niedziela, 20 sierpnia 2017 r.  Imieniny: Bernarda, Sabiny, Samuela
Wiadomości z tagiem Platformy  RSS
Sondaż: PiS na prowadzeniu, PSL poniżej progu

Dodano: 18.08.2017 14:44 | 14 odsłon | 0 komentarzy


36 proc. osób deklarujących gotowość wzięcia udziału w wyborach parlamentarnych zamierza głosować na Prawo i Sprawiedliwość - wynika z sondażu Kantar Public. Na drugim miejscu znalazła się Platforma Obywatelska z poparciem na poziomie 18 proc.

Źródło: www.rmf24.pl

Uchodźcy, związki partnerskie, rewizja 500+ i brak klauzuli sumienia. Tego chce Nowoczesna!

Dodano: 16.08.2017 13:00 | 11 odsłon | 0 komentarzy


Jak pokonać PiS? Zdaniem szefowej klubu Nowoczesna, poseł Katarzyny Lubnauer, opozycja powinna przedstawić Polakom szeroką ofertę ideową, od "konserwatywnej" Platformy po liberalną Nowoczesną. Na czym ów liberalizm polega? Jest się czego obawiać!

Źródło: www.pch24.pl

Petru i Schetyna muszą odejść. Sondaż niekorzystny dla liderów

Dodano: 14.08.2017 17:25 | 9 odsłon | 0 komentarzy


Grzegorz Schetyna na straconej pozycji, Ryszard Petru przegrywa z Katarzyną Lubnauer i Kamilą Gasiuk-Pihowicz. Najnowszy sondaż IPSOS dla OKO.press pokazuje, że elektorat Nowoczesnej i Platformy Obywatelskiej widzi na pozycjach liderów kogoś innego niż obecni przywódcy obu partii.

Źródło: www.tvn24.pl

STAN GRY: Sondaż OKO.press: Schetyna z najgorszym wynikiem w elektoracie PO, Żakowski: Brak rozliczeń w PO umacnia PiS

Dodano: 14.08.2017 9:42 | 2 odsłon | 0 komentarzy


-- NACISKI LOBBY NA PREZYDENTA. DOPNĄ SWEGO? - GPC: “Nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii wygląda niepozornie (zaledwie dwa punkty), ale dotyczy ogromnego rynku wycenianego na dziesiątki miliardów złotych. Jej podstawowym celem jest ukrócenie dziwacznych praktyk. Giganci branży – głównie fundusze z kapitałem zagranicznym – natychmiast podnieśli larum. I próbują wywrzeć presję na prezydencie, aby zawetował ustawę. Decyzja musi zapaść do 18 sierpnia”.

-- PORTAL WYSOKIENAPIECIE SUGERUJE MOŻLIWOŚĆ WETA: “Spośród 15 ustaw, jakie otrzymał po ostatnim posiedzeniu Senatu, Prezydent podpisał już jedenaście, jedną zawetował, a trzy pozostałe – w tym nowelizację ustawy o odnawialnych źródłach energii – wciąż analizuje. Z informacji portalu WysokieNapiecie.pl wynika, że kancelaria Prezydenta zamówiła ekspertyzę dotyczącą ostatniej z tych ustaw i otrzymała już odpowiedź – rekomenduje weto”.

-- ANTYSYMETRYŚCI, UWIERZCIE W DEMOKRACJĘ! - Jacek Żakowski w GW: “Drodzy antysymetryści. Zamiast bronić obecnej PO, brońcie demokracji. To nie do końca to samo. Nie blokujcie debaty. Włączcie się do niej twórczo. Po dwóch latach widać, że status quo skazuje PO na opozycję, a PiS na rządzenie. Szukajmy razem wyjścia z tego klinczu”.

-- BRAK ROZLICZEŃ W PO UWIARYGADNIA DOBRĄ ZMIANĘ - dalej Żakowski: “Brak rozliczeń uwiarygadnia „dobrą zmianę”. Platforma nie potrafi się odciąć nawet od warszawskiej reprywatyzacji, przyjaźni z Orbanem (jak wtedy, gdy broniła go przed Parlamentem Europejskim) i Erdoganem (ciepłe przyjęcie w Warszawie), trzech sędziów TK wybranych „na zapas”. Odpowiedzialni za to grają pierwsze skrzypce. Ten brak rozliczeń prowadzi do nowych błędów – ostatnio do cichej zgody na eksmisje na bruk przy okazji tzw. najmu instytucjonalnego. A mianowanie głównego ekonomisty z Forum Obywatelskiego Rozwoju (chwalącego PiS za uchwalenie prawa umożliwiającego eksmisje) sugeruje powrót do neoliberalnych mrzonek. To odsuwa PO od środowisk, bez których szeroki sojusz nie powstanie”.

-- KURSKI PRZEDSTAWI PACZUSKIEJ PROPOZYCJĘ AWANSU ZAWODOWEGO: “- Uprzedzono mnie o nowej formule wzmocnienia programów informacyjnych, w tym „Wiadomości”. Honoruję prawo dyrekcji TAI do dobierania sobie szefów redakcji. Przedstawię redaktor Marzenie Paczuskiej propozycję awansu zawodowego w strukturach Telewizji Polskiej - tłumaczy portalowi Wirtualnemedia.pl prezes TVP Jacek Kurski, pytany o zmianę w redakcji „Wiadomości”.

-- LICHOCKA: NIE PODOBA MI SIĘ STYL TEJ ZMIANY:

-- PACZUSKA O PRZESILENIU WEWNĄTRZ OBOZU PRAWICY - mówi wpolityce.pl: “Sądzę, że poza normalnym atakiem sił lewicowo-liberalnych, który od pierwszego dnia naszej działalności był totalny, mamy także do czynienia z jakimś przesileniem wewnątrz obozu prawicowego. Tak to odczytuję: z różnych wypowiedzi da się dostrzec zakusy różnych stron, by „ustawić” także media publiczne, ich anteny, a nawet konkretne programy. Typowe przesilenie po dwóch latach rządów. To się odbija także na Telewizji Polskiej”. https://wpolityce.pl/media/352952-nasz-wywiad-red-marzena-paczuska-nie-da-sie-zaklamac-dorobku-wiadomosci-pod-moim-kierownictwem?strona=1 -- SCHETYNA I PETRU DO WYMIANY - Piotr Pacewicz w GW: “Grzegorz Schetyna (rocznik 1963) we własnym elektoracie zyskuje najmniejsze poparcie (13 proc.), co oznacza, że dalszego liderowania przywódcy PO życzy sobie jedynie co ósmy sympatyk tej partii. Schetyna jest daleko za trójką kontrkandydatów, których mu wybraliśmy. Przegrał z młodszymi o ponad dekadę Borysem Budką (rocznik 1978; 28 proc. poparcia) i Rafałem Trzaskowskim (1972; 25 proc.), a także z Ewą Kopacz (1956; 23 proc.). (...) Wśród wyborców niegłosujących na PO dominowała odpowiedź „trudno powiedzieć”, ale i tu Schetyna wyprzedził tylko Budkę. Wygrała zapamiętana jako premier Ewa Kopacz ex aequo z Trzaskowskim. (...) W plebiscycie wewnątrzpartyjnym Petru (16 proc. wskazań) wyraźnie przegrał z Lubnauer (38 proc.) oraz Kamilą Gasiuk-Pihowicz (36 proc.). Wyprzedził tylko Pawła Rabieja, kandydata na prezydenta Warszawy, którego wśród zwolenników N nie poparł dosłownie nikt”.

-- WYBORCY CHCĄ NOWEJ PARTII - pisze Pacewicz: “Sondaż OKO.press dotknął też kryzysu partyjnego z innej strony. Pytaliśmy, czy „w Polsce potrzebna jest nowa partia polityczna”, zakładając, że twierdząco będą częściej odpowiadać ludzie, których własna partia nie do końca zadowala. W elektoratach pięciu ugrupowań, które według sondażu OKO.press weszłyby do Sejmu, najczęściej potrzebę nowej partii wyrażają wyborcy Nowoczesnej – aż 80 proc. odpowiedziało twierdząco. Dalej byli wyborcy: PO – 63 proc., PSL – 63 proc., Kukiz’15 – 54 proc. oraz PiS – 30 proc”.

-- KACZYŃSKI PRZEGRYWA Z SZYDŁO - w sondażu dla OKO, który opisuje Pacewicz: “W sondażu OKO.press zapytaliśmy też, kto byłby najlepszym przywódcą Zjednoczonej Prawicy. Także tutaj lider nie wygrał. Jarosław Kaczyński był wybierany rzadziej niż Beata Szydło: w elektoracie PiS przegrał 28 do 49 proc., wśród pozostałych badanych 9 do 19 proc”.

-- RYSZARD CZARNECKI O LICZNYCH POSTĘPOWANIACH KE PRZECIW POLSCE ZA RZĄDÓW PO - pisze w GPC: “To chyba będzie mój najnudniejszy artykuł w „Gazecie Polskiej Codziennie”, bo składa się on z dość monotonnego wyliczania postępowań Brukseli przeciwko Polsce wytoczonych za poprzedniej władzy. Nie dajmy się nabierać propagandzie totalnej opozycji czy sugestiom płynącym ze strony UE, że relacje Polski z Unią Europejską są tak złe, jak nigdy od 2004 r.”. 

-- NIE MA PROJEKTU, W KTÓRYM SĄ JAKIEKOLWIEK PROCENTY - wiceminister kultury o ustawie medialnej: “Absolutny nonsens i nieprawda. Nie ma projektu, w którym byłyby zawarte jakiekolwiek procenty. Posługujemy się indeksami, a nie procentami. Przykładem wskaźników może być indeks Giniego, czyli miara koncentracji rozkładu zmiennej losowej. To najbardziej klasyczny indeks, który zawiera wartości od 0 do 1, np. 0,1, 0,2, 0,25. Oczywiście indeks Giniego to tylko przykład, nie odnosi się do ustawy, ani do dekoncentracji mediów, ale mniej więcej pokazuje kierunek naszego myślenia. Będziemy posługiwać się istniejącymi w prawie, ekonomii czy nauce o konkurencji indeksami dotyczącymi dekoncentracji. Występuje ich kilkanaście, w zależności od przyjętej metodologii”.

-- WICEMINISTER KULTURY O “RYNKU OPINII I FAKTÓW: - mówi wpolityce.pl: “Oprócz normalnych ram dotyczących konkurencji UE dopuszcza wprowadzenie dodatkowych regulacji dotyczących kontroli pluralizmu na rynku mediów. Mówiąc najprościej, przedstawione w raporcie dokumenty wskazują, jak doprowadzić do antykoncentracji na rynku mediów. Rynek mediów to nie tylko rynek konsumencki, ale także rynek opinii i faktów”.

-- JOANNA LICHOCKA O DEKONCENTRACJI - UWOLNIĆ DZIENNIKARZY OD OLIGARCHÓW MEDIALNYCH - pisze w GPC: “W dekoncentracji rynku medialnego chodzi właśnie o to, by uniezależnić polskich dziennikarzy od oligarchów medialnych. Większa liczba wydawnictw i tytułów niepowiązanych ze sobą kapitałowo czy właścicielsko jest gwarancją wolności słowa. Ale dobrze opłacane pluszaki będą bronić „pluralizmu” niczym szef komunistycznych związków zawodowych w PRL‐u Alfred Miodowicz. Walcząc z Solidarnością, twierdził: pluralizm to jeden związek zawodowy w jednym zakładzie. Dziś od pogrobowców PRL‐u słyszymy w istocie to samo”.

-- NEWSWEEK O TAJNEJ WIZYCIE SĘDZIÓW TK W SIEDZIBIE PIS: “Sędziowie Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska i Mariusz Muszyński w 2016 r. gościli w głównej siedzibie PiS przy ul. Nowogrodzkiej – ustalił „Newsweek”. W tym czasie Trybunałem kierował jeszcze Andrzej Rzepliński, ale Przyłębska była już dopuszczona do orzekania”. 

-- ODRZUCAM PODEJRZENIA, ŻE SĄD NAJWYŻSZY DOGADAŁ SIĘ Z PREZYDENTEM - Stanisław Biernat w rozmowie z Andrzejem Stankiewiczem w onecie: “Nie biorę udziału w tych demonstracjach, choć zgadzam się z ich intencjami. Jednak odrzucam podejrzenia, że postanowienie o zawieszeniu postępowania w sprawie Mariusza Kamińskiego to efekt nieformalnej umowy sędziów z prezydentem, albo chęć odwdzięczenia mu się za weto do ustawy o Sądzie Najwyższym. Uważam, że sędziowie takie mieli przekonanie i orzekali zgodnie z własnym sumieniem. Rozumowali następująco: zostało wszczęte postępowanie przed TK w sprawie sporu kompetencyjnego, wobec tego — stosownie do ustawy — organy zawieszają postępowanie. Proszę zauważyć, że trzyosobowy skład orzekający wyraźnie odciął się od rozstrzygania, czy ma miejsce rzeczywisty spór kompetencyjny i powołał uchwałę składu siedmiu sędziów SN z 31 maja 2017 r., wedle której prawo łaski może być stosowane wyłącznie wobec prawomocnie skazanych. Czyli nietrafny jest zarzut, że trzyosobowy SN zdezawuował rozstrzygnięcie sprzed kilku tygodni. Może jest w tym element oportunizmu, ale sędziowie mieli podstawy, żeby wydać takie orzeczenie. Ich zdaniem zdecydował formalny aspekt zagadnienia. Ale rozumiem też tych, którzy są rozgoryczeni: "Myśmy świecili światełka, a oni się tak zachowali". Jeśli się jednak broni niezależnych sądów i niezawisłych sędziów, to trzeba się liczyć z tym, że czasami ich orzeczenia się podobają, a czasami nie”.

-- JAK PIS OGRAŁ HAZARDOWY BIZNES - jedynka DGP: “Legalna część branży zyskuje, podczas gdy ta, która w Polsce nie odprowadzała podatków, się zwija. Dzięki zmianom w przepisach Skarb Państwa już w tym roku zarobi na zakładach dodatkowe ćwierć miliarda złotych”.

-- DUDA LAWIRUJE POMIĘDZY ŻOŁNIERZAMI WYKLĘTYMI A KOMUNISTYCZNYMI TREPAMI Z TVN - Piotr Lisiewicz w GPC: “Pomiędzy tym wszystkim lawiruje prezydent Duda, stawiając Żołnierzom Wyklętym świeczkę i komunistycznym trepom z TVN‐u ogarek”.

-- POLITYCZNE ISKRY NA TRYBUNIE HONOROWEJ - Agata Kondzińska w GW: “Biuro Bezpieczeństwa Narodowego ma przygotowane różne wersje wystąpienia Andrzeja Dudy podczas obchodów Święta Wojska Polskiego. Nie wiadomo jeszcze, którą wybierze prezydent. – Niedawno był przekonany, że to powinno być mocne przemówienie. Ale nie personalnie atakujące ministra, tylko takie, które – czytane między wierszami – wybrzmi dosadnie – mówi „Wyborczej” osoba z otoczenia Dudy”. 

-- JAK NIE MIELIŚMY ŚMIGŁOWCÓW TAK NIE MAMY - Marek jakubiak w SE: “No tak, tu pan minister narobił problemu. O ile jestem przeciwko caracalom, to gdyby nie unieważniono przetargu, już byśmy je mieli. Teraz znów mamy przetargi, znów wystartował w nich Caracal, ale śmigłowców jak nie mieliśmy, tak nie mamy. Z drugiej strony cieszy retoryka MON, że chcemy więcej, ale mniejszych i bojowych śmigłowców zamiast wielozadaniowych. Wiadomo, że jak coś jest do wszystkiego, to jest do niczego. Czemu to takie ważne?”.

-- MACRON ZWOLNI TYSIĄCE POLAKÓW - jedynka GW: “Już za dziesięć dni prezydent Francji Emmanuel Macron odwiedzi Austrię, gdzie spotka się z kanclerzem Christianem Kernem oraz premierami Czech i Słowacji. W kolejnych dniach uda się do Rumunii i Bułgarii. Temat? Rewizja unijnej dyrektywy o pracownikach delegowanych. Kogo pominie? Polskę i Węgry. A to Polska jest europejskim liderem w delegowaniu pracowników – według danych Komisji Europejskiej w 2015 roku do pracy za granicą wydelegowano 460 tys. Polaków (wg danych ZUS w 2016 roku już 0,5 mln). Negocjacje w sprawie dyrektywy Polska niedawno powierzyła Węgrom. W grę wchodzą olbrzymie pieniądze”. 

-- PAŃSTWOWY BOJKOT TIGERA - jedynka RZ: “Jedna reklama obróciła przeciwko Maspexowi polityczną machinę. Napój znika z półek. Należący do państwa Lotos wycofa napój energetyczny Tiger ze swoich stacji. „Do końca weekendu zniknie z półek” – napisała w sobotę na Twitterze Anna Lutek, dyrektor komunikacji w Lotosie. (...) Napój, do tej pory obecny we wszystkich sieciach, może bowiem zniknąć także z półek Orlenu. – Już nie prowadzimy sprzedaży tego produktu – mówi nam pracownica stacji tej sieci w Poznaniu. Orlen nie zaprzecza”.

-- CZAS NA SOCJALIZM - Krzysztof Janik na opiniach RZ: “Wreszcie rodzi się trzecia propozycja ideowa – socjalizm. Słowo to w Polsce ma fatalną konotację, do której przyczynili się też ludzie o moim życiorysie. To zostawmy na inną okazję, tu spróbujmy odpowiedzieć sobie na pytanie, na ile ta oferta może być konstruktywna, służyć budowaniu pozytywnej reakcji na lęki i niedomagania współczesnego świata, tym bardziej że elektorat Berniego Sandersa w USA i Jeremy’ego Corbyna w Wielkiej Brytanii tak łatwo się nie rozejdzie. Więcej równowagi w stosunkach społecznych, w tym ekonomicznych i politycznych (mniej elit, więcej obywateli), więcej redystrybucyjnych funkcji państwa – to istota tej propozycji”.  

-- GELBERG PISAŁ WYSTĄPIENIA ZIOBRY - Wiktor Ferfecki w RZ: “Andrzej Gelberg jest absolwentem Politechniki Warszawskiej, a pierwsze kroki w dziennikarstwie stawiał w piśmie „Technika Motoryzacyjna”. Po wprowadzeniu stanu wojennego publikował w prasie podziemnej. W pamięć czytelników najbardziej zapadł jako redaktor naczelny „Tygodnika Solidarność” w latach 1992–2001. Jak ustaliła „Rzeczpospolita”, w ubiegłym roku pomagał w pisaniu przemówień ministrowi sprawiedliwości Zbigniewowi Ziobrze”.

-- PIS MA W NOSIE GIEŁDĘ - Ireneusz Siudak w GW: “GPW to jedyna spółka skarbu państwa pozostawiona samopas, w której „dobra zmiana” ma taki problem z obsadzeniem kierownictwa. Jak to rozumieć? Pierwsze wytłumaczenie jest takie, że trudno znaleźć zaufanego kandydata, który orientowałby się w meandrach rynku kapitałowego i pogodził różne kręgi wpływów. Drugie wytłumaczenie jest takie, że niestety od słów Donalda Tuska, że giełda to kasyno, reputacja GPW maleje. I jest już tak marna, że nawet PiS ma już giełdę w nosie”.

-- O ZDJĘCIU WAŁĘSY I CEJROWSKIEGO pomorska GW: “W sobotę na profilu facebookowym Lecha Wałęsy pojawiły się zdjęcia zrobione podczas przechadzki prezydenta po ulicy Długiej w Gdańsku. Pośród licznych uścisków dłoni z turystami znalazło się również zdjęcie z Wojciechem Cejrowskim, który promował podczas jarmarku swój Sklep Kolonialny”.

-- URODZINY: Rafał Bochenek, Jerzy Klechta, Marek Matuszewski, WTOREK: Danuta Kuroń, Bronisław Dutka.

Źródło: 300polityka.pl

Kaczyński chce pomników na 8. rocznicę katastrofy. Bez zgody radnych nie powstaną

Dodano: 11.08.2017 18:34 | 16 odsłon | 0 komentarzy


Jarosław Kaczyński zapowiedział, że miesięcznice ustaną, gdy staną dwa pomniki smoleńskie przy Krakowskim Przedmieściu. - Wierzę, że to będzie w 8. rocznicę tragedii - mówił podczas czwartkowego przemówienia. - Ostateczną decyzję o lokalizacji pomników wydaje Rada Warszawy - przypominają stołeczni urzędnicy. Rada, w której większość ma Platforma Obywatelska.

Źródło: tvnwarszawa.tvn24.pl

Szczerba o miesięcznicach smoleńskich: Kaczyński jest zmęczony. Chce zakończyć ten serial

Dodano: 11.08.2017 14:50 | 12 odsłon | 0 komentarzy


Prezes PiS Jarosław Kaczyński jest już zmęczony "chaotycznym i skandalicznym" wyjaśnianiem przyczyn katastrofy smoleńskiej, dlatego chce zakończyć ten serial 10 kwietnia 2018 roku - ocenił poseł Platformy Obywatelskiej Michał Szczerba. "Wierzę, że w ósmą rocznicę staną tu pomniki i usłyszymy ostateczną odpowiedź o katastrofie smoleńskiej" - powiedział w czwartek Kaczyński. “Wtedy - po 96 marszach, a ofiar było przecież 96 - będziemy mogli powiedzieć: "kończymy" - dodał.

Źródło: www.rmf24.pl

STAN GRY: Czuchnowski: Dać PiS-owi godnie skończyć ten etap, Szczerski: Informować PAD, Dymek szydzi z demokraty Giertycha, Publicyści krytykują opozycję

Dodano: 11.08.2017 10:15 | 6 odsłon | 0 komentarzy


-- DZIENNIK POLSKI NA JEDYNCE O DZIKIEJ REPRYWATYZACJI, KTÓRA CAŁY CZAS ODBYWA SIĘ W KRAKOWIE.

-- JAKUB DYMEK SZYDZI Z GIERTYCHA JAKO OBROŃCY DEMOKRACJI: “Roman Giertych w roli obrońcy demokracji jest tak wiarygodny jak wynik charytatywnego meczu hokeja z udziałem Władimira Putina kwestującego na rzecz niezależnych mediów”.

-- KACZYŃSKI NIE WSPOMINAŁ O POLEGŁYCH, NIE BYŁO MACIEREWICZA - Wojciech Czuchnowski o miesięcznicy na wyborcza.pl: “W tym wystąpieniu ważne jest też to, czego Kaczyński nie powiedział. Po raz pierwszy od bardzo dawna nie mówił o „poległych", nie twierdził, że w Smoleńsku doszło do zamachu, nikogo nie oskarżał o „straszliwą zbrodnię". Jak zwykle mówił o zbliżającym się momencie „dojścia do prawdy", ale zaznaczał, że trzeba przyjąć tę prawdę, „jaka by ona nie była". (...) W czwartek prezes słowem nie wspomniał o podkomisji Macierewicza, chociaż ta dzień wcześniej wyprodukowała kolejną absurdalną tezę o wybuchu, tym razem na skrzydle samolotu. Trudno jeszcze wyrokować po tym jednym przemówieniu, że Kaczyński ma już dosyć słuchania o nowych eksplozjach i bombach lub wręcz uwalnia się od Macierewicza oraz jego obsesyjnej chęci udowodnienia – wbrew faktom – czegoś, czego udowodnić nie można. Odnotować to jednak trzeba. I obserwować, co będzie dalej”.

-- WARTO SPRÓBOWAĆ ODPUŚCIĆ, ZAWSZE MOŻNA WRÓCIĆ - konkluzja Czuchnowskiego: “Oczywiście prezes PiS chce to zrobić na własnych warunkach. Wyznacza więc liczbę miesięcznic, które jeszcze się odbędą, stawia zadania (pomniki, zamknięcie śledztwa). Mimo to mamy do czynienia z czymś nowym. Czy teraz odpuścić powinni organizatorzy protestów? Dać PiS-owi „godnie skończyć” ten etap? Trudno tu radzić. Moim zdaniem warto spróbować. Dużo udało się osiągnąć, a eskalacja napięcia nie prowadzi do niczego dobrego. A jeśli za pół roku Kaczyński znów poczuje się silny, jeśli okaże się, że po raz kolejny zwodził? Wtedy można wrócić. I już nie odpuszczać”. 

-- KTO CHCIAŁ PRZEPROWADZIĆ SKUTECZNĄ REFORMĘ SĄDOWNICTWA A KTO FORSOWAŁ PROJEKTY, KTÓRE NIE DAWAŁY GWARANCJI JEJ PRZEPROWADZENIA W SPOSÓB SKUTECZNY - Krzysztof Szczerski w rozmowie z Michałem Szułdrzyńskim w RZ: “Musimy wyciągnąć wnioski z zaistniałej sytuacji, mając oczywiście w pamięci, kto chciał przeprowadzić skuteczną reformę sądownictwa, a kto forsował projekty, które nie dawały gwarancji jej przeprowadzenia w sposób bezpieczny. Pan prezydent zdecydował się na zawetowanie ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa właśnie dlatego, że na sercu leży mu powodzenie tej reformy”.

-- CZŁONKOM RZĄDU MUSI WEJŚĆ W KREW, ŻEBY INFORMOWAĆ PREZYDENTA - dalej Szczerski w RZ: “Takiej komunikacji w przypadku ostatnich ustaw o sądownictwie zabrakło. Prezydent nie może się domyślać tego, co będzie zawierać jakiś ważny projekt. To ministrowie prowadzący konkretne ustawy powinni mieć świadomość, że ich obowiązkiem jest informować o nich prezydenta na każdym etapie. Członkom rządu musi wejść w krew, by z własnej inicjatywy informować prezydenta o różnych ważnych projektach”.

-- JEŻELI DECYZJA PREZYDENTA PRZEORGANIZUJE RELACJE W RAMACH DOBREJ ZMIANY TO NIEZAMIERZENIE - dalej Szczerski mówi Szułdrzyńskiemu: “Pan prezydent nie gra na szachownicy partyjnej. Nie można do niego stosować logiki partyjnej. Wątpliwości prezydenta dotyczyły treści ustaw, sposobu ich procedowania oraz tego, że nie były z nim konsultowane. Wynikały też z jego poczucia odpowiedzialności za bezpieczeństwo i spokój w Polsce. Celem pana prezydenta nie było wywołanie jakichkolwiek skutków na scenie partyjnej. Ale jeśli jego decyzja przeorganizuje w jakiś sposób relacje w ramach obozu dobrej zmiany, to będzie to raczej niezamierzona konsekwencja, a nie świadomie realizowany cel pana prezydenta”.

-- SZCZERSKI O REELEKCJI DUDY - mówi Szułdrzyńskiemu w RZ: “Do wyborów prezydenckich zostały jeszcze blisko trzy lata, więc na decyzję w tej sprawie przyjdzie jeszcze czas. Na pewno kluczowy wpływ będą tu miały oczekiwania samych Polaków. Prezydent powiedział zresztą wyraźnie, że, jeśli Polacy będą chcieli przedłużenia jego misji, to ponownie weźmie udział w wyborach”.

-- PRZEGRALI Z OBOZEM KONSERWATYWNYM ZE WZGLĘDU NA WŁASNĄ SŁABOŚĆ - Karolina Wigura w Kulturze Liberalnej: “To w imię przyszłości naszych dzieci nie tylko ja, ale i inne osoby z tego pokolenia, zwracamy dziś osobom starszym od nas, stojącym po „liberalnej” stronie uwagę, że z obozem konserwatywnym przegrali ze względu na własną słabość i że powinni wyciągnąć wnioski z popełnionych błędów. Głos ten nie jest jeszcze wystarczająco silnie słyszalny, lecz jego echo z czasem będzie odbijać się coraz głośniej. Sondaże dla opozycji są bowiem bezlitosne. Radykałowie są po każdej ze stron. Ale – znów w imię przyszłości naszych dzieci – musimy w Polsce odrodzić liberalizm i konserwatyzm godne swojej nazwy. Tak aby kiedyś te dzieci mogły wraz z dziećmi osób o innych poglądach korzystać ze wspólnego parasola, jakim powinno być nasze państwo – i dalej nasz kraj rozwijać dla następnych pokoleń. Na to na pewno nie jest za późno. Jeszcze”. 

-- PLATFORMY NIE TRZEBA SABOTOWAĆ, SAMA SOBIE Z TYM ŚWIETNIE RADZI - Elżbieta Korolczuk na Krytyce Politycznej: “Zastanawiam się, kiedy zagorzali krytycy „symetryzmu” wreszcie zauważą, że opozycji – a już szczególnie Platformy – nikt nie musi sabotować, sama sobie w tym względzie świetnie radzi. Kryzys wokół reformy sądownictwa stanowił (kolejną już) okazję dla polityków opozycji parlamentarnej, by pokazać, że mają jakąś wizję funkcjonowania państwa, że mają plan działania i pomysły jak ten plan zrealizować. Niestety, zarówno PO, Nowoczesna jak i PSL pozostały w defensywie. Nie inicjowały nawet debaty i nie przewodziły protestom, lecz podczepiały się pod energię wygenerowaną głównie przez organizacje pozarządowe i sieci obywatelskie. W ostatnich tygodniach, zamiast pomysłu na sądownictwo i zestawu konkretnych propozycji, dostaliśmy dużo okrągłych słów oraz zapewnienia Schetyny, że owszem, pomysły na Polskę Platforma ma, ale nie może ich pokazać dwa lata przed wyborami parlamentarnymi, bo… ukradnie je PiS. Przypomina to słynną frazę z Misia: „Nie mamy programu i co nam pan zrobisz?”. Dziś spora część obywateli i obywatelek, szczególnie młodszych, ma na to retoryczne pytanie krótką i zwięzłą odpowiedź: nie będę na was głosować”.  -- NACZELNY SE O TYM, ŻE TRZEBA POCZEKAĆ NA DOBRĄ OPOZYCJĘ - pisze w SE: “To może ja spróbuję powiedzieć opozycji, czego ja nie rozumiem w jej działaniach. Banalnych w sumie rzeczy, jak można być przeciw przyjmowaniu imigrantów i za jednocześnie? Jak można być za reparacjami wojennymi od Niemców i krytykować je po upływie kilku lat? Jak można za ujawnione na taśmach co najmniej głupie i niestosowne słowa polityków PO winić dziennikarzy? Jak można poważnie prowadzić politykę, stosując często zwykłe "czepiacto i naśmiewactwo"? Jak można przedkładać interesy silnie upolitycznionej Unii Europejskiej nad interesy własnego kraju? Jak stare i zgrane twarze mogą mówić o nowej jakości w polityce? Polsce potrzebna jest dobra, mądra opozycja. Chyba trzeba poczekać” 

-- KTO MA WIĘCEJ ARMAT, ANDRZEJ CZY ANTONI - Monika Olejnik w GW: “Czy w tej bitwie zwycięży pupil ojca Rydzyka, czy też prezydent, za którym stanął Episkopat? Zobaczymy, kto ma lepszą amunicję. Pewną wskazówką może być to, który z nich jest kapłanem religii smoleńskiej”.

-- ZBIGNIEW ZIOBRO NA AUCIE - pisze w RZ Tomasz Pietryga: “Można się spodziewać, że podobne pominięcie Ziobry nastąpi, kiedy prezydent złoży w Sejmie swoje pomysły na reformę sądów. Według takiego scenariusza zmiany w sądach pewnie nie będą tak radykalne, jak PiS zakładało wcześniej. Podobnie jak styl ich wprowadzania. Czy tak się stanie? To wyłącznie kwestia polityczna. Wciąż otwarte jest pytanie, czy Jarosław Kaczyński wybaczy Andrzejowi Dudzie jego niespodziewane posunięcie, osłabiające rosnącego w siłę ministra sprawiedliwości. Czy też obróci prezydenckie propozycje w pył podczas sejmowych prac legislacyjnych. Jedno jest pewne: reformy sądów stracą impet, a PiS, forsując zmiany, będzie bardziej musiało rozglądać się na boki. Co już samo w sobie jest pozytywne”.

-- SZYDŁO PRZEKAZAŁA TVP 800 MLN Z FUNDUSZU REPRYWATYZACYJNEGO - piszą w GW Agnieszka Kublik i Andrzej Kublik: “Premier Beata Szydło wspomogła TVP Jacka Kurskiego 800 mln zł kredytu. Pieniądze pochodzą z konta Funduszu Reprywatyzacji, powinny być przeznaczone na rekompensaty za nacjonalizacje prowadzone przez komunistów po 1945 roku. Jak znalazły się na koncie TVP? Sprawdziliśmy”.

-- JAKUB MAJMUREK O POTRZEBIE ZAANGAŻOWANIA POLITYCZNEGO PROTESTUJĄCYCH - pisze w GW: “Całkiem możliwe, że nasz system partyjny nie jest w stanie rozwiązać „paradoksu no logo”. Być może partie są zbyt zużyte (PO), przywiązane do dogmatów lat 90. (Nowoczesna) czy skupione na sobie (Razem i reszta lewicy). To oznaczałoby, że czekają nas dwa lata polityki „PiS kontra ulica”. Jeśli z ruchów społecznych pączkujących przy kolejnych protestach powstanie nowa siła polityczna – Kaczyński przegra. Jeśli moment politycznej krystalizacji nastąpi zbyt późno – ma drugą kadencję w kieszeni. A wtedy na skuteczny opór "no logo" zabraknie powietrza”.

-- RAFAŁ WOŚ O POTRZEBIE GŁĘBOKIEJ ZMIANY USTROJU - pisze w DGP: “PiS w jednym ma dziś rację. Po 28 latach Polska dojrzała do głębokiej zmiany ustroju. I to zarówno gospodarczego, jak i politycznego. Partia Kaczyńskiego zdaje się to rozumieć i próbuje do takiej zmiany dążyć. Lipcowy intrygujący błysk po stronie opozycji pozaparlamentarnej pozwala mieć nadzieję, że nie skażemy się na tym polu na wieloletni brak alternatywy. I że także prawica koniec końców będzie miała z kim przegrać”.

-- JEDYNKA GW O ZŁAMANEJ OBIETNICY PIS WOBEC OPIEKUNÓW NIEPEŁNOSPRAWNYCH: “Skarb państwa nie poszedł na ugodę z opiekunami dorosłych niepełnosprawnych i nie zamierza wypłacić im odszkodowań. Ale kilka lat temu PiS był zagorzałym krytykiem nierównego traktowania opiekunów”.

-- TO MORAWIECKI WSTRZYMAŁ PRZEKAZANIE ŚRODKÓW NA FUNDUSZ DROGOWY - GW: “Kilka miliardów złotych unijnych dotacji nie trafiło jeszcze na konto Krajowego Funduszu Drogowego, bo na własne cele wykorzystuje je budżet zarządzany przez wicepremiera Mateusza Morawieckiego”.

-- PIS CHCE PRZEJĄĆ WOJEWÓDZKIE FUNDUSZE OCHRONY ŚRODOWISKA - GW: “Sejmiki w całym kraju zmieniają statuty wojewódzkich funduszy ochrony środowiska, by rząd nie mógł obsadzać ich tylko swoimi ludźmi. Zapisy kwestionują wojewodowie, a PiS szykuje zmianę prawa. Gra toczy się o miliardy złotych”.

-- WOJCIECH MUCHA O SPRAWIE MASPEXU - pisze w GPC: ”Winni są więc nie tylko ci, którzy reklamę stworzyli, lecz także ci, którzy doprowadzili do sytuacji, że komuś mogła ona wpaść do głowy, i ci, którzy ów target stworzyli. Winna jest szkoła – także studia handlowe, kształcące „speców”, winne są media i winni politycy, którzy przez lata nie dbali o wpajanie narodowego kanonu i szacunku do wartości. To już bowiem nie niszowy spektakl skandalizującego reżysera, który wystawiono w jednym z publicznych teatrów, impreza dla patologicznego marginesu, ale produkt masowy, mający 30-procentowy udział w potężnym rynku”.

-- WOLNO OBRAŻAĆ POWSTAŃCÓW, NIE WOLNO PEDERASTÓW - Łukasz Warzecha w SE: “Mam większość polskich reklamiarzy w pogardzie za ich umysłową nieudolność. Żeby stworzyć inteligentną, dowcipną, bazującą na zaskakujących skojarzeniach kampanię, trzeba mieć wiedzę, erudycję, odwagę - trzeba myśleć. Żeby stworzyć kampanię bazującą na obrażaniu ludzi, żadna z tych cech nie jest potrzebna. Można być kompletnym debilem z wgranymi paroma schematami i wiedzą o tym, kogo wolno obrażać, a kogo nie. Wolno: chrześcijan, powstańców, tradycjonalistów, wyborców PiS, starszych ludzi. Nie wolno: muzułmanów, Żydów, pederastów i innych LGBTQWESDF (czy ile i jakich jest tam literek), Młodych Postępowych Mieszkańców Dużych Miast. Prosty, łatwy do wykucia katalog, każdy idiota jest w stanie go opanować”.

-- TIGER WISII JESZCZE PÓŁTOREJ BAŃKI - Michał Płociński na rp.pl: “Reklama, jaką zrobił sobie swojej marce producent napojów Maspex, lekką ręką wyceniana jest na 2 mln zł. Jeśli to nie jest cynicznie zaplanowana kampania marketingowa, firma powinna jeszcze trochę dorzucić powstańcom warszawskim”. 

-- BELKA POŻYCZYŁ PIENIĄDZE BANKOWI NA LEWE PAPIERY - FAKT: “Pół miliarda złotych dla upadającego banku – takiego kredytu Narodowy Bank Polski udzielił dwa lata temu Spółdzielczemu Bankowi Rzemiosła i Rolnictwa w Wołominie znanemu jako SK Bank. Umowa została zawarta na 3 miesiące przed upadłością, a pod zastaw bank centralny wziął portfel kredytów, z których większość to nieściągalne wierzytelności! Pod umową podpisał się ówczesny szef NBP Marek Belka (65 l.), a rządowych gwarancji udzielił minister finansów Mateusz Szczurek (42 l.)”.

-- SE O KILOMETRÓWCE MISIEWICZA: “Kiedy Bartłomiej Misiewicz (27 l.) pracował dla Antoniego Macierewicza (69 l.) w MON jako szef gabinetu politycznego i rzecznik prasowy, czerpał ze swoich przywilejów, ile się dało! Zanim stamtąd odszedł, swą limuzyną przejechał przez rok tyle kilometrów, że spokojnie mógłby dwukrotnie okrążyć glob!”.

-- JADWIGA WIŚNIEWSKA PODCZAS MIESIĘCZNICY PODAROWAŁA KACZYNSKIEMU POCZTÓWKĘ Z KOTREM - SE: “Oryginalną niespodziankę sprawiła Jarosławowi Kaczyńskiemu (68 l.) europosłanka Jadwiga Wiśniewska (54 l., PiS). Podczas przerwy we wczorajszych obchodach miesięcznicy smoleńskiej wręczyła prezesowi PiS pocztówkę z napisem "Kot Prezesa. Na widok dzielnego kota, pierzcha totalna hołota". 

-- URODZINY: Bartosz Kownacki kończy 38 lat, Łukasz Kamiński, Andrzej Biernat, Monika Jaruzelska. 

Źródło: 300polityka.pl

OBRAZ DNIA: W Wiadomościach laurka o Macierewiczu, IPSOS: Rząd PiS dużo lepiej walczy z oszustwami, Fakty o Polexicie

Dodano: 10.08.2017 21:06 | 8 odsłon | 0 komentarzy


-- LIVEBLOG 300POLITYKI: KPRM: Premier oczekuje, że instytucje pracujące nad stworzeniem nowego systemu dowodzenia będą pracować w duchu konsensusu BBN: PAD oczekuje na szybkie zakończenie prac nad projektem reformy dowodzenia SZ RP Ziobro rozszerza śledztwo ws. wyłudzeń VAT Ziobro: Chciałbym zadeklarować pełne poparcie dla komisji śledczej ws. wyłudzeń VAT ***** FAKTY TVN -- SPÓR WOKÓŁ GENERAŁA KRASZEWSKIEGO. -- MINISTER OBRONY MIAŁ DZIŚ OKAZJĘ, BY ODNIEŚĆ SIĘ DO SPRAWY GEN. KRASZEWSKIEGO - Arleta Zalewska: By odpowiedzieć na formułowane przez prezydenta zarzuty. Antoni Macierewicz wybrał taką odpowiedź [nie chciał odpowiedzieć]. -- BRONISŁAW KOMOROWSKI: Byłoby rzeczą nieprawdopodobną, gdyby istniały jakieś rzeczywiste powody, przekonywujące dla cofnięcia dostępu do tajemnicy wojskowej zastępcy szefa BBN. To skandal nieprawdopodobny. -- KILKANAŚCIE DNI TEMU PREMIER SPOTKAŁA SIĘ Z PREZYDENTEM W KWESTII ZABLOKOWANIA NOMINACJI GENERALSKICH, STAJĄC PO STRONIE MINISTRA OBRONY - Zalewska. -- PREMIER DODAŁA JEDNAK, ŻE OD MACIEREWICZA OCZEKUJE, ŻE TOCZĄCE SIĘ POSTĘPOWANIE WOBEC GEN. KRASZEWSKIEGO ZAKOŃCZY SIĘ BEZ ZBĘDNEJ ZWŁOKI - Zalewska dalej. -- NAJWAŻNIEJSZYM SKUTKIEM TEGO SPORU BĘDZIE ŚWIĘTO WOJSKA POLSKIEGO BEZ GENERALSKICH NOMINACJI - Zalewska. -- WASZCZYKOWSKI PISZE DO KE BY DOPRECYZOWAŁA ZALECENIA WS. PRAWORZĄDNOŚCI. -- W MATERIALE SŁOWA SZEFA MSZ O TYM, ŻE KE NĘKA POLSKĘ. -- JEŚLI SZEF DYPLOMACJI TWIERDZI, ŻE KE NĘKA POLSKĘ I DYSKRYMINUJE TO OCZYWISTE JEST PYTANIE, CZY RZEKOMA DYSKRYMINACJA MOŻE SIĘ SKOŃCZYĆ WARIANTEM BRYTYJSKIM - Jakub Sobieniowski. -- DZISIAJ ZBIGNIEW ZIOBRO NIE KRYTYKOWAŁ KOMISJI I WICEPRZEWODNICZĄCEGO, CHOCIAŻ  DWA TYGODNIE TAK WYGLĄDAŁ JEGO DIALOG Z WICEPRZEWODNICZĄCYM KOMISJI - Sobieniowski: W materiale słowa z konferencji. -- GDY POGŁĘBIA SIĘ KONFLIKT Z UE, POLSKA DYPLOMACJA ZACZYNA MÓWIĆ O ODSZKODOWANIACH ZA WOJNĘ OD NIEMIEC - Sobieniowski dalej: Od Rosji nie. -- ZIOBRO POPIERA KOMISJĘ ŚLEDCZĄ DS. WYŁUDZEŃ ZWROTÓW VAT. -- KRAKOWSKIE PRZEDMIEŚCIE ZASTAWIONE BARIERKAMI Z POWODU MIESIĘCZNICY. -- TA PUSTA PRZESTRZEŃ [NA KRAKOWSKIM PRZEDMIEŚCIU] MOŻE ROBIĆ WRAŻENIE - Paweł Płuska: Na pewno na turystach, którzy gubią się w mieście i domysłach. -- PYTANIE POLICJANTÓW O TO, GDZIE DZIŚ PRZYSTANEK JEST MIJAŁO SIĘ Z CELEM - Płuska dalej: Oni często też przyjezdni. Pilnują by traktem królewskim nie chodził nikt nieupoważniony. -- PŁUSKA O KILOMETRACH PŁOTKÓW. ***** WIADOMOŚCI TVP -- Z budżetu - podczas rządów koalicji PO-PSL wyłudzono ponad ćwierć biliona złotych - wynika z wyliczeń Ministerstwa Finansów. Efektem uszczelnienia systemu podatkowego są rosnące dochody z podatku VAT i to w tempie jakiego dotąd nie było. Większość Polaków ocenia, że rząd Beaty Szydło skuteczniej niż rządy Platformy zwalcza korupcję, oszustwa podatkowe i patologie gospodarcze. Tak wynika z sondażu dla Wiadomości. -- WYŁUDZONY VAT TO SKALA ZANIEDBAŃ RZĄDÓW PO-PSL, POLACY DOSTRZEGAJĄ, ŻE PO WYBORACH PROCEDER ZOSTAŁ POWSTRZYMANY - Bartłomiej Graczak. -- PONAD 2000 OSÓB USŁYSZAŁO ZARZUTY. -- REFORMA ZWIĘKSZYŁA WYKRYWALNOŚĆ PRZESTĘPSTW - Graczak. -- POD RZĄDAMI TUSKA LUKA VAT-OWSKA WZROSŁA, MIMO WPROWADZONEJ STAWKI 23% - Graczak. -- DOCHODY WZROSŁY DOPIERO PO WYBORACH PARLAMENTARNYCH - Graczak. -- ROSNĄ NIE TYLKO WPŁYWY DO BUDŻETU ALE TEŻ WYNAGRODZENIA - Graczak. -- NIEMCY MORDOWALI I RABOWALI - belka. -- Niemiecki rząd uważa kwestię reparacji dla Polski za zamkniętą. Ale Niemcy nadal nie wyrównali krzywd, które wyrządzili w czasie II wojny światowej. Obok straszliwych zbrodni ludobójstwa Niemcy dopuścili się w Polsce także wielu przestępstw kryminalnych - jak choćby masowych rabunków dzieł sztuki. Wiele cennych obrazów i rzeźb nadal pozostaje poza granicami Rzeczpospolitej. -- GRONKIEWICZ-WALTZ KPI Z OFIAR OSZUSTWA - belka. -- Prezydent Warszawy uważa się za ofiarę dzikiej reprywatyzacji - tak wyznała na antenie jednej z komercyjnych rozgłośni radiowych. To szokujące słowa - odpowiadają osoby, które w efekcie złodziejskiej reprywatyzacji straciły dach nad głową. I przypominają, że to rodzina Hanny Gronkiewicz-Waltz wzbogaciła się na krzywdzie innych. -- PO RAZ KOLEJNY ZASKAKUJE I OBURZA - Jan Korab. -- NIECH NIE STRUGA GŁUPKA - jedna z mieszkanek kamienicy. -- W KAMIENICY NA POZNAŃSKIEJ EKSMITUJĄ LUDZI BO POWSTANĄ APARTAMENTOWCE - Korab. -- SZWEDZI POPIERAJĄ POLITYKĘ POLSKIEGO RZĄDU - belka. -- Sześć lat spędził w niewoli terrorystów z Al Kaidy. Teraz mówi jak udało mu się przetrwać. Obywatel Szwecji to kolejny turysta uwolniony z rąk dżihadystów. A ci mają nowego przywódcę. Na czele Al Kaidy stanął syn Osamy Bin Ladena. Zapowiada kolejne ataki i zemstę za śmierć ojca. Twardą politykę polskiego rządu dotyczącą imigrantów popierają między innymi Szwedzi. W sondażu jednej ze szwedzkich gazet aż 98 procent poparło polski brak zgody na relokację uchodźców. -- RZĄD KONSEKWENTNIE REFORMUJE POLSKĄ ARMIĘ - belka. -- Konieczność przywrócenia jednolitego systemu dowodzenia Siłami Zbrojnymi była i jest priorytetem rządu premier Beaty Szydło i ministra Antoniego Macierewicza - informuje Ministerstwo Obrony Narodowej w odpowiedzi na odwołanie przez prezydenta Andrzeja Dudę uroczystości wręczenia nominacji generalskich, która powinna odbyć się 15 sierpnia, w dniu Święta Wojska Polskiego. Ministerstwo Obrony Narodowej podkreśla, że kwestie personalne to sprawa drugoplanowa, najważniejsza jest naprawa polskiej armii. -- MACIEREWICZ MÓWIŁ JAK WAŻNA JEST SILNA ARMIA - Ewa Bugała. -- MON KONCENTRUJE SIĘ NA REFORMOWANIU I WZMACNIANIU POLSKIEJ ARMII - Bugała. -- ZMIANY WYMAGA ZWŁASZCZA KADRA DOWÓDCZA - Bugała. -- NA RAZIE DECYZJĄ PREZYDENTA WSTRZYMANE ZOSTAŁY AWANSE, DECYZJA ZBIEGŁA SIĘ W CZASIE Z POSTĘPOWANIEM JAKIE SKW WSZCZĘŁA WOBEC DYR. DEPARTAMENTU BBN. DZIŚ PO KONSULTACJACH, SPRAWĘ SKOMENTOWAŁA PBS. -- W OPINII PREMIERA POSTĘPOWANIE NIE POWINNO MIEĆ WPŁYWU NA PROCEDURĘ AWANSÓW - oświadczenie PBS. -- REFORMA POSZERZA KOMPETENCJE PREZYDENTA NA TYLE NA ILE POZWALA KONSTYTUCJA - Bugała. -- W KWIETNIU POPIERSIE LECHA KACZYŃSKIEGO ODSŁONIĘTO OBOK BUDYNKU MON NA PL. PIŁSUDSKIEGO - Bugała. -- LECH KACZYŃSKI ZAWSZE PODKREŚLAŁ JAK WAŻNA JEST SIŁA ARMII - Bugała. -- 88. MIESIĘCZNICA SMOLEŃSKA: Ministerstwo Spraw Wewnętrznych apeluje o zaprzestanie zakłócania Marszu Pamięci o ofiarach katastrofy smoleńskiej. Grupa "Obywatele RP" ponownie zapowiada jednak blokadę Marszu, domagając się wstrzymania ekshumacji ciał ofiar katastrofy. Dotychczas przeprowadzone badania ujawniły szokującą skalę zaniedbań. -- POLICJA JAK PRZED MIESIĄCEM ZABEZPIECZA OBSZAR PRZEMARSZU - Karol Jałtuszewski. -- WYDARZENIA OSTATNICH DNI POKAZUJĄ OGROMNĄ SKALĘ ZANIEDBAŃ PRZY WYJAŚNIANIU TRAGEDII - Jałtuszewski. -- ZBEZCZESZCZONO ZWŁOKI ADM. KARWETY - Jałtuszewski. -- DZIĘKI PRACY PODKOMISJI DOWIADUJEMY SIĘ O NOWYCH SZCZEGÓŁACH - Jałtuszewski. -- OBYWATELE RP DOMAGAJĄ SIĘ PRZEDE WSZYSTKIM WSTRZYMANIA EKSHUMACJI - Jałtuszewski. ***** WYDARZENIA POLSATU -- BARIERKI I POLICYJNE WOZY NA KRAKOWSKIM PRZEDMIEŚCIU - TO PRZYGOTOWANIA DO 88. MIESIĘCZNICY SMOLEŃSKIEJ. -- Z PUNKTU WIDZENIA PIS TAKIE ŚRODKI SĄ KONIECZNE DO TEGO, BY ODPOWIEDNIO ZABEZPIECZYĆ PRZEMARSZ - Robert Gusta z Krakowskiego Przedmieścia. -- Z KOLEI Z PUNKTU WIDZENIA OPOZYCJI TO PRZEROST FORMY NAD TREŚCIĄ I NIEPOTRZEBNE, OGROMNE WYDATKI DLA WSZYSTKICH PODATNIKÓW - Gusta. -- OPOZYCJA NIE ZAPOWIADA DZIŚ UDZIAŁU W WIECZORNEJ KONTRMANIFESTACJI - Gusta dalej. -- DYMISJA ZASTĘPCY KOMENDANTA WOJEWÓDZKIEGO POLICJI W ŁODZI DS. PREWENCJI. CHODZI O SOBOTNIĄ USTAWKĘ PSEUDOKIBICÓW.

Źródło: 300polityka.pl

OBRAZ DNIA: Fakty o prezydenckim wotum nieufności dla Macierewicza, Wiadomości: Polacy chcą, by Niemcy zapłacili za zbrodnie

Dodano: 09.08.2017 21:25 | 5 odsłon | 0 komentarzy


FAKTY TVN -- CIĄG DALSZY KONFLIKTU DUDA-MACIEREWICZ. -- TO DRUGIE TAK POTĘŻNE UDERZENIE PREZYDENTA W MINISTRA, RZĄD I PIS - Arleta Zalewska. -- NAJWAŻNIEJSI POLITYCY ALBO ODPOWIADAJĄ TAK [MILCZĄ], ALBO ODSYŁALI BEZPOŚREDNIO DO STRON SPORU - Zalewska dalej. -- Z WYMIANY PISM OFICJALNYCH I PUBLICZNYCH JASNO WYNIKA, ŻE TO SPÓR O KWESTIĘ DLA ARMII FUNDAMENTALNE - Zalewska. -- ZALEWSKA O SYGNAŁACH, KTÓRE PAD WYSYŁAŁ OD MIESIĘCY. -- ZABLOKOWANIE PRZEZ PREZYDENTA WSZYSTKICH WNIOSKÓW O AWANSE GENERALSKIE TO WYDARZENIE BEZ PRECEDENSU - Zalewska: W połączeniu z uzasadnieniem jest prezydenckim wotum nieufności dla ministra Macierewicza. Porównywalnym z podwójnym wetem dla ministra sprawiedliwości. -- MIELI POBIĆ OPERATORA W PUSZCZY, ZOSTALI WYPUSZCZENI. -- DZISIAJ JAN SZYSZKO CIESZY SIĘ, ŻE PODEJRZANI O POBICIE DZIENNIKARZA ZOSTALI ZWOLNIENI Z ARESZTU - Jakub Sobieniowski. -- NOWE DONIESIENIA PODKOMISJI SMOLEŃSKIEJ. ***** WIADOMOŚCI TVP -- NOWE USTALENIA PODKOMISJI SMOLEŃSKIEJ - zapowiedź: Lewe skrzydło Tupolewa, który rozbił się w Smoleńsku, było uszkodzone jeszcze przed zderzeniem z brzozą. To najnowsze ustalenie podkomisji do spraw ponownego zbadania katastrofy smoleńskiej. Według śledczych, destrukcja skrzydła TU-154M, zaczęła się na długo przez zderzeniem z drzewem. W dodatku jak wynika z ich badań - zniszczenia lewego skrzydła noszą ślady wybuchu. -- SZOKUJĄCA SKALA KRADZIEŻY ZA RZĄDÓW PO-PSL- zapowiedź: Polaków okradziono z ogromnych pieniędzy - twierdzi resort finansów. Chodzi o astronomiczną kwotę nawet 262 miliardów złotych. Tyle wynosi luka podatkowa z czasów rządów PO-PSL. Choć to i tak ostrożne szacunki. Odpowiedzialnych za ten złodziejski proceder może wskazać sejmowa komisja śledcza. -- RESORT FINANSÓW UJAWNIA GIGANTYCZNE ZANIECHANIA POPRZEDNIEGO RZĄDU I PRZECINA SPEKULACJE - Bartłomiej Graczak. -- WEDŁUG DANYCH PWC, W LATACH 2008-2015 NASZE PAŃSTWO ZOSTAŁO OKRADZIONE PRZEZ PODATKOWYCH OSZUSTÓW NA 262 MLD ZŁ - Graczak dalej. -- ZMIANA WŁADZY PRZYNIOSŁA NIE TYLKO USZCZELNIENIE SYSTEMU PODATKOWEGO - Graczak. -- LEPIEJ RADZĄ SOBIE TEŻ SPÓłKI SKARBU PAŃSTWA - Graczak dalej. -- POLACY CHCĄ, BY NIEMCY ZAPŁACILI ZA ZBRODNIE - zapowiedź: Blisko 70 procent Polaków jest zdania, że Niemcy powinni nam wypłacić odszkodowanie za zbrodnie popełnione podczas II wojny światowej. Blisko dwie trzecie uważa, że należą nam się reparacje za straty materialne - wynika z sondażu Ipsos dla “Wiadomości”. Walkę o należne Polsce pieniądze zapowiadają politycy Prawa i Sprawiedliwości. Platforma Obywatelska mówi jednym głosem z Niemcami - sprawa jest zamknięta. -- SONDAŻ IPSOS DLA WIADOMOŚCI. -- SŁONY RACHUNEK DLA WARSZAWIAKÓW - zapowiedź: Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz przyznaje, że kancelarie prawnicze, które reprezentują ją przed komisją weryfikacyjną do spraw reprywatyzacji, dużo kosztują. Jak wyliczył jeden z internautów, w ciągu ostatnich kilku miesięcy, ratusz wydał na ten cel 386 tysięcy złotych. Choć te pieniądze należą do podatników, prezydent Warszawy nie ma sobie nic do zarzucenia. -- BRUKSELA SZUKA HAKÓW NA POLSKĘ - zapowiedź: Komisja Europejska zarzuca Polsce dyskryminację. Bo rząd obniżył wiek emerytalny. I polskie kobiety będą mogły pracować krócej niż mężczyźni. Europejscy urzędnicy napisali list do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, które odpowie, że to zgodne z oczekiwaniami społecznymi. A Polki mogą, ale wcale nie muszą pracować krócej. Eksperci zaznaczają, że to szukanie haków i paragrafów na Polskę przez Komisję Europejską, która najwyraźniej zapomniała o tym, że różny wiek emerytalny obowiązuje choćby w Austrii, Bułgarii, Czechach czy w Wielkiej Brytanii. ***** WYDARZENIA POLSATU -- KOLEJNY FRONT PREZYDENTA ANDRZEJA DUDY. PO SĄDACH - WOJSKO. -- PREZYDENT PODJĄŁ DECYZJĘ, ŻE - WBREW WNIOSKOM MINISTRA OBRONY - Z NOMINACJAMI GENERALSKIMI POCZEKA - Dariusz Ociepa. -- KOŚCIĄ NIEZGODY JEST REFORMA DOWODZENIA - Ociepa dalej. -- ANTONI MACIEREWICZ OD WIELU MIESIĘCY IGNORUJE PREZYDENTA - Ociepa. -- PAD UPOMINAŁ JUŻ MINISTRA W LISTACH - Ociepa dalej. -- TYM RAZEM WYGLĄDA NA TO, ŻE MIARKA SIĘ PRZEBRAŁA - Ociepa. -- WEDŁUG NASZYCH INFORMACJI, MINISTER OBRONY PRZEDSTAWIŁ PREZYDENTOWI NIE 46 - JAK WCZEŚNIEJ INFORMOWANO - ALE 16 WNIOSKÓW O NOMINACJE GENERALSKIE - Ociepa dalej. -- PREZYDENT CORAZ CZĘŚCIEJ I ŚMIELEJ DYSTANSUJE SIĘ OD POLITYKÓW PIS - Ociepa. -- PODKOMISJA SMOLEŃSKA POINFORMOWAŁA DZIŚ O ŚLADACH WYBUCHU NA TU-154 - bez materiału. -- EKOLODZY BLOKUJĄCY WYCINKĘ W PUSZCZY BIAŁOWIESKIEJ STANĘLI DZIŚ PRZED SĄDEM. -- TO JUŻ PEWNE - PIS CHCE POWOŁANIA KOMISJI ŚLEDCZEJ WS. WYŁUDZEŃ PODATKU VAT. -- POMYSŁ RZUCILI POSŁOWIE KUKIZ ‘15, POPIERA GO PIS - Paweł Gadomski.

Źródło: 300polityka.pl

STAN GRY: DGP: Dekoncentracja nie o kapitale a udziałach, Szpitale wchodzą na radar, Mucha o ambicjach Ziobry, Miłosz: PAD polubił podmiotowość

Dodano: 09.08.2017 11:36 | 8 odsłon | 0 komentarzy


-- SIEĆ SZPITALI WCHODZI NA POLITYCZNĄ AGENDĘ - CZY PACJENCI MOGĄ SIĘ CZUĆ BEZPIECZNI? - na jedynce największej gazety regionalnej - Dziennika Zachodniego: “Sieci szpitali boją się nie tylko dyrektorzy placówek, ale też NFZ. Trwa nerwowe oczekiwanie na szczegóły dotyczące finansowania świadczeń. Dla takiego województwa jak śląskie każdy dzień zwłoki to problem, bo właśnie u nas spośród 75 szpitali, które weszły do sieci, wiele to medyczne giganty, ważne dla zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego nie tylko mieszkańcom regionu”. http://plus.dziennikzachodni.pl/wiadomosci/a/siec-szpitali-to-wielka-niewiadoma-jeszcze-nie-ma-ryczaltow-a-nfz-juz-zapowiada-czeste-kontrole,12346795 -- GERIATRIA NA PERYFERIACH SIECI - jedynka Dziennika Polskiego:

-- SZPITALE OSZUKANE - Judyta Watoła w GW: “NFZ i minister zdrowia Konstanty Radziwiłł obiecywali szpitalom o 4 proc. więcej pieniędzy. Podwyżki nie ma. Za te same pieniądze co dotąd będą po prostu leczyć mniej chorych”.

-- RADZIWIŁŁ MÓWIŁ NIEPRAWDĘ, CHAOS ZAMIAST REFORMY - Watoła w komentarzu: “Ta sytuacja pokazuje, że reforma polegająca na wprowadzeniu sieci szpitali jest źle przygotowana. Minister zapewniał przecież, że wszystko już dawno dokładnie policzono. Podział pieniędzy będzie jasny: 93 proc. na ryczałty, reszta na kontrakty dla szpitali spoza sieci. Teraz widać, że mówił nieprawdę. Tym bardziej uzasadniony jest niepokój dyrektorów. Ale co to obchodzi ministra Radziwiłła? On przecież nie musi niczego planować aż na dwa miesiące do przodu”.

-- USTAWA DEKONCENTRACYJNA NIE BĘDZIE DOTYCZYĆ KAPITAŁU TYLKO UDZIAŁU W RYNKU - pisze Elżbieta Rutkowska w DGP: “Z informacji DGP wynika, że projekt ustawy dekoncentracyjnej nie będzie dotyczył narodowości kapitału, lecz przyniesie ograniczenia udziałów w poszczególnych segmentach rynku: radio, prasa, telewizja, internet. Nowe przepisy uderzą w spółki z obcym kapitałem, bo należą one do największych graczy. W telewizji taki gracz to Grupa TVN, której właścicielem jest amerykański nadawca Scripps Networks, będący u progu fuzji z większym międzynarodowym koncernem Discovery Communications. Prezentując dziennikarzom jesienną ramówkę TVN, członek zarządu stacji Edward Miszczak mówił, że lubi przymiotnik „amerykański”. Pytany później przez Dziennik.pl, co będzie, jeśli przyjdzie mu zmienić przymiotnik na „polski”, nie odpowiedział. O planowanej przez rząd ustawie dekoncentracyjnej nie chciał też mówić Maciej Maciejowski z zarządu TVN. – Dopóki nie ma ustawy, nie ma się do czego odnosić – stwierdza Tomasz Matwiejczuk, rzecznik prasowy Grupy Polsat. To dwie największe firmy na polskim rynku telewizyjnym. Jeśli ustawa dekoncentracyjna ograniczy udziały w rynku, uderzy właśnie w Polsat i TVN”. http://wiadomosci.dziennik.pl/media/artykuly/555866,media-telewizja-tvn-polsat-dekoncentracja-ustawa-kapital-zagraniczny-pis-rzad.html

-- FABRYKA KOTŁÓW NIE JEST ZABYTKIEM, BO NA JEJ MIEJSCU SPÓŁKA LUDZI KACZYŃSKIEGO CHCE ZBUDOWAĆ 190-METROWY BIUROWIEC - Iwona Szpala na jedynce GW: “Warszawska XIX-wieczna fabryka kotłów Borman i Szwede nie jest zabytkiem - tak uznał człowiek, który teraz zdecyduje o pomnikach smoleńskich przy Krakowskim Przedmieściu. Na miejscu fabryki spółka ludzi Kaczyńskiego chce zbudować 190-metrowy wieżowiec”. http://wyborcza.pl/7,75398,22208929,zabytek-w-ruinie-w-budowie-pomniki-smolenskie-kim-jest-konserwator.html

-- MARIUSZ BŁASZCZAK Z RODZINĄ ZA PARAWANEM PHILIPIAK - BŁASZCZAK PATROLUJE PLAŻE - jedynka Faktu: “Szef MSWiA Mariusz Błaszczak wraz z rodziną wypoczywa nad polskim morzem. Urlop spędza w Sanatorium Uzdrowiskowym MSWiA w Kołobrzegu położonym 400 m od plaży. Z jego okien rozpościera się widok na Morze Bałtyckie. Minister opłaca wakacje z własnej kieszeni – poinformowało nas biuro prasowe MSWiA. Doba w 4-osobowym apartamencie kosztuje tam 720 zł” 

-- BŁASZCZAK ODPOCZYWA OD PREZESA - jedynka SE:

-- WOJCIECH MUCHA O ZIOBRZE - DAJE SYGNAŁ, ŻE AMBICJE GRAJĄ DUŻĄ ROLĘ W JEGO DECYZJACH - pisze w GPC:  Zbigniew Ziobro, którego ambicje polityczne są znane, nazywający prezydenta „młodym politykiem” i z lekceważeniem wypowiadający się o jego decyzjach, mówiąc delikatnie, nie pomaga, a daje jedynie sygnał, że owe ambicje grają dużą rolę w jego decyzjach. Pokazuje też miejsce do wbicia klina”.

-- NIE MOŻNA MIEĆ PRETENSJI, JEŚLI PREZYDENT MODYFIKUJE STRATEGIĘ PRZY ZACHOWANIU KIERUNKU - dalej Wojciech Mucha w GPC: “Prezydent z racji swojej funkcji i rangi musi obejmować majestatem całą Rzeczpospolitą i mówić o słuszności swoich działań w sposób, który przekona nie tylko przekonanych. Nakłada to na niego konieczność modyfikacji strategii, używanie innej retoryki, taktyczne przyspieszanie, ale i spowalnianie tempa, dialog. I jeśli odbywa się to wszystko przy zachowaniu kierunku, w zgodności z własnym programem i w wierności przyrzeczeniom – nie można mieć o to pretensji. Nadrzędna idea, racja stanu powinna być najlepszą busolą. Czas ma tu znaczenie niebagatelne, ale wtórne w stosunku do taktyki i wizji”.

-- DUDA KONTRA MACIEREWICZ - tytuł w GW.

-- DUDA WYGRYWA Z KACZYŃSKIM W ELEKTORACIE PIS - Ipsos dla oko.press: “na 10 osób, siedem przyznaje rację wetującemu prezydentowi, a tylko jedna osoba – prezesowi, który nazwał weta „bardzo poważnym błędem. Trzeba myśleć, jak z tego wyjść”. Prawdziwy kłopot sprawiło nasze pytanie wyborcom PiS. Także tutaj Duda „wygrywa” uzyskując poparcie 51 proc. zwolenników PiS, ale za swoim prezesem opowiedziało się 24 proc., a tyle samo (26 proc.)  nie potrafiło wybrać. Wśród pozostałych osób badanych przewaga wetującego Dudy nad Kaczyńskim była aż 16-krotna: 82 proc. do 5 proc., w tym w elektoracie Po i .N racji Kaczyńskiego nie nie uznał praktycznie nikt, a wśród wyborców Kukiz 15 za prezesem było 10 proc. Po stronie Kaczyńskiego nieco częściej stawali mężczyźni (17 proc.) niż kobiety (7 proc.)”.

-- PREZYDENT POLUBIŁ PODMIOTOWOŚĆ POLITYCZNĄ - Maciej Miłosz w DGP: “Wreszcie trudno nie zauważyć, że najwyraźniej prezydent z podmiotowością polityczną czuje się coraz lepiej. I choć przez pierwsze 2 lata skupiał się na żyrandolowaniu spod znaku Bronisława Komorowskiego (zabrakło jedynie czekoladowego orła), to jednak ostatnie weta w kwestii regionalnych izb obrachunkowych i dwóch ustaw mających zakończyć w Polsce trójpodział władzy (zwanych czasem również reformą sądownictwa) jasno pokazały, że postanowił mandatu, jakiego udzieliło mu ponad 8 m ln Polaków, jednak używać. Lepiej późno niż wcale”.

-- CZĘŚĆ KADRY ZACZNIE SIĘ ORIENTOWAĆ NA DUDĘ - dalej Miłosz: “Żołnierze dostali jasny sygnał, że prezydent będący zwierzchnikiem sił zbrojnych wkroczył do gry. I zapewne część wyższej kadry zacznie się na niego orientować – wymiana kadrowa prowadzona przez ministra Macierewicza choć była szeroka, to objęła tylko część kadry dowódczej”.

-- ATOMOWA ODPOWIEDŹ PREZYDENTA - Andrzej Stankiewicz w Onecie: “Odwołanie sierpniowych generalskich awansów to odpowiedź równie atomowa, co macierewiczowski atak. W ten sposób Duda pokazuje Macierewiczowi jasno, że w całkowitej kontrze do niego niewiele w armii zdziała. W ten sposób Macierewicz umacnia swą pozycję na czele klubu ministrów, którym Duda staje na drodze do zwiększenia władzy. Jest tam już także Zbigniew Ziobro, z którym prezydent walczy na noże o ustawy dotyczące sądów. Weta Dudy pokazały zresztą, że Macierewicz zamierza walczyć z prezydentem także w innych obszarach. W dniu ogłoszenia przez prezydenta swego sprzeciwu, szef MON - jak zwykle, gdy sytuacja polityczna jest poważna - wystąpił z pogadanką w Radiu Maryja. I powiedział m.in., że doszło do "ustępstwa z podstawowych interesów państwa polskiego". Dostrzegł też w tym elementy ataku hybrydowego Zachodu na Polskę. A nade wszystko przestrzegł, że weta Dudy to obrona "starego porządku".

-- OŚRODKI, KTÓRE MOGŁYBY ZŁAGODZIĆ EFEKTY OPERACJI WALCEM SĄ ZBYT SŁABE - Piotr Zaremba w Teologii Politycznej: “W prawnych ograniczeniach dla medialnych monopolistów nie ma nic złego. Ale jeśli celem jest przymusowe wykupywanie gazet przez państwowe firmy i takie ich przekształcenie, jakie dotknęły TVP (w narzędzie propagandy), czarno to widzę. Władza publiczna nie powinna budować rynku mediów pod siebie. Na sensowną dyskusję wokół tych priorytetów nie ma miejsca. Jedni kibicują, inni rzucają się pod koła. Ośrodki, które mogłyby złagodzić efekty operacji walcem (prezydent, Kościół) są chyba zbyt słabe. A co na końcu tej drogi? Coś co będzie mieszaniną rozwiązań obsługujących doraźne interesy rządzących, oraz – wobec skali oporu – także nieuniknionego chaosu?  Całkiem to możliwe. I smutne. I pisze to nie żaden symetrysta, a człowiek który jest zwolennikiem 80, może 90 procent pisowskiej agendy”.

-- NAWRÓCENIE DUDY? PO OWOCACH GO POZNACIE - Rafał Zakrzewski w GW: “Ale to dopiero przygrywka, przed nim prawdziwy bieg z przeszkodami. Start we wrześniu! Przeszkody to szkodliwa społecznie ustawa PiS o Narodowym Instytucie Wolności - Centrum Społeczeństwa Obywatelskiego, która ma podporządkować rządowi organizacje pozarządowe. To pomysły, jak zniszczyć media prywatne i jak dalej osłabiać samorządy. I wreszcie to, co sam prezydent zaproponuje w sprawie KRS i Sądu Najwyższego zamiast zawetowanych przez niego ustaw. Jeśli we wszystkich tych sprawach Andrzej Duda stanie na straży demokratycznych wartości i konstytucji, z chęcią odszczekam to, co napisałem”. 

-- DUDA OTRZYMAŁ OFERTĘ OD OBOZU III RP - Michał Karnowski na wpolityce.pl: “1. Prezydent Duda na naszych oczach otrzymuje jasno sformułowaną ofertę ułożenia relacji z obozem III RP. W tle jest obietnica oddania do dyspozycji części potężnych zasobów, jakimi świat ten dysponuje. Wsparcia medialnego, biznesowego, wpływów za granicą, podłączenia do systemów dystrybucji społecznego prestiżu”. 

-- GŁĘBOKI UKŁON WASZCZYKOWSKIEGO W STRONĘ ROSJI - Bartosz T. Wieliński w GW: “Cały wywiad Waszczykowskiego odbiera się zresztą jak głęboki ukłon w stronę Rosji. Szef polskiej dyplomacji nie szczędzi krytyki Ukrainie, a słowem nie wspomina o śledztwie w sprawie katastrofy smoleńskiej, rosyjskiej odpowiedzialności, zwrocie wraku. To oraz słowa Waszczykowskiego, że Polska nie potrzebuje na swoim terytorium kolejnych amerykańskich żołnierzy, wzbudziły w Polsce niepokój i pytanie, czy pod rządami PiS nie dokonuje się po cichu prorosyjski zwrot”.

-- PIS PRZEPŁACIŁ, PLATFORMĘ CHCE POWIESIĆ - Witold Gadomski w GW: “Inwestycja Orlenu w Możejki była skandalem, w który zamieszani byli liderzy PiS. Nie ma żadnych poszlak, by doszło do korupcji, ale faktem jest, że znacznie przepłacono. Gdyby to przydarzyło się innej partii, PiS pierwszy domagałby się śledztwa prokuratorskiego. Dziś politycy PiS za ten ekonomiczny skandal winią Bogu ducha winnego Jacka Krawca. Po latach widać, że zakup Możejek to był polityczny błąd Lecha Kaczyńskiego i ekonomiczny skandal”.

-- GADOMSKI O LICZBACH MORAWIECKIEGO, KTÓRE SIĘ NIE ZGADZAJĄ: “Wicepremier Mateusz Morawiecki przedstawił w mediach ojca Rydzyka - Radiu Maryja i Telewizji Trwam - stan realizacji obietnic gospodarczych rządu PiS. W liczbach, którymi sypie minister finansów i rozwoju, niewiele się zgadza”.

-- ELEKTORAT WYSIĄDZIE Z TRAMWAJU PLATFORMA NA PRZYSTANKU GRZEGORZ - Krzysztof Wołodźko w GPC: “W roli „wyluzowanego pana Grzegorza” szef PO trochę budzi politowanie, a trochę rozbawienie, choć warto docenić wysiłek człowieka, który musi udawać, że w ogóle wie, co się tutaj śpiewa. Gdyby przewodniczący Platformy stanął pod namiotem Akademii Sztuk Przepięknych z kapeluszem (boczkiem, boczkiem, ale do przodu!), pewnie uzbierałby wśród młodzieży więcej grosiwa niż głosów. No ale mamy w końcu wakacje, może Schetyna faktycznie potrzebował nieco atmosfery rock’n’rollowego piwowiska przed zapewne ciężką dla siebie politycznie jesienią. A swoją drogą trudno nie odnieść wrażenia, że elektorat wysiądzie z tramwaju Platforma na przystanku zwanym Grzegorz”.

-- POWOŁANIE KOMISJI ŚLEDCZEJ JEST DOBRYM POMYSŁEM - Tomasz Pietryga w RZ: “Powołanie komisji śledczej ds. wyłudzeń VAT, której chce wicepremier Mateusz Morawiecki, jest dobrym pomysłem. Hodowanie oszustów podatkowych, wyłudzających z budżetu miliardy złotych, to niewyobrażalny skandal. Jego skalę potwierdzają informacje o aktualnych wpływach budżetowych z VAT”.

-- PAŃSTWO DZIAŁA DOBRZE, NIE WIEM CZY TRZEBA TU SHOW KOMISJI ŚLEDCZEJ - Przemysław Harczuk w SE: “Czy jest tak w sprawie watowskiej mafii? Argumentem przeciw zdaje się jednak to, czym rząd chwali się jako swoim sukcesem. System już został uszczelniony. Kolejne osoby są zatrzymywane i bynajmniej nie są to ofiary walki o demokrację i prawa człowieka. Państwo działa tu dobrze, jego instytucje pracują. I nie wiem, czy potrzeba akurat sejmowego show. No, chyba że pomysłodawcy chcą wypromować młodych, gniewnych polityków. Ale to zupełnie inna sprawa”.

-- ZŁE RELACJE Z SĄSIADAMI TO NIE PATRIOTYZM - Michał Szułdrzyński w RZ: “Biorąc pod uwagę fakt, iż relacje dyplomatyczne z Rosją de facto nie istnieją, nasze położenie zaczyna martwić. Jeśli dodamy do tego najpoważniejszy od rozszerzenia Unii Europejskiej spór naszego rządu z Brukselą, widzimy, jak mizerne są skutki wstawania z kolan. Czy by zaspokoić poczucie godności tych Polaków, których narodowa duma cierpi, warto aż tak bardzo narażać bezpieczeństwo geopolityczne?”

-- KACZYŃSKI JAKO GRABARZ PRZYNALEŻNOŚCI  POLSKI DO ZJEDNOCZONEJ EUROPY? - jak pisze w RZ Jędrzej Bielecki: “Jarosław Kaczyński znalazł się w sytuacji, w jakiej David Cameron był przed czterema laty. Wówczas brytyjski premier zdecydował się na rozpisanie zdawałoby się z góry wygranego referendum o członkostwie kraju w Unii, aby utrzymać eurosceptyków w Partii Konserwatywnej i nie oddać władzy. Skutki dla Wielkiej Brytanii okazały się tragiczne. Dziś prezes PiS również idzie na ustępstwa wobec wrogiej Brukseli frakcji w swojej partii, byle pozostać u władzy. Jeśli nie zmieni zdania, przejdzie do historii jako grabarz przynależności Polski do Zjednoczonej Europy”.

-- SEJM ZAMYKA SIĘ NA STAŻYSTÓW Z ZAGRANICY - pisze w RZ Wiktor Ferfecki: “Czy program zostanie całkowicie zamknięty? Z wyjaśnień Centrum Informacyjnego Sejmu dla „Rzeczpospolitej” wynika, że tak. „Międzynarodowy Program Staży Parlamentarnych zostanie przekształcony w program wizyt studyjnych pracowników administracji parlamentów innych krajów” – informuje Centrum. Oznacza to, że Kancelaria Sejmu, zamiast zapraszać młodych ludzi, woli wymieniać się pracownikami z urzędami obsługujących inne parlamenty. Można podejrzewać, że będzie się to odbywać już bez udziału posłów”.

-- PETRU I SCHMIDT W DUBROWNIKU- SE:

-- TVN24 ma 16 lat.

-- URODZINY: Marek Kuchciński kończy 62 lata.

Źródło: 300polityka.pl


Starsze wiadomości »
reklama

Copyright © 2008-2017 GazetaBiznesowa.pl - biznes, kursy walut, przelicznik walut, giełda  - wszelkie prawa zastrzeżone