niedziela, 21 stycznia 2018 r.  Imieniny: Agnieszki, Jarosława, Nory
Wiadomości z tagiem Podobnie  RSS
Duża planetoida przeleciała blisko Ziemi. Naukowcy zdumieni

Dodano: 11.01.2018 11:57 | 18 odsłon | 0 komentarzy


Drugiego stycznia między Ziemią a Księżycem przeleciała 100-metrowej średnicy planetoida 2018 AH. Naukowcy ze zdumieniem przyznali, że zaobserwowali ją dopiero następnego dnia, gdy już się od nas oddalała. To może budzić niepokój, bo okazuje się że systemy obserwacji Kosmosu są wciąż niedoskonałe. Gdyby taka planetoida leciała w stronę Ziemi mogłaby być dostrzeżona zbyt późno, aby choćby wydać ostrzeżenie. Podobnej wielkości obiekt wywołał prawie 110 lat temu tak zwaną Katastrofę Tunguską. Wielki wybuch po zderzeniu z Ziemią, wstrząs sejsmiczny i powalone drzewa w tajdze w promieniu około 40 kilometrów. Materiał z programu "24 Godziny" w TVN24 BiS.

Źródło: tvn24bis.pl

OBRAZ DNIA: Pochanke: Czy twardy elektorat zaakceptuje zmiękczony rząd, KKZ: Opozycja bez planu grała jak chciał PiS, Schetyna: Ten rząd nie musi być taki zły jak poprzedni

Dodano: 10.01.2018 22:22 | 19 odsłon | 0 komentarzy


-- LIVEBLOG 300POLITYKI: Kaczyński: Ufajcie że idziemy drogą w tym samym kierunku Sikorski: Sondaże mogą być zafałszowane o 10-15% Sikorski: Wróble ćwierkają na mieście, że jest możliwa koncepcja przyspieszonych wyborów w tym roku Sikorski: Macierewicz pastwił się na Kraszewskim i jego certyfikatem, a Macierewicz sam nie ma certyfikatu Godek: Nadszedł czas, żeby zrobić kolejny krok w stronę ochrony życia Sikorski: Trzymam kciuki za jakąś nową inicjatywę polityczną Macierewicza Sikorski o odejściu Macierewicza: Pycha została ukarana Szefernaker wiceszefem MSWiA. Będzie pierwszym zastępcą Brudzińskiego Nowoczesna apeluje do PAD o zwołanie RBN i audyt

*****

FAKTY TVN

-- WARSZAWA NIE ZMIENIA KONTROWERSYJNYCH USTAW, ALE ZMIENIA TON - JUSTYNA POCHANKE: Bruksela już wie, że Warszawa jeszcze nie zmienia kontrowersyjnych ustaw, ale już zmienia ton.

-- KE CHCE OD NAS ZMIANY POLITYKI, NIE POLITYKA - Cezary Tomczyk.

-- CZY TWARDY ELEKTORAT ZAAKCEPTUJE TEN ZMIĘKCZONY RZĄD - POCHANKE: Wręczanie dymisji partyjnym filarom nie jest łatwe, dlatego dymisje odbyły się bez kamer i dziennikarzy, a nominacje bez prezesa. Czy twardy elektorat PiS zaakceptuje ten zmiękczony rząd?

-- KACZYŃSKI NIE PRZYSZEDŁ NA SPOTKANIE NOWOROCZNE U PAD: Spotkanie posłów PiS z prezydentem we wtorek wieczorem nie uspokoiło nastrojów w partii. Nieobecność Antoniego Macierewicza była spodziewana, bo kilka godzin wcześniej został przez prezydenta zdymisjonowany. Jarosław Kaczyński był jednak gościem oczekiwanym. Nie przyszedł. Nie było go ani na zaprzysiężeniu nowych ministrów, ani na wieczornym spotkaniu w Pałacu.

-- MACIEREWICZ NIE SZEDŁ OBOK PREZESA - Skórzyński: W środę rano prezes był już na mszy świętej w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej. Był też Antoni Macierewicz, ale przyjechał do kościoła sam. Do tego potem nie szedł ramię w ramię obok najważniejszych polityków Prawa i Sprawiedliwości, by złożyć kwiaty pod smoleńskimi tablicami. Nie szedł tym razem obok prezesa.

-- SKÓRZYŃSKI O PIĘCIU POWODACH DYMISJI MACIEREWICZA: Politycy PiS unikają odpowiedzi na pytanie, co dalej z posłem Macierewiczem. Osoby znające kulisy rekonstrukcyjnych debat prezesa z premierem przekonują, że decydujący wpływ na dymisję Antoniego Macierewicza miały następujące powody: po pierwsze, poparcie dla PiS jest obecnie rekordowe, co umożliwia ryzykowne z pozoru personalne ruchy. Po drugie, środowisko Radia Maryja, wspierające Antoniego Macierewicza, nie ma alternatywy i nie odwróci się od partii rządzącej. Ponadto, trudny temat katastrofy smoleńskiej nie jest już najważniejszym spoiwem elektoratu PiS, co więcej, nie dałoby się ułożyć dobrych relacji z prezydentem, gdyby Antoni Macierewicz dalej był w rządzie. Piątym powodem miała być chęć ograniczenia wpływów bardzo silnego polityka, jakim jest Macierewicz. Dymisje ważnych polityków, takich jak Jan Szyszko i Antoni Macierewicz, świadczą o tym, że prezes PiS chciał bardzo wzmocnić premiera. To w ogromnej mierze rząd, którego życzył sobie Mateusz Morawiecki. Rząd, który ma mieć świetne relacje z prezydentem. - Ten stan napięcia między ministrem a prezydentem w dalszej perspektywie nie służyłby dobrej współpracy - skomentował Marek Ast (PiS).

-- PYTANIA O PRZYSZŁOŚĆ MACIEREWICZA SIĘ NIE SKOŃCZĄ - Skórzyński: Antoni Macierewicz z pewnością będzie patronował podkomisji smoleńskiej, która w środę rano wydała komunikat z kolejną hipotezą. Pisze o lewym skrzydle tupolewa, zniszczonym w wyniku eksplozji, która miała mieć kilka źródeł. Ta teoria może nadać ton środowym uroczystościom miesięcznicowym. Nawet jeżeli na tych obchodach obok prezesa stanie odwołany minister obrony, to pytania o jego przyszłość się nie skończą. Mówi się o miejscu dla niego na listach wyborczych do europarlamentu. Ale to oznaczałoby polityczną emeryturę. Od wtorku Antoni Macierewicz jest po prostu posłem. Podobnie jak Jan Szyszko i Witold Waszczykowski.

-- CZY ZMIANA RZĄDU DA OPOZYCJI NOWY IMPULS, BO GO BRAK? - Pochanke.

-- NOWY RZĄD I NOWY KŁOPOT DLA OPOZYCJI, DOSTARCZALI OPOZYCJI PALIWA ALE OD WCZORAJ DYSTRYBUTOR JEST PUSTY - KATARZYNA KOLENDA-ZALESKA.

-- NOWE TWARZE POZBAWIONE RADYKALIZMU I ZACIĘCIA IDEOLOGICZNEGO MOGĄ BYĆ ATRAKCYJNE, PIS SIĘGA DO POLITYCZNEGO CENTRUM - KKZ.

-- OPOZYCJA BYŁA ZASKOCZONA, A ZASKOCZONA WIĘC NIEPRZYGOTOWANA NA STONOWANĄ WERSJĘ PISU - KKZ.

-- TEN RZĄD NIE MUSI BYĆ TAKI ZŁY JAK TEN POPRZEDNI ALE TO TYLKO TYLE NA RAZIE - Grzegorz Schetyna.

-- WIADOMOŚĆ NIE BYŁABY TAK FATALNA, GDYBY OPOZYCJA MIAŁA PLAN A NIE MA - KKZ.

-- SĄ POLITYCY KTÓRZY ZWRACAJĄ UWAGĘ NA PRZYPUDROWANIE STAREJ IDEOLOGII PIS NOWYMI TWARZAMI - KKZ.

-- NA RAZIE OPOZYCJA PLANU NIE MA - KKZ.

-- JEŚLI MACIEREWICZ NIE SPEŁNI OCZEKIWAŃ OPOZYCJI I CO WTEDY? - KKZ.

-- PRZEZ OSTATNIE DWA LATA OPOZYCJA GRAŁA JAK CHCIAŁ PIS - KKZ.

-- POCHANKE O MON: Czy zakończy wojnę z prezydentem? Czy kupi armii obiecane śmigłowce? Czy generałowie, którzy walczyli w Iraku i Afganistanie, przestaną być traktowani wrogo i tropieni jak obcy agenci? Jaka będzie armia pod dowództwem ministra Mariusza Błaszczaka, skoro PiS uznał że ma dość dowództwa Antoniego Macierewicza?

-- MACIEREWICZ DO KOŃCA PRZECIWKO PREZYDENTOWI - Jakub Sobieniowski: We wtorek rano Antoni Macierewicz już wiedział, że odchodzi, ale nie było z jego strony pojednawczych gestów wobec prezydenta. W porannym wywiadzie mówił o tym, że podlegająca mu Służba Kontrwywiadu Wojskowego odebrała dostęp do materiałów tajnych doradcy prezydenta gen. Jarosławowi Kraszewskiemu.

-- KOWALCZYK DLA FAKTÓW O SZANOWANIU WYROKÓW ETS: Broniący Puszczy Białowieskiej ekolodzy niewinni - sąd w Hajnówce uznał, że blokując harwestery ministra Szyszki, działali w stanie wyższej konieczności. Ten wyrok to zadatek zwycięstwa. Bo już nie ma ministra i chyba nie będzie harwesterów. - Europejskie wyroki w sprawie Białowieży będziemy szanować - jak zapewnia nowy minister środowiska Henryk Kowalczyk.

-- HENRYK KOWALCZYK: Z nikim nie warto iść na wojnę. Rozmowy, kompromis jest znacznie lepszy.

*****

WIADOMOŚCI TVP

-- NOWE OTWARCIE W RELACJACH Z BRUKSELĄ - belka.

-- Wizyty kluczowej i dobrej bo spotkanie z szefem Komisji Europejskiej przedłużyło się do prawie 3 godzin. Polski premier przyznał, że Jean-Claude Juncker wyraźnie zmienił retorykę i jest otwarty na współpracę. Co to w praktyce oznacza dla Polski?

-- JEDNYM Z GŁÓWNYCH ZADAŃ PREMIERA JEST OCIEPLENIE RELACJI Z BRUKSELĄ - Bartłomiej Graczak.

-- NIE MA CO SIĘ ŁUDZIĆ, MOWY NIE MA ŻEBY KE WYCOFAŁA SIĘ, ALE WIDAĆ WYRAŹNIE ŻE POLSKIE ARGUMENTY WS IMIGRACJI JEST PRZYJMOWANA ZE ZROZUMIENIEM - Graczak.

-- ZAUWAŻYŁEM WYRAŹNĄ ZMIANĘ RETORYKI PANA PRZEWODNICZĄCEGO - Mateusz Morawiecki.

-- UNIJNI PRZYWÓDCY ZAUWAŻAJĄ POLSKĄ POMOC UCHODŹCOM NA MIEJSCU - Graczak.

-- UNIJNI LIDERZY ZROZUMIELI ŻE SPÓR Z POLSKĄ JEST DLA NICH NIEKORZYSTNY WIZERUNKOWO - Graczak.

-- TUSK ZNÓW ATAKUJE POLSKĘ - belka.

-- Kolejna rozmowa Morawiecki - Juncker w lutym. Bo jak słyszeliśmy jest wola współpracy. Inaczej na relacje z Unią patrzy Donald Tusk, który w wywiadzie dla "Tygodnika Powszechnego" po raz kolejny skrytykował politykę prowadzoną przez Prawo i Sprawiedliwość. Rządowi Tusk zarzuca prowadzenie prokremlowskiej i antyeuropejskiej polityki. Choć z Brukseli zaczynają płynąć właśnie sygnały, że konflikt z polskim rządem jest nieopłacalny.

-- NIE PO RAZ PIERWSZY DO ATAKÓW WYKORZYSTUJE RELACJE NA LINII WARSZAWA-BRUKSELA - Marcin Tulicki.

-- NA ZMIANĘ RZĄDU ZAREAGOWAŁY POZYTYWNIE MIĘDZYNARODOWE MEDIA - Tulicki.

-- OCIEPLENIE STOSUNKÓW TO PROCES, ALE NIE WSZYSTKIM JEST NA RĘKĘ, ZWŁASZCZA TYM, KTÓRZY STRASZĄ POLSKĘ EUROPĄ A EUROPĘ POLSKĄ - Tulicki.

-- KOLEJNY ATAK NA BIURO PIS - belka.

-- Kolejny atak o politycznym podłożu. W Chrzanowie nieznany mężczyzna wdarł się do środka i napadł na pracownika biura Prawa i Sprawiedliwości. Małopolska policja publikuje wizerunek napastnika i prosi o pomoc w jego odnalezieniu. To najpoważniejszy, ale niestety nie jedyny taki atak w ostatnich dniach.

-- RZĄD STAWIA NA BEZPIECZEŃSTWO POLAKÓW - belka.

-- Sekretarz stanu w Kancelarii Premiera Paweł Szefernaker zostanie wiceszefem MSWiA i pierwszym zastępcą nowego ministra Joachima Brudzińskiego. Innych zmian personalnych - na razie w tym resorcie nie będzie. Joachim Brudziński, w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych, zajął miejsce Mariusza Błaszczaka, który został z kolei ministrem obrony narodowej. Obaj deklarują, że ich celem jest bezpieczeństwo.

-- BŁASZCZAK PROWADZIŁ KONSEKWENTNĄ POLITYKĘ IMIGRACYJNĄ, REAKTYWOWAŁ POSTERUNKI POLICJI, PRZYGOTOWAŁ USTAWĘ ODBIERAJĄCĄ EMERYTURY FUNKCJONARIUSZOM ORGANÓW BEZPIECZEŃSTWA PRL- Ewa Bugała.

-- AMBITNE PLANY SPÓŁEK SKARBU PAŃSTWA - BELKA.

-- Patrzenie w przyszłość, czyli innowacje, rozwój i ekspansja - to kierunek, który wybiera coraz więcej spółek kontrolowanych przez Skarb Państwa. PZU liczy nawet, że zostanie europejskim liderem nowoczesnych technologii w ubezpieczeniach. Zaktualizowaną strategię na najbliższe trzy lata, firma nazywa rewolucją przyszłości.

-- NOWA ODSŁONA PLANU MORAWIECKIEGO - belka.

-- NOWE DOWODY PRZECIW NIEMCOM - belka.

-- Parlamentarny zespół do spraw reparacji wojennych, otrzymał właśnie nowe cenne archiwalne materiały dokumentujące część strat z czasu II wojny światowej. To kilometry taśmy filmowej, które zostaną wykorzystane w opracowaniu raportu podsumowującego wszystkie szkody, które wyrządziły nam nazistowskie Niemcy.

*****

WYDARZENIA POLSATU

-- DZIEŃ PO GŁĘBOKIEJ REKONSTRUKCJI PIERWSZE WYPOWIEDZI NOWYCH MINISTRÓW I PIERWSZE PLANY - zapowiedź.

-- RZĄD MATEUSZA MORAWIECKIEGO JEST JEDNYM Z NAJLICZNIEJSZYCH W OSTATNICH LATACH - Grzegorz Kępka.

-- REKONSTRUKCJA NIE JEST PEŁNA, DOPIERO ZA KILKA DNI MAMY POZNAĆ NOWEGO SZEFA RESORTU CYFRYZACJI - Kępka dalej: Wciąż nie wiadomo kto będzie zarządzał budownictwem.

-- Nie ma znaczenia jak liczna jest drużyna jeśli wygrywa. A PiS zadbało by ministrowie którzy otrzymywali najwięcej żółtych kartek wypadli ze składu - konkluzja Kępki.

-- FERMENT PO DYMISJI SZEFA MON NIE USTAJE - zapowiedź.

-- Zapewne najbliższe dni pokażą czy decyzja o odsunięciu ministra obrony będzie dla rządzących kosztowna. Protestująca przeciwko niej część elektoratu na pewno jest głośna. Pytanie jak bardzo liczna - Piotr Michalak.

-- NAWET W KLUBIE PIS DA SIĘ ZNALEŹĆ NIEZADOWOLONYCH - Michalak dalej: W materiale o Krystynie Pawłowicz i Annie Sobeckiej.

-- WEDŁUG NIEOFICJALNYCH INFORMACJI, ANTONI MACIEREWICZ NIE JEST ZAINTERESOWANY FOTELEM WICEMARSZAŁKA SEJMU - Michalak.

-- PONAD DWIE GODZINY PREMIER MORAWIECKI PRZEKONYWAŁ SZEFA KE DO RZĄDOWEJ WERSJI REFORM W SĄDOWNICTWIE.

-- KE DOCENIŁA JUŻ SAMĄ CHĘĆ NAPRAWY STOSUNKÓW ZE STRONY WARSZAWY, MIAŁA RÓWNIEŻ OBIECAĆ WYCOFANIE SIĘ Z PROCEDURY ART. 7 WOBEC POLSKI, A NAWET OBIECAĆ POLSCE POMOC W ZDOBYCIU PRZYSZŁYCH UNIJNYCH PIENIĘDZY - Dorota Bawołek z Brukseli: Wszystko pod warunkiem że rząd wycofa się przynajmniej z części reform w sądownictwie. Ale premier Morawiecki cały czas przekonywał o ich potrzebie.

-- DWA SKRAJNE PROJEKTY WS. ABORCJI SĄ JUŻ W SEJMIE.

Źródło: 300polityka.pl

STAN GRY: PiS wygrywa wybory na Pomorzu, Karnowski: PiS nigdy nie myślał o wyjściu z UE, Bierzyński: Na focusach Schetyna jako osioł, RZ: Krajewska pracuje u Boniego

Dodano: 08.01.2018 11:02 | 24 odsłon | 0 komentarzy


-- PETRU ZAKŁADA STOWARZYSZENIE PLAN PETRU, BIELAN O TYM, ŻE MORAWIECKI DZIŚ POINFORMUJE O ZMIANACH W RZĄDZIE, KARCZEWSKI O WYMIANIE WIĘCEJ NIŻ 5 MINISTRÓW: -- PIS WYGRYWA PRZEDTERMINOWE WYBORY W DUŻEJ GMINIE NA POMORZU - BASTIONIE PO: “Adam Śliwcki (PiS) został wybrany na wójta dużej pomorskiej gminy Krokowa. W niedzielnych wyborach zdobył ponaddwukrotnie więcej głosów niż jego przeciwnik Andrzej Styn z Platformy Obywatelskiej. W październiku zmarł związany z PSL wieloletni wójt gminy Henryk Doering. W listopadzie premier Beata Szydło powierzyła funkcję wójta Adamowi Śliwickiemu, radnemu PiS w sejmiku”,

-- WBREW MARZENIOM OPOZYCJI, PIS NIE CHCE WYJŚĆ Z UNII - JACEK KARNOWSKI: “Wbrew marzeniom opozycji, PiS nie chce wyjść z Unii. Więcej, taka myśl w ogóle w obozie rządzącym się nie pojawia ani nigdy się nie pojawiała. Nie zmienia to faktu, że Polska potrzebuje realnego spojrzenia na wspólnotę. Realizm w tej sferze jest wręcz warunkiem podstawowym naszego sukcesu w ramach zjednoczonej Europy. Każdy, kto z członkostwa w Unii czyni rodzaj quasi-religijnego zadęcia, szkodzi wspólnocie, i przede wszystkim szkodzi Polsce. A i sobie nie pomaga, ponieważ Polacy już wiedzą, że Unia ma zalety, ale ma też wady. Oczywiście, „unio-Polacy” mogą mieć inne zdanie. Byłoby wręcz wspaniale, gdyby ową nazwę przyjęli na stałe”. 

-- INGERENCJĄ OETTINGERA W USTAWĘ MEDIALNĄ POKAZUJE BRUTALNOŚĆ NIEMCÓW W DBANIU O WŁASNE INTERESY - RYSZARD LEGUTKO: “Tak, bo po to są ciała konstytucyjne, żeby uchwalać i wprowadzać prawodawstwo. Nie ma potrzeby, żeby konsultować polskie prawo z komisarzami unijnymi. Chyba Oettingera dopadła minuta prawdy. Potwierdził, że Niemcy skrupulatnie i brutalnie dbają o swoje interesy. Dziwię się tylko, że on to powiedział publicznie”. 

-- NIE MOŻEMY POLEGAĆ TYLKO NA WĘGRACH - Piotr Wójcik w GPC: “Poza Węgrami bardzo prawdopodobni są Chorwaci i Litwini, a Rumuni, Łotysze i Słowacy są przynajmniej realni. Możliwych kierunków jest więcej, jednak polska dyplomacja musi zdawać sobie sprawę, że planem minimum nie jest węgierskie weto, tylko sześć głosów przeciw już w pierwszym głosowaniu”.

-- POLSKA PONIESIE NAPRAWDĘ DOTKLIWE KONSEKWENCJE - Piotr Musiałek na Jagielloński24: “Pogorszenie wizerunku Polski nie będzie jedyną konsekwencją uruchomienia procedury z artykułu 7 Traktatu o Unii Europejskiej. Skutki niebezpiecznej gry z Brukselą będą prawie na pewno dużo poważniejsze: nie tylko na poziomie symbolicznym, ale w konkretnych sprawach, które mamy do załatwienia w Brukseli i z innymi państwami”.

-- MUSIAŁEK O POKUSIE DEALU PO NIEMIECKIEJ STRONIE: “Pokusa politycznego „dealu” jest tym większa, że bez niego Niemcy poza czystą satysfakcją z obrony europejskich wartości nic nie zyskują, a jedynie pogłębią niechęć nie tylko samego PiS-u, do czego już przywykli, ale także polskiego społeczeństwa, czego bardziej się obawiają”. 

-- PRAWO MYŚLIWSKIE CZYNI Z MYŚLIWYCH PANÓW LASÓW I ŁĄK - Dominika Wantuch w GW: “Rodzic boi się o dzieci, które poszły na grzyby. Zasianą przez rolnika zbożem ziemię rozjeżdża myśliwska terenówka. Puszczone na łąkę konie i owce uciekają przed hukiem strzelb myśliwych. Przeciwnicy strzelania nie mogą zaprotestować przeciwko ustawianiu na ich terenie paśników i ambon. To obrazki z Polski, która powstanie w wyniku prawa myśliwskiego ministra Szyszki”. 

-- NA CO LICZY PO TAK BRONIĄĆ GAWŁOWSKIEGO? - Joanna Lichocka w GW: “Na co liczą? Że ich wyborcy bę- dą pochwalali to, że zamiast wezwać do złożenia immunitetu poselskiego, zawiesić go w prawach członka partii aż do wyjaśnienia zarzutów – PO broni oskarżonego o korupcję do upadłego? Już nie te czasy. „Wysokie” standardy etyczne PO przełożą się na równie „wysokie” poparcie”.

-- TAK UPADALI SZEFOWIE SŁUŻB - Wojciech Czuchnowski w GW: “Bardziej skomplikowana jest sprawa Małeckiego. Nie pasował on do układu służb PiS, który po wyborach zbudował ich koordynator Mariusz Kamiński. Małeckiego forsował Macierewicz, Kamiński wolał obecnego szefa AW Piotra Krawczyka (wtedy zastępcę Małeckiego). Sprawa Sensusa była dobrym powodem, by uderzyć w ówczesnego szefa Agencji”. 

-- ZNIKAJĄCA WIZYTA MACIEREWICZA W USA - Paweł Wroński w GW: “Nie dojdzie do wizyty szefa MON w Białym Domu 17 stycznia? Były szef MON Tomasz Siemoniak twierdzi, że została ona odwołana, bo administracja USA nie chciałaby się wpisywać w rozgrywki w PiS przed rekonstrukcją rządu. MON zaś twierdzi, że termin jest aktualny”. 

-- MACIEREWICZ WALCZY O STOŁEK - Magdalena Rubaj cytuje w Fakcie polityka PiS:“- Z tego, co słyszałem, zabiegał o spotkanie z kimkolwiek.To znaczy nie ze wskazaną wcześniej osobą, ale z kimś, z kim uda się w ogóle spotkanie umówić, po prostu z kimś od Trumpa – relacjonuje nam polityk rządzącej partii”.

-- FAKT O DWÓCH WIZYTACH MACIEREWICZA W WEEKEND NA NOWOGRODZKIEJ: “Duży problem z Macierewiczem ma chyba także prezes PiS Jarosław Kaczyński (69 l.). Szef MON gościł u prezesa w i piątek, i w sobotę. Tyle że przedwczoraj wizyta Macierewicza w siedzibie PiS trwała zaledwie 5 minut…”

-- JEDYNKA SE O KRAJEWSKIEJ.

-- KOLEJNY POLITYK PO Z ZARZUTAMI - Fakt o Krajewskiej.

-- KOLEJNY AFERA Z POLITYKIEM PLATFORMY - tytuł w GPC. -- LIGIA KRAJEWSKA PRACUJE DLA BONIEGO - pisze Wiktor Ferfecki w RZ: “Nieco inny statut ma była warszawska posłanka PO Ligia Krajewska. Jest „usługodawcą” europosła Platformy Michała Boniego. Czym zajmuje się „usługodawca”? – Koordynuję projekt edukacyjny – mówi „Rzeczpospolitej” Krajewska. Dodaje, że nie może jeszcze ujawnić szczegółów projektu, bo zajmuje się nim dopiero od września. Tłumaczy, że jest osobą odpowiednią do takiej pracy, bo od lat zajmuje się oświatą. Podobnie mówią eurodeputowani zatrudniający byłych posłów. Ich zdaniem żal byłoby nie wykorzystać ich kompetencji”. 

-- MORAWIECKI BĘDZIE Z JUNCKEREM CHCIAŁ POWIELIĆ SCENARIUSZ ROZMOWY Z ORBANEM - Michał Szułdrzyński w RZ: “Logika, według której Polska jest oblężoną twierdzą atakowaną przez Niemców, Rosjan czy Bruksela, ustępuje – bardzo powoli skądinąd – logice, według której politykę europejską trzeba prowadzić w taki sposób, by realizować swoją suwerenność, ale równocześnie nie próbować wszystkich bez powodu do siebie zrażać. Dlatego jednym z elementów taktyki podczas rozmowy Morawieckiego w Brukseli będzie próba powielenia scenariusza ze spotkania z Viktorem Orbánem. Temat procedury praworządności był tam tylko jednym z kilku, obok innych spraw bilateralnych, regionalnych i europejskich. Dlaczego? Bo chodzi o pokazanie, że na sporze z Brukselą w sprawie procedury praworządności świat się nie kończy”. 

-- JAKUB BIERZYŃSKI O BADANIACH FOCUSOWYCH Z KTÓRYCH WYNIKA, ŻE SCHETYNA PRZYPOMINA LUDZIOM OSŁA - mówi Pawłowi Reszce w Newsweeku: “Wydzierają kawałki gazety i kleją na karton?

Ułóżcie proszę wizerunek polityka X. Tu są stare gazety. Czas start. 15 minut.

I czego można się dowiedzieć?

Na przykład tego, że Grzegorz Schetyna nigdy nie powinien być liderem politycznym. Wie pan jakie zwierze według uczestników fokusów najbardziej do niego pasuje?

Jakie?

Osioł. Nawet z hieny można coś zrobić, ale osioł? Dramat”.

-- TYLKO PIS MOŻE ZATRZYMAĆ NIENAWIŚĆ - Tomasz Krzyżak w RZ: “Wzajemną falę wrogości mogą dziś powstrzymać politycy PiS. Wszak to oni są dziś u władzy i im – co zresztą wyraźnie pokazują sondaże – Polacy wciąż ufają najbardziej. To od nich powinien zatem pójść wyraźny sygnał do zmiany języka naszej debaty. Kilka tygodni temu próbował to uczynić w swoim exposé premier Mateusz Morawiecki, ale jak dotąd niewielu podążyło jego śladem”. 

-- JACEK ŻAKOWSKI UWAŻA, ŻE TRZEBA PODNIEŚĆ SKŁADKĘ: “Dlatego, jako płatnik składek, obywatel, podatnik i pacjent, uroczyście oświadczam, że nie zagłosuję na żadnego polityka, który nie będzie miał odwagi powiedzieć, że trzeba albo zacząć szybko i zdecydowanie podnosić obowiązkowe składki, albo zrezygnować z kosztownego systemu składkowego i wprowadzić obywatelskie ubezpieczenie zdrowotne finansowane na konstytucyjne gwarantowanym i odpowiednio rosnącym poziomie opisanym jako procentowy udział w PKB. W żadnych wyborach nie poprę też partii, która nie będzie wystarczająco uczciwa i odpowiedzialna, by to zadeklarować”. 

-- URODZINY: Agnieszka Pomaska.

Źródło: 300polityka.pl

STAN GRY: Dworczyk: Rekonstrukcja później, Karnowski: Epatowanie art.7 w Budapeszcie byłoby nieprofesjonalne, Mucha: Jak najszybciej zakazać zabijania na futra

Dodano: 04.01.2018 11:53 | 29 odsłon | 0 komentarzy


-- BRUDZIŃSKI ODPOWIADA PLATFORMIE, ŁAPIŃSKI O ODPOWIEDZIALNOŚCI ARŁUKOWICZA I KOPACZ I REKONSTRUKCJ, PREZYDENT SOPOTU CHCE PRZYJĄĆ UCHODŹCÓW - 300LIVE:

-- ZUBOWSKI I ARENDT DO KOMISJI AMBER GOLD - poinformowała rzeczniczka PiS.

-- PATRYK JAKI POTWIERDZIŁ NA TWITTERZE, ŻE WALTZOWIE ODDADZĄ 5 MLN ZŁ ZE SPRZEDAŻY NOAKOWSKIEGO.

-- WOJCIECH MUCHA O POTRZEBIE JAK NAJSZYBSZEGO WPROWADZENIA ZAKAZU ZABIJANIA ZWIERZĄT NA FUTRA - pisze w GPC: “Gąsiorek oburzył się tym i pozwał ich do sądu, gdzie przekonywał, że „każdy hodowca kocha zwierzęta jak własne dzieci”. Sąd nie podzielił jego zdania i uznał, że porównanie jest niestosowne, jeśli uwzględnić, iż norki zabija się, by uzyskać z nich futra. Stwierdził też, że ujawniający horror z fermy Gąsiorka kierowali się „wyższym interesem społecznym”. Podobnym interesem będzie niewątpliwie jak najszybsze wprowadzenie zakazu hodowli, nad czym pracuje sejmowa większość”.

-- 2017 NAJLEPSZY PO 1989 - SONDAŻ CBOS

-- NAJBARDZIEJ REALNY TERMIN REKONSTRUKCJI TO PONIEDZIAŁEK - Grzegorz Osiecki i Bartek Godusławski w DGP: “Jest taka prawidłowość w PiS, że im dłużej się o rekonstrukcji rozmawia, tym jest ona mniejsza – przekonuje jeden z polityków rządzącej partii. Nie wiadomo jednak, na ile ta prawda sprawdzi się tym razem. Dyskusje trwają. Najbardziej realne terminy to: decyzje kierownictwa PiS w piątek, a same zmiany w najbliższy poniedziałek po święcie Trzech Króli. Ale słychać też głosy, że sprawa może się jeszcze przeciągnąć”.

-- KOWALCZYK DO ŚRODOWISKA? - jak twierdzą autorzy DGP: “Mówi się też, że do resortu środowiska trafi Henryk Kowalczyk. Nie wiadomo, czy ocaleje Andrzej Adamczyk. Pozycja Antoniego Macierewicza wydaje się pewna, ale niektórzy wskazują, że choć jego odejście mogłoby wywołać polityczny wstrząs, to takiego scenariusza nie można wykluczyć, bo jak w każdej innej sprawie decyzje podejmie lider PiS”. 

-- NIE BĘDZIE REKONSTRUKCJI W PONIEDZIAŁEK - MICHAŁ DWORCZYK: “Jeżeli chodzi o rekonstrukcję rządu, pan premier wyraźnie zapowiedział, że po święcie Trzech Króli możemy się jej spodziewać. (…) Dlatego, że to już jest niedługo, to jeszcze odrobina cierpliwości i wszyscy się dowiemy, jakie zapadną decyzje. Te decyzje będą wynikiem porozumienia, czy wypracowanego modelu pomiędzy panem premierem, a kierownictwem politycznym Prawa i Sprawiedliwości. (...) To są decyzje pana premiera i kierownictwa partii. Sądzę, że to w poniedziałek jeszcze nie nastąpi”. 

-- PIOTR TRUDNOWSKI O 7 POSTULATACH NA 100 LECIE NIEPODLEGŁOŚCI: “Niech to będzie rok naszej niepodległości intelektualnej i namacalnej sprawczości. Nie pozwalajmy się dalej kolonizować mainstreamowi i jego trzeciorzędnym problemom, ale też bądźmy konsekwentni w poszukiwaniu i przekonywaniu do konkretnych rozwiązań, a nie zadowalajmy się rolą przyzwoitych gości wołających na puszczy. Wierzę, że znajdą się Czytelnicy gotowi nas w tym dziele wspierać. Zawodowi politycy wcześniej czy później – nie pierwszy już raz – nie będą mieli wyboru. W końcu zaczną przejmować agendę wypracowaną  na naszych łamach, a czasem i w naszych „egzotycznych sojuszach”.

-- TRUDNOWSKI O GŁOSOWANIU RODZINNYM: “Po kilku tygodniach nastrój się zmienił. Rzetelnie o pomyśle i jego popularności w różnych państwach świata jako jednej z odpowiedzi na wyzwania demograficzne napisały tygodnik „Polityka” i „Gazeta Wyborcza”. Niektórzy przypomnieli sobie, że pomysł ten prawdopodobnie jako pierwszy w Polsce, w ramach prac w Parlamencie Europejskim, swego czasu popularyzował reprezentujący Unię Wolności Andrzej Wielowieyski. Wreszcie, z innego poziomu niż stricte demograficzno-rodzinny argumentować na jego rzecz zaczął prof. Radosław Markowski, które trudno chyba posądzać o sympatie dla prawicy. Trzeźwo jednak wskazywał, że „głosowanie za dzieci” sprowokowałoby rodzinne rozmowy o polityce, a w konsekwencji podniosłoby poziom świadomości politycznej najmłodszych (a zapewne nie tylko) obywateli”.

-- DEGLOMERACJA - CZYLI POZA WARSZAWĄ TEŻ JEST ŻYCIE - TRUDNOWSKI O INNYM POSTULACIE: “W temacie promowania policentrycznego rozwoju Polski już rozpoczęliśmy konkretne działania: od ponad dwóch lat popularyzowaliśmy temat w debacie publicznej, apelowaliśmy do rządzących o zlokalizowanie kilku instytucji poza Warszawą, a w początku grudnia ogłosiliśmy plan stworzenia obywatelskiego lobby deglomeracyjnego. Jego skromne zręby powstają właśnie przy okazji budowania poparcia dla naszego postulatu zlokalizowania Biura Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców w Nowym Sączu. W nowym roku będziemy te działania kontynuowali, licząc, że do nacisku na decydentów dołączą  inne środowiska”. 

-- JAKUB BIERZYŃSKI O TYM, ŻE WYBORCY PIS NIE ZNOSZĄ POUCZANIA I CENIĄ DEMOKRACJĘ, A PROTESTY UMACNIAJĄ ICH W PRZEKONANIU, ŻE PIS REALIZUJE OBIETNICE: “Wyborcy PiS z Miastka nie odrzucają demokracji. Są do niej głęboko przywiązani. Uważają, że ich partia zyskała demokratyczny mandat w wyborach i mandat ten powinna wykorzystywać do realizowania zmian. Wyborca PiS nie czuje się oszukany. Wręcz odwrotnie. Im bardziej nasila się wojna z elitą, im głośniejsze stają się protesty, tym bardziej utwierdza się w przekonaniu, że PiS rzeczywiście realizuje swoje obietnice”. 

-- RAPORT GDULI O DOBREJ ZMIANIE W MIASTKU, NA KTÓRY POWOŁUJE SIĘ BIERZYŃSKI: 

-- MICHAŁ KRZYMOWSKI O PAKCIE ZIOBRY Z MORAWIECKIM: “Zbigniew Ziobro odbył serię spotkań ze związanymi z nim prezesami państwowych spółek. Zażądał od nich posłuszeństwa wobec Mateusza Morawieckiego. To efekt paktu o nieagresji, który premier i minister sprawiedliwości zawarli kilka tygodni temu - wynika z informacji „Newsweeka”. 

-- WOJCIECH CIEŚLA O HGW I JEJ ŻALU DO LIBERALNYCH MEDIÓW: “Z drugiej strony nie ma mediów, które by nie pisały o niej krytycznie. TVN w sprawie reprywatyzacji grillował ją lepiej niż portal Karnowskich. To chyba jedyna sytuacja, gdy wszystkie media zgodziły się na lincz”. 

-- TOMASZ SAKIEWICZ O NAGRODZIE DLA PREZYDENTA KACZYŃSKIEGO I PREZESA PIS NA 25-LECIE GAZETY POLSKIEJ: “ Kaczyńscy jeszcze od czasów Solidarności tak grali, by rozegrać dużo silniejszych przeciwników. Rozgrać dla Polski. I rzeczywiście ich rozegrali. Dzisiaj Jarosław Kaczyński stoi na czele najsilniejszej w historii proniepodległościowej formacji politycznej. Rządzi, choć oczywiście nie bez ograniczeń, silną ręką, zmieniając błyskawicznie kraj”. 

-- JACEK KARNOWSKI UWAŻA, ŻE EKSPONOWANIE ART.7 W BUDAPESZCIE BYŁOBY NIEPOTRZEBNYM OBJAWEM NERWOWOŚCI I WYGLĄDAŁOBY NA BIEGANIE PO PROŚBIE: “Delegacja polska w czasie wizyty bagatelizowała problem art 7. Nie dlatego, że ma obawy co do stanowiska Węgier, ponieważ zostało ono wyartykułowane już wcześniej, ale z tego powodu, że nadmierne eksponowanie tej sprawy uważane jest za niepotrzebny objaw nerwowości, za grę w sumie mało profesjonalną. Można jednak zadać pytanie, czy przemilczanie tej sprawy, nawet w słusznej intencji obniżenia jej rangi, nie kreuje niepotrzebnie atmosfery lekkiej nerwowości, zwłaszcza wśród ludzi, którzy uważają premiera Orbana za potwora zdolnego do wszystkiego. Polska delegacja odpowiada następująco: nie chcieliśmy, by wyglądało to na bieganie po prośbie, jak proszenie małego kraju o ratunek. Proszenia rzeczywiście nie było, bo nie ma takiej potrzeby. Orban byłby samobójcą, gdyby w tej kwestii zdradził Polskę. Nie tylko dlatego, że mógłby być następny; również dlatego, że oznaczałoby to otwarcie drzwi ku europejskiemu superpaństwu. To jest przecież stawka tego sporu”.

-- DWÓCH TO LEPIEJ NIŻ JEDEN - KARNOWSKI O LIKE-MINDED COUNTRIES: “To są naprawdę, cytując Morawieckiego, „like-minded countries”, kraje podobnie myślące i czujące. Warto w tę relację inwestować. Dwóch to zawsze więcej niż jeden. Oczywiście, sympatie narodów nie są żadną gwarancją dobrych wyborów poszczególnych rządów, ale nie jest też tak, że nie mają znaczenia. Zwłaszcza w Europie środkowej, którą Orban ładnie dziś zdefiniował:to obszar między światem niemieckim a rosyjskim. Tu wszystko może mieć znaczenie”. 

-- WĘGRY STAJĄ ZA POLSKĄ - jedynka GPC.

-- ORBAN URATUJE POLSKĘ W BRUKSELI - tytuł w RZ.

-- NA RAZIE INNEGO SOJUSZNIKA NIE MAMY - Jerzy Haszczyński w RZ: “To wszystko pokazuje, jak trudnym sojusznikiem są Węgry. A w przyszłości wcale nim być nie muszą. Na razie innego nie mamy”. 

-- POLSKI PREMIER POSTAWIŁ SIĘ WOBEC ORBANA W POZYCJI UCZNIA - Paweł Wroński w GW: “To Viktor Orbán przedstawił się podczas spotkania z dziennikarzami jako nowy, faktyczny przywódca całej Europy Środkowej. Jako ideolog walki o Europę narodów, wbrew ideom „postchrześcijańskim” i „postnarodowym” prezentowanym jakoby przez biurokratów z Brukseli. To on perorował o konieczności przeciwstawienia się przyjmowaniu imigrantów, którzy czynią Europę „mniej europejską”. To on wskazywał, jakie są kierunki rozwoju naszej części kontynentu, która, jak podkreślał, stała się ekonomicznym kołem zamachowym Unii Europejskiej, więc „nie potrzebuje pieniędzy niemieckich, bo potrafi stanąć na własnych nogach”. 

-- OGON MACHA PSEM - Michał Kokot w GW o Węgrzech.

-- FAKT O KULISACH ŚLEDZTWA PRZECIW GAWŁOWSKIEMU: “To Mieczysław O. wyjaśnił młodszemu koledze, że „Gawłowski lubi dostawać prezenty i tego oczekuje w zamian”. „Dalsze instrukcje”, według jego zeznań, przyszły na przełomie maja i czerwca 2011 r. Akurat wtedy, kiedy obaj panowie z IMiGW przebywali na konferencji meteorologicznej w Genewie i nocowali w hotelu La Reserve. Tam Łukasz L. na prywatnego mejla otrzymał wiadomość zawierającą zdjęcie zegarka Tag Heuer Carrera Calibre 16 z dopiskiem „x2”. 

-- KARA DLA TVN24 ZNIKNIE? - Agnieszka Kublik w GW: “Czy szef KRRiT Witold Kołodziejski uchyli decyzję o ukaraniu stacji grzywną za relacjonowanie protestów opozycji? Miałby to zrobić przed 9 stycznia, czyli podróżą Mateusza Morawieckiego do Brukseli - dowiedziała się "Wyborcza". 

-- ZUZANNA DĄBROWSKA O POMOCY UCHODŹCOM I O POLSKIM KATOLICYZMIE NA POKAZ W WYDANIU RZĄDOWYM: “Watykańska Sekcja ds. Migrantów i Uchodźców, konsultując się z konferencjami episkopatów oraz zaangażowanymi w tej dziedzinie katolickimi organizacjami pozarządowymi, wypracowała Dwadzieścia Punktów Działalności w tych kwestiach. Są one „zakorzenione w potrzebach określonych na poziomie oddolnym oraz osadzone w najlepszej praktyce Kościoła”. Jednak bez wątpliwości nie są zakorzenione w polskim katolicyzmie na pokaz w wydaniu rządowym”. 

-- JOANNA LICHOCKA O POLITYCZNYM BIZNESIE NA ZDROWIU - pisze w GPC: “Rosną pensje pielęgniarek, lekarzy, pracowników medycznych. Ustawa o minimalnych wynagrodzeniach zasadniczych w służbie zdrowia w ciągu 3,5 roku skieruje do ich kieszeni ponad 16 mld zł. Niestety w tej grze opozycji i popierających ją środowisk ważniejsza jest walka polityczna niż rzeczywiste sprawy zdrowia. Biznes na służbie zdrowia – polityczny. Awantura, kosztem pacjentów, czeka nas zatem niechybnie”.

-- BARBARA PIWNIK O PREZESIE SN BEZ DOŚWIADCZENIA W SĄDZIE REJONOWYM - mówi w rozmowie z RZ: ”Mam wrażenie, że to jest problem, kiedy pierwszym prezesem SN zostaje profesor bez ciężkich doświadczeń bycia sędzią od sądu rejonowego poczynając, a na Sądzie Najwyższym kończąc. W ostatnich latach zadaję sobie pytanie, dlaczego spośród sędziów, którzy przeszli drogę od samego dołu na samą górę, nie można było znaleźć godnego, by został pierwszym prezesem SN”.

-- PIWNIK O TYM, ŻE PIS MÓWI JAK PIWNIK: “Niedawno jeden z moich znajomych powiedział, że musiał mnie bronić podczas dyskusji w gronie kolegów, bo usłyszał, że „Piwnik mówi jak PiS”. Odparł wtedy, że to „PiS mówi jak Piwnik”. I taka jest moja odpowiedź. O potrzebie reform mówiłam już w 2001 r., kiedy byłam ministrem sprawiedliwości". 

-- KRZYSZTOF WOŁÓDŹKO O UKRAINCACH W POLSCE I ŻEBY NIE STAWIAĆ W EDUKACJI ICH DZIECI POD PRĘGIERZEM HISTORII - pisze w GPC: “Już dziś nasza szkoła powinna dbać o to, żeby ukraińska młodzież wykształcona w Polsce poznawała naszą historię, wizję dziejów i relacji polsko-ukraińskich. A równocześnie powinniśmy dbać, żeby nie czuła się postawiona pod pręgierzem historii, naszych najboleśniejszych wspomnień i traum, czasem zręcznie podsycanych przez frakcję moskiewską w Polsce”.

-- PIOTR ZAREMBA O KONIECZNOŚCI OCHRONY AUTONOMII UCZELNI PRZYPOMINA POLITYCZNĄ KONTROLĘ NA UJ ZA CZASÓW PO - jak pisze w DGP: “Pominę już spór, czy to zapis słuszny, ale oddanie takiego prawa ministerstwu bez żadnych mechanizmów kontrolnych groziło stosowaniem go z intencją polityczną. Nie podejrzewam o takie intencje Gowina, ale nie jest on jako minister wieczny. Była już władza, która w odwecie za konkretną publikację chciała nasyłać kontrole na UJ. Także i z tych powodów autonomia środowiska akademickiego jest wartością”. 

-- WICEPREZES PGNIG MACIEJ WOŹNIAK MÓWI DGP O GAZYFIKACJI I SIECIACH WYSPOWYCH, KTÓRE BĘDĄ POWSTAWAĆ: “Budowa gazociągów dystrybucyjnych rzeczywiście nie jest tania, ale ponad 40 proc. kraju jest wciąż niezgazyfikowane. Zależy nam na dotarciu z naszymi usługami i ofertą do tych miejsc. Tam, gdzie nie ma uzasadnienia ekonomicznego dla budowy długich gazociągów, planujemy budowę zamkniętych sieci wyspowych opartych na stacjach regazyfikacji LNG małej skali, do których gaz w postaci płynnej będzie transportowany cysternami ze Świnoujścia. Do 2022 r. takich sieci wyspowych może powstać od 120 do 150. Mamy podpisanych prawie 500 listów intencyjnych z gminami w tej sprawie, co pokazuje, że samorządy doceniają rolę gazu w rozwoju gospodarczym i kwestiach związanych z ochroną środowiska. Jeśli chodzi o finansowanie tych inwestycji, to ich koszt zalicza się do kosztów uzasadnionych. Dlatego prezes Urzędu Regulacji Energetyki będzie je brał pod uwagę przy ustalaniu taryfy dystrybucyjnej – tak jak koszty budowy każdego innego gazociągu”. 

-- URODZINY: Mariusz Walter, Antoni Krauze, Bartosz Węglarczyk.

Źródło: 300polityka.pl

Komentarz Poranny 28 12 2017

Dodano: 28.12.2017 15:10 | 22 odsłon | 0 komentarzy
Pierwsza z trzech poświątecznych sesji 2017 roku przyniosła poprawę nastrojów na warszawskiej GPW. Podobnie jak w całym kończącym się roku w minioną środę najlepiej zachowywały się największe spółki, których indeks zyskał +1,43%

Źródło: inwestycje.pl

Komentarz Poranny 28 12 2017

Dodano: 28.12.2017 11:10 | 11 odsłon | 0 komentarzy
Pierwsza z trzech poświątecznych sesji 2017 roku przyniosła poprawę nastrojów na warszawskiej GPW. Podobnie jak w całym kończącym się roku w minioną środę najlepiej zachowywały się największe spółki, których indeks zyskał +1,43%

Źródło: inwestycje.pl


Starsze wiadomości »
reklama

Copyright © 2008-2018 GazetaBiznesowa.pl - biznes, kursy walut, przelicznik walut, giełda  - wszelkie prawa zastrzeżone