niedziela, 24 lutego 2019 r.  Imieniny: Boguty, Bogusza, Macieja
Wiadomości z tagiem Natomiast  RSS
STAN GRY: Karnowski: Albo naprawa (mimo oczywistych błędów) państwa, albo „by było, jak było”, Wielowieyska o pomyśle zdjęć z Tuskiem jak z Wałęsą w 89, Trudnowski: Bracia Kurscy zrobią wiele, byśmy przy urnach znów wybierali, czy bardziej bulwersuje nas odwołanie rządu Olszewskiego, czy uwłaszczenie na spółce Srebrna

Dodano: 23.02.2019 13:56 | 9 odsłon | 0 komentarzy


-- JAROSŁAW KACZYŃSKI PREZENTUJE NOWY PROGRAM, W TYM 500 ZŁ NA PIERWSZE DZIECKO I ZERO PIT DLA WSZYSTKICH PONIŻEJ 26 ROKU ŻYCIA - 300LIVE: http://300polityka.pl/live/2019/02/23/

-- NAJBARDZIEJ PRAWDOPODOBNA HIPOTEZA NA TEMAT EUROPEJSKIEJ DROGI BRUDZIŃSKIEGO - ANALIZA 300POLITYKI - PIS W BRUKSELI MA WYJŚĆ Z LETARGU:

-- PIS LICZYŁ NA PODZIAŁ, ALE KOALICJA STAJE SIĘ FAKTEM - DOMINIKA WIELOWIEYSKA W GW: “PiS liczył na wojnę między Tuskiem a Schetyną i na animozje między Schetyną a Kosiniakiem-Kamyszem. Nic z tego. Szeroka Koalicja Europejska staje się faktem. Właśnie dołącza do niej PSL - kluczowy element układanki”.

-- WIELOWIEYSKA O POMYŚLE FOTOGRAFII Z TUSKIEM JAK Z WAŁĘSĄ W 1989: "Jednemu z moich rozmówców marzyły się nawet zdjęcia podobne do fotografii solidarnościowych kandydatów z Lechem Wałęsą w 1989 roku, tyle że tym razem z Donaldem Tuskiem. Plan raczej nierealny ze względu na pełnioną przez Tuska funkcję przewodniczącego Rady Europejskiej”.

-- TUSKOWI POTRZEBNY WŁASNY OBÓZ, BY NIE BYĆ ZAKŁADNIKIEM SCHETYNY: ”Jedno jest pewne: jeśli szef Rady Europejskiej zdecyduje się powrócić do polskiej polityki i będzie rozważał start w wyborach prezydenckich (choć nadal jest to wielki znak zapytania), to chciałby uniknąć sytuacji, w której jest zakładnikiem Schetyny w kwestiach logistycznych i finansowych. Stąd potrzebny jest mu własny obóz, któremu będzie patronował, a którego PO będzie jedynie częścią. Zresztą z poparciem samej Platformy nigdy by wyborów prezydenckich nie wygrał”.

-- PRZECIĄGANIE LINY JEST ALE ROZŁAMU NIE WIDAĆ - KONKLUZJA WIELOWIEYSKIEJ: ”Ale to przeciąganie liny czy pewna doza nieufności nie zmienia podstawowego faktu: w obozie, w którym są Tusk, Schetyna, Kosiniak-Kamysz i Czarzasty, żadnego rozłamu ani kłótni na horyzoncie nie widać, a cel i idee są jasno określone”.

-- NIE TRZEBA WIELKIEJ PRZENIKLIWOŚCI, ŻEBY ZDAĆ SOBIE SPRAWĘ, ŻE KOALICJA EUROPEJSKA ROZPADNIE SIĘ PO WYBORACH - PROFESOR HENRYK DOMAŃSKIMÓWI ŁUKASZOWI ROGOJSZOWI W GAZETA.PL: ”Dlatego, że nie trzeba wielkiej wiedzy i przenikliwości, żeby zdać sobie sprawę, że ta koalicja rozpadnie się tuż po wyborach. Wie to każdy, kto interesuje się polityką, a myślę, że i wśród mniej zorientowanych takie poczucie jest dość silne. Czym innym jest bowiem wygranie wyborów w koalicji, a czym innym skutecznie działanie po takim zwycięstwie. Tymczasem w przypadku Koalicji Europejskiej mamy tylko jedną obietnicę: wygrać z PiS-em. Szanse, że po ewentualnym zwycięstwie wszyscy członkowie tego sojuszu porozumieją się co do programu i kształtu rządu się minimalne”.

-- NIE MOŻNA BYĆ DŁUGO REWOLUCYJNYM, BO PROWADZI DO ZGUBY REWOLUCJONISTÓW - DALEJ DOMAŃSKI: ”Czas rewolucji się skończył – to bardzo dobre określenie. Tak zwany efekt thermidora – nie można zbyt długo być rewolucyjnym, bo to prowadzi do zguby rewolucjonistów. W pewnym momencie siła rewolucyjna musi zastopować i dać ludziom poczucie bezpieczeństwa, bo społeczeństwo tego właśnie oczekuje. Dla PiS-u to bardzo cenna lekcja, którą musi odrobić ze swoich rządów w latach 2005-07, kiedy nie zrozumiało tego na czas. Wówczas za brak słuchu społecznego zapłaciło najwyższą cenę – straciło władzę”.

-- TE NOWE FORMUŁY OPOZYCYJNE TO MASKARADA - MICHAŁ KARNOWSKI: ”Kolejny raz Polacy przekonują się, że wszystkie te nowe formuły opozycyjne, kolejne wyszywane sztandary, nowi liderzy, to tylko maskarada. Podobnie jak fałszywe są zapewnienia o nowej odsłonie (już bez wypaczeń) oferty liberalnej czy lewicowej. Jak przychodzi do decyzji, to zawsze okazuje się, że całe to wesołe towarzystwo bez szemrania wchodzi do kociołka z napisem „III RP”. I zaczyna powtarzać mantrę o złym Kaczyńskim, którego trzeba zatrzymać. Bo najważniejsze, jedynie ważne, jest „by było, jak było”.

-- BIEDROŃ I TAK WYBIERZE SCHETYNĘ - DALEJ KARNOWSKI: ”Zwróćmy uwagę, nawet ludzie dopiero startującego na dużej politycznej scenie Roberta Biedronia, wskazują, że jak przyjdzie do decyzji o władzy, to wybiorą Schetynę”.

-- ALBO MIMO OCZYWISTYCH BŁĘDÓW NAPRAWA PAŃSTWA ALBO BY BYŁO TAK JAK BYŁO - DALEJ KARNOWSKI: "A jak słychać, także w PSL, tak lubiącym eksponować swój rzekomy konserwatyzm, rośnie apetyt na wspólny start wraz z tym skrajnie lewicowym towarzystwem. Byle przeciw PiS. Niestety, w realnym świecie Polacy mają tylko jeden wybór. Albo Zjednoczona Prawica i naprawa (mimo oczywistych błędów) państwa, albo „by było, jak było”.

-- SPÓR POLITYCZNY CORAZ BARDZIEJ ANACHRONICZNY - PIOTR TRUDNOWSKI W RZ: “Ciągły spór o efekty transformacji staje się nie tylko coraz bardziej anachroniczny, ale też oderwany od rzeczywistości. Ważniejsza jest raczej debata o tym, w jakiej demokracji, gospodarce, Polsce i Europie żyć będą nasze dzieci. Taki spór przybliży nas do podjęcia kluczowych decyzji o przyszłości naszej wspólnoty politycznej. Przekonanie o anachroniczności polskiego sporu politycznego AD 2019 wydaje się coraz bardziej powszechne. Skrzecząca rzeczywistość sprawia, że coraz lepiej widoczny jest również jego pozorowany charakter. O Okrągły Stół i bilans rządu Jana Olszewskiego być może część polityków i komentatorów będzie w stanie kłócić się jeszcze kilka lat, ale koniec tego spektaklu jest bliski. Ostatnie tygodnie pokazały, że te lubiane przez organizatorów naszej zbiorowej wyobraźni i powtarzane do znudzenia kwestie nie porywają już tłumów. Za rogiem czyha konflikt może bardziej aktualny i rzeczywisty, ale równie trudny do załagodzenia. Podejmijmy jednak próbę zorganizowania naszego życia politycznego wokół wyzwań realnych, rozstrzygalnych i adekwatnych do problemów, jakie przyjdzie nam niebawem rozwiązywać”.

-- BRACIA KURSCY ZROBIĄ WIELE BYŚMY PRZY URNACH ZNÓW WYBIERALI CZY BARDZIEJ NAS BULWERSUJE ODWOŁANIE RZĄDU OLSZEWSKIEGO CZY UWŁASZCZENIE SIĘ NA SPÓŁCE SREBRNA - DALEJ TRUDNOWSKI: ”Bracia Kurscy zrobią wiele, byśmy przy urnach znów wybierali, czy bardziej bulwersuje nas odwołanie rządu Jana Olszewskiego, czy uwłaszczenie się politycznego środowiska Jarosława Kaczyńskiego na spółce Srebrna. Zmęczonych ich sporem może będzie nieco więcej niż dotychczas, ale ci oddadzą swój głos najpewniej na opodatkowanie kościelnej tacy. Nic nie wskazuje, by szybko doszło do zmiany politycznego prawa ciążenia. Gdy ktoś wynajdzie na to sposób, może być już zwyczajnie za późno. Cóż, utonąć w podziemnej rzece, to też przecież jakaś innowacja”.

-- SCEPTYCZNIE O POTENCJALE MŁODYCH - DR JAROSŁAW FLIS w rozmowie z Michałem Płocińskim w RZ: “Czasami pomaga, a czasami oznacza zderzenie ze ścianą. Pewne rzeczy oni rzeczywiście robią lepiej. Ale trzeba wiedzieć, że są zagrożeni chorobą, którą niemiecki psychiatra Manfred Spitzer określił jako „demencję cyfrową”. W największym skrócie, są w stanie robić dziesięć głupich rzeczy jednocześnie, a nie potrafią zrobić jednej mądrej. Zarazem uważają, że tzw. umiejętności cyfrowe przesądzają o ich totalnej przewadze nad całą resztą. Przypomina mi się od razu pewien młody człowiek, który na konwencji Nowoczesnej przed trzema laty wykpiwał polityków starszej daty, że ci nie wiedzą nawet, jak obsługiwać portal randkowy... Nie jestem głęboko przekonany, czy akurat swoboda w korzystaniu z portalu randkowego jest szczególną kompetencją w przypadku polityka”.

-- NOWE POKOLENIE SAMORZĄDNOŚCI - DALEJ FLIS: “Odchodzi pokolenie Solidarności, a na scenę zaczyna wchodzić pokolenie samorządności. Tych, którzy zainteresowali się polityką na początku lat 80., czy trochę później, w okolicach 1989 roku, zastępują dziś młodzi, którzy do polityki wchodzą od dołu – najpierw byli radnymi w swojej gminie, potem radnymi w powiecie i stopniowo pięli się w górę. Dla nich demokracja jest już czymś absolutnie oczywistym”.

-- PROGRESYWNA AGENDA PODLANA SOCJALNYM SOSEM - MICHAŁ SZUŁDRZYŃSKI W RZ O WARSZAWIE: ”Raptem kilka miesięcy od wyborów samorządowych można zauważyć, że oto w stolicy Polski wykuwa się rewolucja ideologiczna przeprowadzana wspólnie przez ludzi spod znaku PO, Nowoczesnej i „Krytyki Politycznej”. Rządząca dziś Warszawą Platforma, która powstała dokładnie 18 lat temu jako liberalno-konserwatywna partia odwołująca się do wartości chrześcijańskich, testuje w stolicy ostro progresywną agendę podlaną obficie socjalnym sosem”.

-- CZY TO TESTOWANIE PROGRAMU JAKI PLATFORMA CHCIAŁABY WPROWADZIĆ PO WYBORACH? - DALEJ SZUŁDRZYŃSKI: ”Równocześnie zaś powstają nowe przedszkola i żłobki (prezydent obiecał, że będą darmowe), ścieżki rowerowe, bulwary wiślane, w miejskim budżecie odkręca się kurek z pieniędzmi na wsparcie dla seniorów i finansowanie in vitro – wszystko ma sprawić, że życie obywateli, również tych mniej zamożnych, będzie coraz przyjemniejsze. I znów – trudno do większości z tych spraw osobno mieć pretensje, ale jeśli zestawimy je razem, trudno nie dostrzec tu eksperymentu polegającego na ożenieniu postulatów liberalnych z lewicowymi, obyczajowego progresywizmu z działaniami socjalnymi. Czy to testowanie programu, jaki Platforma chciałaby zaaplikować w całej Polsce po wygranych wyborach parlamentarnych?”

-- KRZYSZTOF PACEWICZ W OKU O STRACIE PIS: “W ostatnich kilku miesiącach PiS stracił aż 6-9 punktów procentowych. Dzięki analizie przepływów elektoratu w lutowym sondażu OKO.press możemy powiedzieć, kto na tym skorzystał. A także oszacować, czy Biedroń faktycznie przyciąga do polityki nowych wyborców, czy raczej podbiera wyborców opozycji. I czy w sumie opozycja anty-PiS zyskuje na tym, czy traci”.

-- PACEWICZ ANALIZUJE ŹRÓDŁO ELEKTORATU BIEDRONIA ALE ZWRACA UWAGĘ, ŻE BYLI TO GŁOSUJĄCY SŁABIEJ ZAKORZENIENI, STĄD WĄTPLIWOŚĆ CZY NA KOŃCU ZAGŁOSOWALIBY NA KE: “4 punkty procentowe – to wcześniejsi wyborcy Platformy Obywatelskiej,

2 p.p. to wyborcy Nowoczesnej (dołującej w sondażach),

2 p.p. – lewicy (po jednym SLD i Razem),

1 p.p. to wyborcy PiS, a

3 p.p. to osoby, które wcześniej nie głosowały na inną partię.

Z punktu widzenia demokratycznej opozycji anty-PiS Wiosna „zabiera” więc Koalicji Europejskiej 7 p.p. (4 PO+ 2 .N + 1 SLD), ale były to osoby gorzej zakorzenione w czterech partiach KE, co oznaczało niepewność, czy oddadzą na nie głos”.

-- DZIĘKI WIOŚNIE OPOZYCJA ZYSKUJE WIĘKSZOŚĆ - DALEJ PACEWICZ: “Te głosy przepływają z jednego bloku opozycyjnego (dużego) do drugiego (mniejszego). Natomiast opozycja jako całość zyskuje – w stosunku do PiS – dodatkowo 6 p.p.:

3 p.p. osób, które nie wiedziały na kogo głosować bądź nie głosowałyby wcale,

1 p.p. wyborców Razem (te głosy nie mają obecnie szans, by zamienić się w mandaty), a także

1 p.p. wyborców PiS. Uwaga! Ten”zysk” liczy się podwójnie, bo różnica między opozycją demokratyczna, a PiS poprawia się o 2 p.p.

Gdyby wyniki z sondażu OKO.press padły w wyborach parlamentarnych, a PO, .N, SLD i PSL wystartowały wspólnie jako Koalicja Europejska, to siły prodemokratyczne (KE + Wiosna) zdobyły razem minimalną większość w parlamencie. Według OKO.press podział mandatów w Sejmie wyglądałby bowiem tak:

PiS – 184;

KE – 180;

Wiosna – 52;

Kukiz’15 – 27;

KORWIN + RN – 17.

KE i Wiosna mogłyby zatem tworzyć koalicję większościową 232 mandatów ze sporą przewagą – 48 mandatów – nad PiS”.

-- JACEK GĄDEK O CHARYZMIE BIEDRONIA, KTÓRĄ PODGRYZA MIŁOŚĆ WŁASNA - W GAZETA.PL: “Robert Biedroń jeździ po Polsce z konwencjami. W Kielcach głosił wiosnę miłości. - My jesteśmy miłością - mówi do tłumu. Jest dziś jednym z najbardziej charyzmatycznych polityków. Ale jego wrogiem jest miłość własna”.

-- GĄDEK OPISUJE KULISY REGIONALNYCH KONWENCJI WIOSNY: “Spotkania Wiosny są biletowane - trzeba się zarejestrować, aby wejść. W Kielcach: 700 osób. Sala pełna. Przed wejściem sklepik z koszulkami Wiosny i książkami Roberta Biedronia. Formacja musi mieć środki na start, a to naturalny sposób na ich pozyskanie. I jeszcze stolik, by składać podpisy pod projektem ustawy o świeckim państwie. Przed startem konwencji. - Pokazują nawet, kto ma gdzie usiąść na widowni - mówi jedna z uczestniczek. Trwa łatanie luk w pierwszych rzędach. - Tu jeszcze dwie osoby. Do tego rzędu proszę siadać - poleca obsługa. W rzędzie obok którego przechodzić ma lider Wiosny zapewniono pełny przegląd wyborców: od seniorek po młodzianów. Taki wymóg profesjonalizmu”.

-- PAWEŁ WROŃSKI ZGŁASZA SIĘ NA OCHOTNIKA DO KONTROLI CZESKIEGO PIWA W ODWECIE ZA POLSKĄ WOŁOWINĘ: “Panie ministrze rolnictwa Krzysztofie Ardanowski, w związku z pana inicjatywą, by na zwiększone kontrole polskiego mięsa w Czechach odpowiedzieć kontrolami czeskiego piwa, zgłaszam zastęp ochotników gotowych wesprzeć pana i ojczyznę w tym dziele. Każdy z nas posiada narząd kontroli. Zagrychę załatwimy sobie też sami, z pewnego źródła. Oczekujemy na odpowiedź. I na podobny konflikt z Francją lub Włochami. Czuwaj!”

-- ANDRZEJ WIELOWIEYSKI WSPOMINA ZMARŁEGO BISKUPA ORSZULIKA: “W okresie 1989-92 był biskupem pomocniczym w Siedlcach, a w okresie 1992-2002 - biskupem ordynariuszem w Łowiczu. Nie jestem w stanie ocenić, jak ten uparty Ślązak dawał sobie radę na Podlasiu i w nowej diecezji łowickiej. Byłem u niego na kilku spotkaniach, które przebiegały w atmosferze przyjacielskiej i serdecznej. Za dewizę biskupią przyjął zasadę: Christo in allis servire (służyć Chrystusowi w ludziach). Służył długo: miał już 90 lat”.

-- NIE ZA SPANIE WAM PŁACIMY- Fakt: ”Spotykają się w Sejmie coraz rzadziej – ostatnio raptem raz w miesiącu! Można by więc oczekiwać od naszych posłów, że gdy już się w pracy pojawią, będą wytrwale pracować. Nic z tych rzeczy! W czasie głosowań niejeden uznał, że wyborcy już śpią więc i oni mogą”.

-- URODZINY W SOBOTĘ: Paweł Graś, Anna Bogucka-Skowrońska, Radosław Sikorski, Magdalena Ogórek, W NIEDZIELĘ Janusz Zemke kończy 70 lat.

Źródło: 300polityka.pl

Lubnauer o współpracy z Petru: Jeżeli zwróci się z propozycją powrotu do Nowoczesnej, to ja nie widzę przeszkód. Nie uważam, żeby federacja była dobrym pomysłem

Dodano: 22.02.2019 19:56 | 2 odsłon | 0 komentarzy


- Jeżeli Ryszard Petru zwróci się z propozycją powrotu do Nowoczesnej, do klubu i będzie zgoda wszystkich członków klubu Nowoczesnej, to ja nie widzę przeszkód. Natomiast ja nie uważam, żeby dobrym pomysłem była federacja. Jesteśmy przywiązani do nazwy Nowoczesna i do klubu w tym kształcie. Po drugie, my musimy mieć swobodę decydowania o tym w jaki sposób głosujemy, w jaki sposób wypowiadamy się w imieniu partii Nowoczesna - mówiła Katarzyna Lubnauer w rozmowie z Grzegorzem Kajdanowiczem w programie „Fakty po faktach” TVN24.

Źródło: 300polityka.pl

Poręba: Reakcja opozycji na nasze listy do PE pokazuje, że są one mocne i dobrze zbudowane

Dodano: 22.02.2019 19:42 | 2 odsłon | 0 komentarzy


- Rzeczywiście reakcja opozycji na nasze listy [do PE] pokazuje, że są one mocne i dobrze skompletowane, zbudowane. Natomiast co do zjednoczonej opozycji, mogę tylko powiedzieć że nic ich nie łączy, wszystko ich dzieli poza jednym - tym aby odsunąć za wszelką cenę PiS od władzy, bo trudno mi sobie wyobrazić koalicję, jakąś logiczną, spójność czy też jakąś programową współpracę pomiędzy taką formację jak partie tak skrajnie antyklerykalne jak reprezentowane przez panią Nowacką czy panią Wielgus a np. politykami którzy reprezentują formacje, które odwołują się wprost do wartości chrześcijańskich. Taką formacją na pewno jest PSL - stwierdził Tomasz Poręba w rozmowie z Piotrem Witwickim w "Wydarzenia i opinie” Polsat News.

Źródło: 300polityka.pl

STAN GRY: Zaremba o spiskowych teoriach nt konfliktu Izraela z Polską, Olejnik: Szkoda, że Kaczyński nie potrafi się zmierzyć z dziennikarzami i zrobić konferencji prasowej, Borusewicz o współpracy ks. Jankowskiego z SB, Gaz. Wrocławska o starcie Ochojskiej z PO

Dodano: 22.02.2019 12:17 | 15 odsłon | 0 komentarzy


-- PMM W HAARETZ O TYM, ŻE NIE MA KONFLIKTU Z IZRAELEM - 300LIVE:

-- PLATFORMA NAMAWIA DO STARTU JANINĘ OCHOJSKĄ, SCHETYNA NIE CHCE ZDROJEWSKIEGO - Marcin Rybak w Gazecie Wrocławskiej: “Miał być żelazną jedyną Platformy Obywatelskiej, tymczasem najprawdopodobniej w ogóle nie wystartuje w wyborach do Parlamentu Europejskiego z ramienia tej partii. Bogdan Zdrojewski - były prezydent Wrocławia, a potem m.in. minister kultury, a od pięciu lat europoseł nie dostanie pierwszego miejsca na liście Koalicji Europejskiej do europarlamentu. To decyzja Grzegorza Schetyny, lidera Platformy. Jedynką ma być Jarosław Duda. Od pewnego czasu krążą też pogłoski, że Platforma namawia do startu Janinę Ochojską. Drugie miejsce obiecano z kolei Małgorzacie Sekule-Szmajdzińskiej. Z naszych informacji wynika, że w tej sytuacji Zdrojewski w ogóle wycofa się ze startu w wyborach. Przynajmniej z listy Koalicji Europejskiej”.

-- FAKT NA JEDYNCE O TECZCE MACIEREWICZA: “Piątek ujawnił np. notatkę służbową z 1984 r. podpisaną przez szefa wywiadu PRL gen. Zdzisława Sarewicza (†85 l.). Dotyczy ona m.in. ucieczki Macierewicza z ośrodka internowania w Łupkowie w 1982 r. Działacz wydawał wtedy podziemną gazetę, posługiwał się fałszywymi dokumentami etc. Tymczasem podpisana przez generała notatka głosi, że... nie ma podstaw, by ścigać Macierewicza! – Nigdy nie spotkałem się z podobnym dokumentem – mówi nam prof. Andrzej Friszke (63 l.). I on, i Piątek stawiają pytanie: czy Macierewicz mógł mieć parasol ochronny SB? A może nawet samego GRU, czyli wywiadu wojskowego ZSRR? Skąd te podejrzenia? Bo z innego odnalezionego dokumentu wewnętrznego SB wynika, że Macierewicz był pod „opieką” elitarnej komórki Biura Studiów SB. A jej oficerowie utrzymywali bliskie relacje właśnie z sowieckimi oficerami GRU i KGB. Biuro miało też możliwość prowadzenia agentów, którzy w oficjalnych rejestrach byli wpisani nie jako tajni współpracownicy, ale jako figuranci, czyli osoby rozpracowywane! Chodziło o to, by fakt ich współpracy zataić nawet przed służbami PRL!”

-- SZKODA, ŻE KACZYŃSKI NIE POTRAFI ZMIERZYĆ SIĘ Z DZIENNIKARZAMI I SPOKOJNIE ODPOWIEDZIEĆ NA PYTANIA - MONIKA OLEJNIK W GW: “Nie wiem, czego żąda prezes, grzywny czy więzienia dla dziennikarzy, którzy ośmielili się publikować rozmowy nagrane bez jego zgody. Szkoda jednak, że Jarosław Kaczyński nie potrafi się zmierzyć z dziennikarzami, zrobić konferencji prasowej i spokojnie odpowiedzieć na pytania. To nie sztuka rozmawiać z mediami rządowymi, które nie poruszą żadnego trudnego tematu”.

-- JESTEM TEGO PEWIEN I MAM DOWODY - BOGDAN BORUSEWICZ O KS. JANKOWSKIM JAKO WSPÓŁPRACOWNIKU SB - mówi w rozmowie z Maciejem Sandeckim w trójmiejskiej GW.

-- BORUSEWICZ O KONFLIKCIE WAŁĘSY Z WALENTYNOWICZ JEGO ZDANIEM PODSYCANYM PRZEZ KS. JANKOWSKIEGO: “Potem był ostry konflikt w Prezydium MKZ o wyjazd do Watykanu i wizytę u Papieża. Wałęsa nie chciał zabrać Walentynowicz na ten wyjazd, a później nie chciał jej dać mandatu na zjazd regionalny w czerwcu 1981 roku. W rezultacie tego konfliktu Walentynowicz została usunięta, ja się odsunąłem od Wałęsy, Gwiazdowie też zostali wycięci. Dzisiaj jestem przekonany, że to ksiądz Jankowski nakręcał ten konflikt i atak na Annę Walentynowicz”.

-- BORUSEWICZ O SWOJEJ HIPOTEZIE NT WSPÓŁPRACY KS. JANKOWSKIEGO Z SB: “Kiedy jednak w 1986 roku wyszedłem z więzienia, postanowiłem sprawdzić, o co chodziło z tamtym mieszkaniem. Poszedłem do dziewczyny z księgarni i zacząłem ją wypytywać – z kim się kontaktowała, u kogo była. Okazało się, że była u księdza Jankowskiego i prosiła go o jedzenie i leki dla mnie, a zaraz po tej wizycie SB zaczęła ją śledzić. Wiele lat później, już w latach 90., odwiedził mnie dziennikarz, który powiedział mi, że rozmawiał o księdzu Jankowskim z majorem Berdysem, zastępcą szefa wydziału IV SB w Gdańsku, który zajmował się Kościołem. Ten major powiedział mu, że te kazanie na mszę w Stoczni to on Jankowskiemu sam napisał, a także przytoczył całą tę historię z dziewczyną z księgarni, którą po donosie Jankowskiego zaczęto obserwować. Sprawa się wyjaśniła. Dwie części orzecha pasowały do siebie”.

-- PIOTR ZAREMBA O SPISKOWYCH TEORIACH WS PODSYCANEGO KONFLIKTU IZRAELA Z POLSKĄ - pisze w PTT: “Czy to tylko kwestia dawnych traum tych ludzi w Izraelu, którzy pamiętają jakieś złe zachowania Polaków wobec ich przodków i krewnych? Czy nawet kampania wyborcza tłumaczy tu wszystko? Ktoś ma chyba bardziej dalekosiężny cel zrobienia nam krzywdy. Kto? Kręgi żydowskie zainteresowane finansowymi roszczeniami wobec Polski? Jakiś obcy, nielubiący Polski kraj? Z reguły nie nadużywam spiskowych interpretacji. W tym przypadku się nasuwają”.

-- DZIŚ ZARZUCAJĄ MIĘKKOŚĆ, WCZORAJ UJMOWALI SIĘ ZA GROSSEM - DALEJ ZAREMBA: “Uwikłanych w tę jednostronność jest zresztą wielu. Politycy PO, dziś oburzający się na Katza, ba, zarzucający pisowskiemu rządowi miękkość, wczoraj bronili nie tylko Grabowskiego, ale i Jana Tomasza Grossa z jego bezceremonialnym naginaniem historycznych źródeł i mieszaniem ich z publicystyką, niewiele subtelniejszą od wypowiedzi izraelskiego ministra”.

-- ZAREMBA O TYM, ŻE ISTNIEJE BRAK SYMETRII I MÓWI SIĘ O “ZAMACHACH” NA INSTYTUCJE: “Ten brak symetrii - wpływ polityków obecnej opozycji na instytucje muzealne to coś naturalnego i dobrego, próba skorzystania ze swego wpływu przez prawicę to zawsze „zamach”, jest skądinąd typowy i dla innych frontów, niekoniecznie dotyczących spraw żydowskich. Gliński nie ma prawa pytać o wystawę poświęconą 50. rocznicy Marca, choć znaleziono tam miejsce na rozliczenie obecnej TVP, nie znaleziono na przypomnienie, jak po 1989 roku III RP naprawiała dawne krzywdy. Nie ma prawa zauważać, że panele organizowane w Polinie rażą jednostronnym doborem uczestników”.

-- WYZBYCIE SIĘ EMPATII ZATRUWA DUSZĘ NARODU - KONKLUZJA ZAREMBY: “Co więcej, całą historię wojny, ba polsko-żydowskich relacji, zaczyna się opowiadać za pomocą haseł i memów - pisałem o tym przed rokiem. Ta droga ma już swoich proroków, choćby dr Ewę Kurek, nie mniej zacietrzewioną niż prof. Grabowski. Badajmy dzieje także żydowskiej kolaboracji, ale za każdym razem pamiętajmy o kontekstach. Wyzbycie się empatii, także w historycznych ocenach, zatruje, już zatruwa, duszę narodu. I jest drogą do nakręcania spirali uprzedzeń. Nie staniemy się od tych uprzedzeń lepsi”.

-- RAFAŁ TRZASKOWSKI NA PYTANIE MARCINA ANTOSIEWICZA O ZAANGAŻOWANIE TUSKA: “W tej chwili w PO myślimy przede wszystkim o najbliższych wyborach, na które potrzebna jest konsolidacja wokół Koalicji Europejskiej. Rozumiem, że Donald Tusk, w ramach swoich możliwości, jest gotów zaangażować się w tę nadchodzącą kampanię, bo tu mamy jasny wybór między siłami proeuropejskimi i antyeuropejskimi. Przewodniczący Tusk powiedział także, że nie ma miejsca na żadną nową partię polityczną i trudno się z nim nie zgodzić. Tak jak z tym, że trzeba podjąć próbę zaangażowania środowisk pozapartyjnych, namówić je do aktywności. Jednak moim zdaniem nie ma dziś potrzeby budowania nowego, scentralizowanego ruchu”.

-- TRZASKOWSKI ODDALA SPEKULACJE O FORMALIZOWANIE RUCHU WOKÓŁ TUSKA: “Nic nie wiem na temat takiego planu, tym bardziej nigdy nie prowadziłem rozmów związanych z uczestnictwem w takim ruchu. Cała ta inicjatywa to tylko doniesienia prasowe. Wielu samorządowców jest członkami Platformy Obywatelskiej i wspólnie rozmawiamy o wsparciu Koalicji Europejskiej, ale nie o budowie nowego ruchu. Jeśli Donald Tusk będzie chciał angażować się w to, żeby do nas dołączali ludzie, którzy nie są jeszcze w polityce, to bardzo dobrze. Natomiast środowy wywiad Donalda Tuska zrozumiałem jako jasną wypowiedź, że nie ma potrzeby tworzenia żadnej nowej partii ani żadnego sformalizowanego ugrupowania”.

-- ŁUKASZ ROGOJSZ O BIEDRONIU - LIDER NIE OBRAŻA SIĘ ZA KRYTYKĘ: “Robert Biedroń udowodnił już, że potrafi stworzyć partię polityczną i na poważnie wejść do gry o głosy wyborców. Teraz musi udowodnić, że naprawdę jest liderem, który nie obraża się na krytykę, umie słuchać innych i wyciągać słuszne wnioski. Bez tego nie rozwiąże problemów Wiosny, które piętrzą się z dnia na dzień”.

-- UROKU LIDEROWI WIOSNY DODAŁABY ODROBINA SKROMNOŚCI - DALEJ ROGOJSZ W GAZETA.PL: “Ludzie, którzy znają Biedronia mówią o nim: pewny siebie, zdecydowany, przebojowy. Narcyzm? Zarozumiałość? Taki jego urok – odpowiadają. Z punktu widzenia neutralnego wyborcy uroku prezesowi Wiosny z pewnością dodałaby jednak odrobina skromności oraz większa rozwaga w kwestii tego, co, kiedy i w jaki sposób należy mówić”.

-- RAFAŁ WOŚ W TYGODNIKU POWSZECHNYM UJMUJE SIĘ ZA RAZEMOWCAMI: “Po pierwsze: Razemowcy wyznaczyli dla lewicy zupełnie nowe ścieżki. Pierwszy raz od czasów Unii Pracy i Samoobrony ktoś na lewicy tak mocno postawił kwestie klasowego wyzysku. Ratowali honor w czasach, gdy PiS przechwycił i zrealizował większość spraw, które lewica spod znaku SLD czy Palikota powinna była zrobić dawno temu. Oczywiście gdyby była lewicą”.

-- PRZETRWALI PRÓBY PODKUPIENIA - DALEJ WOŚ O RAZEM: “Razemki nie dały się duopolowi PiS-PO zagnać do szeregu. Nie stanęły do tzw. obrony demokracji z tejże demokracji wieloma faktycznymi grabarzami. Mówili uparcie, że narracja „najpierw odsuńmy PiS od władzy, a potem się zobaczy” jest krótkowzroczna i nigdy nie pozwoli lewicy na polityczną samodzielność. Przetrwali próby podkupienia, moralnego szantażu i straszenia. Okazali się wiernymi swym zasadom twardzielami w czasach, gdy wielu (również na lewicy) dało się złamać i zagnać do jałowego maszerowania równym krokiem ku uciesze partii braci Kurskich”.

-- URODZINY: Ryszard Bugaj, Edward Czesak, Jacek Kurski.

Źródło: 300polityka.pl

GUS opublikował interesujące dane

Dodano: 22.02.2019 12:10 | 20 odsłon | 0 komentarzy


Główny Urząd Statystyczny opublikował styczniowe dane o produkcji budowlano-montażowej oraz sprzedaży detalicznej. W stosunku do branży budowlanej możemy mówić o rozczarowaniu po wzroście o 3,2 proc. w ujęciu rocznym. Jest to najniższa dynamika wzrostu od początku 2017 roku. Szczegółowe dane wskazały na pokaźny spadek (6,2 proc.) produkcji klasyfikowanej jako specjalistyczne roboty budowlane. Natomiast pozytywnie zaskoczyła …

Źródło: https:

Do Chorwacji po awans na mistrzostwa. "Oszczędzić sobie nerwów"

Dodano: 21.02.2019 22:08 | 15 odsłon | 0 komentarzy


Polscy koszykarze w piątek na wyjeździe rozegrają niezwykle ważne spotkanie z Chorwacją. Zwycięstwo zapewni podopiecznym Mike'a Taylora awans na mistrzostwa świata. Natomiast ewentualna porażka nie oznacza katastrofy, ale rozgrywający Łukasz Koszarek podkreśla, że lepiej "oszczędzić sobie nerwów w kolejnym meczu z Holandią".

Źródło: https:

Zgorzelski: Tak jak nie było mowy o dołączaniu PSL do Koalicji Obywatelskiej, tak nie ma mowy o dołączeniu do Koalicji Europejskiej

Dodano: 21.02.2019 10:34 | 5 odsłon | 0 komentarzy


- Tak jak nie było mowy o dołączaniu Polskiego Stronnictwa Ludowego do Koalicji Obywatelskiej, tak nie ma mowy o dołączeniu do Koalicji Europejskiej. My uważamy, że z PiS-em nie wygra się w tych wyborach. Chciałbym rozwinąć tę tezę, bo gdzieś powiedziałem to być może mało precyzyjnie, a chodzi o to, że te wybory nie zdecydują o tym, kto będzie w Polsce rządził, prawda. O tym, kto będzie rządził zdecyduje drugi skok wyborczy, czyli jesień. Natomiast te wybory mogą uruchomić pozytywne trendy - mówił Piotr Zgorzelski w rozmowie z Elizą Olczyk w Polskim Radiu 24.

Źródło: 300polityka.pl

Opłaty bankowe w kosztach podatkowych

Dodano: 21.02.2019 7:58 | 6 odsłon | 0 komentarzy


Gazeta Podatkowa nr 5 (1567) z dnia 17.01.2019 r., autor: Agata Cieśla
Gdy kredyt bankowy będzie źródłem finansowania zadań inwestycyjnych, to zarówno koszty jego ubezpieczenia, prowizja bankowa, jak również inne opłaty związane z jegoi uruchomieniem i obsługą, którei zostaną naliczone do momentu oddania środka trwałego do używania, zwiększą jego wartość początkową. Pozostała ich część, tj. ta opłacana już po dodaniu środka trwałego doi używania, stanowi koszty w momencie zapłaty. Natomiast przy kredycie przeznaczonym na bieżącą działalność firmy bankowe opłaty i prowizje, jako tzw. koszty pośrednie, obciążają koszty podatkowe w dacie poniesienia.
(czytaj wiecej - )

Źródło: https:

Trzaskowski: Nie ma żadnego Ruchu 4 czerwca. Nie ma żadnej budowy nowej partii politycznej

Dodano: 20.02.2019 8:01 | 11 odsłon | 0 komentarzy


- To ja z nim rozmawiałem [z Donaldem Tuskiem], ale nie o żadnym Ruchu 4 czerwca. To ciekawe, że żyjemy w jakiejś bańce medialnej, która nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Jasno pisaliśmy po co tam byliśmy. Byliśmy tam po to, żeby walczyć o pieniądze dla dużych miast, które PiS chce zlikwidować. Nie ma żadnego Ruchu 4 czerwca. Nie ma żadnej budowy nowej partii politycznej. Każdy poważny polityk, samorządowiec w Polsce orientuje się na poważne siły polityczny w kraju. Natomiast tego typu miraże moim zdaniem są robione tylko i wyłącznie na użytek wewnętrzny, po to żeby dziennikarze mieli o czym pisać. Ale nie mają nic wspólnego z rzeczywistością - stwierdził Rafał Trzaskowski w rozmowie z Konradem Piaseckim w "Rozmowie Piaseckiego” TVN24. Zdaniem prezydenta Warszawy, Donald Tusk nie podjął decyzji w sprawie powrotu do polskiej polityki, ale wątpi, żeby chciał wrócić przed wyborami parlamentarnymi.

Źródło: 300polityka.pl


Starsze wiadomości »
reklama

Copyright © 2008-2019 GazetaBiznesowa.pl - biznes, kursy walut, przelicznik walut, giełda  - wszelkie prawa zastrzeżone