poniedziałek, 20 listopada 2017 r.  Imieniny: Anatola, Edyty, Rafała
Wiadomości z tagiem Tusk  RSS
Rzecznik rządu po głośnym tweecie Donalda Tuska: Jawnie przeciwstawia się polskiemu interesowi

Dodano: 20.11.2017 12:08 | 3 odsłon | 0 komentarzy


"To skandaliczny wpis, oparty na insynuacjach forsowanych przez polityków PO na forum międzynarodowym" - tak rzecznik rządu Rafał Bochenek skomentował głośny niedzielny wpis Donalda Tuska na Twitterze. Były premier, obecnie szef Rady Europejskiej ogłosił w nim "alarm!". "Ostry spór z Ukrainą, izolacja w Unii Europejskiej, odejście od rządów prawa i niezawisłości sądów, atak na sektor pozarządowy i wolne media" - wyliczył Tusk i dopytywał, czy to "strategia PiS czy plan Kremla?".

Źródło: www.rmf24.pl

Waszczykowski: Wpis Tuska to rozpaczliwy krzyk frustracji

Dodano: 20.11.2017 11:47 | 1 odsłon | 0 komentarzy


Donald Tusk nie może zaistnieć aktywnie w polityce europejskiej, więc próbuje ingerować w polską politykę wewnętrzną; ten wpis jest rozpaczliwym krzykiem frustracji - powiedział PAP szef MSZ Witold Waszczykowski odnosząc się do wpisu na Twitterze szefa Rady Europejskiej.

Źródło: gosc.pl

Rzecznik rządu: Donald Tusk jawnie przeciwstawia się polskiej racji stanu

Dodano: 20.11.2017 11:36 | 1 odsłon | 0 komentarzy


Donald Tusk jawnie przeciwstawia się polskiej racji stanu; to sytuacja bezprecedensowa, by polityk pełniący tak wysoką funkcję międzynarodową niszczył wizerunek swojego kraju, propagując nieprawdziwe informacje na jego temat - powiedział w poniedziałek PAP rzecznik rządu Rafał Bochenek.

Źródło: gosc.pl

Czarnecki: Przez tego typu wypowiedzi Tusk przestaje być wiarygodny

Dodano: 20.11.2017 10:32 | 2 odsłon | 0 komentarzy


Czarnecki: Przez tego typu wypowiedzi Tusk przestaje być wiarygodny - Przez tego typu wypowiedzi Donald Tusk przestaje być wiarygodny. Widać bardzo wyraźnie w UE, że szef Rady Europejskiej staje się coraz bardziej zakładnikiem wewnątrzkrajowych porachunków i emocji, i to jest źle odbierane. Taka nerwowość Donalda Tuska zaczęła się od września, kiedy usłyszał na forum Parlamentu Europejskiego, że stanowisko Donalda Tuska jest niepotrzebne. Donald Tusk nie ma żadnej strategii, ani planu, reaguje czysto emocjonalnie, brakuje mu zainteresowania i uwielbienia dziennikarzy. On doskonale wie, że żadnych szans w wyborach prezydenckich nie ma, poza tym kto miałby go zgłosić, jego relacje z przewodniczący PO Grzegorzem Schetyną są fatalne - stwierdził Ryszard Czarnecki w "Kwadransie politycznym" TVP1.

Źródło: 300polityka.pl

STAN GRY: Żakowski: Tusk rozumie, PO nie, Danielewski krytykuje Tuska, GW o Wolfgangu, GPC: Kaczyński z sercem dla zwierząt

Dodano: 20.11.2017 10:21 | 3 odsłon | 0 komentarzy


-- KACZYŃSKI Z SERCEM DLA ZWIERZĄT - GPC: “Nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt zakłada likwidację ferm futerkowych. W miniony weekend pełne wsparcie dla tego pomysłu wyraził Jarosław Kaczyński, który spotkał się z przedstawicielami fundacji Viva, od lat walczącej o prawa zwierząt. – To kwestia, można powiedzieć, serca dla zwierząt, litości wobec zwierząt. Sądzę, że każdy porządny człowiek powinien coś takiego w sobie mieć – powiedział prezes PiS-u w wypowiedzi dla przedstawicieli fundacji”.

-- MACIEREWICZ PRÓBUJE MI UNIEMOŻLIWIĆ SPRAWOWANIE FUNKCJI - PAD w rozmowie z DGP: “Pan minister Antoni Macierewicz próbuje uniemożliwić mi wykonywanie tak naprawdę mojej funkcji zwierzchnika sił zbrojnych poprzez odbieranie dostępu moim współpracownikom , którzy mają się tym profesjonalnie dla mnie zajmować - właśnie oceną, a więc i kontrolą tego, jaka polityka jest realizowana względem polskiej armii - to jest niestety bardzo przykry fakt”.

-- UŚPIONY AGENT WOLFGANG - Wojciech Czuchnowski w GW: “Jednak plan werbunku został zrealizowany dopiero w 1991 r. Sprawa jest ważna, bo według źródeł „Wyborczej” stała się po latach elementem operacji przejęcia przez obecną władzę Trybunału Konstytucyjnego. Wiele przesłanek wskazuje na to, że użyto do tego specsłużb. Jak ujawniliśmy, oficerem Zarządu Wywiadu UOP był obecny wiceprezes TK Mariusz Muszyński. Gdy w latach 90. pracował na placówce w Berlinie, „prowadził” Przyłębskiego, którego żona Julia jest dziś prezesem TK. Po naszych publikacjach Muszyński nie zajął stanowiska. A Przyłębscy wszystkiemu zaprzeczyli i zagrozili „Wyborczej” sądem i prokuraturą”. 

-- DYSCYPLINA BYŁA BŁĘDEM - uważa Barbara Kudrycka w rozmowie z Jolantą Ćwiek w RZ: “Na dzień przed debatą mieliśmy bardzo długą i burzliwą dyskusję na temat głosowania w delegacji PO. Większość osób zdecydowanie opowiadała się za głosowaniem za rezolucją. Gdy nałożono dyscyplinę, duża grupa dostosowała się i rozumiem ich. Osobiście uważam, że największym błędem było nałożenie dyscypliny w tym głosowaniu”. 

-- MICHAŁ DANIELEWSKI ZASKAKUJĄCO O INTERWENCJI TUSKA: “Warunkiem skuteczności politycznej nacisku UE na rząd PiS jest domniemanie bezstronnosci instytucji europejskich podzielane przez większość polskiego społeczeństwa. W tym sensie nie ma lepszego prezentu dla PiS i rządowej propagandy niż pretensjonalne twitty Donalda Tuska o "ALARMIE!!!1!!1!!!" (to w ogóle wygląda jakby Graś się dorwał Tuskowi do konta i postanowił ponaśladować Słonimskiego, a wyszło jak wyszło)” -- TUSK WCHODZI DO GRY, ZŁA WIADOMOŚĆ DLA SCHETYNY I PETRU - pisze w RZ Michał Szułdrzyński: “Alarm!” – napisał w niedzielę w południe na Twitterze Donald Tusk. I rzeczywiście jego wpis wywołał alarm. Bo ten gest oznacza, że Tusk ostro wchodzi do gry. To nie najlepsza wiadomość dla PiS, ale jeszcze gorsza dla Grzegorza Schetyny i Ryszarda Petru”

-- TUSK PRZEKROCZYŁ RUBIKON, TEN WPIS BARDZO DUŻO ZMIENIA W POLSKIEJ POLITYCE - dalej Szułdrzyński: “Sam Tusk musi mieć zaś świadomość, że przekroczył Rubikon. Jako szef Rady Europejskiej jest jednym z najważniejszych urzędników w Unii. Od teraz wszystkie jego wypowiedzi dotyczące Polski mogą być traktowane jak ruchy potencjalnego lidera opozycji. A politykom PiS łatwiej będzie przedstawiać Unię jako instytucję, która kieruje się interesem przeciwników obecnej władzy. Ten wpis naprawdę bardzo dużo zmienia w polskiej polityce”. 

-- OPOZYCJA HAMLETYZUJE, JEST TYLKO TUSK - Bartosz T. Wieliński w GW: “Bilans rządów PiS powinni zrobić przywódcy opozycji. To ich zadanie. Tymczasem partie opozycyjne hamletyzują, zastanawiając się, czy łączyć siły. PO ugięła się pod presją propagandy PiS i zamierza dyscyplinować sześciu swoich europosłów tylko dlatego, że głosowali za przyjęciem druzgocącej dla rządu rezolucji Parlamentu Europejskiego. Pytanie o to, kto korzysta na niszczeniu polskiej demokracji i izolowaniu Polski w Europie, trzeba było zadać. Jak się okazało, na razie jedynym polskim politykiem odpornym na ataki PiS i jego propagandystów jest Donald Tusk”. 

-- PENTAGON KONTRA TUSK - GPC: “Trzy dni temu Pentagon poinformował amerykański Kongres o planach sprzedaży Polsce systemu antyrakietowego Patriot. Wskazał, że chodzi o wzmocnienie bezpieczeństwa Polski, „sojusznika z NATO, który był i jest istotnym czynnikiem politycznej stabilności i postępu gospodarczego w Europie”. Dwa dni później Donald Tusk napisał na Twitterze: „Alarm! Ostry spór z Ukrainą, izolacja w Unii Europejskiej, odejście od rządów prawa i niezawisłości sądów, atak na sektor pozarządowy i wolne media – strategia PiS czy plan Kremla? Zbyt podobne, by spać spokojnie”. 

-- JACEK ŻAKOWSKI KRYTYCZNIE O POSTĘPOWANIU PLATFORMY: “Jakoś mi się do kupy nie składa to, że w Polsce Platforma okupuje Sejm, opłakuje nasz los pod kaczyńskim jarzmem i krzyczy, że polska demokracja umiera, kiedy w Strasburgu wybiera milczenie, a jej władze zapowiadają rozmowy wychowawcze z europosłami, którzy głosowali tam za tym, co mówią w Warszawie”.

-- TUSK ROZUMIE, JEGO KOLEDZY W WARSZAWIE NIE - konkluzja Żakowskiego: “I dlatego każdy polski patriota ma psi obowiązek zawsze i wszędzie bezkompromisowo bronić europejskich fundamentów demokracji oraz rządów prawa, gdziekolwiek są łamane. Zwłaszcza gdy łamane są w Polsce. Tusk już to chyba rozumie. Jego koledzy w Warszawie – wciąż nie. Zdecydujcie się wreszcie!” 

-- TOMASZ SIEMONIAK O KONSEKWENCJACH GŁOSOWANIA W BRUKSELI: “"Zapewne posiedzenie zarządu będzie i będziemy rozmawiali o konsekwencjach tego zdarzenia w PE" - powiedział. Jak podkreślił Siemoniak, w kontekście europosłów rozmowa będzie dotyczyła konsekwencji politycznych, a nie "kar". "To jest poważna sprawa, która ma swoje konsekwencje" - zaznaczył wiceszef PO. "Jestem absolutnie pewny, że będzie posiedzenie zarządu i trudno, żebyśmy na taki temat nie rozmawiali, temat numer jeden w ostatnich dniach" - wskazał Siemoniak”. 

-- WŁADYSŁAW FRASYNIUK MOCNO KRYTYKUJE OPOZYCJĘ - jak mówi w GW: “Ale grzech przyzwolenia na rasizm nie obarcza wyłącznie jego. Równie mocno doskwiera mi brak zdecydowanej reakcji tzw. naszej strony. W Sejmie siedzą posłowie ugrupowań, które mają i mandat, i narzędzia, by podnosić larum. A zachowują się, jakby nie zdawali sobie sprawy, że decyduje się przyszłość Polski na wiele lat. Do protestów przeciw niszczeniu trójpodziału władzy, Trybunału Konstytucyjnego i ograniczaniu swobód obywatelskich raczej dołączali się celebrycko, niż je rozkręcali. Dzisiaj wolą się grzać w ciepełku sejmowych korytarzy i poselskich pensji. Nie mają własnej opowieści o tym, jaka ma być Polska. Zlekceważyli przesłanie Piotra Szczęsnego, który się podpalił pod Pałacem Kultury. Szczególnie teraz, po 11 listopada, warto byłoby przypomnieć sobie jego testament. To pytanie: jeśli nie teraz, to kiedy? Obudźcie się, póki nie jest za późno”. 

-- ŁUKASZ PAWŁOWSKI Z KULTURY LIBERALNEJ PORÓWNUJE ZACHOWANIE PO W PE DO ZACHOWANIA GOWINA: “GŁOSOWAŁEM ALE SIĘ NIE CIESZYŁEM”: “Strategię PO w Parlamencie Europejskim można porównać do strategii Jarosława Gowina ujawnionej podczas głosowania w Sejmie ustaw zmieniających sądownictwo: „Głosowałem, ale się nie cieszyłem; nie cieszyłem się, ale głosowałem”.

-- PLATFORMA NIE MA JEDNOZNACZNEGO POGLĄDU W JAKIEJKOLWIEK SPRAWIE - pisze dalej Pawłowski w KL: “Tym samym czkawką odbija się partii jej najważniejsza wada – brak jednoznacznego poglądu choćby w jednej ważnej kwestii spośród tych, które raz po raz pojawiają się w debacie publicznej. Nie musimy oczekiwać od PO jasnego stanowiska w każdej sprawie. Ale już wybranie jakiegoś obszaru, który partia Schetyny uzna za najważniejszy i który wyznaczy jej tożsamość, nie jest zadaniem ponad siły. Takim obszarem mógłby być choćby stosunek do Unii Europejskiej – PO mogłaby się opowiedzieć jasno za ściślejszą integracją, współpracą wojskową, w ramach ochrony granic i przystąpieniem do strefy euro. W takim wypadku aktywny udział w sesjach Parlamentu Europejskiego miałby sens – mówimy o Polsce w Brukseli, bo to nie zewnętrzne wobec nas „forum międzynarodowe”, ale element naszego [!] systemu politycznego. Jak na razie kierownictwo PO woli jednak kluczyć. Pierwszy tego skutek jest taki, że Platformie trudno dziś przypisać jakąkolwiek tożsamość”. 

-- OPERACJA PREMIER-DOBRODZIEJ - pisze Dominika Wielowieyska na wyborcza.pl: “Jest jednak szkopuł, z którego PR-owcy prezesa z „Sieci Prawdy” zdają sobie sprawę. Nie wierzą w zamknięcie sporów. Wystarczy iskra, a prezes znów wtargnie „bez żadnego trybu” na mównicę i wyzwie wszystkich od „zdradzieckich mord i kanalii”. Uważają, że czas na radykalne zmiany jest teraz, bo druga taka okazja może się nie nadarzyć. Machina łamania konstytucji już ruszyła i przeciwnicy PiS, którzy wychodzili na ulicę, o tym nie zapomną i nie zrezygnują z protestów. Konflikty nie wygasną. Stąd obawa w obozie IV RP, że operacja „premier Kaczyński” skończy się tak jak w 2007 r. – mobilizacją przeciwników PiS i przegraną partii mimo koniunktury gospodarczej i malejącego bezrobocia”. 

-- SE O SZCZERSKIM W MSZ: “Według naszych informacji porozumienie Duda - Kaczyński zakłada, że prezydent ustępuje w sprawie ustaw sądowych, a zyskuje większy wpływ na politykę zagraniczną i armię. Z rządem mieliby się pożegnać szef MSZ Witold Waszczykowski (60 l.) i szef MON Antoni Macierewicz (69 l.). Jeśli chodzi o MSZ, to jego kierownictwo miałby objąć obecny szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski. - Jako człowiek prezydenta dawałby gwarancję większego wpływu głowy państwa na sprawy zagraniczne - mówi nam nasz informator z pałacu”. 

-- PIS DOSTANIE WŁADZĘ W SĄDACH? - Fakt: “Jeśli opozycja nie skorzysta z możliwości obsadzenia sześciu miejsc w Krajowej Radzie Sądownictwa zgłoszonymi przez siebie sędziami, całą piętnastkę będzie mogło wskazać PiS – ustalił Fakt. Jako pierwsi prezentujemy kompromis między PiS a prezydentem”. 

-- JERZY TARGALSKI UWAŻA, ŻE DZIAŁANIA PAD MAJĄ ZABLOKOWAĆ PATRIOTY DLA POLSKI - jak mówi w SE: “- Ktoś, kto podszeptywał takie zachowania prezydentowi, przemyślał całą sprawę na poziomie walki międzynarodowej po to, by Polska tych patriotów nie miała. Na tym najbardziej zależy Rosji i Niemcom”.

-- TARGALSKI O NIESAMODZIELNOŚCI PAD: “Nie wiemy, ile w tej wypowiedzi i tych zachowaniach jest samodzielności prezydenta, a na ile było to aranżowane przez jego środowisko, które wykorzystuje jego ego do sterowania jego działaniami w polityce”.

-- TARGALSKI ZA POZOSTANIEM SZYDŁO: “To porównajmy premier Szydło z czymś takim jak Macron, bo sam już nie wiem, jakiego w tym przypadku użyć epitetu. Przecież Macron to zjawisko rzeczywiście wyjątkowe, jeżeli chodzi o śmieszność. To połączenie nadęcia z pustką wypromowano na nie wiem jaką nadzieję polityki. Premier Szydło staje się zaś godnym przeciwnikiem Angeli Merkel. I zdecydowanie uważam, że jej zalety powinny przemawiać za tym, by pozostała premierem”.

-- KRZYSZTOF BOSAK CHCE ZABLOKOWAĆ Z JEDNEJ STRONY RASIZM, A Z DRUGIEJ MULTIKULTURALIZM - jak mówi w SE: “- Niektórzy myślą, że polityka imigracyjna przyjmująca kryterium kulturowe nie jest katolicka, a to nieprawda. Chodzi o znalezienie języka, który z jednej strony wykluczy rasizm, ale z drugiej wykluczy multikulturalizm”. 

-- CZY RZĄD ROBI WSZYSTKO, ŻEBY WALCZYĆ ZE ZŁĄ OPINIĄ O POLSCE - Johny Daniels w RZ: “Nie tylko, właściwie z całego świata. Współpracuję z biznesmenami z różnych regionów czy kontynentów i widzę, że Polska w zasadzie wszędzie ma zszarganą opinię. Ludzie z pełną powagą pytają mnie, czy bezpiecznie jest robić w Polsce interesy, czy warto zainwestować tu pieniądze. Rząd może mówić, że to nie jego wina, przecież w PiS nie ma ani rasistów, ani antysemitów, a sytuacja w kraju pod rządami prawicy ma się naprawdę nieźle. Ale czy rząd naprawdę robi wszystko, co w jego mocy, by z tak negatywną opinią o Polsce walczyć?”. 

-- ORDYNACJA OGRANICZA LOKALNY PREZYDENCJALIZM - mówi ekspert od polityki lokalnej Adam Gendźwiłł w Kulturze Liberalnej: “Kierunek zmian, który nieco ogranicza lokalny prezydencjalizm na pewno nie powinien być z góry krytykowany. To postulaty, które od dawna wielu samorządowców i ekspertów podnosiło. Z drugiej strony, dalej idący niż to, czego się spodziewaliśmy, jest pomysł na nową administrację wyborczą. Propozycja, żeby stworzyć zupełnie nowy korpus urzędników odpowiedzialnych za organizację wyborów i przekazać im kompetencję podziału jednostek samorządowych na okręgi, jest zmianą daleko idącą”.

-- FAKTYCZNY PRÓG WYBORCZY Z SYSTEMEM PROPORCJONALNYM W MAŁRCYH OKRĘGACH TO 20% - mówi ekspert w KL: “Tzw. naturalny próg wyborczy w małych okręgach wyborczych jest bardzo wysoki, wyższy niż próg ustawowy, który ma zabezpieczać zgromadzenia przedstawicielskie przed nadmiernym rozdrobnieniem. W wyborach do Sejmu ustawowy próg wyborczy wynosi 5 proc. Tymczasem w okręgach trójmandatowych można zdobyć nawet 20 proc. głosów i nie dostać mandatu. Zdarzały się też takie przypadki w wyborach powiatowych, gdzie okręgi trójmandatowe funkcjonują”. 

-- DGP O OFENSYWIE MZ WS DOPALACZY: “Ministerstwo Zdrowia otwiera nowy front na wojnie z substancjami psychoaktywnymi. Karani mają być nie tylko ich dystrybutorzy, ale także posiadacze. I to surowo, bo pod tym względem nielegalne środki zostaną zrównane z narkotykami. Ponadto stworzony zostanie specjalny rejestr spowodowanych przez nie zgonów i zatruć”.

-- ROMAN MŁODKOWSKI JEDYNYM KANDYDATEM NA PREZESA PAP:

-- 300LIVE: Bańka o tweecie Tuska: Lewy pomocnik RE jest nastawiony na własny, partykularny interes Łapiński: Z 10 lat temu była akcja „Zabierz babci dowód”. Dziś może trzeba zrobić akcję „Zabierz Donaldowi smartfona” Łapiński: Spotkanie Duda-Kaczyński będzie pewnie w najbliższych dniach Soloch: PAD domaga się korekty polityki ze strony ministra prowadzonej w stosunku do ośrodka prezydenckiego Soloch: Oczekujemy jak najszybszego zakończenia sprawy gen. Kraszewskiego Soloch: Tusk pokazuje, że usiłuje grać na wewnętrznej scenie Polski. To szkodliwe dla Polski

-- URODZINY: Jadwiga Rotnicka, Jolanta Pieńkowska.

Źródło: 300polityka.pl

Tarczyński skrytykował Tuska za internetowy wpis, którego Tusk nie napisał

Dodano: 20.11.2017 10:02 | 8 odsłon | 0 komentarzy


- Jest to hipokryzja, polityczne rozgrywki, używanie stołka Angeli Merkel - komentował Dominik Tarczyński (PiS) we "Wstajesz i wiesz". Odniósł się w ten sposób do wpisu Donalda Tuska opublikowanego w internecie, dotyczącego ostatnich wydarzeń z udziałem Polski na arenie międzynarodowej.

Źródło: https:

Waszczykowski: Wpis Tuska to rozpaczliwy krzyk frustracji

Dodano: 20.11.2017 9:12 | 4 odsłon | 0 komentarzy


Donald Tusk nie może zaistnieć aktywnie w polityce europejskiej, więc próbuje ingerować w polską politykę wewnętrzną; ten wpis jest rozpaczliwym krzykiem frustracji - powiedział PAP szef MSZ Witold Waszczykowski odnosząc się do wpisu na Twitterze szefa Rady Europejskiej.

Źródło: gosc.pl

Soloch: Tusk pokazuje, że usiłuje grać na wewnętrznej scenie Polski. To szkodliwe dla Polski

Dodano: 20.11.2017 7:38 | 5 odsłon | 0 komentarzy


Soloch: Tusk pokazuje, że usiłuje grać na wewnętrznej scenie Polski. To szkodliwe dla Polski - Ja bym powiedział że to jest dziwne z jego punktu widzenia, dziwna wypowiedź człowieka piastującego funkcje europejskie. Wyraźnie pokazuje że usiłuje grać coś na scenie tutaj wewnętrznej Polski. Dziwna ze względu na sytuację w Polsce. Nie jest i nie będzie dobre odbierana, ale przede wszystkim jest to szkodliwe dla Polski i co dziwniejsze, nie dla rzadu PiS, zwolenników PiS-u, tylko dla wszystkich Polaków. Można powiedzieć że w ten sposób Donald Tusk podcina gałąź z której paskudzi do własnego gniazda. Dziwne zachowanie - mówił Paweł Soloch w rozmowie z Bogdanem Rymanowskim w "Jeden na jeden” TVN24. Jak dodał, to chybiony strzał.

Źródło: 300polityka.pl

Waszczykowski: Wpis Tuska to rozpaczliwy krzyk frustracji

Dodano: 20.11.2017 7:25 | 4 odsłon | 0 komentarzy


Donald Tusk nie może zaistnieć aktywnie w polityce europejskiej, więc próbuje ingerować w polską politykę wewnętrzną; ten wpis jest rozpaczliwym krzykiem frustracji - powiedział PAP szef MSZ Witold Waszczykowski odnosząc się do wpisu na Twitterze szefa Rady Europejskiej.

Źródło: gosc.pl

Waszczykowski: Wpis Tuska to rozpaczliwy krzyk frustracji

Dodano: 19.11.2017 21:06 | 8 odsłon | 0 komentarzy


Donald Tusk nie może zaistnieć aktywnie w polityce europejskiej, więc próbuje ingerować w polską politykę wewnętrzną; ten wpis jest rozpaczliwym krzykiem frustracji - powiedział PAP szef MSZ Witold Waszczykowski odnosząc się do wpisu na Twitterze szefa Rady Europejskiej.

Źródło: gosc.pl


Starsze wiadomości »
reklama

Copyright © 2008-2017 GazetaBiznesowa.pl - biznes, kursy walut, przelicznik walut, giełda  - wszelkie prawa zastrzeżone