piątek, 19 kwietnia 2019 r.  Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
Wiadomości z tagiem Trudne  RSS
Bramkarz Barcelony wyjaśnił, dlaczego nie cieszył się z gola Messiego

Dodano: 18.04.2019 18:32 | 9 odsłon | 0 komentarzy


Bramkarz Barcelony Marc-Andre ter Stegen nie cieszył się po drugim golu Leo Messiego w rewanżowym meczu ćwierćfinału Ligi Mistrzów z Manchesterem United (0:3). - Trudno było mi go celebrować - przyznał niemiecki golkiper.

Tagi: Trudne, Lidl
Źródło: https:

Jakub Majewski: „centrum erotyki” naprzeciw X stacji Drogi Krzyżowej: Pan Jezus z szat obnażony

Dodano: 18.04.2019 16:01 | 10 odsłon | 0 komentarzy


Było to parę tygodni temu. Udałem się na Drogę Krzyżową ulicami mojego miasta. Docieramy do stacji dziesiątej. Pan Jezus z szat obnażony. Kłaniamy się Tobie... wstajemy. I wtedy zobaczyłem, gdzie jesteśmy: dziesięć metrów od szyldu... "centrum erotyki". Trudno o dobitniejszy symbol naszych czasów.

Tagi: Trudne, Droga
Źródło: www.pch24.pl

Kantar dla GW: 58% za aborcją na życzenie, 50% za związkami partnerskimi, 18% za adopcją, Kantar dla Polityki: Rekordowe 21% niezdecydowanych, DGP: Cały naród płaci na piątkę, Skwirowski: Wyborcy odpłacą za podwyżkę podatków

Dodano: 17.04.2019 9:59 | 10 odsłon | 0 komentarzy


-- JANINA OCHOJSKA W PRZEJMUJĄCYM OŚWIADCZENIU PRZYZNAJE, ŻE CHORUJE NA RAKA PIERSI: 

-- WPROST NA DNIE - PRESS PRZEDSTAWIA WYNIKI CZYTELNICTWA: “Ostatnie miejsce w zestawieniu zajął tygodnik „Wprost” (PMPG Polskie Media) – 14 172 egz. (spadek o 8,40 proc.), który został wyprzedzony przez „Przegląd” (Fundacja Oratio Recta) – 15 571 egz. (spadek o 6,59 proc.)”.

-- ZASKAKUJĄCY SONDAŻ KANTAR POLSKA DLA POLITYKI: 21% NIEZDECYDOWANYCH, 35% PIS I TYLKO 23% KE - omawia Łukasz Lipiński: “PiS ma 35 proc. poparcia, a Koalicja Europejska 23 proc. – wynika z sondażu Kantar Polska dla tygodnika „Polityka”.

-- ALIANS OPOZYCJI ZACZYNA TRACIĆ KONTAKT Z PARTIĄ RZĄDZĄCĄ - PISZE LIPIŃSKI: “Alians opozycji zaczyna tracić kontakt z partią rządzącą. Zgodnie z najnowszym sondażem Kantar Polska dla tygodnika „Polityka” PiS może liczyć na 35 proc. głosów w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Partia władzy ma wyraźną przewagę nad Koalicją Europejską (PO, PSL, SLD, Nowoczesna i Zieloni), która ma 23 proc. poparcia”.

-- WIOSNA 8, KUKIZ 6, KONFEDERACJA 5 - DALEJ KANTAR POLSKA DLA POLITYKI: “Na wejście do Parlamentu Europejskiego mają jeszcze szanse: Wiosna Roberta Biedronia z 8 proc., Kukiz ′15 z 6 proc. i Konfederacja (Janusz Korwin-Mikke i narodowcy) z 5 proc. Inne komitety, w tym Partii Razem oraz Roberta Gwiazdowskiego z tzw. Bezpartyjnymi Samorządowcami, zupełnie się nie liczą – mają najwyżej 1 proc. poparcia. Dość duży odsetek badanych deklarujących udział w wyborach pozostaje niezdecydowana, jeśli chodzi o wybór komitetu – aż 21 proc”.

-- 24 MANDATY DLA PIS, 16 DLA KE, 5 DLA WIOSNY? - DALEJ LIPIŃSKI: “Taki wynik głosowania oznaczałby według wyliczeń „Polityki”, że PiS mógłby zdobyć 24 mandaty w Parlamencie Europejskim, Koalicja Europejska – 16, Wiosna – pięć, Kukiz ′15 – cztery, a Konfederacja – dwa (przy założeniu, że do wyborów nie dojdzie do brexitu i Polska pozostanie przy 51 miejscach dla europosłów). Gdyby z kolei założyć, choć to daleko idące uproszczenie, że podobny wynik partie i koalicje uzyskałyby jesienią w wyborach do Sejmu, PiS zabrakłoby zapewne kilkunastu głosów do samodzielnej większości, ale Jarosławowi Kaczyńskiemu do powołania rządu wystarczyłby jeden koalicjant”.

-- KOALICJI ODPŁYWA ELEKTORAT DO ŁAW NIEZDECYDOWANYCH - TEZA LIPIŃSKIEGO - Z JAKIEGOŚ POWODU SIĘ ZDEMOBILIZOWALI: “Porównując badanie dla „Polityki” z innymi sondażami, można jednak wyciągnąć kilka generalnych wniosków. Przede wszystkim wygląda na to, że poparcie dla PiS utrzymuje się, a Koalicji Europejskiej odpływa elektorat, który zasila szeregi wyborców niezdecydowanych. W wielu badaniach partia rządząca i opozycja szły do niedawna łeb w łeb, a odsetek niezdecydowanych był znikomy, lecz teraz się to zmienia. Oznacza to, że wyborcy Koalicji Europejskiej z jakiegoś powodu się zdemobilizowali, co w warunkach polskiej polityki ma kluczowe znaczenie. Przepływy między partiami w kraju są bowiem znikome, a kampanie w dużym stopniu polegają na mobilizowaniu swojego obozu i demobilizacji wyborców obozu przeciwnego”.

-- METODOLOGIA KANTAR DLA POLITYKI: “Badanie telefoniczne (CATI) Kantar Polska na zlecenie „Polityki” przeprowadzone 11–12 kwietnia na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1000 mieszkańców Polski w wieku 18 i więcej lat”. https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kraj/1789974,1,koalicja-europejska-daleko-w-tyle-za-pis.read -- ROŚNIE POPARCIE DLA PRAWA DO ABORCJI NA ŻĄDANIE - SONDAŻ KANTAR - opisuje w GW Krzysztof Pacewicz: “Jak pokazuje sondaż Kantar dla „Wyborczej”, aż 58 proc. Polek i Polaków uważa, że „kobiety powinny mieć prawo do aborcji na żądanie do 12. tygodnia ciąży”. Przeciwnego zdania jest tylko 35 proc. respondentów. Przewaga zwolenników prawa do przerwania ciąży na żądanie kształtuje się na zbliżonym poziomie w całym społeczeństwie: wśród kobiet, mężczyzn, osób w każdym wieku i z każdym poziomem wykształcenia, wśród bogatszych i biedniejszych, a także wśród mieszkańców wsi, miasteczek, miast i metropolii”.

-- NAWET 30% WYBORCÓW PIS ZA PRAWEM DO ABORCJI: “Jedyną dużą grupą, która nie popiera prawa do aborcji, są wyborcy PiS – choć nawet wśród nich aż 33 proc. jest za (59 proc. przeciw). Wśród wyborców Koalicji Europejskiej prawo do aborcji na żądanie popiera 71 proc. (19 proc. przeciw), a wśród wyborców Wiosny za jest rekordowe 92 proc”.

-- 50% ZA ZWIĄZKAMI PARTNERSKIMI, ALE TYLKO 18% ZA ADOPCJĄ: “W naszym sondażu zapytaliśmy również o prawa par homoseksualnych do zawierania związków partnerskich, zawierania małżeństw oraz adopcji dzieci. Jeśli chodzi o związki partnerskie, obserwujemy przewagę ich zwolenników nad przeciwnikami, choć minimalną: 50 proc. Polek i Polaków jest za, a 46 proc. przeciw. Przy małżeństwach proporcja się odwraca – 55 proc. jest przeciw, a 41 proc. – za. Jedynie 18 proc. Polek i Polaków popiera prawo par homoseksualnych do adopcji dzieci, aż 79 proc. jest przeciw”.

-- MŁODE POLKI TO AWANGARDA LIBERALIZMU - DALEJ PACEWICZ O KANTARZE DLA GW: “Jedna grupa wyróżnia się spośród pozostałych w swoim liberalizmie: to Polki w wieku 18-30 lat mieszkające w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców. Wśród przedstawicielek tej grupy prawo do aborcji na żądanie popiera 78 proc., a przeciw jest tylko 21 proc. Za prawem par homoseksualnych do zawierania związków partnerskich jest aż 82 proc. (przeciw 16 proc.), za prawem do małżeństw – 64 proc. (przeciw 34 proc.), a za prawem do adopcji dzieci przez pary homoseksualne prawie połowa – 45 proc. (przeciw 50 proc.). Gdy pytamy o ich poglądy polityczne, najczęściej wybierają odpowiedź centro-lewicowe (27 proc.) lub lewicowe (21 proc.). Jeśli zaś chodzi o preferencje wyborcze młodych kobiet z większych miast, to Koalicja Europejska z 34 proc. poparcia minimalnie wyprzedza Wiosnę z 33 proc. PiS dostaje zaś zaledwie 11 proc.”.

-- METODOLOGIA BADANIA KANTAR POLSKA DLA GW: “Sondaż Kantar dla „Gazety Wyborczej”, 4-9 kwietnia 2019, CATI, próba 1,6 tys. osób, reprezentatywna dla populacji 18+”

-- CAŁY NARÓD PŁACI NA PIĄTKĘ - jedynka DGP.

-- PIĄTKA PIS TO DOKRĘCANIE ŚRUBY W ZUS I PODATKACH - tytuł w RZ.

-- ZA PIĄTKĘ PIS ZAPŁACĄ WSZYSCY - JEDYNKA RZ: “Zniknie limit składek na ZUS, a samozatrudnieni zapłacą wyższe podatki – rząd sięgnie głębiej do kieszeni obywateli. I tak, wrócić ma pomysł likwidacji limitu składek na ZUS. Oznacza to, że osoby o rocznych zarobkach powyżej 30-krotności przeciętnej płacy, czyli obecnie ponad 142,9 tys. zł, stracą zwolnienie tej części dochodu ze składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe. I to już od 2020 r. Ma to dawać budżetowi państwa nawet 5,2 mld zł rocznie”.

-- NIE WZROŚNIE DEFICYT - CZYTAMY W RZ: “Wielu ekonomistów spodziewało się, że te obietnice spowodują wzrost deficytu finansów publicznych do 3 proc. PKB, a na dodatek złamana zostanie ważna stabilizująca reguła wydatkowa. Tymczasem rząd pokazał coś zupełnie odwrotnego. W 2019 r. deficyt rzeczywiście ma wzrosnąć do 1,7 proc. PKB z 0,4 proc. PKB w 2018 r., ale już w 2020 r. pojawić się ma nadwyżka w wysokości 0,2 proc. PKB. Co prawda to nadwyżka przy założeniu braku wypłaty 13. emerytury w 2020 r. Dodatkowo główny wpływ na tak dobory wynik mają mieć dochody jednorazowe, ale nawet bez nich deficyt ma wynieść 0,9 proc. PKB, czyli niewiele”.

-- RZĄD SIĘ MUSI LICZYĆ, ŻE WYBORCY MU SIĘ ZREWANŻUJĄ ZA PODWYŻKĘ PODATKÓW PRZY URNACH - PIOTR SKWIROWSKI W RZ: “I rząd właśnie wystawia podatnikom rachunek za to, co dostali lub dostaną w ramach programów 500+, emerytura+ czy krowa+, które i tak były finansowane w dużej części z kredytu. Musi się liczyć z tym, że jesienią wyborcy zrewanżują mu się przy urnach za podwyżki podatków”.

-- SKWIROWSKI ZWRACA UWAGĘ, ŻE W PLANACH KONWERGENCJI WYSŁANYCH DO BRUKSELI NIE MA MOWY O KOLEJNEJ 13-TCE DLA EMERYTÓW: “W spowiedzi, którą rząd wysyła do Brukseli, nie ma mowy o takim świadczeniu wypłacanym w kolejnych latach. W sumie zbiera się z tego potężna kwota, a to przecież nie wszystko, bo już wcześniej rząd wprowadził na przykład podatek solidarnościowy i zaniechał obiecanej obniżki VAT”.

-- MICHAŁ KARNOWSKI O HIPOKRYZJI ELIT WS NAUCZYCIELI: “Tym razem znowu granice hipokryzji przekraczane są każdego dnia. Płacze TVN nad losem nauczycieli, nadaje ich protest-songi. Przepraszam, ile lat już pierze umysły ta stacja? Kiedy sobie przypomniała o tej grupie zawodowej? Jednak TVN przy tygodniku „Polityka” to młodziutki osesek. I teraz pismo to wybija na okładce lament nauczyciela z filmu „Dzień Świra”, o tym jak podle mu płacą. To znowu zapytam: film z roku 2002, wcześniej „Polityka” go nie widziała? O los nauczyciela za premierów Millera, Belki, Tuska nie upominała się? A inne pismo, kierowane przez pana Lisa, nie zrobiło z tuzina okładek i setki tekstów o tym, jak to źle nam młodzież szkoła przygotowuje? Miało nam wyrosnąć pokolenie egoistów i idiotów, a teraz taka nagła zmiana frontu?”

-- TURBOLIBERAŁOWIE ZNÓW CHCĄ NABRAĆ POLAKÓW NA SWOJĄ WRAŻLIWOŚĆ - KONKUZJA KARNOWSKIEGO: “I najważniejsze - trzeba mówić, że stają dziś do rzekomej walki o dobrobyt nauczycieli środowiska, które w praktyce rządzenia (zdecydowana większość trwania III RP) nigdy się losem takich grup nie przejmowały. I nie przejmą. Jedyne, co ze swoich obietnic spełnią, to likwidacja - urzędów wojewódzkich, CBA, IPN, TVP, spółek z udziałem skarbu państwa. Kamień na kamieniu nie zostanie. Podobnie jak nie zostało z setek szkół po ich rządach. Ale kto by tam o tym pamiętał. Politykę tu się, proszę państwa, przez duże P właśnie robi. Turboliberałowie znowu chcą nabrać Polaków na swoją „wrażliwość”. I do Polaków należy wybór, czy się nabrać dadzą”.

-- KASA W BŁOTO - Dominika Wielowieyska w GW: “Rząd potrzebuje pieniędzy, bo Jarosław Kaczyński po aferze dwóch wież wpadł w panikę, że przegra wybory. Bezsensowny projekt 500 zł na pierwsze dziecko to tylko efekt paniki Jarosława Kaczyńskiego, którego skompromitowała historia dwóch wież spółki Srebrna i 50 tys. zł w kopercie dla ks. Rafała Sawicza. Dlatego postanowił zrobić coś spektakularnego. Przeraża niesamodzielność Morawieckiego, który nie umiał postawić się prezesowi PiS, choć wie, że są ważniejsze potrzeby w państwie”.

-- PYSZNI JAK WŁADZA - Justyna Suchecka w GW: “Tak, nauczyciele w sporze z rządem podnoszą postulat podwyżek. Ustawa o rozwiązywaniu sporów zbiorowych formalnie nie daje im innej możliwości niż strajk w sprawach pracowniczych, a więc płacowych. Ale to, co doprowadziło do strajku, to nie tylko kwestia pensji. O ile nauczyciele byli i nadal są podzieleni w sprawie oceny likwidacji gimnazjów, to są dość zgodni co do tego, że przez ostatnie trzy lata rozmów z nimi nikt z rządu nie traktował poważnie. Arogancja władzy – to słyszę od nich najczęściej. Coraz głośniej, odkąd strajk na dobre się zaczął. Okrągły stół mógłby ten klimat zmienić, ale gdyby odbył się tak ze trzy lata temu. Czy teraz przyniesie jakikolwiek konkretny efekt? Trudno mi w to uwierzyć”.

-- KONKRET24 SPRAWDZIŁ STARY CYTAT Z MORAWIECKIEGO PODANY PRZEZ PETRU: “Ryszard Petru na swoich profilach w serwisach społecznościowych zamieścił wideo, które miało udowadniać, że w 2013 roku ówczesny prezes banku Mateusz Morawiecki "o euro wypowiadał się zupełnie inaczej". Warto jednak przesłuchać całą wypowiedź premiera, a także pozostałych panelistów, aby przedstawić jej pełny, prawidłowy kontekst”.

-- DOMINIKA DŁUGOSZ O RYWALIZACJI WEWNĄTRZ LIST NA PODSTAWIE ZDJĘĆ ŁUKACIJEWSKIEJ Z TUSKIEM I SKOWROŃSKIEJ ZE SCHETYNĄ: “Krystyna Skowrońska i Elżbieta Łukacijewska ścierają się na Podkarpaciu i – jak widać – walka na zdjęcia już się toczy. W kuluarach Platformy mówi się, że to nie przypadek i że Grzegorz Schetyna specjalnie umieścił obie panie na jednej liście. – Dał przestrzeń dla PSL-u. Ich kandydat ma tam słabą pozycję, jak nasze dziewczyny się trochę poszarpią, to Siekierski będzie miał większe szanse, a jak zdobędzie mandat to Władek będzie miał lepszą pozycję u siebie i będzie bardziej chętny do rozmów jesienią – słyszymy od polityków Platformy”.

-- URODZINY: Marcin Święcicki, Adam Gierek, Paweł Śpiewak, Robert Gliński, Michał Wójcik.

Źródło: 300polityka.pl

STAN GRY: Burzyńska o scenariuszu powrotu Pawlaka i sojuszu z PiS, Szułdrzyński: PiS próbuje zaczarować grą na innym fortepianie protest nauczycieli. Jak na razie trąci to fałszem, Nizinkiewicz: Opozycja reaktywna

Dodano: 16.04.2019 9:41 | 18 odsłon | 0 komentarzy


-- SZYDŁO O OKRĄGŁYM STOLE Z UDZIAŁEM OPOZYCJI, CIMOSZEWICZ O SWOJEJ KARIERZE W PRL: Z DOKTORATEM HODOWAŁEM ŚWINIE - 300LIVE: 

-- AGATA SZCZĘŚNIAK W OKU O OBSESJACH JAKIE WYWOŁAŁO SPŁONIĘCIE NOTRE DAME: “Jednak polska prawica wie swoje. Natychmiast poszły w ruch interpretacje wydarzenia związane z najróżniejszymi obsesjami. Płonąca katedra uruchomiła wyobraźnię, w której nawet za wypadki odpowiada „cywilizacja śmierci”. Winnym pożaru okazała się więc przede wszystkim „laicyzacja”, w dodatku „chora”. Szczególne znaczenie przypisywano temu, że pożar wydarzył się w Wielki Tydzień poprzedzający chrześcijańskie święta wielkanocne. Nie mogło też zabraknąć muzułmanów”.

-- AGNIESZKA BURZYŃSKA O CZARNYM ŚNIE SCHETYNY PRZEWROTU W PSL I POWROCIE PAWLAKA - pisze w Fakcie: “Przewodniczący PO Grzegorz Schetyna obawia się, że po eurowyborach w PSL dojdzie do przewrotu, czyli obalenia Władysława Kosiniaka–Kamysza, samodzielnego startu ludowców w wyborach do Sejmu, a potem... koalicji PiS z PSL! Strach jest tak wielki, że Schetyna próbuje za wszelką cenę wzmacniać PSL. Nawet kosztem swoich ludzi”.

-- BURZYŃSKA W FAKCIE O NASTROJACH W PSL: “Jeśli będzie tylko jedno miejsce, to Władka powiozą. Pawlak, Sawicki i Kłopotek już czekają w blokach startowych, aby rozliczyć go za, ich zdaniem, głupią decyzję o przystąpieniu do Koalicji Europejskiej – mówi nam ważny polityk PSL. I dodaje, że Schetyna ma rację, że ci, którzy dybią na Kosiniaka–Kamysza, nie mieliby po jesieni wielkiego problemu z koalicją z PiS. Czy taki scenariusz jest możliwy? Cóż, ryzyko porażki PSL w eurowyborach jest duże. Ludowcy mogą być pewni zaledwie jednego mandatu na Mazowszu, dla Jarosława Kalinowskiego. Reszta to loteria. Dlatego układając listy, Schetyna postanowił wzmocnić kandydatów z PSL kosztem własnych. Najlepiej widać to w Lublinie. W tym okręgu jedynką jest Krzysztof Hetman z PSL. Silną „dwójką” Joanna Mucha z PO. Do wzięcia jest tylko jeden mandat. Czyli albo Hetman, albo Mucha. Aby zwiększyć szanse tego pierwszego, Schetyna umieścił na kolejnych pozycjach mocnych zawodników z PO. – Wszystko po to, aby głosy na PO rozdrobniły się na kilku kandydatów i Mucha nie zdołała przeskoczyć Hetmana – przyznaje współpracownik szefa PO”.

-- PIS WIE, ŻE SZANSE NA SUKCES SĄ NIŻSZE NIŻ SIĘ WYDAJE? - DR ŁUKASZ PAWŁOWSKI W KULTURZE LIBERALNEJ: “W sondażach Prawo i Sprawiedliwość remisuje z opozycyjną Koalicją Europejską lub nawet utrzymuje niewielką przewagę, co po ponad 3 latach sprawowania władzy można by uznać za sukces rządzących. Ale wiele wskazuje na to, że kierownictwo partii wie coś, czego sondaże nie pokazują, a szanse PiS-u na sukces są znacznie niższe, niż się wydaje”.

-- PIĄTKA NIESPECJALNIE DZIAŁA? - DALEJ PAWŁOWSKI: “Po drugie jednak – i ważniejsze – wiele wskazuje na to, że piątka Kaczyńskiego… niespecjalnie działa. Ogłoszona pod koniec lutego nie przyniosła sondażowych rewolucji. Owszem, PiS nadal utrzymuje niewielką przewagę nad Koalicją Europejską, ale w poparciu procentowym żadnego skoku nie widać. Wziąwszy pod uwagę, że partia rządząca właśnie zaoferowała wyborcom transfer 40 miliardów złotych (!) w tym kolejne 500 złotych na pierwsze dziecko, efekty sondażowe są dramatycznie słabe. Efekty wyborcze mogą być jeszcze słabsze”.

-- NIE MA PROSTEJ ODPOWIEDZI DLACZEGO PIS MA CIĄGLE 40% - DALEJ PAWŁOWSKI: “Oczywiście może się zdarzyć tak, że wyższa mobilizacja obejmie w równym stopniu zwolenników zarówno PiS-u, jak i partii opozycyjnych. Obserwując jednak nerwowość partii rządzącej, mam co do tego poważne wątpliwości. A wyraźny skok frekwencji może sprawić, że dzisiejsze sondaże okażą się chybione i to na niekorzyść PiS-u. Najnowsza historia polityczna zna już takie przypadki – ostatnim było zwycięstwo Rafała Trzaskowskiego w wyborach na prezydenta Warszawy już w pierwszej turze. Na najważniejsze jednak pytanie: dlaczego – pomimo tak niespójnego przekazu politycznego i potknięć – w sondażach PiS wciąż ma blisko 40 procent poparcia, wciąż nie ma jednak prostej odpowiedzi”.

-- O ZGUBNEJ REAKTYWNOŚCI OPOZYCJI - JACEK NIZINKIEWICZ W RZ: “Polaków. Inna sprawa, że ta taktyka działa! Władzy udaje się po raz kolejny narzucić temat dyskusji. Mimo powtarzalnego i przewidywalnego schematu opozycja pozostaje bezradna wobec narracji PiS. KE i Wiosna tańczą, jak im PiS zagra. Na kilka tygodni przed wyborami europejskimi to sukces władzy. Pytanie, jak długo opozycja zamierza pozostać w stanie błogiej reaktywnej niemrawości?”

-- PAWEŁ WROŃSKI O PROBLEMIE OPOZYCJI Z PROGRAMEM i “FAJNOŚCI”: WIOSNY - pisze w GW: “Czy jednak opozycji udało się ten konflikt wyzyskać? Nic z tych rzeczy. Można zrozumieć Platformę i PSL, że boją się politycznie angażować po stronie nauczycieli, by nie potęgować hejtu na nauczycieli i nie dawać uzasadnienia tezie propagandowej PiS, że idea strajku wylęgła się w gabinecie Grzegorza Schetyny. Ale dla Roberta Biedronia – którego Wiosna dopiero zabiega o rząd dusz i apeluje do ludzi młodych, a to młodzi nauczyciele są motorem protestu – powinno to być wyborcze paliwo. Tymczasem Wiosna nadal pogrążona jest w reklamowaniu ogólnopolskiego programu „fajności”, która ma być podstawową przyczyną, dla której na tę partię ludzie mają głosować. O nauczycielach mówi niewiele, podobnie jak o karcie LGBT+ w Warszawie i prawach mniejszości, co wydawało się jej tematem”.

-- OPOZYCJA NIE PRZEDSTAWIŁA PROGRAMU OŚWIATOWEGO - DALEJ WROŃSKI: “Co gorsza, w toku strajku ani Koalicja Europejska, ani Wiosna Roberta Biednonia, ani Kukiz15, ani skrajnie prawicowa Konfederacja nie przedstawiły żadnego programu oświatowego, który pomógłby wyjść z sytuacji. Nie powiedziały, dlaczego to oni lepiej mogliby tę sytuację rozwiązać. Opozycja na żadnej konwencji nie domagała się też miejsca w obradach okrągłego stołu, który organizuje premier Mateusz Morawiecki, przy którym powinna zasiąść, skoro spodziewa się przejąć władzę. A być może prawda jest prosta i w sprawie polskiej oświaty nic do powiedzenia nie ma?”

-- MICHAŁ SZUŁDRZYŃSKI W RZ O FAŁSZYWEJ NUCIE PIS: “W poniedziałek jego partia nawet uruchomiła specjalną kampanię z przekazem, że jeśli zagłosujesz na PiS, poziom życia Polaków dorówna temu europejskiemu. Ale – i tu fałszywa nuta – nie dotyczy to nauczycieli, którzy właśnie protestują, domagając się podwyższenia swoich zarobków. Rząd twardo jednak postulaty odrzuca, mówiąc, że na podwyżki w budżecie pieniędzy nie ma”.

-- PODATKI PLATFORMIE POMOGŁY JAK UMARŁEMU KADZIDŁO - DALEJ SZUŁDRZYŃSKI: “Kampanijny pomysł na rewolucję podatków pomógł wówczas Platformie jak umarłemu kadzidło. Pytanie, czy PiS dziś nie popełnia tego samego błędu, wykonując równocześnie kilka różnych utworów kampanijnych. Próbując zarazem zaczarować grą na innym fortepianie protest nauczycieli. Jak na razie trąci to fałszem”.

-- ADAM LESZCZYŃSKI O TYM JAKI PROBLEM MA KLASA ŚREDNIA ZE STRAJKIEM NAUCZYCIELI I DLACZEGO LIBERAŁOWIE SĄ WOBEC NICH NIEUFNI - pisze w KP: “Klasa średnia i liberalne media mają problem ze strajkiem nauczycieli. Popierają go tylko dlatego, że godzi w PiS. Ale co chwila wychodzi z nich podejrzliwość wobec darmozjadów z budżetówki i lęk o „dobro dzieci” – a naprawdę o swój status. Liberałowie popierają więc strajk nauczycieli, ale równocześnie gdzieś z tyłu głowy kołacze się idea, że jest to jednak „roszczeniowa” (lubię to słowo, przypomina mi lata 90.) grupa społeczna, która nie chce się poddać kryterium efektywności, tylko działa zgodnie ze staromodną ideą solidarności zawodowej, o której klasa średnia w Polsce zdążyła już zapomnieć”.

-- SKORO PIS CHCE DEBATY O REFORMIE EDUKACJI TO CO ROBIŁ PRZEZ 3 LATA? - PYTANIA PIOTRA PACEWICZA W OKU: “Czas na debatę o prawdziwej reformie. To co PiS robił przez trzy lata? Morawiecki oznajmił, że „czas dojrzał do tego, aby była potrzebna reforma oświaty. Wierzę, że okrągły stół będzie nowym otwarciem”. Premier potrafi zaskoczyć, ale tym razem poszedł bardzo daleko. Trwa właśnie trzeci rok gigantycznej „deformy edukacji”, którą PiS zapowiadał jako uzdrowienie systemu i doskonale przygotowaną naprawę edukacji.

Jak to pogodzić ze stwierdzeniem, że „czas dojrzał” do nowej wielkiej reformy? Czy ma być prowadzona obok czy zamiast obecnej?

Czy ma pogłębić „deformę”, która poza likwidacją gimnazjów i skróceniem edukacji ogólnej do ośmiu lat, cofnęła szkołę w stronę tradycyjnego modelu przekazywania jeszcze większej liczby wiadomości z jeszcze większej liczby przedmiotów?

Jak tu debatować o nowej reformie z tymi, którzy właśnie dokańczają starą, owocującą gigantycznym zamieszaniem, którego apogeum będzie szturm dwóch roczników do szkół ponadpodstawowych we wrześniu 2019?”

-- SŁAWOMIR BRONIARZ MÓWI KULTURZE LIBERALNEJ O TYM DLACZEGO STRAJK DOTYCZY WARUNKÓW SOCJALNYCH: “Strajk nie może dotyczyć elementów, o których powiedziałem, bo wtedy ktoś by nam zarzucił, że jest niezgodny z prawem. Zgodnie z prawem, spór zbiorowy może dotyczyć: warunków pracy, płac, świadczeń socjalnych, praw i wolności związkowych pracowników. Żądania ZNP mieszczą się w ustawowych wymogach. Jeżeli zamkniemy ten element płacowy, to zwiększą się nakłady państwa na edukację, które trafiają do samorządów na prowadzenie szkół i przedszkoli. Wówczas też przestaniemy dyskutować o problemie negatywnej selekcji do zawodu nauczyciela. Wtedy będzie czas na debatę o tych szerszych kwestiach. Najpierw musimy zapewnić nauczycielom minimum komfortu pracy w tym zawodzie, tak żebyśmy mogli rozmawiać o potrzebie przebudowy szkoły. Bo o potrzebie takiej zmiany mówi większość nauczycieli, a już na pewno kierownictwo Związku”.

-- KONKRET24 SPRAWDZA TABELKĘ PO I SUPER EXPRESSU ZE WZROSTAMI CEN I NAKŁADA JĄ NA DANE GUS

-- MANEWR GENIALNY, BO RZĄD BĘDZIE MÓGŁ OD RAZU WYDAĆ PIENIĄDZE Z OFE - MACIEJ SAMCIK: “Zamiast „prowizji” w postaci przeniesienia 25 proc. salda zgromadzonego w OFE do Funduszu Rezerwy Demograficznej mamy więc inną prowizję – 15 proc. opłaty przekształceniowej. Wpłacanej bezpośrednio do budżetu państwa. Manewr jest genialny w swej prostocie, bowiem pieniądze z opłaty przekształceniowej rząd będzie mógł natychmiast wydać. A wydać będzie na co – może tymi pieniędzmi – de facto pieniędzmi przyszłych emerytów – sfinansować hojne obietnice wyborcze”.

-- SAMCIK O DYLEMACIE CO ZROBIĆ Z PIENIĘDZMI ZGROMADZONYMI W OFE:“Trudny ten wybór, zwłaszcza jeśli zdamy sobie sprawę, że pieniądze przeniesione do ZUS natychmiast zostaną wydane na wypłaty bieżących emerytur i zamienione na zapisy księgowe. Zostając w OFE i płacąc rządowi prowizję zachowujemy na realnym koncie realne pieniądze”.

-- RZĄD ODDAJE CZYLI ZABIERA 15% - WITOLD GADOMSKI W GW: “Skok na fundusze w wykonaniu PiS jest mniej spektakularny, ale za to dla przyszłych emerytów bardziej kosztowny. Mateusz Morawiecki przyrzekł przekazać oszczędności, jakie w OFE pozostały, na indywidualne konta uczestników, ale muszą oni zapłacić tzw. opłatę przekształceniową w wysokości 15 proc. oszczędności. Można jej uniknąć, godząc się, by pieniądze przejął ZUS. Morawiecki zapowiadał likwidację OFE w ich dotychczasowym kształcie już przed dwoma laty. Nieprzypadkowo prace przyspieszyły dziś, gdy rząd szuka pieniędzy na sfinansowanie przedwyborczych obietnic”.

-- GADOMSKI LICZY ILE ZYSKA RZĄD: “Jeżeli wszyscy członkowie OFE zechcą przenieść swoje oszczędności na konta indywidualne, rząd „zarobi” na nich 24 mld zł. Jeżeli zdecyduje się tylko połowa, doraźny zarobek rządu wyniesie 12 mld zł, ale za to w Funduszu Rezerwy Demograficznej ZUS pojawi się dodatkowo 80 mld zł, co obniży bieżący dług państwa o ok. 4 pkt proc. Rząd będzie miał dodatkową korzyść – Fundusz Rezerwy Demograficznej (FRD), który w teorii ma wspierać w przyszłości system emerytalny, może być wykorzystywany na bieżące potrzeby, np. na kupowanie kolejnych grup wyborców. Obecnie na FRD jest ok. 30 mld zł, a w przyszłym roku może być przeszło 100 mld zł. Ileż głosów można za to kupić!”

-- RZ NA JEDYNCE UDERZA W PIS DEBATĄ O EURO STWIERDZENIEM O EUROPEJSKICH ZAROBKACH: “Straszy się Polaków drożyzną, jaką euro ma rzekomo spowodować, co jest argumentem fałszywym, jak dowodzi w dzisiejszym tekście w „Rzeczpospolitej” prof. Jan Czekaj, były członek RPP. Jeszcze jeden absurd polega na tym, że PiS, mówiąc: „europejskie płace – tak, europejskie ceny – nie”, jednocześnie odmawia strajkującym nauczycielom podwyżek, które przybliżyłyby ich o włos do europejskich poborów. Bo w wielu przypadkach europejskie ceny już mamy, gdyż tak je kształtuje rynek, a nie rządzący”.

-- MACIEJ GDULA w rozmowie z Michałem Wilgockim w GW o tym, że związki partnerskie są warunkiem koalicji: “– Trudno mi sobie wyobrazić umowę koalicyjną bez tego punktu. Zwłaszcza że – z tego, co wiem – Platforma jest za i wątpliwości dotyczą nie samej idei, ale co najwyżej kwestii szczegółowych. Spodziewam się, że PO będzie przynajmniej w niektórych kwestiach trzymać się swojego własnego stanowiska. Tak samo, jeżeli chodzi o Fundusz Kościelny. My nie możemy tego odpuścić. To ważne nie tylko dla naszych wyborców, ale dla Polski". 

-- URODZINY: Agnieszka Szypielewicz, Sławomir Majman, Piotr Benedykt Zientarski, Karina Kostrzewa Dowgielewicz, Dawid Dziama.

Źródło: 300polityka.pl

Czasem wszyscy czekają na właściwy moment

Dodano: 15.04.2019 13:11 | 10 odsłon | 0 komentarzy
Na mierniku rynkowego sentymentu wskaźnik wychylił się w piątek w stronę risk-on, przez co bezpieczne USD, CHF i JPY traciły, a siła była po stronie walut surowcowych i rynków wschodzących. Trudno wskazać jednoznaczny powód i nawet ja osobiście...

Tagi: Trudne
Źródło: inwestycje.pl

Poręba: Będą jeszcze w tym tygodniu pewne ciekawe propozycje PiS, które przykują uwagę opinii publicznej i mediów

Dodano: 15.04.2019 12:44 | 2 odsłon | 0 komentarzy


- Trudno żebyśmy organizowali konwencję w czasie Wielkanocy. Więc nie planujemy [konwencji w ten weekend]. Natomiast mogę też powiedzieć w zaufaniu, że będą jeszcze w tym tygodniu pewne ciekawe propozycje PiS, które przykują uwagę opinii publicznej i mediów. Nie w formie konwencji - stwierdził Tomasz Poręba w rozmowie z dziennikarzami.

Źródło: 300polityka.pl

Trudne zadanie Manchesteru w rewanżu 1/4 finału LM. Statystyka i historia za Barceloną

Dodano: 15.04.2019 12:30 | 19 odsłon | 0 komentarzy


Barcelona utrzyma przewagę, a może Manchester United odrobi stratę? Już we wtorek 16 kwietnia na Camp Nou rewanżowy mecz 1/4 finału Ligi Mistrzów. Początek o godzinie 21.00.

Tagi: Trudne, Lidl
Źródło: https:

Czasem wszyscy czekają na właściwy moment

Dodano: 15.04.2019 12:28 | 8 odsłon | 0 komentarzy
Na mierniku rynkowego sentymentu wskaźnik wychylił się w piątek w stronę risk-on, przez co bezpieczne USD, CHF i JPY traciły, a siła była po stronie walut surowcowych i rynków wschodzących. Trudno wskazać jednoznaczny powód i nawet ja osobiście...

Tagi: Trudne
Źródło: inwestycje.pl

Czasem wszyscy czekają na właściwy moment

Dodano: 15.04.2019 12:00 | 0 odsłon | 0 komentarzy
Na mierniku rynkowego sentymentu wskaźnik wychylił się w piątek w stronę risk-on, przez co bezpieczne USD, CHF i JPY traciły, a siła była po stronie walut surowcowych i rynków wschodzących. Trudno wskazać jednoznaczny powód i nawet ja osobiście...

Tagi: Trudne
Źródło: inwestycje.pl


Starsze wiadomości »
reklama

Copyright © 2008-2019 GazetaBiznesowa.pl - biznes, kursy walut, przelicznik walut, giełda  - wszelkie prawa zastrzeżone