poniedziałek, 16 lipca 2018 r.  Imieniny: Eustachego, Mariki, Mirelli
Wiadomości z tagiem Natomiast  RSS
Klęska mianowana zwycięstwem

Dodano: 16.07.2018 12:27 | 3 odsłon | 0 komentarzy


Klęska mianowana zwycięstwem
Genezę niewypowiedzianej wojny polsko-izraelskiej opisałem w lutowym „Kalejdoskopie”. Tu przypomnę, że natychmiast po nowelizacji styczniowej ustawy o IPN ambasador Izraela Anna Azari publicznie zaatakowała Polskę, a następnie premier Benjamin Netanjahu. Natomiast rządzący politycy otarli twarze...

Źródło: alexjones.pl

STAN GRY: Natemat do Trzaskowskiego: Wyłącz internet, bo nie ogarniasz, Zaremba: Ludzie, którzy w dowolnym konflikcie polskiego interesu z obcymi staną po stronie obcych, Radziejowski: Establishment przyczynił się do obecnej sytuacji

Dodano: 14.07.2018 15:51 | 6 odsłon | 0 komentarzy


-- PROFESOR GEREMEK NIEZASTĄPIONY Stołeczna o skromnych uroczystościach upamiętniających Geremka zorganizowanych przez UED Protasiewicza, Niesiołowskiego i Kamińskiego. “– Tak bardzo go brakuje. Swoim głosem, radą, spojrzeniem na Polskę, historię i politykę bardzo by nam pomógł – mówiła w piątek przy jego grobie na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach Elżbieta Bińczycka, przewodnicząca Unii Europejskich Demokratów”.

-- FRAGMENT REPORTAŻU ALEKSANDRY KLICH W GW O TYM JAK POLSKA RODZINA URATOWAŁA GEREMKA Z HOLOCAUSTU: “Genowefa Konieczna: - Mnie, młodej, głupiej, nie chcieli narażać, więc nie wtajemniczali. Bardzo jestem im za to wdzięczna. Gdybym wiedziała, kto to był, a Niemcy by mnie złapali i dali w tyłek, to jeszcze bym coś powiedziała. Pan Geremek straszliwie ryzykował, przechowując panią Alicję i Bronka. Musiał być bardzo odważny, skoro jeszcze pomagał partyzantom, przechowując amunicję i rannych. A jakaż odważna musiała być pani Alicja?! Sama narażona w każdej chwili na śmierć pomagała partyzantom”.

-- FRAGMENT O ROZMOWIE MAŁEGO GEREMKA Z KORCZAKIEM: “Sześciolatek ściska kartki ze swoimi literackimi próbami. Rozmawiają na korytarzu, potem Korczak zaprasza chłopca do swojego gabinetu. To niezwykłe wyróżnienie dla brzdąca. - Korczak rozmawiał ze mną jak z dorosłym, traktował całkowicie serio. Pytał, czy dobrze przemyślałem swój wybór. Tłumaczył, że pisarz musi być bardzo mądrym człowiekiem i samemu bardzo dużo czytać po to, by dobrze pisać. I jeszcze, że musi rozumieć świat, nawet jeśli byłby to świat zbrodniczy, zły czy niesprawiedliwy. „Czy będziesz umiał zrozumieć świat?” - pytał mnie - wspominał Geremek. - Gadał o tym Korczaku jak nakręcony. Jeszcze długo po wojnie - mówi Żukowska. Beniamin nie zostanie pisarzem. Bo nie zrozumie śmierci, głodu i ludzkiej rozpaczy. Nie zrozumie koszmaru, który go otoczył w warszawskim getcie”.

-- TYTUŁ NA DZIENNIK.PL: “Dron, straż pożarna i detektyw Rutkowski szukają pytona. Gdzie ukrywa się groźny wąż?”. DOPISEK OD STANU GRY: Dron czy Dorn?

-- PIOTR ZAREMBA PISZE W PLUSIE MINUSIE, ŻE POLSKA JEST DLA MORAWIECKIEGO WSZYSTKIM: “Kornel Morawiecki, oświadczając się matce dzisiejszego premiera, uprzedził, że kiedy trzeba będzie pójść do powstania, zostawi rodzinę. Sam szef rządu od lat nie pił alkoholu między sierpniem i październikiem, żeby uczcić Powstanie Warszawskie. Polska jest dla niego wszystkim, piszę to całkiem serio. Takie dawne zdarzenia, jak konsultowanie po godzinach, jeszcze w roli prezesa banku, ekonomicznego programu PiS, bo „potrzebna jest zmiana”, czy finansowanie przez tenże bank patriotycznych książek i imprez, każe w nim widzieć idealistę”.

-- PIOTR ZAREMBA W PTT PISZE, ŻE TRUDNO PODZIELAĆ ZŁOŚLIWĄ RADOŚĆ CZĘŚCI PRAWICY Z KŁOPOTÓW UNII: “Na drugą nogę, trudno mi też podzielać złośliwą radość części prawicy z powodu kłopotów Unii. Czy wiarę, że to bezpieczne w każdej sprawie zależeć od Orbanowskich Węgier, które nie tylko nie myślą w kategoriach antyrosyjskiego kordonu sanitarnego, ale taką politykę podważają. Dlatego ubolewam nad zaostrzeniem starcia Polski z unijnym mainstreamem na tle polityki praworządności. Prawda, powinniśmy bronić swego prawa do budowania i reformowania własnych instytucji. Ale wyrzucanie sędziów Sądu Najwyższego, pomijając już szkodliwość tego aktu dla wymiaru sprawiedliwości w Polsce, jest grą niewartą świeczki. Twardość w sprawie uchodźców - tu interes Polski jest jasny. Walka na wielu frontach jednocześnie - tu korzyści nie widzę”.

-- SĄ U NAS LUDZIE, KTÓRZY W DOWOLNYM KONFLIKCIE POLSKIEGO INTERSU Z OBCYMI, STANĄ ZAWSZE PO STRONIE OBCYCH - DALEJ ZAREMBA: “Staram się, jak mogę, nie używać mocnych argumentów i dostrzegać w różnych debatach dobrą wolę i racje różnych stron. Ale tym razem napiszę: są u nas ludzie, którzy w dowolnym konflikcie polskiego interesu z obcymi, zawsze staną po stronie obcych. Ba, jeśli obcy zechcą dać Polsce jakieś fory, będą tych obcych pouczać i krytykować. Trudno w takiej atmosferze o racjonalne ruchy naszej dyplomacji. A że bywa ona źle poinformowana, chaotyczna i nade wszystko podporządkowana plemiennej polityce wewnętrznej, to jeszcze inna sprawa.

-- ELITY PRAWNICZE TO NAJWIERNIEJSI SOJUSZNICY KACZYŃSKIEGO - BARTŁOMIEJ RADZIEJOWSKI W NOWEJ KONFEDERACJI: "Prezes Kaczyński może liczyć na elity prawnicze. To jedni z jego najwierniejszych, funkcjonalnych sojuszników. Gotowi regularnie wspierać najważniejsze elementy jego narracji, czy o pychę elit, czy o „komunę” w sądach chodzi. Przychodzący z pomocą w trudnych chwilach. Publiczne demonstracje zbratania z opozycją polityczną, otwarte wypowiedzi o „nadzwyczajnej kastowości” czy o standardach płacowych w Polsce odegrały już ważną rolę we wzmacnianiu władzy PiS, opartej na narastającej od lat niechęci do starego establishmentu. Teraz poobijany kompromitacją w sprawie ustawy o IPN Kaczyński dostał od prawników kolejny prezent: sędziowski „rokosz”. Wszystkich przebiła jednak sędzia Gersdorf, najpierw przechadzając się z politykami opozycji, a następnie – jadąc w decydującym momencie na wakacje, jakże stosownie do powagi chwili. Czy można się dziwić, że protesty pod Sądem Najwyższym okazały się niemrawe i naznaczone nieobecnością młodych ludzi?"

-- ESTABLISHMENT SĘDZIOWSKI PRZYCZYNIŁ SIĘ DO OBECNEJ SYTUACJI - DALEJ RADZIEJOWSKI: "Establishment sędziowski zdaje się nie doceniać tego, jak bardzo przyczynił się do obecnej sytuacji. Oskarżenia o „pisizm” nie mogą powstrzymać przed mówieniem prawdy na ten temat. Od wielu lat raporty m.in. Banku Światowego, instytucji unijnych, Rady Europy czy choćby Freedom House (na przykład edycja dotycząca roku 2014, końcówki rządów PO), wskazywały, że wydając na sądy o połowę więcej niż wynosi średnia unijna, otrzymujemy w zamian system mało wydajny, pełen przewlekłości, niekompetencji i arogancji wobec obywatela. Jednocześnie sędziowie uzyskali w Polsce bardzo silną pozycję ustrojową: sami się wybierali, sami wyznaczali sobie standardy, kontrolując inne władze sami nie podlegali ich kontroli (wbrew klasycznym ideom podziału i równoważenia się władz).

-- DR RAFAŁ CHWEDORUK O TYM, JAK DOBRY WYNIK W WYBORACH SAMORZĄDOWYCH WZMOCNI MORAWIECKIEGO - mówi Interii: “Wybory samorządowe będą ważne. Jeśli PiS wypadnie w nich dobrze, jeśli poszerzy elektorat i będzie miał więcej zwycięstw na koncie niż poprzednio, to wtedy autorytet Morawieckiego niepomiernie wzrośnie i rzeczywiście będzie można dopisać go do grona potencjalnych następców Jarosława Kaczyńskiego. Natomiast jeśli progres będzie mniejszy od oczekiwanego, to Mateusz Morawiecki w kolejnych wyborach - zakładając, że PiS utrzyma się u władzy, mógłby mieć duże problemy z utrzymaniem prezesury Rady Ministrów. Nieosiągnięcie zakładanego wyniku znaczyłoby, że eksperyment pod tytułem "poszerzamy elektorat za pomocą zupełnie innego premiera" nie udał się.

-- DR CHWEDORUK O TYM, ŻE ZADOWOLONYCH Z TEGO JAK BYŁO JEST MNIEJSZOŚĆ: “Kto w Polsce będzie umierał za sądy? Ci, którzy chodzą na manifestacje, to w większości zdeklarowani zwolennicy opozycji, którzy są przy okazji beneficjentami transformacji ustrojowej. Protesty w sprawach instytucji przypisywanych demokracji liberalnej siłą rzeczy przekonują już przekonanych. Polski paradoks polega na tym, że elity społeczne chcą, by lud stanął w ich obronie, nie zdając sobie sprawy z tego, że ich legitymacja jest ograniczona tylko do części obywateli, głównie tych, którzy ekonomicznie oraz w wymiarze prestiżu społecznego, są zadowoleni z tego, co było w ostatnich latach. To bardzo liczna, ale jednak mniejszość w skali całego społeczeństwa. Oczekują też, że młodzież stanie w obronie elit. A tak się nie stanie, nawet jeśli w wielu sprawach, młodemu pokoleniu może być bliżej do liberalnej PO niż do konserwatywnego PiS-u”.

-- ZDANIEM CHWEDORUKA PIS JEST ELEMENTEM SZERSZEGO TRENDU: “Choć gdyby PiS był słabszy komunikacyjnie, przewaga nad pozostałymi partiami byłaby mniejsza, a cała Zjednoczona Prawica byłaby mniej zwarta. Warto zwrócić uwagę na słabo w Polsce znany casus Słowacji, gdzie Robert Fico wygrał cztery wybory z rzędu, trzy razy sprawował władzę, a teraz jego partia dalej rządzi. Tam narracja jest dokładnie taka sama: "nie wierzcie elitom, one kłamią. My też nie jesteśmy aniołami, ale przynajmniej coś dla was robimy", np. ponad połowa Słowaków może jeździć kolejami za darmo. To zjawisko globalne, a PiS jest jego fragmentem”.

-- RAFAŁ TRZASKOWSKI MÓWI, ŻE DZIWI GO PORÓWNYWANIE DO KOMOROWSKIEGO I ŻE PRACUJE 18 GODZIN NA DOBĘ:

“Często porównują Pana do prezydenta Komorowskiego. Ale w czym ja niby jestem do niego podobny?

- To porównanie nie nobilituje tylko raczej denerwuje? Ani mnie to nie denerwuje ani nie nobilituje. Mnie ono dziwi. Z jednej strony mamy bowiem statecznego, konserwatywnego polityka, który stroni od mediów społecznościowych, który nie był praktycznie aktywny przez pierwsze miesiące swojej kampanii. Z drugiej jestem ja: młodszy, liberalny i pracujący po 18 godzin dziennie”.

-- PLATFORMA WPATRZONA WE WŁASNĄ ZAJEBISTOŚĆ - SZ DZIENNIK KPI Z RAFAŁA TRZASKOWSKIEGO: KANDYDAT TAKI JAK TY [WIDEO]: “Tu miał być ostry żart o klasistowskim - niby wspominającym Bronisława Geremka - wpisie kandydata, który doskonale opisał fenomen antypatii, jaką cieszy się jego wpatrzona we własną zajebistość partia, ale może po prostu ustąpmy lepszym. Oto najnowszy wpis Rafała Trzaskowskiego. Kandydata takiego jak wy”.

-- YOUTUBE Z ASZ DZIENNIKIEM:

-- NATEMAT DO TRZASKOWSKIEGO: WŁAŚNIE POKAZAŁEŚ DLACZEGO NIE OGARNIASZ, WYŁĄCZ INTERNET: “Na początku nie wierzyłem w to, co zobaczyłem. Potem przeczytałem to raz jeszcze i nadal nie uwierzyłem. Rafał Trzaskowski przekonał się dzisiaj, czym jest piątek 13-ego, bo zniechęcił do siebie jakieś sto tysięcy warszawiaków. I pokazał przy okazji, jak bardzo nie rozumie, co się dzieje. Jego pretensjonalny wpis stał się smutnym hitem”.

-- JESZCZE RAZ ASZDZIENNIK O TRZASKOWSKIM - 5 TEKSTÓW, DZIĘKI KTÓRYM BŁYŚNIESZ W TOWARZYSTWIE JAK TRZASKOWSKI: “Maria Curie-Skłodowska uczyła mnie chemii radiacyjnej na Uniwersytecie w Paryżu, po francusku. Była poważna, zadumana i sroga. Dostałem najwyższą notę na roku, bo moje ówczesne laboratorium nie pozwoliło na bioorganiczne popisy i zmusiło do precyzyjnego rozszczepienia atomu. Profesor lubiła izotopy promieniotwórcze. Pamiętam, że referowałem credo Antoine'a Laurenta Lavoisiera z "Traité élementaire de chimie". Czułem się jak nadworny alchemik Zygmunta III. Procesy spalania i łączenia się tlenu z pierwiastkami zrozumiałem 10 lat później. A kiedy w 2015 roku wręczałem Paulowi Modrichowi nagrodę Nobla za badania mechanistyczne nad naprawą DNA, miałem nieodparte wrażenie, że z obrazów zawieszonych w Norweskim Komitecie Noblowskim spogląda na mnie lekko rozbawiona profesor. A jednak warto było czytać Lavoisiera”.

-- MIASTO JEST NASZE O TRZASKOWSKIM: Zakonnica weszła na pasy.

-- JAKUB MAJMUREK O TRZASKOWSKIM NA FB: “Problem Trzaskowskiego polega na tym, że w to "za bardzo" często, wbrew swoim intencjom wpada. Jakby faktycznie był głuchy na nastroje i ślepy na swój przywilej. Toutes proportions gardées, kojarzy mi się to z jakąś przedstawicielką klanu Bushów, która tłumaczyła kiedyś, że Bushowie wcale nie byli bogaci na tle jej koleżanek, zatrudniali wszystkiego może 3 osoby służby i zawsze mieli bardzo mało renomowanego kucharza w domu”.

-- ORĘDZIE, KTÓREGO MOGŁOBY NIE BYĆ. ZMARNOWANA OKAZJA CORAZ BARDZIEJ ZAPLĄTANEJ PREZYDENTURY - ANALIZA 300POLITYKI:“Wystąpienie prezydenta nie wyglądało na takie, o którym było wiadomo od miesięcy że nastąpi. Wątpliwym pocieszeniem jest to, że to szczyt sezonu wakacyjnego i to, że obrazki konkurencyjnego wydarzenia opozycji wzbogacił Bronisław Komorowski, wyraźnie w nastroju letniej, popołudniowej drzemki. Prezydenta, który wielokrotnie pokazywał wyjątkowy instynkt polityczny, tym razem społeczny słuch zwiódł na manowce pogadanki”.

-- CZY KTOŚ NA ZAMKU I NA FOKSAL ZASTANAWIA SIĘ NAD KONSEKWENCJAMI? - MARCIN FIJOŁEK: “Skoro nasze elity nie potrafią rozmawiać wspólnie nawet przy takich okazjach jak 550-lecie polskiego parlamentaryzmu, skoro podać sobie rękę potrafią tylko przy pogrzebach, to jest z naszym państwem naprawdę kiepsko. I nawet jeśli te podziały, alternatywne Sejmy i cyrkowe bojkoty to tylko teatr polityczny na potrzeby wyborcze, to wszystko to przynosi namacalnie złe owoce i emocje. Tylko czy ktoś - i na Zamku, i na Foksal - zastanawia się jeszcze nad tymi efektami?”

-- RAFAŁ KALUKIN O PARLAMENCIE JAKO NIEPOTRZEBNEJ DEKORACJI: “Groteskowy namiot za milion złotych na placu Zamkowym, w którym zebrało się Zgromadzenie Narodowe na rocznicowe pogaduchy, doskonale sprawdził się w roli symbolu obecnego Sejmu jako nikomu niepotrzebnej, za to kosztownej dekoracji”.

-- LUDWIK DORN O TYM, ŻE OPOZYCJA POWINNA SIĘGNĄĆ PO BEZWZGLĘDNE METODY KACZYŃSKIEGO: “Potrzebna jest moim zdaniem wspólna solenna deklaracja opozycji parlamentarnej i najważniejszej partii pozaparlamentarnej, czyli SLD, że po wyborach w 2019 roku, jeżeli będą miały większość, uchwalą ustawę, która z mocy prawa usunie bez prawa do emerytury sędziowskiej wszystkich sędziów Sądu Najwyższego, którzy wezmą udział w antykonstytucyjnym, nielegalnym Zgromadzeniu Ogólnym, które będzie wybierać niekonstytucyjnych kandydatów na następców urzędującej I prezes Gersdorf”.

-- ZDANIEM MICHAŁA KARNOWSKIEGO, TUSK SCHŁADZA NADZIEJE OPOZYCJI:“I znowu: to jest mimo wszystko zbijanie temperatury. To, co dla PO, Nowoczesnej, Ubywateli i Czerskiej jest śmiertelnie poważną walką o wszystko, Tusk redukuje do jakiejś osobistej gierki z premierem Jarosławem Kaczyńskim, co najwyżej prostej prowokacji, obliczonej na wywołanie jakiegoś zamieszania. Tam, gdzie oni widzą być albo nie być, on proponuje szaradę i rebus. Tam, gdzie oni rozdygotani rzucają słowa najmocniejsze z mocnych, on proponuje „badawcze pytanie o nastrój pana prezesa”.

-- BEATA MAZUREK O REJTERADZIE TUSKA: Wyzwanie J.Kaczyńskiego przez D.Tuska to rejterada przed Prezydentem A. Dudą. To sygnał, że, Tusk nie będzie startował w wyborach bo wie, że J. Kaczyński nie wybiera się kandydować. D.Tusk nie chce przegrać z A.Dudą, który wg.J. Kaczyńskiego będzie kandydatem na prezydenta w 2020 r.

-- ŚPIOCHY OPOZYCJI- tytuł w GPC o równoległych obchodach.

-- DUDA MÓWIŁ DO PIS O SPORZE - tytuł w GW.

-- KAROL KARSKI KRYTYKUJE REFORMĘ GOWINA - w rozmowie z Piotrem Witwickim w RZ:“Mówi tak od roku. Rozmowy ministra Gowina nie doprowadziły niestety do konsensusu. Uważam, że należałoby jeszcze popracować nad niektórymi rozwiązaniami. Platforma uwsteczniła system edukacji. Ponadto system boloński zakłada, że doktorat nie jest czymś nadzwyczajnym, dowodem biegłości w danym zakresie, lecz po prostu finałem trzeciego etapu edukacji akademickiej. Powoduje to obniżenie poziomu wykształcenia Europejczyków. Jak w latach 90. broniłem swój doktorat, to istniał ustawowy wymóg, by wnosił on coś do rozwoju danej dyscypliny naukowej, w tym przypadku nauki prawa”.

-- W DGP PIOTR ZAREMBA PISZE O TYM JAK FDR PODPORZĄDKOWYWAŁ SOBIE SĄD NAJWYŻSZY W USA: “Prezydent USA Franklin Delano Roosevelt próbował podporządkować sobie Sąd Najwyższy. Z innym skutkiem niż finał wojny rządu z sądami w Polsce.  - Przyjąłem tę propozycję jak odpowiedź na modlitwę dziewicy – powiedział prezydent USA Franklin Delano Roosevelt. W taki sposób zareagował na plan obezwładnienia Sądu Najwyższego, który na początku 1937 r. podsunął mu jego prokurator generalny Homer Cummings”.

-- PYTANIA O GRANICE WŁADZY NIE SĄ SPECYFIKĄ ORBANA I KACZYŃSKIEGO - KONKLUZJA ZAREMBY: “Zarazem można też przypominać, że przy okazji starcia z 1937 r. cofnęły się obie strony. Sędziowie wybrali ustępliwość ponad rozbicie systemu. "Switch in time saved nine – wolta w porę uratowała dziewiątkę" – drwiła sobie amerykańska prasa. Warto też zwrócić uwagę na to, że pytania o granice sądowej władzy i niezawisłości, stawiane co prawda w innych kontekstach, i z innymi receptami, nie są specyfiką europejskich "populistów" takich jak Viktor Orbán czy Jarosław Kaczyński. Roosevelt zapytał o nie z całą ostrością. Ale z opisanym skutkiem”.

-- URODZINY: Michał Andrzej Olszewski, Krystyna Kłosin, Magdalena Słomska, NIEDZIELA: Michał Brański.

-- 12 LAT TEMU zaprzysiężono rząd Jarosława Kaczyńskiego.

-- TEGO DNIA W 1987 – Sejm PRL przyjął ustawę o Rzeczniku Praw Obywatelskich.

-- STAN GRY I DOBERMANKA TOLA PRZEPRASZAJĄ ZA WYJĄTKOWO PÓŹNĄ EDYCJĘ, SPOWODOWANĄ NOCNĄ NIEDYSPOZYCJĄ PSA. -- ZDROWA TOLA WYGLĄDA TAK:

-- A CHORA TAK:

Źródło: 300polityka.pl

Obwodnica Olsztyna: Na zakończenie prac trzeba jeszcze trochę poczekać [VIDEO]

Dodano: 14.07.2018 13:58 | 0 odsłon | 0 komentarzy


Na trasie z Olsztyna do Olsztynka można już jechać 120 km/h. Natomiast cała obwodnica ma być gotowa pod koniec tego roku. Sprawdzamy, jak idą prace.

Tagi: Natomiast
Źródło: olsztyn.wm.pl

Klęska mianowana zwycięstwem

Dodano: 14.07.2018 11:27 | 9 odsłon | 0 komentarzy


Klęska mianowana zwycięstwem
Genezę niewypowiedzianej wojny polsko-izraelskiej opisałem w lutowym „Kalejdoskopie”. Tu przypomnę, że natychmiast po nowelizacji styczniowej ustawy o IPN ambasador Izraela Anna Azari publicznie zaatakowała Polskę, a następnie premier Benjamin Netanjahu. Natomiast rządzący politycy otarli twarze...

Źródło: alexjones.pl

Lato z Odkrywcą. Tajemnica Bursztynowej Komnaty

Dodano: 14.07.2018 10:00 | 12 odsłon | 0 komentarzy


​O bursztynowej komnacie słyszał niemal każdy. To bez wątpienia jedna z najgłośniejszych historii związanych z zaginionymi skarbami. Choć, co ciekawe, samym arcydziełem wykonanym na zlecenie króla pruskiego Fryderyka I interesowali się początkowo tylko pasjonaci sztuki. Rozgłos komnata zyskała dopiero po zaginięciu, gdy ruszyła ogromna akcja jej poszukiwania. Pierwsze ustalenia mogą zaskakiwać. Natomiast poszukiwania samych tropów arcydzieła ze złota i bursztynu wciąż trwają.

Źródło: www.rmf24.pl

Klęska mianowana zwycięstwem

Dodano: 13.07.2018 14:20 | 8 odsłon | 0 komentarzy


Klęska mianowana zwycięstwem
Genezę niewypowiedzianej wojny polsko-izraelskiej opisałem w lutowym „Kalejdoskopie”. Tu przypomnę, że natychmiast po nowelizacji styczniowej ustawy o IPN ambasador Izraela Anna Azari publicznie zaatakowała Polskę, a następnie premier Benjamin Netanjahu. Natomiast rządzący politycy otarli twarze...

Źródło: alexjones.pl

STAN GRY: Rogojsz o tym, dlaczego SN nie interesuje celebrytów, Siedlecka o roli NSA w sprawie SN, Solska o gorącej jesieni protestów, Suski o czytaniu wierszy

Dodano: 13.07.2018 11:28 | 6 odsłon | 0 komentarzy


-- 10 LAT TEMU w wypadku samochodowym w Lubieniu w Wielkopolsce zginął prof. Bronisław Geremek.

-- DZIŚ JUŻ NIKT NIE PISZE TAKICH TEKSTÓW -- FRAGMENT TEKSTU EWY MILEWICZ O BRONISŁAWIE GEREMKU Z 2008: “Kiedy trwały negocjacje wokół rządu premier Suchockiej, spytałam Geremka o ich stan. Profesor milczał, z wielkim zainteresowaniem czyszcząc fajkę. Po chwili powiedział: proszę o następne pytanie. I tak w milczeniu czyścił fajkę przez kolejnych kilka pytań. Na koniec powiedział: pani redaktor, najbardziej lubię odpowiadać na pytania, które sam sobie zadaję”.

-- INNY FRAGMENT TEKSTU EWY MILEWICZ: “Geremek to nie tylko sprawy publiczne. Widać było, nawet aż na ekranach telewizorów - że miał wielką słabość do niektórych kobiet. Rozmawiał kiedyś z pewną dziennikarką, piękną kobietą, o Europie. To znaczy formalnie ta rozmowa była na ten temat. Faktycznie jednak było widać nie Europę, ale fascynację Geremka dziennikarką. Po tym programie ktoś powiedział Geremkowi, że na ekranie powinno być ostrzeżenie: "Program o uwodzeniu. Dozwolone od lat 18". Śmiał się, ale nie zaprzeczył”.

-- PROFESOR SAMSONOWICZ WSPOMINAŁ GEREMKA W 2008 - FRAGMENT ROZMOWY RAFAŁA KALUKINA: “Jak najbardziej. Jego mieszkanko na Piwnej przez 20 lat było miejscem stałych spotkań dużego grona. Spotkań czysto towarzyskich, aczkolwiek tematy, które tam poruszaliśmy, znalazły się w latach 70. w dossier bezpieki. Mieszkanie było bowiem na podsłuchu. Bronek był również zapalonym kinomanem. Chyba co tydzień chodziliśmy na film albo spektakl. Wyprawialiśmy się też nad Narew. Tak mu się tam spodobało, że kupił nieopodal działkę. Obawiam się, że pan pamięta Geremka z ostatniego dwudziestolecia. A to był już inny Bronek. On radykalnie zmienił się w stanie wojennym, po wyjściu z internowania. Zaczął być postrzegany jako intelektualny głos opozycji. To był ciężar, który go strasznie męczył”.

-- WSPOMNIENIA O PROFESORZE PUBLIKUJĄ RZ I GW.

-- RAFAŁ TRZASKOWSKI NA FB O GEREMKU, CZY O SOBIE?“Bronisław Geremek uczył mnie Cywilizacji europejskiej w Kolegium Europejskim w Natolinie, po francusku. Był poważny, zadumany i srogi. Dostałem najwyższą notę na roku, bo mój ówczesny francuski nie pozwolił na oratorskie popisy i zmusił do wypowiedzi chłodnej, precyzyjnej i oszczędnej. Profesor lubił konkret. Pamiętam, że referowałem credo Edgara Morina z „Penser l’Europe”. Czułem się, jakbym zdawał egzamin życia u biblijnego patriarchy z obrazów Rembrandta. Książkę zrozumiałem 10 lat później. A kiedy w 2015 roku wręczałem Edgarowi Morinowi nagrodę na szczycie ministrów europejskich Trójkąta Weimarskiego w Paryżu, miałem nieodparte wrażenie, że z obrazów zawieszonych na ścianie pałacu przy Quai d’Orsay spogląda na mnie lekko rozbawiony profesor. A jednak warto było czytać Morina”.

-- ZACIŚNIĘTA PIĘŚĆ TO SYMBOL 3 LAT PIS - SPOT PLATFORMY NA 550-LECIE PARLAMENTARYZMU: 300POLITYKA jako pierwsza publikuje film jaki Platforma Obywatelska przedstawi na organizowanych przez siebie, alternatywnych obchodach 550-lecia parlamentaryzmu.

-- NA LIVEBLOGU 300: Suski o bojkocie ZN: Nie wiem, być może chcą ogłosić, że tworzą rząd na uchodźstwie w Berlinie, z Tuskiem jako premierem

-- DLACZEGO W TYM ROKU MŁODZI NIE STANĘLI MUREM ZA SĄDEM NAJWYŻSZYM - Łukasz Rogojsz w Gazeta.pl: “Młodzi są problematyczni. Działają niesztampowo, trudno przewidzieć, co zrobią, a jeszcze trudniej włożyć ich do jednej „szufladki”, zamknąć ją i mieć spokój. Przede wszystkim jednak są niesterowalni – robią to, co uważają za słuszne i nie przejmują się tym, że ktoś czegoś od nich oczekuje. Wszystko to znalazło potwierdzenie na początku lipca, gdy decydowały się losy Sądu Najwyższego. (...) Tyle że nic nie dzieje się bez przyczyny i zamiast odsądzać młode pokolenie od czci i wiary, jak to miało miejsce choćby wtedy, gdy nie włączyli się masowo w obronę Trybunału Konstytucyjnego, warto zagłębić się w problem”.

-- ROGOJSZ O BRAKU CELEBRYTÓW: “Dlaczego zeszłoroczne protesty okazały się takim sukcesem i przyciągnęły tysiące młodych ludzi, którzy wcześniej nie angażowali się obywatelsko? Bo protestowanie było cool, stało się modą. W gronie znajomych fajnie było pochwalić się, że co wieczór chodzi się walczyć o trójpodział władzy, że bierze się udział w tym dziejowym wydarzeniu. Na protestach można było spotkać influencerów i ikony popkultury. Pogadać z nimi, zrobić sobie zdjęcie. Można się śmiać, że dla dzisiejszych nastolatków i ich nieco starszych kolegów punktem odniesienia jest Kuba Wojewódzki, Anja Rubik, czy Maffashion, ale tak po prostu jest i nie ma co obrażać się na rzeczywistość. Dwanaście miesięcy temu to zrobiło różnicę. Celebryci ochoczo transmitowali i relacjonowali protesty – od Twittera, przez Facebooka i Instagrama po Snapchata. Teraz tego zabrakło. Zabrakło więc i młodych”.

-- OBY SIĘ NIE OKAZAŁO, ŻE PIS POSTAWIŁ NA ZŁEGO KONIA - Adam Leszczyński w Oku o reakcji PiS na Trumpa: “Politycy PiS jednoznacznie popierają w sprawie NATO Trumpa w opozycji wobec demokratycznych krajów zachodnioeuropejskich. Z Francją i Niemcami są skłóceni, pozostaje im więc tylko liczyć na to, że to USA zapewnią Polsce bezpieczeństwo. Oby się nie okazało, że postawili na złego konia”.

-- MARCIN ANTOSIEWICZ O TYM, JAK TRUMP ROZGRYWA EUROPĘ I POLSKĘ: “Niewykluczone więc, że Trump będzie dążył do dalszego zacieśnienia dwustronnych relacji z Warszawą, nawet wysyłając do Polski dywizję wojsk amerykańskich, co spotka się z krytyką ze strony Rosji, ale również i Niemiec. – To wzbudzi zastrzeżenia Niemiec, które mogą powiedzieć: jeżeli to są sprawy nieskoordynowane z nami, jeżeli stawiacie na bilateralizm z Amerykanami, który komplikuje nam dialog z Rosją, to my będziemy robić z Rosją, co chcemy, nie konsultując się z wami – przestrzega Kai-Olaf Lang, który dodaje, że w obecnej sytuacji najmniej zależy od Polski, która staje się przedmiotem rozgrywki Trumpa z Europą”.

-- ZMIENIAJĄ PRAWO, BY MIEĆ SĄD- Łukasz Woźnicki i Ewa Ivanowa w GW.

-- PRZYKLEPALI CZYSTKĘ W SĄDZIE NAJWYŻSZYM - GW o KRS.

-- PIS UŁATWIA SOBIE PRZEJĘCIE WŁADZY PO PREZES GERSDORF - tytuł w RZ.

-- EWA SIEDLECKA O ROLI NSA W NOWELIZACJI PIS: “W takim przypadku Naczelny Sąd Administracyjny ma jedno zgodne z prawem wyjście: gdy trafi do niego odwołanie od pozostawienia wniosku bez rozpoznania od negatywnego zaopiniowania kandydata albo od jakiejkolwiek innej czynności KRS w tak ukształtowanym postępowaniu konkursowym, powinien ów konkurs unieważnić jako naruszający postanowienia konstytucji. Taki obowiązek NSA wynika nie tylko z konstytucji, ale z wieloletniego orzecznictwa NSA, gdzie uznano, że jeśli sprzeczność z konstytucją jest oczywista, NSA rozstrzyga, stosując bezpośrednio konstytucję. Ciekawe, czy sędziowie NSA będą mieli wystarczające poczucie godności i odpowiedzialności za państwo i sprawowany urząd, by w państwie PiS utrzymać tę linię orzeczniczą”.

-- ZUZANNA DĄBROWSKA O BUFORACH PIS - PAWŁOWICZ I PIOTROWICZU - w RZ: “Wygląda na to, że nic już PiS na tej drodze nie zatrzyma, posłowie i senatorowie pędzić będą w tempie narzucanym przez dyktujących prędkość w tym wyścigu – poseł Pawłowicz i posła Piotrowicza. Aż dobiegną do mety”.

-- MARCIN PIASECKI W RZ O SPRZĄTANIU PO MACIEREWICZU: “Bardzo ciężko będzie odbudować jeszcze niedawną, całkiem przyzwoitą pozycję Polski w natowskiej układance. Jest to tym trudniejsze, że oficjele sojuszu po prostu widzą kadrowy i kompetencyjny kołowrót w naszym wojsku. Natomiast podobnie jak polskiej opinii publicznej trudno im pewnie dostrzec mechanizm, który pozwoliłby na wyprowadzenie naszych Sił Zbrojnych z chaosu”.

-- WSZYSTKO JUŻ ZOSTAŁO ROZDANE - Paweł Rożyński o protestach budżetówki - pisze w RZ: “Rząd się boi, że jak ustąpi choćby o metr, to wkrótce przyjdą kolejne grupy społeczne. Smutna konstatacja jest taka, że przedstawiciele sfery budżetowej spóźnili się z zapowiedziami protestów. Wszystko, co w obecnej sytuacji finansowej można było rozdać, zostało już rozdane”.

-- GW NA JEDYNCE O PROTESTACH- DZIŚ NA ULICE WYCHODZĄ ROLNICY.

-- JESIENNA FALA PROTESTÓW - jeden z tytułów na jedynce RZ.

-- JOANNA SOLSKA O GORĄCEJ JESIENI PROTESTÓW:“Za prezenty, którymi PiS hojnie obdarowuje wybrane grupy, tak naprawdę płacą ci, którzy pracują. A ich praca ani szanowana, ani godnie wynagradzana nie jest. Doczekamy się więc strajków i protestów”.

-- SOLSKA O KŁOPOCIE SOLIDARNOŚCI:“Solidarność ma kłopot. Jeśli jej liderzy uznali, że ludzie zadowolą się przywróceniem wcześniejszego wieku emerytalnego i programem 500+, to się przeliczyli. Ci, którzy jeszcze pracują, mają prawo oczekiwać, że przede wszystkim zostanie doceniona praca. Zwłaszcza w sytuacji, gdy rąk do niej brakować będzie z każdym rokiem coraz bardziej. Bo te wszystkie prezenty, hojnie do tej pory ofiarowywane wybranym grupom przez PiS, tak naprawdę sfinansować muszą ci, którzy pracują. To im należy się w pierwszej kolejności. Solidarność tego nie rozumie, OPZZ już to wie. Pora na rząd”.

-- ŁUKASZ PAWŁOWSKI Z KULTURY LIBERALNEJ O HIPOKRYZJI RZĄDZĄCYCH WS IMIGRANTÓW - w Gazeta.pl: “Po pierwsze to dowód hipokryzji rządzących. Przecież jeszcze niedawno słyszeliśmy, że przybyszów z Bliskiego Wschodu nie możemy przyjmować właśnie dlatego, że to nie uchodźcy, a migranci ekonomiczni. Dziś okazuje się, że takich migrantów potrzebujemy. Po drugie, okazuje się, że rzekomo bezkompromisowy i twardy rząd - który miał bronić Polaków przed strasznymi imigrantami - musi ulec w obliczu banalnych wymogów rynku pracy. Buńczuczne obietnice zatrzymywania migracji można włożyć między bajki. Podobnie jak obietnice dokładnego kontrolowania każdego przyjeżdżającego do i wyjeżdżającego z Polski imigranta. Przy tej skali zjawiska jest to mało prawdopodobne. Wreszcie, po trzecie, łącząc antyimigracyjną retorykę z otwieraniem granic, rząd szykuje grunt pod społeczne konflikty porównywalne do tych, z jakimi borykają się niekiedy państwa zachodnie. To kolejna obietnica, której nasi mocni w słowach radykałowie u władzy nie spełnią. Błędów Zachodu mieliśmy wszak uniknąć”.

-- MAREK SUSKI OPOWIADA ROBERTOWI MAZURKOWI JAK CZYTA POEZJĘ- fragment rozmowy z DGP: “Przy łóżku ma pan wiersze. Czyta pan poezje?

- Oczywiście. Po całym dniu czytania ustaw, rozporządzeń, gdzie same artykuły i paragrafy wieczorem włączam muzykę i czytam.

- Co?

- Oj, to różnie, od wieszczów przez Szekspira i nie mówię tu tylko o dramatach, ale o sonetach, wierszach po poezję współczesną. Ale fraszki też.

- Nie wierzę panu. Skonany po całym dniu facet pije piwo i ogląda kryminał.

- Ale właśnie nie! Chociaż piwo też lubię, ale dla mnie poezja to ucieczka od tego strasznego, technokratycznego, prawniczego języka. Zamiast ciągu paragrafów mam zestawienia słów, które wywołują w człowieku wzruszenie, zadumę, emocje. I to się po prostu nazywa poezja. To lek na ustawowy bełkot, muszę przeczytać coś pięknego, bo bym zwariował!

- Naprawdę jest pan w stanie po całym dniu czytać wiersze?

- Po całym dniu w Sejmie, w pracy, nie jestem w stanie namalować niczego. Siadam i ni cholery. Wtedy tylko mogę robić karykatury. Żeby malować coś innego, muszę pochodzić po podwórku, tu zerwać pokrzywę, tam coś popielić, przyciąć suchą gałąź, posadzić kwiatki i tak odstresowany następnego dnia mogę zacząć myśleć o malowaniu”. http://wiadomosci.dziennik.pl/opinie/artykuly/577785,marek-suski-wywiad-robert-mazurek-wiersze-filmy-obrazy-wzruszenie.html

-- JAK WYGRA WARSZAWA, TO ZGOLĘ SIĘ NA ŚPIEWAKA - EVENT NA FACEBOOKU:

-- URODZINY: Jarosław Marek Rymkiewicz, Sylwester Latkowski, Tomasz Marciniuk.

Źródło: 300polityka.pl

"Żeby walec toczył się nieubłaganie". Co kryje nowy pomysł posłów PiS

Dodano: 12.07.2018 16:33 | 8 odsłon | 0 komentarzy


Pod nieobecność większości ma decydować mniejszość. Kworum ma być niepotrzebne. Taką zmianę do prawa o ustroju sądów powszechnych chce wprowadzić Prawo i Sprawiedliwość. Każdy organ kolegialny musi mieć kworum, to daje możliwości ogromnych manipulacji - alarmują sędziowie. Natomiast projektodawcy twierdzą, że zmiany zapewnią "efektywność działania organów samorządu sędziowskiego".

Źródło: https:

Mucha: Jeżeli Gersdorf będzie miała wypłacane pełne uposażenie, to w moim przekonaniu jest roszczenie o zwrot tego wynagrodzenia, które jest nienależne

Dodano: 12.07.2018 9:40 | 0 odsłon | 0 komentarzy


Mucha: Jeżeli Gersdorf będzie miała wypłacane pełne uposażenie, to w moim przekonaniu jest roszczenie o zwrot tego wynagrodzenia, które jest nienależne - Z tego, co wiem, to [Małgorzata Gersdorf] nie otrzymuje normalnie pensji. Z tego, co wiem, jest wypowiedź kierującego SN, że zamierza jej tak wypłacać. Natomiast co to znaczy "normalnie", moim zdaniem normalnie to znaczy 75% uposażenia, tak jak dla sędziego w stanie spoczynku. Jeżeli pani sędzia będzie miała wypłacane pełne uposażenie, to mamy do czynienia z taką sytuacją, że w moim przekonaniu jest roszczenie o zwrot tego wynagrodzenia, które jest nienależne - mówił Paweł Mucha w rozmowie z Piotrem Witwickim w "Politycznym Graffiti” Polsat News.

Tagi: Natomiast
Źródło: 300polityka.pl


Starsze wiadomości »
reklama

Copyright © 2008-2018 GazetaBiznesowa.pl - biznes, kursy walut, przelicznik walut, giełda  - wszelkie prawa zastrzeżone