czwartek, 17 sierpnia 2017 r.  Imieniny: Anity, Elizy, Mirona
Wiadomości z tagiem Kaczyński  RSS
Jarosław Kaczyński spotkał się z przedstawicielami środowisk żydowskich

Dodano: 17.08.2017 0:11 | 0 odsłon | 0 komentarzy


Prezes PiS Jarosław Kaczyński spotkał się w środę w Warszawie z przedstawicielami środowisk żydowskich w Polsce - poinformowały PAP źródła partyjne. Rozmowy dotyczyły m.in. relacji polsko-żydowskich, także w kontekście artykułu "Washington Post".

Źródło: gosc.pl

Kaczyński spotkał się z przedstawicielami środowisk żydowskich. "Nie chcemy powrotu do 1968 roku"

Dodano: 16.08.2017 20:25 | 6 odsłon | 0 komentarzy


​Prezes PiS Jarosław Kaczyński spotkał się w Warszawie z przedstawicielami środowisk żydowskich w Polsce - poinformowały PAP źródła partyjne. Rozmowy dotyczyły m.in. relacji polsko-żydowskich, także w kontekście depeszy Associated Press.

Źródło: www.rmf24.pl

"Prezydent wszedł na taką ścieżkę, że druga kadencja jest bardzo, bardzo wątpliwa"

Dodano: 16.08.2017 20:14 | 6 odsłon | 0 komentarzy


PiS od początku wyborów uważał prezydenta za wykonawcę swoich poleceń. Jarosław Kaczyński tak sądził, upokarzał go. I, jak to się popularnie mówi, przegrzał - mówił w programie "Fakty po Faktach" senator Marek Borowski.

Źródło: www.tvn24.pl

Prezes PiS spotkał się z przedstawicielami środowisk żydowskich. "Doskonałe spotkanie"

Dodano: 16.08.2017 19:51 | 7 odsłon | 0 komentarzy


Prezes PiS Jarosław Kaczyński spotkał się w Warszawie z przedstawicielami środowisk żydowskich w Polsce - poinformowały PAP źródła partyjne. Rozmowy dotyczyły m.in. relacji polsko-żydowskich.

Źródło: www.tvn24.pl

Jarosław Kaczyński spotkał się z przedstawicielami środowisk żydowskich

Dodano: 16.08.2017 18:45 | 0 odsłon | 0 komentarzy


Prezes PiS Jarosław Kaczyński spotkał się w środę w Warszawie z przedstawicielami środowisk żydowskich w Polsce - poinformowały PAP źródła partyjne. Rozmowy dotyczyły m.in. relacji polsko-żydowskich, także w kontekście artykułu "Washington Post".

Źródło: gosc.pl

STAN GRY: GW: Plakat w Rytlu: Ta kobieta nic nie może, Fakt miażdzy rząd za zlekceważenie katastrofy, DGP: Ustawę dekoncentracyjną zna parę osób

Dodano: 16.08.2017 12:16 | 5 odsłon | 0 komentarzy


-- JEST ZNANY TYTUŁ KSIĄŻKI MICHAŁA KAMIŃSKIEGO - jak poinformował na FB: “Już jest okładka! W księgarniach wczesna jesienią”. 300POLITYKA jest patronem medialnym książki.

-- SAMOCHÓD MACIEREWICZA UGRZĄZŁ W BŁOCIE:

-- TRÓJMIEJSKA GW O SAMOCHODZIE MACIEREWICZA: “Wizytujący podwładnych szef MON przesiadł się ze śmigłowca do wojskowego samochodu terenowego Honker. W drodze nad Brdę pojazd utknął niespodziewanie w gęstym błocie. Na szczęście z pomocą ministrowi pospieszyli mieszkańcy kolonii Konigort. Wyciągnięcie samochodu z błota zajęło im kilka minut”.

-- MACIEREWICZ O AMBICJACH PERSONALNYCH: “- Powtarzam – ambicje personalne nie mogą zagrozić skuteczności dowodzenia armią, a więc i bezpieczeństwu państwa”.

-- MACIEREWICZ O ZAKUPACH UZBROJENIA: “Jak dodał szef MON, "mamy przed sobą zakup okrętów podwodnych i helikopterów uderzeniowych wzmacniających polską siłę ognia". - Konsultacje z przedstawicielami USA potwierdziły, że są one zdecydowanie ważniejsze niż helikoptery transportowe - powiedział. Na pytanie, kiedy mają one szansę trafić na wyposażenie naszej armii, odpowiedział: To, kiedy te helikoptery znajdą się na stanie polskiej armii, zależy w znacznym stopniu od decyzji politycznej”.

-- SKRÓT WYWIADU MACIEREWICZA DLA GAZETY POLSKIEJ

-- BUDKA I BIERNAT NIE ZNALI PRZEPISÓW:

-- TYLKO KILKA OSÓB ZNA PROJEKT USTAWY DEKONCENTRACYJNEJ - Elżbieta Rutkowska w DGP: “Według naszych informacji rządowy projekt ustawy dekoncentracyjnej jest już gotowy, ale zna go tylko kilka osób. Politycy PiS zapowiadają ujawnienie go jesienią. - W projekcie ustawy dekoncentracyjnej nie będzie żadnych progów procentowych - dementuje w rozmowie z DGP wiceminister kultury Paweł Lewandowski, odpowiedzialny za powstające w resorcie nowe przepisy dotyczące mediów. W ostatnich dniach w przestrzeni publicznej pojawiały się pogłoski o maksymalnych pułapach udziału w rynku albo udziału kapitału obcego w firmach medialnych: najgłośniej było o 15- i 20-procentowych”.

-- WICEMINISTER O PROGACH KONCENTRACJI: “- Do mierzenia koncentracji zastosujemy indeksy o wartościach od 0 do 1 - mówi Lewandowski. Nie zdradza metod konstruowania tych wskaźników ani maksymalnych dopuszczalnych progów koncentracji i konsekwencji ich przekroczenia. - Proszę poczekać na projekt - ucina wiceminister. - To będzie najnowocześniejsza ustawa w tej materii, wzór dla wszystkich krajów rozwiniętych. Celem jest unormowanie polskiego rynku - dodaje”.

-- PRZESILENIE W TVP - Agnieszka Kublik i Agata Kondzińska w GW: ” Nasi rozmówcy podkreślają, że spór w Telewizji narastał od miesięcy. A w tle jest nie tylko konflikt o kształt i wymowę programu, ale też walka o wpływy między środowiskiem Tomasza Sakiewicza („Gazeta Polska Codziennie”, „Gazeta Polska”, Niezalezna.pl) a środowiskiem braci Karnowskich („Sieci”, wPolityce.pl). – Karnowscy dotąd popierali Kurskiego, odwołanie Paczuskiej każe im się opowiedzieć. Wybrali Paczuską – relacjonuje poseł PiS. – To może zmienić układ medialny. Karnowscy bardzo często goszczą w TVP, mają program w TVP Info, pracująca w Telewizji żona Jacka Karnowskiego za prezesury Kurskiego awansowała. W PiS są głosy niezadowolenia z powodu odwołania Paczuskiej. Słychać, że program może jeszcze bardziej topornie wspierać rząd. – „Wiadomości” przejmą rolę rzecznika praw rządu – żartuje nasz rozmówca. – Będą pilnować, by rząd zawsze miał prawo głosu, a opozycja nie”.

-- ROLĘ ODEGRAŁA RZĄDOWA POŻYCZKA DLA TVP - dalej autorki GW: “Niektórzy zastanawiają się, czy w rozgrywce znaczenie miały dobre relacje Paczuskiej z Pałacem Prezydenckim. – Dostali pożyczkę od rządu, rząd będą wspierać, a nie prezydenta. Może potrzebują informacyjnego tarana, gdy dojdzie do głębszego kryzysu w obozie władzy – zastanawia się polityk PiS (w zeszłym tygodniu okazało się, że TVP otrzyma 800 mln zł pożyczki od skarbu państwa)”. http://wyborcza.pl/7,75398,22235883,przesilenie-w-tvp-dlaczego-musiala-odejsc-szefowa-wiadomosci.html

-- RZĄD IM NIE POMÓGŁ PRZEZ 3 DNI, LUDZIE BYLI ZDANI SAMI NA SIEBIE - jedynka Faktu: “Rząd podkreśla, że od początku sprawnie działał, by pomóc mieszkańcom Rytla – wsi którą piątkowa nawałnica niemal zrównała z ziemią. Ale to nieprawda. Dopiero w poniedziałek późnym wieczorem, po wielu apelach ludzi stamtąd i po wielu pytaniach od dziennikarzy, ekipa Beaty Szydło ruszyła z faktyczną pomocą”. http://www.fakt.pl/wydarzenia/polityka/to-jest-kompromitacja-rzadu-trzy-dni-bez-pomocy/gv0fgsr

-- RZĄD OPIESZAŁY - jedynka GW.

-- PREMIER PRZYWITAŁ PLAKAT: TA KOBIETA NIC NIE MOŻE - czytamy w GW: “– W sobotę podjęłam decyzję o natychmiastowym uruchomieniu środków pomocy finansowej i te pieniądze spływają już do samorządów – mówiła premier przed wyjazdem na Pomorze. Zapowiedziała też „uproszczenie procedur”, by szybciej oszacować szkody. Gdy przyjechała po południu do Rytla, przywitał ją m.in. plakat przygotowany przez mieszkańców: „Ta kobieta nic nie może”

-- NIE MA POTRZEBY SPOTKANIA PAD Z MACIEREWICZEM - mówił rzecznik Prezydenta:

-- WPOLITYCE O BLOKU PREZYDENCKIM Z PSL I KUKIZEM: “Powstanie blok prezydencki z PSL i Kukiz'15? Zaskakujące słowa Jakubiaka: Całkiem prawdopodobne. Zdaje się, że to prezydent będzie organizował”.

-- PREZYDENT PRZYGADAŁ MACIEREWICZOWI - tytuł na jedynce Faktu.

-- DEFILADA PIĘKNA, NOWEGO SPRZĘTU BRAK - tytuł w Fakcie.

-- POLITYCZNA SALWA PREZYDENTA - tytuł na jedynce DGP.

-- PREZYDENT WBIJA SZPILĘ - Dominika Wielowieyska w GW: “Przełożywszy z polskiego na nasze: prezydent najpierw zaatakował poprzedników, żeby – broń Boże – nikt nie pomyślał, że trzyma z jakimiś zdradzieckimi siłami, związanymi z poprzednią władzą. Potem wsadził szpilę Macierewiczowi, że w ramach wymiany kadr wojskowych chce budować swoją prywatną armię z ludzi bezwzględnie sobie podporządkowanych, i następnie stwierdził, że albo szef MON będzie współpracował z ośrodkiem prezydenckim, albo powinien być oskarżany o dywersję lub co najmniej brak odpowiedzialności. Jednocześnie wytknął Macierewiczowi, że ten, wręczając swoim wybrańcom odznaczenia i awanse dzień wcześniej, usiłuje dzielić armię na tę ministerialną i tę prezydencką. Aby jednak twardy elektorat PiS też poczuł się dobrze, pierwsza część mowy prezydenta była poświęcona opiece Matki Boskiej, która czuwała nad Polską w 1920 roku i czuwa teraz”.

-- WIELOWIEYSKA O WALORACH KONSTYTUCJI POZNAWANYCH DZIĘKI DUDZIE: “Obserwując spór prezydenta z szefem MON i pamiętając o wetach Andrzeja Dudy wobec ustawy o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa, muszę przyznać, że ich myślenie było niezwykle mądre i przewidujące. Dziś to widać szczególnie. Może jedziemy wolniej, ale bezpieczniej. Mamy kolejny dowód, że konstytucja się sprawdza i – żeby było śmieszniej – ten dowód zyskaliśmy dzięki prezydentowi pochodzącemu z obozu PiS, który chce tę konstytucję pisać na nowo”. 

-- DUDA MOŻE MIEĆ BARDZIEJ OBIECUJĄCĄ PRZYSZŁOŚĆ NIŻ KACZYŃSKI - Aleksander Hall na opiniach RZ:”Pomimo wodzowskiego charakteru tego ugrupowania muszą w nim być politycy zdający sobie z tego sprawę, a także z faktu, że chociażby z przyczyn generacyjnych Andrzej Duda może mieć znacznie bardziej obiecującą polityczną przyszłość od Jarosława Kaczyńskiego. Wyraźnie rozumie to środowisko Pawła Kukiza, zainteresowane swą obecnością w prezydenckim obozie”.

-- LEPIEJ PÓŹNO NIŻ WCALE - dalej Hall o Dudzie: “Jakie motywami kierował się prezydent przy podejmowaniu decyzji o wetach? Najpewniej pozostanie to jego tajemnicą. Być może chciał uniknąć eskalacji politycznego konfliktu, poczuł odpowiedzialność za państwo i chciał uniknąć dalszej degradacji stosunków Polski z Unią Europejską. Jednak moim zdaniem wielką rolę musiała także odegrać urażona osobista godność i obrona kompetencji głowy państwa. Stało się to bardzo późno, ale lepiej późno niż wcale”. 

-- BOGUSŁAW CHRABOTA O NAJZDOLNIEJSZYM KWAŚNIEWSKIM I TUSKU Z KAMERDYNERAMI JAK PYZATY ANIOŁ - pisze w RZ: “Najzdolniejszy polityk III RP Aleksander Kwaśniewski nie bez swojej winy kończy karierę jako bohater złośliwych memów i doradca ukraińskich oligarchów. Donald Tusk, tenor, który najpierw pokonał na scenie polityki wszystkich innych tenorów, wskutek nadmiernej ostrożności, nieufności, próżniactwa i braku politycznej wyobraźni przegrywa wszystko poza własną karierą. Fatalną karykaturą jego późniejszych losów są kamerdynerzy przynoszący mu w Brukseli na srebrnej tacy kieliszki szampana i prokuratorzy ministra Ziobry obszarpujący mu nogawki w kraju. Jest jak rubensowski pyzaty anioł. Póki na obrazie, w dobrej formie. Kiedy płótno zejdzie z oczu, znika|.

-- TUSK NA STWORZENIE PARTII POTRZEBOWAŁBY - ZNAJĄC JEGO TEMPERAMENT - DEKADY - pisze Chrabota: “Lojalny i zawodowy team, a nie dwór jak u Kaczyńskiego czy Tuska. Paradoksalnie może go stworzyć wokół siebie Andrzej Duda, o ile będzie nim kierowała logika dystansu do macierzystej partii. Jeśli zaś idzie o osobę byłego premiera, a dziś przewodniczącego Rady Europejskiej, to musiałby być wciąż krótkowzrocznym ambicjonerem, by nie docenić, jakie zaplecze przygotowuje mu Schetyna. Jeśli miałby kiedykolwiek wrócić do polskiej polityki, to tylko dzięki wehikułowi zreformowanej Platformy, a nie wydumanej nowej partii, na której stworzenie (znając jego temperament) potrzebowałby przynajmniej dekady”.

-- CHRABOTA O BLOKU DUDY: “Kto wejdzie w szranki przyszłej walki o prymat? Jakiego pojedynku doczekają się Polacy w najbliższych latach? Myślę, że najwięcej szans mają Andrzej Duda i szeroko rozumiana Platforma. Ten pierwszy może stworzyć szeroko rozumiany blok centroprawicowy, w którym będzie miejsce na twarde (postpisowskie) centrum i formacje wsparcia, z takimi ludźmi jak Gowin czy sieroty po Lechu Kaczyńskim”. 

-- MICHAŁ SZUŁDRZYŃSKI O DEKOMPOZYCJI WŁADZY PIS - pisze w RZ: “Dlatego też można odnieść wrażenie, że ten wymarzony przez PIS system władzy zaczął erodować jeszcze nim tak naprawdę został zbudowany i osiągnął swoją świetność. Jedną z pierwszych jego jaskółek była saga Bartłomieja Misiewicza. Fakt, iż mimo zapowiedzi prezesa PiS, że dla tej osoby nie ma miejsca w szeregach dobrej zmiany, młody współpracownik Antoniego Macierewicza robił, co chciał i w dodatku obejmował posady w spółkach skarbu, pokazywał, że przy pewnej determinacji nawet prezesa PiS można ograć. Choć sprawa dla samego Misiewicza skończyła się odejściem z partii i partyjnym sądem kapturowym, sam fakt, że Kaczyński, by zdyscyplinować wiceprezesa rządzącego ugrupowania musi się uciekać do tak ponadstandardowych środków, pokazywał, że system władzy prezesa PiS może być kolosem na glinianych nogach”.

-- SZUŁDRZYŃSKI O PAŃSTWIE POSTMODERNISTYCZNYM - pisze dalej w RZ: “Dlatego, że państwo dziś wygląda zupełnie inaczej niż kilkadziesiąt lat temu, gdy na wykładach prof. Erlicha młody Jarosław Kaczyński zgłębiał tajniki polityki. Państwo wygląda dziś też inaczej niż na początku lat 90., gdy prezes PiS mógł mu się przyglądać z potężnego ośrodka prezydenckiego Lecha Wałęsy. Wygląda inaczej nawet niż dziesięć lat temu, gdy Kaczyński siedział w fotelu premiera. Państwo nie jest już hierarchicznym monolitem, gdzie wystarczy przejąć kilkadziesiąt kluczowych stanowisk, by podporządkować sobie strukturę. Szczególnie w sytuacji naszego członkostwa w Unii Europejskiej, ale też z powodu zwykłych przemian cywilizacyjnych, wzmacnianiu roli samorządu, rozpraszania władzy itp., państwo jest znacznie bardziej sieciowe, by nie powiedzieć – postmodernistyczne”.

-- PAWEŁ SMOLEŃSKI O EMOCJACH DUDY Z KTÓRYCH MOŻE WYNIKNĄĆ POLITYKA - pisze na wyborcza.pl: “Nie szukajmy jednak polityki tam, gdzie w grę wchodzą poniewierane uczucia. Choć może coś z tego dla polityki wyniknie”.

-- PREZYDENT POKAZAŁ MINISTROWI MIEJSCE W SZEREGU - tytuł w RZ.

-- ARMIA ZAKŁADNIKIEM POLITYKI - Marcin Piasecki w RZ: “Przy okazji byliśmy świadkami kolejnej odsłony konfliktu między Andrzejem Dudą i Antonim Macierewiczem. Z ust prezydenta padły sformułowania o „prywatnej armii”. Szef MON może mieć trudności z ucieczką od tego określenia. Zapracował na to swoją polityką, czystkami wśród dowódców oraz – co najbardziej rozzłościło prezydenta – pozbawieniem uprawnień kluczowego generała, który pracował w prezydenckim Biurze Bezpieczeństwa Narodowego. Zawieszenie nominacji generalskich forsowanych przez Macierewicza to i tak najmniejszy wymiar kary. Grzechy Macierewicza mogą być większe: sprzęt pokazany podczas defilady już niedługo może się okazać tylko rodzajem pokazówki, gdyż MON z niejasnych przyczyn zwleka z rozstrzygnięciem najważniejszych postępowań związanych z modernizacja armii”. 

-- POLACY NIE CHCĄ PETRU I SCHETYNY - jedynka SE: “Fatalne wieści dla Grzegorza Schetyny (54 l.) i Ryszarda Petru (45 l.). Okazuje się, że ich wyborcom nie w smak, że stoją na czele swych ugrupowań. Tak wynika z sondażu przeprowadzonego przez pracownię Ipsos dla portalu OKO.press. Aż chciałoby się zapytać - co to za liderzy opozycji, którzy nie mają poparcia nawet wśród własnego elektoratu?”. 

-- KATARZYNA LUBNAUER O SZEROKIEJ ŁAWIE LIDERÓW NOWOCZESNEJ - mówi w SE: “- Nazwa to kwestia zmiany w statucie i nie wykluczam, że w najbliższym czasie do niej dojdzie, taka jest wola przewodniczącego. Natomiast pamiętajmy, że każdy kryzys jest szansą. Okazało się, że jesteśmy już partią z krwi i kości, która ma szeroką ławę liderów. Widać to choćby w cytowanym przez pana sondażu - oprócz mnie jest Kamila Gasiuk-Pihowicz, którą można śmiało wystawić na pierwszą linię w protestach w obronie praworządności. Paweł Rabiej, nasz kandydat na prezydenta Warszawy, jest coraz lepiej zauważany i doceniany przez mieszkańców stolicy. Podobnie jest z innymi posłami, jak np. Witek Zembaczyński czy Joanna Scheuring-Wielgus”.

-- O NIEMOCY OPOZYCJI - Tomasz Walczak w SE: “Polityka wymaga precyzyjnych uderzeń i szacunku dla wyborców, także tych głosujących na przeciwników. Liberalna opozycja wali jednak na oślep i do tego obraża wszystkich, nie tylko elektorat PiS, ale także tych, którzy nie śpiewają z nią zgodnym chórem. Stąd jej niemoc i stąd rekordowe poparcie dla PiS. No i wreszcie stąd czerwona kartka dla Schetyny i Petru, bo do tego wszystkiego dopuścili”.

-- BY CZĘŚĆ WYBORCÓW PIS MOGŁA SIĘ ODNALEŹĆ W RUCHU PROTESTU - Mirosław Czech w GW: “Siłą ruchu protestu jest jego spontaniczny i ponadpartyjny charakter. I tak powinno pozostać, żeby każdy czuł się za niego odpowiedzialny i by również przynajmniej część wyborców PiS mogła się poczuć jego częścią. Zarazem warto pamiętać, że siłę ruchu buduje obecność wszystkich pokoleń, więc nie warto mówić, że „starzy nie są potrzebni”.

-- NA PREZYDENTA PRACUJE PSL I KUKIZ - Mirosław Czech: “Duda i jego doradcy nie działali pod wpływem emocji: zagwarantowali sobie poparcie Episkopatu, Pawła Kukiza i kilku wpływowych na prawicy środowisk, m.in. Prawicy Polskiej Marka Jurka. Na rzecz prezydenta pracuje też PSL, któremu pęknięcie w obozie rządzącym daje dodatkową szansę powrotu do gry o elektorat wiejski. Duda zawetował ustawę o regionalnych izbach obrachunkowych, która dla ludowców była kagańcem na samorządy i batem na wójtów i burmistrzów. Wdzięczność ludowców jest tak wielka, że Władysław Kosiniak-Kamysz zaproponował, aby 24 każdego miesiąca organizować „miesięcznice” prezydenckiego weta do ustaw o SN i KRS”.

-- JARED KUSHNER I POLSKA - RZ: “Pod koniec lipca zięć i starszy doradca amerykańskiego prezydenta Jared Kushner opowiedział o swoich kontaktach z Rosjanami w czasie kampanii wyborczej Donalda Trumpa. Kreml na wszelkie sposoby chciał zaprzyjaźnić się z młodym miliarderem. Najciekawszy pomysł miał szef państwowego „Wnieszekonombanku” Siergiej Gorkow, który zięciowi Trumpa przywiózł prezent. Nie była to jednak rosyjska matrioszka, tylko pamiątka z Nowogródka i woreczek ziemi stamtąd. Absolwent szkoły rosyjskiego kontrwywiadu wiedział, co podarować jednemu z najbardziej wpływowych ludzi na świecie”.

-- WOJCIECH MUCHA O NIEJASNYCH CELACH OTWARTEGO DIALOGU - pisze w GPC: “Całość bardzo szczegółowego raportu, obejmującego sieć powiązań polityczno-biznesowo-towarzyskich Otwartego Dialogu, jest do pobrania jako plik pdf z facebookowego profilu „Rosyjska V kolumna w Polsce”. Jego lektura to wgląd w niesłychanie skomplikowaną strukturę organizacji kreującej się na dobroczynną, a w rzeczywistości realizującej niejasne pozapaństwowe cele”.

-- MUCHA W GAZECIE POLSKIEJ O PLANACH JESIENNEGO PUCZU: “Zagranica ważniejsza niż ulica – to plan jesiennego puczu. Polska ma być pozbawiona głosu w Radzie Europejskiej, pieniądze z budżetu UE mają dostać Obywatele RP, a cele te mają wesprzeć „międzynarodowe sieci” aktywistek i aktywistów. Ulica ma zaś blokować biura polskich posłów i linie telefoniczne w Pałacu Prezydenckim. Ujawniamy wewnętrzny dokument proniemieckiej opozycji”.

-- POLSKA ODMIANA NACJONALIZMU ROZCHODZI SIĘ Z UNIWERSALIZMEM KOŚCIOŁA - KAROLINA WIGURA O REPARACJACH - pisze na Kulturze Liberalnej: “warto się zastanowić, czy nie mamy do czynienia z kampanią nie tylko antyniemiecką, ale w istocie antyeuropejską. Aby to zrozumieć, musimy wrócić do dokumentu fundującego proces polsko-niemieckiego pojednania, jakim było „Orędzie biskupów polskich do biskupów niemieckich” z 1965 r. Polska odmiana nacjonalizmu często rozchodzi się z uniwersalizmem Kościoła katolickiego. Dlatego w ostatnich dniach można było pod adresem tego dokumentu usłyszeć wiele krytycznych słów. Między innymi twierdzono, iż list ów zastąpił rzeczowe domaganie się od Niemców reparacji fałszywą symetrią wzajemnego wyznania i przebaczenia win. W argumentacji tej rozpoznać można było echo słów napisanych niegdyś przez Jarosława Marka Rymkiewicza w książce „Kinderszenen”, że za szybko przebaczyliśmy Niemcom”.

-- ZEMSTA NA MATCE GENERAŁA - Wojciech Czuchnowski w GW: “Dezubekizacja inwalidki, czyli zemsta na matce generała. Resort Błaszczaka zabrał jej połowę renty”.

-- SZANSE BĘDĄ RÓWNE, USTAWA O OZE PODPISANA - tytuł w GPC.

-- PREZYDENT PODPISAŁ USTAWĘ DOBIJAJĄCĄ OZE - tytuł w GW.

-- RZĄD TNIE PIENIĄDZE NA DROGI - DGP: “1,3 mld zł. Tyle zabraknie w 2017 r. na remonty i utrzymanie tras krajowych. Fundusze na drogi lokalne zostaną obcięte o 300 mln zł”. 

-- KUCHCIŃSKI NA GÓRSKIEJ ŚCIANCE:

-- PATRYK JAKI NA WAKACJACH W BUŁGARII - na jedynce SE:

-- URODZINY: Jacek Karnowski, Patryk Michalski. 

Źródło: 300polityka.pl

STAN GRY: Sondaż OKO.press: Schetyna z najgorszym wynikiem w elektoracie PO, Żakowski: Brak rozliczeń w PO umacnia PiS

Dodano: 14.08.2017 9:42 | 1 odsłon | 0 komentarzy


-- NACISKI LOBBY NA PREZYDENTA. DOPNĄ SWEGO? - GPC: “Nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii wygląda niepozornie (zaledwie dwa punkty), ale dotyczy ogromnego rynku wycenianego na dziesiątki miliardów złotych. Jej podstawowym celem jest ukrócenie dziwacznych praktyk. Giganci branży – głównie fundusze z kapitałem zagranicznym – natychmiast podnieśli larum. I próbują wywrzeć presję na prezydencie, aby zawetował ustawę. Decyzja musi zapaść do 18 sierpnia”.

-- PORTAL WYSOKIENAPIECIE SUGERUJE MOŻLIWOŚĆ WETA: “Spośród 15 ustaw, jakie otrzymał po ostatnim posiedzeniu Senatu, Prezydent podpisał już jedenaście, jedną zawetował, a trzy pozostałe – w tym nowelizację ustawy o odnawialnych źródłach energii – wciąż analizuje. Z informacji portalu WysokieNapiecie.pl wynika, że kancelaria Prezydenta zamówiła ekspertyzę dotyczącą ostatniej z tych ustaw i otrzymała już odpowiedź – rekomenduje weto”.

-- ANTYSYMETRYŚCI, UWIERZCIE W DEMOKRACJĘ! - Jacek Żakowski w GW: “Drodzy antysymetryści. Zamiast bronić obecnej PO, brońcie demokracji. To nie do końca to samo. Nie blokujcie debaty. Włączcie się do niej twórczo. Po dwóch latach widać, że status quo skazuje PO na opozycję, a PiS na rządzenie. Szukajmy razem wyjścia z tego klinczu”.

-- BRAK ROZLICZEŃ W PO UWIARYGADNIA DOBRĄ ZMIANĘ - dalej Żakowski: “Brak rozliczeń uwiarygadnia „dobrą zmianę”. Platforma nie potrafi się odciąć nawet od warszawskiej reprywatyzacji, przyjaźni z Orbanem (jak wtedy, gdy broniła go przed Parlamentem Europejskim) i Erdoganem (ciepłe przyjęcie w Warszawie), trzech sędziów TK wybranych „na zapas”. Odpowiedzialni za to grają pierwsze skrzypce. Ten brak rozliczeń prowadzi do nowych błędów – ostatnio do cichej zgody na eksmisje na bruk przy okazji tzw. najmu instytucjonalnego. A mianowanie głównego ekonomisty z Forum Obywatelskiego Rozwoju (chwalącego PiS za uchwalenie prawa umożliwiającego eksmisje) sugeruje powrót do neoliberalnych mrzonek. To odsuwa PO od środowisk, bez których szeroki sojusz nie powstanie”.

-- KURSKI PRZEDSTAWI PACZUSKIEJ PROPOZYCJĘ AWANSU ZAWODOWEGO: “- Uprzedzono mnie o nowej formule wzmocnienia programów informacyjnych, w tym „Wiadomości”. Honoruję prawo dyrekcji TAI do dobierania sobie szefów redakcji. Przedstawię redaktor Marzenie Paczuskiej propozycję awansu zawodowego w strukturach Telewizji Polskiej - tłumaczy portalowi Wirtualnemedia.pl prezes TVP Jacek Kurski, pytany o zmianę w redakcji „Wiadomości”.

-- LICHOCKA: NIE PODOBA MI SIĘ STYL TEJ ZMIANY:

-- PACZUSKA O PRZESILENIU WEWNĄTRZ OBOZU PRAWICY - mówi wpolityce.pl: “Sądzę, że poza normalnym atakiem sił lewicowo-liberalnych, który od pierwszego dnia naszej działalności był totalny, mamy także do czynienia z jakimś przesileniem wewnątrz obozu prawicowego. Tak to odczytuję: z różnych wypowiedzi da się dostrzec zakusy różnych stron, by „ustawić” także media publiczne, ich anteny, a nawet konkretne programy. Typowe przesilenie po dwóch latach rządów. To się odbija także na Telewizji Polskiej”. https://wpolityce.pl/media/352952-nasz-wywiad-red-marzena-paczuska-nie-da-sie-zaklamac-dorobku-wiadomosci-pod-moim-kierownictwem?strona=1 -- SCHETYNA I PETRU DO WYMIANY - Piotr Pacewicz w GW: “Grzegorz Schetyna (rocznik 1963) we własnym elektoracie zyskuje najmniejsze poparcie (13 proc.), co oznacza, że dalszego liderowania przywódcy PO życzy sobie jedynie co ósmy sympatyk tej partii. Schetyna jest daleko za trójką kontrkandydatów, których mu wybraliśmy. Przegrał z młodszymi o ponad dekadę Borysem Budką (rocznik 1978; 28 proc. poparcia) i Rafałem Trzaskowskim (1972; 25 proc.), a także z Ewą Kopacz (1956; 23 proc.). (...) Wśród wyborców niegłosujących na PO dominowała odpowiedź „trudno powiedzieć”, ale i tu Schetyna wyprzedził tylko Budkę. Wygrała zapamiętana jako premier Ewa Kopacz ex aequo z Trzaskowskim. (...) W plebiscycie wewnątrzpartyjnym Petru (16 proc. wskazań) wyraźnie przegrał z Lubnauer (38 proc.) oraz Kamilą Gasiuk-Pihowicz (36 proc.). Wyprzedził tylko Pawła Rabieja, kandydata na prezydenta Warszawy, którego wśród zwolenników N nie poparł dosłownie nikt”.

-- WYBORCY CHCĄ NOWEJ PARTII - pisze Pacewicz: “Sondaż OKO.press dotknął też kryzysu partyjnego z innej strony. Pytaliśmy, czy „w Polsce potrzebna jest nowa partia polityczna”, zakładając, że twierdząco będą częściej odpowiadać ludzie, których własna partia nie do końca zadowala. W elektoratach pięciu ugrupowań, które według sondażu OKO.press weszłyby do Sejmu, najczęściej potrzebę nowej partii wyrażają wyborcy Nowoczesnej – aż 80 proc. odpowiedziało twierdząco. Dalej byli wyborcy: PO – 63 proc., PSL – 63 proc., Kukiz’15 – 54 proc. oraz PiS – 30 proc”.

-- KACZYŃSKI PRZEGRYWA Z SZYDŁO - w sondażu dla OKO, który opisuje Pacewicz: “W sondażu OKO.press zapytaliśmy też, kto byłby najlepszym przywódcą Zjednoczonej Prawicy. Także tutaj lider nie wygrał. Jarosław Kaczyński był wybierany rzadziej niż Beata Szydło: w elektoracie PiS przegrał 28 do 49 proc., wśród pozostałych badanych 9 do 19 proc”.

-- RYSZARD CZARNECKI O LICZNYCH POSTĘPOWANIACH KE PRZECIW POLSCE ZA RZĄDÓW PO - pisze w GPC: “To chyba będzie mój najnudniejszy artykuł w „Gazecie Polskiej Codziennie”, bo składa się on z dość monotonnego wyliczania postępowań Brukseli przeciwko Polsce wytoczonych za poprzedniej władzy. Nie dajmy się nabierać propagandzie totalnej opozycji czy sugestiom płynącym ze strony UE, że relacje Polski z Unią Europejską są tak złe, jak nigdy od 2004 r.”. 

-- NIE MA PROJEKTU, W KTÓRYM SĄ JAKIEKOLWIEK PROCENTY - wiceminister kultury o ustawie medialnej: “Absolutny nonsens i nieprawda. Nie ma projektu, w którym byłyby zawarte jakiekolwiek procenty. Posługujemy się indeksami, a nie procentami. Przykładem wskaźników może być indeks Giniego, czyli miara koncentracji rozkładu zmiennej losowej. To najbardziej klasyczny indeks, który zawiera wartości od 0 do 1, np. 0,1, 0,2, 0,25. Oczywiście indeks Giniego to tylko przykład, nie odnosi się do ustawy, ani do dekoncentracji mediów, ale mniej więcej pokazuje kierunek naszego myślenia. Będziemy posługiwać się istniejącymi w prawie, ekonomii czy nauce o konkurencji indeksami dotyczącymi dekoncentracji. Występuje ich kilkanaście, w zależności od przyjętej metodologii”.

-- WICEMINISTER KULTURY O “RYNKU OPINII I FAKTÓW: - mówi wpolityce.pl: “Oprócz normalnych ram dotyczących konkurencji UE dopuszcza wprowadzenie dodatkowych regulacji dotyczących kontroli pluralizmu na rynku mediów. Mówiąc najprościej, przedstawione w raporcie dokumenty wskazują, jak doprowadzić do antykoncentracji na rynku mediów. Rynek mediów to nie tylko rynek konsumencki, ale także rynek opinii i faktów”.

-- JOANNA LICHOCKA O DEKONCENTRACJI - UWOLNIĆ DZIENNIKARZY OD OLIGARCHÓW MEDIALNYCH - pisze w GPC: “W dekoncentracji rynku medialnego chodzi właśnie o to, by uniezależnić polskich dziennikarzy od oligarchów medialnych. Większa liczba wydawnictw i tytułów niepowiązanych ze sobą kapitałowo czy właścicielsko jest gwarancją wolności słowa. Ale dobrze opłacane pluszaki będą bronić „pluralizmu” niczym szef komunistycznych związków zawodowych w PRL‐u Alfred Miodowicz. Walcząc z Solidarnością, twierdził: pluralizm to jeden związek zawodowy w jednym zakładzie. Dziś od pogrobowców PRL‐u słyszymy w istocie to samo”.

-- NEWSWEEK O TAJNEJ WIZYCIE SĘDZIÓW TK W SIEDZIBIE PIS: “Sędziowie Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska i Mariusz Muszyński w 2016 r. gościli w głównej siedzibie PiS przy ul. Nowogrodzkiej – ustalił „Newsweek”. W tym czasie Trybunałem kierował jeszcze Andrzej Rzepliński, ale Przyłębska była już dopuszczona do orzekania”. 

-- ODRZUCAM PODEJRZENIA, ŻE SĄD NAJWYŻSZY DOGADAŁ SIĘ Z PREZYDENTEM - Stanisław Biernat w rozmowie z Andrzejem Stankiewiczem w onecie: “Nie biorę udziału w tych demonstracjach, choć zgadzam się z ich intencjami. Jednak odrzucam podejrzenia, że postanowienie o zawieszeniu postępowania w sprawie Mariusza Kamińskiego to efekt nieformalnej umowy sędziów z prezydentem, albo chęć odwdzięczenia mu się za weto do ustawy o Sądzie Najwyższym. Uważam, że sędziowie takie mieli przekonanie i orzekali zgodnie z własnym sumieniem. Rozumowali następująco: zostało wszczęte postępowanie przed TK w sprawie sporu kompetencyjnego, wobec tego — stosownie do ustawy — organy zawieszają postępowanie. Proszę zauważyć, że trzyosobowy skład orzekający wyraźnie odciął się od rozstrzygania, czy ma miejsce rzeczywisty spór kompetencyjny i powołał uchwałę składu siedmiu sędziów SN z 31 maja 2017 r., wedle której prawo łaski może być stosowane wyłącznie wobec prawomocnie skazanych. Czyli nietrafny jest zarzut, że trzyosobowy SN zdezawuował rozstrzygnięcie sprzed kilku tygodni. Może jest w tym element oportunizmu, ale sędziowie mieli podstawy, żeby wydać takie orzeczenie. Ich zdaniem zdecydował formalny aspekt zagadnienia. Ale rozumiem też tych, którzy są rozgoryczeni: "Myśmy świecili światełka, a oni się tak zachowali". Jeśli się jednak broni niezależnych sądów i niezawisłych sędziów, to trzeba się liczyć z tym, że czasami ich orzeczenia się podobają, a czasami nie”.

-- JAK PIS OGRAŁ HAZARDOWY BIZNES - jedynka DGP: “Legalna część branży zyskuje, podczas gdy ta, która w Polsce nie odprowadzała podatków, się zwija. Dzięki zmianom w przepisach Skarb Państwa już w tym roku zarobi na zakładach dodatkowe ćwierć miliarda złotych”.

-- DUDA LAWIRUJE POMIĘDZY ŻOŁNIERZAMI WYKLĘTYMI A KOMUNISTYCZNYMI TREPAMI Z TVN - Piotr Lisiewicz w GPC: “Pomiędzy tym wszystkim lawiruje prezydent Duda, stawiając Żołnierzom Wyklętym świeczkę i komunistycznym trepom z TVN‐u ogarek”.

-- POLITYCZNE ISKRY NA TRYBUNIE HONOROWEJ - Agata Kondzińska w GW: “Biuro Bezpieczeństwa Narodowego ma przygotowane różne wersje wystąpienia Andrzeja Dudy podczas obchodów Święta Wojska Polskiego. Nie wiadomo jeszcze, którą wybierze prezydent. – Niedawno był przekonany, że to powinno być mocne przemówienie. Ale nie personalnie atakujące ministra, tylko takie, które – czytane między wierszami – wybrzmi dosadnie – mówi „Wyborczej” osoba z otoczenia Dudy”. 

-- JAK NIE MIELIŚMY ŚMIGŁOWCÓW TAK NIE MAMY - Marek jakubiak w SE: “No tak, tu pan minister narobił problemu. O ile jestem przeciwko caracalom, to gdyby nie unieważniono przetargu, już byśmy je mieli. Teraz znów mamy przetargi, znów wystartował w nich Caracal, ale śmigłowców jak nie mieliśmy, tak nie mamy. Z drugiej strony cieszy retoryka MON, że chcemy więcej, ale mniejszych i bojowych śmigłowców zamiast wielozadaniowych. Wiadomo, że jak coś jest do wszystkiego, to jest do niczego. Czemu to takie ważne?”.

-- MACRON ZWOLNI TYSIĄCE POLAKÓW - jedynka GW: “Już za dziesięć dni prezydent Francji Emmanuel Macron odwiedzi Austrię, gdzie spotka się z kanclerzem Christianem Kernem oraz premierami Czech i Słowacji. W kolejnych dniach uda się do Rumunii i Bułgarii. Temat? Rewizja unijnej dyrektywy o pracownikach delegowanych. Kogo pominie? Polskę i Węgry. A to Polska jest europejskim liderem w delegowaniu pracowników – według danych Komisji Europejskiej w 2015 roku do pracy za granicą wydelegowano 460 tys. Polaków (wg danych ZUS w 2016 roku już 0,5 mln). Negocjacje w sprawie dyrektywy Polska niedawno powierzyła Węgrom. W grę wchodzą olbrzymie pieniądze”. 

-- PAŃSTWOWY BOJKOT TIGERA - jedynka RZ: “Jedna reklama obróciła przeciwko Maspexowi polityczną machinę. Napój znika z półek. Należący do państwa Lotos wycofa napój energetyczny Tiger ze swoich stacji. „Do końca weekendu zniknie z półek” – napisała w sobotę na Twitterze Anna Lutek, dyrektor komunikacji w Lotosie. (...) Napój, do tej pory obecny we wszystkich sieciach, może bowiem zniknąć także z półek Orlenu. – Już nie prowadzimy sprzedaży tego produktu – mówi nam pracownica stacji tej sieci w Poznaniu. Orlen nie zaprzecza”.

-- CZAS NA SOCJALIZM - Krzysztof Janik na opiniach RZ: “Wreszcie rodzi się trzecia propozycja ideowa – socjalizm. Słowo to w Polsce ma fatalną konotację, do której przyczynili się też ludzie o moim życiorysie. To zostawmy na inną okazję, tu spróbujmy odpowiedzieć sobie na pytanie, na ile ta oferta może być konstruktywna, służyć budowaniu pozytywnej reakcji na lęki i niedomagania współczesnego świata, tym bardziej że elektorat Berniego Sandersa w USA i Jeremy’ego Corbyna w Wielkiej Brytanii tak łatwo się nie rozejdzie. Więcej równowagi w stosunkach społecznych, w tym ekonomicznych i politycznych (mniej elit, więcej obywateli), więcej redystrybucyjnych funkcji państwa – to istota tej propozycji”.  

-- GELBERG PISAŁ WYSTĄPIENIA ZIOBRY - Wiktor Ferfecki w RZ: “Andrzej Gelberg jest absolwentem Politechniki Warszawskiej, a pierwsze kroki w dziennikarstwie stawiał w piśmie „Technika Motoryzacyjna”. Po wprowadzeniu stanu wojennego publikował w prasie podziemnej. W pamięć czytelników najbardziej zapadł jako redaktor naczelny „Tygodnika Solidarność” w latach 1992–2001. Jak ustaliła „Rzeczpospolita”, w ubiegłym roku pomagał w pisaniu przemówień ministrowi sprawiedliwości Zbigniewowi Ziobrze”.

-- PIS MA W NOSIE GIEŁDĘ - Ireneusz Siudak w GW: “GPW to jedyna spółka skarbu państwa pozostawiona samopas, w której „dobra zmiana” ma taki problem z obsadzeniem kierownictwa. Jak to rozumieć? Pierwsze wytłumaczenie jest takie, że trudno znaleźć zaufanego kandydata, który orientowałby się w meandrach rynku kapitałowego i pogodził różne kręgi wpływów. Drugie wytłumaczenie jest takie, że niestety od słów Donalda Tuska, że giełda to kasyno, reputacja GPW maleje. I jest już tak marna, że nawet PiS ma już giełdę w nosie”.

-- O ZDJĘCIU WAŁĘSY I CEJROWSKIEGO pomorska GW: “W sobotę na profilu facebookowym Lecha Wałęsy pojawiły się zdjęcia zrobione podczas przechadzki prezydenta po ulicy Długiej w Gdańsku. Pośród licznych uścisków dłoni z turystami znalazło się również zdjęcie z Wojciechem Cejrowskim, który promował podczas jarmarku swój Sklep Kolonialny”.

-- URODZINY: Rafał Bochenek, Jerzy Klechta, Marek Matuszewski, WTOREK: Danuta Kuroń, Bronisław Dutka.

Źródło: 300polityka.pl

Dorn: Kaczyński już nie mówił "polegli"

Dodano: 11.08.2017 20:31 | 11 odsłon | 0 komentarzy


Twierdzenie Jarosława Kaczyńskiego "zginęli na służbie", nie "polegli" jest czymś nowym - powiedział w "Faktach po Faktach" były marszałek Sejmu Ludwik Dorn, odnosząc się do przemówienia prezesa PiS podczas miesięcznicy smoleńskiej. - To jest element zupełnie nowy. Ja bym to łączył z tym zadziwiającym komunikatem Ministerstwa Obrony Narodowej, który ukazał się dzień przed miesięcznicą - dodawał.

Źródło: www.tvn24.pl

Kaczyński chce pomników na 8. rocznicę katastrofy. Bez zgody radnych nie powstaną

Dodano: 11.08.2017 18:34 | 12 odsłon | 0 komentarzy


Jarosław Kaczyński zapowiedział, że miesięcznice ustaną, gdy staną dwa pomniki smoleńskie przy Krakowskim Przedmieściu. - Wierzę, że to będzie w 8. rocznicę tragedii - mówił podczas czwartkowego przemówienia. - Ostateczną decyzję o lokalizacji pomników wydaje Rada Warszawy - przypominają stołeczni urzędnicy. Rada, w której większość ma Platforma Obywatelska.

Źródło: tvnwarszawa.tvn24.pl


Starsze wiadomości »
reklama

Copyright © 2008-2017 GazetaBiznesowa.pl - biznes, kursy walut, przelicznik walut, giełda  - wszelkie prawa zastrzeżone