wtorek, 24 października 2017 r.  Imieniny: Arety, Marty, Marcina
Wiadomości z tagiem Petru  RSS
Siemoniak: Dzisiaj w sensie politycznym mamy przesądzone, że do wyborów samorządowych pójdziemy z Nowoczesną

Dodano: 23.10.2017 9:57 | 1 odsłon | 0 komentarzy


Siemoniak: Dzisiaj w sensie politycznym mamy przesądzone, że do wyborów samorządowych pójdziemy z Nowoczesną - Myślę, że dzisiaj w sensie politycznym mamy przesądzone, że do wyborów samorządowych pójdziemy z Nowoczesną. I musimy stanąć na głowie, żeby dołączył do nas PSL i niezależni samorządowcy z całej Polski - mówił Tomasz Siemoniak w rozmowie z Bogdanem Rymanowskim w "Jeden na jeden" TVN24. - Mimo dobrych intencji, propozycja Petru nie odpowiada oczekiwaniom mieszkańców. Jestem za tym, żeby w drodze dyskusji i szanując się, uwzględniając kandydatów, dochodzić do najlepszego kandydata, a nie robić parytety i mówić, że ktoś ma 1/3 - mówił dalej. Na pytanie, czy Grzegorz Schetyna i Ryszard Petru rozmawiają ze sobą w kontekście koalicji, Siemoniak zapewnił, że "rozmawiają ze sobą, oczywiście". - Ważne jest to, co mówią publicznie i opinia publiczna mogła się w sobotę przekonać, co mówi Grzegorz Schetyna i co mówi Ryszard Petru. Każdy, ktokolwiek się zna na polityce, rozumie, że ta koalicja jest już przesądzona - zaznaczył. Dodał, że "jest ona w interesie Polski".

Źródło: 300polityka.pl

STAN GRY: Romaszewska: Prezydent Polski nie PiS-u, Budka: Swobodna aborcja kłóci się z moim przekonaniem, RZ: Odwilż w relacjach Polska – UE

Dodano: 23.10.2017 8:28 | 2 odsłon | 0 komentarzy


-- 12 LAT TEMU W II turze wyborów prezydenckich Lech Kaczyński pokonał Donalda Tuska, uzyskując 54,04% głosów.

-- PEŁNA TREŚĆ HOMILII ABP. JĘDRASZEWSKIEGO Z OKAZJI PRZYJĘCIA PALIUSZA W OBECNOŚCI PREZYDENTA I PREMIER

-- PREZYDENT JEST PREZYDENTEM POLSKI A NIE PIS-U - ZOFIA ROMASZEWSKA W SE: “Prezydent Andrzej Duda, o czym wielu jego krytyków zapomina, jest prezydentem Polski, a nie PiS-u. Niektórzy straszą, że może przegrać wybory. No to przegra! Będzie wtedy byłym prezydentem, ale zachowa się jak powinien. Nie ma mowy o kompromisie, gdy jest mowa o demokracji! Nie ma mowy o kompromisie, kiedy mam określić, czy jestem człowiekiem porządnym, czy nie. Nie da się być trochę porządnym człowiekiem, tak jak nie może być trochę demokracji. Są pryncypia, które są niepodzielne. Demokracja to także odpowiedzialność”.

-- CHCĄ GO ZASTRASZYĆ - dalej Romaszewska: “- Bo oni chcą wziąć go "na huk", zastraszyć, zakrzyczeć. Co i rusz słyszę deklarację: "Nie będę na Andrzeja Dudę głosować". Mówię: No to nie głosuj! Ty nie będziesz miał swojego prezydenta, a prezydent Duda będzie żył dalej”. 

-- WETO DUDY RATUJE PRACOWNIKÓW DELEGOWANYCH, ODWILŻ Z UE - Jędrzej Bielecki w RZ: “UE Rada Unii Europejskiej powinna w poniedziałek uzgodnić reformę dyrektywy z 1996 r. To po części efekt odwilży z Brukselą zapoczątkowanej podwójnym wetem prezydenta do ustaw sądowniczych. (...) – Sytuacja w Polsce jest dużo lepsza niż kilka miesięcy temu. Prezydent Duda zaangażował się w kluczowym momencie debaty o ochronie państwa prawa – mówią nam wysoko postawione źródła w Brukseli. Rozważany kompromis jest bliski temu, do którego już kilka dni temu doszła komisja ds. socjalnych Parlamentu Europejskiego. Dziś pracowników delegowanych obowiązuje tylko minimalna pensja obowiązująca w danym kraju. W przyszłości do jego dochodów byłyby też doliczone inne świadczenia, jak: kwatera, wyżywienie, transport – i to według ustalonych wskaźników”. 

-- NIE DA SIĘ NA DŁUŻSZĄ METĘ IZOLOWAĆ TAKIEGO KRAJU JAK POLSKA - Anna Słojewska w RZ: “To jedna dobra wiadomość dla polskiego rządu. Ale jest i druga: wyraźne zawieszenie broni między Brukselą i Warszawą w sporze o praworządność. Ostatnia kolacja przewodniczącego Komisji Europejskiej Jeana-Claude’a Junckera z przywódcami państw Grupy Wyszehradzkiej przebiegała w dobrej atmosferze i poruszono wiele tematów, ale praktycznie nie rozmawiano o praworządności. KE jeszcze kilka miesięcy temu, gdy widziała tysiące ludzi na demonstracjach przeciwko reformie Sądu Najwyższego, myślała, że w Polsce szykuje się zmiana. Teraz jednak, widząc sondaże opinii publicznej, zrozumiała, że PiS porządzi długo i trzeba z nim rozmawiać. Nie da się na dłuższą metę izolować tak dużego kraju jak Polska”. 

-- JACEK JAŚKOWIAK DETONUJE SPRAWĘ ROZSTANIA Z ŻONĄ I SYNA Z POZAMAŁŻEŃSKIEGO ZWIĄZKU - Fakt opisuje fragmenty jego książki: “W 2010 r., gdy „Dżej Dżej” startował pierwszy raz na prezydenta Poznania, jego żona nieświadoma romansu męża, wysłała jego kochance zaproszenie na Face- booku. Wkrótce Jaśkowiak spotkał się z Karoliną. Zapytała, czy chciałby przeprowadzić testy na ojcostwo. Bardzo chciał. Potwierdziły, że to Jaśkowiak jest ojcem Stasia. Najpierw on poznał syna, później jego żona Joanna. – Żonie powiedziałem w Szklarskiej Porębie. Gdy przyjechaliśmy na Sylwestra. Chciała rżnąć to wszystko i wyjechać. (...) Po trzech dniach ochłonęła – mówi Jaśkowiak. Z mamą 14-letniego dziś Stasia prezydent Poznania pozostaje w przyjaźni. Ale ich dawne uczucie wygasło. Związku z żoną uratować się nie dało. Joanna złożyła w tym roku wniosek o rozwód. Są w separacji. Ona została w rodzinnej willi, on kupił w Poznaniu dwupokojowe mieszkanie. Zaczyna życie od nowa”.

-- SAMORZĄDOWCY SFINANSUJĄ KAMPANIĘ REKLAMOWĄ PRZECIW PIS - Tomasz Żółciak w DGP: “Lokalni włodarze szykują się do kampanii medialnej przeciwko rządzącej partii. Po raz pierwszy w historii miasta chcą przeprowadzić ogólnopolską akcję informacyjną zachwalającą polski samorząd. Równocześnie nie ukrywają, że przy okazji zaprotestują przeciw temu, co określają mianem centralistycznych zapędów PiS. Posłowie partii rządzącej sugerują, że wydatkom na kampanię powinny przyjrzeć się instytucje kontrolne”. 

-- NARAZIŁABY SIĘ NA ODPOWIEDZIALNOŚĆ KARNĄ - PATRYK JAKI  w rozmowie z Jackiem Nizinkiewiczem w RZ: “Odpowiedź jest prosta. Hanna Gronkiewicz-Waltz w mediach może mówić co chce, a przed komisją musiałaby odpowiadać pod rygorem odpowiedzialności karnej. Ona wie, że prokuratura prowadzi postępowanie w sprawie reprywatyzacji, zbiera materiał dowodowy i wszystko, co powie, byłoby skonfrontowane z materiałem śledczych i oceniane pod kątem odpowiedzialności karnej. Gronkiewicz-Waltz, kłamiąc, naraziłaby się nawet na karę więzienia, dlatego nie chce stanąć przed komisją. Są pytania, na które wiem, że by nie odpowiedziała”.

-- KOMISJA JUŻ WYGRAŁA, NAJWYŻEJ BĘDZIEMY POPRAWIAĆ DECYZJE - mówi Jaki: “Komisja już wygrała. Odsłoniła kulisy reprywatyzacji, zdobyła dla państwa potężny materiał dowodowy. Nic już nikomu nie musimy udowadniać. Wygraliśmy już w NSA, WSA. Możemy też przegrywać. Pamiętajmy, że mafia reprywatyzacyjna składa się z elit prawniczych, więc nie mogę wykluczyć, że poszczególne decyzje w sądach możemy przegrywać. Jednak najważniejszy bój o nasze istnienie przed NSA wygraliśmy. Więc nawet jak trzy sprawy wygramy, dwie przegramy – to najwyżej poprawimy decyzje, ale nie zmienimy kierunku. Kierunku na odkrywanie patologii reprywatyzacyjnych”.

-- PLATFORMA WRESZCIE PRZESTAŁA SIĘ BAĆ , DOBRE WYSTĄPIENIE SCHETYNY - Witold Gadomski na wyborcza.pl: “Platforma obiecuje nie tylko zachować program 500+, ale też go rozszerzyć na pierwsze dziecko. Ale pod warunkiem, że gospodarka będzie się rozwijała, a dochody budżetowe wystarczą na pokrycie większych wydatków. Utrzymanie równowagi budżetowej, obniżanie deficytu i długu mają być priorytetem. Platforma wreszcie przestała się bać używania słów "rynek", "przedsiębiorczość", "konkurencja". To nie tylko kwestia semantyki, ale też zupełnie innej, nowej, atrakcyjnej dla dużej części elektoratu filozofii rządzenia”. 

-- KONTROWERSJA WEEKENDU - TEKST ALEKSANDRY PAWLICKIEJ: SCHETYNA JEST NAGI, CIĄGNIE PLATFORMĘ NA DNO: “Wszyscy w PO zdają sobie sprawę, że bez zmiany przywództwa Platformę czeka los SLD, ale nikt nie odważy się powiedzieć, że „król jest nagi”. Trwając w zaślepieniu mitem największej partii opozycyjnej i potęgi struktur terenowych, Platforma „klaskaniem mając obrzękłe prawice” uczci swego wodza i będzie kontynuować efektowny zjazd po równi pochyłej. A wtedy w 2020 roku może już nie być czego ratować”. 

-- OBRONA BARONÓW - ANDRZEJ STANKIEWICZ O ZMIENIONYM STATUCIE PO: 

-- PROPOZYCJE PO ZAPRZECZENIEM TEGO, CO NIEDAWNO GŁOSIŁA - MAGDALENA RUBAJ W FAKCIE: “Czy lider PO porwie swoim programem Polaków? Zadanie łatwe nie będzie – sondaże odnotowują ogromną przewagę PiS nad PO i innymi partiami opozycyjnymi. A propozycje, które teraz składa Platforma, są zaprzeczeniem tego, co jeszcze niedawno sama głosiła!” 

-- PLATFORMA OBIECUJE WSZYSTKO WSZYSTKIM - tytuł w GPC.

-- NAJGORSZY PROGRAM W HISTORII - PIOTR WÓJCIK W GPC: “Pogłębienie różnic między regionami, podatkowy wyścig do dna samorządów oraz prywatyzacja tylnymi drzwiami to główne pomysły Platformy Obywatelskiej dla Polski. Pocieszający jest jedynie fakt, że według sondaży bardzo mało prawdopodobne jest, iż PO będzie miało okazję te pla- ny wdrożyć”.

-- MICHAŁ KARNOWSKI PISZE, ŻE PO JEST GOTOWA OBIECAĆ WSZYSTKO: “O to, i tylko o to, chodzi dziś Platformie. Gotowa jest więc wszystko obiecać tym, którzy mają zasoby finansowe, medialne, społeczne i którzy w zamian za poparcie domagają się prawa nieograniczonego żerowania na Polakach. Silne, odbudowywane od dwóch lat, państwo polskie im w tym przeszkadza. Dlatego chcą je zlikwidować. W ogóle. Jedyną siłą zdolną do prowadzenia jakiejkolwiek polityki mają być te grupy interesów. To propozycja naturalna w republikach bananowych, w państwach upadłych. Ale dla Polaków upokarzająca” 

-- MICHAŁ KARNOWSKI: POLACY ZASŁUGUJĄ NA WYJAŚNIENIE DLACZEGO NIE REAGOWANO NA MILIARDOWE STRATY VAT: “Polacy zasługują na uczciwe wyjaśnienie: dlaczego nie reagowano na miliardowe straty VAT. Nie można wzruszyć ramionami i powiedzieć: nie chciało nam się”. 

-- PAWEŁ LISICKI O KONWENCJI PO: CZYLI JESZCZE MNIEJ PAŃSTWA? “Nie chcę użyć mocnego słowa, ale przecież to jest wyjątkowo nieroztropny wniosek. Przecież wniosek powinniśmy wyciągnąć z tego co się działo, to to, że państwo nie działało, że państwo było – jak to powiedział jeden z ministrów PO – strukturą może tylko teoretyczną, ale strukturą okradaną, pozwalającą na gigantyczną skalę wielkich nadużyć, nie działającą w sposób normalny, właściwy. Więc, jak odpowiedzialny przywódca lub ktoś kto chce potem rządzić, może wyciągnąć wniosek z tego co się działo, że jeszcze mniej tego państwa, że jeszcze słabsze to państwo, szukajmy jeszcze więcej poza jego domeną?” 

-- ZJEDNOCZONA? NIEKONIECZNIE - Michał Wilgocki w GW.

-- PIS MOŻE ODSUNĄĆ TYLKO SZEROKI FRONT OBYWATELSKI - JACEK ŻAKOWSKI - pisze w GW: “Tylko szeroki sojusz obywatelski połączony projektem obywatelskiego państwa mógłby trwale odsunąć okopującą się na wszystkich pozycjach koalicję agentów i aparatczyków. PO musi zrobić większy krok w tę stronę, jeśli chce – jak zapewnia Schetyna – by po maratonie wyborczym Polska była nie tylko lepsza niż teraz, ale też lepsza niż przed PiS”.

-- MAJMUREK: CZY WARTO IŚĆ JEDNYM BLOKIEM PRZECIW PIS - jak pisze Jakub Majmurek na wyborcza.pl: “W tej sytuacji pojawia się pytanie, czy faktycznie warto iść przeciw PiS jednym blokiem wyborczym. O ile wiadomo, że Razem czy ruchy miejskie na wspólną listę z Petru i Schetyną nigdy się nie zgodzą, a ci nie zaproszą na nią ludzi Zandberga czy Śpiewaka, o tyle w przypadku Biedronia czy Nowackiej sprawa nie jest taka oczywista. Odradzałbym takie rozwiązanie – obu stronom. Program zarysowany przez Schetynę i Petru jest na tyle konserwatywny i liberalno-populistyczny w wielu miejscach, że nie przyciągnie wyborców lewicy czy ruchów miejskich. Te powinny za rok organizować osobny blok – jest na niego miejsce. Nowoczesna i PO potrzebują z kolei rezerw koalicyjnych. I w samorządach, i w przyszłym Sejmie. Tych może dostarczyć tylko lewica. „Zjednoczona opozycja” wygrywa dziś bowiem sondaż z PiS, ale efektem ciągle jest Sejm, gdzie najpewniejszym scenariuszem jest rząd PiS z Kukizem pod patronatem Dudy. A to też fatalne rozwiązanie”. 

-- MICHAŁ SZUŁDRZYŃSKI: KACZYŃSKI DAŁ SYGNAŁ, ŻEBY NIE ATAKOWAĆ PREZYDENTA- pisze w RZ: “Bez względu na to, czy i jak szybko dojdzie do porozumienia w sprawie reformy sądownictwa, Duda wykonał wobec Kaczyńskiego kilka gestów – na przykład dał się sfotografować, jak wita prezesa PiS w drzwiach Belwederu. Część radykalniej nastawionych wyborców prawicy uznała bowiem, że swym dotychczasowym postępowaniem obraził byłego pryncypała. Ale tu nie chodzi tylko o maniery. Duda, jak widać, chce porozumienia w sprawie sądów, bo zdaje sobie sprawę z tego, że jeśli do reformy sądownictwa nie dojdzie, to on stanie się chłopcem do bicia. Kaczyński dał więc sygnał co bardziej radykalnym członkom własnego obozu, że obrażając dalej głowę państwa, nie da się wiele uzyskać i że lepiej postawić na jedność”. 

-- MARCIN FIJOŁEK O POSTULACIE JAWNOŚCI POPRAWEK DO PREZYDENCKICH USTAW I ATMOSFERZE PÓŁCIENI: “Dodam tylko od siebie, że sytuacja w której losy (i szczegóły) najważniejszej reformy tej kadencji toczą się w atmosferze półcieni, nie jest, delikatnie mówiąc, propaństwowa. Co prawda to i tak krok do przodu od czasów tworzenia ustaw na stacjach benzynowych, cmentarzach i dogadywania nocnych „dealów” pod śmietnikami, ale „dobra zmiana” ma tutaj jeszcze spore pole do popisu. Byłoby rewelacyjnie, gdyby za ustawą, którą przygotowują Kamiński i Wąsik poszły również zmiany obyczajów. Bo nawet najlepszy i najbardziej precyzyjny zapis w ustawie nie zmieni wiele bez realnej zmiany pewnej kultury politycznej”. 

-- ZEMSTA WŁADZY NA SZARYM OBYWATELU - jedynka GW: “Według danych Obywateli RP w całym kraju toczy się ponad 800 spraw z kodeksu wykroczeń przeciwko uczestnikom różnego typu protestów. Przed sądem: zwykli ludzie. Ich wina? Demonstrowali przeciwko działaniom władzy i marszowi ONR”. 

-- HARWESTER PIS-U DO WYCINKI PAŃSTWA PRAWA NIECO SZWANKUJE - EWA SIEDLECKA: “System sądownictwa zostanie popsuty, ale od biedy jakoś będzie mógł działać. Tyle, że nic nie wskazuje na to, że na tym konflikt prezesa z prezydentem się skończy. PiS ma jeszcze szerokie plany rozmontowywania III RP, a prezydent zobaczył, że można się targować. Harwerster PiS-u do wycinki demokratycznego państwa prawa co-nieco szwankuje”. 

-- SZYKUJĄ GRUNT POD USUNIĘCIE GERSDORF - Łukasz Woźnicki w GW: “Wtorek będzie szczególnym dniem w Trybunale Konstytucyjnym. Najpierw dublerzy wybrani przez PiS wydadzą wyrok we własnej sprawie. Później TK orzeknie, czy Małgorzata Gersdorf została prawidłowo wybrana na pierwszą prezes Sądu Najwyższego. PiS chce, by unieważniono wszystkie jej decyzje”.

-- JAKUB MAJMUREK: TVP WCIĄGNĘŁO TROLLING NA SALONY: “TVP wciągnęło ten trolling na salony. Metody działania dziennikarzy stacji przypominają te, jakimi posługują się "obywatelscy dziennikarze" non-budgetowych "telewizji internetowych". Najbardziej charakterystyczny jest pod tym względem program "Minęła dwudziesta". Monologi prowadzącego Michała Rachonia produkowane są z myślą nie tyle o telewizyjnej, co sieciowej widowni – mają od razu przyjąć formę wirala (co najlepiej udało się w akcji z wylewaniem napoju Tiger). U Rachonia gości przez Skype’a Wojciech Cejrowski, w ostatnich latach gwiazda youtubowego dziennikarstwa tożsamościowego, mówiącego Polakom "jak jest". 

-- DALEKO OD JUDYMA - JOANNA LICHOCKA W GPC: “Idę o zakład, że protest będzie obejmował wyłącznie placówki publiczne – w prywatnych zapewne absencji nie będzie. Prowa- dzenie protestu kosztem najsłabszych: dzieci oraz tych, których nie stać na prywatną służbę zdrowia, nie może się podobać”.

-- ODDAM MIEJSCE KOBIECIE - Borys Budka w rozmowie z Bartłomiejem Barczykiem w Dużym Formacie GW: “Tak, dla mnie wspólne listy to rzecz najważniejsza, jeżeli więc problemem miałaby być jedynka w moim okręgu, bez trudu oddam ją na przykład koleżance z Nowoczesnej. A wracając do Kongresu Kobiet, to była tam też dyskutowana kwestia edukacji seksualnej. Bo przecież jak ktoś spojrzy na te postulaty, które padają ze strony doktrynerów PiS, to woła o pomstę do nieba”.

-- NAS WYKOŃCZYŁ TALERZ OŚMIORNICZEK, IM NIE SZKODZĄ SETKI TON - dalej Budka: “Paradoksem jest to, że nas wykończył talerz ośmiorniczek, a im nie szkodzą ich setki ton, bo tyle można by ich kupić za ponad 70 milionów złotych, które poszły z budżetu państwa dla podmiotów związanych z Rydzykiem. Czy 19 milionów złotych, które przy pomocą swoich kumpli wydali na kampanię oszczerstw wobec sądów”.

-- BUDKA O ZWIĄZKACH PARTNERSKICH BEZ ADOPCJI: “Najwyższy czas, by je zalegalizować. Ale też nie stawiam tu znaku równości z małżeństwem, dlatego że na przykład kwestia adopcji jest dziś nieakceptowana społecznie. To musi być ewolucja”.

-- BUDKA PRZECIW LIBERALIZACJI USTAWY ANTYABORCYJNEJ: “Osobiście jestem zwolennikiem obecnych rozwiązań. Swobodne prawo do aborcji kłóci się z moim przekonaniem, że mamy do czynienia z poczętym życiem. (...) Nie akceptuję aborcji na życzenie. Choć przyjmuję, że karanie za nią wzbudza sprzeciw wielu. Tu nie ma dobrego i jednoznacznego wyboru. (...) – Na pewno nie zagłosowałbym za zaostrzeniem tej ustawy. Natomiast przy liberalizacji miałbym chyba jeden z największych dylematów moralnych”. 

-- RZ O NOWEJ SIEDZIBIE SENATU - jak pisze Wiktor Ferfecki: “Wśród senatorów niemal powszechna jest opinia, że Senat zasługuje na bardziej okazałą siedzibę. Nie ma jednak zgody co do pomysłu ewentualnej przeprowadzki w miejsce położone z dala od Sejmu. Bogdan Borusewicz uważa że byłoby to „zdrowe”, bo obie izby są odrębne. – Stałoby się to uderzeniem w interes Senatu – obawia się jednak jeden z senatorów PO. – Dziennikarze o wiele mocniej interesują się pracami Sejmu. Gdyby Senat nie leżał już po sąsiedzku, mogliby całkowicie przestać go odwiedzać – prognozuje”. 

-- POLSKĘ CZEKA KRYZYS W ROKU WYBORCZYM? - RZ: “Można oczekiwać, że (rozpoczynający się) boom w inwestycjach infrastrukturalnych zakończy się na przełomie lat 2018–2019” – napisali. To mogłoby oznaczać, że w 2019 r., gdy w Polsce przypadają wybory prezydenckie i parlamentarne, gospodarka straci impet”.

-- URODZINY: Joanna Starega-Piasek, Magda Jethon, Marcin Meller, Mikolaj Dowgielewicz, Tomasz Tywonek.

Źródło: 300polityka.pl

Ryszard Petru wyborcze zwycięstwo widzi "w zasięgu ręki"

Dodano: 22.10.2017 16:16 | 6 odsłon | 0 komentarzy


Zwycięstwo w wyborach samorządowych jest w zasięgu ręki. Rozmowy koalicyjne trwają i są szanse na sukces - podkreślił w niedzielę w Toruniu przewodniczący Nowoczesnej Ryszard Petru. Dodał, że negocjacje koalicyjne nie dotyczą tylko środowiska Platformy Obywatelskiej.

Źródło: https:

OBRAZ DNIA: TVP o tekście Newsweeka: Nawet sprzyjający opozycji widzą słabość PO, Lis atakuje TVN, Serwisy o nieobecności HGW

Dodano: 21.10.2017 20:56 | 8 odsłon | 0 komentarzy


-- TOMASZ LIS NA TWITTERZE O MATERIALE FAKTÓW NA TEMAT PO: Zdaje się w TVN przestawiono wajchę. Coraz więcej materiałów jak pod przekazy z Nowogrodzkiej. Wygląda to smutno i coraz żałośniej. -- Były rzecznik MSZ za rządów PO o materiale Faktów TVN: To nie symetryzm, to tvpisizm http://300polityka.pl/live/2017/10/21/byly-rzecznik-sikorskiego-o-materiale-faktow-to-nie-symetryzm-to-tvpisizm/ -- Rzecznik Klubu PO: Teksty w Newsweeku piszą ci sami, co paski w TVPiS? http://300polityka.pl/live/2017/10/21/grabiec-teksty-w-newsweeku-pisza-ci-sami-co-paski-w-tvpis/ -- LIVEBLOG 300POLITYKI: Arłukowicz do KKZ: Gdybym jako minister przez 20 dni nie reagował na protest głodowy, u was migałyby czerwone paski Arłukowicz: Albo idziemy razem i wspieramy kandydata obozu demokratycznego, albo Jaki będzie prezydentem Warszawy Arłukowicz: Jeśli opozycja razem nie stawi czoła PiS-owskim rządom, to Kaczyński będzie rządził przez wiele lat Arłukowicz: Myślę, że HGW zwyczajnie nie ma głowy do tego żeby zajmować się dzisiaj sprawami partyjnymi Petru: To dobrze, że Platforma chce realizować program samorządowy Nowoczesnej Jaki o reformie sądownictwa: Wszystkie opcje są w tej chwili otwarte Jaki o konwencji PO: Uciekli do Łodzi, bo wstydzą się tego, jak rządzą w Warszawie Petru: Cieszę się, że Platforma ma podobne postulaty jak my Kaczyński: Powiedziałem PAD, że jest między nami kryzys. On odpowiedział, że to tylko mały spór w rodzinie http://300polityka.pl/live/2017/10/21/ ***** FAKTY TVN -- PO PREZENTUJE SIEBIE JAKO PARTIA WOLNOŚCI, KTÓRA OBRONI SAMORZĄDY I NIE BĘDZIE ZA POLAKÓW DECYDOWAĆ JAK ŻYĆ: Platforma Obywatelska na konwencji w Łodzi przedstawia program i prezentuje się jako partia wolności, która obroni samorządy przed władzą centralną, przybliży państwo do obywateli, odnowi demokrację, przywróci niezawisłość sądów i nie będzie decydować za Polaków, jak mają żyć i jakie wyznawać wartości. Komentując konwencję, PiS pyta, gdzie się podziała prezydent Warszawy. -- KARTKI Z TYM NAZWISKIEM NIE BYŁO, WIĘC PREZYDENT W-WY NIE BYŁO TEŻ NA WSPÓLNYCH ZDJĘCIACH I W TYM GRONIE WŁADZ PO- Arleta Zalewska. -- MIAŁA CHOROBĘ W RODZINIE DLATEGO NIE MOGŁA BYĆ, ALE TO BĘDZIEMY ROZMAWIAĆ W PRZYSZŁYM TYGODNIU - Grzegorz Schetyna. -- NA ROK PRZED WYBORAMI NIKT NIE MA ZŁUDZEŃ, PIS CHCE ŻEBY TEMAT REPRYWATYZACJI ZDOMINOWAŁ KAMPANIĘ - Zalewska. -- MUSI MOCNIEJ POSTARAĆ SIĘ DEMENTOWAĆ KŁAMSTWA PANA JAKIEGO - Marcin Kierwiński. -- GDYBYM MOGŁA RADZIĆ TO POSZŁABYM POMIMO ZARZUTÓW O NIEKONSTYTUCYJNOŚCI- Joanna Mucha. -- DLA LUDZI PRAWNE PODSTAWY SĄ MAŁO ZROZUMIAŁE, LUDZIE CHCĄ ZROZUMIEĆ DLACZEGO SIĘ TO WYDARZYŁO W WARSZAWIE - Małgorzata Kidawa-Błońska. -- LIDER PO ZAPROPONOWAŁ KONKRETNE PROGRAMOWE PROPOZYCJE, W TYM PROPOZYCJE W SPRAWACH, W KTÓRYCH KONKRETÓW PLATFORMIE OSTATNIO BRAKOWAŁO - Zalewska. -- Z NIEOFICJALNYCH INFORMACJI WYNIKA, ŻE LIDERZY SZUKAJĄ WSPÓLNEGO KANDYDATA DLA WARSZAWY, W GRĘ WCHODZĄ: GASIUK I TRZASKOWSKI - Zalewska. -- BYŁABY DOBRYM [kandydatem][, ALE NIE PRZESĄDZAM OSTATECZNIE - Ryszard Petru o KGP. -- OPOZYCJA ZACZĘŁA SWOJĄ OFENSYWĘ, ALE MUSI NAJPIERW UPORAĆ SIĘ ZE SWOIMI PROBLEMAMI Z PRZESZŁOŚCI - Zalewska. -- SPÓR W RODZINIE: Dzień po spotkaniu z prezydentem w sprawie przyszłości sądownictwa, Jarosław Kaczyński demonstruje jedność, stając przed kamerami ze Zbigniewem Ziobrą i Jarosławem Gowinem. W obozie władzy wciąż nie ma zgody, ale padają zapewnienia, że to "spór w rodzinie". -- Satyryczny materiał o powitaniu PJK przez PAD na końcu Faktów. ***** WIADOMOŚCI TVP -- ZJEDNOCZONA PRAWICA REFORMUJE POLSKĘ - belka. -- Liderzy trzech rządzących partii: Prawa i Sprawiedliwości, Solidarnej Polski oraz Polski Razem na wspólnej konferencji zapewnili, że Zjednoczona Prawica - tak jak w nazwie jest zjednoczona - i ta jedność zapewni to, że obóz prawicy będzie dalej szedł razem w tym samym kierunku i będzie nadal reformował Polskę. -- JAK PODKREŚLAJĄ POLITOLODZY, PRAWICA ODROBIŁA LEKCJĘ, DLATEGO MA WYNIKI, POTRAFI UTRZYMAĆ POPARCIE SPOŁECZNE - Jan Korab. -- SYTUACJA EKONOMICZNA PRZEKŁADA SIĘ NA SYMPATIE POLAKÓW - Korab. -- Z PEWNOŚCIĄ DUŻYM PROBLEMEM BYŁBY KONFLIKT Z PREZYDENTEM NA TEMAT REFORMY WYMIARU SPRAWIEDLIWOŚCI - Korab. -- JEDNOŚĆ OKAZAŁA SIĘ Z PEWNOŚCIĄ JEDNĄ Z GWARANCJI SUKCESÓW W OSTATNICH WYBORACH - Korab. -- PO UCIEKA PRZED ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ ZA AFERY - belka. -- NIEOBECNOŚĆ HGW: Nie Totalna Opozycja, a Totalna Propozycja - Platforma Obywatelska na samorządowej konwencji w Łodzi zapowiada między innymi rozpoczęcie procedury wejścia Polski do strefy euro. Ale uwagę komentatorów przykuła nie lista obietnic Grzegorza Schetyny, a nieobecność na dzisiejszej konwencji wiceszefowej Platformy - Hanny Gronkiewicz-Waltz. --  ZŁOŚLIWI DODAJĄ ŻE TO REJS TITANICA, POWITAŁA PREZYDENT ŁODZI NA KTÓREJ CIĄŻĄ PROKURATORSKIE ZARZUTY ZA POŚWIADCZENIE NIEPRAWDY - Karol Jałtuszewski. -- MÓWIŁ O IN VITRO, ANTYKONCEPCJI I ABORCJI - Jałtuszewski. -- CHCE ZERWAĆ Z WIZERUNKIEM PARTII KOJARZONEJ Z LICZNYMI AFERAMI, DLATEGO PROPONUJE UCIECZKĘ DO PRZODU - Jałtuszewski. -- NA KONIEC TOTALNEJ OPOZYCJI MUSIMY NIECO POCZEKAĆ, BO JĘZYK POZOSTAŁ BEZ ZMIAN - Jałtuszewski. -- PO NIE ZMIENIA POLITYKI, CHCE ZMIENIĆ WIZERUNEK, DLATEGO ZABRAKŁO PREZYDENT STOLICY, TO ZNAK, ŻE PRÓBUJĄ SIĘ ODCIĄĆ OD PREZYDENT WARSZAWY, KTÓRĄ OBCIĄŻA ZŁODZIEJSKA REPRYWATYZACJA W WARSZAWIE - Jałtuszewski. -- NIEOBECNOŚĆ MÓWI WIĘCEJ NIŻ WSZYSTKIE WYSTĄPIENIA - Jałtuszewski. -- UCIEKLI DO ŁODZI BO SIĘ WSTYDZĄ - Patryk Jaki. -- PO NIE ZDECYDOWAŁA SIĘ NA USUNIĘCIE HGW Z KIEROWNICTWA PARTII - Jałtuszewski. -- SŁABOŚĆ PO WIDZĄ JUŻ NAWET CI, KTÓRZY SPRZYJAJĄ OPOZYCJI - Jałtuszewski o tekście Newsweeka. -- STARA SIĘ TŁUMIĆ BUNT, DLATEGO ZMIENIA STATUT, BY OSŁABIĆ EWĘ KOPACZ PO STANIE SŁABA I PODZIELONA JAK NIGDY DOTĄD - Jałtuszewski. -- AFERY, KTÓRE NIE ZOSTAŁY ROZLICZONE - belka. -- Platforma Obywatelska mówi o przyszłości i nowym otwarciu. Lider Platformy, Grzegorz Schetyna zapowiada walkę o przyszłość Polski, o przeszłości Polski - tej związanej z Platformą - podczas konwencji nie mówił. A to między innymi straty liczone w miliardach złotych i afery, które jeszcze nie zostały rozliczone. -- SZEF PO NIECHĘTNIE WRACAŁ DO 8-LETNICH RZĄDÓW I AFER Z UDZIAŁEM PO - Marcin Szypszak. ***** WYDARZENIA POLSATU -- OPOZYCJA ŁĄCZY SIŁY ROK PRZED WYBORAMI SAMORZĄDOWYMI - zapowiedź. -- ABY WYGRAĆ, NOWOCZESNA CHCE WYSTAWIĆ KANDYDATÓW NA PREZYDENTÓW W JEDNEJ 1/3 MIAST WOJEWÓDZKICH, W 2/3 SWOICH KANDYDATÓW MIAŁYBY ZAPROPONOWAĆ POZOSTAŁE UGRUPOWANIA OPOZYCYJNE - Anna Wachowska. -- ALE TO DOPIERO PROPOZYCJE - Wachowska dalej: Bo jedności w obozie opozycji nie ma. -- BORYS BUDKA: Myślę, że nie jest to propozycja [Ryszarda Petru], która będzie propozycją finalną. Traktuję to jako głos w dyskusji. -- JEDNYM GŁOSEM I NOWOCZESNA I PLATFORMA MÓWIĄ ZA TO O LIKWIDACJI URZĘDU WOJEWODY I WIĘKSZYCH WPŁYWACH Z PODATKÓW - Wachowska. -- PLATFORMA OPRÓCZ PLANÓW I PROGRAMU MA TEŻ PROBLEM - Wachowska o Hannie Gronkiewicz-Waltz. -- NA KONWENCJI W ŁODZI ZABRAKŁO PREZYDENT WARSZAWY - Wachowska dalej. -- W MATERIALE SPOT PIS. -- JAROSŁAW KACZYŃSKI POKAZUJE JEDNOŚĆ W OBOZIE ZJEDNOCZONEJ PRAWICY - Wachowska. -- PO WCZORAJSZYM SPOTKANIU W BELWEDERZE BEZ POROZUMIENIA WS. ZMIAN W SĄDOWNICTWIE - zapowiedź. -- O SZCZEGÓŁACH POLITYCY NIE MÓWIĄ, Z OBU STRON PADA ZA TO ZAPEWNIENIE ŻE TO WSZYSTKO ZMIERZA KU POROZUMIENIU - Anna Hałas-Michalska sprzed Belwederu. -- TYLE ŻE TEGO POROZUMIENIA NA RAZIE NIE WIDAĆ - Hałas-Michalska dalej. -- PREZYDENT CZEKA TERAZ NA RUCH PIS-U, PIS SIĘ ZASTANAWIA - Hałas-Michalska. -- NIEOFICJALNIE SŁYCHAĆ, ŻE LICZĄCE OKOŁO 20 STRON POPRAWKI MIAŁY M.IN. WZMACNIAĆ ROLĘ MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI - Hałas-Michalska dalej.

Źródło: 300polityka.pl

Petru przedstawił "ofertę zatrzymania PiS-u" w wyborach

Dodano: 21.10.2017 16:02 | 9 odsłon | 0 komentarzy


Kluczem do "wygranej w naszych małych ojczyznach" jest współdziałanie przeciwko Prawu i Sprawiedliwości i tworzenie wspólnych list wyborczych - mówił w sobotę na konwencji regionalnej .Nowoczesnej lider ugrupowania Ryszard Petru.

Źródło: https:

Petru: To dobrze, że Platforma chce realizować program samorządowy Nowoczesnej

Dodano: 21.10.2017 15:51 | 0 odsłon | 0 komentarzy


Petru: To dobrze, że Platforma chce realizować program samorządowy Nowoczesnej To dobrze, że Platforma chce realizować program samorządowy .N. To dobry prognostyk przed finalizacją rozmów o listach wyborczych.👍 - Ryszard Petru (@RyszardPetru) October 21, 2017

Źródło: 300polityka.pl

Kapitalizm, jaki znaliśmy, kończy się. W czyje ręce przejdzie teraz władza?.

Dodano: 21.10.2017 15:40 | 6 odsłon | 0 komentarzy


W przyszłości rządzić będą ci, którzy dzisiaj przejmą najwięcej patentów i praw autorskich. A następnie zbudują system egzekwowania opłat za swoją własność od ubogich mas – pisze Peter Frase w książce „Four Futures: Life After Capitalism”.

Tagi: Lidl, Petru
Źródło: forsal.pl

Petru: Cieszę się, że Platforma ma podobne postulaty jak my

Dodano: 21.10.2017 14:33 | 0 odsłon | 0 komentarzy


Petru: Cieszę się, że Platforma ma podobne postulaty jak my - Cieszę się, że Platforma ma podobne postulaty jak my. My - przypomnę - mamy w naszym programie od dawna likwidację urzędów wojewody, o czym mówiliśmy, dlatego że wystarczy większość tych kompetencji przekazać marszałkom. Mówimy o przekazaniu większej władzy samorządom wraz z większymi dochodami. Rozumiem że Platforma idzie w tym kierunku - mówił Ryszard Petru na briefingu w Poznaniu. - Wydaje mi się, że w kwestiach samorządu szanse na to, żeby uzgodnić minimum programowe są znacznie większe niż w przypadku wyborów parlamentarnych, bo tam są większe różnice gospodarcze między nami - dodał. Jak stwierdził, rozmowy ws. koalicji dalej będą kontynuowane.

Źródło: 300polityka.pl

STAN GRY: Wroński: Kamiński z PAD przeciw MON, Prezydent Rzeszowa: Mam się obrażać jak dają pieniądze? Zaremba pyta Glińskiego o jątrzącą propagandę TVP

Dodano: 21.10.2017 12:50 | 9 odsłon | 0 komentarzy


-- PREZYDENT I PREMIER NA MSZY Z NAŁOŻENIEM PALIUSZA ARCYBISKUPOWI JĘDRASZEWSKIEMU: “W niedzielę 22 października odbędzie się w katedrze na Wawelu Msza św. z uroczystym nałożeniem paliusza abp. Markowi Jędraszewskiemu. Udział w uroczystościach zapowiedzieli, m.in. prezydent RP Andrzej Duda z małżonką oraz premier Beata Szydło”. https://ekai.pl/krakow-prezydent-i-premier-na-mszy-sw-z-nalozeniem-paliusza-abp-markowi-jedraszewskiemu/ -- 10 lat temu Platforma Obywatelska wygrała przedterminowe wybory parlamentarne.

-- PIS PUBLIKUJE SPOT W KTÓRYM SKLEJA TRZASKOWSKIEGO Z HGW: http://300polityka.pl/news/2017/10/21/pis-publikuje-spot-czy-pozwolimy-im-na-wiecej-w-ktorym-skleja-trzaskowskiego-z-hgw/

-- PLATFORMA NA KONWENCJI Z VIDEO Z SENTYMENTALNĄ PIOSENKĄ MARKA GRECHUTY:

-- 300LIVE: Schetyna: Przed wyborami stworzymy wielką koalicję z wszystkimi prosamorządowymi partiami i organizacjami lokalnymi Schetyna: Platforma chce by to Polacy decydowali o sobie i o kraju. To sedno naszego programu Schetyna: Potrzeba zjednoczonej opozycji, która wygra wybory Schetyna: Ten wyborczy maraton nie jest podobny do żadnego po 1989 roku Petru proponuje opozycji porozumienie na wybory samorządowe i wspólne listy PiS publikuje spot o HGW i aferze reprywatyzacyjnej Brudziński o ordynacji: Jest czymś patologicznym, ża organizację i liczenie głosów odpowiada ten sam podmiot W dniu konwencji Platformy, PiS w mediach społecznościowych przypomina #aferyPO http://300polityka.pl/live/2017/10/21/

-- CHCĄ MIEĆ WODZIREJA CZY ULGI - PIOTR GLIŃSKI DO PIOTRA ZAREMBY - w DGP: “ Sprzątamy właśnie po PO: nie wprowadzali nawet dyrektyw europejskich. Chcą mnie widzieć jako wodzireja, czy może wolą mieć 50-procentowe ulgi podatkowe? Chcą, żebym bywał na salonach, czy żebym przygotował system nowych "zachęt" dla producentów filmowych?”.

-- TYSIĄCE SPEKTAKLI A WTRĄCIŁEM SIĘ W TRZY - mówi Gliński Zarembie: “W Polsce jest sto kilkadziesiąt teatrów. Ja się do nich kompletnie nie wtrącam, chociaż często daję na nie pieniądze. Są tysiące spektakli, a były trzy incydenty, kiedy powiedziałem: "nie pozwalam". Dlaczego? Bo wbrew temu, co twierdzi pan Mieszkowski, nie ma pełnej wolności w sztuce, choć jej granice powinny być jak najszersze. A jeśli teatr zapowiedział żywą, twardą pornografię na scenie, musiałem interweniować. To był mój obowiązek, bo uważam, że takie rzeczy to – co najwyżej – w prywatnym lupanarze, a nie w publicznym teatrze za państwowe pieniądze… A ocena spektaklu, wbrew kłamstwom pana Petru, nic do tego nie miała. No i wypełniając swój obowiązek, zostałem "cenzorem"…”

-- FRAGMENT ROZMOWY ZAREMBY Z GLIŃSKIM O TVP: “Nie widzi pan jątrzącej propagandy obecnej TVP, choćby w sprawie lekarzy rezydentów?

Może te media są czasami zbyt „paździerzowe”, nie neguję warsztatowych niedostatków. Ale protest lekarzy rezydentów jest – niezależnie od intencji wielu jego uczestników – polityczny. Kto rozsądny żąda natychmiast zwiększenia nakładów na służbę zdrowia do 7 proc. PKB?

Czy to usprawiedliwia styl, w jakim PiS na to odpowiada?

Ale co jest gorsze: telewizja czasami „paździerzowa” czy obłudna, teflonowa, wprowadzająca świat kompletnej fikcji?

Ja wolę jakąś trzecią.

Najlepiej być zdrowym, młodym i bogatym. Powiem panu jedno: w Polsce do 2015 r. demokracja była zdecydowanie bardziej fasadowa, bo wszystkie decydujące instytucje – państwowe, medialne i samorządowe – pozostawały w rękach jednej opcji. Byliśmy traktowani jak trędowaci, wycinani do spodu. Mimo to wygraliśmy wybory”. 

-- ZDANIEM JACKA KARNOWSKIEGO TON WYPOWIEDZI ROMASZEWSKIEJ ZOSTAŁ W PAŁACU UZNANY ZA PRZESADĘ: “O ile Zofia Romaszewska dobrze oddała wektor postawy prezydenta wobec propozycji PiS (czyli krytycyzm), o tyle ton tej wypowiedzi nie był, jak wynika z moich informacji, autoryzowany i został uznany, przynajmniej post factum, za znaczną przesadę. Do tego przesadę dość niebezpieczną, bo grożącą załamaniem się rozmów. Jarosław Kaczyński - twórca politycznego zwycięstwa prawicy, człowiek, bez którego nie byłoby prezydenta Dudy - znosi w ostatnim czasie i tak bardzo wiele. Na pewno nie zawsze jest traktowany stosownie do swojej rangi historycznej, której nie powinna przesłaniać całkowicie hierarchia państwowa”. 

-- MARIUSZ KAMIŃSKI PO STRONIE PREZYDENTA - Paweł Wroński w GW: “Sprzyjające Antoniemu Macierewiczowi media szukają byłych współpracowników służb PRL w otoczeniu Andrzeja Dudy. Po stronie prezydenta stanął teraz Mariusz Kamiński. (...) Jednak według nieoficjalnych informacji służby cywilne kierowane przez Kamińskiego wsparły ostatnio prezydenta w starciu z MON. Kamiński zawdzięcza Dudzie ułaskawienie w sprawie nadużyć władzy, kiedy był szefem CBA”.

-- PIS SIĘ BOI DRUGA ANTONIEGO, MACIEREWICZ POPADA W NIEŁASKĘ - Paweł Wroński w GW: “Odwołanie prezesa Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych może być pierwszym ciosem w drużynę Antoniego Macierewicza. Czy Andrzej Duda dostanie jego głowę?”. 

-- 500 PLUS ZMIENIA POLSKĘ NA PLUS - DOMINIKA WIELOWIEYSKA W GW: “Można dyskutować o poprawkach, ale z punktu widzenia interesu publicznego zachowanie 500+ w obecnym albo zbliżonym kształcie jest najlepszą opcją. Dlatego ten program mimo swoich wad powinien być przykładem ponadpartyjnego porozumienia”.

-- BIJĄ SIĘ O KAMILĘ - FAKT o zabiegach Petru i schetyny by kandydatem w Warszawie była KGP.

-- MARCIN MELLER CHCIAŁBY DOŻYĆ TEGO, ŻEBY PIS SZLAG TRAFIŁ - jak mówi w rozmowie z wp.pl: “Ja mam takie marzenie - jako prawie 50-letni mężczyzna - chcę po prostu dożyć tego, żeby szlag ich trafił. I nie wątpię, że doczekam (śmiech). Bo skoro doczekałem upadku komuny, w co zupełnie nie wierzyłem, doczekam i tego, że PiS pójdzie się turlać. Ale chyba jeszcze sobie trochę poczekam”.

-- MELLER O BIEDRONIU: “Doceniając jego wszystkie zalety - sukces w Słupsku, medialność, otwartość, sympatię - nie wierzę, by gej mógł zostać przywódcą na skalę ogólnokrajową w Polsce. Nie chodzi mi o partię z poparciem 10-procentowym, tylko walkę o zwycięstwo. Ale mogę się mylić. Nie wierzyłem, że wygra w Słupsku. Bardzo chciałbym być w błędzie”. 

-- MAM SIĘ OBRAŻAĆ JAK ONI DAJĄ PIENIĄDZE? - LEWICOWY PREZYDENT RZESZOWA TADEUSZ FERENC W GW: “ Akurat te sprawy, które ja załatwiam z ministrem Ziobrą, to mi się dobrze układają. Chcemy przejąć od ministerstwa XVI-wieczny zamek i przekazać go na działalność kulturalną. W zamian oddam mu działkę pod budowę nowoczesnego sądu okręgowego. A minister Gliński dał mi 2 mln 800 tys. zł na imprezę Wschód Kultury, na której bawiło się ok. 50 tys. ludzi. Jestem od tego, żeby dbać o ludzi w mieście, i muszę odpowiednio się zachowywać, żeby zdobywać pieniądze. Mam się obrażać, kiedy on mi daje pieniądze?” 

-- BOGDAN BORUSEWICZ O MOŻLIWOŚCI WYSTAWIENIA KARCZEWSKIEGO PRZECIW DUDZIE: “Myślę, że możliwością rozwiązania problemu z prezydentem Dudą byłoby wskazanie marszałka Senatu jako kandydata na prezydenta Warszawy. Potem Stanisław Karczewski mógłby być alternatywą dla Andrzeja Dudy przy najbliższych wyborach prezydenckich”.

-- WSPÓLNE LISTY TO ZA MAŁO, POWINNA POWSTAĆ NOWA PARTIA - MÓWI BORUSEWICZ: “Jeżeli Platforma połączy się z Nowoczesną i stworzą nie jedną listę wyborczą, ale jedno, nowe ugrupowanie, to tak, będzie taka przewaga. Jeżeli uda się do tego doprowadzić, to da to nowe witalne siły. Wspólne listy w wyborach to za mało. Powinno nastąpić połączenie dwóch ugrupowań i otwarcie na inne środowiska. Powinna powstać nowa partia”.

-- BORUSEWICZ CHCE KIDAWY W WARSZAWIE: “- Najczęściej pojawiają się nazwiska dwóch panów, ale to może być też kobieta. Uważam, że dobrym kandydatem byłaby na przykład Małgorzata Kidawa-Błońska”.

-- HGW - ZDANIEM BORUSEWICZA NIE UŁATWIA SYTUACJI: Hanna Gronkiewicz-Waltz jest dzisiaj obciążeniem dla Platformy?

- Nie ułatwia sytuacji, to jest oczywiste.

Powinna stanąć przed komisją weryfikacyjną ds. reprywatyzacji?

- Namawiałem ją do tego. Myślałem że skutecznie, ale okazało się, że nie”.

-- NEUMANN O TYM, ŻE HGW POWINNA ZEZNAWAĆ: “Jeżeli pójdzie na komisję i będzie się biła o prawdę, Platforma Obywatelska będzie się biła razem z nią. Cały czas wierzę, że zmieni zdanie. Trudno jest dyskutować o tym, czy komisja jest powołana zgodnie z prawem, kiedy ludzie mogą obserwować jej prace i to bez udziału Ratusza. Wierzę, że zmieni zdanie.

Jeżeli nie pójdzie, może zostać zawieszona w prawach członka PO?

Wierzę, że pójdzie na posiedzenie komisji”.

-- NEUMANN WYŚMIEWA ZMIANĘ POKOLENIOWĄ: “Takie proste ruchy PR-owe nie działają. Nie wystarczy postawić kogoś młodego, albo łysego, albo blondynkę, żeby wygrać wybory. To jest naiwne myślenie o polityce, ale także niebezpieczne. Trzeba postawić po prostu na tych, którzy mogą wygrać wybory. Raz będzie to ktoś młody, a innym razem ktoś po 40-tce. Rożnie bywa”.

-- PITERA MÓWI, ŻE HGW SŁUSZNIE NIE CHCE SIĘ STAWIĆ PRZED KOMISJĄ JAKIEGO: “Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz słusznie robi nie stawiając się przed komisją weryfikacyjną ds. reprywatyzacji - uważa europosłanka Julia Pitera (PO). Jednocześnie dodała, że nie zrozumiałaby decyzji Platformy gdyby ta podjęła decyzję o usunięciu prezydent stolicy z władz partii”. 

-- PETRU O MOTYWUJĄCEJ KRYTYCE - mówi Kulturze Liberalnej: “Oczywiście. To nawet jest motywujące. Podobnie jak w biznesie. Wszystkie odważne, czy też innowacyjne decyzje są zwykle krytykowane, bo są nowe. Ale jeśli są one przemyślane i w nie wierzymy – to trzeba je konsekwentnie realizować. Najgorsze, co może być, to pycha i brak konsekwencji”.

-- PETRU O SCENARIUSZACH UPADKÓW PARTII WŁADZY - w KL: “Wszystkie upadki partii władzy w Polsce następowały albo z powodu złej koniunktury gospodarczej, jak w przypadku AWS-u, albo nadużyć, jak w przypadku korupcji ujawnionej w czasie rządów Millera. Moim zdaniem PiS idzie w podobny wariant jak SLD za czasów Millera. W pewnym momencie przeleje się czara goryczy. My musimy to punktować, proponując ofertę programową dla Polski”. 

-- EWA SIEDLECKA O WYWIADZIE-RZECE Z ADAMEM STRZEMBOSZEM: “Drugi walor – to sam Stanisław Zakroczymski. A właściwie zderzenie tych dwóch postaci: starego prawnika, który ma doświadczenia z trwaniem i oporem wobec totalnej władzy, i prawnika młodego, wychowanego w państwie szanującym trójpodział władzy i wartości demokracji, który staje wobec władzy obalającej ten porządek. Trochę jak Adam Strzembosz: urodzony w II RP, wchodzący w dorosłość w PRL. Strzembosz: konserwatysta i katolik, Zakroczymski – lewicujący liberał”. 

-- RAFAŁ ZIEMKIEWICZ O ENDECJI - mówi w RZ: “Zanim zbudujemy most, od razu robimy awanturę, czy ma on być imienia Lecha Kaczyńskiego czy Władysława Bartoszewskiego. A z punktu widzenia endeka most ten może nie mieć żadnego imienia, ważne, by stanął”.

-- ZIEMKIEWICZ O KORUPCJI SANACJI I PIS: “A im mocniej walczył, tym bardziej narastała. Wbrew temu, co twierdził Piłsudski, przed 1926 r. żadnego strasznego zepsucia nie było, ot, pewne nadużycia tu czy tam. Prawdziwe afery zaczęły się dopiero za sanacji i stali za nimi sami sanatorzy. Zresztą rzecz nie w walce z korupcją, ale w niedojrzałości, nieświadomości mechanizmów i idei. Sanację tworzyli prości ludzie, którzy wykształcenie pobrali w okopach, i obok kilku intelektualistów byli to działacze bardziej patriotyczni niż mądrzy. PiS także nie jest wielką siłą intelektualną, nie miało przemyślanego planu działania, raczej miało pewien odruch: elita postkolonialna jest zła, a my jesteśmy dobrzy, bo jesteśmy patriotami. I jak widzimy od dwóch lat, tam, gdzie istnieje potrzeba reformy, tam reforma polega na tym, by „wyczyścić" np. starych sędziów, którzy są z układu, i dać nowych. Bo ci nowi na pewno będą lepsi, a w każdym razie to my, PiS, będziemy ich pilnować, by nie okazali się anty-Polakami. To droga donikąd. Dlatego współzałożyłem Endecję, by ktoś na poważnie spróbował powalczyć o to państwo. A przynajmniej bym mógł moim córkom powiedzieć: zobaczcie, wyszło czy nie wyszło, ale tata naprawdę próbował coś zrobić, by zbudować państwo nowoczesne, a nie tylko „nasze".

-- TOMASZ KRZYŻAK UJMUJE SIĘ ZA PRYMASEM - jak pisze w RZ: “W końcu Siewca mówił, by pomagać, przyjmować i otaczać opieką. Nie oglądać się przy tym na kolor skóry i wyznanie. Czyż wystąpienie przeciwko temu publicznie nie jest wystąpieniem przeciwko Siewcy, a jednocześnie złożeniem jednoznacznej deklaracji politycznej? Ja tak to widzę, więc doskonale rozumiem spojrzenie owego pasterza”.

-- WANDA NOWICKA Z PERSPEKTYWY DOBRZE WSPOMINA WSPÓŁPRACĘ Z PALIKOTEM - jak mówi Elizie Olczyk w RZ: “To mogło być ryzykowne, ale z perspektywy czasu oceniam pozytywnie moje doświadczenia z Januszem Palikotem. Dzięki niemu weszłam do Sejmu i miałam okazję - jak nigdy przedtem ani prawdopodobnie nigdy w przyszłości - do głoszenia moich poglądów, organizowania różnych inicjatyw i wpływania na rzeczywistość polityczną. Mogę mieć do Janusza Palikota żal tylko o to, że zmarnował ogromną szansę, jaką był Ruch Palikota, i zaprzepaścił okazję do zbudowania dobrego, lewicowego ugrupowania, które niosło ze sobą ogromny potencjał emancypacyjny, idee otwartości, pluralizmu i praw człowieka. Myślę o prawach gejów, lesbijek, o nierównościach. Tego w Sejmie wcześniej nie było i teraz też nie ma. Idee, które udało nam się wprowadzić do debaty publicznej, kompletnie zanikły. I stało się to trochę na własne życzenie. Tak na marginesie, ten brak wizji i nowych pomysłów w obecnym Sejmie widać choćby na przykładzie Nowoczesnej, która podobnie jak Ruch Palikota wprowadziła nowych i fajnych ludzi do parlamentu. Ale ja do tej pory nie wiem, w jakim celu oni weszli do Sejmu, o co im chodzi, jaką mają wizję Polski, co chcieliby zmienić, poprawić. Niestety, są bardzo reaktywni, a gdy coś zaproponują, to jest to jakaś drobnica, przyczynkarstwo”.

-- URODZINY: Jacek Nizinkiewicz, NIEDZIELA: Marek Krząkala, Anna Plakwicz, Jarosław Skorupa, Marek Rząsowski, Janusz Rolicki.

Źródło: 300polityka.pl


Starsze wiadomości »
reklama

Copyright © 2008-2017 GazetaBiznesowa.pl - biznes, kursy walut, przelicznik walut, giełda  - wszelkie prawa zastrzeżone