niedziela, 22 października 2017 r.  Imieniny: Haliszki, Lody, Przybysłąwa
Wiadomości z tagiem Sejmu  RSS
STAN GRY: Wroński: Kamiński z PAD przeciw MON, Prezydent Rzeszowa: Mam się obrażać jak dają pieniądze? Zaremba pyta Glińskiego o jątrzącą propagandę TVP

Dodano: 21.10.2017 12:50 | 7 odsłon | 0 komentarzy


-- PREZYDENT I PREMIER NA MSZY Z NAŁOŻENIEM PALIUSZA ARCYBISKUPOWI JĘDRASZEWSKIEMU: “W niedzielę 22 października odbędzie się w katedrze na Wawelu Msza św. z uroczystym nałożeniem paliusza abp. Markowi Jędraszewskiemu. Udział w uroczystościach zapowiedzieli, m.in. prezydent RP Andrzej Duda z małżonką oraz premier Beata Szydło”. https://ekai.pl/krakow-prezydent-i-premier-na-mszy-sw-z-nalozeniem-paliusza-abp-markowi-jedraszewskiemu/ -- 10 lat temu Platforma Obywatelska wygrała przedterminowe wybory parlamentarne.

-- PIS PUBLIKUJE SPOT W KTÓRYM SKLEJA TRZASKOWSKIEGO Z HGW: http://300polityka.pl/news/2017/10/21/pis-publikuje-spot-czy-pozwolimy-im-na-wiecej-w-ktorym-skleja-trzaskowskiego-z-hgw/

-- PLATFORMA NA KONWENCJI Z VIDEO Z SENTYMENTALNĄ PIOSENKĄ MARKA GRECHUTY:

-- 300LIVE: Schetyna: Przed wyborami stworzymy wielką koalicję z wszystkimi prosamorządowymi partiami i organizacjami lokalnymi Schetyna: Platforma chce by to Polacy decydowali o sobie i o kraju. To sedno naszego programu Schetyna: Potrzeba zjednoczonej opozycji, która wygra wybory Schetyna: Ten wyborczy maraton nie jest podobny do żadnego po 1989 roku Petru proponuje opozycji porozumienie na wybory samorządowe i wspólne listy PiS publikuje spot o HGW i aferze reprywatyzacyjnej Brudziński o ordynacji: Jest czymś patologicznym, ża organizację i liczenie głosów odpowiada ten sam podmiot W dniu konwencji Platformy, PiS w mediach społecznościowych przypomina #aferyPO http://300polityka.pl/live/2017/10/21/

-- CHCĄ MIEĆ WODZIREJA CZY ULGI - PIOTR GLIŃSKI DO PIOTRA ZAREMBY - w DGP: “ Sprzątamy właśnie po PO: nie wprowadzali nawet dyrektyw europejskich. Chcą mnie widzieć jako wodzireja, czy może wolą mieć 50-procentowe ulgi podatkowe? Chcą, żebym bywał na salonach, czy żebym przygotował system nowych "zachęt" dla producentów filmowych?”.

-- TYSIĄCE SPEKTAKLI A WTRĄCIŁEM SIĘ W TRZY - mówi Gliński Zarembie: “W Polsce jest sto kilkadziesiąt teatrów. Ja się do nich kompletnie nie wtrącam, chociaż często daję na nie pieniądze. Są tysiące spektakli, a były trzy incydenty, kiedy powiedziałem: "nie pozwalam". Dlaczego? Bo wbrew temu, co twierdzi pan Mieszkowski, nie ma pełnej wolności w sztuce, choć jej granice powinny być jak najszersze. A jeśli teatr zapowiedział żywą, twardą pornografię na scenie, musiałem interweniować. To był mój obowiązek, bo uważam, że takie rzeczy to – co najwyżej – w prywatnym lupanarze, a nie w publicznym teatrze za państwowe pieniądze… A ocena spektaklu, wbrew kłamstwom pana Petru, nic do tego nie miała. No i wypełniając swój obowiązek, zostałem "cenzorem"…”

-- FRAGMENT ROZMOWY ZAREMBY Z GLIŃSKIM O TVP: “Nie widzi pan jątrzącej propagandy obecnej TVP, choćby w sprawie lekarzy rezydentów?

Może te media są czasami zbyt „paździerzowe”, nie neguję warsztatowych niedostatków. Ale protest lekarzy rezydentów jest – niezależnie od intencji wielu jego uczestników – polityczny. Kto rozsądny żąda natychmiast zwiększenia nakładów na służbę zdrowia do 7 proc. PKB?

Czy to usprawiedliwia styl, w jakim PiS na to odpowiada?

Ale co jest gorsze: telewizja czasami „paździerzowa” czy obłudna, teflonowa, wprowadzająca świat kompletnej fikcji?

Ja wolę jakąś trzecią.

Najlepiej być zdrowym, młodym i bogatym. Powiem panu jedno: w Polsce do 2015 r. demokracja była zdecydowanie bardziej fasadowa, bo wszystkie decydujące instytucje – państwowe, medialne i samorządowe – pozostawały w rękach jednej opcji. Byliśmy traktowani jak trędowaci, wycinani do spodu. Mimo to wygraliśmy wybory”. 

-- ZDANIEM JACKA KARNOWSKIEGO TON WYPOWIEDZI ROMASZEWSKIEJ ZOSTAŁ W PAŁACU UZNANY ZA PRZESADĘ: “O ile Zofia Romaszewska dobrze oddała wektor postawy prezydenta wobec propozycji PiS (czyli krytycyzm), o tyle ton tej wypowiedzi nie był, jak wynika z moich informacji, autoryzowany i został uznany, przynajmniej post factum, za znaczną przesadę. Do tego przesadę dość niebezpieczną, bo grożącą załamaniem się rozmów. Jarosław Kaczyński - twórca politycznego zwycięstwa prawicy, człowiek, bez którego nie byłoby prezydenta Dudy - znosi w ostatnim czasie i tak bardzo wiele. Na pewno nie zawsze jest traktowany stosownie do swojej rangi historycznej, której nie powinna przesłaniać całkowicie hierarchia państwowa”. 

-- MARIUSZ KAMIŃSKI PO STRONIE PREZYDENTA - Paweł Wroński w GW: “Sprzyjające Antoniemu Macierewiczowi media szukają byłych współpracowników służb PRL w otoczeniu Andrzeja Dudy. Po stronie prezydenta stanął teraz Mariusz Kamiński. (...) Jednak według nieoficjalnych informacji służby cywilne kierowane przez Kamińskiego wsparły ostatnio prezydenta w starciu z MON. Kamiński zawdzięcza Dudzie ułaskawienie w sprawie nadużyć władzy, kiedy był szefem CBA”.

-- PIS SIĘ BOI DRUGA ANTONIEGO, MACIEREWICZ POPADA W NIEŁASKĘ - Paweł Wroński w GW: “Odwołanie prezesa Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych może być pierwszym ciosem w drużynę Antoniego Macierewicza. Czy Andrzej Duda dostanie jego głowę?”. 

-- 500 PLUS ZMIENIA POLSKĘ NA PLUS - DOMINIKA WIELOWIEYSKA W GW: “Można dyskutować o poprawkach, ale z punktu widzenia interesu publicznego zachowanie 500+ w obecnym albo zbliżonym kształcie jest najlepszą opcją. Dlatego ten program mimo swoich wad powinien być przykładem ponadpartyjnego porozumienia”.

-- BIJĄ SIĘ O KAMILĘ - FAKT o zabiegach Petru i schetyny by kandydatem w Warszawie była KGP.

-- MARCIN MELLER CHCIAŁBY DOŻYĆ TEGO, ŻEBY PIS SZLAG TRAFIŁ - jak mówi w rozmowie z wp.pl: “Ja mam takie marzenie - jako prawie 50-letni mężczyzna - chcę po prostu dożyć tego, żeby szlag ich trafił. I nie wątpię, że doczekam (śmiech). Bo skoro doczekałem upadku komuny, w co zupełnie nie wierzyłem, doczekam i tego, że PiS pójdzie się turlać. Ale chyba jeszcze sobie trochę poczekam”.

-- MELLER O BIEDRONIU: “Doceniając jego wszystkie zalety - sukces w Słupsku, medialność, otwartość, sympatię - nie wierzę, by gej mógł zostać przywódcą na skalę ogólnokrajową w Polsce. Nie chodzi mi o partię z poparciem 10-procentowym, tylko walkę o zwycięstwo. Ale mogę się mylić. Nie wierzyłem, że wygra w Słupsku. Bardzo chciałbym być w błędzie”. 

-- MAM SIĘ OBRAŻAĆ JAK ONI DAJĄ PIENIĄDZE? - LEWICOWY PREZYDENT RZESZOWA TADEUSZ FERENC W GW: “ Akurat te sprawy, które ja załatwiam z ministrem Ziobrą, to mi się dobrze układają. Chcemy przejąć od ministerstwa XVI-wieczny zamek i przekazać go na działalność kulturalną. W zamian oddam mu działkę pod budowę nowoczesnego sądu okręgowego. A minister Gliński dał mi 2 mln 800 tys. zł na imprezę Wschód Kultury, na której bawiło się ok. 50 tys. ludzi. Jestem od tego, żeby dbać o ludzi w mieście, i muszę odpowiednio się zachowywać, żeby zdobywać pieniądze. Mam się obrażać, kiedy on mi daje pieniądze?” 

-- BOGDAN BORUSEWICZ O MOŻLIWOŚCI WYSTAWIENIA KARCZEWSKIEGO PRZECIW DUDZIE: “Myślę, że możliwością rozwiązania problemu z prezydentem Dudą byłoby wskazanie marszałka Senatu jako kandydata na prezydenta Warszawy. Potem Stanisław Karczewski mógłby być alternatywą dla Andrzeja Dudy przy najbliższych wyborach prezydenckich”.

-- WSPÓLNE LISTY TO ZA MAŁO, POWINNA POWSTAĆ NOWA PARTIA - MÓWI BORUSEWICZ: “Jeżeli Platforma połączy się z Nowoczesną i stworzą nie jedną listę wyborczą, ale jedno, nowe ugrupowanie, to tak, będzie taka przewaga. Jeżeli uda się do tego doprowadzić, to da to nowe witalne siły. Wspólne listy w wyborach to za mało. Powinno nastąpić połączenie dwóch ugrupowań i otwarcie na inne środowiska. Powinna powstać nowa partia”.

-- BORUSEWICZ CHCE KIDAWY W WARSZAWIE: “- Najczęściej pojawiają się nazwiska dwóch panów, ale to może być też kobieta. Uważam, że dobrym kandydatem byłaby na przykład Małgorzata Kidawa-Błońska”.

-- HGW - ZDANIEM BORUSEWICZA NIE UŁATWIA SYTUACJI: Hanna Gronkiewicz-Waltz jest dzisiaj obciążeniem dla Platformy?

- Nie ułatwia sytuacji, to jest oczywiste.

Powinna stanąć przed komisją weryfikacyjną ds. reprywatyzacji?

- Namawiałem ją do tego. Myślałem że skutecznie, ale okazało się, że nie”.

-- NEUMANN O TYM, ŻE HGW POWINNA ZEZNAWAĆ: “Jeżeli pójdzie na komisję i będzie się biła o prawdę, Platforma Obywatelska będzie się biła razem z nią. Cały czas wierzę, że zmieni zdanie. Trudno jest dyskutować o tym, czy komisja jest powołana zgodnie z prawem, kiedy ludzie mogą obserwować jej prace i to bez udziału Ratusza. Wierzę, że zmieni zdanie.

Jeżeli nie pójdzie, może zostać zawieszona w prawach członka PO?

Wierzę, że pójdzie na posiedzenie komisji”.

-- NEUMANN WYŚMIEWA ZMIANĘ POKOLENIOWĄ: “Takie proste ruchy PR-owe nie działają. Nie wystarczy postawić kogoś młodego, albo łysego, albo blondynkę, żeby wygrać wybory. To jest naiwne myślenie o polityce, ale także niebezpieczne. Trzeba postawić po prostu na tych, którzy mogą wygrać wybory. Raz będzie to ktoś młody, a innym razem ktoś po 40-tce. Rożnie bywa”.

-- PITERA MÓWI, ŻE HGW SŁUSZNIE NIE CHCE SIĘ STAWIĆ PRZED KOMISJĄ JAKIEGO: “Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz słusznie robi nie stawiając się przed komisją weryfikacyjną ds. reprywatyzacji - uważa europosłanka Julia Pitera (PO). Jednocześnie dodała, że nie zrozumiałaby decyzji Platformy gdyby ta podjęła decyzję o usunięciu prezydent stolicy z władz partii”. 

-- PETRU O MOTYWUJĄCEJ KRYTYCE - mówi Kulturze Liberalnej: “Oczywiście. To nawet jest motywujące. Podobnie jak w biznesie. Wszystkie odważne, czy też innowacyjne decyzje są zwykle krytykowane, bo są nowe. Ale jeśli są one przemyślane i w nie wierzymy – to trzeba je konsekwentnie realizować. Najgorsze, co może być, to pycha i brak konsekwencji”.

-- PETRU O SCENARIUSZACH UPADKÓW PARTII WŁADZY - w KL: “Wszystkie upadki partii władzy w Polsce następowały albo z powodu złej koniunktury gospodarczej, jak w przypadku AWS-u, albo nadużyć, jak w przypadku korupcji ujawnionej w czasie rządów Millera. Moim zdaniem PiS idzie w podobny wariant jak SLD za czasów Millera. W pewnym momencie przeleje się czara goryczy. My musimy to punktować, proponując ofertę programową dla Polski”. 

-- EWA SIEDLECKA O WYWIADZIE-RZECE Z ADAMEM STRZEMBOSZEM: “Drugi walor – to sam Stanisław Zakroczymski. A właściwie zderzenie tych dwóch postaci: starego prawnika, który ma doświadczenia z trwaniem i oporem wobec totalnej władzy, i prawnika młodego, wychowanego w państwie szanującym trójpodział władzy i wartości demokracji, który staje wobec władzy obalającej ten porządek. Trochę jak Adam Strzembosz: urodzony w II RP, wchodzący w dorosłość w PRL. Strzembosz: konserwatysta i katolik, Zakroczymski – lewicujący liberał”. 

-- RAFAŁ ZIEMKIEWICZ O ENDECJI - mówi w RZ: “Zanim zbudujemy most, od razu robimy awanturę, czy ma on być imienia Lecha Kaczyńskiego czy Władysława Bartoszewskiego. A z punktu widzenia endeka most ten może nie mieć żadnego imienia, ważne, by stanął”.

-- ZIEMKIEWICZ O KORUPCJI SANACJI I PIS: “A im mocniej walczył, tym bardziej narastała. Wbrew temu, co twierdził Piłsudski, przed 1926 r. żadnego strasznego zepsucia nie było, ot, pewne nadużycia tu czy tam. Prawdziwe afery zaczęły się dopiero za sanacji i stali za nimi sami sanatorzy. Zresztą rzecz nie w walce z korupcją, ale w niedojrzałości, nieświadomości mechanizmów i idei. Sanację tworzyli prości ludzie, którzy wykształcenie pobrali w okopach, i obok kilku intelektualistów byli to działacze bardziej patriotyczni niż mądrzy. PiS także nie jest wielką siłą intelektualną, nie miało przemyślanego planu działania, raczej miało pewien odruch: elita postkolonialna jest zła, a my jesteśmy dobrzy, bo jesteśmy patriotami. I jak widzimy od dwóch lat, tam, gdzie istnieje potrzeba reformy, tam reforma polega na tym, by „wyczyścić" np. starych sędziów, którzy są z układu, i dać nowych. Bo ci nowi na pewno będą lepsi, a w każdym razie to my, PiS, będziemy ich pilnować, by nie okazali się anty-Polakami. To droga donikąd. Dlatego współzałożyłem Endecję, by ktoś na poważnie spróbował powalczyć o to państwo. A przynajmniej bym mógł moim córkom powiedzieć: zobaczcie, wyszło czy nie wyszło, ale tata naprawdę próbował coś zrobić, by zbudować państwo nowoczesne, a nie tylko „nasze".

-- TOMASZ KRZYŻAK UJMUJE SIĘ ZA PRYMASEM - jak pisze w RZ: “W końcu Siewca mówił, by pomagać, przyjmować i otaczać opieką. Nie oglądać się przy tym na kolor skóry i wyznanie. Czyż wystąpienie przeciwko temu publicznie nie jest wystąpieniem przeciwko Siewcy, a jednocześnie złożeniem jednoznacznej deklaracji politycznej? Ja tak to widzę, więc doskonale rozumiem spojrzenie owego pasterza”.

-- WANDA NOWICKA Z PERSPEKTYWY DOBRZE WSPOMINA WSPÓŁPRACĘ Z PALIKOTEM - jak mówi Elizie Olczyk w RZ: “To mogło być ryzykowne, ale z perspektywy czasu oceniam pozytywnie moje doświadczenia z Januszem Palikotem. Dzięki niemu weszłam do Sejmu i miałam okazję - jak nigdy przedtem ani prawdopodobnie nigdy w przyszłości - do głoszenia moich poglądów, organizowania różnych inicjatyw i wpływania na rzeczywistość polityczną. Mogę mieć do Janusza Palikota żal tylko o to, że zmarnował ogromną szansę, jaką był Ruch Palikota, i zaprzepaścił okazję do zbudowania dobrego, lewicowego ugrupowania, które niosło ze sobą ogromny potencjał emancypacyjny, idee otwartości, pluralizmu i praw człowieka. Myślę o prawach gejów, lesbijek, o nierównościach. Tego w Sejmie wcześniej nie było i teraz też nie ma. Idee, które udało nam się wprowadzić do debaty publicznej, kompletnie zanikły. I stało się to trochę na własne życzenie. Tak na marginesie, ten brak wizji i nowych pomysłów w obecnym Sejmie widać choćby na przykładzie Nowoczesnej, która podobnie jak Ruch Palikota wprowadziła nowych i fajnych ludzi do parlamentu. Ale ja do tej pory nie wiem, w jakim celu oni weszli do Sejmu, o co im chodzi, jaką mają wizję Polski, co chcieliby zmienić, poprawić. Niestety, są bardzo reaktywni, a gdy coś zaproponują, to jest to jakaś drobnica, przyczynkarstwo”.

-- URODZINY: Jacek Nizinkiewicz, NIEDZIELA: Marek Krząkala, Anna Plakwicz, Jarosław Skorupa, Marek Rząsowski, Janusz Rolicki.

Źródło: 300polityka.pl

Spotkanie Kaczyński-Duda bez kompromisu. "Obu stronom opłaca się granie na czas"

Dodano: 20.10.2017 20:26 | 6 odsłon | 0 komentarzy


- Mam wrażenie, że ten kolejny odcinek spotkań piątkowych tak naprawdę jest wygodny dla obu stron - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Lubnauer (Nowoczesna), pytana o rozmowę prezydenta z prezesem PiS. - To nie żadna reforma. To są po prostu kłótnie, przepychanki personalne o Sąd Najwyższy i KRS - dodał wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka (Kukiz'15), odnosząc się do uzgadnianych przez prezydenta i prezesa PiS zmian w sądownictwie.

Źródło: https:

STAN GRY: GW o związkach Przyłębskiej, Bielecki o młodym kandydacie w Waw, Fakt o PBK do PE, GW: PO wyciszy reprywatyzację, PWC potwierdza lukę VAT

Dodano: 20.10.2017 10:44 | 8 odsłon | 0 komentarzy


-- 300LIVE: Jaki:Jeśli PAD nie zmieni swojego postępowania ws. zmian w sądownictwie, przejdzie do historii jak Kwaśniewski ws. reprywatyzacji Romaszewska: Macierewicz uważa prawdopodobnie, że ten prezydent mu przeszkadza Romaszewska: Nie wiem, czy Kaczyński nie przestał być demokratą. Tego nie umiem powiedzieć Romaszewska: Uważam, że PiS gra nieczysto z prezydentem Romaszewska: Nie można wprowadzać jedynowładztwa z tego powodu, że chce się zmienić parę personaliów

-- FRAGMENT ROZMOWY MAZURKA Z POSŁEM MISIŁO: “Zupełnie nie, to nieporównywalne. To nie jest analogiczne.

I dlatego stojąc na krześle, drze pan dokumenty i rzuca w Piotrowicza papierami?

Tłumaczę panu, że to był wyraz absolutnej bezsilności w chwili, gdy rozstrzygało się, czy będziemy mieli trójpodział władzy i wolne sądy.

I dlatego chciał pan rzucić krzesłem?

Nie chciałem rzucać krzesłem, przenosiłem je.

Nad głową? Zamachując się w stronę prezydium? Odłożył pan krzesło, bo spadło siedzisko.

I Kancelaria Sejmu powinna coś zrobić z krzesłami”.

-- CZESŁAW BIELECKI O MŁODYM KANDYDACIE PIS Z DOROBKIEM - mówi wpolityce.pl: “Kandydatem na prezydenta Warszawy powinien być człowiek młody, reprezentant nowego pokolenia, choć rzecz jasna, z wyrazistym dorobkiem. Powinien być znaczącym anty-HGW i anty-PO. To „anty” nie oznacza bycia po prostu przeciwnym politycznie. Chodzi o człowieka, który dla społeczności Warszawy mógłby być sygnałem oczekiwanej zmiany. To nie jest tak, że zły PiS niesprawiedliwie grilluje dobrą Hannę Gronkiewicz-Waltz. To sama prezydent od początku popełniała kardynalne błędy, w czym partia ją popierała. Pytanie dlaczego społeczność Warszawy tak długo to tolerowała?”

-- BIELECKI O INTRONIZACJI MŁODEGO POKOLENIA: “ Po raz kolejny powtórzę, bo to bardzo ważne - niezbędna jest intronizacja nowego pokolenia. Polska ma po Grecji najstarszą elitę polityczną”. 

-- PWC POTWIERDZA DANE MORAWIECKIEGO NA TEMAT LUKI VAT-OWSKIEJ - pisze Anna Cieślak-Wróblewska w RZ: “Firma doradcza PwC zdaje się rozstrzygać ten spór na korzyść resortu finansów. W przedstawionym wczoraj corocznym raporcie szacuje, że o ile w zeszłym roku luka w VAT wzrosła do 2,9 proc. PKB (do 52 mld zł), o tyle w tym roku spadnie o 13 mld zł, do 2 proc. PKB (do 39 mld zł). – Wszyscy wiemy, że resort finansów przesunął zwroty VAT ze stycznia i lutego tego roku na grudzień zeszłego roku – mówi Mateusz Walewski, starszy ekonomista PwC. – To obniżyło wpływy w 2016 r., a podwyższyło na początku tego roku. Ale nawet bez takich ruchów i tak dochody z VAT silnie rosną, zmniejszając lukę – wyjaśnia”. 

-- GW NA JEDYNCE O ZWIĄZKACH PRZYŁĘBSKIEJ Z WYWIADEM - jak pisze Wojciech Czuchnowski: “Zebrane dane wskazują z dużym prawdopodobieństwem, że Muszyński, dziś wiceprezes TK, od połowy lat 90. jako oficer służb „prowadzi” obecną prezes TK Julię Przyłębską. Poznali się na placówce w Berlinie i przez lata utrzymywali relacje, których charakter mógł być związany z pracą Muszyńskiego dla specsłużb Ustalenia oparliśmy na relacjach z kilku niezależnych źródeł, osoby te nie zgodziły się wystąpić pod nazwiskiem. Nie mamy też kopii dokumentów dotyczących zadań Muszyńskiego w wywiadzie, dzienników rejestrowych itp. Takie materiały należą do najbardziej strzeżonych tajemnic”. 

-- TRĄD W PAŁACU SPAWIEDLIWOŚCI - Piotr Stasiński w GW: “Oznaczałoby coś jeszcze gorszego – skandaliczny zamach na sądownictwo w stylu republiki bananowej. Dowodziłoby, że władza wyzbyła się wszelkich hamulców w stawianiu woli politycznej ponad najwyższym prawem Rzeczypospolitej. I że w tym „dziele” nie waha się przekroczyć żadnych granic. Tak przerażający obraz wyłania się z relacji naszych informatorów”. 

-- JAK DUDA ZOSTAŁ AGENTEM A ZIEMKIEWICZ SALONOWCEM - Jan Wróbel w DGP: “Tak, to zupełna głupota z tym salonowcem Ziemkiewiczem i agentem Dudą, naprawdę jednak istotny nie jest himalajski poziom nadprawicowych bredni, tylko użytek polityczny, jaki z tych bredni robi Jarosław Kaczyński. Zbyt wpływowe osoby i pisma – z ostentacyjnie wiernym prezesowi tygodnikiem „Sieci prawdy” – korzystają z narracji agenturalno-radykalnej, byśmy mogli liczyć na otrzeźwienie. Dokładanie do pieca jest znacznie bardziej lukratywne od polemiki z Jarosławem Kaczyńskim. Nie trzeba wielkiej wyobraźni, by ujrzeć wierne twarze szemrzące kochanemu Wodzowi: „No, tak, skoro Ziemkiewicz tak pisze, to znaczy, że agentura chce nas powstrzymać, bo się zaczęła nas bać... nas bać... nas bać...”. A jak Wódz nie posłucha? Znaczy, że agent (śpioch)”.

-- RAFAŁ ZIEMKIEWICZ O PRYMITYWNYM PODLIZYWANIU SIĘ - mówi SE: “ Jeśli chodzi o wypowiedź rzecznik PiS Beaty Mazurek z pewnością tak. To dość prymitywna próba podlizania się prezesowi, do tego raczej chybiona, bo prezes nie jest łasy na takie pochlebstwa. Doskonale demaskuje natomiast podejście części osób wewnątrz obozu władzy. To nie odkrycie, że tak się tam myśli. Co do meritum spotkania, to poważnie zastanawiam się nad tym, czy PiS aby w ogóle nie zrezygnował z reformy wymiaru sprawiedliwości”.

-- KRYSTYNA PAWŁOWICZ O PAD I JK I ŻE NIE DA SIĘ NIKOGO ZMUSIĆ DO GRZECZNOŚCI: “- Do grzeczności nie da się nikogo namówić. Jeśli pan prezydent nie widzi takiej potrzeby, to co zrobić? Chociaż widać, że przychodzi starsza już osoba, która mogłaby być jego ojcem, i to do tego osoba, która wypromowała go jako polityka. Nie są to wizyty podlegające jakiemuś ścisłemu protokołowi i nic by się nie stało, gdyby prezydent przyłożył do Jarosława Kaczyńskiego taką miarę jak do swoich rodziców. Na pewno do nich wychodzi osobiście i nie wysyła umyślnych”. 

-- PIS TESTUJE PREZYDENTA - Agata Kondzińska w GW: “Ponad 25 stron poprawek złożył PiS do prezydenckich ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym. Finezyjnie zapisane wzmacniają ministra sprawiedliwości tam, gdzie prezydent go osłabił - dowiedziała się "Wyborcza". W piątek spotkanie Andrzeja Dudy z Jarosławem Kaczyńskim. (...) Poseł PiS: – To obniżanie ciśnienia, by nie było czerwonych pasków w telewizjach, że porozumienia nie ma. Trzeba zaniżać oczekiwania, spuszczać powietrze z tego balonu”. 

-- PO WYCISZY REPRYWATYZACJĘ - Iwona Szpala w GW: “Z informacji „Wyborczej” wynika, że w pozytywnym przekazie nie zmieści się temat afery reprywatyzacyjnej. Ostatnia wersja jest taka, że prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz dokończy swoją kadencję jako wiceprzewodnicząca PO. – W sobotę raczej wyciszymy temat – mówi jeden z polityków Platformy”.

-- MŁODZI Z PLATFORMY DOSTANĄ SZANSĘ? - dalej Szpala w GW: “Ważne będą proporcje w zarządzie partii. – Frakcja młodych uważa, że wchodzący z automatu baronowie (jest ich szesnastu), czyli zaplecze Schetyny, powinni mieć tyle samo miejsc, co ludzie wybierani bezpośrednio. Wtedy młodsi politycy krytyczni wobec przewodniczącego mieliby szansę zaistnieć – słyszymy”. 

-- KATARZYNA LUBNAUER CHCE BYĆ DRUGĄ TWARZĄ NOWOCZESNEJ:

-- CEJROWSKI O PREZYDENCIE:  Albo durny, albo nasłany, albo resortowe dziecko: “Mam już podejrzenia, że Duda albo durny albo nasłany albo resortowe dziecko. (...) W kampanii wyborczej startował z PiS-u a obecnie się dystansuje od PiS-u czyli oszukał swoich wyborców. Oni głosowali na gościa, który razem z PiS-em będzie współpracował, więc nie podoba mi się, że on się dystansuje i jest bardziej z Kukizem bo co innego mi obiecywał!”. 

-- OPOZYCJA TO PASOŻYTY - Łukasz Warzecha o sytuacji z lekarzami w SE: “Elegancko można o nich powiedzieć: pasażerowie na gapę. Mniej elegancko - że uczepili się jak rzep psiego ogona. Tak działają politycy opozycji, którzy - nie mając własnego pomysłu na odzyskanie utraconej inicjatywy i coraz słabiej radząc sobie w sondażach - jak pasożyty przyczepiają się do wszelkich przedsięwzięć skierowanych w jakikolwiek sposób przeciwko rządowi lub przynajmniej utrudniających mu życie. Na tej właśnie zasadzie towarzysze od Zandberga oraz koleżanki i koledzy panów Ryszarda i Grzegorza próbują za wszelką cenę podczepić się pod protest lekarzy rezydentów”. 

-- DRUGA KADENCJA PIS-U NADCHODZI - Jakub Majmurek w GW: “Co w takiej sytuacji robić? Na pewno nie jest dobrym pomysłem wsiadanie wszystkich sił niechętnych PiS-owi na przeciekający okręt PO. Potrzebne jest nowe otwarcie – i w polskiej polityce, i w samej Platformie. Jeśli nie uda się go dokonać w ciągu dwóch lat, naprawdę czeka nas ciąg dalszy rządów PiS-u, co jest fatalną wiadomością dla polskiej demokracji”.

-- PO NIE POTRAFI WYKORZYSTAĆ POTKNIĘĆ, SCHETYNA SŁABO SIĘ SPRAWDZA - dalej Majmurek: “PO nie potrafi jednak wykorzystać żadnego z potknięć władzy. Nie jest też zdolna politycznie wykorzystać dla siebie energii społecznych protestów wobec takich posunięć jak reforma sądownictwa. Grzegorz Schetyna słabo sprawdza się jako przywódca, wyraźnie widać było, że nie jest w stanie nawiązać kontaktu z tłumami, jakie latem wyszły na ulice miast w całej Polsce w obronie sądów. PO nie ma także żadnego politycznego produktu, oferty dla Polek i Polaków, tak prostego i oczywistego jak 500+”.

-- JEŚLI JAKI NIE WYGRA TO TYLKO ZE WZGLĘDU NA SIŁĘ ZJEDNOCZONEGO ELEKTORATU ANTY-PIS W WARSZAWIE- dalej Majmurek: “Jeśli Patryk Jaki nie zostanie następnym prezydentem Warszawy, to tylko ze względu na siłę zjednoczonego, stołecznego elektoratu anty-PiS-u w drugiej turze. Nie jest też wcale oczywiste, że zmierzy się w niej z kimś z PO. Utrata Warszawy i sejmików może wywołać w partii panikę i nerwową walkę o władzę, która z pewnością nie pomoże w podwójnych (europejskich i parlamentarnych) wyborach w 2019 r. 

-- MŁODY PISARZ WOJCIECH ENGELKING O SŁABNĄCEJ LEGITYMACJI KACZYŃSKIEGO - pisze na wp: “Kolejne spotkania Jarosława Kaczyńskiego z Andrzejem Dudą ujawniają, że prezes PiS popełnił - mimo wszystko - błąd, nie biorąc żadnego oficjalnego rządowego stanowiska. Legitymizacja (bo nie legalność) jego władzy, choć cały czas silna, zaczyna słabnąć”. 

-- KACZYŃSKI JUŻ NIE ZSZYJE PRAWICY - Michał Szułdrzyński w RZ: “Tym bardziej że im dłużej PiS rządzi, tym bardziej się radykalizuje, a rewolucja zaostrza. To zaś może prowadzić do jeszcze głębszego konfliktu w obozie prawicy. Wiele zaś wskazuje na to, że jeśli ten konflikt ze starcia idei zmieni się w starcie stronnictw politycznych, może na lata zdominować naszą politykę. Przy słabych wynikach lewicy i bezradności opozycji to te dwa ścierające się skrzydła prawicy mogą w przyszłości – gdy Kaczyński nie będzie w stanie utrzymać jedności – odgrywać główne role”. 

-- KOMOROWSKI CHCE BYĆ EUROPOSŁEM - tekst Agnieszki Burzyńskiej z jedynki Faktu: “Druga kwestia to pieniądze. – Emerytura dla byłych prezydentów nie jest wysoka, żonka Bronka nie pracuje, Bruksela jest jakąś perspektywą. Nie wiem tylko jak u niego z angielskim – dyplomatycznie odpowiada polityk PO, do którego również dotarły sygnały o chęci startu byłego prezydenta w wyborach w 2019 r. Czy Platforma umożliwi byłej głowie państwa realizację marzeń? – Nie wykluczam tego – mówi współpracownik Grzegorza Schetyny (54 l.) i dodaje, że jeśli zostanie zmieniona ordynacja i będzie tylko jedna, krajowa lista w wyścigu do Brukseli to umieszczenie na niej zarówno Komorowskiego jak i Ewy Kopacz (61 l.) oraz Rafała Trzaskowskiego (45 l.) nie będzie problemem”. 

-- ZUZANNA DĄBROWSKA O ZAPAŚCI ODDZIAŁÓW INTENSYWNEJ TERAPII - pisze w RZ: “Młodzi lekarze, domagając się zwiększenia środków na ochronę zdrowia, walczą także o to, by oddziały intensywnej terapii miały jak najwięcej łóżek i mogły ratować jak najwięcej pacjentów. To, że dziś trzeba się domagać, by w ogóle ich przyjmowały, zakrawa na ponury żart”.

-- WALDEMAR PARUCH O KORZYSTNIEJSZEJ UKŁADANCE DLA POLSKI W GRUPIE WYSZEHRADZKIEJ PO WYBORACH W CZECHACH: “To kolejny sprawdzian. tam też się zanosi na zmiany polityczne. Na ile głębokie, zobaczymy. Choć wszystko wskazuje na to, że socjaliści utracą władzę i powstanie koalicja rządowa. A to jest ważne dla Grupy Wyszehradzkiej, tym bardziej że od kilku miesięcy Republika Czeska unika wiążących deklaracji w polityce zagranicznej, powołując się na to, że będą mieli wybory właśnie. Zobaczymy, co się będzie działo po wyborach w Pradze, ale układanka się domyka i wiele wskazuje na to, że jej  nalny kształt będzie dla polski co najmniej korzystny”.

-- ​Spoliczkowany TW „Znak” w sądzie - tytuł w GPC o Bonim.

Źródło: 300polityka.pl

Blokada rachunku na żądanie Krajowej Administracji Skarbowej

Dodano: 20.10.2017 9:45 | 10 odsłon | 0 komentarzy


Wraz z projektem budżetu pod obrady Sejmu z końcem września trafił również projekt zmian w VAT - projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu przeciwdziałania wykorzystywaniu sektora finansowego do wyłudzeń skarbowych. Główny cel projektu ustawy to walka z wyłudzaniem podatku VAT. Przewiduje on m.in. wprowadzenie mechanizmu blokady rachunku na żądanie szefa Krajowej Administracji Skarbowej.

Źródło: ksiegowosc.infor.pl

Kodeks urbanistyczno-budowlany - co zmieni się od 2018 roku?

Dodano: 20.10.2017 6:00 | 3 odsłon | 0 komentarzy


Już na początku 2018 roku rząd planuje skierować do Sejmu gotowy projekt Kodeksu urbanistyczno-budowlanego. Dokument ten przynieść ma prawdziwą rewolucję w sektorze budowlanym oraz urbanistyce. Przygotowywane obecnie dwie ustawy związane z Kodeksem zmienią m.in. strukturę, sposób działania i zasady finansowania organów nadzoru budowlanego, a także wprowadzą możliwość zdobycia uprawnień urbanisty po zdaniu egzaminu państwowego. Pierwsze nowe przepisy wejdą w życie już od 1 stycznia.

Źródło: biznes.interia.pl

Komitet „Ratujmy Kobiety 2017” przesuwa na przyszły tydzień złożenie projektu liberalizującego ustawę aborcyjną

Dodano: 19.10.2017 21:47 | 1 odsłon | 0 komentarzy


Komitet "Ratujmy Kobiety 2017” przesuwa na przyszły tydzień złożenie projektu liberalizującego ustawę aborcyjną W poniedziałek o 12:30 komitet "Ratujmy Kobiety 2017” złoży w Sejmie projekt liberalizujący ustawę aborcyjną. Pierwotnie miało to nastąpić jutro, ale - jak podkreślają rozmówcy 300POLITYKI - podpisy ciągle są zsyłane. Ma być ich - przynajmniej na chwilę obecną - grubo ponad 150 tys. Nasi rozmówcy twierdzą, że projekt ustawy mógłby zostać rozpatrzony przez Sejm na przełomie roku - w grudniu bądź styczniu - choć wszystko zależy od decyzji marszałka Sejmu. Propozycja promowana przez Inicjatywę Polską zakłada m.in. prawo do przerwania ciąży do 12 tygodnia. Do Sejmu trafił już drugi obywatelski projekt "Zatrzymaj aborcję”. Ustawa zakłada, że nie będzie możliwe usunięcie ciąży w sytuacji, gdy "badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu”. Na chwilę obecną nie wiadomo, czy projekty będą rozpatrywane razem, jak w ubiegłym roku. Czołowi politycy PiS zadeklarowali już poparcie dla projektu zaostrzającego prawo aborcyjne.

Źródło: 300polityka.pl

Kukiz'15 pyta Rafalską dlaczego ZUS ma finansować emeryturę minimalną pracownikom z Ukrainy

Dodano: 19.10.2017 17:30 | 13 odsłon | 0 komentarzy


Wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka (Kukiz'15) w interpelacji skierowanej do minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbiety Rafalskiej pyta dlaczego Polska ma finansować emerytury minimalne pracownikom pochodzącym z Ukrainy.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Spór o wodę. Samorządowcy apelują o odrzucenie projektu ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę

Dodano: 19.10.2017 16:31 | 2 odsłon | 0 komentarzy


Strona samorządowa KWRiST zaapelowała do Sejmu o odrzucenie projektu ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę

Tagi: Sejmu, Strona, Rich
Źródło: samorzad.pap.pl

Bielan: jeżeli pułkownik Juźwik ma jakiekolwiek dowody, powinien je ujawnić

Dodano: 19.10.2017 11:24 | 7 odsłon | 0 komentarzy


Nie wyobrażam sobie, żeby tego rodzaju akcje, narzędzia inwigilacji były wykorzystywane do czystej gry politycznej - powiedział w "Jeden na jeden" wicemarszałek Sejmu Adam Bielan. Odniósł się w ten sposób do słów byłego pracownika Bura Bezpieczeństwa Narodowego, pułkownika Czesława Juźwika, który twierdzi, że prowadzone są aktywne działania operacyjne przeciwko biuru, a tym samym przeciwko prezydentowi.

Tagi: Sejmu, Jedna
Źródło: https:

STAN GRY: Kolejny rekord Orlenu, GW: PO czyści teren, Czabański mocno krytykuje Wiadomości, Fakt: Córka ministra u Tuska przejęła kamienicę

Dodano: 19.10.2017 10:59 | 10 odsłon | 0 komentarzy


-- 300LIVE: Karczewski o starcie na prezydenta Warszawy: Jeśli będzie taka propozycja, to nie odmówię Karczewski: Czy Duda i Kaczyński już jutro osiągną porozumienie – tego nie wiem Gowin: Gdyby prezydent nie miał zastrzeżeń do poprawek PiS, to do spotkania Duda-Kaczyński doszłoby szybciej Gliński o TVN: Teflonowy, obłudny cynizm. Szkło kontaktowe to formatowanie Polaków do nienawiści Gliński: W ciągu kilku tygodni będzie wiadomo jak będą wyglądały kwestie pomników, gdzie będą stały i jakie koncepcje będą realizowane http://300polityka.pl/live/2017/10/19/ ***** -- 33. ROCZNICA ZAMORDOWANIA PRZEZ KOMUNISTÓW KS. JERZEGO POPIEŁUSZKI: -- KS. POPIEŁUSZKO NIE WSZYSTKIM BY SIĘ DZIŚ PODOBAŁ - KARDYNAŁ NYCZ: “Z pewnością byłby także księdzem, który nie wszystkim by się podobał, bo wiele rzeczy komunikował wprost – o prawdzie, o Ewangelii. Można sobie wyobrazić, że dziś byłby księdzem nonkonformistycznym w tym znaczeniu, że mówiłby prawdę wszystkim: tym, którzy chcą słuchać, i tym, którzy słuchać wcale nie chcą. Najbardziej obiektywną prawdą był dla niego Chrystus” -- PRZYPOMINAMY WAŻNY TEKST PIOTRA ZAREMBY: “To człowiek w jakiejś mierze niewygodny dla wszystkich. I to jest prawda najważniejsza wyłaniająca się z tylu nieprawd”.

*****

-- 7 LAT TEMU W okręgowym biurze poselskim PiS w Łodzi 62-letni Ryszard Cyba zastrzelił Marka Rosiaka, asystenta deputowanego do PE Janusza Wojciechowskiego i ciężko zranił nożem Pawła Kowalskiego, asystenta posła na Sejm RP Jarosława Jagiełły.

*****

-- TEGO DNIA:

1997 – Dwóch posłów AWS zawiesiło nocą w sali obrad krzyż.

2001 – Leszek Miller został premierem.

2005 – Kazimierz Marcinkiewicz został desygnowany na urząd premiera.

*****

-- 50 lat kończy Beata Mazurek. *****

-- PLATFORMA TO PUDROWANY TRUP, NOWOCZESNA SIĘ ROZŁAZI JAK NAJGORSZY SWETER PO GORĄCYM PRANIU, MYŚLISZ, ŻE KTOŚ Z TYCH LUDZI TU JESZCZE PO ZAUFA? - LIROY opowiada też o spotkaniach z Jarosławem Kaczyńskim o marihuanie:

-- KOLEJNY REKORD ORLENU: “PKN ORLEN zakończył III kwartał 2017 roku z wynikiem EBITDA wg LIFO ponad 3 mld zł, poprawiając rezultat w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego o ponad 800 mln zł. Do osiągniętego wyniku przyczynił się dalszy wzrost wolumenów sprzedaży, o 10% (r/r), rekordowy poziom przerobu ropy naftowej oraz sprzyjające otoczenie makroekonomiczne. Koncern konsekwentnie realizował strategię rozwoju przyjętą w grudniu 2016 roku. Spółka wypłaciła swoim akcjonariuszom najwyższą w historii dywidendę w łącznej wysokości 1,3 mld zł, czyli 3 zł na akcję. Kontynuowano dywersyfikację źródeł finansowania – PKN ORLEN wyemitował pierwszą serię obligacji detalicznych na kwotę 200 mln złotych, z programu obejmującego papiery dłużne na łączną kwotę 1 mld zł. PKN ORLEN znalazł się na 43. pozycji w rankingu 250 największych firm energetycznych na świecie publikowanym przez S&P Global Platts, awansując w ciągu roku o 15 miejsc”.

-- ATAK DROŻYZNY - CENY CHLEBA OSZALAŁY - jedynka SE.

-- SONDAŻ DLA WP: POPARCIE DLA DUDY WZROSŁO OD LIPCA O 7 PKT: Jeśli wybory odbyłyby się w nadchodzącą niedzielę to Andrzej Duda w pierwszej turze uzyskałby 44 proc. głosów. W porównaniu z badaniem z lipca poparcie dla niego wzrosło o 7 pkt. proc. Na wskazywanego jako możliwego kandydata PO w wyborach prezydenckich Donalda Tuska chce zagłosować 20 proc. wyborców. Jest to wynik gorszy od lipcowego, kiedy na przewodniczącego Rady Europejskiej chciało oddać swój głos 23 proc. Polaków. 

-- PREZYDENT POWIEDZIAŁ, ŻE UJAWNIŁBY ANEKS, ŻEBY UPOKORZYĆ MACIEREWICZA, ALE OŚMIESZONE ZOSTAŁOBY PAŃSTWO - Magdalena Rubaj w Fakcie: “– Prezydent powiedział, że gdyby chciał upokorzyć Macierewicza, to by ujawnił aneks do raportu WSI. Ale nie zrobi tego, bo ośmieszyłby wówczas także własne państwo, a na to nigdy sobie nie pozwoli – tak bliski współpracownik prezydenta skomentował płynące z MON apele, by prezydent ujawnił aneks do raportu z likwidacji Wojskowych Służb Informacyjnych albo przekazał go Służbie Kontrwywiadu Wojskowego”.

-- CÓRKA ĆWIĄKALSKIEGO ODZYSKAŁA KAMIENICĘ DLA 118-LATKA - Fakt: “Historia dotyczy kamienicy przy ul. Joteyki 13 na warszawskiej Ochocie. Przed wojną w połowie należała ona do urodzonego w 1889 r. Aleksandra Piekarskiego. O zwrot kamienicy wystąpiło dwóch adwokatów: jednym z nich była właśnie córka Ćwiąkalskiego, która została kuratorem. Jej obowiązkiem było potwierdzenie, czy Piekarski wciąż żyje. Gdyby żył, w momencie wydawania tej decyzji czyli w 2008 r., miałby 118 lat. Dopiero kilka lat później sami lokatorzy kamienicy – przeprowadzili w tej sprawie własne śledztwo – ustalili, że Piekarski zmarł w 1958 roku!”. 

-- JACEK KURSKI O PLURALIZMIE ROZLICZANYM W BILANSIE WSZYSTKICH WIODĄCYCH MEDIÓW - mówi Marcinowi Piaseckiemu w RZ: “TVP po prostu stała się przeciwwagą dla TVN i Polsatu, które prawie już nie informują o pracach państwa i rządu, tylko zajmują się metodycznym zwalczaniem obozu rządzącego. Telewizja publiczna musi to równoważyć. Dlatego wyważenie i pluralizm nie powinny być rozliczane na poziomie TVP, tylko w bilansie wszystkich wiodących mediów elektronicznych w Polsce. Marzę o telewizji wyważonej i tym samym jeszcze bardziej obiektywnej, ale musielibyśmy mieć obiektywne TVN i Polsat, a wtedy TVP w oczywisty sposób też nie tylko chciałaby, ale wręcz musiałaby być bardziej wyważona. A w stacjach komercyjnych czasem mamy wręcz nieinformowanie albo informowanie z kontekstem, z tezą i z przekazem negatywnym”.

-- KURSKI O DYKTACIE FIRM MEDIOWYCH: “To wynika ze zorganizowanego dyktatu domów mediowych i telewizji komercyjnych. Utrzymują monopol badań Nielsena i doprowadzają do systematycznego ograbiania TVP. Zresztą odbywa się to też kosztem reklamodawców. Ale nawet w badaniach Nielsena TVP średniorocznie zdobywa 30 proc. oglądalności, telewizja Polsat - niecałe 25 proc., TVN - 23 proc. Krótko mówiąc, jest logiczne, że powinniśmy prowadzić, być na czele przychodów reklamowych. Jest dokładnie odwrotnie -jesteśmy na szarym końcu i zarabiamy z reklam komercyjnych połowę tego, co słabsze od nas telewizje”. 

-- KRZYSZTOF CZABAŃSKI MOCNO O WIADOMOŚCIACH TVP - mówi Agnieszce Kublik w GW: “– Oglądałem piątkowe i sobotnie „Wiadomości”, odniosłem wrażenie, że jest trochę rzeczowości, ale i trochę za dużo emocji, których nie powinno być w takich relacjach. (...) W niedzielę było zdecydowanie więcej rzeczowości, ale więcej się dowiedziałem z rozmowy z panią Beatą Mazurek [rzeczniczka PiS] niż z samego dziennika. To nie za dobrze świadczy o profesjonalizmie programu”. 

-- POGODA DLA UBOŻSZYCH - Krzysztof Wołodźko w GPC: “To interesujący paradoks: najbardziej znienawidzony przez liberalne i lewicowe elity rząd III RP cieszy się stabilnym i bardzo dużym społecznym poparciem. Również wśród socjalnego elektoratu, który teoretycznie powinien popie- rać starą i nową lewicę. A przecież żadne ugrupowanie w Polsce nie miało przez lata przeciw sobie tak regularnego ostrzału ze strony większości dużych mediów. (...) Niemała część młodych, wykształconych, z wielkich miast w latach 2008 –2017 zaczęła zakładać rodziny, zaczęły im się rodzić dzieci. I to także wpłynęło na inne spojrzenie na kapitalizm po polsku. Pewnie się dziwią, ale pogoda dla uboższych jest także dla nich”.

-- ZAPOWIEDŹ ROZMOWY GOŚCIA NIEDZIELNEGO Z PREMIER SZYDŁO: Bogumił Łoziński zadaje też Beacie Szydło pytanie o to, kto naprawdę rządzi Polską, i czy nie jest to pewien "zwykły poseł". Odpowiedź premier może być dla niektórych zaskakująca. W wywiadzie pada również pytanie dlaczego PiS wyłączył ze swoich priorytetów kwestie moralne, takie jak wprowadzenie zakazu aborcji czy ustawę o in vitro. Premier deklaruje, że zagłosuje za zakazem aborcji eugenicznej, jeśli obywatelski projekt będzie rozpatrywany w Sejmie. W "Rozmowie Gościa" szefowa rządu wyjaśnia też jaki jest jej stosunek do feministek, co rząd Prawa i Sprawiedliwości zrobił dla kobiet i dlaczego nie popiera pomysłu, by w kolejnym filmie o Jamesie Bondzie agenta 007 zagrała kobieta. 

-- TUSK NIE WIDZI PRZYSZŁOŚCI DLA RELOKACJI UCHODŹCÓW: Jego zdaniem należy szukać porozumienia, które "nie będzie separowało Polski i innych krajów Grupy Wyszehradzkiej od reszty Europy". 

-- PO CZYŚCI TEREN I STAWIA NA MŁODYCH - Iwona Szpala w GW: “ Jej trzon tworzą posłowie, którzy podczas grudniowego kryzysu w Sejmie protestowali najdłużej. W szpicy był wtedy poseł Sławomir Nitras, który co wieczór prowadził relację na żywo z zamkniętego gmachu przy Wiejskiej. Teraz może zawalczyć o Szczecin. Jego konkurentem jest tam Bartosz Arłukowicz. – Potwierdzam, jestem wśród kandydatów – mówi były minister zdrowia. Tak samo jak Agnieszka Pomaska. Bo zmiana szykuje się też w Gdańsku. – Dla mnie byłby to naturalny powrót do źródeł, przez lata byłam radną – mówi posłanka. Jej konkurentem jest poseł Jarosław Wałęsa. Z gry najpewniej wypadnie wieloletni prezydent Paweł Adamowicz, choć jego start poparły lokalne struktury partii. – Raczej nie dostanie naszej rekomendacji – mówi współpracownik Schetyny”.

-- W KRAKOWIE THUN ALBO SONIK - pisze Szpala: “Sprawą otwartą jest Kraków. – Tu proponujemy eurodeputowaną Różę Thun albo naszego senatora Bogusława Sonika – informuje rozmówca z PO. – Są w puli kandydatów, ale nie wiadomo, co dalej z obecnym prezydentem Jackiem Majchrowskim – słyszymy w PO”. 

-- LOS GOWINA ZALEŻY WYŁĄCZNIE OD KAPRYSU KACZYŃSKIEGO - Andrzej Stankiewicz w TP: “Żeby się obronić, Gowin próbował uciec do przodu. Chciał ściągnąć do swej partii kilkoro niezrzeszonych posłów, tak aby wzrosło jego znaczenie w koalicji. I znów dostał bolesną lekcję. Kaczyński wciągnął ich bezpośrednio do klubu PiS. Dziś więc, gdy Gowin zapowiada nowe wielkie otwarcie – poprzez współpracę z uciekinierami z korwinowskiej partii Wolność oraz mikrymi Republikanami, z którymi zresztą współpracuje od kilku lat – jest to nie wesele, lecz stypa. PiS ma już spokojną większość bez niego. Los Gowina zależy wyłącznie od kaprysu Kaczyńskiego. Panowie zjedli pojednawczą kolację, ale to lider PiS był proszony”. 

-- PRZY 100 OKRĘGACH DRAMATYCZNIE WZROŚNIE LICZBA POSŁÓW WCHODZĄCYCH Z 1 MIEJSCA NA LIŚCIE - dr Jarosław Flis ala wPolityce.pl: “Jeżeli się wprowadzi te 100 okręgów, to dramatycznie wzrośnie liczba posłów, którzy wygrają wybory startując z pierwszego miejsca na liście. W tej sytuacji znacznie zmniejszy się motywacja tych wszystkich, którzy są dalej na listach. W tej chwili to jest tak, że w PiS jest 41 posłów startujących z pierwszego miejsca, natomiast jest ok. 200 posłów, którzy dostali się do Sejmu z dalszych miejsc i co najmniej ok. 60 z nich to są tacy, którzy przeskoczyli innego kandydata na liście. Tacy posłowie są bardzo często siłą napędową, oni się najbardziej starają w kampanii wyborczej”. 

-- DZIAŁACZKA AKCJI DEMOKRACJA O STARYCH KOLEINACH OPOZYCJI: “Opozycja parlamentarna przede wszystkim nie mobilizuje ludzi wokół wizji przyszłości, nie oferuje pomysłu na lepsze, bardziej sprawne i wspierające obywateli państwo. Wierzy, że wystarczy trzymanie się starych, neoliberalnych i konserwatywnych kolein, że wystarczy zadeklarować przywiązanie do demokracji i europejskich wartości, ale bez konkretów. Można tu dostrzec pewien paradoks – jeśli definiować konserwatywny światopogląd jako przekonanie, że lepiej już było, wówczas to lewica okazuje się siłą konserwatywną, idealizującą przeszłość zamiast myśleć o przyszłości”. 

-- PREZES ROZMAWIAŁ ZE MNĄ ŻYCZLIWIE - Jadwiga Emilewicz w rozmowie z Jackiem Nizinkiewiczem w RZ: “Z dużą życzliwością rozmawiał ze mną nie tylko na temat wyborów samorządowych, ale także projektów ustawowych prowadzonych w Ministerstwie Rozwoju. Wspomniał też, że szanse kandydatów na prezydentów większych miast zostaną przebadane”.

-- EMILEWICZ O KANDYDATURZE WASSERMANN: “Musi to być kandydat poszerzający elektorat, który będzie w stanie przyciągnąć pozapartyjne środowiska i ruchy miejskie. Jeśli pani poseł Wassermann zdecyduje się kandydować, to włączę się w jej kampanię wyborczą. To kandydatura, z którą prof. Majchrowski miałby poważny kłopot”.

-- EMILEWICZ ZA REFERENDUM DUDY 11 LISTOPADA: “Mamy problem z frekwencją i jeśli chcemy przyciągnąć uwagę wyborców, to połączenie referendum z wyborami w święto narodowe może okazać się dobrym pomysłem. Argumentem jest też obniżenie kosztów”.

-- MICHAŁ SZUŁDRZYŃSKI SCEPTYCZNIE O ZAKAZIE HANDLU W NIEDZIELE - pisze w RZ: “PiS chwali się sukcesami gospodarczymi, wzrostem PKB i malejącym bezrobociem. Z ekonomicznego punktu widzenia ograniczanie handlu w niedzielę uderza w każdy z tych elementów. Politycy PiS powinni o tym pamiętać”. 

-- URODZINY: Beata Mazurek, Krzysztof Balawejder, Mariusz Gierszewski.

Źródło: 300polityka.pl


Starsze wiadomości »
reklama

Copyright © 2008-2017 GazetaBiznesowa.pl - biznes, kursy walut, przelicznik walut, giełda  - wszelkie prawa zastrzeżone