalistów. Polski patriotyzm był demokratyczny i lewicowy. Wrogiem dla niego był nie tylko carski policjant, ale także ich rodzimy współpracownik – niemal zawsze należący do klas posiadających (tak, to nie są fantazje). Bez ludowej i demokratycznej Rzeczypospolitej – ludowej w sensie socjalistycznym, czyli dającej obywatelom równość – nie ma niepodległej Polski. O tym trzeba opowiadać bez żadnych zahamowań wobec nacjonalistów wymachujących Mieczykami Chrobrego i obrazkami z papieżem. Żadnych kompleksów, żadnych tłumaczeń, pełna rewindykacja: to oni się powinni wstydzić swojego pana Romana, a nie PPS Stefana Okrzei.

-- LESZCZYŃSKI O POTRZEBIE ZBUDOWANIA INNEGO IPN: “Żeby jednak rewindykacja była możliwa, trzeba rozmontować aparaturę propagandową prawicy, finansowaną w ogromnej większości za publiczne pieniądze. Potrzebna jest więc radykalna reforma programów szkolnych, zatrzymanie finansowania dla telewizyjno-kinowej bogoojczyźnianej hucpy, likwidacja IPN i powołanie go na nowo, pod inną nazwą i ze zmienionym personelem, jako instytutu badawczego o zróżnicowanym politycznie profilu. Według przecieków płynących z kręgów zbliżonych do władz Koalicji Obywatelskiej jej władze zrozumiały konsekwencje ustępowania na tym polu prawicy – i po ewentualnym zwycięstwie opozycji w wyborach można liczyć przynajmniej na częściową realizację tych postulatów. Najpierw jednak trzeba wygrać”.

-- MARCIN FIJOŁEK O NAMOWACH, BY POLSKA W ZAMIAN ZA ODPUSZCZENIE GRILLOWANIA PRZYSTĄPIŁA DO UNII BANKOWEJ: “Teza o presji znajduje również potwierdzenie też w nieformalnych rozmowach rządów Polski i Niemiec (z tego roku), w trakcie których Berlin naciskał, by Warszawa zadeklarowała jakąś formę wstąpienia choćby do unii bankowej (w zamian na przykład za odpuszczenie grillowania Polski w Brukseli). W PiS rozważano ten temat, ale - jak na razie - nie zyskał on odpowiedniej dynamiki”.

-- FIJOŁEK O NIEZŁEJ KARCIE EURO DLA OPOZYCJI NA WYBORY DO PE URWAĆ DODATKOWE 3-4%: “Po drugie, temat strefy euro mógłby być dla Platformy - mimo wszystko - niezłą kartą przy wyborach europejskich, a te przecież już za moment. Jakieś 30-35 procent Polaków jest zwolennikami przyjęcia euro, i choć to mniejszość, to jeśli temat zostałby odpowiednio opakowany i sprzedany (powiedzmy, jako „za” lub „przeciw” integracji europejskiej w ogóle, jako deklarację, że nie jest się za „Polexitem”), to kto wie, czy Koalicji Obywatelskiej nie udałoby się dzięki temu urwać dodatkowe 3-4 punkty procentowe, kluczowe z perspektywy walki o kolejne mandaty do Parlamentu Europejskiego”.

-- MAREK BIERNACKI O DYSTANSIE DONALDA TUSKA DO SŁUŻB SPECJALNYCH - mówi w rozmowie z Elizą Olczyk w RZ: “Donald jak diabeł święconej wody bał się służb i ingerowania w postępowania. Miał awersję do służb jeszcze z czasów podziemia. Do głowy by mu nie przyszło, żeby wtrącać się w tę sprawę. Moim zdaniem to była poważna gra jednego z naszych wschodnich sąsiadów, obliczona na destabilizację państwa”.

-- BIERNACKI O RAŻĄCO NIESPRAWIEDLIWEJ USTAWIE DEZUBEKIZACYJNEJ: “A wie pani, co mnie boli? Jurkowi Kowalskiemu, oficerowi, który prowadził operację przeciwko Pruszkowowi, „dobra zmiana” obcięła emeryturę, dlatego że przez kilka miesięcy pracował w SB. Osoba, która budowała pion narkotykowy w przestępczości zorganizowanej, była w CBŚ, prowadziła operację Enigma, czyli rozbicia gangu pruszkowskiego, organizowała służby, które działały w Afganistanie, była gotowa umrzeć za Polskę, nie ma prawa do godnej emerytury”.

-- NIE INTERESUJE MNIE POLITYKA, KTÓREJ KONSEKWENCJĄ JEST WYBÓR MNIEJSZEGO ZŁA - DALEJ BIERNACKI W RZ: “Nie będą się odwoływał od decyzji zarządu partii, którą uważam za niesłuszną. Wszyscy znali i znają wartości, które reprezentuję, oraz moje poglądy na sprawy światopoglądowe. Powrotu do PO sobie nie wyobrażam. Byłoby to możliwe, tylko gdyby nas przeproszono. Przez lata stanowiłem wartość dodaną w Platformie i to nie ja od niej odszedłem. Poza tym nie interesuje mnie taka polityka, której konsekwencją jest fakt, że jedynym wyborem dla obywatela stojącego przed urną wyborczą staje się wybór mniejszego zła”.

-- PIOTR GUZIAŁ SUGERUJE, ŻE TK NIEPRZYPADKOWO OPUBLIKOWAŁ WNIOSEK ZIOBRY W SPRAWIE TRAKTATU -  w rozmowie z Piotrem Witwickim w RZ: “Wniosek Zbigniewa Ziobry (o to, czy jeden z artykułów traktatu unijnego jest zgodny z polską konstytucją – red.) wpłynął do Trybunału Konstytucyjnego 4 października, a został opublikowany na jego stronie dwa tygodnie później, przed ciszą wyborczą. Ktoś był zainteresowany, żeby tak to się odbyło, i pytanie, czy była to premedytacja, czy głupota”.

-- GUZIAŁ O BIEDRONIU I JAKIM: “Patryk jest tytanem pracy i za to go podziwiam. Ale światopoglądowo zdecydowanie bliższy jest mi Robert Biedroń, którego znam 20 lat. Zaryzykuję nawet tezę, że się lubimy”.

-- BRUDZIŃSKI USPOKOIŁ POLICJANTÓW- tytuł w Fakcie.

-- URODZINY:Joanna Solska, Bogdan Lis, Krzysztof Wyszkowski, Wacław Martyniuk, Jan Klawiter, Tadeusz Arkit, Lech Nikolski, Andrzej Seremet, Andrzej Orzechowski, Andrzej Bratkowski, Piotr Schramm, NIEDZIELA: Jolanta Banach, Mikołaj Budzanowski, PONIEDZIAŁEK: Jakub Kulesza, Norbert Wojnarowski, Piotr Różycki, Marek Tatała, Agnieszka Chłoń-Domińczak.

Źródło: 300polityka.pl

OBRAZ DNIA: PMM mocno za UE, Polsat: HGW przerzuciła odpowiedzialność na rząd i PAD, TVN: Dżentelmeńska umowa i wiara rządzących, TVP: PDT ponownie przed komisją?

Dodano: 09.11.2018 20:56 | 23 odsłon | 0 komentarzy


-- LIVEBLOG 300POLITYKI: PMM: Zapraszam wszystkich Polaków, wszystkie stronnictwa polityczne do wspólnej pracy na rzecz naszego bezpieczeństwa i rozwoju gospodarczego. To mogą być nasze ponadpartyjne zobowiązania PMM: Przyszłością Polski będzie zawsze Europa. Projekt europejski jest również projektem polskim i naszą racją stanu jest, żeby Unia Europejska była historią sukcesu PMM: Rocznica odzyskania niepodległości to data, która powinna przypominać nam o wielkim zobowiązaniu wobec przyszłości Polski, o tym jak nasz kraj będzie wyglądał za następne 100 lat HGW o udziale w odsłonięciu pomnika Lecha Kaczyńskiego: Po pierwsze nikt mnie nie zapraszał. Po drugie mam swoją uroczystość. Mam 45. rocznicę ślubu jutro. To jest dla mnie ważniejsze HGW o udziale w marszu: Nie. Ja siedzę w Centrum Zarządzania Kryzysowego i patrzę co się dzieje, bo taki jest mój obowiązek HGW: Ja w ogóle ani nie pomagam, ani nie szkodzę rządowi HGW o marszu prezydenta: Jeżeli pojawią się swastyki, to na pewno rozwiążę, bo to jest po prostu przekroczenie prawa Zieliński o podwyżkach dla policjantów: Sytuacja społeczna czasem nie jest łatwa, ta łatwa nie była KRS: Postanowienie TSUE nie jest aktem prawotwórczym i nie wywołuje bezpośredniego skutku prawnego w postaci przywrócenia sędziów ***** WYDARZENIA POLSATU -- PIENIĄDZE ZATRZYMAŁY POLICYJNEGO WIRUSA - zapowiedź: Funkcjonariusze wracają do służby ze zwolnień lekarskich, które masowo brali w ramach protestu. Mundurowi związkowcy po wielu godzinach negocjacji z szefem MSWiA wywalczyli podwyżki, płatne w 100% nadgodziny i możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę. -- BATALIA O MARSZE W STOLICY - zapowiedź: Miał być jeden, a wszystko wskazuje na to, że będą dwa. Jeden organizowany przez rząd, a drugi przez narodowców. Oba marsze mają przejść tą samą trasą i nie wiadomo, który wg przepisów ma pierwszeństwo. -- WCZORAJ WIECZOREM WARSZAWSKI RZĄD COFNĄŁ ZAKAZ ORGANIZACJI MARSZU NIEPODLEGŁOŚCI, KTÓRY WYDAŁA PREZYDENT WARSZAWY - Dariusz Ociepa. -- NARODOWCY BĘDĄ MIELI PRAWO PRZEJŚĆ Z WŁASNYMI FLAGAMI I TRANSPARENTAMI - Ociepa. -- PREZYDENT I RZĄD CHCĄ, ŻEBY W PAŃSTWOWYM MARSZU BYŁY TYLKO BIAŁO-CZERWONE FLAGI - Ociepa. -- RZĄD PRÓBUJE PRZEKONAĆ NARODOWCÓW, ABY DOŁĄCZYLI DO MARSZU PAŃSTWOWEGO NA JEGO ZASADACH - Ociepa. -- WYDAJĄC ZAKAZ DLA MARSZU NIEPODLEGŁOŚCI, PREZYDENT WARSZAWY PRZERZUCIŁA ODPOWIEDZIALNOŚĆ NA RZĄD I PREZYDENTA - Ociepa. -- COKOLWIEK SIĘ STANIE, HGW BĘDZIE MOGŁA POWIEDZIEĆ: A NIE MÓWIŁAM? - Ociepa. -- RZĄDOWI POMOŻE ZAKOŃCZENIE PROTESTU POLICJANTÓW - Ociepa. -- OPOZYCJA ZAPOWIEDZIAŁA, ŻE W MARSZU NIE WEŹMIE UDZIAŁU - Ociepa. -- TRZECH POSŁÓW Z TRZECH RÓŻNYCH PARTII ZAPŁACI ZA SWOJE SŁOWA - zapowiedź: Wszystkie padły w Sejmie i pozostawiały wiele do życzenia w publicznej debacie. Ryszard Petru, Dominik Tarczyński i Sławomir Nitras dostaną pensję obniżoną o połowę. -- SŁOWA PREZESA KACZYŃSKIEGO DO PETRU “ZAMKNIJ SIĘ WRESZCIE” MIAŁY PAŚĆ W TRAKCIE GŁOSOWAŃ, ZARAZ PO TYM JAK PETRU DOWIEDZIAŁ SIĘ, ŻE ZOSTAŁ UKARANY OBNIŻENIEM PENSJI O POŁOWĘ PRZEZ 3 MIESIĄCE - Agnieszka Milczarz. -- PETRU NIE DOWIEDZIAŁ SIĘ, DLACZEGO TARCZYŃSKI ZA WYPOWIEDŹ “IDIOTA” POD ADRESEM PROTASIEWICZA ZOSTAŁ UKARANY OBNIŻENIEM PENSJI O POŁOWĘ, ALE NIE PRZEZ 3 MIESIĄCE, TYLKO PRZEZ MIESIĄC - Milczarz. -- SŁOWO “IDIOTA” POD ADRESEM PROTASIEWICZA PADŁO TRZYKROTNIE - Milczarz. -- MNIE TO KRĘCI DO TEGO, ŻEBY TEGO DYKTATORKA OBALIĆ - Ryszard Petru. -- UKARANY ZOSTAŁ TEŻ SŁAWOMIR NITRAS - Milczarz. -- NITRAS CHCE UKARANIA MAZUREK ZA TWEETA POD JEGO ADRESEM PRZEZ KOMISJĘ ETYKI - Milczarz.***** FAKTY TVN -- Sądowa batalia trwa, ale marsz będzie - tylko nie do końca wiadomo czy jeden, czy dwa. Dwa dni przed uroczystościami stulecia odzyskania niepodległości mamy deklaracje udziału prezydenta, premiera, polityków PiS i narodowców. -- NIE JEST TO SYTUACJA ZWYCZAJNA, ŻE NA 48 GODZIN PRZED MARSZEM ZBIERA SIĘ POLITYCZNY SZTAB KRYZYSOWY, BY RATOWAĆ SYTUACJĘ - Krzysztof Skórzyński. -- KAŻDY RZUCANY KOMUNIKAT ZACZYNAŁ SIĘ, OD "WIERZĘ, ŻE…" - Skórzyński. -- RZĄD OD WCZORAJ MA PROBLEM - Skórzyński. -- WG INFORMACJI FAKTÓW ROZMOWY RZĄDU Z NARODOWCAMI TRWAŁY OD ŚWITU - Skórzyński. -- NIEMAL NA PEWNO NIE ZOSTANIE PODPISANE ŻADNE FORMALNE POROZUMIENIE, ALE ZOSTAŁA ZAWARTA DŻENTELMEŃSKA UMOWA - Skórzyński. -- ZGROMADZENI BĘDĄ CZEKAĆ DO 15 I WTEDY MARSZ RUSZY, POŁĄCZONY ALE NA ZASADACH PAŃSTWOWYCH, BEZ RAC I TRANSPARENTÓW, TYLKO Z FLAGAMI - Skórzyński. -- Z pomocą policji, wojska i żandarmerii można zapewnić spokój i bezpieczeństwo VIP-ów i uczestników marszu 11 listopada. Trudniej zakazać udziału neofaszystom z Polski i zagranicy. Nie można być pewnym, że nie przyniosą skandalicznych transparentów i nie będą skandować skandalicznych haseł. -- MACIEJ KNAPIK O TYM, ŻE POLITYCY PIS NIE CHCĄ MÓWIĆ O MOŻLIWYCH ZAKŁÓCENIACH: Urzędowy optymizm wiceministra obrony narodowej i podobna postawa ministra spraw wewnętrznych pokazują, że politycy PiS trzymają się wersji rządowej i prezydenckiej. I nie chcą mówić o możliwych zakłóceniach. -- WOJCIECH SKURKIEWICZ: Absolutnie marsz będzie bezpieczny, będzie dobrze zabezpieczony. -- Ale w internecie Młodzież Wszechpolska skarży się, że do organizatorów Marszu Niepodległości dzwoni policja i ABW. Policja odpowiada, że takie metody byłyby "zabawą przedszkolaków" i że to nieprawda - Knapik. -- RZECZNIK KG POLICJI: Zbieramy na bieżąco informacje - zarówno te operacyjne, o których mówić nie mogę, jak i te, które napływają poprzez media. -- KNAPIK O APELU POWSTAŃCÓW W RZĄDOWYM SPOCIE: W internecie - z jednej strony agresywne grupy ekstremistów. Z drugiej - Apel Powstańców Warszawy i przypomnienie, że Polska walczyła z faszyzmem. Ale grupy ekstremistów nie usłuchają żadnych apeli - mówi opozycja. -- JAN GRABIEC: Rozbestwione tymi trzema latami pobłażania dzisiaj są gotowe do dużo bardziej agresywnych zachowań. -- Kanada i Stany Zjednoczone ostrzegają swoich obywateli, by 11 listopada unikać trasy marszu, tłumów i demonstracji. Nie zwracać na siebie uwagi i śledzić lokalne media. Policja też zakłada czarne scenariusze, ale uspokaja - Knapik. -- RZECZNIK KOMENDY STOŁECZNEJ: Musimy przygotować się na każdy scenariusz, ale przede wszystkim zakładamy te scenariusze pozytywnej. -- AUTORÓW RASISTOWSKICH PLAKATÓW ŁATWO MOŻNA ZNALEŹĆ W INTERNECIE - KNAPIK: Autorów rasistowskich plakatów z zeszłego roku, łatwo można było znaleźć - po nazwach i symbolach - w internecie. Na ich stronach rok temu było hitlerowskie powitanie, które jest tam do tej pory, a pod spodem informacja o tegorocznym marszu z adnotacją: "flagi, banery i wszelkie symbole organizacji, (...) mogą być swobodnie prezentowane". W internecie także jest filmik promujący agresywne zachowania, a na prezentowaną w nim symbolikę w "Faktach po Faktach" członek rządu Jacek Sasin odpowiadał posłowi PO, że "słońce świeci na niebie, a panu się to kojarzy z symbolem hitlerowskim". -- To świeci na niebie?! To jest emblemat hitlerowski - nie odpuszczał jednak Krzysztof Brejza. Taka reakcja ministra Sasina raczej nie zniechęci ekstremistów. -- PAWEŁ RABIEJ: Będzie to oznaczało, że pan premier i pan prezydent idą w jednym marszu z chuliganami. -- Negocjacje trwały do nocy, ale w końcu jest porozumienie, które kończy protest policjantów. Minister Joachim Brudziński apeluje o jak najszybszy powrót do pracy, ale to nie jest takie proste. Tysiące policjantów są na zwolnieniach lekarskich, a zwolnienie to nie urlop. ***** WIADOMOŚCI TVP -- SĄD ODDALIŁ WNIOSEK WARSZAWSKIEGO RATUSZA, CO OZNACZA, ŻE MARSZ NIEPODLEGŁOŚCI MOŻE SIĘ ODBYĆ - zapowiedź: HGW zapowiada apelację, ale rząd zapewnia, że mimo całego zamieszania, biało-czerwony marsz, który jest inicjatywą prezydenta i premiera, przejdzie ulicami Warszawy. -- PREZYDENT WARSZAWY PRZEGRAŁA - Karol Jałtuszewski: Sąd stwierdził, że HGW nie miała podstaw, by zakazać Marszu Niepodległości. -- PODOBNA SYTUACJA MA MIEJSCE WE WROCŁAWIU, ALE OBA RATUSZE NIE SKŁADAJĄ BRONI - Jałtuszewski. -- HGW TWIERDZI, ŻE MARSZ BĘDZIE FASZYSTOWSKI - Jałtuszewski. -- MARSZ BĘDZIE BEZPIECZNY - ZAPEWNIA RZĄD - Jałtuszewski. -- NIE WIADOMO, CZY SĄD APELACYJNY ZDĄŻY ROZPATRZYĆ WNIOSEK PREZYDENT STOLICY. WNIOSEK, KTÓRY ZDANIEM PRAWNIKÓW JEST BEZZASADNY - Jałtuszewski. -- NIESPOKOJNIE BYŁO W OSTATNICH MIESIĄCACH NA MANIFESTACJACH TZW. KOD-U I OBYWATELI RP - Jałtuszewski. -- ICH UCZESTNICY BLOKOWALI LEGALNE MANIFESTACJE, ATAKOWALI POLICJANTÓW I DZIENNIKARZY - Jałtuszewski. -- KRRIT CHCE POZNAĆ USTALENIA PROKURATURY WS. REPORTAŻU TVN DOT. URODZIN HITLERA - zapowiedź: Z zeznań organizatora tej odrażającej imprezy, do których dotarli reporterzy “Wiadomości”, wynika, że była to inscenizacja. Za jej przygotowanie Mateusz S. miał otrzymać 20 tys. złotych. -- DONALD TUSK MIAŁ WSPIERAĆ INTERESY MARCINA P. - TAK WYNIKA Z RELACJI INFORMATORA DZIENNIKARZY PROGRAMU “ALARM” - zapowiedź: Mężczyzna twierdzi, że Tusk będąc premierem lobbował na rzecz OLT Express, a to oznacza, że były premier może ponownie stanąć przed komisją śledczą. -- TUSK NIE CHCIAŁ ODPOWIADAĆ NA PYTANIA DZIENNIKARZY TVP - Piotr Pawelec. -- JEŻELI ŚWIADEK POTWIERDZI TO PRZED KOMISJĄ I JEŻELI POZOSTAŁY MATERIAŁ TO POTWIERDZI, TO MYŚLĘ, ŻE DONALD TUSK ZOSTANIE PONOWNIE WEZWANY - Małgorzata Wassermann.

Źródło: 300polityka.pl


Starsze wiadomości »
reklama

Copyright © 2008-2018 GazetaBiznesowa.pl - biznes, kursy walut, przelicznik walut, giełda  - wszelkie prawa zastrzeżone