czwartek, 20 września 2018 r.  Imieniny: Eustachego, Faustyny, Renaty
Wiadomości z tagiem PRAWA  RSS
STAN GRY: Anaszewicz: PO nie jest lokomotywą, Schetyna liderem, Fakt: PiS zyska tylko 2 sejmiki? Matyja zapytałby wróżkę o wynik PSL, Bielecki w RZ o USA: Sprawy idą do przodu

Dodano: 19.09.2018 11:08 | 8 odsłon | 0 komentarzy


--“Europejczyk, współtwórca demokratycznej Polski, człowiek z fantazją i poczuciem humoru” - napisała Ewa Milewicz w nekrologu opublikowanym w Gazecie Stołecznej po 10 latach od tragicznej śmierci profesora (zmarł 13 lipca 2008).

-- GOOGLE ZORGANIZUJE DLA KANDYDATÓW SZKOLENIA Z KAMPANII W INTERNECIE I BEZPIECZEŃSTWA: “We wrześniu i październiku Google organizuje specjalną edycję bezpłatnych szkoleń w 16 polskich miastach z prowadzenia kampanii w internecie oraz bezpieczeństwa online, tym razem dla kandydatów i kandydatek startujących w zbliżających się wyborach samorządowych”

-- ZDANIEM HOFMANA, MORAWIECKI ZYSKUJE GDY MÓWI JĘZYKIEM ZROZUMIAŁYM DLA LUDZI - 300LIVE:

-- GRZEGORZ SCHETYNA JAKO MOTYL NA OKŁADCE TYGODNIKA POLITYKA.

-- MARCIN ANASZEWICZ, NAJBLIŻSZY WSPÓŁPRACOWNIK BIEDRONIA MÓWI O TRASIE 40 SPOTKAŃ - w rozmowie z Liberte: “Przez najbliższe kilka tygodni będziemy realizować coś, co nazywamy „Trasą 40”, czyli 40 spotkań w całej Polsce, które mają na celu włączenie ludzi w tworzenie naszej inicjatywy. Jest nam totalnie obce gabinetowe pisanie programu. W Polsce zazwyczaj działo się to tak, że programy polityczne były przywożone w teczce albo zlecane firmom konsultingowym. Nam marzy się projekt stworzony z ludźmi, stawiający w centrum ich sprawy i problemy. Miasta, które wybraliśmy do tej trasy, to z reguły ośrodki o wielkości 50-100 tys. mieszkańców, czyli miejscowości, które są cały czas w debacie publicznej pomijane. Dzisiaj polityka w Polsce koncentruje się głównie w Warszawie i dużych ośrodkach miejskich, a nie dociera do Sieradza, Kalisza, Ostrowa, Radomska. (...) Pod koniec roku podsumujemy trasę, w grudniu i styczniu nasi eksperci i ekspertki zaczną finalizować program, który przedstawimy w lutym na dużej konwencji programowej”.

-- TUSK SZEROKO OTWORZYŁ DRZWI DLA POPULISTÓW: “Można mieć wrażenie, że wyłącznie na autostradach i stadionach skupił się Donald Tusk zamiast na wyrównywaniu szans i dobrym rządzeniu, i w ten sposób otworzył szeroko drzwi dla populistów”.

-- PLATFORMA NIE JEST LOKOMOTYWĄ, SCHETYNA NIE JEST LIDEREM - MÓWI ANASZEWICZ W LIBERTE: “Jednocześnie wierzymy w to, co potwierdzają badania – że dzisiaj nie jest problemem to, że jakieś projekty polityczne nie chcą się włączać w Koalicję Obywatelską, tylko to, że nie ma jednej partii opozycyjnej, która jest lokomotywą, zdolną do odsunięcia PiS od władzy. Bo gdyby tak było, to sytuacja w sondażach zmieniłaby się już 2-3 lata temu. Platforma Obywatelska zyskiwałaby w sondażach, a PiS traciłby poparcie. A jest dokładnie odwrotnie. O koncepcji jednej opozycji dyskutujemy od blisko 3 lat. Sondaże pokazują, że PO i Grzegorz Schetyna mają nad sobą twardy sufit, którego nie są w stanie przebić. Wielu wyborców i wyborczyń nie zagłosuje już na PO, która nie podziela ich liberalnych wartości. Zawiodła ich, bo na samym początku swojej ścieżki pokazywała marzenie o innej Polsce – liberalnej, progresywnej, nowoczesnej. Zaoferowała jednak wyłącznie konserwatywne i partyjne myślenie o państwie. Jednocześnie to gdzie jesteśmy w 2018 roku, to rezultat tego, że PO nie rozwiązała wielu problemów społecznych, co stało się pożywką dla działania populistów, i nie przygotowała państwa na psucie demokratycznych instytucji. Polityka „ciepłej wody w kranie” sprawiła, że struktury państwa, regulacje prawne, społeczeństwo nie były gotowe na pojawienie się „barbarzyńców”. Każdy, kto analizuje scenę polityczną, widzi, że dzisiaj Grzegorz Schetyna nie jest liderem, który jest w stanie przedstawić nową wizję Polski, plan naprawy państwa oraz pobudzić wyobraźnię i zaangażować masowe grupy nowych wyborców i wyborczyń”.

-- NOWACKA SKAPITULOWAŁA, TO KAPITULACJA WARTOŚCI - DALEJ ANASZEWICZ: “W tym kontekście smutne jest to, że Barbara Nowacka praktycznie skapitulowała i podjęła decyzję o wspieraniu PO. To kapitulacja wartości, bo PO uosabia wszystko to, z czym Nowacka próbowała walczyć przez ostatnie lata. Cały obszar praw kobiet był przez tę partię wyjątkowo zaniedbany. Wiemy, że PO potrafiła przez lata obiecywać Polkom nowe rozwiązania i instrumenty wyrównujące ich szanse, a później nie dotrzymywała słowa. Pamiętam, jak wiele mówiono o skutecznej walce z przemocą wobec kobiet. A później Platforma latami trzymała Konwencję Stambulską w zamrażarce. PO dopiero po 7 latach wprowadziła ustawę o in vitro, która w efekcie okazała się bublem prawnym i wyjątkowo konserwatywną regulacją, która skrzywdziła wiele kobiet”.

-- NOWACKA PRZYZNAŁA, ŻE NIE JEST W STANIE STWORZYĆ SAMODZIELNIE NOWEJ INICJATYWY - DALEJ ANASZEWICZ W LIBERTE: “To wszystko rzeczy, o które Barbara Nowacka walczyła z PO a teraz została zmuszona, żeby się pod działaniami tej partii podpisać i jej zaniechania wobec kobiet firmować swoim nazwiskiem. Jest mi przykro, że ją to spotkało, bo szanuję jej poglądy, wiem, jak bardzo próbowała zrobić coś dla kobiet w Polsce. Jej przystąpienie do PO to też jej kapitulacja jako liderki, bo w ten sposób, po kilku latach nieudanych prób przyznała, że nie jest w stanie stworzyć samodzielnie nowej inicjatywy politycznej”.

-- WSPÓLNIE TORUJECIE DROGĘ ANTYIMIGRANCKIM RADYKAŁOM WOKÓŁ BOSAKA - PIOTR TRUDNOWSKI Z KLUBU JAGIELLOŃSKIEGO: “Jedna wizerunkowa dymisja nie zbuduje wiarygodności rządu w tej grupie, jeśli nie pójdą za nią inne decyzje. Czy prace nad Polityką Migracyjną Polski zostaną zarzucone? Czy uchwalona zostanie nowa wersja SOR wykluczająca działania w tym kierunku? Czy zablokowany zostanie obserwowany wzrost imigrantów? Dopóki się to nie stanie – lub dopóki rząd nie zacznie rozmawiać o tym w Polakami z podniesioną przyłbicą – narodowcy będą mieli wygodny argument, by się od rządu odróżniać i zarzucać PiS-owi hipokryzję. Chcąc więc przeciwdziałać „obejściu z prawej strony” PiS dziś de facto hoduje wyborców wyrazistszej „opcji antyimigranckiej”.

-- POLEXIT MOŻE NASTĄPIĆ W SPOSÓB SPONTANICZNY I NIEWYMUSZONY, KTO SIEJE WIATR TEN ZBIERA BURZĘ - Tomasz Sawczuk w Kulturze Liberalnej: “W takich warunkach polexit może nastąpić w sposób całkowicie spontaniczny i niewymuszony. PiS uważa, że opozycja i Bruksela to partia zewnętrzna, która gra do jednej bramki, knując przeciwko Polsce. Zaogniający się konflikt polityczny wraz z postępującą delegitymizacją instytucji unijnych i jakimś przygodnym kryzysem mogą doprowadzić do sytuacji, w której wyjście z UE zacznie wyglądać jak rozsądne rozwiązanie, kolejny krok na drodze do obrony „polskiego interesu”. Nie można wykluczyć, że opinia publiczna, oswojona w międzyczasie z ideą polexitu, będzie już na taką opcję gotowa. Kto sieje wiatr, ten zbiera burzę”.

-- RAFAŁ MATYJA O JEDNYM Z NAJWAŻNIEJSZYCH PARAMETRÓW - mówi Michałowi Wilgockiemu w GW: “Dla mnie jednym z najciekawszych parametrów będzie liczba prezydentów spoza PO i PiS. Zwłaszcza tych nowych. Dowiemy się wtedy, jak ludzie postrzegają ten konflikt: czy się w nim odnajdują, czy mają go dość”.

-- NAJWIĘKSZY TEST PRZEJDZIE SLD - DALEJ MATYJA W GW: “Poza trzema partiami – bo szalenie ważny jest jeszcze wynik PSL – dla wszystkich komitetów te wybory to kwestia zaznaczenia jakiejkolwiek obecności na scenie politycznej. Największy test przejdzie SLD. Dobry dwucyfrowy wynik pomoże mu się odbić w relacjach z Razem czy Biedroniem. To byłoby wzmocnienie pozycji na lewicy”.

– MATYJA ZAPYTAŁBY WRÓŻKĘ O WYNIK PSL: “Jeżeli znów uzyska bardzo dobry wynik ogólnopolski i będzie siłą koalicyjną pomagającą PO rządzić, to przetrwa. Ludowcom może się nawet przytrafić coś nieciekawego w wyborach europejskich i przeżyją, ale porażka w sejmikach byłoby katastrofą. Zaryzykowałbym nawet tezę, że te wybory są ważniejsze niż parlamentarne, bo prędzej zginęliby bez radnych wojewódzkich niż bez posłów. Gdybym mógł poprosić wróżkę o ujawnienie jednego wyniku, zapytałbym właśnie o PSL”.

-- SLD CHCE WOBEC PIS AKCJI IZOLACJA - Iwona Szpala w GW: “Opozycja ma zadeklarować, że w drugiej turze głosowania na prezydentów miast poprze kandydatów konkurencyjnych ugrupowań, a po wyborach samorządowych będzie izolować PiS - taki pomysł ma SLD. Co na to Koalicja Obywatelska? - Niech Czarzasty da sobie spokój z deklaracjami”.

-- PIS ODBIJE TYLKO DWA SEJMIKI? - SONDAŻ FAKTU: “Po 21 października PiS niemal na pewno będzie rządzić nie w jednym sejmiku (podkarpackie), a w trzech. Z symulacji podziału mandatów na podstawie najnowszego sondażu IBRIS dla Faktu wynika, że będzie to także świętokrzyskie i małopolskie. – To plan minimum, choć marzymy o siedmiu – przyznaje nam ważny polityk PiS”.

-- MORAWIECKI PRZEBIJA SCHETYNĘ: 6 MLD NA DROGI LOKALNE - Fakt.

-- KŁAMIĄ I SZKODZĄ POLSCE - ELŻBIETA BIEŃKOWSKA w GW: “Premier otwiera drogi, których budowę rozpoczęto za rządów PO-PSL, ale zarzuca poprzednikom, że nic nie budowali. Prezydent rozprawia o "wyimaginowanej wspólnocie" w Leżajsku, choć UE sfinansowała tam drogi, kanalizację, a nawet dała 26 mln zł na klasztor. Takie mijanie się z prawdą szkodzi Polsce, bo osłabia naszą pozycję przed negocjacjami na temat przyszłego budżetu UE: przecież skoro nic nie budowali, to nie warto im dawać pieniędzy”.

-- DŁUGO WSTRZYMAŁAM SIĘ OD BEZPOŚREDNICH POLEMIK Z OBECNYMI WŁADZAMI - DALEJ BIEŃKOWSKA: “Długo wstrzymywałam się od bezpośrednich polemik z obecnymi władzami, ale jako osoba, która wiele lat bezpośrednio zajmowała się realizacją projektów z funduszy europejskich, a teraz jako komisarz UE widzi z bliska reakcje w Europie, nie mogę już dłużej milczeć. Już Beata Szydło jako szefowa rządu chwaliła się bez zająknięcia, że oto PiS „przez dwa lata zrealizował to, co nie udało się w ciągu 30 lat”. Ale to, co za Szydło bywało zdarzającą się – za często, ale jednak nie co dzień – groteską, za premiera Mateusza Morawieckiego staje się propagandową normą rządów PiS”.

-- BIEŃKOWSKA PYTA O TO JAKĄ POZYCJĘ NEGOCJACYJNĄ BĘDZIE MIAŁ POLSKI RZĄD: “Jaką pozycję będzie mieć Polska, z premierem Morawieckim i prezydentem Dudą na czele, w negocjacjach budżetu UE na okres 2021-27? Jak będzie przekonywać opinię publiczną innych krajów UE, by unijni podatnicy nadal bardzo dużo inwestowali w rozwój nadąsanego sąsiada? Jakie znajdzie argumenty, by przekonać „wyimaginowaną wspólnotę” do dalszych dużych inwestycji w infrastrukturę, obszary wiejskie, uczelnie? A budżetowej porażki nie uda się zamaskować nowymi gawędami. To będzie brak konkretnych pieniędzy na konkretne polskie inwestycje”.

-- TRUMP ZERKA NA POLSKĘ - tytuł w RZ.

-- SPRAWY IDĄ DO PRZODU - Jędrzej Bielecki w RZ: “Nie będzie decyzji o bazach i sankcjach za gazociąg. Ale sprawy idą do przodu”.

-- DUDA MARZY O FORT TRUMP - tytuł w GW.

-- ODBĘDZIE SIĘ TO KOSZTEM ANTAGONIZOWANIA NIEMIEC - Paweł Wroński w GW: “Zapewne filozofia – zapłaćmy za budowę bazy amerykańskiej w Polsce – jest pokłosiem tej dyskusji. Oznacza to jednak, że przerzucenie sił amerykańskich do Polski odbędzie się kosztem antagonizowania ważnego sojusznika militarnego, jakim są Niemcy. Państwa, z którym jeszcze kilka lat temu rozwijaliśmy ścisłą współpracę z siłami lądowymi. Skoro zaś w ten sposób podchodzimy do naszego sojusznika z zachodu także inni mogą kalkulować. Polska? Niech się tym zajmą Amerykanie”.

-- ADAM LESZCZYŃSKI O TYM, ŻE TRUMP MA INNE ZMARTWIENIA - pisze w OKU: “Administracja Trumpa tonie w skandalach: kilka dni temu ukazała się książka „Fear” sławnego reportera Boba Woodwarda, który na podstawie setek godzin wywiadów z byłymi i aktualnymi pracownikami Białego Domu pokazał prezydenta jako półidiotę, który nie potrafi się skoncentrować dłużej niż na trzy minuty, notorycznie kłamie i jest całkowicie pozbawiony zasad moralnych. Trump ma więc zupełnie inne zmartwienia niż budowa „Fort Trump” w Polsce, nawet gdyby Warszawa była skłonna za niego w całości zapłacić i wybudować pomnik amerykańskiego prezydenta na głównym placu”.

-- ANDRZEJ SZOSTKIEWICZ KWESTIONUJE ZABIEGANIE O AMERYKAŃSKI GAZ KOSZTEM ROSYJSKIEGO - na portalu Polityki: “Mądra polska dyplomacja unikałaby zabiegania o ciekły gaz amerykański, droższy od rosyjskiego, kosztem antagonizowania naszego kraju z Niemcami, największym polskim partnerem handlowym. Polski prezydent nie żartowałby sobie, że chciałby, aby stała baza amerykańska w Polsce nazywała się Fort Trump, bo taki żart w obecnej napiętej sytuacji międzynarodowej nie przystoi europejskiemu mężowi stanu. Mądrzy doradcy polskiego prezydenta ostrzegliby go, że nie wiadomo, czy Trump dotrwa do końca kadencji, a jego deklaracje mogą się okazać warte funta kłaków”.

-- TOMASZ BIELECKI O TYM, ZY ORZECZENIE TSUE BĘDZIE UZNANE PRZEZ POLSKĘ ZA OSTATECZNE - na portalu Polityki: “Jasno określoną wyższość konstytucji nad traktatami unijnymi ma sporo krajów Unii. A niemiecki Trybunał z Karlsruhe kilka lat temu nawet przypomniał prymat niemieckiej „tożsamości konstytucyjnej” nad prawem Unii w swym pytaniu prejudycjalnym dotyczącym polityki monetarnej EBC (podczas kryzysu UE). Ale nie doszło do otwartej konfrontacji systemów prawnych, jaką groziłby polsko-unijny konflikt o to, czy TSUE ma prawo do zajmowania się oceną zmian w polskim wymiarze sprawiedliwości. Jedyna osiągalna sankcja dla Polski w ramach art. 7, czyli przyjęcie deklaracji Rady UE o „wyraźnym ryzyku poważnego naruszenia” wartości podstawowych, byłaby niczym w porównaniu z koszmarną i nieprzewidywalną burzą, której Szymański nie chciał z góry zdusić (a zapewne nie był do tego uprawniony) krótkim zdaniem, że orzeczenia TSUE pozostaną dla Polski ostateczne”.

-- W GW KULISY ROZMÓW PIS Z BRUKSELĄ (Kondzińska, Bielecki, Wieliński): “Polityk PiS jest spokojny: – Cokolwiek się stanie zmian w wymiarze sprawiedliwości, nie da się odwrócić. Polski dyplomata jednak przestrzega. – Postawiliśmy szklankę na krawędzi stołu. Mówimy, że nie chcemy jej stłuc, ale wykonujemy przy niej niebezpieczne gesty. Ona może spać przez przypadek – mówi. Przypomina, że tak samo było w Wielkiej Brytanii z referendum w sprawie brexitu”.

-- SOCJOLOG PAWEŁ MATUSZEWSKI W NEWSWEEKU O SZANSACH BIEDRONIA: “Zarówno dane sondażowe, jak też dane z mediów społecznościowych wskazują, że Robert Biedroń ma potencjał do tego, aby dostać się do Sejmu w przyszłym roku. To, czy i jak ten potencjał zostanie wykorzystany, to już zupełnie inna kwestia. Politycznym testem będą wybory do Parlamentu Europejskiego, w których okaże się, na ile ta inicjatywa jest skuteczna, a także zweryfikowane zostaną jego cele w przypadku, gdyby zdecydował się kandydować. Trzeba też pamiętać, że ok. 8 proc. poparcie w tej chwili są ma swoje źródło głównie w kredycie zaufania i nadziejach. Minęło za mało czasu, aby mówić o twardym elektoracie. Inaczej mówiąc, można taki wynik uzyskać jako nowe ugrupowanie i później łatwo stracić. Widzieliśmy tego przykłady w przypadku partii Nowoczesna, a jeszcze wcześniej w przypadku Ruchu Palikota. Jednakże 17 lat temu od takiego poparcia zaczynał także PiS”.

-- MARCIN FIJOŁEK PISZE, ŻE POLSKA JUŻ POWINNA DZIAŁAĆ WS PRZYSZŁOROCZNYCH OBCHODÓW 80. ROCZNICY WYBUCHU II WOJNY ŚWIATOWEJ: “Namawiam jednak do tego, by już dziś zastanowić się - i zacząć działać - przy okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, a to przecież już w przyszłym roku. Okrągła rocznica mogłaby, powinna być dobrym momentem do tego, by bardzo mocno wybrzmiała prawda historyczna i polska perspektywa tamtych dni. Potrzeba zorganizowania obchodów z rozmachem, z szeregiem zaproszonych gości z innych stolic to operacja wymagająca wielkiego wysiłku i jeszcze większej współpracy wielu instytucji. Będzie o to zapewne trudno, ale gra jest o naprawdę dużą stawkę - jak w roku 2009, gdy przy okazji 70. rocznicy słowa prezydenta Lecha Kaczyńskiego wybrzmiały bardzo mocno w obecności Władimira Putina i Angeli Merkel”.

-- URODZINY: Bolesław Piecha, Jacek Saryusz-Wolski, Zbigniew Kuźmiuk, Mariusz Błaszczak, Maciej Sitarz.

Źródło: 300polityka.pl

OBRAZ DNIA: Kolejny duży spadek sondażowy PO, Serwisy o PAD u Trumpa, Wiadomości: Jak zniknęło 250 mld?

Dodano: 18.09.2018 20:41 | 7 odsłon | 0 komentarzy


-- LIVEBLOG 300POLITYKI: Szymański po wysłuchaniu Polski przed Radą ds. Ogólnych: Grillowanie to jest ostatnia rzecz, którą bym o tym powiedział. To jest cywilizowany proces wymiany opinii PEK: Morawiecki wie, że mówiąc o tym, że poprzednicy nie zrobili nic, kłamie Kantar Public: PiS zyskuje 6 pkt., PO tyle samo traci W Waszyngtonie spotkanie PAD-Trump Trzaskowski z propozycjami dla Mokotowa: Linia tramwajowa do Wilanowa, przedszkola, park miejski Gersdorf apeluje o ogólnoeuropejską debatę na temat praworządności Mazurek: ENCJ nie może stanowić prawa, nie jest organem w żadnym stopniu decyzyjnym, więc zawieszenie Polski nie ma żadnego znaczenia w praktyce. To tylko symboliczny gest Trzaskowski: Na zaproszenie Kongresu Kobiet spotkaliśmy się, aby porozmawiać o moim programie, ale też szerzej, m.in. o edukacji, prawach mniejszości i kulturze PO złożyła pozew w trybie wyborczym przeciwko PMM. Witczak: Nie godzimy się, żeby kampania wyborcza była uprawiana w oparciu o ewidentne kłamstwo

***** FAKTY TVN -- PO 8 LATACH OD OSTATNIEJ WIZYTY PREZYDENTA POLSKI I PO 3 OD OBJĘCIA URZĘDU ANDRZEJ DUDA Z MAŁŻONKĄ OFICJALNIE ZOSTALI POWITANI PRZEZ AMERYKAŃSKĄ PIERWSZĄ PARĘ - Marcin Wrona. -- PREZYDENCI MAJĄ PRZYJĄĆ DEKLARACJĘ O POGŁĘBIENIU I UMOCNIENIU PARTNERSTWA STRATEGICZNEGO, KTÓREJ TRZY NAJWAŻNIEJSZE ELEMENTY DOT. ENERGETYKI I SPRZECIWU WOBEC NORD STREAM 2, WSPÓŁPRACY GOSPODARCZEJ ORAZ BEZPIECZEŃSTWA - Wrona: Choć decyzji o stałej obecności wojsk amerykańskich nie usłyszymy. -- DUŻA CZĘŚĆ POLSKO-AMERYKAŃSKICH ROZMÓW DOTYCZY TEŻ UZBROJENIA - Wrona. -- POLSKA KRS NIE CHCE BYĆ W EUROPEJSKIEJ SIECI RAD - zapowiedź: Od wczoraj jest w niej zawieszona, ale teraz sama chce się z niej w ogóle wypisać. Sędziowie wybierani przez polityków to nie jest europejski standard. Europa jasno to pokazuje. Polska jasno pokazuje, co o tym myśli. -- POLITYCY PIS BAGATELIZUJĄ SPRAWĘ, A PRZEWODNICZĄCY NOWEJ KRS ODSUWA OD SIEBIE ODPOWIEDZIALNOŚĆ - Maciej Knapik. -- DO TERAZ NIE UPUBLICZNIONO WYMAGANYCH LIST POPARCIA DLA KANDYDATÓW DO KRS - Knapik. -- PIS NIE PRZEJMIE SIĘ UWAGAMI EUROPEJSKICH SĘDZIÓW - Knapik. -- POLITYCY PIS-U PODNOSZĄ, ŻE EUROPEJSKA SIEĆ NARUSZYŁA WŁASNY STATUT, KTÓRY NIE PRZEWIDUJE FORMUŁY ZAWIESZENIA, TYLKO OD RAZU WYKLUCZENIE Z ORGANIZACJI - Knapik. -- POLSKI RZĄD WALCZY O SOJUSZNIKÓW I ZABLOKOWANIE PROCEDURY Z ART. 7. Jutro do sprawy wróci Komisja Europejska - relacja Macieja Sokołowskiego z Brukseli. -- SKARGA KE NA POLSKĘ DO TSUE JEST JUŻ GOTOWA I NA JUTRZEJSZYM POSIEDZENIU KOMISARZE ZDECYDUJĄ, CZY WYSŁAĆ JĄ DO LUKSEMBURGA JUŻ TERAZ - Sokołowski. -- PREMIER W KAMPANII MÓWI PROSTO Z MOSTU I SĄD MA TERAZ DOBĘ, ŻEBY JEGO SŁOWA OCENIĆ - zapowiedź: Jest złożony pozew i zasadnicze pytanie, czy były drogi, czy ich nie było i za ile mld będą teraz. -- DWUGŁOS MIĘDZY JAKIM A KARCZEWSKIM WS. LICZBY WYBUDOWANYCH PRZEZ PO MOSTÓW W WARSZAWIE DOSKONALE POKAZUJE, JAKĄ PUŁAPKĘ NA POLITYKÓW PIS-U, KTÓRZY DZIŚ PRÓBUJĄ JEGO SŁOWA TŁUMACZYĆ, ZASTAWIŁ PREMIER MORAWIECKI - Arleta Zalewska. -- MOST SKŁODOWSKIEJ-CURIE I DZIESIĄTKI MOSTÓW W CAŁYM KRAJU, ODDANYCH ZA RZĄDÓW POPRZEDNIKÓW, TO FAKT, KTÓRY SZEF RZĄDU POMINĄŁ - Zalewska: I z którego w kolejnych dniach się nie wycofał. -- POLITYCY PO ZŁOŻYLI DZIŚ DO SĄDU PRZECIWKO PREMIEROWI POZEW W TRYBIE WYBORCZYM - Zalewska. -- SEJMOWA KOMISJA ŚLEDCZA ZAJMUJE SIĘ VAT-EM. Dziś pierwsze posiedzenie, pierwszy świadek i pierwsze pytania - zapowiedź. -- ZAPRASZAJĄC AKURAT PROF. MODZELEWSKIEGO NA PIERWSZE POSIEDZENIE PIS WIEDZIAŁO, ŻE SAMO ZMIERZY SIĘ Z OSKARŻENIEM O BEZSTRONNOŚĆ ŚWIADKA JUŻ W PIERWSZEJ MINUCIE POSIEDZENIA - Krzysztof Skórzyński. -- OPOZYCJA OD POCZĄTKU FORMUŁOWAŁA OSKARŻENIA, ŻE KOMISJA, KTÓREJ POWOŁANIA CHCIAŁO PIS, MA SFORMUŁOWAĆ POLITYCZNY AKT OSKARŻENIA WOBEC POPRZEDNIEGO PREMIERA I POPRZEDNICH MINISTRÓW FINANSÓW - Skórzyński. -- PIS TWIERDZI, ŻE PRZEZ LATA PRZEZ KARUZELE VAT-OWSKIE DO BUDŻETU NIE TRAFIŁO +/- 250 MLD ZŁOTYCH - Skórzyński. ***** WIADOMOŚCI TVP -- SPOTKANIE PRZYJACIÓŁ - na czołówce Wiadomości z Waszyngtonu. -- Zuzanna Falzmann o większej stałej obecności wojsk USA w Polsce. -- TAKIEGO POWITANIA NIE BYŁO OD LAT - Falzmann. -- Przypomnienie wizyty Trumpa w Warszawie. -- ROSNĄCE WZAJEMNE ZAUFANIE - Marcin Tulicki. -- WSPÓŁPRACA MILITARNA TO TEMAT NR ALE KOLEJNYM JEST ENERGETYKA - Tulicki: USA tak jak Polska krytykują projekt Nordstream 2. -- Karol Jałtuszewski o ćwiczeniach polsko- amerykańskich w Powidzu. -- PMM NA SZCZYCIE TRÓJMORZA O NORDSTREAM 2 I ROZMOWA Z PERRY’M. -- 6 MILIARDÓW NA LOKALNE DROGI. -- DUŻE PIENIĄDZE NA MAŁE DROGI. -- DWUKROTNIE WIĘCEJ NIŻ W OSTATNICH LATACH, PIENIĄDZE WG ZAMOŻNOŚCI GMINY, IM MNIEJ ZAMOŻNA, TYM WIĘCEJ ŚRODKÓW TRAFI -Dominik Cierpioł. -- NIE WSZĘDZIE INWESTYCJE IDĄ TAK SPRAWNIE, REGIONY MOGĄ STRACIĆ UNIJNE ŚRODKI - Cierpioł. -- RZĄD ZAAPELOWAŁ DO SAMORZĄDOWCÓW Z PO I PSL O WYDATKOWANIE, BY POLSKA NIE UTRACIŁA ŚRODKÓW UNIJNYCH - Cierpioł. -- JAK ZNIKNĘŁO 250 MLD ZŁ - belka. -- CHCEMY SKORZYSTAĆ Z FACHOWEJ WIEDZY ŻEBY NAKREŚLIĆ RAMY DLA PÓŹNIEJSZYCH PRZESŁUCHAŃ - Marcin Szypszak. -- MODZELEWSKI ZWRACAŁ UWAGĘ NA ROSNĄCĄ LUKĘ ZA RZĄDÓW PO-PSL - Szypszak. -- MODZELEWSKI STWIERDZIŁ, ŻE MF NIE ZAPROPONOWAŁ MECHANIZMÓW MAJĄCYCH ZLIKWIDOWAĆ NEGATYWNE ZJAWISKA - Szypszak. -- POLSKA BRONI REFORMY SĄDOWNICTWA - belka. -- WNIOSEK O WYSTĄPIENIE Z EUROPEJSKIEJ SIECI. -- BYŁBY TO KROK W ZŁĄ STRONĘ - Mitera. -- ZAGRANICZNA ELITA OGŁOSIŁA ŻE NIEZALEŻNOŚĆ JEST TYLKO WTEDY, KIEDY SĘDZIOWIE SIEBIE WYBIERAJĄ I OCENIAJĄ - Michał Woś. -- POZA SIECIĄ 8 Z 28 PAŃSTW UNIJNYCH. -- PRZYNALEŻNOŚĆ NIE MA ZNACZENIA DLA CODZIENNOŚCI FUNKCJONOWANIA SĘDZIÓW - Barbara Piwnik. -- JAK WALCZYĆ Z BIEDĄ NA ŚWIECIE - o inicjatywie Julii Przyłębskiej. -- W DYSKUSJI WZIĘŁY UDZIAŁ ŻONY AMBASADORÓW W BERLINIE. ***** WYDARZENIA POLSATU -- SPOTKANIE PREZYDENT DUDA-DONALD TRUMP. -- PREZYDENT TRUMP BYŁ BARDZO ROZMOWNY PODCZAS POWITANIA - Magda Sakowska z Waszyngtonu. -- BYŁ PYTANY O STAŁE AMERYKAŃSKIE BAZY WOJSKOWE W POLSCE, POWIEDZIAŁ, ŻE TO TEMAT, NA KTÓRY CHCE ROZMAWIAĆ - Sakowska dalej. -- KRS W PIĄTEK ZDECYDUJE, CZY WYJŚĆ Z EUROPEJSKIEJ SIECI RAD SĄDOWNICTWA - bez materiału. -- DZIŚ W BRUKSELI DRUGI WYSŁUCHANIE POLSKI W ZWIĄZKU Z PROCEDURĄ O NARUSZENIE PRAWORZĄDNOŚCI Z ART. 7. -- PIERWSZY ŚWIADEK PRZED SEJMOWĄ KOMISJĄ ŚLEDCZĄ DS. VAT. -- PONAD 6 MLD ZŁ PRZEZNACZY W PRZYSZŁYM ROKU RZĄD NA BUDOWĘ DRÓG LOKALNYCH - zapowiedź. -- SĄD MA DOBĘ, BY ROZSTRZYGNĄĆ, CZY ZARZUTY PLATFORMY WOBEC PREMIERA SĄ PRAWDZIWE - Grzegorz Kępka. -- POLITYCY PIS ZARZUCAJĄ WŁADZOM WOJEWÓDZTW, ZARZĄDZANYCH PRZEZ PO I PSL, ŻE MOGĄ STRACIĆ UNIJNE PIENIĄDZE - Kępka dalej. -- RZĄD PRZYJĄŁ DZIŚ ZAPOWIADANY PRZEZ PREMIERA PROJEKT FUNDUSZU DRÓG SAMORZĄDOWYCH - Kępka.

Źródło: 300polityka.pl

STAN GRY: Łapiński rusza z agencją Timing, na innym końcu Nowogrodzkiej, Jestem jaki jestem – Jaki w w teledysku rapera, Smolar: Ani liberałowie, ani lewica nie mają dzisiaj klarownego języka wspólnotowego

Dodano: 18.09.2018 11:23 | 4 odsłon | 0 komentarzy


-- PIS ZARZUCA SAMORZĄDOM NIEWYKORZYSTANIE ŚRODKÓW UNIJNYCH, KOPACZ O SPOTKANIU DUDY Z TRUMPEM - DWÓCH PANÓW PO PRZEJŚCIACH - 300LIVE: 

-- RUSZA AGENCJA TIMING KRZYSZTOFA ŁAPIŃSKIEGO - pisze Grzegorz Nawacki w Pulsie Biznesu: “Agencja Timing — tak nazywa się przedsięwzięcie Krzysztofa Łapińskiego. Biznes ma robić w prywatnych, a nie państwowych spółkach. Kamienica w centrum Warszawy przy ul. Nowogrodzkiej — tu swoje nowe biuro ulokował Krzysztof Łapiński, były wieloletni pracownik centrali Prawa i Sprawiedliwości, współautor sukcesu kampanii w wyborach parlamentarnych i prezydenckich, a do niedawna rzecznik prezydenta Andrzeja Dudy. Uruchomił w nim Timing, agencję świadczącą m.in. usługi PR, działania z zakresu public affairs i doradztwa komunikacyjnego, a także badania rynku i opinii”.

-- NA INNYM KOŃCU NOWOGRODZKIEJ - DALEJ PB: “Agencja znajduje się na innym końcu Nowogrodzkiej niż centrala Prawa i Sprawiedliwości, bo także sam założyciel deklaruje, że od polityki i skarbu państwa będzie się trzymał z daleka. -  W gospodarce prawie 40-milionowego kraju funkcjonują tysiące firm polskich i zagranicznych, w których skarb państwa nie ma udziałów, a które także potrzebująprofesjonalnej obsługi PR. Do nich będziemy adresować ofertę — mówi Krzysztof Łapiński, prezes Agencji Timing”.

-- BIEDROŃ ROZPOCZĄŁ KAMPANIĘ W HOLLYWOODZKIM STYLU - pomorska GW: “W poniedziałek kampanię wyborczą rozpoczęli w Słupsku obecny prezydent Robert Biedroń i jego zastępczyni Krystyna Danilecka-Wojewódzka. Na jednej z głównych ulic w sercu miasta zaprezentowali mieszkańcom swój program i kandydatów na radnych. Uczestnicy wydarzenia komentowali, że odbyło się ono „w hollywoodzkim stylu”. Na ulicy Nowobramskiej ustawiono scenę, na której odbyły się koncerty i przemówienia. Był także poczęstunek i uliczne tańce. Danilecka-Wojewódzka i Biedroń przedstawiali ponad 30 kandydatek i kandydatów na radnych”.

-- BIEDROŃ I SYN SENATOR BOGUCKIEJ-SKOWROŃSKIEJ W SŁUPSKU DO RADY - dalej GW: “Lokomotywami wyborczymi w czterech okręgach wyborczych mają być: Robert Biedroń, który wycofał się z wyborów prezydenckich, ale chce walczyć o mandat radnego, Andrzej Obecny – aktualny radny z prezydenckiego klubu, Paweł Skowroński – znany słupski adwokat i zarazem syn legendy podziemia lat 80. Anny Boguckiej-Skowrońskiej oraz Krystyna Danilecka-Wojewódzka, która także powalczy o mandat radnego”.

-- ANI LIBERAŁOWIE ANI LEWICA NIE MAJĄ DZIŚ KLAROWNEGO JĘZYKA WSPÓLNOTOWEGO - ALEKSANDER SMOLAR W ROZMOWIE Z MAGDĄ JETHON W WYBORCZA.PL: “Natomiast ani liberałowie, ani lewica nie mają dzisiaj klarownego języka wspólnotowego. PiS dysponuje wszystkimi podstawowymi atutami, które mogą mobilizować społeczeństwo. Dlatego opozycja odwołuje się raczej do zjawisk negatywnych, jak nadużycia czy korupcja obecnej władzy”.

-- ZWYCIĘSTWO PIS NIE JEST NIEUCHRONNE ALE PRAWDOPODOBNE - DALEJ SMOLAR W ROZMOWIE Z JETHON: “Jest takie francuskie powiedzenie: „Najgorsze nigdy nie jest pewne”. Zwycięstwo PiS nie jest nieuchronne. Porozumienie się partii opozycyjnych może sprawić, że opozycja będzie mieć szansę na zwycięstwo. Ja bym tego wcale nie wykluczył. Nie mówiąc o tym, że ta władza robi wiele głupstw. Na razie nie naruszyły one kapitału poparcia, jednak przychodzi moment, zazwyczaj najmniej spodziewany, że jakiś mały błąd, nikczemność, nadużycie powoduje lawinową reakcję. W sumie więc powiedziałbym tak: zwycięstwo PiS jest możliwe i nawet więcej – jest prawdopodobne. Czy tak się stanie, zależy od opozycji, różnych jej odłamów, nie tylko politycznej, również od ruchów społecznych, od ich mobilizacji. Zależy od ludzi, którzy często nie uczestniczą w polityce i nie głosują. Od tego, czy zdadzą sobie sprawę, że od ich głosów tym razem może zależeć bardzo dużo".

-- KORESPONDENT GUARDIANA BRONI UMIEJĘTNOŚCI JĘZYKOWYCH JAKIEGO: “Have seen some things going around social media from supporters of Civic Platform saying that Patryk Jaki can't speak any foreign languages. In the interests of fairness, I conducted a long interview with him in English last year. His English isn't great, but it was good enough”.

-- RAPER ZAŚPIEWAŁ PIOSENKĘ JAKIEMU, JAKI POJAWIŁ SIĘ W TELEDYSKU: “Półfinalista telewizyjnego show "Must Be The Music" raper Piotr "HCR" Szot poparł w kampanii Patryka Jakiego. Panowie wystąpią na scenie podczas koncertu w Warszawie. Jaki pojawił się w teledysku rapera. Utwór ma być oficjalną piosenką kampanijną kandydata PiS na prezydenta stolicy”.

-- W ŚRODĘ O 17 KONCERT NA KTÓRYM POJAWI SIĘ JAKI: “W środę o 17:00 na boisku przy ul. Kijowskiej 11 na warszawskiej Pradze ma odbyć się koncert, na którym pojawi się Patryk Jak”i.

-- RAPER POPARŁ JAKIEGO NA FB: “To premiera mojej piosenki "Stałem pod blokiem". Zainspirował mnie Patryk Jaki. Chłopak, który wychował się na blokach i postawił w Warszawie mafii. Walczy o słabszych ludzi z całym aglomeratem medialnym i finansowym. Oni mają pieniądze - on ma wartości 🔥 Zapraszam jutro na premierę piosenki na żywo, na warszawskiej Pradze - 19.09.2018 r. (środa), godz. 17.00, ul.Kijowska 11. Wstęp wolny. Musicie z nami być. Zaproście znajomych 👊 Ja nie wstydzę się tych bloków!”

-- CAŁA PIOSENKA NA YOUTUBE: <

-- PREZYDENT WARSZAWY WSPIERA AFERZYSTĘ? - Mikołaj Wójcik w Fakcie: “Komisja reprywatyzacyjna nakazała miastu zbadanie jeszcze raz, czy oddać kamienicę właścicielowi. Ale Hanna Gronkiewicz-Waltz (66 l.) zaskarżyła uzasadnienie tej decyzji. To dziwne, bo sam właściciel skargi nie złożył! A jeszcze bardziej dziwne, gdy okazuje się nim być... Jakub R., siedzący w areszcie we Wrocławiu za reprywatyzacyjne przekręty!”

-- POLOWANIE NA PO WS VAT - tytuł w DGP.

-- DGP O EKSPERTACH KOMISJI ŚLEDCZEJ DS VAT - jak piszą Grzegorz Osiecki i Bartosz Godusławski: “Byli urzędnicy MF, skarbowcy, prawnicy, doradcy podatkowi, a nawet byli członkowie Rady Polityki Pieniężnej pomogą w sejmowym śledztwie w sprawie VAT. (...) Wiele wskazuje, że kluczowym ekspertem będzie Jacek Góra. Przez lata pracował w Ministerstwie Finansów, zajmując się tematyką kontroli skarbowych. Najpierw jako naczelnik wydziału postępowań kontrolnych w departamencie kontroli skarbowej, a później wicedyrektor tego departamentu”.

-- PIS ZASADZIŁ SIĘ NA FERENCA - GW: “Prawdopodobnie jego sztab uznał, że spokojna kampania nie przyniesie efektu, i dlatego było już ostrzej. Ale niektóre argumenty były chybione. Choćby ten, że prezydent Ferenc nie zrealizował Podkarpackiego Centrum Lekkiej Atletyki. W budżecie miasta są na to pieniądze, ale brakuje obiecanego wkładu ministerstwa sportu. Według posła to wina prezydenta, a nie rządu PiS. Dziwny argument – uważają ludzie z otoczenia Ferenca”.

-- KWAŚNIEWSKI O DWÓCH LISTACH - LIBERALNEJ I LEWICOWEJ - mówi Kamili Terpiał: “PiS ma bardzo skonsolidowany elektorat na poziomie 35 proc., to jest poparcie na dzisiaj, jutro i może na pojutrze. I to jest duża siła. Gdy podliczyć poparcie dla partii opozycyjnych, to jest ono porównywalne, ale pytanie, czy nie zostaną popełnione błędy takie jak w 2015 roku. Jeżeli do Sejmu wejdą dwie listy: liberalno-centrowa Koalicji Obywatelskiej i centro-lewicowa złożona z innych ugrupowań, na co niestety się na razie nie zanosi, to wygrana jest możliwa. Wiele zależy od wyniku partii, które do wyborów zapewne pójdą samodzielnie i mogą zdecydować o kształcie polskiej demokracji. Taką partią, wszystko na to wskazuje, będzie SLD, ale też PSL i Partia Razem. Jest o co walczyć”.

-- TYLE RAZY SPARZYŁEM SIĘ NA NADZIEJACH NA WSPÓLNĄ LEWICOWĄ KOALICJĘ… - DALEJ KWAŚNIEWSKI: “I tak jest lepiej niż było... Wydaje mi się, że SLD jest bardziej skonsolidowaną partią. Najważniejsze pytanie brzmi: czy zostanie postawiona kropka nad i? Na razie nie chcę niczego prorokować. Czekam na wybory samorządowe i być może większą gotowość do budowania wspólnoty koalicyjnej na wybory parlamentarne. Ale już tyle razy sparzyłem się na nadziejach na wspólną lewicową koalicję, że zamilknę…”

-- OBECNOŚĆ JUNCKERA I MASSA NA SZCZYCIE TRÓJMORZA POKAZUJE, ŻE POLSKA JEST PERSPEKTYWICZNYM GRACZEM - Marcin Fijołek: “Nie wiem, czy Trójmorze jest w stanie wejść do kategorii dyplomatycznej wagi ciężkiej, nie stanie się zapewne czymś, co odmieni całą UE, nastawienie Berlina czy Paryża, ale Polska - jako współautor, obok Chorwacji, tej inicjatywy - została uznana za perspektywicznego gracza przy tym dyplomatycznym stole. Oczywiście wszystkie niezłe perspektywy i możliwości można zaprzepaścić, a szans nie wykorzystać. Niemniej jednak przy wszystkich trudnościach, jakie stoją przed polską dyplomacją w kontekście relacji z naszymi partnerami, jest i - na razie mały - powód do optymizmu. Warto to docenić, choć i nie przeceniać”.

-- TRÓJMORZE TO GŁÓWNIE BIZNES - Anna Słojewska w RZ: “Polska zdołała przekonać Europę, że Trójmorze nie jest amerykańską inicjatywą wymierzoną w jedność Unii”.

-- CHRZEŚCIJAŃSKIE WĘGRY WSTAŁY Z KOLAN? TO BZDURA - Piotr Wójcik w Krytyce Politycznej: “Retoryka Orbana odnosząca się do suwerenności i chrześcijaństwa to czysta fikcja. W rzeczywistości pod jego rządami Węgry tracą pod względem gospodarczym do krajów regionu i są jednym z najbardziej uzależnionych od kapitału zagranicznego krajów w Europie. Za to poziomem laicyzacji Węgry przypominają raczej Europę Zachodnią. (...) Według powszechnie głoszonej teorii, Viktor Orban przeciwstawił się zagranicznemu kapitałowi, który kolonizował Węgry. Trudno o większą bujdę. Podstawowym instrumentem polityki przemysłowej prowadzonej przez Fidesz są ulgi podatkowe dla zagranicznych koncernów, głównie motoryzacyjnych”.

-- NIC NAS NIE ŁĄCZY Z WĘGRAMI - konkluduje Wójcik: “O tym, że długoterminowe interesy geopolityczne Polski i Węgier nie są zbieżne, nawet nie warto już przypominać. Węgrzy są też bardzo średnim kandydatem na sojusznika w krucjacie kulturowej. Nie są co prawda tak zlaicyzowani jak Czesi, ale chrystianizowanie Europy dla przeciętnego Węgra również wydałoby się pomysłem z kosmosu. Polskie interesy geopolityczne łączą nas raczej z krajami nordyckimi, a religijnością i familiaryzmem przypominamy kraje południowej Europy, szczególnie Włochów. Z Węgrami nie łączy nas nic, a Orban nie jest żadnym wzorem do naśladowania”.

-- WEJŚCIE W ANTYBRUKSELSKI SOJUSZ BYŁOBY NIEBEZPIECZNE - Michał Szułdrzyński w RZ: “Możemy bowiem lewarować naszą pozycję w UE dobrymi relacjami z USA. Jednak wejście w antybrukselski sojusz z Trumpem byłoby dla Polski wielkim niebezpieczeństwem. Rosja będzie się trzymać daleko od naszych spraw tylko wtedy, gdy będziemy silni siłą sojuszu z USA i członkostwa w UE”.

-- MÓWIENIE CO ŚLINA PRZYNIESIE NA JĘZYK DEGRADUJE URZĄD PREZYDENTA - Katarzyna Kolenda-Zaleska w GW: “Mówienie, co ślina na język przyniesie, degraduje ten urząd. To już nawet nie jest prezydentura spod żyrandola. To prezydentura spod lampki nocnej”.

-- WŁASNE SŁOWA GO PORYWAJĄ - DALEJ KKZ: “Kiedy więc Andrzeja Duda jedzie w teren z gospodarską wizytą, ma okazję doświadczyć tego, co mu w Warszawie odebrano. I mówi. Mówi, mówi. Własne słowa go porywają, prezydent coraz bardziej się unosi. Słyszy oklaski, więc idzie na całość. Przemówienia nie są napisane, nawet nie wyglądają na przemyślane. Nazwanie tego mówieniem, co mu ślina przyniesie, może nieco degraduje urząd prezydenta, ale trudno o trafniejsze określenie”.

-- JAKUB MAJMUREK O JEREMIADACH MORAWIECKIEGO: “Słuchając wszystkich tych jeremiad premiera Morawieckiego wymierzonych w III RP można by pomyśleć, że szef rządu w 2015 roku przyleciał do Polski po raz pierwszy z jakiejś odległej planety, lub przynajmniej drugiej półkuli. Tymczasem przez prawie dwie dekady Morawiecki był częścią elit tak teraz krytykowanej przez siebie III RP – najpierw jako młody samorządowiec, zasiadający w sejmiku województwa dolnośląskiego z ramienia AWS, następnie jako jeden z najbardziej prominentnych, udzielających się publicznie menadżerów sektora bankowego”.

-- DEKLARUJE POKORĘ I UMIAR ALE SAM WRĘCZ SZALEJE Z PRZESADĄ I PYCHĄ - Piotr Pacewicz w Oku: “Morawiecki w Szczecinie wzywa partię do pokory i umiaru, ale ogłasza, że jego rząd jako pierwszy po 1989 r. broni Polski przed wyprzedażą "przemysłu banków, wszystkich przedsiębiorstw" (mógłby sobie darować chociaż banki, które "wyprzedawał" jako prezes BZ WBK). Opozycji zarzuca... próbę "rozbicia dzielnicowego" Polski. Umiar w metaforach i pokora w ocenach”.

-- POLSKA NADAL JEST DEMOKRACJĄ ALE PRAWO ZASTĄPIŁA WOLA PARTII RZĄDZĄCEJ - ROZPOCZĘŁO SIĘ WYKLUCZANIE - Ewa Siedlecka: “Polska nadal jest demokracją, ale prawo zastąpiła wola partii rządzącej. Tymczasem Unia Europejska i Rada Europy opierają się na prawie i respektowaniu umów. I wspólnocie wartości. Władcy Polski prawa nie respektują, a wartości nie podzielają. Więc rozpoczęło się wykluczanie”.

-- URODZINY DZIŚ: Robert Mazurek, Marcin Wrona, Sebastian Wierzbicki, Renata Janik, Witek Gottesman, Marcin Zydorowicz, Joanna Bródka.

Źródło: 300polityka.pl

OBRAZ DNIA: Fakty: PO ostro w dół, Ociepa: PMM trafił w czuły punkt Schetyny, Skórzyński: Słowa PAD to nie słowa publicysty

Dodano: 17.09.2018 20:42 | 7 odsłon | 0 komentarzy


-- LIVEBLOG 300POLITYKI: PMM: Jutro na Radzie Ministrów będzie niespodzianka. Coś, czego nasi oponenci nie spodziewają się Europejska Sieć Rad Sądownictwa zdecydowała o zawieszeniu polskiej KRS w prawach członka tej organizacji PMM: Chcemy być bardzo silnym państwem członkowskim UE PAD o spotkaniu z Trumpem: Będziemy rozmawiali o bezpieczeństwie, także energetycznym, bezpieczeństwie militarnym i współpracy biznesowej PMM: ACTA2 - to właśnie opozycja. Chcieli zamknąć usta w internecie ***** FAKTY TVN -- ŻÓŁTA KARTKA DLA NOWEJ KRS - zapowiedź. -- PIS BAGATELIZUJE, ALE W ODPOWIEDZI SŁYSZY, ŻE DO UE TEŻ MOŻNA NALEŻEĆ LUB NIE - Maciej Knapik. -- W SONDAŻU KANTAR MB PONAD 50% BADANYCH UWAŻA, ŻE ZMIANY W SĄDOWNICTWIE MAJĄ NA CELU NIE REFORMĘ, A PODPORZĄDKOWANIE SĄDÓW WŁADZY - Knapik dalej. -- W ŚRODĘ POLSKĄ PRAWORZĄDNOŚCIĄ ZAJMIE SIĘ, PO RAZ KOLEJNY, KE - Knapik. -- OBÓZ WŁADZY OD JAKIEGOŚ CZASU MÓWI TO SAMO - Knapik. -- SPRAWA PRAWORZĄDNOŚCI JEST WEWNĘTRZNĄ SPRAWĄ NASZEGO PAŃSTWA - Szczerski. -- WARTO ODNOTOWAĆ WYSTĄPIENIE PAD W RUMUNII, MÓWIŁ O UE POZYTYWNIE, POWOŁYWAŁ SIĘ NAWET NA PANIĄ KOMISARZ -- REKORDOWY WYNIK POPARCIA DLA UE JEST DLA WSZYSTKICH SYGNAŁEM, ŻE DLA POLAKÓW NIE MA TEMATU POLSKI POZA WSPÓLNOTĄ, BYĆ MOŻE STĄD DZISIEJSZY DUŻO ŁAGODNIEJSZY TON PAD - Krzysztof Skórzyński. -- PREZYDENT KTÓRY PODWAŻA POLSKIEGO MIEJSCA W TYM BYCIE I JEGO REALNOŚĆ ŹLE SŁUŻY SWOJEMU KRAJOWI - były prezydent Komorowski. -- APEL KWAŚNIEWSKIEGO. -- TE DZIAŁANIA, KTÓRE SĄ KROK PO KROKU MOGĄ DOPROWADZIĆ DO NIESZCZĘŚCIA - Katarzyna Lubnauer. -- MANIPULOWANIE SŁOWAMI - Szczerski. -- 49% ŹLE I RACZEJ ŹLE O SŁOWACH PAD - MILLWARD BROWN DLA TVN. -- 30 DOBRZE I RACZEJ DOBRZE. -- 21% BRAK ZDANIA. -- MÓWIENIE PRZEZ PREZYDENTA NIE JEST PO PROSTU OPINIĄ, BO NIE WYPOWIADA ICH PUBLICYSTA TYLKO PREZYDENT, KTÓREGO SŁOWA SĄ ZAUWAŻANA ZAGRANICĄ - Skórzyński. -- POJĘCIE WYIMAGINOWANEJ WSPÓLNOTY JEST POJĘCIEM SILNIE ZAKORZENIONYM W SOCJOLOGII - szef MSZ. -- PIS W GÓRĘ, PLATFORMA OSTRO W DÓŁ - bez materiału: Sondaż Kantar Millward Brown. -- MIJA 79. LAT OD SOWIECKIEJ NAPAŚCI NA POLSKĘ - bez materiału. -- JEST POZEW W TRYBIE WYBORCZYM, PLATFORMA IDZIE DO SĄDU - zapowiedź. -- OD TEGO MOMENTU PRZESTAJE TO BYĆ SPÓR WYŁĄCZNIE POLITYCZNY - Arleta Zalewska: Grzegorz Schetyna chce by słowa premiera Morawieckiego [o drogach] ocenił sąd. -- SĘDZIA BĘDZIE MUSIAŁ W TRYBIE WYBORCZYM ROZSTRZYGNĄĆ, CZY W SPORZE O BUDOWĘ DRÓG I MOSTÓW PREMIER DOPUŚCIŁ SIĘ KŁAMSTWA, NADUŻYCIA, A MOŻE POWIEDZIAŁ PRAWDĘ - Zalewska dalej. -- SZEF RZĄDU OD PONAD DWÓCH TYGODNI, JEŻDŻĄC PO KRAJU, MOŻE OSOBIŚCIE OCENIAĆ JAKOŚĆ DRÓG I MOSTÓW - Zalewska: Może zapowiadać i robi to, gdzie za jego rządów powstaną nowe inwestycje. Premier nie może jednak zaprzeczyć temu, co widział z okna PiS-busa i co potwierdzają twarde dane GDDKiA, czyli setki kilometrów dróg wybudowanych za poprzednich rządów. -- OD 2007 DO 2015 ROKU KIEROWCY DOSTALI DO UŻYTKU ŁĄCZNIE 3000 KM NOWYCH DRÓG W CAŁYM KRAJU - Zalewska dalej. ***** WIADOMOŚCI TVP -- TO HISTORYCZNA INWESTYCJA NIE TYLKO DLA REGIONU POMORZA ZACHODNIEGO, ALE CAŁEGO KRAJU. W ŚWINOUJŚCIU PODPISANO UMOWĘ NA BUDOWĘ TUNEL MIĘDZY WYSPAMI UZNAM I WOLIN - zapowiedź. -- NIE 5 MLD ZŁOTYCH JAK PIERWOTNIE PLANOWANO, ALE NAWET 600 MLN ZŁOTYCH WIĘCEJ - TYLE RZĄD PRZEZNACZY NA BUDOWĘ DRÓG LOKALNYCH - zapowiedź: Pierwsze pieniądze zostaną wydane jeszcze w tym roku. Jutro ustawę o powołaniu Funduszu Dróg Samorządowych przyjmie rząd. -- POLITYCY PLATFORMY ZAPOWIADAJĄ POZEW PRZECIWKO PREMIEROWI ZA SŁOWA O BUDOWIE DRÓG - Dominik Cierpioł. -- RAFAŁ TRZASKOWSKI POZYTYWNIE OCENIA DECYZJĘ PATRYKA JAKIEGO. Chodzi o zobowiązanie kandydata ZP, który zapowiedział, że na czas kampanii zawiesi wykonywanie swoich obowiązków w resorcie sprawiedliwości oraz w komisji weryfikacyjnej - zapowiedź: Jaki chce w całości poświęcić się walce o fotel prezydenta stolicy. -- WARSZAWA DLA WSZYSTKICH PONAD PODZIAŁAMI POLITYCZNYMI - TO PROPOZYCJA JAKIEGO - Konrad Wąż: Poparcia udzielił mu właśnie, kojarzony z lewicą, Piotr Guział. -- GUZIAŁ MA BYĆ W RATUSZU JAKIEGO WICEPREZYDENTEM. MA TAM WYKORZYSTAĆ SWOJE BOGATE DOŚWIADCZENIE SAMORZĄDOWE - Wąż. -- NIE MILKNĄ ECHA PROTESTÓW PRZECIWKO UNIJNEJ DYREKTYWIE ACTA2. Internauci z całej Polski jednoczą się i zapowiadają kolejne manifestacje. Nie mają wątpliwości, że to, co w PE poparła PO, jest zwykłą próbą cenzury Internetu - zapowiedź. -- POSŁOWIE PO, KTÓRZY KREOWALI SIĘ NA OBROŃCÓW WOLNYCH MEDIÓW, CHOĆ JESZCZE W LIPCU BYLI PRZECIWKO ACTA2, TO TERAZ BEZ WAHANIA ZAGŁOSOWALI W PE ZA PRZYJĘCIEM DYREKTYWY - Maciej Sawicki. -- JEDNĄ Z WARSZAWSKICH KAMIENIC ZREPRYWATYZOWANO W 2008, CHOĆ JEJ WŁAŚCICIEL ZMARŁ W CZASIE II WOJNY ŚWIATOWEJ. Urzędnicy ratusza mieli odpowiednią informację w swoich dokumentach. Na 10 stronie, ale z niejasnych powodów ją przeoczyli. Bez trudu znalazła ją komisja weryfikacyjna Patryka Jakiego i stwierdziła nieważność decyzji prezydent Warszawy - zapowiedź. -- JUTRO WIZYTA PAD W WASZYNGTONIE - bez materiału. ***** WYDARZENIA POLSATU -- JUTRO SPOTKANIE DUDA-TRUMP. -- PREMIER MORAWIECKI MÓWIŁ DZIŚ O SCALANIU POLSKI, OBIECAŁ MILIARDY NA DROGI W POLSCE - zapowiedź. -- INFRASTRUKTURA TO JEDEN Z GŁÓWNYCH TEMATÓW TEJ KAMPANII - Dariusz Ociepa. -- WYPOWIEDŹ PMM O DROGACH. -- PREMIER TRAFIŁ W CZUŁY PUNKT GRZEGORZA SCHETYNY - Ociepa: W materiale o pozwie w trybie wyborczym. -- RZĄD ZAPOWIADA, ŻE WYDA 5 MLD ZŁ NA DROGI LOKALNE TYLKO W CIĄGU JEDNEGO ROKU - Ociepa dalej. -- FUNDUSZEM DRÓG SAMORZĄDOWYCH RADA MINISTRÓW ZAJMIE SIĘ JUTRO - Ociepa. -- JEŚLI POZEW PLATFORMY JUTRO TRAFI DO SĄDU, ROZSTRZYGNIĘCIE POZNAMY JESZCZE W TYM TYGODNIU - Ociepa dalej. -- EUROPEJSKA SIEĆ RAD SĄDOWNICTWA ZDECYDOWAŁA O ZAWIESZENIU KRS W PRAWACH CZŁONKA TEJ ORGANIZACJI - bez materiału. -- KOLEJNE DECYZJE WS. WARSZAWSKICH KAMIENIC.

Źródło: 300polityka.pl

STAN GRY: Żakowski: Tylko lewicowa lewica pomoże demokracji, Woś: Lewica wreszcie powinna sobie przypomnieć, jak to jest być podmiotem, Schetyna o jednowymiarowym klientyzmie wobec USA

Dodano: 17.09.2018 10:35 | 9 odsłon | 0 komentarzy


-- JEŻELI POSZEDŁBYM DO KO TO DOSTAŁBYM STOŁEK A POLSKA NIĆ BY NA TYM NIE ZYSKAŁA - ROBERT BIEDROŃ w rozmowie z Magdaleną Kozioł w dolnośląskiej GW: “Dzisiaj ludzie zmęczeni wojną polsko-polską też jej szukają. Chcą mieć w kraju poczucie wspólnoty. Nie chcą polityków w obecnym wydaniu, którzy przemawiają do nich z okopanych pozycji. Jeżeli poszedłbym do Koalicji Obywatelskiej, tworzonej przez PO i Nowoczesną, Polska nic by na tym nie zyskała. Tylko ja, bo dostałbym jakiś stołek albo dobre miejsce na liście do parlamentu. Nie o to mi chodzi. Chcąc pozbyć się PiS, musimy popatrzeć, jak w trzech ostatnich latach wyglądały sondaże. Notowania PiS wciąż rosną, PO ma nad sobą szklany sufit i nie jest stanie ruszyć z kopyta, by coś z tym zrobić. Żaden Biedroń nic tej partii nie pomoże. Nie wierzę też, że Grzegorz stanie się progresywnym politykiem i będzie głosował za projektami w stylu „ratujmy kobiety”. Nie dam się więcej nabrać, mam nadzieję, że Polacy też”.

-- BIEDROŃ O TYM, ŻE TWORZY PROJEKT, ŻEBY MIEĆ REALNY WPŁYW: “Nie, chcę wygrać w Polsce. Po to tworzę ten projekt. Żeby mieć realny wpływ na decyzje ogólnopolskie, muszę zostać premierem. Na jesieni przyszłego roku wystawię drużynę, która wygra wybory”.

-- NIE ZROBIĘ NOWEGO PROJEKTU Z GRZEGORZEM I KATARZYNĄ, TYLKO CEGŁA PO CEGLE - DALEJ BIEDROŃ: “Nie napiszę programu w swoim gabinecie. Nie zrobię nowego projektu z Grzegorzem i Katarzyną. Do końca roku objadę 40 miast w Polsce. Dużych, takich jak Wrocław i Gdańsk, ale pojawię się w i malutkich, m.in. w Lęborku i Czersku. Wiem, co zrobiłem w Słupsku, i teraz słucham mieszkańców, by wspólnie, „cegła po cegle”, zbudować z nimi nowy projekt społeczno-polityczny. W lutym przedstawię go na konwencji założycielskiej”.

-- BIEDROŃ ODPOWIADA NA KRYTYKĘ LUBNAUER - MÓWI TO PRZEWODNICZĄCA PARTII BEZ STRUKTUR I Z KREDYTEM: “I mówi to przewodnicząca, która kiedyś tworzyła nową partię, która dzisiaj nie ma już struktur, tylko 5 mln zł kredytu. Musiała się więc podczepić pod PO… Z pozycji siły nie da się tworzyć demokratycznego społeczeństwa i nikt nie powinien mówić, jakie partie mają istnieć i do jakiej obywatel ma się zapisać. Już żyliśmy w takich czasach. Ludzie muszą mieć wybór, czego boją się szefowie istniejących ugrupowań”.

-- JACEK ŻAKOWSKI O NOMINALNEJ LEWICY, KTÓRA NIE WIDZI PRAW PRACOWNICZYCH: “Wyzwanie ideowej wyrazistości jest szczególnie ważne dla polityków lewicy wchodzących do koalicji demokratycznej prawicy. By ta koalicja mogła demokracji pomóc, muszą oni przekonać socjalnych wyborców, że ich rozumieją i reprezentują przynajmniej tak dobrze jak PiS i partie lewicy, które do koalicji nie wchodzą. Wbrew tezie Nowackiej nie wymaga to szukania żadnych „nowych wartości”. Wystarczy zejść na ziemię i zobaczyć, że np. „istnienie związków zawodowych, obrona praw pracowniczych, ośmiogodzinny dzień pracy” etc. są w Polsce równie realne jak demokracja pod rządami PiS. Nominalna lewica, która tego nie widzi, nie pomoże polskiej demokracji bez względu na to, jak głośno będzie mówiła, że jest lewicowa”.

-- LEWICA MUSI BYĆ WYRAŹNIE LEWICOWA - DALEJ ŻAKOWSKI: “W jednolitym froncie, który odsunie wrogów demokracji od władzy, konserwatyści muszą być wyraźnie konserwatywni, liberałowie muszą być wyraźnie liberalni, a lewica musi być wyraźnie lewicowa. Kompromis programowy sięgający dalej niż wspólnota wartości demokratycznych może być potrzebny, jeżeli demokraci wygrają i będą mieli szansę tworzyć wspólny rząd. Na razie wygładzanie ideowych kantów pomaga wrogom demokracji”.

-- BIEDROŃ CHCE SIĘ WYRWAĆ Z ROLI BUCIA PRZYSTAWKĄ LIBERAŁÓW - RAFAŁ WOŚ W ROZMOWIE Z AGNIESZKĄ WIŚNIEWSKĄ, REDAKTORKĄ NACZELNA KRYTYKI POLITYCZNEJ: “To prześledźmy na przykładzie Biedronia typową drogę lewicowca, który chce się wyrwać z roli bycia tylko przystawką liberałów. Najpierw jest oferta współpracy („chodź do nas! my tu razem, jesteśmy podobni, nie to, co tamci”). Barbara Nowacka w to poszła. Nie ona pierwsza. Życzę jej powodzenia, choć niestety z przeszłości znamy wiele przykładów ludzi lewicy, którzy ofertę współpracy od liberałów wzięli za dobrą monetę i rozpuścili się potem w ich programie. Biedroń oparł się temu. Drugi ruch to szantaż moralny („kto nie z nami, ten przeciw nam. Masz ostatnią szanse, żeby zmienić zdanie”). Trzeci ruch jest już bardzo niefajny („mogło być miło, a teraz będzie niemiło”). Stąd mieliśmy atak na Biedronia w „Newsweeku”, oparty na obrzydliwym skojarzeniu, że pedofilia równa się gej. Jak to zobaczyłem, nie mogłem uwierzyć, że liberalne medium może się do tego posunąć. I nie mogę uwierzyć, że na lewicy wciąż liberałowie uchodzą za tego fajniejszego i domyślnego partnera do politycznego tanga”.

-- LEWICA POWINNA SOBIE PRZYPOMNIEĆ JAK TO JEST BYĆ PODMIOTEM - DALEJ WOŚ: “Masz rację, generalizuję. Mój tekst jest oparty o jakąś intuicję, że lewica wreszcie powinna sobie przypomnieć, jak to jest być podmiotem prawdziwej politycznej gry. Ale jak to z intuicją bywa, wszystko to raczej na wrażeniu niż na pewnej wiedzy budowane jest.

-- JEŚLI LEWICA CHCE BYĆ PODMIOTEM, BĘDZIE MUSIAŁA SIĘ ODNIEŚĆ DO PIS- - DALEJ WOŚ W KP: “To mnie tylko cieszy, bo wcześniej młodzi liberalni ekonomiści mówili o „wosizmie” gospodarczym. Większej roli państwa i redystrybucji. Mam wiele wad, ale może mam też jakiś rodzaj słuchu i wrażliwości na trendy, które się dopiero kształtują? Choć muszę powiedzieć, że nie spodziewałem się aż takiej reakcji. Napisałem tekst, który wydawał mi się oczywisty i pojechałem na wakacje. Wracam, a tu burza. Myślę sobie teraz, że dotknąłem chyba nerwu, a przy leczeniu tego zęba nie obędzie się bez bólu. Jeśli lewica ma być podmiotem politycznym, to będzie się musiała odnieść do PiS-u. To jest strategiczne zagadnienie”.

-- 300LIVE: SASIN I BIELAN O KRYTYCE JAKA SPADŁA NA MORAWIECKIEGO ZA SŁOWA O DROGACH:

-- GRZEGORZ SCHETYNA WZYWA DUDĘ BY WYSTĄPIŁ W USA JAKO PREZYDENT POLSKI I PRZEDSTAWICIEL UNII -  w tekście dla GW: “Wzywam Andrzeja Dudę, by w Waszyngtonie wystąpił w roli zarówno prezydenta Polski, jak i przedstawiciela Unii Europejskiej – wspólnoty, której Polska – wbrew ostatnim szkodliwym słowom prezydenta – jest dumnym członkiem i której dalsze istnienie w dobrym stanie jest podstawą polskiego interesu narodowego. Dochodzące z obu stron Atlantyku głosy o rzekomo nieuchronnym rozwodzie USA i Europy są dla Polski groźne. Polska nie zmieni swego miejsca na mapie i będzie zawsze częścią Europy”.

-- PIS PRZEMIENIŁ PARTNERSTWO Z USA W JEDNOWYMIAROWY KLIENTYZM - DALEJ SCHETYNA: “By tak się stało, prezydent musi postarać się zmienić zły model relacji Polski i USA, kultywowany od trzech lat. Model ten, przedtem oparty na produktywnym, choć asymetrycznym partnerstwie, PiS przemienił w jednowymiarowy klientyzm. Ideologiczne deklaracje i zachwyty nad nowym stylem rządzenia Ameryką obecny rząd powiązał, niestety, z kupowaniem przychylności jej lidera, sowicie płacąc za usługi lobbystów i za sprzęt wojskowy".

-- W SPRAWIE IMIGRANTÓW RZĄD POWINIEN POKAZAĆ STRATEGIĘ, ZAMIAST ZWALNIAĆ WICEMINISTRÓW - Grzegorz Osiecki w DGP: “Na wakacjach widziałem gospodarstwo agroturystyczne, w którym były zatrudnione Ukrainki. W pobliskich miejscowościach nadmorskich widać było, że bez imigrantów stanęłaby połowa smażalni, sklepów, barów i małych sklepów. Nie mówiąc o tym, co stałoby się w całej gospodarce. To pokazuje, że nie powinno być dyskusji nad tym, czy ściągać imigrantów. Pytanie może dotyczyć tylko tego, jak zarządzać tym procesem. Rząd powinien pokazać strategię (zapowiadano ją zresztą w Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju), zamiast zwalniać ministrów, których jedynym błędem był brak politycznego taktu”.

-- SN BĘDZIE PRACOWAŁ BEZ ZAKŁÓCEŃ - PAWEŁ MUCHA W DGP: “Wiemy, jakie kompetencje mają prezesi izb i wiemy, że te działania są potrzebne. Jestem optymistą. Jestem przekonany, że wkrótce Sąd Najwyższy będzie funkcjonował bez zakłóceń. Jest jedna rzecz, co do której nie mam pewności – kiedy zostanie wybrany nowy I Prezes SN”.

-- WITOLD JURASZ PISZE W ONECIE, ŻE DYSKUSJA NA TEMAT POLEXITU JEST GROŹNA: “Atmosfera staje się gęsta. Prorządowe trolle w internecie budują atmosferę, że oto dla Polaków ważne jest wstawanie z kolan, a nie rozwój i wzmacnianie państwa. Liberalna opozycja, która mogłaby się przeciwstawić antyeuropejskiej paranoi będącej udziałem coraz szerszych mas zwolenników PiS korzysta z okazji, by okazać swoją wyższość, a czasem co gorsza również i pogardę wobec zwykłych ludzi”.

-- JURASZ O ZATRWAŻAJĄCYM POZIOMIE CELEBRYTÓW: “Wspierający opozycję celebryci, których poziom intelektualny jest skądinąd zatrważający, co kilka dni w mediach społecznościowych wspominają naprzemiennie o tym, jak to Polacy przepijają 500+, jak to nie można znaleźć sprzątaczki albo jak to w Warszawie nie było przecież żadnej afery reprywatyzacyjnej”.

-- DUDA NIE OKAZAŁ SIĘ ANI MĘŻEM STANU ANI POWAŻNYM AKTOREM NA SCENIE POLITYCZNEJ - DALEJ JURASZ: “Prezydent RP nie okazał się być ani poważnym aktorem na scenie politycznej, ani tym bardziej mężem stanu, na którego moderujący głos można byłoby liczyć nie tylko zresztą w tej, ale i w jakiejkolwiek innej sprawie. Otoczenie Andrzeja Dudy też nie daje jakichkolwiek nadziei na to, że urząd prezydenta okaże się czynnikiem przeciwdziałającym staczaniu się Polski w kierunku Rosji. W Europie bowiem tak się składa, że o ile nie jest się Norwegią bądź Szwajcarią, to jest się albo w UE, albo w rosyjskiej strefie wpływów (alternatywnie: toczy się wojnę z Rosją)”

-- WYOBRAŹMY SOBIE POLEXIT - Witold Gadomski w GW: “Polexit oznaczałby nie tylko dramatyczne zmniejszenie strumienia inwestycji zagranicznych, ale zapewne także wycofanie się inwestorów z części już zbudowanych zakładów. Skurczyłby się handel zagraniczny, którego część odbywa się w ramach wielonarodowych korporacji mających w Polsce zakłady. Kryzys dotknąłby także małe i średnie firmy, których część to poddostawcy firm eksportujących. Kurs złotego załamałby się, zwiększając ciężar zadłużenia państwa, gospodarstw domowych i firm”.

-- SŁAWOMIR SIERAKOWSKI O TYM, ŻE WALKA Z POPULISTAMI MOŻE BYĆ WYGRANA TYLKO POLITYCZNIE: “Walka z populistami może być wygrana tylko politycznie. Prawo, a nawet gospodarka (zawsze można kogoś oskarżyć o problemy gospodarcze), nie mówiąc o Unii Europejskiej nie wystarczy. Dlatego takie informacje, jak te o używaniu botów do oczerniania przeciwników w kampanii wyborczej, mają znaczenie o tyle, o ile mobilizują własne szeregi i pomagają zorientować się w realiach polskiej polityki”.

-- KOMOROWSKI INACZEJ NIŻ MACHERZY PIS NIE ODNAJDYWAŁ SIĘ W POSTPOLITYCE - DALEJ SIERAKOWSKI: “Naśmiewanie się z Komorowskiego trwa do dziś. Prawda jest taka, że Komorowski przegrał, głównie dlatego że był politykiem starej daty, który nie umiał promować się w epoce postprawdy i fake newsów. Inaczej niż macherzy z PiS, zupełnie nie odnajdywał się w realiach współczesnej postpolityki. Każdy, kto trzyma się zasad, okaże się nieudolny w walce z oszustami”.

-- BARTOSZ MARCZUK, WICEMINISTER PRACY O DODATKU DLA EMERYTÓW - mówi w rozmowie z Łukaszem Kijkiem w next.gazeta.pl: “Za wcześnie jest na szczegóły. Premier Jarosław Kaczyński właśnie dokładnie to powiedział. Bardzo ważny jest dla nas los emerytów, zwłaszcza tych, którzy rzeczywiście mają niskie świadczenia. Natomiast nie jest przesądzone w jaki sposób w roku 2019 miałoby być to załatwione”.

-- MARCZUK MÓWI KIJKOWI O CZYNNIKACH WPŁYWAJĄCYCH NA WZROST DZIETNOŚCI: “Przypomnę, co mówił GUS jeśli chodzi o liczbę urodzeń w październiku 2014 r. Wtedy prognozował, że w 2017 r. urodzi się 346 tys. dzieci. Urodziło się 402 tys. W roku 2018 r. prognozował, że urodzi się 344 tys. dzieci, a urodzi się tych dzieci w okolicach 400 tys. Oczywiście nie jest to zasługa tylko i wyłącznie programu 500 plus. Liczy się bardzo dobra sytuacja na rynku pracy, wzrost wynagrodzeń, generalnie poczucie bezpieczeństwa i inne programy na rzecz rodzin, które wdrażamy. M.in. bardzo istotna rozbudowa miejsc opieki nad małym dzieckiem. To jest fenomenalny wzrost w ciągu zaledwie 3 lat, o 70 proc. więcej jest miejsc opieki nad małym dzieckiem do lat 3, dzięki naszym działaniom. Abstrahowanie od tego, że ten program wpływa na poprawę sytuacji demograficznej, jest nieuczciwe”.

-- NARZĘDZIA STWORZONE PRZEZ PIS, BĘDĄ KIEDYŚ WYKORZYSTANE PRZEZ OPOZYCJĘ - STEFAN SĘKOWSKI W ROZMOWIE Z JAKUBEM BODZIONYM W KULTURZE LIBERALNEJ: “Stworzone przez obecny rząd narzędzia, zostaną kiedyś przejęte przez obecną opozycję i wykorzystane do realizacji jej celów. Nie ma powodu, dla którego PO czy Nowoczesna po dojściu do władzy miałby powiedzieć: dobra, to my to odkręcimy! Obawiam się, że nie będzie żadnej opcji zero. PiS pokazało, że można zrobić abordaż na Trybunał Konstytucyjny i obsadzić go swoimi ludźmi w sposób wątpliwie zgodny z prawem. PO może zrobić to samo i wtedy żadne krzyki o łamaniu prawa nie pomogą, ponieważ precedens już miał miejsce. Jest to tak samo realne jak „Pakiet Demokratyczny” dla opozycji zapowiedziany przez PiS – możliwe, ale zupełnie nieopłacalnie politycznie. Wiarygodność Grzegorza Schetyny jest taka sama jak Jarosława Kaczyńskiego”.

-- TO KOMEDIODRAMAT, ŻE MÓWI SIĘ, ŻE KOMUNISTÓW NALEŻY POZBAWIĆ WŁADZY - DALEJ SĘKOWSKI: “Hasło IV RP zostało sprasowane do poziomu prymitywnych sloganów. Trzy lata po zwycięstwie posłowie PiS-u nadal mówią o tym, że komunistów należy pozbawić władzy w Polsce. Mam wrażenie, że żyjemy w podwójnej rzeczywistości, że mamy do czynienia z jakimś teatralnym komediodramatem”.

-- PAWEŁ WROŃSKI O DYMISJACH GENERAŁÓW - pisze w GW: “Wedle opinii samych wojskowych Macierewicz tropił w wojsku prawdziwych i urojonych spiskowców. Obecny szef MON Mariusz Błaszczak, niepewny stanowiska, prowadzi „nerwową politykę kadrową”, usuwając wszystkich tych, którzy podważają jego kompetencje. Najważniejsze dla niego jest jednak to, aby dymisje odbywały się po cichu, by nie powstało wrażenie, że nie panuje nad swoim resortem”.

-- URODZINY obchodziłby Zbigniew Wassermann.

-- URODZINY: Waldemar Andzel, Robert Kozyra, Renata Janik, Sebastian Wierzbicki, Marcin Zydorowicz, Marcin Wrona, Michał Stuligrosz.

Źródło: 300polityka.pl

OBRAZ DNIA: Sobieniowski: Nikt w obozie rządzącym nie krytykuje antyunijnej retoryki PAD, Wiadomości o ACTA2, wypowiedziach youtuberów i zaproszeniu przez Niemców Kozłowskiej

Dodano: 13.09.2018 21:25 | 11 odsłon | 0 komentarzy


-- LIVEBLOG 300POLITYKI: Sejm nie wybrał Rzecznika Praw Dziecka Gowin o ACTA2: Dyrektywy unijne to nie jest Pismo Święte Zabłocki: Prawdę mówiąc, wielkiej nadziei nie miałem, ale iskierkę nadziei miałem, że prezydent wyrazi zgodę na dalsze orzekanie Zabłocki: W moim głębokim przekonaniu, de iure nadal jestem sędzią w stanie czynnym. Czym innym jest jednak moje przekonanie, a czym innym uznanie rzeczywistości Karczewski: SN powinien funkcjonować i będzie funkcjonować Karczewski: Chcemy nasze sprawy dot. sądownictwa, wymiaru sprawiedliwości, być może w przyszłości mediów, załatwić tutaj, w Polsce Karczewski: Chcemy być w UE Terlecki o ACTA2: Dość niezwykłe zdarzenie, że Platforma poparła ten pomysł, ponieważ sama zapowiadała jeszcze nie tak dawno, że nigdy nie poprze żadnych ograniczeń w Internecie Terlecki: Sędzia, który łamie konstytucję i który łamie prawo, nie powinien być sędzią. To jest kwestia do zastanowienia się, co zrobić w takiej sytuacji PMM: Polska zawsze była w Europie i w niej pozostanie PMM: Solidaryzm i wolność budowana dziś przez polskie państwo, jest właśnie zakotwiczona w nauce Kościoła Jaki: Albo będziemy mieli dzielnicę przyszłości, albo Warszawa będzie skazana na to, żeby za kilkanaście lat dreptać w miejscu gospodarczo, kiedy inni się będą szybciej rozwijali Jaki: Przyszłością miasta jest transport zbiorowy. Naszym zadaniem jest to, aby stworzyć ciekawą ofertę transportu zbiorowego http://300polityka.pl/live/2018/09/13/ ***** FAKTY TVN -- BYŁY PODZIĘKOWANIA, POŻEGNANIA I ŁZY WZRUSZENIA. Sędziowie SN, których w stan spoczynku chce odesłać Andrzej Duda, nie zgadzają się z decyzją, ale wstrzymają się od orzekania do czasu decyzji TSUE - zapowiedź. -- PREZYDENT WYSŁAŁ NA EMERYTURĘ 7 SĘDZIÓW, Z WOKANDY SPADA 99 SPRAW. OPÓŹNIENIE O CO NAJMNIEJ 2 MIESIĄCE - Maciej Knapik. -- PREZYDENCKI MINISTER PAWEŁ MUCHA NIE DOSTRZEGA PROBLEMU - Knapik. -- SĘDZIOWIE NIE AKCEPTUJĄ DECYZJI PREZYDENTA, ALE DO CZASU ORZECZENIA TSUE WSTRZYMUJĄ SIĘ SAMI OD ORZEKANIA, NIE BĘDĄC PEWNYMI SWOJEGO STATUSU - Knapik: Pytają, czemu i prezydent dla pewności na rozstrzygnięcie nie poczeka. -- PAŃSKIE SŁOWA SĄ NIEBEZPIECZNE - PISZE W LIŚCIE OTWARTYM DO ANDRZEJA DUDY BYŁY PREZYDENT ALEKSANDER KWAŚNIEWSKI - zapowiedź: To reakcja na słowa o unii jako “wyimaginowanej wspólnocie”. Pisze o nich też zachodnia prasa. -- SĄ POLITYCY PIS-U, KTÓRZY SUGERUJĄ NAWET, ŻE SŁOWA PREZYDENTA ZOSTAŁY ZMANIPULOWANE, ALE NIE ZOSTAŁY - Jakub Sobieniowski. -- OPOZYCJA NIE MA WĄTPLIWOŚCI, ŻE SŁOWA TE SŁOWA TO STRATEGIA PIS-U I PREZYDENTA. POCZĄTEK POLEXITU - Sobieniowski. -- NAJWAŻNIEJSZE AGENCJE I NAJWAŻNIEJSZE ŚWIATOWE MEDIA ZAUWAŻYŁY WYSTĄPIENIE PREZYDENTA I NIKT NIE MÓWI O CHWILOWEJ EMOCJI, RACZEJ O ATAKU NA UNIĘ - Sobieniowski. -- W POLSCE NIKT W OBOZIE RZĄDZĄCYM NIE KRYTYKUJE ANTYUNIJNEJ RETORYKI ANDRZEJA DUDY. Jego ministrowie mówią o świetnym wystąpieniu - Sobieniowski. -- A SKORO WYSTĄPIENIE BYŁO ŚWIETNE, TO PRZYGOTOWANE, ZGODNE Z PLANEM I POGLĄDAMI, KTÓRE SIĘ WRĘCZ U PREZYDENTA ODWRÓCIŁY W CIĄGU 2 LAT - Sobieniowski. ***** WIADOMOŚCI TVP -- PLATFORMA PRZECIW WOLNOŚCI I DEMOKRACJI - belka. -- "To kneblowanie internetu" - mówią politycy Prawa i Sprawiedliwości o dyrektywie zwanej ACTA 2. Dyrektywie, którą poparli wczoraj europosłowie Platformy Obywatelskiej. Ci sami, którzy jeszcze niedawno ostro się jej sprzeciwiali. -- ZA A NAWET PRZECIW TO STOSUNEK PO DO ACTA 2 - Jałtuszewski. -- JESZCZE W LIPCU POJAWIAŁY SIĘ GRAFIKI, ŻE SĄ PRZECIWNI CENZURZE W INTERNECIE - Dworczyk. -- PIS BYŁO GOTOWE POPRZEĆ GDYBY ZOSTAŁY PRZYJĘTE POPRAWKI CHRONIĄCE INTERNAUTÓW - Jałtuszewski. -- TO NIE PIERWSZY RAZ KIEDY PO ZMIENIA ZDANIE W TEJ SPRAWIE, JEGO MINISTROWIE ZAPEWNIALI, ŻE ACTA “DE FACTO NICZEGO NIE ZMIENIA” - Jałtuszewski. -- WYPOWIEDZI POLITYKÓW PO NA TEMAT ACTA. -- JA DZISIAJ ZAJMUJĘ SIĘ MIASTEM STOŁECZNYM WARSZAWA - Rafał Trzaskowski. -- PIS PRZYWRÓCIŁ KORZYSTNE ROZWIĄZANIA PODATKOWE DLA TWÓRCÓW - Jałtuszewski. -- WIELKI BRAT ŁOWI W SIECI - belka. -- Okrojone wyszukiwarki, mniej linków internetowych w mniejszych serwisach i ograniczenie satyrycznych treści. Takie mogą być efekty wprowadzenia unijnej dyrektywy potocznie nazywanej ACTA 2. -- TO MOŻE BYĆ KONIEC INTERNETU JAKI ZNAMY - Dominik Cierpioł. -- ADMINISTRATOR ZANIM OPUBLIKUJE, BĘDZIE MUSIAŁ SPRAWDZIĆ CZY UŻYTKOWNIK NIE NARUSZA PRAWA AUTORSKICH - Cierpioł. -- KOMPUTERY BĘDĄ SKANOWAŁY WSZYSTKIE NASZE TREŚCI - Cierpioł. -- TO ELIMINUJE MILIONY ŚMIESZNYCH OBRAZKÓW ZWANYCH MEMAMI - Cierpioł. -- W SKRAJNYCH WYPADKACH ZABLOKUJĄ ZDJĘCIE Z WAKACJI I Z SALI KONCERTOWEJ - Cierpioł. -- SPORO TREŚCI ZNIKNIE ZE SFERY INTERNETOWEJ - Cierpioł. -- CENZORSKIE NOŻYCE JUŻ POSZŁY W RUCH - belka. -- Oburzenie i protesty, tak wygląda reakcja internautów na przegłosowaną dyrektywę. Emocje udzielają się youtuberom, ale nie wszystkim dziennikarzom. Część koncernów medialnych działających w Polsce, wczoraj temat o ACTA 2 zupełnie przemilczała. -- WYPOWIEDZI YOUTUBERÓW. -- REAKCJA DZIENNIKARKI TVN MARTY KULIGOWSKIEJ: TO NIE SĄ ACTA 2. -- W NAJWIĘKSZYCH MEDIACH ROBIONO WIELE, ŻEBY TEMAT NIE ZAISTNIAŁ - Jan Korab. -- W GŁÓWNYM WYDANIU STACJI DZIENNIKARZE ZNALEŹLI CZAS NA RÓŻNE TEMATY A NIE NA SPRAWY KTÓRE DOTYCZĄ INTERNAUTÓW - Korab. -- DYREKTYWĘ WZIĘŁY W OBRONĘ PORTALE NALEŻĄCE DO NIEMIECKICH KONCERNÓW, SUGERUJĄC, ŻE AUTORZY WPISÓW SĄ INSPIROWANI PRZEZ POLITYKÓW - Korab. -- ZWIEFKA O WYKORZYSTYWANIU “NAS WSZYSTKICH PRZEZ AMERYKAŃSKICH GIGANTÓW”. -- ZWIEFKA WIE O CZYM MÓWI, BO W PRL TEŻ BYŁY WINNE ZACHODNIE MOCARSTWA, GDY ZAATAKOWAŁA STONKA, ZWIEFCE JAKO DZIAŁACZOWI PZPR NIE PRZESZKADZA CENZURA - Korab. -- ZMIANY W SN - belka. -- "Czujemy się skrzywdzeni decyzją prezydenta" - mówią ci sędziowie Sądu Najwyższego, którzy przeszli w stan spoczynku. Prezydent dochował procedury, opowiadają przedstawiciele kancelarii prezydenta. Zmiany w Sądzie Najwyższym stały się faktem. -- RZĄD STAWIA NA DIALOG - belka. -- W nowym roku na pracowników czekają spore zmiany. Znów w górę poszybuje pensja minimalna, która wyniesie 2250 złotych, czyli o 50 złotych więcej niż wtedy, gdy Zjednoczona Prawica obejmowała rządy. Przyszły rok, to także start Pracowniczych Planów Kapitałowych. Wprowadzenie nowych przepisów poprzedziły wielomiesięczne dyskusje i konsultacje ze związkowcami i pracodawcami. To istotna zmiana w stosunku do tego, jak dialog społeczny traktowały rządy PO-PSL. -- BUNDESTAG PROWOKUJE POLSKĘ - belka. -- Niemieccy politycy, pomimo ostrzeżeń polskich służb specjalnych zaprosili do Berlina Ludmiłę Kozłowską, szefową fundacji Otwarty Dialog, której finanse budzą ogromne wątpliwości. Do kasy fundacji wpływały pieniądze między innymi od biznesmenów związanych z rosyjskim przemysłem zbrojeniowym. Z tego powodu Kozłowska została objęta zakazem wjazdu do strefy Schengen. Ale Niemcy zlekceważyli zagrożenie. ***** WYDARZENIA POLSATU -- 7 SĘDZIÓW SN POŻEGNAŁO SIĘ DZIŚ Z PRACĄ - zapowiedź. -- 7 SĘDZIÓW, KTÓRZY ZGODNIE Z DECYZJĄ PREZYDENTA NIE MOGĄ JUŻ DŁUŻEJ ORZEKAĆ, PODPORZĄDKOWAŁO SIĘ TEJ DECYZJI - Dariusz Ociepa: Mimo że uznają ją za niesprawiedliwą, a przede wszystkim sprzeczną z Konstytucją. -- SĘDZIOWIE ZADEKLAROWALI, ŻE SĄ GOTOWI W KAŻDEJ CHWILI POWRÓCIĆ DO ORZEKANIA, AŻ DO UKOŃCZENIA 70 LAT - Ociepa. -- POWRÓT UZALEŻNIAJĄ OD WERDYKTU UNIJNEGO TRYBUNAŁU SPRAWIEDLIWOŚCI - Ociepa dalej. -- RZĄDZĄCY WIELOKROTNIE PODKREŚLALI, ŻE W SN NIE POWINNI ZASIADAĆ SĘDZIOWIE, KTÓRZY ORZEKALI JESZCZE W STANIE WOJENNYM - Ociepa: Ale w stan spoczynku musi odejść m.in. sędzia Zabłocki, który w tamtym czasie bronił opozycji demokratycznej. -- NIE MILKNĄ SPORY PO WYSTĄPIENIU PREZYDENTA W LEŻAJSKU - zapowiedź. -- ALEKSANDER KWAŚNIEWSKI NAPISAŁ LIST OTWARTY DO PREZYDENTA - Grzegorz Kępka. -- WEDŁUG KANCELARII PREZYDENTA ANDRZEJ DUDA MÓWIŁ O SILNEJ POLSCE W SILNEJ EUROPIE, ALE PODKREŚLAŁ, ŻE TAM, GDZIE UE NIE MA KOMPETENCJI, POWINNY DECYDOWAĆ PAŃSTWA - Kępka dalej. -- WSPÓŁPRACOWNICY PREZYDENTA PRZYPOMINAJĄ: ANDRZEJ DUDA CHCIAŁ W REFERENDUM ZAPYTAĆ, CZY CZŁONKOSTWO W UE ZAPISAĆ W KONSTYTUCJI - Kępka.

Źródło: 300polityka.pl

OBRAZ DNIA: KKZ: PAD nie czeka na rozstrzygnięcia ETS, Wiadomości: Reforma sądów stała się faktem

Dodano: 11.09.2018 21:19 | 10 odsłon | 0 komentarzy


-- LIVEBLOG 300POLITYKI: Kukiz: Tak media prywatne, jak i publiczne ewidentnie założyły na Jakubiaka szlaban Kukiz o propozycji PMM dot. marszu: To powinien proponować prezydent, a nie premier Zwiefka o ACTA2: EPP będzie głosowała za skierowaniem projektu dyrektywy do negocjacji z Radą Kukiz: Według Konstytucji prezesem SN jest Gersdorf Nowacka: Byłam od początku przeciwna kandydowaniu Jana Śpiewaka Lubnauer: Mamy sytuację jak po zrzuceniu bomby atomowej. Kolejne pokolenia będą odczuwać skutki chaosu prawnego, który mamy obecnie Lubnauer: Prezydent chce uniknąć wszelkich pisemnych dowodów popełniania kolejnych deliktów konstytucyjnych Błaszczak: Oceniam bardzo dobrze relacje z moim przełożonym, premierem Morawieckim Błaszczak o swojej przyszłości: Nie zamierzam zmieniać swojej służby w MON PAD: Kiedy nasze sprawy zostaną rozwiązane, będziemy się zajmowali sprawami europejskimi, a na razie niech nas zostawią w spokoju i pozwolą nam naprawić Polskę PMM: 100 miliardów na ocieplenie czterech do pięciu milionów budynków PMM: Chcemy się w tych wyborach skoncentrować na przyszłości ***** FAKTY TVN -- NOWE ROZDANIE W SN WEDŁUG PREZYDENTA - zapowiedź. -- PREZYDENT NIE CZEKA NA ROZSTRZYGNIĘCIA EUROPEJSKIEGO TRYBUNAŁU SPRAWIEDLIWOŚCI I DOKONUJE ZMIAN W SN - Katarzyna Kolenda-Zaleska: Prezydent wyraził zgodę na dalsze orzekanie tylko 5 dotychczasowych sędziów SN. W tym gronie nie ma np. Stanisława Zabłockiego. -- ZGODY NA DALSZE ORZEKANIE NIE DOSTAŁ TEŻ SĘDZIA IWULSKI, KTÓREGO SAM PREZYDENT WYZNACZYŁ NA ZASTĘPCĘ OBECNEJ I PREZES SN - Kolenda-Zaleska dalej: Prezydent zapowiada, że jego obowiązki przejmuje Dariusz Zawistowski. -- DARIUSZ ZAWISTOWSKI: Prezes Gersdorf jest dalej I prezesem SN, a ja potencjalnie znajdę się w identycznej sytuacji jak prezes Iwulski, który dotychczas ją zastępował. -- WĄTPLIWOŚCI BUDZI DZIAŁANIE PREZYDENTA, BO W SIERPNIU SN SKIEROWAŁ DO EUROPEJSKIEGO TRYBUNAŁU SPRAWIEDLIWOŚCI PYTANIA O SPOSÓB PRZECHODZENIA SĘDZIÓW W STAN SPOCZYNKU I ZAWIESIŁ WYKONYWANIE TYCH PRZEPISÓW USTAWY - Kolenda-Zaleska: Prawnicy są zaskoczeni, że prezydent nie poczekał na rozstrzygnięcie ETS. -- SN WYSYŁA JUŻ DRUGIE PYTANIE DO ETS - Kolenda-Zaleska dalej. -- GDYBY EUROPEJSKI TRYBUNAŁ UZNAŁ, ŻE NOWA KRS ZOSTAŁA NIEZGODNIE ZE STANDARDAMI, POLSCE GROZI CHAOS PRAWNY - Kolenda-Zaleska. -- WRÓCIŁY PYTANIA O SYSTEM PENITENCJARNY I ODPOWIEDZIALNOŚĆ POLITYCZNĄ - zapowiedź. -- OPOZYCJA CHCE DYMISJI PATRYKA JAKIEGO. -- WIDAĆ, ŻĘ PATRYK JAKI MOŻE BYĆ SPOKOJNY, ŻE NIE GROZI MU DYMISJA, ŻE OBÓZ RZĄDZĄCY NIE ZAMIERZA PODNOSIĆ SPRAWY POLITYCZNEJ ODPOWIEDZIALNOŚCI, MIMO ŻE NA PRZEPUSTKĘ Z WIĘZIENIA ZOSTAŁ WYPUSZCZONY WIĘZIEŃ SKAZANY ZA ZABÓJSTWO SWOJEJ PARTNERKI I NA TEJ PRZEPUSTCE ZABIŁ OBECNĄ PARTNERKĘ ORAZ JEJ DZIECKO - Jakub Sobieniowski. -- BYŁY BITE, OPLUWANE I WYZYWANE, PROKURATURA UMORZYŁA SPRAWĘ. -- SMOG ZNÓW ZACZNIE TRUĆ, GDY TYLKO ZROBI SIĘ CHŁODNIEJ I ZACZNIE SIĘ PALENIE W PIECACH - zapowiedź. -- W RAPORCIE NIK-U CZYTAMY, ŻE WIELKIE RZĄDOWE PLANY ZOSTAŁY W FAZIE OBIETNIC - Grzegorz Kajdanowicz. -- DLA PORTFELA NOWEGO PREZYDENCKIEGO RZECZNIKA TO NIE JEST DOBRA ZMIANA - zapowiedź. -- W MATERIALE WYPOWIEDŹ Z RMF FM. -- PRZYPOMNIENIE SŁÓW ELŻBIETY BIEŃKOWSKIEJ I REAKCJI POLITYKÓW PIS. -- SŁOWA RZECZNIKA PADAJĄ JUŻ PO TYCH PREZESA PIS-U [ŻE POLITYKA NIE JEST DLA BOGACENIA SIĘ] - Arleta Zalewska. -- I PO TYM, JAK PO AFERZE Z NAGRODAMI W RZĄDZIE OBNIŻONO PENSJE O 20% POSŁÓW I SENATORÓW - Zalewska dalej. ***** WIADOMOŚCI TVP -- PŁACA MINIMALNA BĘDZIE WYŻSZA NIŻ PLANOWANO - belka. -- Podwyżka płacy minimalnej w przyszłym roku będzie większa niż pierwotnie planowano, choć nieco niższa niż chcieli tego związkowcy. Wyniesie 2250 zł brutto. Zmieni się też minimalna stawka godzinowa dla zatrudnionych bez etatu. -- REFORMA SĄDÓW STAŁA SIĘ FAKTEM - belka. -- Pięciu sędziów Sądu Najwyższego, którzy ukończyli 65 lat i w myśl nowych zasad powinni odejść w stan spoczynku, będzie mogło dalej orzekać. Takie samo postanowienie prezydent wydał wobec 21 sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego. -- NA DECYZJĘ EUROPEJSKIEGO TRYBUNAŁU NIE CZEKAŁ PAD - Bartłomiej Graczak. -- LUDZIE NIE BĘDĄ MÓWILI, ŻE SĄDY SĄ NIESPRAWIEDLIWE - PAD. -- W SPORZE SĘDZIOWIE STANĘLI PO JEDNEJ ZE STRON SPORU - Graczak. -- MAMY BEZWZGLĘDNY ZAKAZ DZIAŁALNOŚCI POLITYCZNEJ - Łukasz Piebiak. -- TAKIEJ KRYTYKI NIE BYŁO GDY SĘDZIA USTALAŁ TERMIN PRZESŁUCHANIA, NIE BYŁO WS SĘDZIEGO ŁĄCZEWSKIEGO GDY INSTRUOWAŁ DZIENNIKARZA JAK ATAKOWAĆ RZĄD, STOWARZYSZENIA MILCZAŁY - Graczak. -- SĘDZIOWIE UCZESTNICZYLI W PROTESTACH OPOZYCJI - Graczak. -- CBA WALCZY Z KORUPCJĄ W SAMORZĄDACH - belka. -- CZYSTE POWIETRZE W CAŁEJ POLSCE: Ma być zdrowo i energooszczędni. Nawet pięć milionów budynków w Polsce może zostać objętych rządowym programem "Czyste powietrze". Premier Mateusz Morawiecki zaprezentował dziś szczegóły planu poprawy jakości powietrza. -- BRUKSELSKIE ELITY ATAKUJĄ KOLEJNE PAŃSTWO - belka do materiału o Węgrzech. -- RUCH POD KRESKĄ - belka. -- W materiale o tym, że problemy Ruchu zaczęły się od przyjścia do spółki Igora Halupca. -- Materiał o FOZZ i odpowiedzialności nadzorujących: Leszka Balcerowicza i dzisiejszych polityków PO: Janusza Lewandowskiego, Dariusza Rosatiego. -- W materiale o zabójstwie dokonanej przez więźnia wypowiedzi Michała Szczerby i Patryka Jakiego. -- TAKICH TRAGEDII ZA RZĄDÓW PO BYŁO PEŁNO - Jaki. -- W materiale Magdaleny Wierzchowskiej o przypadkach zabójstw na przepustce za rządów PO. -- Materiał o wójcie z PSL, który ruszył z pięściami na człowieka, który fotografował jak wójt pobierał wodę z publicznego hydrantu do podlewania. ***** WYDARZENIA POLSATU -- JEST DECYZJA PREZYDENTA WS. SĘDZIÓW SĄDU NAJWYŻSZEGO - zapowiedź. -- O TYM, KTO BĘDZIE MÓGŁ DALEJ ORZEKAĆ, POINFORMOWAŁ SĄD NAJWYŻSZY, UBIEGAJĄC SŁUŻBY PREZYDENTA, KTÓRE CHCIAŁY OGŁOSIĆ TO JUTRO - Grzegorz Kępka. -- O POZOSTAŁYCH SIEDMIORGU SĘDZIACH W DOKUMENTACH PREZYDENTA NIE MA MOWY - Kępka: Wśród nich jest sędzia Iwulski. -- WEDŁUG PREZYDENTA OD JUTRA SN BĘDZIE KIEROWAŁ DARIUSZ ZAWISTOWSKI, JAKO NAJSTARSZY SPOŚRÓD SĘDZIÓW, A NIE JAK DOTĄD JÓZEF IWULSKI - Kępka. -- ZDANIEM OPOZYCJI PREZYDENTA I KRS NIE MOGĄ STOSOWAĆ PRZEPISÓW USTAWY O SN DO CZASU ROZSTRZYGNIĘCIA TSUE - Kępka. -- SN MA TEŻ WĄTPLIWOŚCI WOBEC SĘDZIÓW, WYBRANYCH PRZEZ KRS, DO NOWEJ IZBY DYSCYPLINARNEJ - Kępka. -- RYSZARD PETRU, JOANNA SCHMIDT I JOANNA SCHEURING-WIELGUS NADAL Z ZAKAZEM WJAZDU SAMOCHODAMI NA SEJMOWY PARKING. 18 lipca wwieźli tam w bagażniku protestujących. Zakaz, który miał obowiązywać do 20 lipca, przedłużył szef Straży Marszałkowskiej - bez materiału. -- PO PROGRAMIE 500+ NA DZIECI JEST KOLEJNY POMYSŁ - 500+ DLA EMERYTÓW - zapowiedź: Na razie mówi się o tym w rządzie. Decyzji nie ma. -- RZĄD PODWYŻSZYŁ WYNAGRODZENIE MINIMALNE DO 2250 ZŁOTYCH. Urośnie też o złotówkę stawka godzinowa - Paweł Gadomski. -- WALKA O CZYSTE POWIETRZE TO JEDEN Z FILARÓW KAMPANII SAMORZĄDOWEJ PIS, BO ZDANIEM PREMIERA WALKA ZE SMOGIEM MUSI SIĘ RÓWNIEŻ TOCZYĆ NA SZCZEBLU LOKALNYM - zapowiedź: PiS obiecuje programy, które mają pomóc. Opozycja mówi, że to tylko wyborcze chwyty, ale i dla niej jest to ważny temat. -- 12-LETNI RZĄDOWY PROGRAM ZAKŁADA WYGOSPODAROWANIE PONAD 100 MLD ZŁOTYCH NA WYMIANĘ PIECÓW I TERMOMODERNIZACJĘ BLISKO 4 MLN DOMÓW - Piotr Michalak. -- POLITYCY PO NARZEKAJĄ, ŻE PROJEKT ICH USTAWY WŁADZE SEJMU WYRZUCIŁY DO KOSZA - Michalak: I nie wierzą, że program PiS, obiecany już w expose, zaczął realnie działać. -- DZIŚ, GDY DWAJ GŁÓWNI OPONENCI W WARSZAWIE SPIERAJĄ SIĘ O WIELKIE PROJEKTY, RUCHY MIEJSKIE WRACAJĄ DO ŹRÓDEŁ - Michalak.

Źródło: 300polityka.pl

OBRAZ DNIA: Skórzyński: Nowacka mierzy się z wiarygodnością własnego transferu, Śpiewak: Nowacka dawała słowo, że nie poprze PO, Wydarzenia: Jaki znów narzuca temat

Dodano: 10.09.2018 21:28 | 14 odsłon | 0 komentarzy


-- PREZYDENCKI MINISTER O TYM, ŻE DECYZJE PAD WS SĘDZIÓW W ŚRODĘ RANO, BIELAN O TYM, ŻE KIEROWNICTWO KO GWARANTUJE, ŻE SZYBKO DO WŁADZY NIE DOJDĄ - 300LIVE: http://300polityka.pl/live/2018/09/10 *** WYDARZENIA POLSATU: -- KIEDY 8 LAT TEMU NAPIERALSKI ZACZYNAŁ KAMPANIĘ PRZED 6 RANO, UZNAWANO TO ZA SZCZYT POŚWIĘCENIA, DZIŚ TAKI WIDOK NIE ROBI NA NIKIM WRAŻENIA W KAMPANII TRZASKOWSKIEGO JEST TO, ŻE WYSTĘPUJE W NOWYM TOWARZYSTWIE - Dariusz Ociepa. -- PYTANIE DO NOWACKIEJ, ŻE LUDZIE MÓWILI JEJ, ŻE ZDRADZIŁA. -- JESTEM ZNIESMACZONY, ZACHOWAŁA SIĘ NIELOJALNIE WOBEC KOLEGÓW Z INICJATYWY POLSKIEJ - Jan Śpiewak. -- KONWENCJA DAŁA PO NOWY IMPULS - Ociepa. -- PIS ROBI WIELE BY NIE POZOSTAĆ W CIENIU - SPACER PMM Z KIEROWCĄ RADIOWYM, WIZYTY PJK - Ociepa. -- TEMATEM, KTÓRY WYWOŁUJE NAJWIĘCEJ EMOCJI JEST DZIELNICA PRZYSZŁOŚCI W WARSZAWIE - Ociepa. -- RATUSZ ODPOWIADA, ŻE DZIELNICA JUŻ JEST - BULWARY I PARK FONTANN - Ociepa. -- JAKI NAD ZDEMOLOWANYM I ZAŚMIECONYM BRZEGIEM WISŁY. -- PLAN Z ROZMACHEM, PAN JAKI BĘDZIE ODPOWIEDZIALNY ZA REALIZACJĘ JEŚLI WYGRAM - Marek jakubiak. -- JAKIEMU UDAJE SIĘ NARZUCIĆ KOLEJNY TEMAT, PIERWSZYM BYŁO METRO - Ociepa. -- OPOZYCJA PYTA O PODZIAŁ OBOWIĄZKÓW JAKIEGO W MINISTERSTWIE - Ociepa. -- PO GRA LUDZKĄ ŚMIERCIĄ - Oliwer Kubicki. -- LIDEREM SONDAŻY JEST TRZASKOWSKI, JAKI JEST TYM, KTÓRY GONI - Ociepa. -- MAŁO SZCZEGÓŁÓW - belka o przesłuchaniu Arabskiego. -- NA WIĘKSZOŚĆ PYTAŃ DAWAŁ PODOBNE ODPOWIEDZI: Nie pamiętam - Grzegorz Kępka. -- NIE PAMIĘTAŁ NAWET O NOTATCE DLA PREMIERA - Kępka. *** FAKTY TVN: -- MOŻE SKOŃCZYĆ SIĘ KARĄ DYSCYPLINARNĄ DLA TRÓJKI SĘDZIÓW, A NA PEWNO BĘDZIE OSTRZEŻENIEM DLA INNYCH, KTÓRZY KRYTYKUJĄ ZMIANY W SĄDOWNICTWIE I ZGŁASZAJĄ PYTANIA PREJUDYCJALNE - zapowiedź: Rzecznik dyscyplinarny zajmie się Ewą Maciejewską, Igorem Tuleyą i Bartłomiejem Przymusińskim. -- KRS, KTÓRA KONSTYTUCYJNIE POWINNA STAĆ NA STRAŻY NIEZALEŻNOŚCI SĘDZIÓW, SPRAWY KOMENTOWAĆ NIE CHCE - Maciej Knapik. -- TO MOŻE BYĆ WSTĘP DO POSTĘPOWAŃ DYSCYPLINARNYCH WOBEC SĘDZIÓW ZNANYCH Z KRYTYKI POSUNIĘĆ PIS-U W SĄDACH. Grozić im może nagana, ale też przeniesienie do innego miejsca pracy. Przewidziane są dolegliwe kary finansowe albo nawet usunięcie z zawodu - Knapik. -- POLITYCY PIS-U MÓWIĄ: SĘDZIOWIE MUSZĄ BYĆ Z DALA OD POLITYKI - Knapik. -- W SOBOTĘ NA KONWENCJI SAMORZĄDOWEJ, DZIŚ NA KONFERENCJI PRASOWEJ - BARBARA NOWACKA WSPIERA KOALICJĘ OBYWATELSKĄ - zapowiedź: Bez głosów elektoratu lewicowego Trzaskowskiemu trudno będzie wygrać wybory. Nowacka może pomóc. -- Z PEWNOŚCIĄ TRZASKOWSKI WOLAŁBY, BY BARBARA NOWACKA SKUPIŁA SIĘ NA POPIERANIU KANDYDATA OPOZYCJI, ZAMIAST SIĘ TŁUMACZYĆ, DLACZEGO GO POPIERA - Krzysztof Skórzyński: Dlaczego porzuca lewicową inicjatywę, którą sama założyła. -- STWIERDZENIE, ŻE WYBORCY LEWICY UMIEJĄ LICZYĆ TO PRZYZNANIE WPROST, ŻE WG NOWACKIEJ LEWICA, TWORZONA DO TEJ PORY PRZEZ NOWACKĄ, CZYLI INICJATYWA POLSKA W WYBORACH NIE MA SZANS - Skórzyński: I to stwierdzenie uderza w jej dotychczasowych współpracowników. Czy tego Nowacka chce, czy nie. -- JAN ŚPIEWAK: Otrzymałem tylko słowo od Barbary Nowackiej, że nie będzie popierać innych kandydatów niż tych, którzy wskażą członkowie Inicjatywy Polskiej lokalnie. Nowacka zapewniła mnie, że nie będzie popierać Rafała Trzaskowskiego. -- NOWACKA, ZOSTAWIAJĄC LEWICĘ, Z PEWNOŚCIĄ ZDAJE SOBIE SPRAWĘ, ŻE BĘDZIE SIĘ MUSIAŁA ZMIERZYĆ Z WŁASNYMI SŁOWAMI - Skórzyński: Z pytaniami o wiarygodność własnego transferu. -- NOWACKA W WYBORACH SAMORZĄDOWYCH NIE WYSTARTUJE, ALE MOŻE W EUROPARLAMENTARNYCH. I tego PO nie wyklucza - Skórzyński. -- NOWACKA MA SIĘ TEŻ ZAANGAŻOWAĆ W KAMPANIĘ INNYCH KANDYDATÓW PO I NOWOCZESNEJ - Skórzyński. -- WG OPOZYCJI ŁATWIEJ DZIŚ BYŁO MÓWIĆ O TUSKU (TO NAZWISKO PADŁO DZIŚ PONAD 300 RAZY) NIŻ SPOTKAĆ SIĘ Z BYŁYM PREMIEREM - Paweł Płuska. -- PODCZAS PRZESŁUCHANIA PYTANO NIE TYLKO O AFERĘ AMBER GOLD, ALE GŁÓWNIE WŁAŚNIE O DONALDA TUSKA I JEGO SYNA - Płuska. -- MATERIAŁ ARLETY ZALEWSKIEJ NT. PROBLEMÓW RADNYCH PIS, KTÓRZY CHCĄ STARTOWAĆ W WYBORACH SAMORZĄDOWYCH, A SĄ ZATRUDNIENI W PAŃSTWOWYCH SPÓŁKACH. -- 69 LAT TO W POLITYCE SPORO, ALE NIE JEST TO JESZCZE WIEK EMERYTALNY - ODPOWIADA JAROSŁAW KACZYŃSKI, PYTANY O TO, KIEDY WYBIERA SIĘ NA EMERYTURĘ - zapowiedź: Od razu po tej wypowiedzi pojawiły się pytania o wiek emerytalny sędziów, który według nowej ustawy o ustroju sądów powszechnych wynosi 65 lat. Opozycja grzmi o obłudzie, hipokryzji i "bezczelności". Politycy PiS tłumaczą, że między politykami a sędziami jest "zasadnicza różnica". *** WIADOMOŚCI TVP: -- RZĄD INWESTUJE W SZKOLNE KLUBY SPORTOWE - belka. -- KTO MA LEPSZY POMYSŁ NA WARSZAWĘ? -- 800 hektarów innowacji i zieleni w samym centrum Warszawy, to wizja Patryka Jakiego, kandydata Zjednoczonej Prawicy na prezydenta stolicy. Tak zwana XIX dzielnica ma zachęcać Warszawiaków do rekreacji i być turystyczną wizytówką miasta. Rafał Trzaskowski, kandydat Koalicji Obywatelskiej odpowiada, że XIX dzielnica Warszawy już istnieje i wskazuje na Wisłę. -- JAKI CHCE ZMIENIĆ TE TERENY W NOWOCZESNE SERCE MIASTA - Konrad Wąż. -- OTWARTE DLA WSZYSTKICH MIESZKAŃCÓW TERENY REKREACYJNE, ALE TRZASKOWSKI MÓWI, ŻE 19. DZIELNICA ISTNIEJE - Wąż. -- PO ZAWSZE UDZIELA TAKICH SAMYCH ODPOWIEDZI, ŻE NIE DA SIĘ - Marzena Nykiel. -- W materiale o poparciu Nowackiej. -- SOJUSZ NOWACKIEJ Z GIERTYCHEM - Adrian Stankowski. -- POPIERAJĄCYCH TRZASKOWSKIEGO ŁĄCZY POLITYKA ANTY-PIS - Wąż. -- POLITYCZNY TALENT JAKIEGO ZAUWAŻYŁ PREZES KACZYŃSKI - Wąż. -- POLSKA UNIEZALEŻNIA SIĘ OD ROSYJSKIEGO GAZU - belka. -- GRUPA AZOTY, KTÓRĄ ZA RZĄDÓW PO MIELI PRZEJĄĆ ROSJANIE, TERAZ SAMA KUPIŁA SPECJALISTYCZNĄ FIRMĘ Z NIEMIEC - Diaz. -- PLATFORMA RATOWAŁA CZY LIKWIDOWAŁA LOT? - belka. -- 3 LATA TEMU LOT BALANSOWAŁ NA KRAWĘDZI BANKRUCTWA, DZIŚ ROZWIJA SIATKĘ POŁĄCZEŃ - Marcin Szypszak. -- Archiwalny Tusk że trzeba zerwać z doktryną, że LOT trzeba ratować za wszelką cenę. -- DZIŚ LOT STANĄŁ NA NOGI A POLITYCY PO TWIERDZĄ, ŻE TO ONI URATOWALI LOT - Szypszak. -- LOT ZACZĄŁ ZARABIAĆ PO ZMIANIE RZĄDU, ZYSKI BYŁY O 100 MPN WYŻSZE NIŻ ROK TEMU - Szypszak. -- ARABSKI NIE PAMIĘTA CO MÓWIŁ TUSKOWI - belka. -- To było jedno z najważniejszych przesłuchań przed Komisją Śledczą ds. Amber Gold. Tomasz Arabski, były szef kancelarii premiera Donalda Tuska nie pamięta czy i kiedy przekazywał premierowi informacje na temat piramidy finansowej. Nie potrafił też wskazać żadnych konkretnych działań podjętych wówczas przez rząd. -- WIELKA GRABIEŻ I SERIA TAJEMNICZYCH ZGONÓW - belka. -- Wykrył i ujawnił aferę FOZZ, dlatego zginął. Bliscy Michała Falzmanna nie mają wątpliwości, że za dociekliwość w badaniu sprawy Funduszu Obsługi Zadłużenia Zagranicznego inspektor NIK zapłacił życiem. W związku z tą aferą życie straciło szereg osób, wiele było zastraszanych. Kulisy tej gigantycznej afery z początków III RP kryją wciąż wiele mrocznych tajemnic. -- W MATERIALE O FOZZ KRZYSZTOFA NOWINY KONOPKI: o serii niewyjaśnionych śmierci Michała Falzmana i innych tajemniczych zgonach: Waleriana Pańki i innych. -- Z FOZZ BYŁA ZWIĄZANA MATKA JUSTYNY POCHANKE A LUDZIE SŁUŻB BYLI ZWIĄZANI Z TWORZENIEM MEDIÓW - Nowina-Konopka. -- W 1994 24% AKCJI POLSATU ZNALAZŁO SIĘ W RĘKACH BIG BANKU ZWIĄZANEGO Z PRZYWIECZERSKIM - Nowina Konopka. -- SĄD ŁAGODNY DLA CZYŚCICIELA KAMIENIC - belka. -- Najpierw nękał i nachodził, później wyrzucił ciężarną kobietę na bruk. Tak działał w ostatnich latach jeden z warszawskich czyścicieli kamienic Maciej D. W warszawskim sądzie odbyła się pierwsza w stolicy rozprawa przeciwko czyścicielowi kamienic. Mężczyzna za terroryzowanie lokatorki przejętej kamienicy został skazany na 1500 złotych grzywny.

Źródło: 300polityka.pl

STAN GRY: WP: ACTA 2 zakaże selfie na stadionach i memów, Nasz Dziennik: Postawa Min. Kultury ws ACTA 2 niezbyt twarda, Wielowieyska: Morawiecki coraz groźniejszy dla opozycji, WP o ambitnej wizji Jakiego

Dodano: 10.09.2018 10:08 | 16 odsłon | 0 komentarzy


-- ZA 2 DNI KOLEJNE GŁOSOWANIE W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM NA TEMAT ACTA 2.

-- NASZ DZIENNIK PRZECIW ACTA 2: “Wspólny front skrajnych eurokratów, niemieckich lobbystów, mocodawców internetowych trolli rozpowszechniających fake newsy i zwolenników totalnej inwigilacji nie daje za wygraną. Już na 12 września w Parlamencie Europejskim zaplanowano kolejne podejście do „ACTA 2.0”, czyli dyrektywy, która może nieodwracalnie i jednoznacznie na gorsze zmienić cyfrową rzeczywistość.

-- NASZ DZIENNIK: POSTAWA MINISTERSTWA KULTURY WS ACTA 2 NIE JEST DOSTATECZNIE TWARDA:“Tymczasem z różnych stron płyną niepokojące sygnały. Niestety również z Polski, ponieważ postawa naszego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego jest cały czas – eufemistycznie rzecz ujmując – nie dość twarda. Czy aby politycy poszli po rozum do głowy, znowu na ulicach muszą pojawić się tysiące wściekłych obywateli, jak przy protestach wobec pierwszego ACTA w styczniu 2012 roku?”

-- KONIEC SELFIE NA STADIONACH, KURIOZALNE PRAWO AUTORSKIE - WP: “Choć dla niektórych może to zabrzmieć szokująco, to zgodnie z nowym prawem autorskim UE, zakazane będzie publikowanie zdjęć z meczów w sieci. Oznacza to, że kibice w mediach społecznościowych nie będą mogli nawet dzielić się popularnymi selfie”.

-- KONIEC INTERNETOWYCH TRANSMISJI NA ŻYWO I MEMÓW - DALEJ WP: “Zgodnie z artykułem 12a "tylko organizator wydarzenia sportowego będzie miał prawo nagrywać, publikować, reprodukować lub udostępniać filmy i zdjęcia z określonego wydarzenia - donosi "AS". Nowe prawo autorskie nie ograniczy się zatem wyłącznie do zakazu prowadzenia transmisji na żywo. Kibicom, za każde opublikowane zdjęcie czy film bez zgody organizatora, będą groziły kary. To samo dotyczyć będzie tzw. memów”.

-- ACTA 2 ZDELEGALIZUJE SELFIE NA MECZACH - ANTYRADIO:

-- MOBILIZACJA NA WYKOPIE PRZECIW ACTA 2 - O 15.00 KOLEJNE AMA CENTRUM CYFROWEGO: “Obowiązek filtrowania treści utrudni tworzenie memów, filmów z wakacji, recenzji filmowych, parodii – wszystkiego, co korzysta z fragmentu innego utworu. Może być też wykorzystywany jako narzędzie w walce z informacją czy „niepożądanymi” treściami. Ten zapis – najwyraźniej i bezpośrednio – uderzający w użytkowników, nie jest jedyną kontrowersją tej dyrektywy!”

-- MUNIEK TWIERDZI, ŻE ZOSTAŁ ZMANIPULOWANY I WYCOFUJE SIĘ Z POPARCIA POSTULATÓW ZAIKS WOBEC PRAWA AUTPRSKIEGO:

-- STARTUP POLAND O TYM JAK ACTA 2 UDERZY W START UPY - MONEY.PL: “Projekt dyrektywy, który będzie głosowany w Brukseli 12 września, wprowadza nowy koszt biznesowy: koszt licencji danych i treści wykorzystywanych w eksploracji. W wypadku dużych firm i platform dodatkowy koszt nie będzie stanowił większego problemu. Może się on jednak okazać zabójczy dla startupów”

-- ANTYWEB O GROŹBIE FILTROWANIA INTERNETU: “Zagrożenie: wprowadzenie szeroko pojętej kontroli wynikającej z filtrowania i moderowania treści publikowanych przez użytkowników. W założeniu chodzi o to, by ktoś, kto nie ma praw do utworu (muzycznego, plastycznego, literackiego), nie mógł opublikować go na danej platformie. Może to jednak ograniczyć prawo do swobodnej wypowiedzi użytkowników”.

-- CHIP O KOLEJNYCH PROTESTACH MŁODYCH WS ACTA 2: “To może w istotny sposób zmienić Internet, jaki do tej pory znamy — ocenia w rozmowie z CHIP-em Jacek Sierpiński, jeden z organizatorów protestów. — Mogą upaść mniejsze serwisy społecznościowe, które nie będą mogły pozwolić sobie na wdrożenie kosztownego oprogramowania sprawdzającego treści, mogą zniknąć agregatory linków, w zasadniczy sposób zmienić się wyszukiwarki, znacznie więcej treści zamieszczanych przez ludzi na Facebooku czy Twitterze może być usuwanych, mogą z nich zniknąć popularne linki z „zajawkami” czy przeróbki zdjęć tworzone przez użytkowników”.

-- MORAWIECKI CORAZ GROŹNIEJSZYM PRZECIWNIKIEM DLA OPOZYCJI - DOMINIKA WIELOWIEYSKA W WYBORCZA.PL:“Premier Mateusz Morawiecki wyrasta na pierwszoplanową postać w obozie "dobrej zmiany". W dodatku szybko się uczy. Dla opozycji jest coraz groźniejszym przeciwnikiem”.

-- WIELOWIEYSKA O TYM, ŻE MORAWIECKI JEST LOJALNY WOBEC KACZYNSKIEGO I CYTUJE PORĘBĘ O 2 LIDERACH: “Premier jest też mistrzem w rozgrywaniu partii wewnątrz PiS. Jest do bólu lojalny wobec lidera, a gdy jacyś politycy próbują się orientować na niego i proszą o spotkania, odmawia, aby Kaczyński nie miał poczucia, że cokolwiek rozgrywa się za jego plecami. Do budowy swojego zaplecza Morawiecki przystąpi dopiero po wyborach europejskich, by na fali dwóch ewentualnych sukcesów poobsadzać swoimi ludźmi listy wyborcze do Sejmu. I dzieje się rzecz zdumiewająca: oto szef kampanii wyborczej PiS i zaufany człowiek Kaczyńskiego Tomasz Poręba wypowiada w TVN 24 znamienne słowa: „Mamy dwóch liderów, którzy potrafią powiedzieć, w jakim kierunku Polska powinna iść”. Dwóch liderów? Poręba wymienia na jednym wydechu Kaczyńskiego i Morawieckiego? Kiedyś to by było nie do pomyślenia. Przecież lider zawsze był tylko jeden, i to niekwestionowany: Jarosław Kaczyński”.

-- WIELOWIEYSKA PISZE, ŻE MORAWIECKI JEST POJĘTNYM UCZCZNIEM I CYTUJE ANEGDOTĘ Z WODĄ I SAKIEWICZEM: “Jednak premier jest pojętnym uczniem. Po serii wpadek zrobił spore postępy. Poprawił wystąpienia publiczne. Gra tak jak Tusk w 2011 r., który wsiadł do autokaru, by objechać Polskę. W Sandomierzu żartuje, że mieszkańcy chcieliby zobaczyć innego Mateusza, popularnego księdza z telewizyjnego serialu. Ma przyszykowane bon moty, które pozwalają mu zyskać sympatię ludzi. Reaguje błyskotliwie i szybko. Oto np. redaktor naczelny „Gazety Polskiej” Tomasz Sakiewicz prowadzi spotkanie z Morawieckim, który sięga po butelkę wody mineralnej. Sakiewicz gorliwie tłumaczy: – Pan premier nalewa sobie wody mineralnej i sprawdził, czy ona jest polska. Który premier robił tak wcześniej? – Ja tylko sprawdzałem, czy jest gazowana – replikuje Morawiecki, przebijając nadęty balon pseudo patriotycznego wzmożenia. Któż nie uśmiechnie się, słuchając takiej wymiany zdań? Morawiecki pokazuje, że jest z trochę innego porządku niż trzon PiS. To mu przysparza sympatii centrowych wyborców”. http://wyborcza.pl/7,75968,23900466,kaczynski-morawiecki-liderow-dwoch-a-ten-drugi-coraz-wazniejszy.html

-- SKY IS THE LIMIT - KAROL GAC O PROPOZYCJACH DZIELNICY PRZYSZŁOŚĆ PATRYKA JAKIEGO: “Sceptycy (lub realiści – proszę wybrać) stwierdzą, że te plany pozostaną wyłącznie na etapie wizualizacji. Być może tak będzie. Jaki zaproponował jednak coś, czego do tej pory brakowało: wizję. Można się z nią nie zgadzać, można ją modyfikować, ale ona jest. Polityka to również sfera idei, symboli, emocji. Jaki pokazał własną opowieść. Ambitną, nowoczesną, wręcz futurystyczną. Czy porwie nią warszawiaków? Przekonamy się już niedługo”.

-- PROPOZYCJE JAKIEGO POKAZUJĄ, ŻE POLSKA PRAWICA MYŚLI DZIŚ SAMODZIELNIE I Z ROZMACHEM - JACEK KARNOWSKI: “Bo właśnie to jest chyba najważniejsza różnica między obu obozami. Ten, który rządził w okresie 2007-2015, odzwyczaił się od samodzielnego myślenia na poziomie strategicznym. Uznał, że wystarczy kopiować to, co nadejdzie z Brukseli i z innych miejsc, czasem tylko adaptując wytyczne do lokalnych warunków. Ten drugi próbuje samodzielnie zdefiniować sytuację Polski, i zbudować najbardziej adekwatną strategię rozwojową. To oznacza ryzyko, to oznacza także błędy, ale to jedyna droga, by naprawdę awansować do wyższej ligi. Podobnie z Warszawą: nie awansuje do europejskiej ekstraklasy, jeśli jej mieszkańcy nie opowiedzą się i za zmianą, i za wizją”.

-- TRZASKOWSKI NIE CHCE OSTREGO SZARPNIĘCIA DO PRZODU - DALEJ KARNOWSKI:“Trzaskowski chce Warszawy w zasadzie takiej, jaka jest, bez poważniejszych zmian, bez ostrego szarpnięcia do przodu. A przecież wybory w systemie demokratycznym są także po to, by szarpnąć do przodu, by zmusić polityków do prezentowania wizji, nawet zbyt śmiałych, nawet na granicy realności. Z takich wizji zawsze coś zostaje”.

-- ONET O 19. DZIELNICY JAKIEGO: “Czy to wszystko ma szanse na realizację i czy w ogóle ma sens? Naprawdę chciałbym, żeby podobny projekt powstał w Warszawie. Pamiętajmy jednak, że trwa kampania wyborcza i już nie takie gruszki na wierzbie czy inne linie metra kandydaci obiecywali. Jednak o ile rozumiem, że z nowych linii metra korzystaliby mieszkańcy stolicy, o tyle nie mogę pojąć, do kogo Patryk Jaki kieruje swój nowy projekt i kto właściwie miałby z tego powodu na niego zagłosować”.

-- TVN WARSZAWA OMAWIA 7. NAJWAŻNIEJSZYCH PUNKTÓW KONCEPCJI JAKIEGO:

-- WP: NAJBARDZIEJ AMBITNA WIZJA ROZWOJU STOLICY OD 1989 - Michał Wróblewski: “Sześć tygodni przed wyborami samorządowymi kandydat PiS na prezydenta Warszawy zaprezentował rewolucyjny projekt "Dzielnicy Przyszłość". To najbardziej ambitna wizja rozwoju stolicy od 1989 roku. Pytanie, na ile możliwa do realizacji”.

-- JAKI MÓWIŁ JĘZYKIEM START-UPOWCÓW - DALEJ WP: “Jaki mówił językiem start-upowców, brzmiał jak amerykański self made man z Doliny Krzemowej. Słowa klucze: "innowacje", "projekt", "aspiracje", "ambicje". Co prawda do Steve'a Jobsa kandydatowi nieco brakowało, ale i tak warto pochwalić sztabowców za pomysł na event, a Jakiego - za przygotowanie”.

-- DUBAJ W WARSZAWIE - Michał Wojtczuk w Gazecie Stołecznej: “Dotowana przez miasto strefa ekonomiczna na nadbrzeżach Wisły z ultranowoczesnymi biurowcami i mariną dla jachtów - taką wyborczą wizję roztoczył w niedzielę Patryk Jaki, kandydat PiS na prezydenta Warszawy. Zebrał oklaski, ale czy nie rozminął się z oczekiwaniami swoich wyborców?”

-- DZIŚ RUSZA WYBORCZY GRILL NA WP - O 15:20 AMA Z PATRYKIEM JAKIM.

-- TŁUMY NA SPOTKANIU Z BIEDRONIEM - WROCŁAWSKA GW: “Ponad 600 osób przyszło na spotkanie z Robertem Biedroniem we Wrocławiu. - Nie napisałem programu wyborczego - zastrzegał na wstępie. - Zrobię to z wami. Musicie tylko powiedzieć, o jakiej Polsce marzycie”.

-- BIEDROŃ SHOW W GDAŃSKU - WP: “Robert Biedroń zaczął swój objazd po Polsce od Gdańska. Chodził po zapełnionej sali z mikrofonem i pytał publiczność o to, co sądzi o polskiej szkole, Kościele, partiach politycznych, niedofinansowanej służbie zdrowia. Publiczność chętnie odpowiadała na pytania. To bardzo chwytliwy pomysł na kampanię wyborczą”.

-- BIEDROŃ ZAWSZE BĘDZIE WSPIERAŁ SŁUPSK - KRYSTYNA DANILECKA- WOJEWÓDZKA W POMORSKIEJ GW:“Wiem, że gdziekolwiek będzie Robert Biedroń, zawsze będzie wspierał Słupsk. Z szacunku i wdzięczności. A także z doświadczenia, o którym wielokrotnie mówił. Prawdziwe życie jest tutaj, na wsi, gminie, mieście, a nie w ławach poselskich. Wierzę, że choć mamy wielu wspaniałych kandydatów, to Robert Biedroń będzie lokomotywą, która przyciągnie do urn słupszczan i zdecydowanie podniesie frekwencję wyborczą. A to będzie sukcesem dla wszystkich myślących demokratycznie”. http://trojmiasto.wyborcza.pl/trojmiasto/7,35612,23883623,kandydatka-na-prezydenta-slupska-chce-dzielic-sie-energia-z.html

-- BIEDROŃ O TYM, ŻE KOALICJA OBYWATELSKA TO WYBORCZE OSZUSTWO, NOWACKA Z TRZASKOWSKIM - 300LIVE:

-- JACEK GĄDEK O TYM, DLACZEGO SEJMIKI SĄ NAJWAŻNIEJSZE: “Walka w dużych miastach, która elektryzuje media, dla PiS nie jest najważniejsza. Celem jest odbicie kilku sejmików wojewódzkich - tu są pieniądze i bastiony PSL-u, który dziś jest wrogiem nr 1 obozu rządzącego. Nowy sondaż zapowiada trzęsienie ziemi w Polsce lokalnej”.

-- FAKT WBIJA SZPILĘ W PO: ANI SŁOWA O 8 LATACH RZĄDÓW.

-- SCHETYNA POKAZAŁ, ŻE JEST CORAZ LEPSZYM MÓWCĄ, TRASKOWSKI NICZEGO PRZEŁOMOWEGO NIE POWIEDZIAŁ, ALE POKAZAŁ, ŻE CHCE WALCZYĆ - JACEK GĄDEK W GAZETA.PL: “Grzegorz Schetyna pokazał, że jest sprawnym szefem partyjnym i coraz lepszym mówcą, choć do roli trybuna ludowego, który by porywał tłumy, wiele wciąż mu brakuje. Rafał Trzaskowski niczego przełomowego nie powiedział, ale pokazał, że na serio chce walczyć o Warszawę. Barbara Nowacka dołączyła do frontu budowanego przez Schetynę, a mimo to ciąż jest nadzieją dla lewicowego elektoratu. Katarzyna Lubnauer, że Nowoczesna jest jednym z filarów KO”.

-- GĄDEK O WIARYGODNOŚCI I MŁODYCH DZIAŁACZACH W DROGICH SAMOCHODACH: “Czy politycy PO w ogóle są wiarygodni, gdy głoszą tak egalitarne hasła i postulaty, skoro partyjna młodzież Platformy - pokoleniowo najbliższa uczniom i studentom - przyjeżdża na konwencję drogimi samochodami? Koalicja Obywatelska wychodzi dziś z celnymi hasłami, ale w kampanii po pierwsze będzie musiała przekonać, że faktycznie jest w stanie je realizować”.

-- ŁUKASZ WARZECHA O PRZYZWOITYM WYSTĄPIENIU SCHETYNY:“Na początku konwencji mogło się wydawać, że choć trochę zdał sobie z tego sprawę Grzegorz Schetyna. Wprawdzie nie jest on wielkim mówcą, ale zdołał wygłosić przyzwoite retorycznie wystąpienie. Wprawdzie przy bliższym przyjrzeniu się jego sześć punktów, mających stanowić fundament programu na wybory samorządowe, niekoniecznie trzyma się kupy, ale przynajmniej była to próba powiedzenia czegoś względnie konkretnego w sprawach, które faktycznie mogą ludzi obchodzić, a nie tylko powtarzania, że za moment nadejdzie dyktatura”.

-- WARZECHA O DEFICYCIE WIARYGODNOŚCI PO: “Poza tym nad wystąpieniem Schetyny wisiał doskonale znany Platformie problem: deficyt wiarygodności. Co prawda systematycznie zmniejsza się grupa wyborców, którzy pamiętają (lub mogą pamiętać – w przypadku młodszych), jak wyglądały rządy PO, ale nadal jest to grupa spora. Ci wyborcy mogą całkiem słusznie zadać pytanie, dlaczego podczas ośmiu lat PO nie zrobiła tego, co teraz zapowiada? Dlaczego, mając centralną władzę, nie przekazała kompetencji marszałkom województw, nie wprowadziła zasady "złotówka do złotówki" przy samorządowych inwestycjach w szkoły albo nie zapewniła bezpłatnej komunikacji dzieciom? Premia za jedność w ramach KO, podkreślaną wielokrotnie przez mówców – a będącą odpowiedzią na zjednoczenie PiS, Solidarnej Polski i Porozumienia (dawniej Polski Razem) – to za mało”.

-- WARZECHA O TYM, ŻE NOWACKA BYŁA CHAOTYCZNA I SCHETYNA MOŻE ŻAŁOWAĆ SWOJEJ DECYZJI:“Być może jednak przewodniczący PO zaczął tego żałować jeszcze w trakcie wystąpienia Nowackiej. Nie dość, że retorycznie było fatalne – Nowacka była chaotyczna, nieznośnie patetyczna, podenerwowana, sprawiała wrażenie rozhisteryzowanej – to jeszcze całkowicie zmiotło efekt choćby częściowego powrotu na ziemię, który udało się osiągnąć liderowi PO. Nowacka powtórzyła wszystkie schematy, które zapewniają, że PO i N nie są w stanie podjąć rywalizacji z PiS. Z jej punktu widzenia największe problemy Polaków to brak rządowego finansowania in vitro oraz oczywiście antydemokratyczne rządy PiS”. https://opinie.wp.pl/lukasz-warzecha-konwencja-koalicji-obywatelskiej-szalu-nie-bylo-6293160556288129a

-- MICHAŁ SZUŁDRZYŃSKI O RYZYKOWNEJ STRATEGII SCHETYNY SKRĘTU W LEWO - pisze w RZ: “Mimo to część wyborców opozycji może mieć dylemat. Jeszcze niedawno Schetyna chciał wzmacniać konserwatywne skrzydło. Dziś bierze na pokład Koalicji Obywatelskiej Barbarę Nowacką, która firmowała radykalną ustawę proaborcyjną zakładającą wysyłanie przeciwników przerywania ciąży nawet do więzienia za organizowanie wystaw w obronie życia nienarodzonego czy przekonywanie kobiet, które chcą dokonać aborcji, do zmiany zdania. Pytanie, czy zamiast przyciągać i konserwatywne centrum, i wyborcę lewicowego, nie zrazi do siebie obu tych skrzydeł”.

-- OPOZYCJA KONTRATAKUJE, ANTY-PIS NABIERA ENERGII, CHOĆ OPOZYCJA IDZIE PODZIELONA - Paweł Wroński na jedynce GW: “Ugrupowania demokratyczne idą na jesienne wybory podzielone. Ale wspólnie atakują wizję samorządności prezentowaną przez PiS i premiera Morawieckiego, który jeździ po kraju, obiecując rządowe inwestycje za poparcie jego partii”.

-- BARBARA NOWACKA WYCHWALA KOALICJĘ OBYWATELSKĄ - w rozmowie z Agnieszką Kublik w GW: “Nie on mnie zapisywał gdziekolwiek i nie on mnie będzie wypisywał. Inni też mnie wyrzucają z lewicy, bo nie noszę ich szyldu, nie wpisuję się w schemat i idę wbrew utartej ścieżce – zamknąć się na swojej kanapie i mocno okopać. Jestem człowiekiem dialogu. Ego i logo nie stanowią o tym, kto jest lewicą i kto jakie wyznaje wartości. Nie zmieniam swoich poglądów, staram się skutecznie je realizować. Wybieram „no ego, no logo”. I dzięki temu mamy wielką Koalicję Obywatelską”.

-- PLATFORMA NIE MOŻE BYĆ NOŚNIKIEM REWOLUCJI OBYCZAJOWEJ - RAFAŁ CHWEDORUK  w rozmowie z Jackiem Nizinkiewiczem w RZ: “Platforma nie może także stać się nośnikiem rewolucji obyczajowej w stylu tej z 1968 r., bo pogłębi straty wyborcze np. na Kaszubach czy Śląsku, zarazem nie może zwrócić się w bliską wielu jej działaczom stronę liberalnokonserwatywną, ponieważ bardzo duża część jej wyborców jest liberalnolewicowa w tej materii. Kto w Polsce chce być partią z poparciem ponad 20 proc., nie może być w sprawach kulturowych fundamentalistą. Elektorat lewicowy w Polsce jest motywowany głównie historycznie, a nie światopoglądowo, a w tej materii PO nie może podjąć licytacji z SLD, bo istotna część liberalnego elektoratu nie zrozumiałaby tego”.

-- MICHAŁ KARNOWSKI O ROLI WOJTUNIKA W AFERZE TAŚMOWEJ:“Wtajemniczeni w Platformie wiedzą, że to część służb, związana z Pawłem Wojtunikiem, ówczesnym szefem CBA, przejęła lub nawet zorganizowała te nagrania. A następnie za ich pomocą próbowała w sposób kontrolowany zniszczyć śmiertelnego wroga w obozie ówczesnej władzy: Bartłomieja Sienkiewicza, bardzo ambitnego ówczesnego szefa MSW, człowieka bliskiego Tuskowi, który szykował właśnie dużą reformę służb specjalnych. Taką, która pewne grupy, w tym samego Wojtunika, pozbawiłaby wpływów. I jak pamiętamy to właśnie w kierunku Sienkiewicza lecą pierwsze i największe rakiety, on najszybciej wypada z gry. O reformie wszyscy zapominają”.

-- IMPORT WĘGLA Z ROSJI ROŚNIE BO NIE BYŁO INWESTYCJI ZA PO - DALEJ KARNOWSKI: “Cóż, import węgla faktycznie rośnie, bo Platforma ten sektor chciała zamknąć, bo, jak przyznała właśnie na taśmach pani Bieńkowska, zmarnowano całe lata, inwestycji nie było. To i dziś wydobycie spadło”. https://wpolityce.pl/m/polityka/411392-afera-tasmowa-kto-nagrywal-prawda-jest-dla-po-bolesna

-- KRUPIŃSKI W CNBC O STABILNOŚCI POLSKIEJ GOSPODARKI NA TLE INNYCH KRAJÓW: "- Sytuacja Polski jest dalece odmienna od sytuacji niektórych innych rynków, takich jak Turcja. Polska gospodarka jest relatywnie odporna na zawirowania na lokalnych rynkach wschodzących. Ma dość niskie zadłużenie w walutach obcych, a PKB utrzymuje wysoką dynamikę wzrostu – mówił Krupiński w wywiadzie udzielonym podczas prestiżowego forum Ambrosetti nad jeziorem Como we Włoszech. Forum gromadzącego szefów największych globalnych firm i światowych przywódców".

-- URODZINY: Dominik Uhlig, Elżbieta Komorowska, Łukasz Gibała, Bartłomiej Radziejewski, Jacek Kapica, Stanisław Gomułka, Maciej Tyśnicki.

Źródło: 300polityka.pl

STAN GRY: Osiecki: Kampania na barkach Morawieckiego, Makowski: Test premiera, Chwedoruk: Partia umiarkowanego postępu, Pacewicz: Manipulacja, że istota demokracji to wynik aktu wyborczego, Szczęśniak: Ciekawy element dzielenia się wiedzą przez kobiety

Dodano: 03.09.2018 12:04 | 29 odsłon | 0 komentarzy


-- PIECHNA-WIĘCKIEWICZ MOCNO O NIEZGODZIE Z NOWACKĄ, JAKI O KORKACH, BILLBOARDY PIS:

-- EUROPA, JEDNOŚĆ PRAWICY I NOWA PIĄTKA MORAWIECKIEGO- tytuł na jedynce DGP.

-- ŻEBY SAMORZĄD NIE WARCZAŁ NA RZĄD - tytuł w DGP.

-- ŻEBY SAMORZĄDY NIE WARCZAŁY - jedynka GW.

-- KACZYŃSKI ŁAGODNIEJE? - FAKT NA JEDYNCE.

-- KAMPANIA NA BARKACH MORAWIECKIEGO - Grzegorz Osiecki w DGP: “Konwencja PiS pokazała, że kampania i odpowiedzialność za wyborczy wynik spoczywają na barkach Mateusza Morawieckiego”.

-- PARTIA UMIARKOWANEGO POSTĘPU W GRANICACH PRAWA - komentarz Rafała Chwedoruka w DGP: “Tą konwencją ugrupowanie Kaczyńskiego chciało pokazać, że jest partią umiarkowanego postępu w granicach prawa. To odwrócenie ról z kampanii w 2011 r. Pokazanie, że opozycja jest radykalna i nieprzewidywalna”.

-- SPEKTAKL WYJĄTKOWO SPRAWNIE WYREŻYSEROWANY - pisze Agata Szcześniak w Oku: “Każda konwencja partyjna jest spektaklem, ale ten był wyjątkowo sprawnie wyrażyserowany. Każdy najdrobniejszy szczegół miał umacniać przekaz partii rządzącej: oddajcie nam więcej władzy. Na początku wydawało się, że będzie jak zwykle: przemówienie Kaczyńskiego (było), przemówienie Szydło (nie było), wymęczone przemówienie Morawieckiego pełne przekłamań (było, ale nie było wymęczone). Tymczasem już po przemówieniu Kaczyńskiego wszystko poszło inaczej niż na znanych w Polsce partyjnych konwencjach. Konwencję samorządową PiS 2 września 2018 zaplanowano wedle najlepszych amerykańskich wzorców. Ma chwytać za serce, budzić emocje. Polityk to też człowiek. Ma żonę, dziecko, przyjaciółkę, siostrę. Bywa zmęczony/a. Zażartuje i cały czas się uśmiecha”.

-- WIELKIE OCIEPLANIE WIZERUNKÓW, CO PRAWDA ROZWALAMY SĄDY ALE ZOBACZCIE JAKIE MAMY ŁADNE RODZINY - dalej Szczęśniak w Oku: “Konwencja samorządowa PiS to było wielkie ocieplanie wizerunku partii i jej polityków. Co prawda rozwalamy sądy i łamiemy konstytucję, ale za to zobaczcie, jakie ładne mamy rodziny i żony nas kochają”.

-- CIEKAWY ELEMENT DZIELENIA SIĘ WIEDZĄ I DOŚWIADCZENIEM PRZEZ KOBIETY, NIEMAL NIEOBECNY W PRZEKAZIE GŁÓWNONURTOWEJ POLITYKI - DALEJ SZCZĘŚNIAK W OKU: “To ona wprowadziła kolejną bohaterkę dnia. O Mirosławie Stachowiak mówiła jako o starszej, bardziej doświadczonej koleżance, od której wiele się w polityce nauczyła.  To ciekawy element, niemal nieobecny w przekazie głównonurtowej polityki – dzielenie się wiedzą i doświadczeniem przez kobiety. „Nie ma dla niej rzeczy niemożliwych” – zachwalała Wasserman kandydatkę”.

-- PIS DOBRZE ODCZYTUJE OCZEKIWANIA SPOŁECZNE - DALEJ SZCZEŚNIAK: “Drużyna. Ta konwencja należała do 30 i 40-latków. PiS chciał pokazać, że ma kadry, które mogą zastąpić starsze pokolenie, a partia nie kończy się na ministrze Błaszczaku czy Brudzińskim. Partia dobrze odczytuje oczekiwania społeczne, by w polityce było więcej kobiet. Jednak na niedzielnej konwencji połowa kobiet wystąpiła w tradycyjnych rolach żon, które zachwalają swoich mężów”.

-- SPRAWDZIAN MORAWIECKIEGO, JEŚLI MU SIĘ UDA, ZOSTANIE OFICJALNYM NASTĘPCĄ TRONU - MARCIN MAKOWSKI NA WP: “Czy suweren będzie ją chciał Zjednoczonej Prawicy przekazać? Odpowiedź na to pytanie to ostateczny sprawdzian dla Mateusza Morawieckiego, który musi osiągnąć swoje pierwszy wyborcze zwycięstwo (a właściwie po nie wyruszyć, co zrobił siadając do "PiS-busa" zaraz po konwencji). Jeśli mu się to uda, z pretendenta, zostanie oficjalnym ”następcą tronu” po Jarosławie Kaczyńskim. Oby jednak premier jak i działacze w regionie wzięli sobie do serca słowa prezesa, który mówił o konieczności naprawiania i przepraszania za własne błędy. W sytuacji, w której punkty programowe konwencji opozycja kontrowała w mediach społecznościowych nagraniem pełnomocnik Wojewody Dolnośląskiego do sprawy Obchodów Stulecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości, policzkującej publicznie członkinię KOD-u, hasło o ”jednej Polsce” nie wygląda wiarygodnie. A wiarygodnie wyglądać musi, jeśli chce się polityczną bitwę o Polskę wygrać”.

-- WYSTĄPIENIE KACZYŃSKIEGO UWIARYGADNIA PLOTKI O BRUTALNYCH WOJNACH WEWNĄTRZ OBOZU - ANDRZEJ STANKIEWICZ W ONECIE: “Programowe wystąpienie Jarosława Kaczyńskiego na konwencji wyborczej PiS zaskoczyło pod jednym względem: sporą część swej przemowy lider PiS poświęcił na nawoływanie do jedności prawicy. To uwiarygadnia plotki, że wewnątrz obozu władzy toczą się brutalne wojny”.

-- UE JAK SKARBONKA - DALEJ STANKIEWICZ: “Z wystąpienia Kaczyńskiego wynika jasno, że uważa on Unię Europejską głównie za skarbonkę, nie zaś nosicielkę wartości. Chcąc odeprzeć ataki opozycji — zarzucającej mu wyprowadzanie Polski z UE — powiedział, że Polacy chcą być w Unii. Ale zastrzegł: — To nie oznacza, że mamy powtarzać błędy Zachodu i że mamy zarażać się tymi społecznymi chorobami, które tam panują — stwierdził”.

-- TOMASZ KRZYŻAK O ZMIANIE NARRACJI W PIS - pisze w RZ: “Jeśli zatem w konwencji PiS szukać jakiejś nowości, to nie jest nią „piątka Morawieckiego”, lecz deklaracja prezesa Jarosława Kaczyńskiego o tym, że Polska nie pójdzie drogą Wielkiej Brytanii i nie opuści Unii Europejskiej, bo „Polacy chcą być w Europie i UE”. Prawie trzyletnie już kontakty rządu PiS ze Wspólnotą wskazywały bowiem na coś zupełnie innego. Z UE skonfliktowaliśmy się na wielu frontach, a niedawne głośne słowa wicepremiera Jarosława Gowina o prawie do nieposłuszeństwa sugerowały, że nie interesuje nas przyszłość w zjednoczonej Europie, lecz że pragniemy pójść swoją drogą. Ale słowa to jedno, a czyny drugie. Na razie nasze stosunki z UE wciąż są napięte, a dialog ogranicza się do wymiany ciosów. A najwięcej na tym stracić może właśnie tzw. Polska lokalna. W PiS zdają się to dostrzegać i następuje powolna zmiana narracji. I dobrze, bo lepiej późno niż wcale”.

-- PIS ZAPISAŁ POLSKĘ DO KLUBU ROSJI, WĘGIER I TURCJI - PIOTR PACEWICZ O WYSTĄPIENIU KACZYŃSKIEGO: "Nie uchybiamy demokracji, bo nasze zapowiedzi realizujemy". Taka jest według Kaczyńskiego "istota demokracji", a program (zwycięskiej) partii staje się programem narodu. Mową na konwencji PiS prezes PiS zapisał Polskę do klubu Rosji, Węgier i Turcji, gdzie wprowadzana jest "autokracja wyborcza". Partia wygrywa i realizuje program. Reszta się nie liczy”.

-- TO MANIPULACJA, ŻE DEMOKRACJĄ JEST WYNIK AKTU WYBORCZEGO - DALEJ PACEWICZ: ”Kaczyński ugruntował w ten sposób niebezpieczną manipulację, zgodnie z którą istotą demokracji jest wynik aktu wyborczego, a miarą jej jakości to, czy zwycięzca wyborów realizuje swoje obietnice wyborcze, czy też nie. Nie liczy się przestrzeganie trójpodziału władz, prawa i wolności, w tym mniejszości, społeczeństwo obywatelskie”.

-- TO PASKUDNY SZANTAŻ WOBEC WYBORCÓW - WITOLD GADOMSKI W GW: “Morawiecki kilka razy poczynił aluzję, że lepiej będzie tym gminom, które współpracują z rządem – w domyśle: rządzi w nich PiS. W kampanii w Warszawie Patryk Jaki też twierdzi, że rząd pomoże w budowie metra, jeśli on zostanie prezydentem. To paskudny szantaż wobec wyborców. Mam nadzieję, że nieskuteczny. Za rok wybory do parlamentu. A co, jeśli po nich PiS utraci władzę?”

-- NIC Z WEZWANIA DO JEDNOŚCI - KONKLUZJA GADOMSKIEGO: “Jednym z głównych wątków było wezwanie do jedności Polaków. A jednocześnie Morawiecki – były doradca Donalda Tuska – nie zdobył się na to, by choć jednym zdaniem przyznać, że jego poprzednicy robili rzeczy dobre i wiele z nich rząd PiS kontynuuje. Przyglądając się wystąpieniu premiera, czekałem, aż pojawi się fruwający słomiany miś. Miś na miarę możliwości PiS, którym to misiem PiS otworzy oczy wszystkim niedowiarkom”.

-- UNIA EUROPEJSKA TO NIE BANKOMAT - Bartosz T. Wieliński w GW: “Unia to dobrowolna wspólnota współpracujących ze sobą państw. PiS tymczasem potwierdza swój cyniczny i merkantylny stosunek do tej wspólnoty, uważając, że pod jego rządami nie obowiązują unijne wartości i obowiązki. Tą droga PiS nie przekona Francji ani żadnego spośród unijnych płatników netto, by szczodrze inwestował w Polskę. Tym bardziej że los polskiej demokracji jest niepewny. Bez unijnych pieniędzy wyrównanie poziomu życia między Polską a Zachodem się odwlecze. Winny temu będzie PiS”.

-- KAMIL DZIUBKA O NIEZADOWOLENIU W NOWOCZESNEJ Z HARACZU NA KAMPANIĘ: “Jak dowiedział się Onet, zarząd Nowoczesnej podjął decyzję o obciążeniu specjalną opłatą kandydatów wystawionych przez tę partię na listach wyborczych. Wysokość składki waha się od 100 zł do nawet 3 tysięcy. Przewodnicząca partii Katarzyna Lubnauer tłumaczy, że to składka dobrowolna, ale część działaczy nie kryje oburzenia: - To haracz – słyszymy. (...) - To jest haracz – mówi Onetowi działacz partii, który nie chce ujawniać nazwiska. - Z list Nowoczesnej czasem startują studenci. Tacy działacze z krwi i kości, społecznicy. Nie mają kasy - żali się. Dzwonimy do sekretarza generalnego Nowoczesnej. Adam Szłapka nie jest specjalnie zaskoczony krytycznymi głosami: -Wiadomo, że to budzi jakieś kontrowersje, ale my jesteśmy partią, która funkcjonuje właściwie od samego początku wyłącznie dzięki zaangażowaniu naszych działaczy. Wszyscy wiedzą, w jakiej jesteśmy sytuacji. Liczymy po prostu na solidarność”.

-- NIE WPYCHAJMY KONSERWATYSTÓW W RĘCE PIS - WITOLD GADOMSKI: “Jeżeli jednak opozycja zamieni walkę o przywrócenie praworządności w Polsce w walkę z Kościołem, jeżeli na swe sztandary wpisze rewolucję kulturową, jej szanse na sukces zdecydowanie spadną. Wybory wygra ten, kto przyciągnie więcej ludzi środka – żyjących na prowincji umiarkowanych konserwatystów, niepasjonujących się na co dzień polityką, przeciwnych wszelkim skrajnościom, nie zawsze przestrzegających prawa, ale przeciwnych łamaniu go przez rządzących”.

-- JAKUB MAJMUREK O TYM DLACZEGO OPOZYCJA NIE MÓWI O SĄDACH: “Stąd przed kampanią samorządową dokonała taktycznego manewru przeniesienia bitwy na wygodniejszy dla siebie teren. Zamiast raz jeszcze mówić o zamachu na sądy, główna opozycyjna siła – PO – poszła w tabloidową kampanię bilbordową, atakującą rządzącą partię za chciwość, drożyznę i tylko pozorną troskę o warunki bytowe Polek i Polaków. PiS wyraźnie dał się zaskoczyć, kampania zadziałała. Decyzja opozycji nie jest nieracjonalna. Nie zatrzyma się destrukcji polskiego sądownictwa i państwa prawa, jeśli nie odsunie się PiS od władzy. A jednocześnie nie odsunie się PiS od władzy, skupiając się tylko na obronie państwa prawa”.

-- SEZON NA BIEDRONIA - Michał Płociński w RZ:“Robert Biedroń słucha najlepszych doradców. Każdy z jego strategów doskonale zna mechanizmy marketingu politycznego i wie, jak stworzyć partię, która z przyzwoitym wynikiem wejdzie do Sejmu. Nie jest trudno zdefiniować, czego oczekują zawiedzeni polityką Polacy. Tak samo nietrudno stworzyć partię, która w ostatniej chwili, tuż przed wyborami, ich oczaruje. W zasadzie potrzeba jedynie pieniędzy. Udało się to Januszowi Palikotowi i Ryszardowi Petru – może się udać i Biedroniowi. Zmęczenie liberalnymi elitami widoczne jest nie tylko u prawicowych wyborców, ale także po liberalnej stronie”.

-- KORNEL MORAWIECKI MÓWI JACKOWI DĄDKOWI W GAZETA.PL O EUROPEJSKIEJ DRODZE MORAWIECKIEGO: “Może Mateusz, tak jak premier Donald Tusk, zostanie europejskim przywódcą. Na pewno byłby lepszy”.

-- KORNEL MORAWIECKI O EWOLUCJI POGLĄDÓW PREMIERA: “Przekonałem go do solidaryzmu społecznego. Jego poglądy ewoluują. Teraz jest bliższy dbałości o uboższe, wykluczone warstwy społeczne. Miałem w tym swój drobny wkład. Odszedł od wąskiego spojrzenia liberalnego. Patrzy i na gospodarkę, i na ludzi. Przypominam, że gdy przyszedł kryzys gospodarczy, to jako prezes banku ograniczył zarobki swoje i zarządu. Starał się nie zwalniać pracowników”.

-- WYRÓWNANA WALKA W GDAŃSKU - WAŁĘSA LEKKO PROWADZI NAD ADAMOWICZEM I PŁAŻYŃSKIM - FAKT: https://www.fakt.pl/wydarzenia/polityka/walesa-liderem-wyscigu-o- prezydenture-gdanska-plazynski-dopiero-trzeci/e12xg6s

-- OBAJTEK, SURÓWKA I KRUPIŃSKI NA CZELE RANKINGU PARKIETU I RZ PREZESÓW SPÓŁEK SKARBU PAŃSTWA: “Jeśli zarząd PKN Orlen będzie dążył do wzrostu wartości spółki dla akcjonariuszy, to również polska gospodarka powinna na tym zyskiwać, chociażby z powodu realizowanych przez koncern inwestycji czy dodatkowych wpływów do budżetu państwa. Z perspektywy budowania wartości przedsiębiorstwa pozytywnie oceniam niedawną decyzję dotyczącą dalszego rozwoju segmentu petrochemicznego. Inwestycje w nowe instalacje powinny pozwolić grupie nie tylko zwiększać zyski, ale i dać podstawę do dalszego pogłębiania przerobu ropy, a tym samym zwiększania przewagi konkurencyjnej w regionie. Pod pewnymi warunkami pozytywne efekty powinna przynieść planowana fuzja Orlenu z Lotosem oraz inwestycje w obszarze poszukiwań i wydobycia ropy i gazu”.

-- PARKIET I RZ O KRUPIŃSKIM: “Pekao to drugi pod względem skali (ma aktywa warte 184 mld zł) bank w Polsce. Jest liderem segmentu bankowości korporacyjnej, świadcząc usłgi usługi banku uniwersalnego oraz inne, takie jak leasing, faktoring i doradztwo inwestycyjne. Z usług Pekao korzysta obecnie co druga duża firma w Polsce. Pion bankowości korporacyjnej obsługuje ponad 14,5 tys. podmiotów, w tym blisko 3 tys. klientów zagranicznych oraz 3 tys. jednostek samorządowych i spółek komunalnych. Pekao pomaga też w ekspansji zagranicznej polskich firm, niedawno podpisał w tym celu umowy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego i Korporacją Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych. Teraz bank chce się mocniej skupić także na małych i średnich firmach, stanowiących o sile polskiej gospodarki, i planuje silny wzrost akcji kredytowej i tempa pozyskania klientów w tym segmencie. Zarząd wyodrębnił w tym celu nowy pion w strukturze banku i uruchamia 61 dedykowanych centrów biznesowych MŚP na terenie Polski. Pekao ma także silną pozycję w zakresie finansowania samorządów i projektów infrastrukturalnych. Bank jest liderem rynki emisji obligacji przychodowych, niedawno bank uruchomił FIZ oparty na aktywach obligacji miast i województw oraz spółek komunalnych”.

-- KONDOLENCJE OD ELŻBIETY RAFALSKIEJ DLA LESZKA MILLERA w gazetach.

-- 11 LAT TEMUrozpoczęło działalność Forum Obywatelskiego Rozwoju.

-- URODZINY:Jacek Karnowski, Michał Karnowski, Izabela Leszczyna, Maja Ostaszewska, Marcin Ciemniewski, Roman Kaczor, Henryk Smolarz.

Źródło: 300polityka.pl


Starsze wiadomości »
reklama

Copyright © 2008-2018 GazetaBiznesowa.pl - biznes, kursy walut, przelicznik walut, giełda  - wszelkie prawa zastrzeżone